Nederlandse vrouw uiterst tevreden De tekening van een lezer Trouw Commentaar Geen giften of gaven Groot onderzoek van jubilerend vrouwenblad wijst uit: Opknapbeurt nodig Weerrapporten reuzeschildpad als tank lelijk fout DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 Het bestuur van de Partij van de Arbeid vraagt van partijleden, die betaalde politieke functies bekle den (ministers, kamerleden, bur gemeesters, wethouders, gedepu teerden en dergelijken) dat zij be halve hun contributie nog eens twee procent van hun bruto jaarsa laris bijdragen aan een fonds „bij zondere activiteiten" van de partij. In de PvdA heeft die wens van het partijbestuur nogal wat weerstand ondervonden. Er schijnt zelfs spra ke te zijn van een behoorlijk aantal nièt-betalers op wie het partijbe stuur niet zoveel greep heeft. Om nu een morele pressie uit te oefe nen is het partijbestuur van plan een lijst van niet-betalende be stuurders te publiceren. Zeg maar gerust: een zwarte lijst, want zo zal zij in de praktijk gaan functio neren. Dat is een probleem, dat niet al leen de PvdA aangaat. Er zijn namelijk meer partijen die een dergelijke regeling kennen, (de PvdA is in elk geval zo openhartig en democratisch om daar in het publiek een discussie over aan te durven) maar de vraag dringt zich vooral op hoe een dergelijke rege ling zich verhoudt tot de zoge naamde zuiveringseed, of belofte, die ministers, kamerleden, raads leden enz. moeten afleggen alvo rens hun ambt of functie te aan vaarden. De tekst van die eed liegt er niet om. Om het daarop betrekking hebbende gedeelte van de zuive ringseed voor een kamerlid, zoals die voorgeschreven is in de grond wet even te citeren: „Ik zweer (verklaar) dat ik om tot lid der Staten Generaal te worden be noemd, directelijk of indirectelijk aan geen persoon, onder wat voor wendsel ook, enige giften of gaven beloofd of gegeven heb." Het is duidelijk: de wetgever heeft er naar gestreefd een „alles-moet- erin-tekst" te schrijven. Maar heeft hij daarbij ook gedacht aan een zaak als nu aan de orde is? Wij wagen het te betwijfelen, omdat in de tijd dat de grondwet werd ge schreven er nog geen sprake was van politieke partijen. Ja, zelfs het hele begrip „politieke partij" in "eite toch op het ogenblik het dui- lelijkste hulpmiddel om bij verkie zingen de politieke wil van het volk te meten ontbreekt geheel in onze grondwet. Wie vanuit de rea liteit van het heden naar een zo historisch bepaalde tekst als die van de zuiveringseed kijkt en niet bereid is die naar het heden te actualiseren, maakt zich schuldig aan letterknechterij en maakt de grondwet en daarmee ons staatsbestel tot een dood en onhanteerbaar stuk. Men moet daarom voorzichtig zijn met een letterlijke toepassing van een historische tekst op een huidi ge situatie. Naar onze mening kan men niet verder gaan, dan uit de tekst van de zuivcringseed een mo rele plicht af te leiden voor alle betrokkenen om op dit punt de grootst mogelijk openbaarheid te betrachten. Het gaat om een pu blieke zaak. Een partij kan en mag een dergelijke verplichting voor leden-ministers, kamerleden, wet houders enz. niet afhandelen als een geheime zaak. Als trouwens het bestaan van een dergelijke ver plichting algemeen bekend is, hoeft zich ook niet een discussie te ontwikkelen over het al of niet oprecht zijn op dit punt van een betrokkene bij het afleggen van de zuiveringseed, om de eenvoudige reden dat ieder kan weten waar men aan toe is. Dat wat de zaak in het algemeen aangaat. Een andere vraag is of de Partij