iValdheim wil blauwhelmen' oor Namibië President van Nicaragua waarschuwt: ik of chaos pe terugkomst van Richard Nixon S-militairen in >ezette gebieden Chinese leider naar West-Europa Gevecht bij grens Thailand-Cambodja Rhodesië- :onferentie '«biet nodig' Stad Matagalpa gebombardeerd Zuid-Afrika en Angola ruilen gevangenen Noodtoestand in Peru uitgebreid Portugese regering 'te links' Bronnen in Belgrado: Zes Thaise soldaten gedood Vietnam: overleg met China mislukt ,2 (oor de Republikeinen is het besmettingsgevaar geweken ONDERDAG 31 AUGUSTUS 1978 BUFTENLAND TROUW/KWARTET 7 EW YORK (Reuter, UPI) Secretaris-generaal Kurt Wald- eim van de Verenigde Naties heeft een VN-troepenmacht oor Namibië voorgesteld. Deze zou een vreedzame overgang aar een zwart meerderheidsbewind in het nu nog door Zuid- frika bestuurde Namibië moeten bewerkstelligen. Het gaat m 7300 officieren en manschappen (zgn. „blauwhelmen") en 200 man belast met politiediensten. operatie, de grootste sinds het (treden van de VN in de Kongo in de ren zestig zou 700 miljoen gulden oeten kosten. Waldheim heeft zijn orstel gedaan in een rapport aan de illigheidsraad, die in het weekeinde begin volgende week bijeenkomt. Igens Waldheim kan pas zeven te, ALISBURY (Reuter, UPI) De ge- b iatigde zwarte Rhodesische leider ,oi ominee Sithole vindt een conferen- ie over Rhodesië van alle betrokken artijen niet nodig. „Ik zie niet in wat U| aar bereikt kan worden," zo zei hij. Iroot-Brittannië en de Verenigde taten hebben een dergelijke bijeen- omstvoorgesteld om het radicale atriottisch Front alsnog bij een op- issing voor Rhodesië te betrekken, lit front wijst de huidige binnen- mdse regeling af, omdat daarbij de lanke invloed in Rhodesië te groot lijft. Iet zijn uitspraak neemt Sithole een anmerkelijk harder standpunt in an zijn zwarte kompanen binnen de linnenlandse regeling, bisschop Moe- orewa en stamhoofd Chirau. maanden nadat de Veiligheidsraad met zijn voorstellen akkoord is ge gaan een stembusstrijd in Namibië worden gehouden. Zuid-Afrika houdt volgens Waldheim vast aan onafhan kelijkheid per 31 december, met ver kiezingen voor een grondwetgevende vergadering vooraf. De meerderheid van de politieke partijen is echter van mening dat meer voorbereiding in Namibië nodig is om vrije en eerlijke verkiezingen te waarborgen, aldus de secretaris-generaal. Hij baseert zijn oordeel op de reis die zijn speciale afgezant Martti Ahtisaari eerder naar Namibië heeft gemaakt. Taken De troepenmacht zou volgens Wald heim de volgende taken moeten krijgen: toezicht op het staakt-het-vuren tussen Zuid-Afrika en de guerrilla strijders van de bevrijdingsbeweging SWAPO; toezicht op de verkiezingen, het vrijlaten van politieke gevangenen en de terugkeer van ballingen; toezicht dat een grondwet voor Na mibië wordt aangenomen, voordat het gebied onafhankelijk wordt. Commandant van de troepenmacht moet naar het idee van Waldheim de Oostenrijker generaal-majoor Han nes Philipp worden. Waldheim heeft een aantal landen benaderd die mili tairen voor de troepenmacht zouden kunnen leveren. Vashington Post meldt voorstel Carter: SHINGTON (Reuter, UPI) De Amerikaanse president imy Carter zal op de komende top in Camp David aan de raëlische premier Menachem Begin en de Egyptische presi- ent Anwar Sadat voorstellen een Amerikaanse luchtmacht- lasis te vestigen in de Sinaï en Amerikaanse militairen te tationeren in de door Israël bezette Jordaanoever. Dit heeft isteren het Amerikaanse blad „Washington Post" bekend emaakt. De Post, die „kringen" als bron oemt, zegt dat Carter al leiders in iet congres over dit voorstel geraad- ileegd heeft. De Post meldt verder dat premiei legin in principe wel bereid zou zijr