IKennismaken met Viewdata en Teletekst Omroep geeft acte de présence Nieuwe testplaten van Erato Hifi-Wijzer Televisie zal nog meer domineren Autotelefoon net als thuis Nu ook HiFi voor tv Functie wordt uitgebreid VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1976 TROUW/KWARTET 11 irato showt tv van straks Katja Ebstein is een van de buitenlandse artiesten die in een tv-programma haar steentje aan de Firato bijdraagt. AMSTERDAM Ook de omroe pen zullen acte de présence geven op de Firato. Elke dag zullen ra dio- en televisieprogramma's met bekende omroepmensen en be kende binnen- en buitenlandse ar tiesten worden uitgezonden van uit de Westhal van de RAI. Voor het publiek is dat een mooie gelegenheid om eens te kijken wat er achter de schermen ge beurt bij het samenstellen van programma's. Maar ook de zelf werkzaamheid wordt bevorderd, want in een work-shop kunnen amateurs proberen zelf onder lei ding van een regisseur een televi sieprogrammaatje van een kwar tier samen te stellen. Verder is er een talentenjacht voor disk-jockeys en we van van avond tot en met woensdag avond, steeds tussen half acht en half elf. Met verscheidene direct- testgodeeltes. Een gezamenlijke uitgave van Luister, Disk en Radio-Bulletin. Met talrijke tests, uitvoerige informatie en tips over specifieke hifi- onderwerpen, met markt-overzicht. En video-informatie. Op de FiratO: Erato testplaten en HiFi-Wijzer gecombineerd voor de speciale prijs van f 25,— (nadien f 39,90) bij: Disk stand 110; Luister stand 43; Radio Bulletin stand 64. Informatie-stand in de hoofd-entree RAI-gebouw De HiFi Wijzer is te koop in kiosk, boek- en tijdschriftenhandel, warenhuizen etc. voor f 14,50 door Riet Diemer AMSTERDAM Vandaag zullen voor de twintigste maal de poorten van de RAI open gaan voor de Firato. Tien da gen lang, tot en met 10 sep tember kunnen de belangstel lenden in de wonderen van de elektronica hun hart ophalen aan de nieuwste snufjes op het gebied van televisie- en radio-apparaten, opname- en afspeelapparatuur, antennes, grammofoonplaten, banden, cassettes, enz. enz. Dé primeurs voor het grote publiek zijn de informatiesystemen voor tele visie; Viewdata en Teletekst. Er zul len demonstraties zijn en tevens wordt voor de meer ingewijden een symposium gehouden over Viewdata en Teletekst. Voor de gemiddelde consument zullen beide systemen de eerste jaren nog geen gemeengoed worden. PTT, omroep en de Neder landse Dagblad Pers bevinden zich nog in het experimenteerstadium. Maar de toekomstverwachtingen in dit computertijdperk zijn hoog ge spannen. Decoder In Nederland zijn nog geen televisie toestellen in de handel, die aangepast zijn voor een van de twee informatie systemen. Noodzakelijk is in ieder geval een zogenaamde decoder in het toestel. Het geboorteland van View data en Teletekst is, hoe kan het ook anders, Engeland. Al vijf jaar is men daar bezig met experimenteren. Om ervaringen op te doen zijn in Enge land tegen de 150.000 televisietoestel len voor genoemd gebruik aangepast. Van beide systemen kan worden ge zegd dat opgevraagde informatie zichtbaar kan worden gemaakt op het televisiescherm, maar dat is dan ook alles wat ze met elkaar gemeen hebben, ook al worden Viewdata en Teletekst in een adem genoemd. Bij Viewdata wordt via een daartoe ge schikt koppelapparaat het tv-toestel met de telefoon verbonden. Informa tie die per telefoon kan worden aan gevraagd is opgeslagen in een compu ter of databank. Hoe meer gegevens in de databank worden opgeslagen hoe meer vragen kunnen worden gesteld. Verder is er de mogelijkheid van tweerichtingverkeer, want de abon nee kan ook mededelingen doorgeven aan de databank. Andere abonnees kunnen die dan weer oproepen. Een voorbeeld waarvoor Viewdata zou kunnen worden gebruikt is de aange paste en actuele nieuwsvoorziening. Tot nu toe is men alleen aangewezen op het televisiejournaal, terwijl de radionieuwsdienst het meeste actue le nieuws geeft. Maar dan moet je op tijd afstemmen. Dankzij Viewdata. zou op ieder moment het laatste nieuws op het