Onrust over chemie heeft diepe wortel Shell helpt Arabische boycot heeft handel met VS niet geschaad FNV bekijkt invoering 35-urige week in fasen Filosoof op congres KNCV: CDA zetel meer in college Utrecht Forster van Anti-Demafation League Politie valt kamp binnen Assen boos op afdeling van het Rode Kruis Slecht aanslaan Slecht opwarmen Afslaan Hoog verbruik Pingelen Vapour-lock Olieverdunning Vervuiling inlaatsysteem VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1978 TROUW/KWARTET P14-RH16-S15 Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Achter de ongerustheid over wat de chemie allemaal klaarbrouwt, zit méér dan zorg om de conrete gevaren, waarschuwde prof. dr. A. G. M. van Melsen gisteren het congres van de Koninklijke Nederlandse chemische vere niging. Daarom zal loutere bestrijding van die gevaren geen afdoende reactie blijken. Wat er achter die ongerustheid zit, is volgens de Nijmeegse wetenschapsfi- I0600I (en ex-chemicus) „de vrees dat de mensheid bezig is. de grenzen aan haar plaats in de totale natuur ge steld te overschrijden, met andere woorden gaan maat weet te houden in haar vorsings- en maakdrift." De concrete chemische gevaren worden vooral ervaren als signalen dat er iets fundementeel misgegaan ls met* de verhouding van mens en natuur. Een bijkomend probleem ziet Van Melsen in de omstandigheid dat de chemicus van huls uit niet ls toege rust om de geestelijke en materiële invloed van zijn wetenschap op de samenleving te analyseren. Dat ls geen chemisch probleem en laat zich niet met chemische methoden aan pakken. Anderzijds ls er wel chemi sche kennis voor nodig, zodat het noodzakelijk ls dat de chemicus bul ten zijn vak treedt om de maatschap- pijwetenschappelljke vraagstukken mee aan te pakken die door zijn be drijvigheid zijn opgeroepen. UTRECHT (ANP) De WD ls in Utrecht haar enige wethouderszetel kwijtgeraakt. De PvdA houdt haar vier zetels ondanks een verlies bij de verkiezingen. Het CDA krijgt er een bij en bezet daarmee drie zetels in de Domstad. Koninklijk paar terug DEN HAAG (ANP) - Koningin Julia na en prins Bernhard zijn donderdag avond uit Griekenland, waar zij met vakantie verbleven, In Nederland te ruggekeerd. Op die noodzaak wees ook Tweede- Kamerlid dr. J. C. Terlouw (van huis uit fysicus). Het leek hem dat het werk van een chemicus een minstens zo grote maatschappelijke verant woordelijkheid met zich brengt als dat van een arts. „Het verschil is dat een beoordelingsfout van een arts on middellijke gevolgen voor een pa tiënt heeft, en een enkele keer ook als zodanig aan de kaak wordt gesteld. Maar fouten van chemici kunnen veel sluipender gevolgen hebben, die pas veel later en dikwijls ontraceerbaar naar bulten komen." Medici spreken veel over de ethiek van hun beroep, aldus Terlouw, ook over de ethische aspecten van be paalde methoden, zelfs nog voordat die zijn Ingeburgerd. Bij de beoefena ren der natuurwetenschappen ls dat allemaal heel anders. Terlouw zou een duidelijker beroepsethiek bij che mici willen zien. „een chemicus ls niet of nauwelijks te controlerea Daarom moet van hem gevraagd worden dat hij zich minstens bewust is dat zijn handelen, zijn doen en nalaten, be langrijke ethische aspecten heeft en dat hij daarvoor verantwoordelijk heid draagt." De discussie over ethische aspecten van een wetenschappelijke vinding wordt meestal pas gevoerd nadat zij is toegepast. „Een wonder ls dat niet", zei Terlouw, „want vóór die toepassing zijn het alleen de weten schapsmensen zelf die er enig benul van hebben." En wetenschapsmen sen hebben de neiging „zich in de schoonheid van hun vak te verliezen. Dat was aanvaardbaar in de tijd van Christiaan Huygens, maar niet meer ln een tijdperk waarin duidelijk is geworden dat. zoals het luipaard be wijst. schoonheid ook verscheurend kan zijn." Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Amerikaanse wetgeving tegen de Arab! sche boycot van Israël heeft de handel tussen de Verenigde Staten en de Arabische wereld niet geschaad. Integendeel de handel is sindsdien toegenomen. Dit heeft Arnold Forster van de Anti-Defamation League verklaard tegenover de onder zoekscommissie van de Tweede Kamer over de Arabische bei boycot in Nederland. gin var fes ind het dei Vijf aanhoudingen UTRECHT (ANP) Met groot machtsvertoon hebben gistermorgen 35 gewapende manschappen van rijks- en gemeentepolitie, voorzien van kogelvrije vesten, honden en van uit de lucht gesteund door een heli kopter. een Inval gedaan ln het woon wagenkamp aan de Huppeldijk in Utrecht. Nadat het kamp hermetisch van de buitenwereld was afgegrendeld, werd een zoekactie ondernomen waarbij een paar stuks gereedschap ln beslag werd genomen. Ook werden vijf men sen aangehouden ln verband met een caravandiefstal twee weken geleden ln Nleuwerkerk aan de IJssel. In ver band met die diefstal deed de politie vorige week donderdag ook al een inval in het woonwagenkamp aan de Huppeldijk. Daarbij werden vijf ar restaties verricht. De vijf die nu zijn aangehouden zijn de 20-jarige M. A. K., de 2l-jarige G. E.. de 32-Jarige L. H. P., de 17-Jarige G. J. S. en de 22-jarige mevrouw J. W. K. Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM De FNV zal korter werken, méér vakantie en vervroegde pensionering tot de inzet maken van de CAO- onderhandelingen voor 1979. FNV-hoofdbestuurder Frans Drabbe heeft gisteren gezegd dat de Federa tie Nederlandse Vakbeweging mo menteel als één van de mogelijkhe den de Invoering van de 35-urlge werkweek in fasen bekijkt. Die 35- urlge werkweek past ln het streven van de Europese vakbeweging. Er valt aan te denken over een aantal Jaren die 35-urige werkweek ln te voe ren. Maar het zit er niet ln dat de FNV al bij de komende onderhandelingen over de arbeldswoorwaarden voor 1979 met een els voor een 35-urige werkweek op tafel komt. Drabbe acht dat niet haalbaar gezien de grote financieringsproblemen om een dergelijke werktijdverkorting in één klap te realiseren. „Dat is niet haalbaar, maar dat we de komende jaren geleidelijk naar een 35-urige wekweek toegaan, acht ik niet onmo gelijk," aldus Drabbe. In De Vakbondskrant schrijft de FNV dat korter werken een sociale maatre gel is, maar het moet nu ook een strijdmiddel worden tegen de werk loosheid. „Door werktijdverkorting moet het schaarse goed van de werk gelegenheid eerlijker worden ver deeld," aldus het FNV-blad. Werktijdverkorting in combinatie met de arbeidsplaatsen-overeen komst (APO) moet ervoor zorgen dat korter werken leidt tot de inschake ling van meer mensen. De Vakbonds kracht constateert dat de regering met haar ombuigingsplan Bestek '81 een domper heeft gezet op verbete ring van de werkgelegenheidssitua tie. Omstreeks half oktober zal de FNV met een discussie nota komen over het arbeidsvoorwaarden-beleid voor volgend jaar. Die nota zal onge veer een maand lang ter discussie staan in de vakbonden. In november wordt de definitieve nota vastgeled waarin de eisen van de FNV voor de arbeidsvoorwaarden voor volgend jaar zijn vastgelegd. Forster deed zijn uitspraken tegen over de Nederlandse commissie op het moment waarop men ln Groot- Brittannlë besloten heeft om geen anti-boycot wetgeving tegen de Ara bische wereld op te stellen. In Groot- Brittannië vreest men dat een derge lijke wetgeving wel de handel zou schaden. Forster zei dat alle waar schuwingen ln de Verenigde Staten dat een tegen de Arabische boycot gerichte wetgeving verlies van ar beidsplaatsen zou betekenen door een vermindering van de handel on juist zijn gebleken. Volgens Forster hebben de Arabieren belang bij het verhogen van de han del. De handelscijfers van de Verenig de Staten met SaoedhArabië zijn van drie miljard gulden ln 1975 naar ruim zeven miljard gulden in 1977 geste gen. Het lijkt erop dat Arabische sta ten die vroeger deelnamen aan de Arabische boycot van Israël begon nen zijn om zich aan de nieuwe wet geving aan te passen, aldus Forster. Wanneer andere landen eveneens een dergelijke wetgeving zouden aanne men zouden volgens Forster de Ara bieren gedwongen worden om van deze onetlsche handelsbeperkende technieken af te zien. hoe zij zich het best tegen de dreiging van de Arabische boycot kunnen we ren. Tenslotte vroeg de commissie tegen de Arabische boycot in EG- verband op te stellen. Brits rapport Tot nu toe hebben, naast de VS, West-Dultsland, Frankrijk en Cana da zich via wetten tegen de Arabische boycot ingedekt In Groot-Brittannlë wist de oppositie dit echter te verhin deren. Dit blijkt uit een rapport dat gisteren in Londen gepubliceerd na een vier maanden durend onderzoek van het Britse parlement. In het rapport wordt de Engelse rege ring verweten sommige discrimine rende maatregelen van de boycot oogluikend goed te keuren. De onder zoekscommissie mèent dat de Engel se regering zakenlui moet adviseren ASSEN (ANP) B en W van Assen hebben hun ongenoegen te kennen gegeven over het feit dat de