van de Arbeid het recht heeft op dit ogenblik van reeds zittende kamerleden, burgemees ters en dergelijken te verlangen dat zij nu een dergelijke bijdrage geven. Die vraag moet naar onze mening ontkennend worden beant woord, omdat de terugwerkende kracht van een dergelijke plicht zich moeilijk laat rijmen met onze rechtsbeginselen. Dat betekent echter tegelijk naar onze mening, dat de Partij van de Arbeid (of om het even welke partij ook) wel het recht heeft van alle nieuwe functionarissen bij de kandidaatstelling of benoeming een dergelijke bijdrage te vragen. Daar is dan immers sprake van een last die niet achteraf wordt opge legd, maar van het begin af aan in volle vrijheid door de betrokkenen zelf wordt aanvaard. In datzelfde licht gezien lijkt de publicatie van een zogenaamde „zwarte lijst" minder aantrekke lijk, omdat er hoe je dat ook wendt of keert een onzuiver argument aan kan worden ont leend bij een eventuele herverkie zing of herbenoeming van een zit tende politicus. door Cisca Dresselhuys AMSTERDAM Nederlandse vrouwen zijn tevreden men sen. Maar liefst 78 procent van alle vrouwen in ons land zei tevreden of zelfs zeer tevreden te zijn met „het hele leven". Dit blijkt uit een groot onderzoek dat het vrouwenblad Margriet ter gelegenheid van zijn veertigjarig bestaan gehouden heeft. Vrouw '78, zoals het onderzoek heet. was speciaal bedoeld om een beeld te krijgen van de Nederlandse vrouw anno 1978, waarbij vooral geprobeerd is verschillende terreinen,, waarbin nen het leven van de vrouw zich af speelt. te verkennen, namelijk de vrouw en zichzelf, de vrouw in haai directe omgeving en de vrouw en de maatschappij. De vraag die achtei het hele onderzoek zat, was eigenlijk hoeveel zelfvertrouwen hebben de vrouwen van nu en welke zaken dra gen, of in positieve of in negatieve zin aan dit zelfvertrouwen bij. Een van de meest opvallende conclu sies uit het onderzoek is de enorme tevredenheid van de Nederlandse vrouw. Tachtig procent van de vrou wen zegt tevreden te zijn over de hoeveelheid genegenheid die zij krijgt, 70 procent is tevreden over de warmte die zij anderen geeft, 66 pro cent is tevreden over haar vrije tijd, 51 procent is tevreden over haar ui terlijk en 50 procent over haar intelli gentie. Het minst tevreden zijn vrou wen dus over hoedanigheden die zij hebben en waaraan ze zelf niets kun nen veranderen (uiterlijk en intelli gentie). Contact Ook erg tevreden zijn de Nederlandse vrouwen over het contact met hun partner en hun kinderen (maar liefst 92 procent is hier best over te spre ken). Verder is 85 procent van de vrouwen (erg) tevreden over met name de seksuele relatie met haar partner, 80 procent over het opvoe den van de kinderen en 68 procent over haar huwelijk. Tevredenheid alom dus op enkele zeer belangrijke gebieden van het leven, waarbij je je wel afvraagt waar dan die 25.000 echt scheidingen per jaar vandaan komen. Ook Hannie van den Horst, hoofdre dactrice van Margriet, dat het onder zoek organiseerde, heeft zo haar twij fels over al die tevredenheid. In een interview in het maandblad Opzij van deze maand zegt zij hierover: „Wanneer je ons onderzoek ziet, zie je wel veranderingen in de (denk)wereld van de vrouw, hoewel minder dan je zou willen. Er staan dingen in die je graag anders zou zien. Zo zegt bij voorbeeld drie-kwart van de vrouWen dat ze tevreden zijn met het huishou den. Als dat werkelijk zo zou zijn, is dat mooi, maar uit de beantwoording van andere vragen blijkt dat ze heus niet zo tevreden zijn. Wanneer er een beetje