e Sinaï aan Egypte af te staan, maai aar tot op heden niet mee insteml mdat de Israëli's daar een grot* ichtmachtbasis hebben. Ameri aanse overname van die basis zou )lgens de regering in Washington ^en aanvaardbaar compromis voor £egin en Sadat kunnen zijn, aldus de rant. Zo ook zou de stationering van imerikaanse troepen op de westelij- Jordaan-oever voor Israël aan- aardbaar moeten zijn, omdat deze roepen als buffer kunnen fungeren egen acties van Palestijnse guerril- a's, aldus de Post. Gevechten tussen demonstranten en de politie in de West-Iraanse stad Tabriz. MANAGUA (Reuter, UPI) De president van het midden-Amerikaanse land Nicaragua heeft zijn onderdanen gewaarschuwd: ik of de chaos. Als ik terugtreed komt er een marxistische machtsovername, aldus president Somoza wiens familie Nicaragua bestiert als privébezit. Onderwijl grijpt het verzet tegen de president steeds verder om zich heen, en breiden de stakingen in het land om de president ten val te brengen zich uit. igypte leifo Egypte zijn gisteravond de natio- ale veiligheidsraai en Sadats naas- i medewerkers bij elkaar gekomen m een strategie voor de besprekin- tri in Camp David uit te stippelen, lort daarvoor zond Sadat zijn vice- niresident Hosni Moebarak naar Sa- )e edi-Arabië voor overleg met prins ojrachd en koning Khaled. Dit werd lekend gemaakt door Egyptische re- eringskringen, die er niet bij vertel- ch den hoe lang de man in Saoedi-Ara- bië zou blijven. De Egyptische radio heeft gisteren de Verenigde Staten onder druk gezet er voor te zorgen dat premier Begin van Israël bereid is tot concessies. Mislukking van de top in Camp Da vid zal volgens Egypte ernstige gevol gen hebben. Eerder deze week heeft het Israëlische ministerie van buiten landse zaken laten weten dat „Camp David" niet de laatste etappe hoefde te zijn in het proces van vrede in het Midden-Oosten, daarmee zich al in dekkend tegen een eventuele misluk king. Libanon Premier Begin heeft gisteren de Amerikaanse zaakgelastigde bij zich geroepen om een waarschuwing voor Syrië door te geven, zich in Libanon te beperken. Regeringskringen zei den dat de Israëlische leiders er van overtuigd zijn dat Syrië de bijeen komst in Camp David zal aangrijpen om de kracht van de christelijke en falangistische milities in Libanon te breken. De Israëlische leiders hebben gisteren ook een onderhoud gehad met de commandant van het vredes- leger van de Verenigde Naties in Zuid-Libanon, generaal Ensio Sii- lasvuo. Als antwoord op de onrust heeft So moza de stad Matagalpa laten bom barderen, die deels bezet werd gehou den door studenten. Tegelijkertijd namen grondtroepen onder leiding van de zoon van de president, Anasa- tasio Somoza, het gemeentehuis on der vuur. Bij de schermutselingen zijn zeker tien mensen om het leven gekomen, en braken op grote schaal branden uit. Zondag hadden de studenten delen van Matagalpa afgezet met prikkel draad, vanwaar achter zij de Nationa le Garde beschoten zodra die maar in de buurt durfde komen. De jongeren kregen levensmiddelen van de bevol- PRETORIA (Reuter. UPI) Zuid- Afrika en Angola zullen krijgsgevan genen uitwisselen, ondanks de bittere verschillen van mening die er tussen de twee landen bestaan. Het gaat om elf mannen: drie Cubanen die aan Angolese zijde vochten en nu door Zuid-Afrika worden vastgehouden, en acht Zuidafrikaanse militairen (jonger dan twintig) die in Angola gevangen zitten. De uitwisseling zal plaatsvinden on der toezicht van het Rode Kruis; niet bekend is wanneer dat het geval zal zijn. Vier van de acht Zuidafrikaanse soldaten werden door Angola ge toond tijdens de jongste topbijeen komst van de Organisatie van Afri kaanse Eenheid in Soedan, wat bij een aantal