Vuist maken tegen medische macht Russische agenten (45) ketief in Nederland Trouw Commentaar Hoop en vrees Patiëntenorganisaties moeten meer samenwerken Volgens Britse krant: Parkeerziekte geen grond voor invaliditeit HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten Trammelant hond moet buiten blijven schoonmaak wie is de echte gable? dag oma shagleeuw doodschieten (RIJ DAG 1 SEPTEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET pet kabinet staat op het punt een reurig hoofdstukje toe te voegen het zo langzamerhand lood- pvaar geworden boek vol kerkla- jijn, diplomatieke geheimtaal, hele halve waarheden, dat als titel raagt: de levering van kernge- (aarlijk materiaal aan Brazilië. Dit ofdstuk is gewijd aan de diplo- latieke vormgeving van het enke- t maanden geleden in de Tweede ,amer zwaar bevochten voorbe- ioud dat Nederland bij de leveran- van het gevaarlijke uranium in ^cht dient te nemen. n al ontstonden ernstige twij- over de relevantie van het maakte voorbehoud, omdat, zo- CDA-leider Aantjes later fijn- zou vaststellen, premier Van igt het nodig oordeelde het voor houd te verpakken in het kerkla- jn van de volkenrechtelijke clau- „rebus sic stantibus", waar- lee het zicht op de inhoud ervan iheel werd vertroebeld. Zo'n for- iule is een gebruikelijke voor ge- rel onvoorziene en overzienbare ibeurtenissen en dekte allerminst inhoud van het wel gemaakte rbehoud, namelijk dat - ten tijde van de levering zoda- ige vorderingen zijn gemaakt met et tot stand brengen van een éugdelijk plutonium opslag regi- ïie, dat voldoende zekerheid be aat dat partijen daarover over- ïnstemming zullen hebben be- rikt voordat van Urenco afkom- ig verrijkt uranium in Brazilië zal orden opgewerkt; en dit opslag-regime zal worden oegevoegd aan de waarborgen- r niet vereenkomst van 24 februari ij d 976. eken y00r oppositieleider Den Uyl rormde dit zelfs aanleiding vast te iket stellen dat er van de uraniumleve- m» rantie nog wel iets te redden zou lijn. Op voorwaarde echter dat het roorbehoud opgenomen zou wor- in de 'letter of intent' en de n op lota-wisseling. De letter of intent naakt onderdeel uit van de civiel- I jj echteliike regeling tussen Urenco i no? en het Braziliaanse bedrijf Nucle- bras. De nota-wisseling regelt de leverantie op volkenrechtelijk ni veau, dus tussen de betrokken re geringen. Welnu, het kabinet blijkt het voor behoud wel expliciet te hebben vermeld in de letter of intent, maar in de notawisseling wordt er met geen woord over gerept. Volgens de woordvoerder van minister Van der Klaauw (Buitenlandse zaken) is dat ook niet nodig. In één adem weet hij er bovendien nog aan toe te voegen het onjuist te vinden om zoveel extra gewicht te hechten aan het voorbehoud omdat dit „de reflexie naar het binnenland is van hetgeen in de overeenkomst met Brazilië is vastgelegd." Onbegrijpelijker kan het al bijna niet en terecht is er daarom ander maal ongerustheid ontstaan in het parlement over de uraniumleve- ring. Erkent Brazilië nu wel of niet het door Nederland gemaakte voorbehoud? Ook op dit punt is- buitenlandse zaken al even raad selachtig, zeggende dat dit land er geen problemen mee heeft. En waarom dan wel niet, omdat het niet in de nota-wisseling staat? Geen antwoord. Het wordt toch zo langzamerhand tijd dat de regering zich wat duide lijker over deze kwestie uitlaat. Eerder al constateerden we dat met het niet honoreren van de motie Van Houwelingen Neder land een groot deel van zijn zeker heden voor waterdichte garanties heeft prijsgegeven. Het voorbe houd gaf opzich echter ook reden tot enige hoop: hoop en vrees derhalve. Met nieuwe vaagheden neemt de vrees echter toe en daar mee wellicht ook het gelijk van oppositie-woordvoerder