NAVO kan Russen aan 'Geheim akkoord over Rhodesië' VS: internationaal leger in M.-Oosten urgeroorlog in Nicaragua 0 •SrïS h '.4 Vietnamees leger moet terugkeer Chinezen stoppen Waarom Amerika Zuid-Afrika nog niet hard durft aan te pakken u l( Volgens zwarte leider Sithole [Jerusalem Post: Canada, Australië en Nieuw Zeeland benaderd Overeenkomst China en Iran Kenyatta begraven IJsland heeft weer regering WHO: vaccinatie pokken niet nodig VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1978 BUfTENLAND TROUW/KWARTET 7 H6 an< bbi ;tei der ?vi lati eve LONDEN (Reuter) De strijd krachten van de NAVO zijn nog steeds sterk genoeg om een aanval door de legers van het Pact van Warschau onder leiding van de Sowjet-Unie te kunnen weerstaan, maar zij zijn ter zee zwakker. Al dus bericht het Internationale in stituut van strategische studies in Londen, in zijn jaarverslag. De defensie van de vijtien NAVO- partners is van een dergelijke om vang en kwaliteit, aldus het rap port, dat een bres in haar te drij ven, een aanval van formaat zou vereisen. Meer dan Moskou heeft. Maar, zo staat in „het militaire evenwicht 1978-79", het Atlanti sche pact is niet meer in staat tot het beheersen van alle zeeën die voor het Atlantische bondgenoot schap van belang zijn in het begin van een oorlog. Om vele zeeën zou gevochten moeten worden. Dit zou kunnen betekenen dat de NAVO moet vaststellen waar op zee zij wil domineren. Dat in dit opzicht in tien jaar tijd zoveel is veranderd, wordt in het verslag toegeschreven aan de groei van de Russische zeemacht en het betrekkelijke verval in de capaciteit van het westen om de zee te gebruiken voor zijn eigen doeleinden. In het verslag staat dat er 2.142 Amerikaanse strategische raket ten en bommenwerpers met lange radius zijn, ruim 168 minder dan in 1976. Maar de raketten en bom menwerpers van nu kunnen 11.000 kernkopwapens afschieten, bijna twee keer zoveel als tien jaar gele den. Hoe dit vermogen er in de toekomst uitziet zal afhangen van het resultaat van het huidige over leg in Geneve over beperking van de strategische bewapening (Salt), tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. Vergeleken met 837 in 1967, be schikt de Sowjet-Unie nu over on geveer 2.550 strategische raketten en bommenwerpers met grote ra dius. Deze macht kan ruw geschat 4.500 kernkopwapens tegen de Verenigde Staten inzetten. Dit to taal zal in het begin van de jaren tachtig stijgen tot ruim 7.500, waarbij men moet bedenken dat de individuele kernkoppen aan zienlijk grotere lading hebben dan de Amerikaanse. De numerieke sterkte van de Amerikaanse en Sowjetrussische krijgsmacht is door de bank genomen gelijk ge bleven aan die van vorig jaar: 2,07 en 3,64 miljoen. Medio zestig was het aantal voor beide legers onge veer 3 miljoen. Cuba Over de rol van Cuba in Afrika zegt het verslag dat in Angola tussen de 23.000 en 25.000 Cubaan se militairen het plaatselijke leger opleiden en helpen bij het hand haven van de binnenlandse veilig heid. In Ethiopië liggen tussen de 16.000 en 17.000 Cubanen. Cuba heeft daarnaast volgens het ver slag militaire bijstand verleend aan de volksrepubliek Kongo en Guinee In een aantal andere lan den in Afrika bevinden zich Cu baanse adviseurs en technische deskundigen. Het verslag noemt Algerije, Benin, Kongo, Guinee. Libië. Mozambique. Oeganda, Sierra Leone. Tanzania, Zuid-Je- men en Zambia. Cuba heeft een landmacht van 159.000 man en de periode van de militaire dienst plicht is drie jaar. In 1977 heeft het land aan zijn strijdkrachten onge veer 784 miljoen dollar uitgege ven. De Cubaanse marine telt on geveer 9.000 man en achttien on derzeebootjagers. De luchtmacht heeft 20.000 man personeel en 163 gevechtsvliegtuigen. Met een be volking van 9.750.000 zielen be schikt Cuba daarnaast nog over 10.000 soldaten voor de staatsvei ligheid, 3.000 grensbewakers en een volksmilitie van 