werd doorgeprikt, kwam wel boven water, dat er heel wat huiselij ke karweitjes zijn die de vrouwen vreselijk vinden. Waarom ze dan toch zeggen, dat ze zo tevreden zijn? Misschien een kwestie van sociaal-aanvaardbaar antwoor den, misschien ook wel een zaak van zichzelf willen sussen. Veel vrouwen hebben immers niets anders dan juist dat huishouden. Wanneer je dan zwart op wit laat neerschrijven, dat je daar eigenlijk niks in ziet, spreek je een zekere minachting uit voor jezelf en dat doet niemand graag. Ik zou de vrouwen op bepaalde gebieden graag wat strijdbaarder hebben gezien." Nog meer Terug naar het onderzoek zelf, waar uit nog veel meer tevredenheid te halen valt. Driekwart van alle vrou wen zegt tevreden te zijn over de contacten met vriendinnen; minder tevreden is men over de manier, waarop men zich in gezelschap ge draagt (62 procent is hier tevreden over). De helft van alle vrouwen (52 procent) heeft opgegeven activiteiten buiten het gezin te hebben, variërend van het bezig zijn in wijkraden en met collectes tot het verzamelen van handtekeningen; 56 procent is tevre den met deze bezigheden. 37 procent van de ondervraagde vrouwen heeft een baan buitenshuis. De tevreden heid bij deze vrouwen over dit bui tenshuis bezig zijn ligt aanzienlijk hoger: 83 procent is (erg) tevreden met deze baan. Het is niet zo, dat alle vrouwen even tevreden zijn over allerlei zaken: over het algemeen zijn het met name de oudere vrouwen met een lagere oplei ding, die zeer tevreden zijn. Jongere vrouwen met een hogere opleiding, vaak wonend in de drie grote steden zijn rustelozer, zoeken meer. en zijn minder tevreden over zaken als het huishouden en het huwelijk. Driekwart van alle vrouwen zegt dat zij een goedkeurende opmerking van een ander erg of tamelijk belangrijk vindt. Geloof Over het geloof zegt 76 procent van de vrouwen, dat zij zich gelovig voelt. Van hen gaat eenderde regelmatig naar de kerk, eenderde soms of een hoogst enkele keer en eenderde nooit. De meeste Nederlandse vrouwen zijn tevreden met hun rol als huisvrouw. Van deze zich gelovig noemende vrouwen zegt 58 procent, dat zij meent dit geloven goed te doen en er ook naar te leven. Aan de hand van een lijst van eigen schappen hebben de ondervraagde vrouwen aangegeven hoe een „idea le" vrouw er zou moeten uitzien. Dat zou zijn: liefhebbend, behulpzaam, verantwoordelijk, vrolijk, vergevings gezind. Zaken als onafhankelijkheid en Intelligentie komen pas later aan bod, terwijl „deugden" als zuinigheid, moedigheid en schoonheid nog lager scoren. Hartstochtelijk zijn vindt maar één procent van de vrouwen een belangrijke kwaliteit. De verzorgende eigenschappen vanouds zeer aan-' geprezen voor vrouwen staan dui delijk nog hoog in aanzien bij de Nederlandse vrouw. Gevraagd naar hun fantasieën zei een kwart van de vrouwen nooit te dro men over een andere rol in dit leven. Van de vrouwen die wel eens fanta seerden over een andere dan de móé der- en huisvrouw-rol, zei 22 procent dat zij graag een goed zakenvrouw zou willen zijn; 19 procent zou schrijf ster willen zijn, 14 procent sporthel- din, 13 procent schilderes. Voor ba nen als filmster, popzangeres, profes sor, tv-beroemdheid, minister, burge meester of koningin voelden de mees te vrouwen niet veel. Kennelijk fanta seert de vrouw als ze dat doet vooral over beroemdheden waarbij inzet van de persoon gevraagd wordt of die bereikbaar blijven. Represen- Bij de presentatie van het rapport heeft de psychologe Mary Zelden- rust, wier bureau, het IPM, bij het onderzoek