Herstel van ontstelde mensen nodig deTijd y Chemie staat voor nieuwe uitdaging Wie is paus Joannes X Paulus? 'Tante Truus' Wijsmuller overleden )r. A. C. Lit wil nieuwe psychiatrie L LMCERS deze week: Sanatorium Zeist bestaat 75 jaar Dr A. T. Knoppers op congres: /"•"ïüV'-'-A Arie van Dam Bon voor proefabonnement Verder: WppVrhlaH De vrouw die Eichmann weerstond strijdbaar tot het einde iNDERDAG 31 AUGUSTUS 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 Het christelijk sanatorium voor neurosen en psychosen in Zeist bestaat dezer dagen 75 jaar. Meestal worden dergelijke jubilea gevierd met grootscheepse recepties en het uitgeven van een even pretentieus als kostbaar gedenkboek. In beide gevallen worden de directe betrokkenen de patiënten, hun verwanten, de medewerkers en de omwonenden nauwelijks bereikt. De jubileumcommis sie van het sanatorium heeft echter voor een andere aanpak gekozen. Festiviteiten voor patiënten en personeel, een reünie voor oud-personeelsleden en een dag voor patiënten en hun familie. Verder een speciale uitgave van het blad „San-tijdingen" dat huis-aan-huis in Zeist werd verspreid om op deze manier de inwoners iets te vertellen over de gang van zaken in het sanatorium en de psychiatrie in het algemeen. „Met dit alles leggen we in dit tijdschrift de sanatoriumgemeenschap voor u open. Opdat u er niet meer vreemd tegenaan zult ^kijken, maar het zult gaan zien als een ook noodzakelijk deel van onze samenleving, waarover we niet geheimzinnig hoeven te doen en waarvoor u geen angsten behoeft te hebben." Het sanatorium is van oudsher een open inrichting, die plaats biedt aan 226 patiënten en daarmee behoort tot de tien kleinste in Nederland, aldus econo misch directeur J. Lodder. Er werken 220 mensen en de behandeling is gericht op korte duur, zoals blijkt uit gegevens van het afgelopen jaar. In 1977 werden 296 patiënten ontslagen, van wie 180 tussen nul en zes maanden, 102 tussen zes en 24 maanden en veertien na meer dan een jaar. Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan schreef de geneesheer-directeur, dr A. C. Lit, het boek „Nieuwe psychiatrie", dat begin september'uitkomt. Met hem hadden we een gesprek over de ontwikkelingen in de psychiatrie. sor Kees de Leeuw ist „Wat wi] hier met el- ar proberen te doen is het fstellen van ontstelde men- ji. Dat houdt in: hen zo toe tten dat ze kunnen terugke- naar hun eigen wereld, dit doel moet alles in de fcgepaste psychiatrie onder schikt worden gemaakt. Ik mijn taak daarbij als die In een regisseur, die ervoor tgt dat alles zo goed moge- k verloopt binnen het insti- ut." A. C. Lit is sinds 1962 geneesheer- ecteur van het christelijk sanatori- voor neurosen en psychosen in st, één van de kleinere psychiatri- le instituten in ons land. Het be ur zocht destijds als opvolger van Hutter, die met pensioen ging ar iemand „van hoog wetenschap- ijke standing". Bovendien moest .begiftigd zijn met kwaliteiten gouvernementele kracht, com- rcieel inzicht, beminnelijk voor tiënten, vaderlijk voor verpleeg- rs, bereidvaardig tegenover het be ar". met al is dat nogal wat, maar nnelijk werden in de persoon van Lit, die toen al zes jaar als psychi- ;r op Veldwijk in Ermelo werkzaam s, in voldoende mate deze kwalitei- aangetroffen. Hij werd althans geneesheer-directeur benoemd, n functie die hij nog steeds met izier uitoefent. Dr. Lit: „Dat inzicht als een regisseur te werken temid- n van staf en verpleegkundigen is mij geleidelijk gekomen. Vroeger s de rol van geneesheer-directeur el anders. Hij beslist gewoon van- hter zijn bureau wat er moest ge uren. In zo'n twintig jaar heb ik :1 wat veranderingen ondergaan, aar dat geldt voor het hele terrein n de psychiatrie, al kan men nog |eds niet spreken van een volwas- m wetenschap." lil ijdrage Dr. Lit