Afrikaanse landen wrevel wekte. De Cubanen die nu in Zuid- Afrika zijn, zijn uitgebreid aan de pers getoond. Niet bekend is of Zuid- Afrika meer uit Angola afkomstige militairen gevangen houdt. Angolese regeringstroepen hebben ondertussen de stad Calai in het zui den van het land heroverd op guerril lastrijders van de pro-westerse bewe ging UNITA, die door Zuid-Afrika wordt gesteund. Meer dan duizend mensen zijn naar het aangrenzende Namibië gevlucht, dat onder Zuid afrikaans bestuur staat. Volgens een Namibische woordvoerder hebben de Angolezen, gesteund door Cubanen, 't veer opgeblazen dat de verbinding vormde over de Kavango-rivier tus sen Angola en Namibië. king, wat volgens waarnemers een nieuwe aanwijzing is dat het verzet tegen de Somoza-kliek brede steun heeft. Ook in andere steden van Nicaragua blijft het onrustig; gevechten worden gemeld uit de steden Diribamba en Jinotepe. Matagalpa zag er na het bombardement en het binnentrekken van Somoza's elitetroepen uit als een slagveld, zo heette het. Aanhoudingen van burgers en mili tairen die betrokken zouden zijn ge weest bij een verijdelde coup tegen Somoza gaan door. Een deel van de Nationale Garde, lange tijd de steun pilaar van de president, zou de hand hebben gehad in de plannen voor een coup om hem ten val te brengen. Volgens sommige zegslieden waren het „uiterst rechtse militairen" die de macht over wilden nemen voordat die na eventueel aftreden van de presi dent in handen van links kon vallen. Uit andere bronnen wordt gemeld dat de militairen des duivels waren over het toegeven van Somoza aan de ei sen van de bezetters van het parle mentsgebouw vorige week. Stadsguerrillastrijders verlieten toen het land met 58 politieke gevange nen, waarvan zij de vrijlating hadden geëist: Journalist Een Venezolaanse journalist is aan gehouden in Nicaragua nadat hij tij dens een persbijeenkomst een voor de president minder prettige vraag had gesteld. De verslaggever wilde weten of Somoza bereid was terug te treden om vrijheid en democratie in Nicaragua mogelijk te maken, en een bloedbad in het land te voorkomen. Zichtbaar verbolgen maakte de presi dent daarop een einde aan de pers conferentie, maar niet nadat hij had laten weten geen vragen te zullen toestaan die het huidige regime in twijfel trekken. LIMA (AP. AFP) De militaire rege ring van Peru heeft de noodtoestand afgekondigd in nog eens vier mijnge- bieden. Deze gold al in Pasco. De stakende mijnwerkers, zo'n 45.000 man, hebben opdracht gekregen mor gen weer aan het werk te gaan, op straffe van ontslag. Van een medewerker LISSABON Het democratisch so ciaal centrum (CDS) heeft officieel de samenstelling van de nieuwe Portu gese regering bekritiseerd. Volgens het CDS zitten er verschillende 'links' van de socialistische partij staande personen in het nieuwe kabinet No- bre da Costa. De CD8 begrijpt niet hoe Nobre da Costa begon met een regeling op basis van socialisten, so ciaal-democraten en centrum-demo craten, met uitsluiting van de com munisten te formeren, terwijl hij ten slotte voor de dag is gekomen met een regering waarin de PCP (commu nisten) indirect zo duidelijk aanwezig is. De CDS noemt het een verkeerde opvatting dat Portugal alleen maar regeerbaar zou zijn met medewerking van de communisten. De kritiek richt zich ook op president Eanes van wie het CDS niet begrijpt hoe hij deze regering heeft kunnen goedkeuren. Het CDS is verder van mening dat de regering van Nobre da Costa zich tot de lopende zaken moet beperken ter voorbereiding van nieuwe verkiezin gen. Zeer kwalijk noemt de CDS de uitspraken van Nobre da Costa in een interview met le Monde afgelopen maandag. De nieuwe premier heeft daarin gesuggereerd dat de