betrokken was, enkele kanttekeningen geplaatst bij al die tevredenheid van de Nederlandse vrouw. „We moeten al die tevreden- heids-cijfers duidelijk zien in verge lijking met de gegevens over de veel voorkomende psychische klachten bij de vrouw. Dan ga je wel een beetje twijfelen of die tevredenheid wel zo echt is. Ik denk dat heel veel vrouwen het bij de enquête moeilijk vonden toe te geven dat ze ontevre den waren, vandaar maar liever het antwoord dat ze best tevreden waren met het eigen leven. Bovendien geeft het toegeven van eigen ontevreden heid een gevoel van eigen onmacht en dat maakt dan pas echt ontevre den. Voor veel mensen is het nodig om het leven leefbaar te houden, dat ze zichzelf sussen en niet eerlijk uit komen voor hun gevoelens van on vrede", aldus Mary Zeldenrust. tatieve functies en glamour worden minder gekozen. Op de vraag naar een eventuele ver andering in haar leven door het in de handel komen van voorbehoedmid delen, antwoordt 55 procent van de vrouwen dat hun leven niets veran derd is door deze middelen. Eenderde van alle vrouwen slikt de pil. zeven procent is gesteriliseerd. Van de vrou wen tussen 18 en 25 Jaar, met partner, gebruikt zelfs 58 procent de pil. Bijna de helft van de vrouwen vindt dat de vrouw met de arts (32 procent) of alleen (15 procent) vrij is om tot een abortus te beslissen; 41 procent vindt dat dit alleen in bijzondere ge vallen zou mogen en zeven procent ls van mening, dat er nooit abortus mag worden gepleegd. Bijna alle vrouwen met een partner willen niet ruilen met een leeftijdsge- note die vrijgezel ls (93 procent). Van de vrijgezelle-vrouwen wil 48 procent niet ruilen met een getrouwde vrouw. Alle vrouwen is gevraagd een lijstje in te vullen over bepaalde klachten. Hieruit bljjkt. dat 66 procent van alle vrouwen last heeft van neerslachtig heid en droevige stemmingen, 64 pro cent heeft last van twijfels over de juistheid van beslissingen, 57 procent van verlegenheid, 54 procent van op standigheid, 50 procent van het ge voel niet begrepen te worden, 49 pro cent van het gevoel Je niet te kunnen uiten, 44 procent van slapeloosheid. 37 procent van eenzaamheid, 29 pro cent van het gevoel dat het leven zinloos is en 16 procent van het ge voel misdeeld te zijn in dit leven. Vrouw '78, een onderzoek naar de vrouw in Nederland door NOVUM B.V. en IPM Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. Het kan weer regenen. Dat heeft Nederland vooral in de nacht van dinsdag op woensdag erva ren. Een koufront-storing lever de in Amersfoort de meeste neerslag; in totaal ruim 31 mm over het etmaal, de grootste 24- uurs-zondaar sinds het begin van de waarnemingen in 1972. Verder meldde Deurne ten oos ten van. Eindhoven zich met 24 mm, in Scheveningen viel net zo veel, Werkendam en Dinxperloo 22 mm, Zwijndrecht, Huizen (station Schaap) en Dongen 20 mm, Oosterbeek 18 mm, zuid- Beierland 18 mm (met woensdag overdag 23 mm), Almkerk 17 mm, Hazerswoude 16 mm, Noord-Scharwoude 11,5 mm., Zwolle 10 mm, Meliskerke 7 mm. In Rozenburg, waar de augustus- hoeveelheid tot en met dinsdag 13 mm, steeg de augustus-som in een ruk naar 31 mm. Dongen stond gistermorgen op 54, het Groninger Ten Post 73 mm. Op veel plaatsen werd nachtelijk onweer waargenomen. Achter het koufront klaarde het op, maar er vormden zich buien in de onstabiele, uit noordwestelij ke tot noordelijke richting aan gevoerde poollucht. Ook van daag valt daar hier en daar een bui uit. afgewisseld door zonnige perioden, terwijl de vooruitzich ten voor de daaropvolgende da gen