laat zien dat in andere weten schappen gewerkt wordt met de alge mene systeemtheorie en hiermee ver kent hij de psychiatrie. Zijn betoog loopt uit op een ontwerp voor een nieuwe psychiatrie, geschreven in de taal en met de begrippen van de svsteemleer. Hierbij wordt noch uit sluitend medisch noch sociaal ge werkt, maar is er sprake van een samengaan van deze modellen, waar bij zowel de patiënt als zijn omgeving zodanig wordt beïnvloed en veran derd tot een toestand van evenwicht ontstaat op een zo hoog mogelijk niveau. De winst is duidelijk. Omdat deze taal gebruikt wordt in de biolo gie, de ethologie en de andere mens wetenschappen kan hiermee nu een echte dialoog ontstaan. Met als uit eindelijk doel: het herstellen van de mens in zijn oorspronkelijke ver banden. Dr. Litz:„Het lijkt misschien alle maal Ingewikkeld, maar ik zie de mens als een open systeem, die zelf ook weer leeft in systeem of milieus, zoals gezin, werkkring en maatschap pij. Als iemand het contact met die systemen helemaal kwijt is, hoort hij in een psychiatrisch instituut thuis. En daar heeft men naar mijn idee de plicht hem weer vertrouwd te maken met die systemen. Het psychiatrisch ziekenhuis fungeert daarbij als een alternatief systeem of om met Jan Foudraine te spreken, een soort le vensschool waar hij opnieuw zichzelf kan leren vinden." Hij stelt met nadruk, dat er niet al leen naar de patiënt moet worden gekeken, maar ook naar de milieus waaruit deze komt. Daar kunnen soms toestanden ont staan, waardoor iemand wordt uitge stoten. In principe is dan natuurlijk dat systeem ziek en degene die eruit gaat is de meest kwetsbare of de meest gekwetste. Dat kwetsbaar zijn van iemand zit erg ingewikkeld in elkaar. Het kan met aangeborenheid te maken hebben, maar ook met zich zelf aanleren en de vraag is dan in hoeverre het systeem of gezin waarin iemand is opgegroeid deze persoon zo heeft gevormd of misvormd, dat hij zich inderdaad niet meer kan hand haven." Na 75 Jaar blijft de term „christelijk" staan voor het sanatorium, aldus dr Lit. „Niet alleen vanuit historisch oogpunt, maar omdat we ook nu nog vinden dat er op zinnige wijze Inhoud kan worden gegeven. Het gaat om het niet werken voor Jezelf, maar voor anderen en iedereen hier probeert die formule waar te maken. Dat heeft niets met kerk of zo te maken, maar met een levensovertuiging die de mensen bindt." Niet somber Over de toekomst van de psychiatrie is hij niet somber, maar „er moet wel nog heel wat gebeuren. Dat hangt samen met mijn vaste overtuiging, dat alle patiënten hier te laat komen. Daarbij denk ik niet aan maanden, maar soms zelfs Jaren. Dat heeft te maken met de drempel in de psychia trie en met het feit dat men de psychi atrie nog niet ziet groeien. We weten nog maar weinig van alles wat er in het systeem gezin gebeurt. Daar Geneesheer-directeur Lit: Acties behoeden je voor inslapen. n daar op zijn manier een bijdrage n te leveren heeft hij het boekje lieuwe psychiatrie" geschreven, dat r gelegenheid van het 75-jarig be- aan van het sanatorium begin sep- mber zal uitkomen. Hierin consta-' ert hij dat in de psychiatrie talrijke eorieën en praktijken naast elkaar U istaan. het medische en het sociale ulodel, een kritische en zelfs een anti- lychiatrie. De laatste tientallen ja- n zijn vele niet-medische deskundi- in te hulp geroepen, maar met het oeien van hun aantal werd steeds ijnlijker het gemis gevoeld van een imeenschappelijke taal en een door len aanvaard geheel van grondsla- en en doelstellingen. Open inrichting Dr Lit: „Het sanatorium hier is van oudsher een open inrichting en de opzet is altijd geweest: opnemen, be handelen of herstellen en laten weg gaan. De gemiddelde verpleging is een maand of zes, zeven, maar daar naast hebben we ook steeds mensen behandeld met