Relus ter Beek, die gisteren onomwonden vaststelde „onze bange vermoe dens zijn bevestigd. Het CDA heeft zich door een loos gebaar van de regering over de streep laten trekken." u) (EN HAAG (ANP) „Ongeveer 45 agenten van de Russische me* Inlichtingendienst KGB en de militaire inlichtingendienst °k"; 3RU uit de Sowjet-Unie zijn momenteel in Nederland werk- ,SSi„ aam. Ze zijn dit in hun functie als diplomaat, handelsverte- erge :enwoordiger en journalist in de steden Amsterdam en Den rvitt laag." Dit meldt het Engelse conservatieve blad „The Daily c°® telegraph", dat als bron verwijst naar „welingelichte kringen lat n Nederland." door Kees de Leeuw DEN HAAG De kritiek op het functioneren van de ge zondheidszorg en de mensen diè daarin werken neemt steeds meer toe. Die kritiek is vaak niet mals. Er wordt ge klaagd over het gebrek aan contact met de huisarts, over de onvrijheid en betutteling in het ziekenhuis. Het feit dat bijna tien procent van het nationaal inkomen wordt opge slokt door het gezondheidsapparaat biedt op zichzelf kennelijk geen ga rantie dat deze zorg er ook beter op wordt. Integendeel zou je haast zeg gen: met het toenemen van de uitga ven voor dit apparaat lijken ook de klachten zich te vermeerderen. Er heerst onvrede alom. Weliswaar staat de medisch-technische kwaliteit van de gezondheidszorg in Nederland op hoog peil. maar de patiënt zelf dreigt als eerste belanghebbende te midden van alle voorzieningen geestelijk in de verdrukking te raken. Hij heeft nauwelijks nog overzicht, weet veelal niet waartoe een onderzoek dient en het enige dat hem schijnbaar rest is het zich overgeven aan de „deskundi gen". Zij hebben ervoor gestudeerd en zullen het dus wel weten. Dat lijkt in eerste instantie prachtig, maar versterkt uiteindelijk het ge voel van slachtoffer zijn en dat is iets, waartegen meer en meer mensen in verzet komen. Het is dan ook noodza kelijk, dat de patiënt als iemand die gebruik maakt van de gezond- heisdzorg samen met andere con sumenten een vuist maakt tegen de medische macht, op deze manier voor zijn belangen op te komen en zich van zijn rechten te verzekeren. Versnippering Zo richtte de Amsterdammer W. K. Petersilka vorige maand de Algeme ne Nederlandse Bond van Patiënten op met als doel de belangen en rech ten te behartigen van iedere patiënt die hulp nodig heeft. Een prijzens waardig initiatief, al is er wel sprake van versnippering, want er bestaan in Nederland nogal wat organisaties op dit gebied. Ik noem dfe Algemene Nederlandse Patiënten-vereniging (Den Haag), de Algemene Vereniging tot Behartiging van de Belangen der Patiënten (Goes), de Vereniging voor Recht en Persoonlijke Vrijheid in de Gezondheidszorg (Leiden) en de Stichting Patiëntenbelangen en Pa tiëntenrecht (Den Haag). En zo zijn er mogelijk nog wel meer organisaties. Bundeling is dan ook in het belang van de patiënt zelf geboden. Een man die zich al weer een aantal jaren hiervoor inzet is de heer Tjeerd Eeftink (57) uit Den Haag. secretaris van de Stichting Patiëntenbelangen en Patiëntenrecht, in de wandeling PBR geheten. Nederland kent wel tal van actiegroepen en belangenvereni gingen die zich bezighouden met één bepaald facet van de gezondheids zorg (hartpatiënten, psychiatrie, reu ma, spierdystrofie), maar „het is de hoogste tijd dat er nu onder een alge mene noemer meer samenwerking tot stand komt. Dat kan bijvoorbeeld in federatieverband, met behoud na tuurlijk van eigen karakter en zelf standigheid en hoedt zich niet te ge beuren onder de noemer van de PBR", vertelt de heer Eeftink, die zelf de laatste jaren nogal wat patiënten heeft begeleid bij hun gang naar het ziekenhuis, waar ze specialisten-on derzoek en operaties moesten