vorige regering niet uit bekwame ministers zou bestaan en zei verder dat de poli tieke partijen bij de kabinetsformatie binnenskamers andere standpunten innamen dan in het openbaar. BELGRADO. TEHERAN (AFP. ReutCT. DPI) lie Chinese premier en partij-voorzitter Hoea Kwo-feng ia van plan in de nabije toekomst een bezoek te brengen aan Frankrijk. West- Duitsland en Japan. De mogelijkheid bestaat dat hij ook nog naar Italië en Zweden zal reizen. Dit is gisteren uit welinge lichte bron in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado, waar de Chinese leider vorige week een bezoek bracht, vernomen. Premier Hoea zou de Joegoslavische president Josip Broz Tito van zijn reisplannen op de hoogte hebben ge steld. De belangrijkste reden voor de buitenlandse reizen van de premier zou zijn dat de Volksrepulbiek China snéller vooruit wil op technologisch en industrieel gebied. Hoea Kwo-feng verblijft mometneel in Iran, waar hij aankwam na zijn reis OnTUStlfT door de Balkanlanden Roemenië en Joegoslavië. het „Rusland-pesten", j Waarnemers menen dat dat te danken is aan de sjah die er weinig voer voelt zijn machtige noorderbuur te kwetsen. Iran past er voor op betrokken te raken in het Ideologische conflict tus sen de twee communistische gigan ten. Premier Hoea vertrekt vrijdag naar Peking. Gesprekken De Chinese premier heeft gisteren in Teheran verschillende gesprekken „over de toestand ln de wereld" ge voerd met de Iraanse sjah. Bij een aantal gesprekken waren ook de mi nisters van buitenlandse zaken Hoe- ang Hoea en Amir Khosrow Afshar, en de Iraanse minister van handel Mohammed Reza Vishkai aanwezig. Hetgeen er volgens waarnemers op duidt dat er ook over economische betrekkingen tussen beide landen is gepraat. Verwacht wordt dat beide landen een cultureel akkoord en een overeen stemming over wetenschappelijke en technische samenwerking zullen on dertekenen. j Anders dan in Roemenië en Joegosla vië staat het bezoek van de Chinees aan Iran wat minder in het teken van Het bezoek van de Chinees valt sa men met een periode van onrust in Iran, veroorzaakt door opstandige orthodoxe moslems d*e het niet eens zijn met de modernisertngsplannen van de sjah. Afgelopen week heeft de sjah ingebonden en zijn regering ver nieuwd. Maar ook gisteren was het in verschillende Iraaxute steden nog steeds onrustig. i Het zwaartepunt van de onrust lag ln het winkelcentrum van Teheran waar honderden betogers bioscopen en bankgebouwen beschadigden. Alleen in Teheran zijn de afgelopen dagen ruim tweehonderd mensen gearres teerd. In Qom. een religieus centrum ten zuiden van Teheran, werd be toogd door ongeveer honderd mensen die de terugkeer etsten van de in Irak in ballingschap levende godsdiensti ge leider Ayatollah Khomeini. Hij heeft zich inmiddels uitgesproken te gen de regeringswisseling en er op nieuw op aangedrongen de monar chie ten val te brengen. BANGKOK (Reuter, UPI) Thaise en Cambodjaanse troe pen zijn gisteren aan de grens ln de buurt van het stadje Aranyaprathet met elkaar slaags geraakt. Volgens Thaise militaire bronnen kwamen bij het treffen zes Thaise militairen om het leven. I Het is het eerste ernstige gevecht tussen troepen van beide landen dat deze maand plaatsvond. Volgens de Thaise militaire bron was een jeep met zes'mannen tijdens een patrouil le langs de grens plotseling door Cambodjaanse soldaten met grana ten beschoten. De mannen in de jeep zagen nog kans via de radio verster kingen op te roepen. Deze werden echter meteen onder vuur genomen. Pas nadat drie helicopters de posities van de Cambodjanen onder vuur hadden genomen konden de Thaise militairen de jeep bereiken. Daar troffen zij alle zes soldaten dood aan. Vorige maand bracht de