ook allerminst in de richting van zomerweer wijzen. Bij IJsland vormt zich een nieu we depressie die naar de Far Oer trekt. In de loop van vrijdag zal die meer bewolking geven, ge volgd door regen. Zaterdag is de storing voorbij (locatie Luxem burg of naaste omgeving) en de wind zal dan opnieuw naar noor delijke richtingen draaien. Geen warm weekeinde dus, maar hooguit 17 18 graden, nu zich boven de Oostzee demon stratief een depressie blijft op houden en maandag zal het nog wel niet anders zijn. Het gevaar is niet denkbeeldig dat september door de zelfde infec tie der wisselvalligheid zal wor den aangestoken als zijn voor ganger. De Amerikaanse weerkundigen voorzien overigens een septem bermaand die droger dan nor maal zal uitvallen in geheel west- Europa, van zuidwest Spanje tot de Noordkaap, evenals in het grootste deel van de Verenigde Staten. Canada moet rekenen op te nat weer. Ook in een zone van west-Indië over het midden van de oceaan tot over Groenland regent het teveel. Depressies zullen de komende vier weken als voorheen over het midden van de Atlantic naar het IJslandse koersen. De voor naamste trek-hogedrukcellen worden verwacht op de route zeegebied ten westen van Biska je - Kanaal - Alpengebied. Het voornaamste grote, stilliggende hogedruksysteem bevindt zich op het zuidelijk deel van de oce aan, de belangrijkste lagedruk- put over noord-oost-Canada. Nederland ligt volgens de Ameri kaanse kaarten ongeveer op de grens tussen een te warm gebied boven de Britse Eilanden en west-Frankrijk en een gebied met normale temperaturen bo ven Scandinavië en midden-Eu ropa in. In de oostelijke en zuide lijke gebieden van de VS wordt te warm septemberweer ver wacht, in het westen, inclusief Californië en het westen en mid den van Canada te koel weer. Open gaat onze brievenbus. Woordvoerder uit de lezerskring is ditmaal de heer A. van Kralin gen te Dordrecht. Anders dan de heer Myer in Amsterdam (zie Trouw van enkele weken gele den) belooft hij voor september geen gouden bergen. „Septem ber zal beneden normale tempe raturen leveren, met veelal wes telijke tot noordwestelijke wind en perioden met regen, maar weinig mist. Zo tussen eind sep tember en begin november (niet exact aan te geven), maar ruw weg gesproken de maand okto ber, zal er een neiging zijn tot hogere temperaturen zonder echt „warm" te worden, met wind, die overwegend een zuid component zal hebben." Het staat een ieder vrij te contro leren wat er achteraf van deze voorspelling uitkomt en uiter aard ook van die uit Washington. De heer Van Kralingen baseert zijn stukkie op de bewegingen en het gedrag van hoge- en lage drukgebieden in de afgelopen periode en soms ook van verder terug, gelardeerd met een flinke dosis ervaring. Amsterdam regenbui 12 De Bilt. regenbui IS Deelen regenbui 14 Eelde regenbui 11 Eindhoven zwaar bew 16 Den Helder regenbui 12 Rotterdam zwaar bew 15 Twente zwaar bew. IS VUsslngen regenbui 15 Zd Limburg zwaar bew. 14 Aberdeen zwaar bew. 10 Athene onbew 30 Barcelona zwaar bew. 27 Berlijn zwaar bew. 15 Bordeaux onbew 24 Brussel regenbui 14 Frankfort zwaar bew. zwaar bew. 17 Genève 18 Helsinki motregen 11 Innsbruck zwaar bew 17 Klagenfurt geheel bew. 15 Kopenhagen licht bew 16 Lissabon half bew. 26 Locarno onweer 23 Londen half bew 16 Luxemburg zwaar bew. 14 Madrid licht bew. 34 Malaga onbew 29 Mallorca onbew 28 Mtlnchen regenbui 12 Nice licht bew. 27 Oslo onweer 13 Parijs half bew 10 Rome zwaar bew. 26 Stockholm half bew 14 Wenen zwaar bew. 14 ZUrlch half bew 13 Casa Blanca onweer 