Nieuwkoop in het nieuw ALLE GELDZAKEN Onderhandelaars Haags college zijn het in principe eens Haags Schipperskwartier wordt vernieuwingsgebied NUTSSPAARBANK Over verantwoordelijkheden nog overleg Burgemeester Seinstra en een mooi gemeentehuis Drinkwater van het Westland wordt schoner !C li Puur gemakkelijk, al uw geldzaken in één hand. Sparen, lenen, beleggen en verzekeren. Voor allesi kunt u terecht bij de Spaarbank op maar liefst g 80 kantoren,waar men u met goede raad en snelle service steeds van dienst is. KORT NIEUWS Expo-beurs als experiment in Ridderkerk Veel kansrijke groepen op gratis popfestival NABEZORGING VAN DE KRANT j DEN HAAG Hoewel het overleg over de verdeling van de wethoudersposten in het nieuwe Haagse college van b en w nog niet is afgerond, zijn de partijen dicht bij een akkdord. De onderhandelaars gaan nu uit van een basisovereenkomst en praten nog, in nauwe samen spraak met hun fracties, over een aantal verantwoordelijkheden en taakomschrijvingen. Gistermiddag konden de gesprekken hierover nog niet worden afgesloten. De basisovereenkomst gaat uit van een college met zeven wethouders: drie PvdA. twee CDA en twee VVD. Omdat het huidige college acht wet houders telt Rebben er een aantal taakverschuivingen plaats gevonden. Zoals het er nu naar uitziet zal de post wijkzaken in zijn geheel bij maatschappelijk welzijn en volksge zondheid worde/i gevoegd. Wijkzaken was tot nu toe verdeeld over volks huisvesting; jeugd, sport en recreatie en mwv. Voorlopige verdeling Gepraat werd .xle afgelopen dagen over de volgende verdeling: Voor de Partij van de Arbeid de portefeuilles stadsontwikkeling en stadsvernieuwing, de post onderwijs, kunst en personeelszaken en de post volkshuisvesting, jeugd, sport, recre atie en coördinatie welzijnsplanning. Het CDA blijft verzekerd van de portefeuille van economische zaken en produktiebedr$jven en van de wet houder voor maatschappelijk wel zijn. volksgezondheid en wijkzaken. Voor de VVD blijven dan over de post financiën en organisatie en de portefeuille van openbare werken, verkeer en vervoer. Beide portefeuil les worden nu ook door de liberalen beheerd. Happel gelukkig De scheidende wethouder Happel, die tien jaar maatschappelijk welzijn en volksgezondheid heeft gedaan, toonde zich zeer gelukkig met het feit dat in deze (voorlopige) formule wijk zaken aan zijn portefeuille is toege voegd. Hij ziet het als een erkenning voor het vele werk dat zijn medewer kers de afgelopen jaren in de wijken hebben verricht. ..Het is de beste op lossing om wijkzaken te bundelen", aldus Happel, „Nu is het zo dat men sen die van een wijkvereniging zijn zich bij wethouder Vink (jeugd, sport en recreatie) moeten vervoegen, ter wijl bewoners die zichzelf bewo nersorganisatie noemen naar mij toe komen. Eén bureau wijkzaken is veel duidelijker voor het publiek." Portefeuillebezettfng Over de bezetting van de wethouders zetels is het laatste woord nog niet gesproken. Bij de PvdA zullen dat waarschijnlijk de huidige wethouders Hardon, Van Lier en Vink zijn. De twee huidige CDA-wethouders Hap pel en Van der Weide keren niet te rug. Op de nominatie om hen te ver vangen staan fractievoorzitter Du Chatinier en het raadslid Lammers. De lijsttrekker bij de verkiezingen voor de WD, wethouder Vos. blijft wethouder van financiën. Voor de tweede wethouderspost van de WD, die nu bezet wordt door mevrouw Klomp-Verhoeven schijnt het binnen de partij touwtrekken te zijn geweest tussen mevrouw Klomp en het raads lid Nyqvist. Een strijd die volgens de laatste berichten in het voordeel van de huidige wethouder is beslist. Na moeizame onderhandelingen zijn de gesprekspartner Vink (PvdA), Vos (VVD) en Du Chatinier (CDA) (v.l.n.r.) nu dicht bij een akkoord over een nieuw Haags college. Van een onzer verslaggevers NIEUWKOOP Het fraaie plaatsje Nieuwkoop heeft