kan 'Camp David' redden Alleen verrassing Palestijnen uiteindelijk toch liever met Israël in het Midden-Oosten i Bruno Kreisky over de vredeskansen Carter met Sadat en Begin voor onmogelijke opgave 'Hoe lang duurt het voor wij tegen apartheid in Israël zullen strijden?' ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1978 21 Volgens Kreisky had Sadat een veel grotere respons op zijn historische bezoek aan Jeruzalem in november verleden jaar verwacht. „Maar hij heeft met politieke kruideniers zoals Begin, een kleine uit Warschau af komstige Poolse advocaat of wat ie ook was, te maken. Zij zijn zo ver vreemd, zij denken zo verdraaid, deze Oostjoden, omdat zij nooit politieke verantwoordelijkheid hebben gehad. Ze zijn goede soldaten maar dat kan men ook snel leren. Dat is alleen een verfijnde vorm van roven. Zij missen de subtiliteit in de politiek. Zij maken zich ongeliefd. De meest gehate di plomaten zijn vandaag de Israëlische diplomaten. Het is ongelooflijk. ZIJ hebben nog honderd jaar nodig. Zij zijn net zo slecht als de Afrikanen, die ook onverdraaglijke mensen zijn Het bijgeloof dat de Joden intelligent zijn is onzin. Zij zijn net zo stom als de anderen alleen soms met meer vooroordelen belast. Onder hen zijn er slimme mensen maar als geheel reageren ze fout." Sadat eenmalig Kreisky noemt Sadat een „eenmalig verschijnsel in de Arabische wereld. Maar men moet beseffen wat hij kan en wat hij niet kan. Sadat k?n alleen werkelijk succes boeken wanneer hij de oplossing van het enig werkelijk moeilijke probleem, namelijk het Pa lestijnse. helpt voorbereiden. Alle an deren problemen zijn vragen van ter ritoriale concessies. „De hoop op een oplossing ligt vol gens Kreisky bij resolutie 242 van de Veiligheidsraad van de Verenigde Na ties. Deze resolutie zou Israël moeten erkennen. Op basis van deze resolutie moeten de grenzen van Israël en de andere staten in onderhandelingen worden overeengekomen. „Hierbij moet rekening worden ge houden met het feit dat niet alleen Isra* maar ook zijn buren behoefte aan veiligheidsmaatregelen hebben. De geschiedenis is niet zo als die zich graag in de Israaische hoofden pre senteert. De anderen zijn niet altijd de agressoren geweest. Het waren heus wel de troepen van de Israëli sche generaals die aanvielen". Een goed antwoord van Israël op Sa- dats bezoek aan Jeruzalem zou vol gens Kreisky het aanbod geweest zijn om het Palestijnse vraagstuk op een van twee volgende manieren op te lossen. „De Israëli's hadden de keuze moeten maken tussen een Palestijnse staat verbonden aan Israël en een Palestijnse staat verbonden aan Jor danië. „Weet U wat ik denk? Ik denk dat de Palestijnen gezegd hadden; Niet meteen maar uiteindelijk liever met Isra* dan met Jordanië, want daar zijn geen 35.000 doden gevallen. Gelooft U mij, ik ken (PLO-lelder) Arafat." Kreisky meent dat Sadat beseft dat men in eerste instantie de PLO en Israël niet aan een tafel zal krijgen. Daarom moet eerst de voorwaarde voor een oplossing van het Palestijn se vraagstuk worden geschapen, het land moet worden herkregen. „Wat men met dat land (de westelijke Jordaanoever) doet en hoe men het Palestijnse vraagstuk oplost moet een Arabische zaak zijn. Als Sadat succes boekt moeten de Arabieren het Palestijnse probleem onderling regelen en dan ligt de historische verantwoordelijkheid bij hen. Zo wordt het geen kwestie van wie met wie rond de tafel gaat zitten. En wan neer zij het niet kunnen oplossen zal men zeggen: hoe kunnen jullie van de Israëli's een oplossing voor een pro bleem eisen, dat Jullie zelf niet uit de wereld kunne helpen." Kreisky meent dat werkelijke vreed zame betrekkingen in het Midden- Oosten pas door het met elkaar leven kunnen worden opgebouwd. Maar de. door de regering-Begin aan de Pales tijnen in de bezette gebieden aange boden autonomie onder Israëllscl toezicht verwerp* hij. „De mensen di< van Groot-Isrr.