Holuks adviesorgaan toeft niet gemengd te zijn 'Kind moet weer in het middelpunt' m „Morsen sta ik in de krant!" PvdA-voorstel over reclamevliegerij 'redelijk onzinnig' Mosselen Minister Wiegel zwicht Manusama ehoudt zijn vantrouwen Filmscène die Turken grieft toch vertoond Werkloosheid ongunstiger Boek duurder John Grün: Van ontwikkelingslanden kunnen we ook wat leren Rijbewijs wordt weer duurder Rijbewijs niet zonder meer inwisselbaar Rekenmachientje soms gevaarlijk Vrouw politieman mag wellicht 'werkvrouvy' zijn NVV-bond denkt aan een vrije vrijdagmiddag IDAG 1 SEPTEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 'an onze parlementsredactie EN HAAG De regering zal van een nieuw Moluks adviesorgaan niet verlangen dat het uit ederlanders en Molukkers bestaat. Minister Wiegel zwichtte gisteren tijdens het debat over e nota Molukse minderheid voor de wil van de Kamer en de wil van de Molukkers zelf. Hm ke een inspraakronde, die de vice- ünister-president in juli hield is ge leken dat de Molukkers zelf geen smengd orgaan willen. Zo'n in- iraakorgaan dat uit alleen Moluk- trs bestaat is nu al in Utrecht. Wie- si zei dat wel jammer te vinden, innen deze groep had de regering ok een samenspraak tussen Neder- nders en Molukkers op gang willen rengen. Nu zal het Molukse advies kaan op zijn beurt advies kunnen ragen aan Nederlandse deskun- igen. ïen [et werk van de commissie Köbben- [antouw zal worden voortgezet on er leiding van de Nijmeegse hoogle- lar Van der Wal voor het zover het in een onderzoek gaat naar het ont- aan van de Vrije Republiek der je uid-Molukken omstreeks 1950. In de [roep onderzoekers zitten ook weer heren Kobben en Mantouw, de «ree voorzitters van de commissie, ie twee maanden geleden uit elkaar iel. Een van de opdrachten van de jmmissie Köbben-Mantouw was zo'n historisch onderzoek, waarmee zij al was begonnen. De ministers Wiegel en Gardeniers hebben dinsdag met prof. Van der Wal overlegd op het ministerie van CRM. Mevrouw Kappeyne van de Coppello (VVD) raadde aan bij dat onderzoek ook gebruik te maken van de herinneringen van oud-bewinds lieden uit Indië. Wiegel verwachtte dat ook Willem Drees sr nog van dienst zou kunnen zijn bij een juiste reconstructie van de gang van zaken in de jaren vijftig. Op vragen van de Kamerleden waar om er nog altijd geen Molukse pro gramma op de radio is, antwoordde minister Gardeniers (CRM) dat bij de NOS het probleem ligt wie er verant woordelijk is voor de eindredactie van die programma's. Zij verwachtte wel dat die moeilijkheden binnen en kele maanden uit de wereld zijn. Er moet ook intussen nog een oordeel komen van de omroepraad. iien worden er geen reisgroepen meer toegelaten, volgens Rutumalessy. Minister Gardeniers zegt echter dat Indonesië alle medewerking verleent. 'Paspoort' an onze parlementsredactie CN HAAG Ir Manusama, de pre- dent in ballingschap van de vrije publiek der Zuid-Molukken blijft introuwen hebben in de Neder- idse regering. Manusama, die insdag ongezouten kritiek van de mer kreeg op zijn voorstel om een rlementaire enquête te houden adt het teleurstellend dat de coör- nator van het Molukkenbeleid, vi- 5 -minister president Wiegel niet al ist wilde zeggen hoe het wetsvoor- el over de inspraak van de Moluk- trs er ongeveer gaat uitzien. Ka- eg erleden hadden Wiegel gevraagd urover vast wat te zeggen. inspraakronde onder ruim ze- :ig Molukse organisaties leverde minimale oogst op. „De uitslag d van te voren al vast: de Moluk- rs willen een inspraakorgaan, dat ur uit Molukkers bestaat. „Maar, Wiegel dan toch nog een poging agde om er een gemengde club or te krijgen, dat heeft wantrou- n gewekt, veel wantrouwen," al- s Manusama. inusama zegt voorts dat hij ook leurgesteld is door de zwakke ar- imenten van de Kamerleden tegen n voorstel een parlementaire en- lête te houden. Manusama meent it de regering documenten achter- rodt die