een nieuw gemeentehuis. Uitgaande van het gegeven dat de nieuwe behuizing ook werkelijk een huis van de hele gemeente moet zijn, heeft architect ir. A.J.H.M. Haak uit Delft het ontwerp gemaakt. Het resultaat: op de grens van het oude en het nieuwe Nieuwkoop staat op de hoek van de Kennedylaan en de Trekweg een mooi, gezellig en uitnodigend gebouw. Het nieuwe gemeentehuls is het vijfde in de geschiedenis van het dorp. Het huidige café „De Holland se Leeuw" was eeuwen geleden het eerste. In de 17e eeuw vonden de vroede vaderen dat onderkomen te minderwaardig en zetten zij hun bestuurlijke werkzaamheden voort in het achterhuis van één van hen. Ook hiermee waren ze gauw onte vreden en in 1628 trokken zij in het „Regthuys". Nadat dit „Regthuys" diverse malen verbouwd was. werd door de gemeente in 1932 een villa aangekocht, die tot de verhuizing vorige week van de ambtelijke dien sten naar het nieuwe gemeentehuis gebruikt is. De laatste jaren deed het ruimtegebrek zich voelen en een uitbreiding van de villa was te moei lijk. Alle afdelingen van de Nieuwkoop- se ambtenarij zijn in hun nieuwe onderkomen op de begane grond gevestigd. Alleen voor de raadzaal is een tweede verdieping gemaakt, via brede trappen bereikbaar. Ruimte is gereserveerd voor een lift. terwijl ook aan andere voorzienin gen voor gehandicapten Is gedacht: geen drempels,, geen oneffenheden en een aangepast tollet. De hal moet een ontmoetingsplaats voor de inwoners van Nieuwkoop worden. Een open haard accentu eert dit karakter. De gangen, die alle uitkomen op een soort „pleintjes" in het gebouw gretig versierd met smaakvolle bloembakken gaan dienen als expositieruimte. Drie Nieuwkoopse kunstenaars verzorgen de eerste tentoonstelling: Leo Divendal, Han van Hagen en Hylke van der Harst. Aan Divendal is gevraagd minstens veertig foto's op te hangen over vier onderwerpen: de mensen in Nieuw koop, de beroepen die er worden uitgeoefend, het straatbeeld en de natuurgebieden in en rond de ge meente. Hij leverde 100 foto's in, waarbij de nadruk is komen te lig gen op foto's van de natuurgebie den en van mensen die bezig zijn met de uitoefening van hun beroep. Mooi. goede foto's, dat is zeker. Han van Hagen heeft op drie plaat sen.in het gebouw in samenwerking met de smeden Piet Mans en Cees van de Loo collages gemaakt van oud smeedwerk. Zeer oud: soms wel honderden jaren. Deze ouderwetse gebruiksmaterialen misstaan in ie der geval piet in het moderne gebouw. Hylke van der Harst heeft allerlei historische voorwerpen en materi aal dat vroeger bij het turfsteken gebruikt werd in het gebouw opge hangen. Nieuwe burgemeester Naast een nieuw gemeentehuis kun nen de Nieuwkopers ook een nieuwe burgemeester begroeten. Twee we ken geleden is mr 'T.R. Seinstra (37) uit Purmerend als opvolger van burgemeester Van Montfoort geïin- stalleerd. De AR-burgemeester gaat de komende vier jaar met CDA- wethouder H. Bos en mevrouw A. van der Most-de Ridder (VVD) in het college van b. en w. samen werken. Morgenavond en zaterdag krijgen de mensen uit Nieuwkoop en Noor den de gelegenheid met hun nieuwe raadhuis en hun nieuwe burgemees ter kennis te maken. Om 19 uur gaan de deuren vrijdag open en zijn de burgemeester en zijn vrouw aan wezig. De kennismakingsavond duurt tot 22 uur en wordt besloten met de vertoning van een natuur film over Nieuwkoop. Zaterdag is het raadhuis van 10 tot 16.30 uur geopend en krijgen verschillende Nieuwkoopse en Noordense vereni gingen de gelegenheid zich te pre senteren. Het nieuwe gemeentehuis Het waterwingebied van Den Haag in de duinen van Meyendel, dat door de nauwe samenwerking van de WDM en de Haagse Duinwaterleiding niet uitgebreid hoeft te worden. DEN HAAG De bewoners van het Westland kunnen in de toekomst schoner drinkwater verwachten. Dit is één van de belangrijkste gevolgen van de overeenkomst