onder gaan. „Wel zou ik graag zien. dat er nu eens daadwerkelijk iets op dit gebied tot stand kwam. De tijd lijkt er meer dan rijp voor, ,maar mijn ervaring is dat iedereen veel te veel aan zijn eigen organisatietieje hangt en te weinig oog heeft voor het algemeen belang van de patiënt. En dat kunnen we vroeg of laat toch1 in feite allemaal worden". beschouw het de laatste tien jaar als een elastisch front. In gesprekken staat men schijnbaar wel open voor argumenten, maar in de praktijk blijkt de patiënt als mens niet echt serieus te worden genomen". Eén van de eerste doeleinden van de PBR is dan ook het bevorderen van een werkelijke patiënten-geheimhou ding: toepasbaarheid van wettelijke voorschriften met strafbepalingen, waarbij de „privacy" van elke patiënt gewaarborgd is. Een geheimhouding die inderdaad bestaat tussen de pa tiënt en degene die door haar/hem in vertrouwen werd genomen. Daarbij heeft in principe uitsluitend de pa tiënt zelf het onverkorte recht op volledige inzage van elk dossier en alle gegevens met betrekking tot zijn eigen (medische) situatie. Voor het doen van mededelingen daaruit aan derden onder wie ook specialisten is toestemming van de patiënt vereist. Verder wil de stich ting de aandacht vestigen op andere zaken die stoelen op medisch machts misbruik, zoals ook na „afspraak" systematisch lange wachttijden op spreekuren van specialisten, polikli nieken en ziekenhuizen, manipulaties bij praktijk-overname, betutteling bij het verstrekken van geneesmidde len en ongemotiveerde vrijheidsbero ving in psychiatrische instituten en algemene ziekenhuizen. Macht Heel wat persoonlijke gebeurtenissen hebben mede een stempel gedrukt op de benadering van Tjeerd Eeftink, MOndlQhGICl die zich in het dagelijks leven bezig houdt met organisatorische werk zaamheden. „Er wordt veel tegen de medische stand aangeschopt en niet altijd ten onrechte; tegen deze macht is ook nauwelijks storm te lopen. Ik Steeds weer draait het om zaken als mondigheid, bewustwording, eigen verantwoordelijkheid en patiënten recht. In haar streven tot verwerkelij king van dit alles staat de PBR overi gens niet alleen. Ook de Vereniging voor Gezondheidsrecht van de Am sterdamse «hoogleraar Leenen maakt zich sterk voor deze in feite zo van zelfsprekende zaken. In het rapport „Dwang en drang in de medische behandeling" dat onlangs verscheen, heeft men vooral gezocht naar wegen om binnen de bestaande situatie te komen tot verbetering van de rechts positie van de patiënt. Daarin wordt onder meer gesteld, dat de patiënt recht heeft op (een goede en menswaardige) behandeling; dat hij recht heeft op informatie over de aard van het onderzoek en/of de be handeling; en dat de uitslag van het onderzoek de patiënt moet worden meegedeeld in voor de leek goed te begrijpen termen. Het lijkt allemaal op het intrappen van open deuren, maar in de praktijk van alledag schort het aan deze zaken nog erg veel en, zoals Tjeerd Eeftink het for muleert: je moet van goeden huizen komen en medisch-technisch verre gaand geïnformeerd zijn, wil je er gens een vinger achter zien te krijgen. Misstanden Vandaar ook dat hij zich eerst uitvoe rig documenteert, adviezen inwint bij juristen en bevriende medici, voordat hij met mensen die bij de stichting om hulp aankloppen in zee gaat. „Het is ons niet uitsluitend te doen om individuele nood en er zit vaak ook veel verméénd onrecht bij maar eerder om het signaleren van mis standen in het algemeen en die aan de kaak stellen. Dan kun je gaan praten met de inspectie of het minis terie van volksgezondheid in de hoop verbeteringen te bewerkstelligen. Voorop staat daarbij de positie van de patiënt ten opzichte van de arts. specialist en vul maar