'Ongelijkheid in straf nog te groot' Plan Brokx vindt weerstand in CDA fNieuw:! 'Oowtiaiis! Raad huiverig voor plan minister Pais „Zaterdag gebeurt 't reken maar dat ik erbij ben!" 'Verkoop woningwetwoningen' Benoeming van rector VU moeilijk Dia van Abraham Kuyper onthuld Opnieuw vragen over Bos PvdA wil verbod reclamevliegen Collegevorming in Arnhem rond: wethouder minder 'Student kan tandarts niet betalen' Studie in twee delen Vakantiegangers ziek na drinken van besmet water Anti-rookcursus voor televisie was een succes Beperking bepleit van geneesmiddelen Mr J. F. Hartsuiker pleit voor meer richtlijnen DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) krijgt het ook met zijn partijgenoten in de Tweede Kamer stevig aan de stok over de verkoop van woningwetwoningen. CDA-fractledeskundlgen hebben ziqh gisteren al gebogen over het stand punt van Brokx. dat de rijksoverheid die verkoop niet moet „toetsen". In de ogen van de bewindsman moet niet het Rijk. maar de gemeente het laatste woord hebben, als huurder en verhuurder het eens zijn over de over dracht van een woningwetwoning. Toetsing Niet alleen binnen de PvdA, maar ook in het CDA leeft de angst dat te veel goedkope huurwoningen aan het woningenbestand onttrokken wor den. Daardoor kan een goed huisves tingsbeleid onmogelijk worden. De CDA-speclalisten op het vlak van volkshuisvesting vinden dat het rijk zich niet buiten spel mag zetten. Eer der dit jaar heeft het CDA Brokx voorgehouden, dat een „centrale toetsing" noodzakelijk is. Men had het oog op de minister, „eventueel", de staatssecretaris. Het CDA-Kamer- lid Dijkman zei gisteren, dat Brokx standpunt „in het licht van die CDA- stellingname bekeken zal worden". Dijkman noemde het noodzakelijk, dat „ook boven plaatselijk niveau" de overdracht van woningwetwonin gen beoordeeld wordt. Op 7 september zal Brokx zich in de Tweede Kamer moeten verantwoor den. Zijn voorganger, het huidige PvdA-Kamerlid Van Dam eist dan opheldering over de ommezwaai van de bewindsman. Eerder dit jaar had Brokx de Kamercommissie voor volkshuisvesting namelijk verzekerd, dat hij „toetsing op centraal niveau" wenst. Dat betekent natuurlijk niet, dat de minister of staatssecretaris elke afzonderlijke verkoop van een woning bekijkt, zei Brokx in mei. Verrast De Nationale Woningraad toonde zich gisteren onaangenaam verrast door de manier, waarop de staatsse cretaris de regels voor verkoop wil wijzigen. „Meer betaalbare huurwo ningen worden uit de markt geno men," voorspelde de woningraad. De raad is bang, dat de minder draag-, krachtige woningzoekenden daarvan de dupe worden. Verkoop-op-ruime- schaal zou er ook toe leiden, dat de bouw van koopwoningen in de lagere prijsklassen afgeremd wordt. Ook dat is een ernstig gevolg, meent de raad. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM De benoeming van prof. dr. H.-Verheul tot rector-magni- ficus van de Vrije Universiteit ver loopt moeilijk. Het college van deca nen heeft hem met prof. dr. C. San ders (als tweede man) op de lijst van voordracht geplaatst. De definitieve benoeming geschiedt door het be stuur van de Vereniging voor weten schappelijk onderwijs op gerefor meerde grondslag, waarvan de VU uitgaat. DEN HAAG Tweede Kamerlid me- in juni sprak de universiteitsraad vrouw Haas- Berger (PvdA) heeft pp- zich uit over deze voordracht. De be nieuw vragen gesteld over de AÖW- zwaren waren van dien aard, dat de kwestie van oorlogsmisdadiger Bos. decanen de voordracht niet door- Ditmaal uit zij. kritiek op de vorige stuurde naar de vereniging van de minister van justitie, Van Agt. Vrije Universiteit. Deze week behan- IDeze ontving in december '76 een delde de universiteitsraad weer het I hief van iemand, die de minister probleem van de benoeming van de B ittent maakte op de AOW-uitkering rector magnificus na van het college van Bos. De man vroeg om een per- van decanen dezelfde voordracht te I soonlijk onderhoud met de minister hebben ontvangen, waartegen bezwa- j "in zijn met de hand geschreven brief, ren bestonden. 