100.000 man. Het instituut acht het mogelijk dat de China intercontinentale ra ketten met beperkt bereik van tussen de 4.800 en 5.600 kilometer heeft. Deze raket met méér dan trap is in 1976 voor het eerst door de Chinezen getest. Het instituut meent dat China ook heeft ge werkt aan een raket met een be reik van 12.800 kilometer, maar het acht het niet waarschijnlijk dat deze de eerstkomende jaren al opgesteld kan worden. China heeft nog geen „volwassen" proe ven genomen, omdat hiervoor doelgebieden in de Indische of Stille Oceaan moeten worden ge bruikt. Wel is de raket met succes getest als lanceerder voor satellie ten. Weliswaar heeft China onder zeeërs met lanceerbulzen voor ra ketten. maar waarschijnlijk geen raketten, aldus het Instituut. Alle huidige raketten „lopen" op vloei bare brandstof, maar er wordt ge werkt aan andere voorstuwings- mechanismen. Volgens het ver slag ziet het er in China naar uit dat meer aandacht wordt gegeven aan een modern leger t De twee hebben steeds volgehouden dat ware onafhankelijkheid voor Rhodesië nog slechts door strijd te bereiken is. Nog onlangs keerde Nko- mo zich nadrukkelijk tegen iedere overeenstemming met Smith. se zaken Joseph Oarba. Van Nkomo's kompaan binnen het Patriottisch Front, Robert Moegabe, wordt niet gerept. oge omi id lij Vii :olle i gl dat esU •loo n. I ïoud ten echt TEL AVTV, CAIRO, MOSKOU (Reuter, UPI) De Verenigde Staten hebben Canada, Australië en Nieuw-Zeeland benaderd met het voorstel om een internationale vredesmacht te stationeren op de door Israël bezette westelijke Jordaanoever en de Gaza-strook, zo heeft gisteren de Jerusalem Post meegedeeld. De Post zegt zijn berichten van betrouwbare Amerikaanse bronnen in Washington te hebben. irsta tot toti De drie landen zouden niet zonder meer afwijzend staan tegenover het Amerikaanse voorstel. Amerikaanse regeringsfunctionarissen zouden ook de secretaris-generaal van de Vere nigde Naties, Kurt Waldheim van de plannen op de hoogte hebben ge bracht. Verder is het volgens de Jeru salem Post zeer waarschijnlijk dat president Jimmy Carter dit voorstel volgende week op de top-conferentie in Camp David aan Israëls premier Menachem Begin en de Egyptische president Anwar Sadat zal voor leggen. Volgens de krant bestaat er geen ga rantie dat Israël zo'n plan zal aan vaarden, maar zou president Sadat er* waarschijnlijk wel wat voor voelen. ët verhaal in de Jerusalem Post omt een dag nadat de Amerikaanse krant Washington Post met berich ten kwam dat Carte.- van plan zou zijn Amerikaanse troepen te legeren op door Israël bezette Arabische ge bieden en een Israëlische lucht machtbasis in de Sinai zou willen laten overnemen door de Amerikaan se luchtmacht. President Carter zelf heeft hier in middels over gezegd dat hij niet graag Amerikaanse troepen zou wil len gebruiken om de uitvoering van een vredesakkoord in het Midden- Oosten te waarborgen. Maar hij voeg de hieraan toe dat over deze kwestie gesproken kan worden tijdens de conferentie in Camp David. De Israëlische premier heeft inmid dels laten weten dat hij aanwezigheid van Amerikaanse troepen op de wes telijke Jordaan-oever en in Gaza af wijst. Wel is hij voor een wederzijds defensieverdrag met de Verenigde Staten. Egypte MANAGUA (AP, DPA) De gevechten tussen tegenstanders van dictator Somoza en eenheden van de Nationale Garde in de midden-Amerikaanse republiek, Nicaragua beginnen in sommige delen van het land te lijken op een burgeroorlog. Vanuit de stad Matagalpa werd gemeld dat minstens elf mensen bij de onlusten om het leven zijn gekomen en dat ongeveer 50 personen gewond zijn geraakt. De stad Matagalpa, ten noordoosten van de hoofdstad Managua vormt het centrum van het verzet tegen het régime van Anastasio Somoza, wiens familie al ruim veertig jaar de totale heerschappij over het land heeft. Ge wapende burgers hebben zich overal in de stad verschanst om