24 Istanbul zwaar bew. 25 Tunis Ucht bew. 30 HOOGWATER, vrijdag I september: Vlbalngen 2.11-14.29. HarlngvlieWlulxen 2.22-14.44, Rotter dam 4.22-16.22, Scheveningrn 4.23-1S.49. IJmui- den 4.00-16.24, Den Helder 7.52-20.35, Harliniccn 10.00-22.54, Delfzijl 00.10-12.16. „De overwinning van Pyrrhus (279 v. Chr.) die met 26 olifanten de Romeinse legioenen versloeg in de slag bij Ausculum, leidde in de ganse wereld van die tijd tot een koortsachtige overschake ling naar zwaar materieel. Ieder een wilde een dikke huid hebben en bepantsering werd een mode verschijnsel. Het leger ging zelfs over tot het vorderen van reuze schildpadden en armadillen (gor- deldieren)". Zware kurassiers, noemt de Duit se schrijver/tekenaar Kurt Hal- britter deze antieke berijders van schilddragende dieren. Hij te kent er een heel leger bij, elke strijder als in het mangat van een tank op de rug van een reuze schildpad gezeten. De dieren hebben een bit in de bek en de speren steken als kanonnen voor uit. Het mangat kan gesloten worden door het scharnierende, uitgezaagde schilddeel als een deksel over het mangat te laten vallen. Natuurlijk zijn de legioenen in de laatste eeuwen voor onze jaartel ling nooit op schildpadden en gordeldieren ten strijde getrok ken. Dat ze er op het plaatje zo uitzien is te danken aan „onge breidelde fantasie" van de au teur, zoals de uitgever (Het Spec trum) van het pas verschenen boek „Halbritters wapenarse naal" verklaart. Het boek draagt als ondertitel: „een leeraame rondgang door de geheime wa penkamers van de geschiedenis, van de oud-Egyptische fortifica ties tot dc vliegmachines van de negentiende eeuw". Leerzaam is dat zeker, want al heeft de juist dit jaar op zijn 53ste overleden Halbritter soms wel heel even aan de werkelijkheid geroken, zijn fantasie laat ons wapens zien die zelfs de meest fanatieke anti militarist in zijn veream eling zou willen hebben. Wat bijvoorbeeld te denken van de Spartaanse Wals, een „klas siek voorbeeld van een miskleun, die tot verschillende nederlagen van de Spartanen bij Leuktra heeft geleid. Doordat hun tegen standers zich niet recht tegeno ver de vijand opstelden, rolden deze walsen zonder enig effect het vrije veld in". En inderdaad zie je dan een reusachtige ton, voorzien van een met knotsen en bijlen bewapende bemanning, van een heuvel afsuizen en zo hard ergens tegenop botsen dat alleen de eigen bemanning er zeer verkreukeld afkomt. Of de Kamikaze-Katapulteurs. die zichzelf gedurende de Gallische opstand onder Vercingetörix de door de Romeinen bezette vestin gen binnenslingerden „Nog he den ten dage geniet de eenheid onder aanvoering van hun com mandant Asterix een legendari sche naam". En dan had je de uitvinding van de „bedelmonnik Bonifacius Jeuker", die net zijn jeukpoeder als humaan strijd middel bij vriend en vijand een onweerstaanbare kriebel teweeg bracht. Verder het „aftochtka non", waarmee je tijdens het te rugtrekken van de troepen lekker nog even achteruit kon schieten naar de achtervolger en de „kraakeenden", verrassend echt uitziende eendjes, waarin zich het hoofd van een strijder be vond die door de eendekop kon ademhalen en rondkijken. Hal britter noemt ze het „oudst be kende voorbeeld van de modere- ne kikvorsnan. Speculerend op de spreekwoordelijke dierenlief de bij het krijgsvolk kraakten zij door water omgeven burchten en vestingen". En dan hebben we het nog niet eens gehad over het „zwaardku ras" met voor en achter het mid del van de drager vlijmscherpe stalen punten („een destijds bui tengewoon