in". Hij voegt er nog aan toe: „Ik beweer beslist niet dat het allemaal zo be roerd is in de medische wereld en ik wil echt niet overal hard tegenaan trappen. Daarmee bereik je niets dan weerstand en meer onbegrip. Ik wil wel blijven pogen om in overleg en met verstandig praten uitwassen in de toekomst te voorkomen. Daar is niet alleen de patiënt bij gebaat, maar ook de arts. Van mij mag deze best zijn witte jas aanhouden en mo gen de „slangen" uit zijn jaszak bun gelen, als hij maar openstaat voor zijn mensen en niet de allesweter blijft uithangen. Zo'n witte jas ondersteunt soms al leen maar de status om de status en dat zegt mij zo goed als niets. Hoe is de medicus echter als mens? Dat in teresseert me veel meer. De medische opleiding op zich is geen garantie. Daarna begint het pas. Dan moet de arts er blijk van geven te beschikken over nauwelijks aan te leren onont- heerlijke eigenschappen. Dan komt het erop aan of hij beseft er te zijn voor de patiënt en niet zoals nog maar al te vaak het geval is omge keerd". HILVERSUM De heer R. H van de L. uit Hilversum krijgt geen invalide-parkeerkaart, zo heeft de Kroon beslist. De heer Van de L. had zo'n kaart nodig op grond van „geestelijke inva liditeit", zoals hij zelf zegt. Hij raakt namelijk in paniek als zijn auto niet onder handbe reik staat. Als zijn wagen op grotere afstand geparkeerd staat is hij zo van streek dat hij onder begeleiding zijn auto moet opzoeken. Zelf zegt hij dat hij wel eens enkele dagen ziek thuis is gebleven omdat hij overstuur was geraakt als gevolg van het feit dat zijn wa gen te ver weg stond. De heer Van de L. is onder behandeling van een psycholoog in Utrecht. Op advies van de Raad van State heeft de Kroon het be roep van de heer Van de L. afgewezen. De Raad van State zegt namelijk dat de bepalin gen alleen gelden voor lichame lijke invaliditeit. bettifHet blad weet tevens te melden dat an de 22 bij de Russische ambassa de werkzame diplomaten niet minder olgdiian veertien zijn geïdentificeerd als (beroepsspion" en dat van twee rordt aangenomen dat zij officier lijn van de GRU. In diplomatieke kringen in Den Haag wordt overigens deze berichtgeving gekenschetst als ,een oud propaganda-verhaal dat liet in het belang is van de ontspan- ling." Wel werd er als voorbehoud bij aangetekend dat men het artikel nog niet onder ogen had gehad. Het Engelse blad noemt als hoofd de KGB in Nederland Porfiri M. louprijanov, die adviseur is van de ambassade en als hoofd van het GRU-net hier Anatoli P. Kulikov, ilaatsvervangend handelsvertegen- 'oordiger, die de rang heeft van ge- eraal-majoor in het Sowjetleger. De tweede ambassade-secretaris Valeri Kouchpel zou in het bijzonder actief zijn bij het recruteren van Nederlan ders en Igor A. Krotov, derde secreta- zou belast zijn met de partijcellen in de ambassade en de handelsverte genwoordiging. Russische spionnen zijn werkzaam bij Sow jet-ondernemingen met kan toren in Rotterdam, Groningen en Hilversum, waar het Trans World Ma rine Agency, dat ook vestigingen heeft in onder meer Antwerpen er Hamburg. Het belangrijkste spiona- gedoel is volgens The Daily Tele graph Af cent in Brunssum, het hoofdkwartier van de geallieerde luchtvloot in midden-Europa, maar „KGB en GRU zijn tevens nauw be trokken bij pogingen om technische geheimen te stelen". „De Russen hebben in Hilversum een computerbedrijf, Elorg, maar dit heeft nog geen enkele computer ver kocht. Wel geeft het zich zeer veel moeite om onderdelen van en techni sche gegevens over westelijke com puters te verkrijgen", aldus het blad. Hollandsche Signaal Apparaten wordt genoemd als een ander bedrijf waaronder de Russische spionnen be langstelling hebben. Er zit ongerechtigheid in