leden van de in de Verenigde Staten opgeleide Nationale Garde te bestoken. De „Guardia Nacional" maakt gebruikt van vliegtuigen om sommige delen van de stad (60.000 inwoners) te bom barderen. Somoza heeft de berichten tegengesproken dat er vliegtuigen zijn gebruikt, maar alle ooggetuigen maken melding van bombardemen ten. Ook het Rode Kruis heeft dit bevestigd. In de hoofdstad Managua wordt eveneens gevochten. Er zijn weinig mensen die nog de straat durven op te gaan, omdat er overal geschoten wordt. Op de kruispunten staan gar de-leden opgesteld Ondertussen zijn aartsbisschop Mi guel Obando Y Bravo en president van het Rode Kruis Ismael Reyes naar het hoofdkwartier van de Natio nale Garde getrokken om te onder handelen over een wapenstilstand. De twee personen speelden ook een belangrijke rol bij de spectaculaire gijzelingsactie van het Sandinisti- sche nationale bevrijdingsfront na een overval op het parlementsge bouw. Obando Y Bravo en Ismael Reyes traden toen op als bemidde laars. De ondernemers in Nicaragua hebben nogmaals hun steun uitge sproken aan de algemene stakingsac tie die door alle sectoren is opgezet en die bedoeld is om dictator Somoza tot Elftreden te dwingen. De onderne mers verklaarden dat de politieke en economische problemen alleen maar zijn op te lossen door het opzij schui ven van de dictatuur. Intussen heeft Egypte, na een bijeen komst van de nationale veiligheids raad, president Sadat en zijn naaste medewerkers, zijn strategie voor de bijeenkomst in Camp David vastge steld. Egypte houdt vast aan een alomvattende regeling voor duurza me vrede tussen Arabieren en Israël en wijst een afzonderlijke regeling met Israël af. Dit houdt in dat Egypte een voorstel van premier Begin af wijst dat hij eerder deze maand deed en wat volgens hem „gedeeltelijke permanente regelingen" met Egypte inhoudt. Dit als alternatief voor als er in Camp David geen basis zou kunnen worden gevonden voor een algehele regeling, waar Israël overigens toch niet in gelooft. De Egyptische woordvoerder van de veiligheidsraad wilde niet meer zeg gen over de resultaten ,van het over leg. Egypte ziet de Verenigde Staten thans als volwaardige partner in de onderhandelingen en niet meer als bemiddelaar. Amerika moet met ei gen voorstellen komen en verder Is raël zo veel mogelijk onder druk zet ten om zijn standpunt te veizachten. Tot gisteravond reageerde Egypte niet op de berichten over stationering van Amerikaanse troepen of een in ternationaal vredesleger op door Is raël bezette gebieden. Tussen de regels door deed de Russi sche minister van buitenlandse zaken Andrej Gromiko dat wel op een ban ket ter ere van zijn Syrische collega Khaddam, die in Moskou verblijft. TEHERAN (UPI, Ap) - Iran en Chi na hebben gisteren in Teheran een overeenkomst voor culturele uitwis seling ondertekend. Het verdrag werd getekend door de nieuwe Iraanse mi nister van buitenlandse zaken Amir Khosor Afshar en zijn Chinese colle ga Hoeang Hoea. De overeenkomst vloeide voort uit het bezoek van de Chinese premier en partijvoorzitter Hoea Kwo-feng aan Iran. De Chinese delegatie vertrekt vandaag naar Pe king. Het verdrag voorziet in samen werking op het gebied van onderwijs, uitwisseling van publikaties en we tenschappelijke onderzoekers, bezoe ken van sportploegen en uitwisseling van radio- en televisieprogramma's. SALISBURY (Reuter, UPI) Er is een geheim akkoord over Rhodesië. Die verheugende maar niet bij voorbaat betrouw bare mededeling kwam gisteren van de Afrikaanse nationale unie in Zimbabwe (Rhodesië) van dominee Sithole. De overeenstemming zou bereikt zijn op een geheime bijeenkomst, die half augustus in Zambia is gehouden. Aanwezig waren daar behalve Nko- mo. één van de twee leiders van het Patriottisch Front, de blanke premier Ian Smith van Rhodesië. president Kenneth Kaoenda van Zambia en de Nigeriaanse minister van buitenland- Vnnrrittop