Cambod jaanse minister van buitenlandse za ken en vice-premler leng Sary een bezoek aan Thailand, waar hij met Thaise autoriteiten besprekingen hield om een einde te maken aan de voortdurende vechtpartijen langs de grens. Rapport Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft gisteren een rapport over Cambodja aangeboden aan de commissie van de Verenigde Naties die zich bezighoudt met de rechten van de mens. In het rapport wordt gezegd dat de inwoners van Cambodja volkomen rechteloos zijn op alle gebieden, dat alleen de heer sende Rode Khmer iets te vertellen heeft. In het rapport staan veel uit spraken van Cambodjaanse vluchte lingen in Thailand. Zij vertellen dat het seksuele leven van de inwoners volkomen aan banden is gelegd door de Rode Khmer. Geslachtsgemeen schap voor het huwelijk is verboden en kan de dood tot gevolg hebben. Zelfs onschuldige fllrtpartijen zijn verboden. „Met je vrouw mag Je al leen nog over zakelijke aangelegen heden praten", aldus de vluchtelin gen en één van hen zegt twintig Jon gelui te hebben gekend die op een vrijpartij betrapt werden en daama werden doodgeschoten. BANGKOK (Reuter, UPD Viet nam heeft gisteren bekend gemaakt dat de onderhandelingen met de Chi nese Volksrepubliek over de positie van de in Vietnam wonende Chinezen mislukt zijn. Verder beschuldigde de Vietnamese radio Peking ervan „ern stige stappen tegen Vietnam" van plan te zijn „die het conflict aan de noordgrens alleen maar kunnen doen escaleren". Anderzijds liet het officiële Chinese persbureau Nieuw China weten dat Peking dinsdag een harde protestno ta bij de Vietnamese autoriteiten had ingediend over het incident van 12 augustus aan de grens. Eerder deze week vertrok de Chinese onderhandelaar, onder-minister van buitenlandse zaken Tsjoeng Hsi- toeng, uit Hanoi naar Peking, voor ruggespraak met de Chinese leiders, zoals het heette. Toen werd niet mee gedeeld dat aan de onderhandelingen een eind gemaakt was. Tot op heden is de onder-minister nog niet naar Hanoi teruggekeerd, maar de Chinese delegatie is ook nog niet vertrokken uit Hanoi, i oj l&oor Rimmer Mulder enftichard Nixon gaf zondagavond in zijn alleraardigste Californische villa geschatte waarde: vijf miljoen gulden) een feestje. Ongeveer 400 welge telde Amerikanen waren gekomen om zich tegoed te doen aan de drank in de hapjes die de oud-president had ingeslagen. Als tegenprestatie ladden de gasten minstens 250 dollar per persoon moeten storten, niet het pensioen van de 65-jarige Nixon aan te vullen, maar om de kas ran de plaatselijke afdeling van de Republikeinse partij te spekken. >it soort dure bijeenkomsten behoren tot e politieke zeden in de Verenigde Staten, owel Democraten als Republikeinen pro eren op die manier wat geld in het laatje te rijgen voor de peperdure verkiezingscam- agnes: de Amerikaanse versie van het kar- >nnen spaarpotje van de Partij van de rbeid. Het bijzondere van het partij-fees- |e in Californië zat hem natuurlijk in de astheer: Richard Nixon. Eindelijk was hij eer eens het middelpunt, de plaats die hij ichzelf al zijn hele leven heeft toegedacht, ie gevallene is doorzijn partijgenoten weer eaccepteerd. 