het weer- eten. Een actief depressie-bedrijf uit IJsland wordt op onze omgeving los gelaten. Vandaag daardoor uitvoeri ge regenval en voor lang niet alle plaatsen in Nederland wellicht geldig het weerspreukje: .Regen voor acht uren, zal de ganse dag niet duren.' Bij dat alles temperaturen onder de maat, zoals ook gisteren al volop dui delijk werd op de laatste officiële dag van de zomer. In Zwolle werd geen hogere tempera tuur dan veertien graden gemeten; in enkele fikse buien zakte het kwik later op die middag zelfs naar elf graden terug. Het maximum in Amersfoort was zestien graden, in Zuid-Beijerland nog geen veertien graden. Maar nu terug naar de de pressie-sfeer. Vandaag later op de dag kan het spreukje voor het noorden wel van pas worden, als de wind naar het noordwesten ruimt en er lucht wordt aangevoerd, waarin naast opklarin gen ook buien tot ontwikkeling zullen komen. Maar eerst moet dan die golf- storing uit Engeland passeren, die gistermiddag flinke luchtdrukdalin gen veroorzaakte. Die storing trekt naar noordwest-Duitsland. De computerkaarten bereiden ons vervolgens voor de programmering schijnt vooral op zaterdag te zijn af gestemd op vrij veel wind. Die noordwesten wind kan dermate toe nemen, dat er windkracht zeven of acht uit de bus komt. Zelfs is een eerste herfststorm niet geheel on denkbaar, vooral gelet op een ver wachte uitdieping van de depressie boven Denemarken en de Oostzee tot 990 millibar. Dit bij aanvankelijk ge lijk blijven (1025 mb.) van het oude hogedrukgebied dichtbij Ierland. Het is deze luchtdrukverdeling, die door de Noordzeeschippers altijd met argwaan en wantrouwen wordt beke ken. Vooral omdat zich in de polaire lucht uit noordwest tot noord achter een depressiekern zeer gemakkelijk kleine mini-depressietjes kunnen vor men. die heel wat overhoop halen, soms stormachtige rukwinden tot stormstoten uit de hogere niveaus, vaak onvoorzien, zeer lokaal, maar daarom niet minder verraderlijk. Dat er iéts stevigs op komst was, kon ook worden afgeleid uit de precisie- registrering van de windsnelheid door weer-amateur Peter Cruyff in Den Helder. Woensdagavond al kwam die op grond van kleine, speci fieke afwijkingspatroontjes in het ge schreven windspoor tot de conclusie, dat er een actieve depressie op weg was naar onze omgeving. Op verschil lende weerbureaus is trouwens wel bekend, dat dergelijke mini-trillink- jes zich wel negen- a tienduizend kilo meter voor de eigenlijke depressie kunnen voordoen. Cruyff die zijn meetapparatuur zojuist weer met een „unit" heeft uitgebreid, zet zijn waar nemingen stug voort. Hij beloofde mij regelmatig van zijn vorderingen op de hoogte te houden. DE vooruitzichten voor het komende weekeinde zijn ook allesbehalve roos kleurig: het blijft wisselvallig en koel met aanhoudende kans op enkele buien, doordat een depressie boven de Oostzee nog veel invloed behoudt, ook maandag. De zomer was in Roosendaal met gemiddeld 15.7 graad Celsius 0.7 graad te koud (augustus 0.8 graad). Overdag kwam dit station gemiddeld twee volle graden zomerwarmte te kort. Het aantal zomerse dagen was daar twaalf, tropische dagen één. Er waren vijfenveertig dagen van twin tig graden of meer. De gemiddelde luchtvochtigheid was 64 procent te gen normaal 77. Dé wind vertoonde een grote voorliefde voor de noord westhoek: 32 procent, gevolgd door zuidwest met 21 procent, west 12 pro cent, noordoost en zuid elk 9 procent, noord 8 procent, oost 5 procent en zuid 4 procent. De zomemeerslag was in Roosendaal 216 millimeter (nor maal 210 mm), slechts weinig te nat dus. De augustusneerslag was er 50 mm tegen normaal 83. In Epe werd 49 Amsterdam Dc BUt Deelen Eelde Eindhoven Don Helder Rotterdam Twente