scherm kunnen worden geprojecteerd. Gaat alles zoals de Ne derlandse Dagblad Pers het zich voorstelt dan zal een redactie het nieuws steeds actualiseren, zodat de abonnee op elk moment wanneer hij dat wenst het laatste nieuws op zijn televisiescherm kan oproepen. Er kan echter geen sprake van zijn dat zo'n krant het papieren dagblad kan ver vangen, want de beeldbuiskrant telt per pagina (dat is de grootte van het scherm) 24 regels van elk veertig let ters. Voor achtergrondartikelen of diepgaande informatie is dit onvol doende. Afstandsbediening Bij het Teletekst-systeem kunnen en kele honderden pagina's informatie worden opgeslagen. Met behulp van een afstandbedieningspaneel kan via de ether de tekst op het televisie scherm worden opgeroepen. Het bij zondere van Teletekst is, dat de kij ker zelf kan bepalen wanneer en hoe lang hij bepaalde informatie op het scherm kan krijgen. Die informatie kan het weer betreffen, verkeerssitu aties, groenteprijzen, nieuws over tentoonstellingen? enz. Ook hier is een aangepast televisietoestel voor nodig. Wie zijn licht nog eens wil opsteken over beide informatiesystemen voor televisie kan dit doen in de uitgaven van de NOS Tijd voor Teletekst en de brochure Viewdata-Teletekst. r Viewdata leidt tot heel veel din gen. Gegevens uit de Gouden Gids kunnen worden opgeslagen in de computer en wie het niet gezelliger vindt om een hotel- en restaurantgids te raadplegen, blijft net zo lang de toetsen van zijn keuze heeft gevonden. De abonnee zij gewaarschuwd, iede- het bedieningspaneeltje indruk- re aanslag kost geld, maar het ken tot hij of zij het eethuis van dinertje nog veel meer BB AMSTERDAM Mogen we de fabrikanten geloven dan zal het niet lang meer duren of de functie van de televisie wordt zo uitgebreid dat dit medium nóg meer een domi nerende plaats gaat innemen dan nu al het geval is. De bezitter zal dan echter wat meer actief dan passief zijn kijkkast moeten benutten. Hij kan dat op elk moment van de dag doen. Hoe de an dere huisgenoten dat zullen vinden vertelt de toekomst- story nog niet Daar is in de eerste plaats de televisie die nog veel meer een huisbioscoop zal worden. De mogelijkheden van de videorecorder zijn aanzienlijk ver groot nu er recorders op de markt zijn verschenen met een extra lange AMSTERDAM Met de autotelefo- nie komt de PTT op de Firato met een primeur op de proppen. „Het is een echte telefoon," zegt de PTT er zelf van en die kan het weten. Het verschil met al het andere bestaande op dit gebied zit hierin, dat het sys teem volledig automatisch is. dus zonder tussenkomst van een telefo niste. Dat was tot nu toe niet moge lijk met de draadloze verbindingen die er al waren zoals de semafoon, mobilofoon en protofoon. Het zijn allemaal systemen om naar en vanuit auto's en schepen te spre ken. Dat gaat echter niet zo gemak kelijk als thuis. Aangezien de behoef te aan communicatie toeneemt en het huidige systeem van mobiele tele communicatie over circa vijf jaar moet worden vervangen, zal begin 1979 aan geïnteresseerden de autote- lefonie worden aangeboden. Voorlo pig zullen zesduizend aansluitingen mogelijk zijn. Telefoneren vanuit de auto gaat ook net zo gemakkelijk als thuis, afgezien van de onveiligheid in het intensieve verkeer van vandaag. Het opbellen naar de auto wordt ook eenvoudiger. Nederland is verdeeld in drie autote- lefoongebieden (Noord. Zuid en Randstad) met elk een eigen netnum mer. Men gaat ervan uit dat in de meeste gevallen degenen die opbelt naar een autoabonnee wel weet waar deze zich ongeveer bevindt Zo niet, dan zijn maximaal drie oproepen noodzakelijk. Hoewel de kosten nog niet helemaal vast staan wordt aangenomen dat een abonnement 290 per maand be draagt. voor internationaal verkeer is dat ƒ410. Autotelefonie. Telefoneren in de auto net zo makkelijk als thuis, alleen niet zo veilig. Dit is het allerkleinste zwart/wit televisietoestel, dat op de Firato zal worden getoond. Op het eer ste gezicht lijkt het een forse filmcamera. Maar bij nader in zien is het een echte televisie met een