neurosen, die langdu rig zijn vastgelopen. Zo'n behande ling kan weieens twee jaar duren, maar dit betekent nog niet dat ie mand chronisch patiënt is. Trouwens, ook bij deze groep treedt langzaam verandering op. Het aantal mensen dat nog met het idee van het oude medisch model is opgenomen en er zo ADVERTENTIE aan vast is gegroeid, sterft uit en neemt af. Wat nu binnenkomt wordt veel actiever behandeld. De psychia trische inrichting heeft echter deels als taak ook voor die oudere groep van chronische patiënten te zorgen. Haar grotere taak is het mensen te behandelen, die zo uit hun omgeving zijn weggeraakt dat ze daar niet meer kunnen zijn." Wat volgens geneesheer-directeur Lit niet mag voorkomen is: iemand na zijn verblijf hier naar zijn milieu te rugsturen zonder dat daaraan iets is gedaan. „Het klinkt misschien gek, maar de mensen die opgenomen zijn kun je via sociotherapie makkelijker veranderen dan degenen die zijn ach tergebleven in dat zogenaamde ge zonde systeem." Hij legt uit, dat dat ook de reden is dat zoveel mensen na verloop van tijd opnieuw moeten worden opgenomen. „Dat is ook lo gisch: ze komen uit dat systeem, wor den er als het ware uitgeperst en komen na een verblijf hier in datzelf de systeem terug, waar niets veran derd is. Dan is de kans groot, dat hij weer wordt teruggekaatst, maar met het medische model vroeger was het aantal her-opnames groter. Zo'n sys teem moet bij de behandeling worden betrokken en zo worden veranderd, dat het bereid en in staat is de uitge stotene weer op te nemen en te aan vaarden." weg een voorkomen, dat de mensen hier terugkomen als patiënt." Dr,Lit: „De belangrijkste reden voor mij om dit boek te schrijven, is dat psychiatrie allang geen kwestie meer is van artsen en verpleegkundigen (het medische model), maar van een heleboel mensen die allemaal een ver schillende opleiding hebben. Denk maar aan de psycholoog, de psychia ter en de maatschappelijk werker. Komen deze mensen met hun uiteen lopende opleidingen bij elkaar, dan ontstaan er communicatiestoornis sen. Iedereen hanteert zijn eigen taal met andere begrippen. Dat alles vraagt eigenlijk een andere taal met begrippen die wel voor iedereen ver staanbaar zijn en in „Moderne psy chiatrie" heb ik hierin proberen te voorzien." Dr Lit vertelt dat dat voor hem een enorme stimulans is geweest, afge zien nog van het feit dat als je met iemand van het COZ (Centraal Or gaan Ziekenhuistarieven KdL.) praat over psychiatrie en alles wat daarmee samenhangt, deze precies wil weten waarvoor betaald moet worden. „Op dit moment kan de psy chiatrie dat niet uitleggen. Die men sen komen uit een heel andere wereld en als je dan praat over sociothera pie, creatieve therapie en noem maar op, dan denkt-ie: wat zijn dat voor wonderlijke dingen die met de pa tiënten worden gedaan. Het boek is ook een aanzet om al deze ontwikke lingsmogelijkheden tegenover hen de geldschieters uiteen te zetten en te verdedigen. Wat gebeurt er nu ei genlijk allemaal in deze toch wel bon te wereld? Ook naar de patiënten zelf toe, die in doorsnee niet zo erg ver trouwd zijn met de systeemleer." Legt uit dat her-stellen een complex gebeuren is: biologisch, psycholo- n gisch en sociaal, waarbij vaak blijkt PUirmOOp dat de patiënt als concreet systeem wel veranderbaar is, maar dat de min der concrete, vagere en lossere struc tuur die het gezin is, veel moeilijker veranderd kan worden. En dit geldt nog sterker voor de maatschappij. Dr Lit: „Ik ben van mening dat je het medisch-biologisch en het sociale model moet samenvatten in een gro ter geheel. Je krijgt in een instituut komt men niet achter. Mijn ideaal is dat volksgezondheid ophoudt met het maken van grote Inrichtingen en dat de psychiatrie in handen wordt gegeven van de wijkgezondheidscen tra. Daar