populaire constructie voor late thuiskon ers") of de „scharenstekade". een zwaard aan een scharende constructie waarmee de vechter onverhoeds en ver vooruit op de vijand kon insteken. Die en nog veel meer fantasievolle „wapens" staan al lemaal in „Halbritters wapenar senaal", dat .voor 19,90 in de winkel ligt. Kraakeenden OiiHmi" tv k> nHi voorbeeld van de moderne kikvnr>man; drsii|d» werden lirl Kraakeenden genoemd Spc< nlerend op dr spin k- uonrdtiijkr dierenliefde bij hrl knigwolk ki.i.ikirn /i| dooi «Mn omgeven hun hu n en veilingen Zo ziet de door Kurt Halbritter bedachte „kraakeend" er uit: de „kraker" grotendeels onder water, een onschuldig ogende eend met de kop van de kraker er in op de golven dobberend. Voorwaarde voor het slagen van een aanval van kraakeenden was natuurlijk, dat het water rondom de te nemen vesting goed troebel moest zijn. In welke tijd de kraakeenden optraden heeft de bedenker er niet bij vermeld, maar aan de voorgaande pagina te zien moeten ze er naar Halbritters idee in elk geval niet vóór de reformatie geweest zijn. Het wonderlijke „wapenarsenaal" staat vol met dit soort verrassen de tekeningen. Wie zal bepalen wat een „mooi" of een „lelijk" mens is? Omdat daar geen normen voor bestaan en dat is maar goed ook kan iedereen van iedereen vinden wat ie wil. Mensen die voor „lelijk" doorgaan, kunnen zichzelf zó le lijk gaan vinden dat dit zelfs tot ernstige geestelijke depressies kan leiden. Het maandblad „Mensen van Nu" heeft in het Amerikaanse tijdschrift ..Psy chology Today" gelezen over een onderzoek over dit verschijnsel aan een Amerikaanse universi teit. Naar verhouding, aldus dat onderzoek, zitten er meer lelijke mensen in psychiatrische inrich tingen dan mooie. En zelfs in de inrichting blijkt de discriminatie toe te slaan: onaantrekkelijke patiënten moeten om diverse re denen langer blijven dan hun ui terlijk knappere medepatiënten. Dat komt volgens de onderzoe kers onder meer, doordat de on aantrekkelijke patiënt minder bezoek van familie en vrienden krijgt en minder goede contacten met het personeel heeft, en dus niet veel om naar uit te kijken. Conclusie van Mensen van Nu: „Hoe onaantrekkelijker de pa tiënt, hoe langer hij in de psy chiatrische Inrichting verblijft. Om gek van te worden." Kinderen maar niet alleen zij maken op de flets het meest deze fouten: niet voldoende rechts houden, met z'n tweeën of zelfs meer naast elkaar rijden waar dat te gevaarlijk ls, door rode stoplichten rijden, niet tij dig of helemaal niet aangeven wanneer van richting wordt ver anderd, plotseling stoppen zon der dat aan te geven en doorfiet- sen over zebrapaden als voetgan gers er over willen. Bovendien brengen ze zichzelf nogal eens in gevaar door een lange das te dra gen, die makkelijk tussen de spa ken kan raken en door te slappe snelbinders te gebruiken, waar door de tas kan wegglijden en de fiets uit het lood trekken. Hoe het niet moet en natuurlijk ook hoe het wél moet staat precies in het boekje „Fietsetiquette", dat door storting van ƒ3,60 op postgiro 234567 van de „stich ting: fiets!" in Amsterdam aange vraagd kan worden. Minstens even belangrijk voor de veilig heid van jonge en oudere fietsers ls trouwens om de flets in goede staat te houden. Ook daar be staat een boekje over. Het heet „Fietsverzorging" en er is zo'n belangstelling voor. dat er nu al een vijfde druk verschenen is. Dat boekje is in de boekhandel te koop of door storing van 9.80 op het al genoemde gironummer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5