'oor wie zich 1976, het jaar van de presi- entsverkiezingen, nog kan herinneren is at nauwelijks te geloven. Sinds zijn val uit et Witte Huis. deze maand precies vier jaar geleden, is Nixon door Republikeinen hele maal weggestopt. Niemand in de partij scheen ooit iets met die man van doen te hebben gehad Tijdens de hele campagne van 1976, met het adembenemde duel bij de Republikeinen tussen Ford en Reagan werd de naam Nixon praktisch niet gehoord. Geen schuld Als we al iets hoorden over hem, dan zorgde de oud-president daar zelf voor. Eerst liet hij de Britse showman David Frost naar Californië komen om zich urenlang te laten ondervragen over zijn avonturen als politi cus. Later kon ledereen het voor zichzelf nog eens nalezen in Nixons biografie. De tv- interviews en het boek waren evenzovele bewijzen dat Richard Nixon van het Water- gate-schandaal niet zo gek veel had geleerd. Een echte schuldbekentenis kon er niet af. Hij bleef het beeld oproepen van de man die het slachtoffer was geworden van de kuipe rijen en de ambities van anderen. Het enige wat hem kon worden verweten was dat hij niet slim genoeg was geweest. „Een beoor delingsfout," zo noemde hij Watergate in het tv-interview met Frost. En dat zijn tegenstanders die fout volledig hadden uitgebuit vond hij nog te billijken ook. Zo steekt de politiek nu eenmaal in elkaar. Voor de rest deed Nixon vreselijk zijn best uit te leggen wat voor een groot president hij toch was geweest, wat voor historische daden hij toch had verricht, met name op het terrein van de buitenlandse politiek. gen van weleer aan het ontwaken. Daar zijn bijvoorbeeld de oud-krijgsgevangenen uit Vietnamese oorlog voor wie president Nixon een prachtig feest aanrichtte in het Witte Huis bij hun terugkeer in de Ameri kaanse vrijheid. Afgelopen zomer hebben ze het in Californië met de familie Nixon nog eens dunnetjes over gedaan en reken maar dat ze hebben genoten. En de échte Ameri kaanse patriotten waarmee Nixon altijd zo graag schermde tegen de intellectuele kwe zelaars die hem belaagden, hebben hem twee maanden geleden al weer een glorieuze ontvangst bezorgd In Kentucky. Vergeven Goedpraterij Nixons goedpraterij heeft zijn kans op een terugkeer in de Amerikaanse politiek zeker niet vergroot. Daarvoor waren zijn argumenten te versleten. Maar nu alles wat er over Watergate valt te zeggen wel is gezegd, komen zijn papieren geleidelijk aan toch wat beter te liggen. Bij zijn oude aanhangers is de nostalgie naar de glorieda Deze bewegingen onder het rechtse kie zersvolk zijn de leidende Republikeinen na tuurlijk niet ontgaan. Ze kunnen zo langza merhand tot de conclusie komen dat de quarantaine van Richard Nixon lang ge noeg heeft geduurd. Het ergste besmet tingsgevaar lijkt voorbij. Dat blijkt ook uit een opiniepeiling die de omroepmaatschap- pij ABC deze maand, liet uitvoeren. De vraag was of Nixon genoeg „straf" had gehad voor het Watergate-schandaal; tweeënzestig procent vond van wel. De Amerikanen zijn de man. die de Verenigde Staten vier jaar geleden in de ergste politie ke crisis sinds de burgeroorlog stortte, aan het vergeven. Betekent dat nu dat Richard Nixon kan gaan werken aan een nieuwe politieke loop baan? Kan hij bijvoorbeeld ln 1980 probe ren het Witte Huis te heroveren? Dat is wel erg ver doorgedacht. Maar Nixon zal zonder twijfel de komende tijd steedJi nadrukkelij ker aanwezig zijn. Om te beginnen zal hij zijn roJ willen spelen bij de strijd om de macht binnen de Repu blikeinse partij. Na de zware nederlaag van 1976 zijn de Republikeinen het onderling not niet eens over een nieuwe strategie. Wie zij over twee Jaar als presidentskandidaat naar voren zullen schuiven Is met geen mogelijkheid te zeggen. Er zijn verscheide ne kanshebbers die allemaal nog zoeken naar bondgenoten en voor hen kan Nixon met zijn ervaring ln het partij politieke spel, zijn ideeën en zijn herstellende presti ge bij de conservatieve partijgenoten erg nuttig zijn. Zelf zal hij de hem geboden ruimte graag gebruiken om te werken aan zijn eerherstel en aan zijn revanche op de Democraten èn op de partijgenoten die hem vier Jaar geleden lieten vallen. Het dossier over Nixon kan nog steeds niet worden afgelegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7