een juist inzicht van de estand in 1950 zouden kunnen ge- n. De nieuwe onderzoekers onder iding van professor Van der Wal f5 M volgens Manusama erg veel op commissie Köbben-Mantouw, die ;en viel na het opstappen van vier ilukse leden. Minister Van der Klaauw vertelde dat binnenkort het „faciliteitenpas poort" van Molukkers wordt vervan gen door een vreemdelingenpaspoort. Op dat faciliteitenpaspoort wordt vermeld: „wordt behandeld als Ne derlander". Bij het reizen naar het buitenland zou dat moeilijkheden op leveren. Op het vreemdelingenpas poort staat „Vergunning tot verblijf". Statenlozen in ons land kunnen zo'n paspoort krijgen. Het overigens Nederlandse faciliteiten-paspoort gaf vooral in de tijd van de gijzelin gen moeilijkheden in het buitenland, omdat daarmee het Molukkerschap werd gekenmerkt Ria Beckers, woordvoerdster van de PPR. vroeg Van der Klaauw om de problematiek van de minderheden aan de orde te stellen in de Verenigde Naties, maar Van der Klaauw wees dat van de hand. Hij noemde dat een ontoelaatbare inmenging in de zaken van andere staten. De gehele Kamer was voorstander van het voortzetten van de oriëntatie reizen naar Indonesië. Minister Gar deniers zei dat daaruit erg waardevol le informatie komt. Elk gezelschap wordt verplicht verslag te doen van die bezoeken. Ook in de bioscoop hield de politie een oogje in het zeil. 'Op lange baan' De Tilburgse predikant ds J. Rutu malessy zegt dat de Indonesische re gering overigens niet zo ingenomen is met die oriëntatiereizen „De reizen die op stapel staan zijn allemaal op de lange baan geschoven," zegt Rutu malessy. Hij was één van de de vijf uit de reisgroep van wijlen de heer Kuhu- wael. Die groep bezocht Djakarta en Ambon in het begin van dit jaar. Nadien is er geen reis meer geweest. De medewerking van Indonesië is zo stroef geworden sinds de arrestatie in mei van de RMS'er Hatumena in Dja karta na een bezoek aan Ambon. In rijn bagage vond de politie propagan damateriaal voor de RMS. Sedert- ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De zestien biosco pen, waar gisteren de omstreden film Midnight Express in première is ge gaan, hebben op het laatste moment gezamenlijk besloten de al uitgesne den, nog geen minuut lange coupure alsnog in de film aan te brengen. Dit gebeurde nadat de filmmaatschappij Columbia Pictures in Londen laai- dend was geworden over het besluit van Columbia Nederland om in de film te knippen. De maatschappij gaf alle bioscopen opdracht het fragment weer bij de film te voegen. „Midnight Express" gaat over de slechte behandeling van een Ameri kaanse hasj-smokkelaar in Turkse gevangenissen. Volgens Turkse orga nisaties in Nederland komen in de film enkele scènes voor, die zeer grie vend zijn voor het Turkse volk. Zij eisten, dat de film niet in roulatie zou komen. Gebeurde dit wel, dan zouden de organisaties tot actie overgaan. Bevreesd voor moeilijkheden in de bioscopen besloot de importeur War ner Bros Holland woensdagavond de gewraakte scènes uit te snijden, maar men moest na de opdracht van Co lumbia in allerijl de nacht erop de stukjes weer inlassen. De advocaat van de Turken mr. J. J Bertrams zal vanochtend in een kort geding de vertoning van de film als nog proberen te verbieden. Hij zei, dat de Turken teleurgesteld en ver ontwaardigd zijn over het besluit de film toch helemaal te vertonen. In Amsterdam verliep de première gisteravond zonder ongeregeldheden. Voor het begin van de voorstellingen betoogden ongeveer honderd Turken bij de bioscoop Bellevue Cinerama aan de Amsterdamse Marnixstraat. Een bespreking van de film staat vandaag op de filmpagina. Elfduizend méér Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De werkloosheid is in augustus duidelijk erger geworden. Het aantal werklozen steeg bijna 11.000, en dat is vierduizend meer dan op grond van het ongunstiger worden 'seizoen kan worden verklaard. De