Vllsslngen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort regenbul regenbul regenbui mm gemeten, Zuid-Beijerland 56, Zwijndrecht 58, Ulrum 62. Zwolle 72. Ten Post 73 en Koudum 76 mm. Curieus is de waarneming van echte sneeuwvlokken woensdagmiddag uit een polaire bui in Wesel, vlak over onze oostgrens. De kranten schreven er gisteren al uitvoerig over, en ook over het feit dat de weerkundigen paf stonden Helsinki Innsbruck Klagcnfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga MaUorca München Nice Oslo Parijs Rome SpUt Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanbul Tunis half bew licht bew licht bew, licht bew geheel bew regen onbew geheel bew regenbui onbew. half bew zwaar bew. half bew. niet ontv. regenbul onbew. niet ontv licht bew HOOGWATER, zaterdag 2 september: Vllsslngen 2 46-15.04, Hanngvlletsluizen 2.54-15.17. Rotter dam 4.54-16.52, Schevenlngen 3 58-16.21. IJmul- den 4.32-18.54. Den Helder 8.38-21.18. Harllngen 10.41-23.33. Delfzijl 00 50-12.53 shoe- voor iertjt zon traat l. 25 peul ktro mu- bij zitter rond- oudi ird.3, t EX ter oorn, i. 17 met kwe laam a va jevel vel t. il. IT rani raai kim 11 arm eker, d. 34 „De hond hoort bij de menselijke samenleving. In vele gevallen dient hij de mensen: je hebt blin dengeleidehonden, waakhonden, politiehonden, hasjhonden, alle maal prima. Is het dan ineens uit met de vriendschap als je oud wordt?" Een klacht van mevrouw Van de Valk uit Almelo, die zich danig ergert aan het bordje „honden worden niet toegelaten" bij de ingang van bejaardenhuizen. Het gaat haar er niet om dat oudere mensen hun huisdier weg moeten doen als ze naar een verzorings-' huis gaan. Daarvoor, vindt ze, zijn allerlei steekhoudende rede nen te bedenken. Een verdraag zaam iemand dus, maar het gaat haar wel veel te ver dat een hond zelfs niet mee op bezoek mag. Zoveel gezinnen houden er een hond op na. en als de hele familie dan op visite bij oma en opa wil. gaat de hond natuurlijk mee. Maar omdat hij niet naar binnen mag moet hij de auto blijven of een van de kleinkinderen moet met hem blijven rondwandelen. Dat honden niet in de gangen van verzorgings- en verpleegte huis mogen lopen, vindt me vrouw Van de Valk logisch, maar „gun de oude mensen ten minste bezoek van een hond op hun ei gen kamer", schrijft ze. Je kunt je voorstellen, dat ie mand door de verhuizing naar een bejaardenhuis de hond bij familie heeft moeten onderbren gen. Ook al geen lolletje als je aan zo'n dier gehecht bent, maar als de hond dan zelfs niet af en toe een keertje langs mag komen is dat wel erg zuur. „Het bordje „honden worden niet toegelaten" staat op de toegangsdeuren van de bejaardentehuizen", serhijft de Almelose mevrouw. Verbieden alle tehuizen dat dan? Dat lijkt op het eerste gezicht wel mee te vallen. Een medewerkster van het blad „Leef tijd" (van de Ne derlandse Federatie voor Bejaar denbeleid) dat zich intensief met onder meer de bejaardenhuizen bezighoudt, zegt dat het blad nog geen klachten over het weren van visite-honden heeft gehad. Maar dat zegt nog niet alles, omdat niet iedereen direct contact met het blad of federatie zal zoeken. Misschien dat ze er bij de Inspec tie op de bejaardenoorden Ove rijssel meer van weten? Daar valt Almelo in elk geval onder, dus in die buurt zou er wel iets over bekend moeten zijn. Maar nee: „Wij hebben daar nog geen klachten over gehoord, maar mis schien kunnen we hier wat aan doen. Er worden wel meer vreem de regels vastgesteld. Het gekste dat we in de provincie ooit tegen gekomen, was wel dat in een te huis minderjarigen niet zonder geleide werden toegelaten. Ie mand van twintig mocht daar dus ook niet in. Daar hebben we wel een eind aan gemaakt". Misschien ziet die mevrouw uit