moet dan een team van deskundigen zitten, die op de hoogte is van wat er in de wijk aan de hand is. Dat team kan een probleem pak ken, voordat het Jarenlang gekoes terd of misvormd is. Voordat een pa tiënt zo in de fuik is gelopen dat deze wel moet worden opgehomen. En dan kan het aantal psychiatrische institu ten gerust worden verminderd." Dr Lit: „Nu is de praktijk zo. dat de overheid zegt: die psychiatrie is ver rekte duur en er moet bezuinigd wor den, maar aan de andere kant worden gezondheidscentra niet voldoende fi nancieel gesteund en op andere wijze gestimuleerd. Als dat wel zou worden gedaan, krijg Je een andere zo je wilt nieuwe psychiatrie, die dichter bij de mensen staat. Nogmaals: ik ben daar niet somber over." als dit met een lage opname-drempel van alles binnen. Mensen die je soms langdurig medisch moet behandelen en mensen die je bijna puur sociaal tegemoet moet treden. Iemand die hier binnenkomt en dat is meestal te laat is vaak een puinhoop. Hij is doodmoe en veelal zo nerveus dat er niet te praten valt. In het begin ver eist dat dikwijls een medische aan pak. Vooral als de patiënten wat ou der zijn, hebben ze alle mogelijke kwaaltjes, maar op den duur is er geen sprake meer van een medisch probleem. In de loop van de tijd zie je een hele verandering tot stand ko men, waarbij de medicus steeds meer terrein verliest tot aan het punt dat de patiënt aan de maatschappij kan worden overgedragen. Ik dacht, dat Je de aspecten van het medische en het sociale model niet van elkaar kunt losmaken, maar dat maakt het er allemaal niet gemakkelijker op." Acties De geneesheer-directeur van het Zeis ter sanatorium Juicht het voeren van acties in de psychiatrie toe. „Die ac ties kunnen soms erg lastig zijn, maar ze blijven nodig. Het is het zout in de pap en in de grond van de zaak zijn ze bijzonder nuttig, omdat het apparaat van de psychiatrie een organisatie is. En kenmerk daarvan is dat ze niet wil worden veranderd. Daarom is het goed dat er tegenaan wordt gebokst. Het houdt je wakker en behoedt Je voor inslapen." Hij vertelt dat hij één van de eersten was die zich abonneerde op de Gek- kenkrant. „Dat blad wordt hier ge woon verspreid. Daar hoef ik zelf niets aan te doen. Alleen weet ik dat een heleboel mensen de krant niet of nauwelijks meer inkijken, omdat ze het een beetje zat worden constant met „gek" te worden aangesproken. Trouwens de redactie van de Gek- kenkrant zit zelf een beetje in een impasse en heeft nu een nieuwe groep de kans gegeven het werk voort te zetten." Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM „Door bepaalde ongelukken, door onze betere kennis van mogelijke bijwerkingen, doordat de enorme groei van de chemische industrie heeft bijgedragen tot de water- en luchtverontreiniging en andere vormen van giftig heid, staan wij voor een heel nieuw soort uitdaging." Zo beschreef de Nederlandse Ameri kaan dr A. T. Knoppers, directeur onderzoek van het chemisch-farma- ceutische concern Merck, Sharp Dohme een probleem dat centraal staat op het zomercongres van de jubilerende Koninklijke Nederlandse chemische vereniging. Niet voor niets koos de dit jaar driekwart eeuw be staande KNCV als deelthema de wat mistroostige vraag „Chemie en nu?" Wantrouwend De houding van het publiek is wan trouwend geworden, constateerde Knoppers. „De chemische industrie is zich van deze vervreemding bewust en vat die ernstig op. Maar ze heeft met zo veel problemen te maken waarvoor geen goede wetenschappe lijke antwoorden en oplossingen be schikbaar zijn." De hardnekkigheid van dit probleem zou wel eens kunnen samenhangen Knoppers ging daar niet op in met een verschil in emotionele beleving. De kwalijke kanten van de chemie worden ervaren als voelbare dreigin gen en concrete incidenten. Maar de produktieprocessen