werkloosheid is nu op vrijwel hetzelf de niveau terecht gekomen als eind augustus vorig jaar, nadat de cijfers sinds maart steeds wat beneden die van vorig jaar in dezelfde maand wa ren gebleven. Gisteren heeft het ministerie van So ciale Zaken de voorlopige cijfers van de werkloosheid per eind augustus bekend gemaakt. Het voor het sei zoen gecorrigeerde cijfer bedraagt thans 210.500. Als feitelijk zonder werk het ongecorrigeerde cijfer stonden eind augustus 213.900 perso nen geregistreerd bij de arbeidsbu- reau's. De stijging van de werkloos heid deed zich de afgelopen maand ongeveer in gelijke mate voor bij mannen en vrouwen. De vraag naar personeel daalde ook in augustus. Daarmee wordt de da lende lijn van de afgelopen drie maanden voortgezet, nadat daarvoor de lijn van de vraag een jaar lang een langzame gemiddelde stijging te zien had gegeven. Eind augustus stonden 65.500 open banen te boek bij de arbeidsbureau's. Gecorrigeerd voor seizoen is dat cijfer 56.200, en dat is 1300 minder dan eind juli. DEN HAAG (ANP) Boeken worden duurder. In het algemeen mag de prijs met 3'/j procent verhoogd wor den. heeft het ministerie van econo mische zaken meegedeeld. De kos tenstijgingen hebben voor iets meer dan de helft betrekking op papier, drukken, zetten en binden. vers, gebakken, gemarineerd, diepgevroren. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten, Javastraat 2b, 2565 AM Oen Haag. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Bij de bedrijven die zich bezig houden met het reclame- vliegen, heeft de mening van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer, dat deze vorm van vliegerij moet worden verboden, nogal be vreemding gewekt. „Redelijk onzinnig" noemde een woordvoerder van een van de be drijven het voorstel zelfs. Men ver wijst daarbij naar een drie jaar geleden door TNO uitgevoerd on derzoek, waaruit blijkt dat een vliegtuig op vierhonderd meter hoogte (dat is het laagste niveau, waar mag worden gevlogen) maar 49 decibel aan geluid produceert: dat is ongeveer een achtste van het geluid van een middenklasse auto. Bovendien zijn er. volgens de be drijven, al geruime tijd bepalin gen. die de overlast tot een mini mum beperken. Zo moeten stilte- gebieden worden vermeden, moet met een constant toerental wor den gevlogen en mogen de forma ties niet groter zijn dan vijf vlieg tuigen. Als vijf vliegtuigen samen vliegen, produceren ze overigens nog niet meer dan ruim zeventig decibel, minder nog dan één voor bijrijdende auto. Dergelijke bepalingen kent men ook in de sportvliegerij. ..Geluids overlast is daar," aldus de woord voerder van een van de bedrijven, ..een vast punt op het lesprogram ma. Van iedere vlieger wordt ver wacht. dat hij weet waar hij wel en niet mag vliegen. Voor starten en landen zijn vaste procedures." ..De overlast is zo gering, dat als je hierover gaat praten je netzo goed de mensen kunt gaan ver plichten geluidsdempers op de pe dalen van hun fiets aan te brengen." Er opereren in Nederland drie gro tere luchtreclamebedrijven (Re- clamair in Lelystad. Air Adverti sing Holland op Teuge en Skylight in Hilversum), die samen met en kele kleinere bedrijfjes dertig vliegtuigen in de lucht hebben. Zij bieden aan ruim honderd mensen werk. Van een onzer verslaggevers RIJSWIJK Met ingang van 1 janu ari gaat de prijs van het rijbewijs weer omhoog. Een volledig examen categorie BE (personenauto's) kost dan 60,50 (was 58,50). Het prak tisch herexamen in deze categorie gaat ƒ56,75 (ƒ54,75) kosten. Ook in de andere categorieën worden de exa mens twee gulden duurder. In verband met de looptijd van de examen-aanvragen dienén de nieuwe examentarieven met ingang van 15 september te worden voldaan. Minister Tuijnman heeft over deze wachttijden gezegd deze zo spoedig mogelijk te willen verkorten en naar een betere aansluiting tussen de rij opleiding en het examen te streven. Ook onderzoekt hij de mogelijkheid het examen te laten afnemen door een rij-instructeur. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Minister Tuijnman wil excessen bij de omwisseling van bui tenlandse in Nederlandse rijbewijzen bestrijden door de inwisselbaarheid te beperken tot landen, die ge lijkwaardige rijvaardigheidseisen stellen. Hij is het niet eens met de suggestie van de commissaris van de Koningin in Noord-Holland de om wisseling te beperken tot rijbewijzen, die langer dan een half jaar geleden werden afgegeven en waarvan de houder teninste een half jaar in het land van afgifte moet hebben ver toefd. Tuijnman vindt dat die beperking bonafide houders van buitenlandse rijbewijzen zou duperen. AMSTERDAM Bij onderzoekin gen in Duitsland is gebleken, dat elektronische rekenmachientjes als ontstekingsbron kunnen fungeren en dus niet gebruikt mogen worden in explosiegevaarlijke ruimten. Het Westduitse Physikalisch-Techni- sche Bundesanstalt waarschuwt eveneens tegen het gebruik van kwartshorloges in deze ruimten, al is tot nu toe niet duidelijk aangetoond, dat ze explosies teweeg kunnen bren gen. UTRECHT (ANP) Het ziet er naar uit. dat de echtgenote van een politieman binnenkort weer werkvrouw in een politie bureau mag worden, al zal dat niet worden aangemoedigd. Dit blijkt uit een verslag in het blad van de Nederlandse Poli tiebond van overleg van de bonden met de directeur-gene raal politie van het ministerie van justitie. Het is de echtge note van een uitvoerend poli- tie-ambtenaar nu op grond van een uit 1951 daterende brief verboden, „te functioneren als werkvrouw in een groeps-, post- en of rayonbureau.'' De bonden vinden het hoog tijd, dat deze brief wordt ingetrok ken. Van de kant van justitie is beloofd, dat dit zal gebeuren. Maar de directie politie is er nog steeds niet vóór. dat de vrouw van een politieman vloe ren gaan boenen in het politie bureau. Het genoemde blad meldt dat het verbod zal wor den vervangen door een indivi duele beoordeling. Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM De Industriebond NW wil nagaan, of al bij de komende CAO-onderhandelingen mogelijk is. een vrije middag op te eisen. Een dergelijke maatregel zou tien procent meer werk opleveren. De bond wijst erop, dat de regering met behulp van de al gereserveerde steungelden voor het bedrijfsleven (WIR) een bijdrage zou kunnen leve ren. Bovendien zou er ook geld vrijko men. doordat er minder werknemers een beroep hoeven te doen op de sociale uitkeringen. De bond wil aan de leden de vraag voorleggen, of zij bereid zijn anderhalf procent van het salaris in te leveren voor één vrije middag. De Industriebond vindt een vrije middag verkieslijker dan een kortere werkdag. ADVERTENTIE „Zijn alle ramen en deuren dicht? Ik laat mijn witte muizen de kruimels opeten". is voor kinderen. Die ontwik kelingsplannen zullen niet in eens anders worden, maar er komen nieuwe deskundigen in ontwikkelingslanden, die wel meer rekening willen hou den met kinderen Tot nu toe gebeurde dat misschien ook te weinig uit een angst senti menteel genoemd te worden." ..Worden kinderen in ontwik kelingslanden fysiek verwaar loosd er is bijvoorbeeld te weinig eten hier worden kinderen emotioneel vaak verwaarloosd. Ze krijgen te weinig aandacht omdat we veel te veel met ons zelf bezig zijn. We verwennen het met dure geschenken, maar hou den ons niet écht met het kind bezig. Dat geldt in het gezin, in het onderwijs, maar bij voorbeeld ook in de kerk. Daarom is er hier en dan zeg ik het zwaar een inner lijke vernieuwing nodig, waar bij we ons meer richten op kinderen." „Wat dat betreft kunnen we inderdaad npg wat van ont wikkelingslanden leren. Daar heb je bijvoorbeeld de uitge breide familie, van de groot ouders tot het jongste kind in één groot gezin, waar de kin deren worden opgevangen. Daar hebben moeders nog warmte en gevoel voor kinde ren. De