sp zaken Josenh Garba. Van Nkomo's UUIXJllci Belangrijkste punt uit het akkoord zou zijn dat Nkomo nu voorzitter wordt van de uitvoerende raad die Rhodesië naar een zwart meerder heidsbewind moet leiden. Dit is het hoogste orgaan van de overgangsre gering die begin maart in Rhodesië werd gevormd, krachtens een ak koord tussen Smith, bisschop Moezo- rewa, Sithole en stamhoofd Chlrau. Een blanke zegsman sprak de verkla ring onmiddellijk tegen maar een ver tegenwoordiger van Moezorewa kon haar naar zijn zeggen bevestigen. Vol gens Sithole heeft het in Zambia be reikte akkoord ook de instemming van de Britse minister van buiten landse zaken, David Owen en de Rus sische ambassadeur in Zambia. Het ligt in de bedoeling, aldus de verkla ring van de ZANU, het akkoord te laten bekrachtigen op een conferen tie van alle partijen. I In de verklaring wordt met nadruk gewezen op de sfeer van argwaan en wantrouwen binnen de overgangsre gering van Rhodesië die probeert tot een duidelijk antwoord te komen op de voorstellen van de VS en Engeland om een conferentie te beleggen over alle bij Rhodesië betrokken partijen. Deze voorstellen hebben geleid tot verdeeldheid In de voorlopige rege ring. Chlrau is akkoord gegaan met deze voorstellen. Sithole heeft ze ver worpen en Smith en Moezorewa heb ben nog geen definitief standpunt ingenomen. Een erewacht begeleidt de af fuit, met daarop de met de Keniase vlag bedekte lijkkist van president Jomo Kenyatta. De president is gisteren bijge zet in een glazen en marmeren tombe in de tuin van het parle mentsgebouw in de hoofdstad Nairobi. De uitvaart werd bijgewoond door onder andere de presi denten van Kenia's buurlan den Tanzania, Oeganda en Zambia, premier Desai van In dia, het militaire opperhoofd van Pakistan UI Haq. Het voormalige moederland Groot-Brittannië werd verte genwoordigd door kroonprins Charles en minister van bui tenlandse zaken Owen. Tussen Charles en de Oegan- dese president Amin deed zich nog een incidentje voor. Char les wilde duidelijk niets met Amin van doen hebben. Toen de Oegandese president nader de om de hand te drukken stond Charles op en begon een losse kout met een ander lid van de Britse vertegenwoordi ging. Amin wachtte een paar minuten en ging dan onver- richterzake drie plaatsen ver der zitten. PARIJS, HONG KONG (Reuter, UPI, AP) De Vietnamese regering heeft haar strijdkrach ten opdracht gegeven de terugkeer te verhinderen van enkele tienduizenden in Vietnam geboren Chinezen, die de afgelopen weken de grens zijn overgestoken en nu aan de Chinese kant van de grens in kommervolle omstandigheden leven. In een communiqué van het Vietna mese ministerie van buitenlandse za ken, verspreid door de ambassade van Vietnam in Parijs, werd gezegd dat de Chinese autoriteiten duizen den vlotten op de Rode Rivier heb ben laten maken om de vluchtelingen illegaal Vietnam binnen te smokke len. Volgens Vietnam is dit een Chine se samenzwering om de Vietnamese veiligheid te bedreigen. Vluchtelingen telingen tegen de regering in Hanoi moeten ophitsen". In een communi qué van het Vietnamese ministerie van buitenlandse zaken wordt gezegd dat Vietnam weigert te onderhande len over die, naar schatting honderd zestigduizend, Chinese vluchtelingen die de afgelopen maanden het land uitvluchtten. De Chinese onderhandelingsdele gatie is nog steeds in Hanoi, hoewel de leider ervan, de Chinese ondermi nister van buitenlandse zaken Tsjoeng Hsl-toeng begin deze week terugvloog naar Peking. De delegatie is naar Vietnam gegaan om te onder handelen over de positie van de onge veer eenmiljoen Chinezen In Vietnam. Vietnam heeft inmiddels ontkend dat 400 soldaten een stuk Chinees grondgebied in de Vriendschapspas bezet zouden hebben en gezegd dat de Chinese berichten hierover verzin sels zijn en bedoeld om kwaadaardige Chinese acties te verhullen. REYKJAVIK (UPI) Progressieven, sociaal-democraten