die de West- landse Drinkwaterleiding Maat schappij (W.D.M.) en de Haagse Duin waterleiding gisteren gesloten hebben. Den Haag gaat aan de WDM Maaswa- ter leveren, dat het boezemwater af komstig uit de sterk vervuilde Rijn gaat vervangen. Het Maaswater is van een goede kwaliteit. De WDM mag waterwingebieden in de Westduinen, waar het water gefil treerd wordt, gaan uitbreiden, waar door de Westlandse drinkwater maatschappij in de toekomst drink water aan Den Haag kan gaan leve ren. Hierdoor hoeft Den Haag zijn waterwingebied in Meyendel niet uit te breiden en ontstaat er een betere verdeling van de financiële lasten van de waterwinning. De situatie nu nog zo, dat Den Haag drinkwati aan het Westland afstaat. De ondertekening van de overeei komst was één van de laatste b(iat ieidsdaden van de Haagse wethoi orr. der van economische zaken L. va der Weide, die niet in het nieuw art Haagse college van b. en w. teruj'aai keert. )roi Nu gedeelte van Schilderswijk DEN HAAG In navolging van het vorig jaar augustus aangewezen gedeelte van de Schilderswijk zal de gemeente Den Haag op korte termijn ook het Schipperskwartier aanwij zen als vernieuwingsgebied. ADVERTENTIE Een en ander betekent dat de ge meente aan het rijk geldelijke steun gaat vragen op grond van de Beschik king geldelijke steun stadsvernieu wing 1977. Deze beschikking houdt in dat het rijk in beginsel alle tekorten betaalt die ontstaan bij de aanpak van dit gebied. B. en W. verwachten, zo blijkt uit het ontwerp-raadsvoor- stel dat vanmorgen besproken werd door de commissie stadsontwikke ling, voor het Schipperskwartier een nadelig verschil van ruim 25 miljoen gulden. ADVERTENTIE perzische tapijten en handwerken Het Schipperskwartier, begrensd door Rijswijkseweg, Trekweg en Goudriaankade, is in Den Haag ook wel bekend als „Het Vergeten Dorp". Het gebied heeft die naam te danken aan de sterk geïsoleerde ligging van de stad. Ondanks de geringe grootte van het aan te wijzen gebied is er toch een duidelijk woongebied (oostelijk van de Rijswijkseweg) en een werkge bied (westelijk) te onderscheiden. Van de woningen in het Schippers kwartier is veertig procent slecht of „zeer slecht. De voorzieningen op het gebied van maatschappelijk welzijn en volksgezondheid ontbreken er of zijn in onvoldoende mate aanwezig. Uitgangspunt voor de heropbouw van de wijk is dat er gestreefd zal worden de bestaande functies van wonen en werken te handhaven. Her- ontwikkeling van het woongebied heeft daarbij de absolute prioriteit. Gedacht wordt aan een heropbouw in fasen. Het eerste herindelingsplan zal betreffen het terrein gelegen aan de Goudriaan/Rijswijkseweg, waarvan de gemeente sinds korte tijd eigenaar is. Dit na een bepaald niet voordelige transactie met Eurowoningen. Ver volgens zou een herindelingsplan moeten worden ontwikkeld voor het gebied waarop de zogenaamde Mer- curiuswoningen staan, waarna voor het resterende deel van het woonge bied in 1985 een herindelingsplan kan worden vastgesteld. tat atz )SSl it ind lan lijf iet Vf OMBUDSMAN Het Ombuds team van de gemeente Katwijk be gint vanavond weet met de wekelijk se spreekuren. De spreekuren vinden plaats elke donderdagavond van ze ven tot acht uur en worden gehouden in 't Mailegat. Voorstraat 83 Voor spoedgevallen zijn er twee telefoon nummers opengesteld <74065 en 15536) KUNSTENAAR - Morgenoch tend om kwart voor twaalf wordt er op het plein van de Dr. Anton Philips- school aan de Vermiljoënstraat 14 in Rijswijk een kunstwerk overgedra gen. Het kunstwerk is gemaakt door de Rljswijker Peter Gentenaar, in op dracht van de gemeente ten behoeve van het plan van de genoemde school. ORGEL KONTAKT In de Gro te Kerk in het centrum Van Den Haag is vrijdagavond om 8.15 uur een orgel- Babyion concert, georganiseerd door het Haags Orgel Kontakt. Voor de uit voering zorgt de organist