plaatse lijke Rode Kruis-afdeling buiten het gemeentebestuur om schadeclaims heeft ingediend bij het rijk. „Een ern stige inbreuk op de goede verstand houding met het Rode Kruis," zei burgemeester Masman van Assen gis teren na een bespreking met het Rode Kruis. De schadeclaims betreffen het ge-1!'" bouw van het Rode Kruis bij de Zuid- molukse wijk in Assen, dat tijden* rellen in september vorig jaar in brand werd gestoken. Het Rode Kruis voert aan dat de politie toen weigerde de brandweer te bescher- f— men tijdens het blussen van de brand. Volgens burgemeester Mas man trapt het Rode Kruis met deze bewering op de ziel van politie en brandweer, „iets dat niet kan worden aanvaard," aldus Masman. Wel heeft de burgemeester begrip voor het verzoek tot schadevergoe ding. Dat de gemeente is gepasseerd bij het indienen van de claims wijst hij af. Volgens hem had het hoofdbe stuur van het Rode Kruis moeten joi ingrijpen. B. en W. wachten nu af wat het afdelingsbestuur gaat doen om de breuk te herstellen, aldus Masman. De voorzitter van het Asser Rode Kruis, drs. Schut, zei dat alles gedaan zal worden om de goede relatie met het gemeentebestuur te herstellen. Waar je een goede benzine nooit de schuld van kunt geven. Al sta je er niet elke dag bij stil.de motor van een moderne auto is een gekompliceerd stukje techniek. En eigenlijk is het verbazing wekkend dat die motor - uitzonderingen daargelaten - het maar zelden laat afweten. Minder bekend is evenwel.dat die auto motor uiterst gevoelig is voor de kwaliteit van de benzine.die hij krijgt toegediend. Benzine is namelijk een uiterst inge wikkeld produkt.dat aan allerlei - soms tegenstrijdige - eisen moet voldoen. Om'ns duidelijk te maken hoe nauw dat luistert, hebben we op een rijtje gezet wat uw auto kan gaan mankeren als de benzine niet zo goed zou zijn als hij nu is. Benzine verbrandt alleen in dampvorm. Bij een koude start moet de benzine daarom zo snel mogelijk verdampen. Als de gewilligheid daartoe, de „vluchtig heid" van de benzine, onvoldoende is,slaat uw auto moeilijk of helemaal niet aan. Als de motor eenmaal loopt moet hij ook snel op temperatuur komen. Dat lukt alleen als de benzine zo volledig mogelijk verbrandt, want dan ontstaat de meeste verbrandings- warmte. Benzine moet dus niet alleen snel beginnen met verdampen, het moet daar ook zo min mogelijk warmte voor nodig hebben. Verdamping vraagt warmte. Daardoor kan het in de carburateur zo koud worden, dat de waterdamp inde lucht gewoon bevriest. Een ijslaagje kan dan de toevoer afsluiten, waardoor de motor afslaat. Shell benzine bevat daarom een speciale toevoeging die ijsvorming tegengaat. De verbrandingswaarde van een liter benzine wordt bepaald door de dichtheid. Als die te laag is, heeft de auto meer benzine nodig om dezelfde prestaties te leveren. Een hoger verbruik dus. Het mengsel van lucht en benzine hoort geleidelijk te verbranden. Gebeurt dat niet, dan gaat de motor „pingelen" Benzine moet daarom een voldoende hoog octaangetal hebben. Benzine moet.zoals gezegd,snel ver dampen. Maar ook weer niet te snel, want dan kunnen er dampbellen in de benzineleiding ontstaan, met het gevolg dat de toevoer stag neert en de motor afslaat. Alweer een verdampingskwestie. Als de benzine niet volledig verdampt, druipt er benzine langs de cilinderwanden in het cartèr, waardoor de smeerolie wordt verdund en de smering minder goed wordt. „Doorblaasgassen'/die via het carter worden teruggevoerd naar de carburateur, kunnen het inlaatsysteem vervuilen, waardoor de afstelling onnauwkeurig wordt. Shell benzine bevat daarom ASD, een toevoeging die vervuiling tegengaat. U ziet: een hele waslijst van mogelijke kwalen. U kunt er echter gerust op zijn dat benzine zelden of nooit dergelijke problemen zal veroorzaken. Als u er al eens last van krijgt is zelfs de kans groot.dat het aan uw auto ligt en niet aan de benzine. Echt slechte benzine wordt er in Nederland gelukkig zelden verkocht, wel goede en nog betere. Wij menen in alle bescheidenheid dat Shell benzine beter is dan alle andere benzines. Niet alleen omdat er ASD in zit,ook omdat we pas tevreden zijn als we de allerhoogste kwaliteit bereiken. Dat zijn we tenslotte aan onze stand verplicht. Als u meer informatie wilt,bel dan even 010 - 696112 of schrijf naar Shell Nederland Verkoopmaatschappij B.V. Antwoordnummer 175,3000 VB Rotterdam. Een postzegel is niet nodig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 16