ël dromen vergetei dat er not geen enkele staat mei protectoraten overeind is gebleven Kijk maar naar Oostenrijk of hei Britse imperium. Een Reich," eer Israëlische staat met een miljoen Arabieren bergt een enorme springla ding in zich. Alleen wie van een fas cistische mentaliteit doordrongen is kan dit niet zien. Men kan toch niet geloven dat een Israëlische democratie bestaat als de Arabieren staatsburger tweede ,kla; zijn en tegelijkertijd in een politie staat leven. Wat er ook gebeurt, he< moet een politiestaat zijn, gedeeld< democratie bestaat niet Alleen al he feit dat er zovele generaals (In Israël zijn is verdacht. Zwitserland heeli maar een generaal in de oorlog er. anders niets. Dat iedereen daar gene raai is is al erg grotesk. Ieder majooi is daar generaal. Dat is een ongeloof lijke ijdelheid. Iedereen speelt daai de grote bevelhebber. Al degenen, dit de westelijke Jordaanoever, of zoals deze chauvinisten het noemen, Joe dea en hoe heet dat andere? Samaria willen houden moeten door God met blindheid geslagen zijn. Wij strijden tegen de apartheid in Zuid-Afrika. Hoe lang zal het duren voor wij tegen de apartheidspolitiek in Israël zullen strijden? De hel» werld zal opstaan om tegen de apart heid te strijden want men kan nie' ontkennen dat de Arabieren mensei van tweede klas zullen zijn. Dat kun nen ook socialisten niet dulden. Vroe ger of later zal dat op een vreselijk» bosing uitlopen. Een isolatie die zelf: de rijkste Amerikaanse en Europe»* Joden niet zullen kunnen door- brekent." Document Om het vredesinitiatief van de Egyp tische president uit het slop te halen publiceerde Kreisky samen met Willy Brandt half juli een document. Dit document dat van tevoren door 8a dat, Peres en vertegenwoordigers var de PLO werd gezien, werd door dt Israëlische oud-minister van bulten landse zaken. Abba Eban. opgesteld Door velen wordt het gezien als eer. informele overeenkomst tussen 8a dat en Peres. In een schrijven aar Kreisky toonde de PLO zich uiters ongelukking met het document. Pe. res noemde het document een stand punt van de Socialistische Internati onale dat het dichtst bij de Israëli sche houding aansluit. Het Kreisky-Brandt document stelt dat Israë en de Arabische staten vre de alleen door serieuze onderhande lingen kunnen bereiken. Vrede moei op normale en vriendschappelijke be trekkingen in het Miden-Oosten ge baseerd zijn. Veilige grenzen overeen komstig resolutie 242 vormen een be langrijk element van de vrede. Dez» grenzen, waarbij Israël zich op all» fronten moet terugtrekken, moetei in onderhandelingen overeengeko men worden. Tenslotte moet het Pa lestijnse vraagstuk „met al z'n aspec ten" worden opgelost De Palestljnei moeten het recht hebben om aan d bepaling van hun eigen toekoms deel te nemen, door het betrekkei van hun gekozen vertegenwoordigeri bij de onderhandelingen. Kreisky kan zich, mede op basis van de reacties op het document „voor stellen" dat men zich ln Camp Davl< (waar volgende week Sadat, Begin ei de Amerikaanse president Carter me elkaar gaan praten) op een dergelljl platform vindt en dat er weer onder handelingen zouden kunnen plaats vinden. Toen wij het document publi ceerde bevonden wij ons in een im passé waarvan niemand wist hoe wl; er weer uit moesten