waarvan zij de soms treurige franje vormen, worden hoogst zelden als positief beleefd. De consument waardeert alleen pro- dukten en diensten, zonder zich te realiseren dat daar chemici en chemi sche fabrieken achter staan. Die splitsing van emoties leidt licht tot overtrokken eisen, in ieder geval ei sen waarvan de chemici in gemoede niet weten hoe ze vervuld moeten worden. De neiging bestaat om te eisen dat de risico's gelijk aan nul moeten zijn, en dat is evenmin men selijk als wetenschappelijk haalbaar. Knoppers met een voorbeeld uit de Amerikaanse praktijk: „De Wet be drijfsveiligheid en -gezondheid eist dat die norm wordt vastgesteld welke de beste garantie biedt voor zover uitvoerbaar dat geen enkele em ployé materiële schade leidt aan zijn gezondheid of arbeidsgeschiktheid. Het is interessant dat het woord „uit voerbaar" pas in een laat stadium van het debat over het wetsvoorstel werd ingelast." Wisselvallig In een verhandeling over chemie en milieuproblematiek wees prof. dr G. Dijkstra op een andere oorzaak van het wantrouwen tussen chemie en publiek. Het verwerven van kennis is een zeer wisselvallig proces. Toen ie dereen nog dacht dat er vloten super sonische verkeersvliegtuigen zouden komen, vreesden sommige chemici dat de uitlaatgassen tot tempera tuurdaling op aarde zouden leiden. Nadat een paar onzekere reactiesnel heden waren herzien, bleek dat er eerder een temperatuurstijging te verwachten viel. „Dat soort zwenkin gen is voor óns niet ongewoon. Zulke dingen gebeuren bij wetenschappe lijk onderzoek geregeld. Maar ze on dermijnen het vertrouwen bij het pu bliek en werken uiterst frustrerend voor politici die net een campagne hadden opgezet We zullen de mensen beter moeten uitleggen hoe onder zoek werkelijk loopt." .■ADVERTENTIE IMrOKTKI» GEÏMPORTEERD DOOR: KOOPMANS BRUINIER B V AMSTERDAM En wat wordt er behalve een J reis naar China nog allemaal méér van hem verlangd? a Tot wat voor paus zal «5 MM Albino Luciani zich ontwikkelen? Reportages Jrif van Hans Bronkhorst en jtl LWfcm.Bf, vl^ Ton Oostveen uit Rome en wJ* l/% Venetiè SnBIS w ihLfj spoorde hei bees, van 6T"° "x"1 Appmgedam' op: de Naam Nederlandse SS-er die twee Adres van zijn zwagers doodschoot. 'Ik wil geen tweede Wiesenthal zijn. Tel Als Siert Bruins komt vast te T zitten is het voor mij voorbij.' ZmM pos,M9el ff" T,|d Antwoordnummer 6, Amsterdam. Betaling na ontvangst van acceptgiro TV-maker Stefan Felsenthal: V V 'Nederlandse televisie WU A O V beleeft stilte voor de storm' J? 'Boeken-Extra' De Moor gH M 1 llfl over Kousbroek. Crijnen B B H B B M over Carter. Barzini over d'Annunzio. Hosman over overal te koop-12 50 Tr "35 filmdetectives. Verhoeven Abonnementen. *i. 02o - 23 39 84 over zinsontleding Belangrijk bij dit alles is ook de rol van de sociaal-psychiatrische dien sten (SPD's), die een enorm groot werkterrein hebben, maar in alle op zichten toch wel te weinig man kracht. Mede gelet daarop vindt dr Lit dat de psychiatrische ziekenhui zen niet dicht horen te zitten. En de grenzen van de psychiatrie vervagen ook. In die zin, dat de behandeling niet ophoudt bij het ontslag van een patiënt. Je hebt kortdurende opna men, gedeeltelijke opnamen, ontslag in verschillende fasen en vanuit de inrichting echtparen- en gezinsthe rapie. door Jan Roelfs AMSTERDAM De dood van mevrouw G. Wijsmuller-Meyer zij is 82 Jaar geworden roept een veelheid aan herinnerin gen op. 