Almelo het dus wel wat te somber in. Misschien valt het met de hondse regels in tehuizen wel erg mee en heeft zij het gewoon slecht getroffen. Maar misschien ook komt het wèl erg vaak voor en durven de bewoners van de tehuizen er niets tegen in te bren gen, omdat ze denken dat het niet anders kan. Dat hopen we dan van bewoners en bezoekers te horen. Rheden heeft een nieuw gemeen tehuis in gebruik genomen. Net als ieder ander die voor een ver huizing staat,' hebben ook de ambtenaren van het gemeente huis eerst grote schoonmaak ge houden. want als je de boel eens echt goed gaat nakijken, blijkt er altijd een hoop weg te kunnen. In Rheden werd die moeite dik be loond: van de zolders en uit de kelders kwam niet minder dan vijftien ton aan oude gemeente- stukken tevoorschijn, die na zorgvuldige controle op eventue le waarde voor het nageslacht bijna compleet vernietigd kon worden. Geen wonder dat ze uit hun oude gemeentehuis gegroeid zijn. Wie van de twee is de echte Clark Gable? Het antwoord moet zijn: geen van beiden. De linker is nog de minst onechte, want dat is het wassen beeld van de in 1960 overleden filmster. De meneer rechts is ene John Murat die een frappante gelijkenis vertoont met Clark Gable. Af en toe zoekt Murat zijn beroemde evenbeeld op in het wassenbeeldenmuseum van beroemdheden in het Amerikaanse Orlando, wat bij zijn laatste bezoekje dit plaatje opleverde. Veel mensen kunnen zich er geen voorstelling van maken wat een televisieomroepster eigenlijk doet. schrijft NCRV-presentatri- ce Leni Couvée in 'haar' omroep- gids. Dat komt, denkt ze, doordat het medium nog altijd met een waas van geheimzinnigheid is omgeven, vooral voor oudere mensen: „Zoals mijn oma. die nu 91 is, nog steeds niet begrijpt dat ik niet even naar haar kan terug- zwaaien als ze npar me kijkt. Vanuit hier dan even: dag oma!" In diverse Zuidlimburgse plaat sen treden dezer dagen shag- leeuwen op: leeuwen die met het vertonen van hun aangeleerde kunstjes tegelijk reclame maken voor een bepaald merk shag. Minstens de shagfabrikant plus de mensen die naar dit mini-cir cus komen kijken, zijn er wel blij mee. maar niet iedereen is zo gelukkig met de tabaksleeuwen. Zo heeft het Nederlands Jack London Verbond dat in zijn blad „vermaak en dierenleed" al tijd ai heftig bezwaar maakt te gen alles wat met circus- en ande re amusementsdieren te maken heeft protest aangetekend. Aan het gemeentebestuur van Valkenburg, een van de plaatsen waar de shagleeuwen optreden, heeft het verbond geschreven dat „de koppeling van de commercie aan dit dier-onwaardig evene ment nog zwaarder telt" dan het volgens het verbond toch al laak bare optreden van en met dieren. Valkenburg zou, aldus het Jack London Verbond, door het afge ven van een vergunning de weg voor andere gegadigden openen om het dier als reclame-object te misbruiken. Volgens Valken- burgs burgemeester hebben b. en w. aanvankelijk weinig voor de shagleeuwen gevoeld wegens de reclame voor tabak, maar de ver gunning is bij nader inzien toch afgegegeven toen duidelijk werd, dat er een bekwame dompteur van de partij zou zijn. Blijkens een mededeling in de rubriek Gehoord en Gezien van de Leeuwarder Courant hebben ze in de Friese hoofdstad behoor lijk wat last van mieren. Het wa ren vooral vrouwen die tips aan de krant doorgaven om het euvel te bestrijden, maar er waren ook een paar mannen met lumineuze ideeën. Een van hen stelde zelfs voor een luchtbuks te kopen en de mieren één voor één dood te schieten. Een andere heer had bedacht, dat je het beste schotel tjes kunt neerzetten met een mengsel van gips en poedersui ker, want „als ze daarvan eten verstenen ze van binnen"

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5