komen. Het is eer moeizaam begin. Maar over blijft he' probleem van het Palestijnse volk.' Begin het idee van een „permanente ge deeltelijke vredesregeling" gelanceerd maar ook dit voorstel komt aan de mini male Egyptische wensen niet tegemoet. Daarvóór had de Israëlische premier bot gevangen met zijn bereidheid om over een territoriaal compromis te praten (mits dat door de Arabieren zou worden voorge steld) en zijn belofte om na een overgangs periode van vijf jaar over de souvereiniteit over de westelijke Jordaanoever te praten. De impasse lijkt volledig te zijn. Sadat kan en wil geen vrede sluiten zonder dat Israël zich verplicht om grote delen van de westelijke Jordaanoever op te geven. Zelfs al zou Israël zich tot een territoriale com promis daadwerkelijk bereid verklaren, dan zijn de problemen bij lange na nog niet opgelost. Want. aldus een vooraan staand parlementslid van het Likoed- blok, „territoriaal compromis betekent niet dat Israël zich van de westelijke Jor daanoever zal terugtrekken en dat een andere macht het gebied zal bezetten. Misschien kan het een gedeeltelijke demi litarisering van het gebied door Israël inhouden. Israël moet het gebied blijven controleren zelfs wanneer er geen volledi ge controle bestaat door Israëlische solda ten. Geen ander land mag wapens op de westelijke Jordaanoever plaatsen. Ten slotte zijn er bepaalde gebieden die voor de veiligheid van de staat Israël essentieel zijn. Deze gebieden zijn de gehele westelij ke Jordaanoever." Vijgeblad Privé geven Israëlische regeringsfunctio narissen toe dat Sadat een verklaring over principes die aan de vrede in het Midden- Oosten ten grondslag liggen nodig heeft om een akkoord met Israël te kunnen sluiten. „Het is het vijgeblad dat hij nodig heeft om zich uit het conflict te kunnen terugtrekken." Dat het niet zover is geko men schuift men in Jeruzalem in de schoe- Menachem Begin nen van Sadat. „Telkens weer als er bijna over een dergelijke verklaring overeen stemming werd bereikt, trok Egypte zich terug." In Israël hoopt men daarom dat in Camp David een „formule gevonden kan worden die net zo vaag is als resolutie 242 van de Veiligheidsraad." Met andere woorden Begin, Carter en Sadat moeten op zoek gaan naar een terminologie waar in de standpunten van beide betrokken partijen gevat zijn, zonder dat zij al te grote concessies doen en zonder dat een van hen gezichtsverlies moet lijden. Suggesties Het lijkt een onmogelijke opgave. In het Witte Huis is men zich van de risico's bewust. Zorgvuldig onthoudt men zich van voorspellingen of van het publiekelijk Ezra Weizman uitspelen van de te volgen taktiek. Be klemtoond wordt dat Carter geen eigen vredesplan aan zijn gesprekspartners zal voorleggen. Wel zal hij in de woorden van vice-president Walter Mondale Sadat en Begin tot overeenstemming „aansporen en aanzetten". Mondale getroostte zich verleden week tijdens een ontbijt met verslaggevers veel moeite om met name de Israëli's gerust te stellen, dat zij niet met voldongen feiten geconfronteerd zou den worden. Dit betekende echter niet dat Carter geen initiatieven zou nemen om de impasse in de vredesonderhandelingen te doorbre ken. „Wij behouden ons het recht voor om suggesties te doen en om ideeën aan te reiken." In Jeruzalem is men echter niet vergeten dat Sadat van de Verenigde Sta ten eist dat zij een „volledige partner" in het vredesproces worden en dat de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken. Cyrus Vance, deze formulering inmiddels heeft overgenomen. Tegenover het begrip „volledige tussenpersoon", stellen de