en communisten hebben een nieuwe IJslandse rege ring onder oud-premier Olafur Johan- nesson van de Progressieve Partij gevormd. Het gaat zeer waarschijnlijk om duizenden vluchtelingen die de afge lopen weken verschillende malen massaal de grens zijn overgestoken zonder over de door China vereiste papieren te beschikken. China sloot de grens op 12 juli en liet slechts mensen passeren die de benodigde papieren bij zich hadden. Maar ver schillende malen stormden duizen den Chinezen de grens over waarbij ze de grenswachten min of meer on der de voet liepen. Volgens Peking werden ze door Vietnam de grens over gejaagd, volgens Hsmoi werden ze opgehitst door Chinese „infiltran ten". In ieder geval blijkt dat China het enorme vluchtelingenprobleem niet aan kan en de mensen wil terug sturen. Vietnam weigert ze weer op te nemen, omdat „er vermomde politie functionarissen bij zijn die de vluch- GENêVE (Reuter) De Britse auto riteiten hebben Birmingham formeel tot met pokken besmet gebied ver- klaEird. Dit heeft de Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) in Genève meegedeeld. Maar volgens de WHO is er geen reden voor andere landen om inentingsbewijzen te eisen van reizi gers uit het gebied. „De situatie in Engeland is goed onder controle." aldus een woordvoerder veui het anti pokken-programma. De twee „verdachte" patiënten in Birmingham blijken de ziekte niet te hebben. Hoe mevrouw Janet Parker pokken kon oplopen in het aTfUde- mlsch ziekenhuis waar het virus werd bewaEud, wordt onderzocht. De auto riteiten hebben alle werk met gevaar lijke virussen In Birmingham voorlo pig verboden, omdat de aanbevelin gen van een drie Jaar oud veiligheids- rapport kennelijk niet waren uitge voerd. Pas als dat wel gebeurd is, mag het werk worden hervat. Iue-ieueii upgtrfciAriu. ut uikwvuui. - - gevormd. I De Amerikaanse aarzeling om harde stap- internationale problemen op te lossen. 1 door Hennie Serfontein l-'Im *1 *y|Ps»ji pen tegen Zuid-Afrika te ondernemen is aan is een kwestie van prioriteit JOHANNESBURG Voorlopig is er geen kans op dat de Verenigde Staten in de komende vier jaar op eigen houtje een harde politiek van sancties, boycotacties of blokkades zullen bepleiten tegen Zuid-Afrika vanwege de rassenpolitiek van dat land. Dit is een van de harde conclusies die getrokken kunnen worden na recente ge sprekken met leden van*de Amerikaanse Senaat, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, leden van het Huis van Afgevaardigden en van de Nationale Veiligheidsraad. Deze conclusie betekent overigens niet dat de druk op Zuid-Afrika zal verminderen of dat er spra ke zou zijn van een „nieuw groeiend begrip voor het Zuidafrikaanse probleem", zoals onlangs werd beweerd door een woordvoer der van de Zuidafrikaanse regering. Verre van dat. De druk op Zuid-Afrika zal toene men en de eisen voor concrete maatregelen zullen sterker worden. Dat vindt zijn oor zaak in het feit dat. naarmate de politieke leiders en de politieke waarnemers meer horen over de problemen van Zuid-Afrika en meer in het bijzonder over de regerings plannen voor de toekomst van dat land, zij er minder van onder de indruk zijn. Bovendien bestaat er weinig kans dat de rupubllkeinen gaan pleiten voor een minder harde politiek. Zij voelen aan dat president Carter politiek gewond is en ruiken de kans voor een /erkiezingsoverwinning in 1980. Voor die verkiezingen zullen de stemmen van de zwarten, van wie velen gedesillusio neerd zijn over het presidentschap, van essentiële betekenis zijn. Tegenstelling Deze intense tegenstelling in de Ameri kaanse benadering waarbij de harde lijn aan betekenis wint zonder dat er een reële kans bestaat op echte pressie, is een van de karakteristieken van het beleid van de Ver enigde Staten Jegens Zuid-Afrika. Een an dere tegenstelling is gelegen in de onzeker heid en de vaagheid over wat er op dit moment gedaan moet