van de Gro te- of St. Laurenskerk in Rotterdam. Johan Th. Lemckert. De organist gaf zijn programma de titel „Het onbe kende meesterwerk" mee_ Collegevorming ZOETERMEER De gemeente raadsfracties in Zoetermeer zijn dins dagavond laat tot overeenstemming gekomen over de verdeling van de wethoudersposten. Voor de komende vier jaar is gekozen voor vier wethou ders. De zwaarste portefeuille komt in handen van de grootste fractie in Zoetermeer, die van het CDA. De christen-democraat Nagtegaal krijgt de portefeuille woningbouw en ruim telijke ordening onder zijn beheer. De tweede portefeuille die al zeker lijkt is die. van financiën en economische zaken: de WD heeft daarvoor naar voren geschoven de huidige wethou der Jenné. De PvdA en D'66 moeten nog een verdeling overeenkomen van de portefeuilles welzijnszaken en on derwijs. De PvdA heeft daarbij de eerste keus en heeft voor deze posten de huidige fractievoorzitter Groene en mevrouw De Rooij naar voren geschoven. Mevrouw Molenkamp is de kandidaat voor D'66. Een en ander houdt wel in dat de huidige PvdA- wethouder Oskam (ruimtelijke orde ning en woningbouw) vanachter de Zoetermeerse bestuurstafel ver dwijnt. Kabel-TV BENTHUIZEN Overeenkomstig het advies van de raadscommissie voor openbare voorzieningen, verkeer en milieu, hebben b. en w. van Bent huizen besloten aansluiting te zoeken op het kabeltelevisienet van Zoeter meer. B. en w. zijn van mening dat de eis van Zoetermeer, dat minimaal zestig procent van de Benthuizense woningen moet worden aangesloten, geen problemen op zal leveren. Aan sluiting op het kabelnet gaat de be volking van Benthuizen ongeveer twaalf of dertien gulden per maand kosten. In Benthuizen is enige tijd geleden een enquête gehouden om de belangstelling van de bevolking te peilen. De belangstelling voor kabel televisie bleek daarbij voldoende. DEN HAAG De provincie Zuid- Holland blijkt nog een bedrag van zes ton nodig te hebben om de provincia le planologische dienst onder te kun nen brengen in Babyion bij het Stati on Centraal in Den Haag. Eerder was al een bedrag van 533.00 gulden uitge trokken om bouwkundige ingrepen in de nieuwe kantoorruimte te kunnen financieren. De verdubbeling van de kosten heeft verschillende oorzaken: zo hebben de prijsstijgingen hun in vloed doen gelden en bleek de ge huurde ruimte te klein. De ruimte in Babyion wordt al bijna twee maan den door de provincie gehuurd. De verwachting is dat de PPD pas in februari naar het kantorencomplex zal vertrekken. De ruimte in Babyion is door het provinciaal bestuur ge huurd als tijdelijke werkruimte. Het is de bedoeling dat de planologische dienst te zijner tijd in de vierde vleu gel van het provinciehuis zal trekken. Kerkbouw ZOETERMEER Vermoedelijk vol gende maand al kan worden begon nen met de bouw van een nieuwe kerk voor de gereformeerde gemeen te in Zoetermeer. Een en ander valt te lezen in het nieuwe nummer van Zoe termeer Stad. De kerk komt op de hoek van de J. L. van Rijweg en de toekomstige Europaweg, recht tegen over de plek waar het ministerie van onderwijs en wetenschappen zal gaan bouwen. De kerk wordt de vervanger van het huidige, te kleine kerkge bouw aan het Piet Heinplein. De ver wachting is dat de bouw van de kerk ongeveer één jaar in beslag zal nemen. Gezondheidszorg ZOETERMEER In het gebouw van de gemeente Zoetermeer aan het Croesinkplein wordt morgen de Be leidsgroep Geestelijke Gezondheids zorg Zoetermeer en het team voor Geestelijke Gezondheidszorg geïn stalleerd. Hiermee doet een nieuwe voorziening op het terrein van de welzijns- en gezondheidszorg voor de bevolking van Zoetermeer zijn intre de en komt er een eind aan een perio de van overleg en voorbereiding die enkele jaren in beslag heeft genomen. Tot op heden moeten de Zoetermeer se instellingen voor welzijns- en ge zondheidszorg kontakt opnemen met