Is raëli's de notie van een „eerlijke tussen persoon". een rol die een veel minder actieve opstelling van de Amerikaanse president zou vragen. Op deze manier hopen de Israëli's bij voorbaat Ameri kaanse druk te kunnen weerstaan. Beroep Goedingelichte kringen in de Amerikaan se hoofdstad Washington menen dat Car ter een emotioneel beroep op Sadat en Begin zal doen om deze kans op vrede niet voorbij te laten gaan. Hij zal wijzen op de successen die op verschillende gebieden reeds geboekt werden. Hij zal ook beklem tonen dat tenzij beide partijen binnenkort bereid zijn om hun officiële standpunten publiekelijk te herzien, de beste kans op vrede die er ooit geweest is geschiedenis zal zijn. Niet uitgesloten is dat Carter uit een on verwachte hoek verrassingen staan te wachten. Op het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken wijst men op het feit dat men het'in kringen van de regeren de Likoed-partlj bepaald niet eens is over de conceptie van een territoriaal compro mis op de westelijk Jordaanoever. Voor standers van een dergelijk compromis binnen het regeringsapparaat menen ech ter dat de Arabieren het moeten voorstel len om het gemakkelijker verkoopbaar in Israël te maken. Weizman In westerse diplomatieke kringen hecht men groot belang aan de aanvankelijke aarzeling van de Israëlische minister van defensie Ezer Weizman om premier Begin naar Camp David te begeleiden. Weizman. die in tegenstelling tot Begin en minister van buitenlandse zaken Dajan, Sadat ruim zeven keer in de afgelopen tien maanden heeft ontmoet is van de Egypti sche vredeswil overtuigd. Voor het berei ken van vrede lijkt hij tot grote concessies bereid te zijn. Herhaaldelijk heeft hij in het verleden zijn onvrede met het beleid van Begin geuit. Woedend scheurde hij een vredesposter van de muur van het kantoor van Begin omdat deze daar niet op zijn plaats zou zijn geweest. Ofschoon Weizman zeer grote populariteit in Israël geniet is het de vraag hoe groot zijn aan hang binnen de Likoed is. Niettemin menen goedingelichte kringen dat Weizman weliswaar besloten heeft om in Camp David van de partij te zijn, maar tegelijkertijd overweegt om als minister af te treden tijdens de onderhandelingen wanneer deze dreigen stuk te lopen Wan neer Weizman. aldus deze redenering, met zijn aftreden een splitsing binnen de rege ring en binnen de Likoed teweeg zou kun nen brengen zou dat het aftreden van de regering-Begin tot gevolg moeten hebben. Met Peres Een dergelijke stap zou dan de weg kun nen vrijmaken voor een regering waarin zowel Weizman als de leider van de Arbei derspartij, Sjimon Peres zitting zouden hebben. In goedingelichte kringen hoopt men dan dat een akkoord met Sadat langs de lijnen van het Kreisky-Brandt docu ment (zie interview) gevonden zou kunnen worden. Hoe sensationeel een Israëlische regeringscrisis in Camp David ook zou zijn, het ls de vraag gezien de machtsver houdingen binnen de Likoed of het het gewenste effect zou hebben. Hoewel wes terse diplomatieke kringen van Weizmans voornemens overtuigd zijn, zal de minis ter van defensie zich wel twee keer beden ken en van alle kanten indekken, alvorens een dergelijke stap te nemen. JERUZALEM Voorspellingen wagen over de uitkomst van de vredesbesprekingen volgende week in Camp David tussen Is- raëls premier Menachim Begin, Egyptes president Anwar al Sa dat en de Amerikaanse president Jimmy Carter is zich wagen op glad ijs. In Jeruzalem dekt men zich nu al in voor de mogelijkheid dat de topconferentie mislukt. Met klem wordt erop gewezen dat Camp David „niet het einde van de weg