worden Ultimatum Het „ultimatum" dat vice-president Mon- dale vorig Jaar mei in Wenen aan Vorster stelde, wordt nog steeds beschouwd ais de officiële Amerikaanse beleidslijn. In die ver klaring maken de Verenigde Staten duide lijk dat zij uiteindelijk één of andere vorm van een meerderheidsregering in Zuid-Afri ka willen. Amerika verwacht, volgens deze verklaring, dat de regering van Zuid-Afrika Walter F. Mondale de eerste stappen in deze richting zet, maar dat de concrete uitwerking van het een en ander aan Zuidafrikanen zelf moet worden overgelaten. De stappen die de Zuidafri kaanse regering sedert die datum onderno men heeft, komen neer op een zeer duidelij ke verwerping van de Amerikaanse eisen. John Vorster Ze maakte daarbij duidelijk dat er werke lijk geen enkele ksuis bestaat dat de Zuid afrikaanse regering vrijwillig zeü instem men met enige vorm van meerderheidsbe wind of zelfs maar „volledige participatie van alle Zuidafrikanen", zoals het oorspron kelijk door de VS werd geformuleerd. De Amerikaanse aarzeling om harde stap pen tegen Zuid-Afrika te ondernemen is aan verschillende ooreaken toe te schrijven. In de eerste plaats heerst er een wijd verbreide opvatting in de Verenigde Staten, ook on der voorstanders van de harde lijn zoals Andrew Young, dat de juiste hoeveelheid druk op een bepaald moment bij de Zuid afrikanen het licht zal doen doorbreken ten aanzien van de dwaasheden van de apart heid en de wenselijkheid van politieke par ticipatie. In de tweede plaats is het nie mand duidelijk wat de VS zouden moeten doen als uiteindelijk duidelijk zou worden dat de Zuidafrikaanse regering niet van plan is haar huidige beleid te wijzigen. 8ommige mensen bepleiten de meest harde maatregelen, zoeüs een boycot en een volle dige blokkade, alleen geen openlijke oorlog, terwijl anderen er voor zijn dat de Verenig de Staten volledig hun handen aftrekken van Zuid-Afrika In de derde plaats is'er pas kans op een serieuze actie van de kant van de Verenigde Staten jegens Zuid-Afrika na de komende presidentsverkiezingen die over twee Jaar worden gehouden. Op dit moment kan de regering-Carter het zich niet permitteren toe te geven aan eisen voor internationEile actie, met alle onzekerheden die daaraan verbonden zijn. In de vierde plaats is er weinig kans op werkelijke druk op Zuid- Afrika zolang de kwestie van Zuid-west- Afrika en het vraagstuk Rhodesië niet op gelost zijn. Het Westen heeft de medewer king van Zuid-Afrika hard nodig om deze internationale problemen op te lossen. Het is een kwestie van prioriteit Prioriteit Een Amerikaans hoge ambtenaar liet mij zijn dossiers zien met de woorden: „In ter men van fysieke prioriteit is de rassenkwes tie in Zuid-Afrika niet het belangrijkste probleem. Het afgelopen Jaar lag het dos sier Zuid-Afrika maar een enkele keer bo venop de stapel, terwijl de dossiers over Namibië en Rhodesië vrijwel constant bo venop liggen". Hij onderstreepte dat dezelf de mensen in de regering die verantwoorde lijk zijn voor de Namiblsche en Rhodes!- sche problemen zich ook moeten bezig hou den met Zuid-Afrika. En het is nu eenmaal fysiek onmogelijk om al die problemen te gelijkertijd te behandelen. Mocht Zuid-Afri ka echter onverhoopt dwars gaan liggen bij de westelijke voorstellen inzake Namiblé, dan bestaat er een gerede kans dat de volgorde der problemen wordt veranderd. Zou Zuid-Afrika door de wereld beschouwd gaan worden als de grote schuldige, dan zou het Westen geen redenen meer hebben om eventuele sancties tegen Zuid-Afrika met een veto te treffen. Dan zou het logisch zijn een stap verder te gaan en op te treden tegen Zuid-Afrika vanwege zijn binnen landse rassenpolitiek. Maar dat zal geen eenzijdige actie van de Verenigde Staten zijn, maar een actie in samenwerking met zijn westelijke partners als onderdeel van een resolutie van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7