beeldscherm van 7,5 cm. De voorzetlens vergroot het beeld. Voedingsmogelijkheden: accu, batterijen of lichtnet. speelduur, namelijk tussen de drie en vijf uur. Een heel avondje televisie kan worden opgenomen, terwijl de familie visite ontvangt of elders ver keert. Later kan het programma wor den afgedraaid. En wie bang mocht zijn dat hij ver geet het toestel aan te zetten kan met een schakelklok de tijd tot tien dagen tevoren instellen. Een andere geheu gensteun is mogelijk als de bezitter eraan wordt herinnerd welke pro gramma's hij op het scherm wil zien, of als hij ermee wordt geconfronteerd dat hij nog een telefoongesprek moet voeren. Verder kan zo'n toestel zo -worden ingesteld dat bijvoorbeeld ai- leen kinderprogramma's worden ver toond. Dit is ten gerieve van ouders die een avondje uit zijn. Videobanden zijn er dus ook met meer lengte. Het is alleen een probleem voor de bezit ters van videorecorders dat er geen gelijksoortige banden zijn. Doordat de fabrikanten geen afspraken kon den of wilden maken is er geen stan daardisering en is er sprake van een allegaartje op dit gebied. Huiscomputer Met televisiecamera's die ook wat goedkoper zijn geworden kan men thuis zelf video-opnamen maken die direct op het scherm te zien zijn, zodat foute opnamen snel kunnen worden overgemaakt. Een beetje con currentie kan de normale filmcamera hiervan wel verwachten. Een heel an dere functie krijgt de televisie als het nieuwe begrip ..hulscomputer" zijn intree zal doen. Men zal de beschik king krijgen over een toetsenbord en daarmee allerlei gegevens van ver jaardagskalenders tot boodschap penlijstjes en van agenda's tot boek houdingen in een geheugen kunnen opslaan en deze gegevens later weer op het beeldscherm zichtbaar maken. Andere vormen van wat wordt aange duid als creatief bezig zijn met televi sie zijn de beeldbulsspelletlpR, die in opmars zijn. Het aantal breidt zich uit en de spellen worden steeds ver nuftiger. Zo kon men al met behulp van een lichtpistool of lichtgeweer kleiduiven schieten of op hazejacht gaan (leuk voor de kerst!) Er kan worden getennist, gevoetbald, een ge vecht in de ruimte geleverd, kat en muis gespeeld, geschaakt of gedamd. Men raakt werkelijk op het televisie scherm niet uitgespeeld sinds de uit vinding van het spel melk, boter, kaas voor t.v., dat serieus „de mijl paal" in dit genre wordt genoemd. AMSTERDAM Wie de Fira to bezoekt zal een aantal zaken aantreffen die tot de nuttige verbeteringen mogen worden gerekend, naast de overdreven aandoende perfectie. Wat bet eerste betreft, het zal de con certliefhebbers als muziek in de oren klinken nu bekend kan worden gemaakt dat de ge luidskwaliteit van sommige televisietoestellen is verbe terd. Dat is gebeurd door het aanbrengen van ingebouwde HiFi luidsprekerboxen, waar van het vermogen tussen de 10 en 15 watt ligt. Maar ook het elektronisch circuit is aange past voor verbetering van het geluid. Het geluid van de televisie heeft altijd aanzienlijk achter gelopen op dat van de moder ne radio- en afspeelappara tuur. Het sterkst kwam dat naar voren bij concertuitvoe ringen. De fabrikanten hebben nu getracht daar wat aan te doen, nadat jarenlang van veel kanten daarop is aangedron gen. Televisietoestellen, die een verbeterde geluidsweerga ve garanderen zijn gemerkt met de letters HiFi. Dan zijn er nog wat uitvindin gen gedaan die van minder be lang zijn, namelijk op het ge bied van afstandsbediening. Er waren al televisietoestellen op de markt, die je vanuit de gemakkelijke stoel kon bedie nen, nu is het ook zover met radioapparaten. Omdat steeds iets nieuws moet worden uit gevonden in de wereld van de elektronica, wordt in onze welvaartslanden speciale aan dacht besteed aan het bedie- ningscomfort. Dit is dan het eerste televisie- worden gevoerd, dat er een pro toestel ter wereld met een geheu- gramma moet worden aangezet, gen om eraan te herinneren dat Een kindersleutel kiest vooraf er een telefoongesprek moet alleen de kinderuitxendingen

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11