'Tante Truus', onder welke naam zij voor, tijdens en na de bezetting bekend was, heeft in de rijen van het verzet een heel aparte plaats ingenomen. Nazorg Op mijn opmerking dat veel ex-pa tiënten nogal wat klachten hebben over de nazorg, merkt hij lakoniek op: „Daar klaag ik ook over. Ik zou willen dat ik wat meer invloed had op wat er in de omgeving van de mensen gebeurt. Op zaken als huisvesting, werk en wat er bij de sociale opvang plaatsvindt. Zonder de mensen van de SPD's in het harnas te Jagen kan wel gezegd worden dat de taak waar voor wij staan in de ziekenhuizen beter is geregeld. En dan denk ik weieens: verdraaid, waarom geven wij zoveel inspanning, terwijl er van uit de maatschappij nauwelijks Iets aan wordt gedaan. Statistisch is ge bleken, dat nabehandeling vanuit de instituten het meest doelmatig is en daar trekken we onze consequenties uit. We treden wat meer naar buiten, met name als er een persoonlijke band is ontstaan tussen zeg maar behandelaar en patiënt. Het is dom- Sociaal-maatschappelijk werk heeft haar lange bedrijvige leven als Am sterdamse beheerst. Vooral werden bekend haar strijd tegen de Duitse onderdrukkers en haar geslaagde po gingen om duizenden Joodse kinde ren voor een ondergang in de concen tratiekampen te behoeden. In het ge schiedboek van het Joodse vluchte lingenwerk staat haar naam met gou den letters vermeld. Met 'Tante Truus' is een domineren de, bijzonder ondernemende vrouw heengegaan, wier bestaan een soms bizarre 'avonturenroman' vertegen woordigde. met als spectaculair on derdeel haar ontmoeting met de Jo- denverdelger Adolf Eichmann. des tijds na de „Anschluss" ln Wenen. Toen heeft ze zeshonderd kinderen uit handen van Eichmann vrijgekre- gen, nadat ze hem volledig had over donderd. „Tante Truus" was een vrouw zonder vrees, die met vervalste papieren werkte, contacten had in de hoogste vooroorlogse kringen van Nederland en talloze vluchtelingen heeft gehol pen om de Noordzee over te steken. Zij maakte zwerftochten tot aan de Pyreneeën (onbezet Zuid-Frankrijk); later heeft zij tijdens de hongerwin ter, die westelijk Nederland uitputte, andermaal veel belangrijk werk ver richt. ZIJ was een individuals te, een 'dramster' die tot op hoge leeftijd geen dag thuiszat, die terecht een regen van onderscheidingen heeft ontvangen en wier leven is neer gelegd in het boek 'Geen tijd voor tranen'. Zij bemoeide zich zowel met kinder- zorg in Suriname, als met oplossin gen voor het abortusvraagstuk, zat in talloze besturen, werkte zo lang het dag was. Gistermiddag, toen de raad van Amsterdam haar herdacht zij is jarenlang een kleurrijk raadslid voor de VVD in de hoofdstedelijke raad geweest noemde burgemees- Mevrouw G. Wijsmuller-Mey er ter Polak haar een van de meest menselijke burgeressen, die de stad heeft gekend, aan wie de gemeen schap ook die van bulten Amster dam veel verschuldigd is. een vrouw van grote verdienste. Ik heb het voorrecht gehad Tante Truus herhaaldelijk te ontmoeten. Als weduwe woonde zij laatstelijk met haar trouwe hulshoudster 'Ciet- Je' in Amsterdam-Bultenveidert; zij had een stem als een kanon, maar een onveranderd veroverend gedragspa troon. Zij was een vrouw om wie men niet heen kon, ongemakkelijk soms. ook wel irriterend, getekend door een grote bewogenheid Zelf denk ik terug aan die dag. toen ik met haar naar Enkhulzen ben ge reisd. waar een meisje ging trouwen, dat zij als baby tijdens de hongerwin ter op een strobed in het ruim van een Amsterdams schip had gelegd, met tientallen anderen. Emotioneel sloot zij het achttienjarige meisje ln de armen. „Kind, Jou heb ik naar de 'Anjo' gebracht, toen Je ouders geen voedsel meer voor Je hadden." Karakteristiek Zij was een karakteristieke figuur, tegen wie Eichmann zei: „Ik ben niet gewend met vrouwen te onderhande len." De Gestapo noemde haar later *Die verrückte Frau Weismuller'. Een van haar uitspraken: „Ik had nog veel meer moeten doen, er was zoveel on recht. zoveel leed". De kinderloze vrouw van wijlen een procuratiehou der van de voormalige Javaanse Bank. Is een 'werkende' vrouw van uitzonderlijke allure geweest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9