vaders misschien min der? Dat is inderdaad een punt. Voor het kind is de va der daar belangrijk als het prototype man. De vader is vaak meer zichzelf dan hier En dat is het beste wat je kunt doen tegenover kinderen je zelf blijven In ontwikkelings landen valt mij ook vaak de spontane creativiteit van het kind op. Het kind kan daar nog spelen, maakt en zoekt zelf speelgoed. Dat hebben de kinderen hier verleerd. Net zo goed als mensen in ontwikke lingslanden vaak veel sponta ner. en ook edelmoediger zijn Mensen kunnen daar nog echt liefhebben. Maar ook nog echt haten. Wij in de westerse lan den zijn het uiten van gevoe lens vergeten, we moeten nog heel wat opnieuw leren." Conferentie? „Nee, er komt geen grote in ternationale conferentie over het kind. zoals bijvoorbeeld die over de vrouw een paar Jaar geleden, of een internati-i onaal plan van actie. Daar schiet je niets mee op. Als er maar een beginnend nieuw bewustzijn komt. dan is dat al heel wat Ik blijf geloven in een innerlijke hernieuwing, zodat wij in de welvaartswe reld én de mensen in de derde wereld behoorlijk mens kun nen zijn Mensen moeten zich zelf weer terugvinden. En dafi wil ik nog één uitspraak aan halen van ik weet niet meer zeker wie van één tot vijf jaar is een heel leven. De rest is maar een stap. Voel je wat' ik bedoel?" Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „Ze zeggen wel tegen me: je bent een onverbeterijke idealist. Je wilt een publieke bekering, een biecht van de mensen dat kinderen verwaarloosd worden, en dat dat moet veranderen. Nee, dat ik een idealist ben, die geen oog meer zou hebben voor de werkelijkheid, geloof ik niet." John Grün, Nederlander met dertig jaar internationale ervaring bij UNICEF (het kinderfonds van de Verenigde Naties) was een paar dagen in het land. Hij is de internationale directeur van het Jaar van het kind, dat in 1979 valt. „Ik weet bijna zeker dat men sen steeds meer gaan inzien dat kinderen verwaarloosd worden door zelfzucht, door gebrek aan belangstelling. Je hoeft daar maar heel weinig over te zeggen om mensen dat te laten beseffen. Het kind moet weer terug in het mid delpunt. Het belangrijkste is dat er domweg weer over ge praat wordt, het kan me niet schelen hoe. Of het nu gaat over het gehandicapte kind. het mishandelde kind. het on dervoede kind of het kind dat niet naar school kan. dat maakt niet uit." Geen aandacht „Dan wordt er ook gezegd: je kunt mensen niet voor de voe ten gooien dat kinderen te weinig aandacht krijgen. Dat doe ik niet. Dat doen ze zelf. en ze moeten ook zelf uitma ken hoe kinderen weer in de belangstelling kunnen ko men. Als ik landen afreis om het Jaar van het kind voor te bereiden kan ik regeringen en instellingen daar ook niet ver tellen wét ze nu moeten doen. Dat is bijna voor iedereen en voor ieder land verschillend Voor Nederland zijn dat voor mijn part de kinderen van de Molukkers. of kinderen van buitenlandse werknemers Maar we moeten ook niet de fout maken aan regeringen te denken om stappen te doen. Het gaat vooral ook om de ouders, de opvoeders, die zul len het moeten doen. Er moet een hernieuwd bewustzijn ko men van het belang van het kind. op wat voor manier dan ook. En natuurlijk gebeurt dat niet van vandaag op mor gen. Ik zit lang genoeg in het ontwikkelingswerk om wat dat betreft niet te optimis tisch te zijn. Ontwikkeling is een kwestie van generaties, maar er komt wel voordurend een generatie bij. waarmee je kunt beginnen." „Ik meen dat in de derde we reld dat inzicht begint door te breken. Kinderen zijn een in vestering voor de toekomst En natuurlijk zijn er nog steeds veel ontwikkelings plannen in de derde wereld, die zelfs in het nadeel van het kind werken. Door trek naar de stad waardoor kinderen in krottenwijken terecht komen, door zwaarder werk voor ou ders waardoor er minder tijd

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3