Medisch Opvoedkundige Buro's en Buro's voor Levens- en Gezinsvragen als zij een advies nodig hebben of als zij iemand die hulp zoekt naar zo'n buro willen verwijzen. De afstand Zoetermeer-Den Haag of Rijswijk was daarbij echter steeds een be zwaar. Na jarenlange voorbereiding is men er nu in geslaagd een Buro voor Geestelijke Gezondheidszorg in Zoe termeer te vestigen. Ook zal een team, bestaande uit één of twee soci aal psychiatrisch verpleegkundigen, een maatschappelijk werker en een psychologe, een begin maken met de samenwerking met het Zoetermeerse welzijnswerk. Buslijnen ZOETERMEER De gemeente Zoe termeer gaat met het ministerie van Verkeer en Waterstaat plannen be spreken om bepaalde gebieden in Zoetermeer beter per bus bereikbaar te maken. De plannen, die mogelijk pas vanaf 1980 hun beslag zouden kunnen krijgen, zijn intussen welwil lend ontvangen door de gemeente raadscommissie voor verkeer en ver voer. De plannen zijn om buslijn 1 naar Alphen een uitgebreidere route te laten rijden. Buslijn 3 moet, als de Zoetermeerse bestuurders hun zin krijgen, vanaf het busstation in het centrum via de Afrikaweg, Willem de Zwijgerlaan en de Stationsstraat richting Delft gaan rijden. Lijn 4 zou, volgens de plannen vanaf het bussta tion in het centrum dezelfde route moeten gaan rijden als lijn 3. B. en w. willen verder lijn 12 na het busstation in het centrum een extra lus laten maken via de Berglaan en het Wes tergo. RIDDERKERK Burgemeester Verplanke van Ridderkerk heeft in het sportcentrum De Fakkel, dat voor deze gelegenheid is uitgebreid met een aangebouwde tent, de mid- denstandsbeurs „Expo" geopend. De beurs is een novum voor Ridderkerk en bedoeld als experiment. Van het slagen ervan hangt af of dit een jaar lijkse manifestatie van de plaatselij ke middenstand wordt. Ook de Rid- derkerkse politie en Veilig Verkeer zijn op de beurs vertegenwoordigd. De twee Gorcumse zakenlieden die dë beurs hebben georganiseerd, wor den bijgestaan door leden van het comité „Help 's een handje", dat zich onder meer beijvert voor een herten kamp en een therapeutisch zwembad voor ouderen en gehandicapten. De beurs is geopend tot en met vrij dag van 13 tot 17 uur en van 19 tot 22.30 uur en zaterdag van 10 tot 20 uur. ROTTERDAM het gratis popfestltg val, dat zondag 10 september in he Rot terdamse Zuiderpark zal wordei E gehouden, heeft de naam „Rottenale dam new pop 78" gekregen. De orga e n nisatoren (onder andere de Rotter im damse kunststichting en de gemeen en te) hebben voor het evenement twaal [or groepen gecontracteerd die volgen ires hen „nog net niet de top hebbeiiedi bereikt, maar daar wel alle kans oj 'acl maken". Tussen een uur 's middags en achC, uur 's avonds zullen de groepen oj twee verschillende podia optreden] a De voornaamste attracties zijn di Nederlandse groepen „Hermai Brood and his Wild Romance" „Gruppo Sportivo", de Engelse i maties „Lindisfarne" en „The Dai en de reggae-groep „The Cimaronis"] Naast het muzikale gedeelte wori ook een plaats ingeruimd voor eei aantal theatergroepen en dichter Vorig jaar werd op dezelfde plaal ook een gratis popfestival gehoudei dat toen vijftigduizend bezoeker trok. Of er dit jaar weer zoveel men tic sen komen is de vraag, nu er opgej dezelfde dag in het Zuiderpark in Der tei Haag ook een popfestival wordt geor£, ganiseerd. in iad Dm Uw krant onverhoopt niet ont vangen? Als u voor 12 uur belt wordt de krant zo vlug mogelijk, maar in ieder geval dezelfde dag nog, bij u nabezorgd. In DEN HAAG, VOORBURG en RIJSWIJK kunt u bellen num mer 070-469445. In DELFT nummer 015-132519, b.g.g. 070-469445. Voor LEIDEN nummer 070-469445. Buiten deze plaatsen kunt u zich in verbinding stellen met de agent. Dit e p iowi lere rijg »agr onn Lrbe Je i ast reer ichi >e g eac oor ent lat i iet

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 6