betekent. Immers, vredesonderhan delingen zijn per definitie een moeilijk en langdurig proces, waarin hoogte- en laag- tepunten onvermijdelijk zijn." Nieuwe Is raëlische voorstellen zullen er. althans of ficieel. niet op tafel komen. De in de afgelopen weken door de Israëli's voor Camp David uitgewerkte documenten wijken niet af van het 26 punten tellend Israëlische vredesplan, dat Begin vorig jaar met Kerst in het Egyptische Ismailia al aan Sadat voorlegde. Dit plan is herhaaldelijk door Sadat van de hand gewezen. Sadat lijkt niet van plan te zijn om zich in Camp David wel van de sokken te laten praten. Israël moet zich verplichten zich uit de in 1967 bezette gebieden terug te trekken en het Pale stijnse recht op zelfbeschikking te erken nen. Sadat heeft zich reeds tegen eventue le pressie ingedekt. Aan zijn geldschieters in Saoedi-Arabië beloofde hij opnieuw geen aparte vrede met Israël te zullen sluiten en de topconferentie alleen dan als succesvol te zullen beschouwen als er een oplossing voor het Palestijnse vraagstuk is gevonden. Uitweg Als mogelijke uitweg uit de impasse heeft den kunnen het uitbreken van oorlo gen niet voorkomen. Einde ontspanning Deze situatie is uiterst gevaarlijk om dat, hoewel de oorlogshandelingen zich aan hen onttrekken de grote mogendheden in bepaalde situaties er toch bij betrokken raken. Dit zou tot een confrontatie van de grote mo gendheden kunnen leiden of in ieder geval tot spanningen die vreselijke gevaren in zich bergen voor Europa. Het zou het einde van de ontspan- ningspolitiek kunnen betekenen. Wil men dus als Europeaan en als Oos tenrijker de ontspanningspolitiek voortzetten dan moet men, als men daartoe in de gelegenheid is, een bij drage leveren aan de pacificatie van het Midden-Oosten." Kreisky's derde reden is „gewoonweg een zuiver menselijke motivatie. Honderdduizenden mensen werden uit hun thuisland verdreven. Natuur lijk, wij hebben in Europa de ver drijving van honderdduizenden men sen aanvaard net zoals wij ons min of meer bij de vernietiging van miljoe nen hebben neergelegd. Europa is dus geen goed voorbeeld voor recht vaardigheid in de wereld. Maar dat mag ons niet verblinden en doof ma ken voor de ellende van de honderd duizenden Palestijnen die verdreven werden. Dergelijke geforceerde oplos singen houden nooit stand." Kreisky, die beklemtoont dat zijn be trokkenheid bij de gebeurtenissen in het Midden-Oosten geen overcom pensatie van zijn Joods-zijn is, meent over de vredeskansen dat „nog nooit eerder een toekomstvisie zo binnen handbereik geweest is. Maar nog nooit eerder heeft de kortzichtigheid van de mensen de verwezenlijking ervan zo in de weg gestaan." Puinhopen Als er iemand is in de.ogen van Kreis ky die een bijdrage aan de vrede in het Midden-Oosten kan leveren dan is dat Sadat. „Ik kan mij nog de rokende puinhopen aan het Suezka- naal herinneren toen ik na de Okto- beroorlog het Oostenrijkse contin gent van het vredeskorps van de Ver enigde Naties bezocht. Ik heb Sadat toen voor het eerst ontmoet, die mij uitlegde waarom hij de oorlog had gevoerd en waarom men zich nu moeizaam op de vrede moest voorbe reiden, een vrede die door de komen de generaties gesloten moest worden. Ik ben daarna naar Israël gereisd en ontmoette mijn vrienden van de Israëlische Arbeiderspartij, allemaal mensen die Golda Meïr met een vij andige afwachtenden houding om zich heen verzameld had. Ik heb hen verteld dat Sadat de man is die vrede wil sluiten. Zij dachten dat ik naïef en bemoeizuchtig was." PALMA DE MALLORCA Gezeten in zijn bungalow met zwembad in de bergen boven Palma blijft de Oostenrijkse bondskanselier Bruno Kreis ky nauw betrokken bij de ont wikkelingen in het Midden- Oosten. Vrijwel dagelijks wordt hij via de telefoon en door bezoekers op de hoogte gehouden. Vlak voor het begin van zijn verblijf van een maand op het Spaanse eiland Haalde hij nog de voorpagina's van de internationale pers. Samen met Willy Brandt, voorzitter van de Socialisti sche Internationale publiceerde hij een document met principes waarop de vrede in het Midden-Oosten geba seerd zou moeten zijn. Dit document wordt gezien als een neerslag van de tfi toen net op Oostenrijkse bodem ge houden besprekingen tussen de Egyptische president Sadat en de Is raëlische oppositieleider Sjimon Peres. larenlang voerde de Oostenrijkse Jondskanselier. leider van de socia- istische partij van Oostenrijk en Jood van afkomst, strijd binnen de Socialistische Internationale voor ♦en wat evenwichtigere benadering van het conflict in het Midden-Oos ten Telkens weer betreurde hij de „eenzijdige belangstelling voor Israël en het feit dat men de Arabische wereld waar nog altijd ruim honderd miljoen mensen wonen gewoon ne geerde. Ik heb de ene nederlaag na de andere van de kant van Golda Meir en ande ren moeten incasseren. Jarenlang was het in de Internationale een kwa lijke zaak om over de Palestijnen te praten. Ik was de eerste die over Palestijnen sprak. Ik kan mij nog herinneren hoe Golda Meir daarop reageerde: Palestijnen? Wat zijn dat? Ik kan mij nog herinneren hoe (de Israëlische oud-minister van buiten landse zaken)'Allon, die ik persoon lijk graag mag zei: Kreisky spreekt van Palestijnen. Als die bestaan dan hebben wij twee volkeren geschapen. Dit is een grenzeloze arrogantie die Joden bij zich zelf nooit erkennen. Maar het laat zien hoe er over het Palestijnse vraagstuk werd gepraat. Pas na de olieshock van 1973 toen ik opnieuw mijn gal gespuugd had. stuurde men (de Internationale) een onderzoekscommissie (onder voorzit terschap van Kreisky) naar het Midden-Oosten. Neutraal Sindsdien onderhoudt Kreisky nau we banden met vele leiders en voor aanstaande persoonlijkheden uit het Midden-Oosten. De in Israël vaak als pro-Arabische verketterde bondskan selier onderstreept echter dat hij geen van de partijen dient. „Ik ben geen heimelijke aartsvijand van het zionisme. Ik ben ook geen zionist. Het jodendom vormt voor mij een gods dienstige traditie net als het calvinis me of het katholicisme. Ik zeg dit om de onderstrepen dat deze afkomst mij niet onaangenaam is. Er zijn mensen die zo geïnfecteerd zijn door het nazisme dat zij geloven dat men hier iets verbergen moet. Dat is absurd. Alleen iemand die door de nazistische filosofie in omgekeer de zin beïnvloed is kan zo denken. Deze mensen willen liefst iedereen een Jodenster opplakken en bij elke gelegenheid willen doen wat de nazi's gedaan hebben, namelijk het bijzon dere van de Joden accentueren, iets dat helemaal niet waar is." Kreisky's betrokkenheid bij de ge beurtenissen in het Midden-Oosten is zowel wegens „socialistische, politie ke als humanitaire" motieven. „In de eerste plaats omdat ik de soci alistische overtuiging aanhang. Ten tweede is het conflict in het Midden- Oosten daarom zo ernstig, omdat er daar zich een permanente oorlog af speelt. Karakteristiek voor dit gebied is dat. hoewel de oorlogspartijen door een grote mogendheid gesteund wor den. zij zich toch onttrekken aan de invloed en de controle van de grote mogendheden. De grote mogendhe- door James Dorsey Bruno Kreisky in Iraël

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 21