5 Van Agt schreef de man terug om De raad besloot de discussie over de meer informatie, een vraag die niet nieuwe rector geheim te houden, meer werd beantwoord. Mevrouw Reeds voor de vergadering had de Haas vraagt onder meer waarom Van fractie van de SR VU haar bezwaren Agt niet is ingegaan op dat verzoek kenbaar gemaakt tegen prof. Ver- om eenpersoonlijk onderhoud. heul, die volgens de studentenfractie In haar vragen stelt mevrouw Haas in het verleden met de toenmalige waarom niet onmiddellijk werd on- rector prof. Diepenhorst geprobeerd derzocht of Bos voorkwam in het zou hebben progressieve studenten M) opsporingsregister. „Op justitie heeft en stafleden uit de bestuursorganen men evenmin bekeken of de briefwis- te weren. De studenten zijn bang dat seling tussen de verzekeringsbank en door de benoeming van prof. Verheul justitie in het dossier van Bos zat. het conflict rond de democratisering Ook werd geen contact opgenomen weer aangewakkerd zal worden, met de bank om achter het juiste pr0f, Verheul is hoogleraar in de na- adres van Bos te komen. Enkele we- tuurkunde. Hij is 43 jaar oud en Ne- ken later, in januari'77 waren er weer derlands Hervormd, uitleveringsmogelijkheden." ADVERTENTIE In aanwezighèid van honderd genodigden echte nazaten van dr Abraham Kuyper en mensen uit de VU- gemeenschap, die ook naar deze naam (met of zonder y) luisteren - is gisteren in het hoofdgebouw van de Vrije Universiteit een acht meter hoge en drie meter brede dia onthuicl van de stichter van deze universiteit. Dit gebeurde door de oudste directe nazaat van Kuyper, mevrouw Knibbe-Kuyper uit Leiden, De dia, een ont werp van de Blaricumse kunstenaar C. M. Andreoli, is de grootste in Nederland en uitgevoerd in hel-blauw en knal-rood op eed"zwarte achtergrond. Dr D. Th. Kuiper, lector in de sociale wetenscahppen aan de VU, sprak een feestrede uit en alle aanwezigen kregen na afloop nog een aardigheidje. Dit behelsde Staatssecretaris Brokx Van onze parlementsredactie DEN HAAG Reclamevliegen moet verboden worden, vindt de Tweede- Kamerfractie van de PvdA. Sport- vliegen zou voortaan boven stiltege- bieden moeten worden verboden. De Tweede Kamer gaat volgende week het ontwerp van de wet op de geluidshinder behandelen, waarin re gels zijn voorgesteld voor het voorko men en terugdringen van de geluids overlast. Kamerlid Konings (PvdA) heeft een fors aantal wijzigingen op het wets ontwerp voorgesteld. Hijzelf vindt het belangrijkste verschil dat ook vliegtuigen onder de wet moeten val len. Hij vindt de reclamevliegtuigen zo belangrijk, omdat deze toestellen extra veel geluid maken om de aan dacht van de mensen op de grond op zich te vestigen. Ook het recreatieve vliegen boven stiltegebieden plaatsen waarvan bepaald zal worden dat daar het be staande geluid niet groter mag wor den moet onder de verboden van le nieuwe wet komen, vindt Konings. ARNHEM (ANP) De politieke par tijen in de Arnhemse gemeenteraad hebben overeenstemming bereikt over de vorming van het nieuwe colle ge van b en w. De zetelverdeling is geworden: twee wethouders van de PPP-combinatie (PvdA, PPR en PSP), twee wethouders voor het CDA en één VVD-wethouder. De vierde partij in de Arnhemse gemeenteraad, D'66, blijft wethouderloos. ADVERTENTIE De "NS Vakantiereizen" Gids. Met een keur van vakantie- ideeén voor de komende herfst, winter en lente. In binnen-en bui tenland. Winter- en Wintersport reizen naar de mooiste oorden. Attractieve nieuwe trips naar o.a. Arnhem, Wenen, Salzburg, Lon don, Florence, enz. Ontdek hoeveel keus de nieuwe reisgids u biedt Hij ligt voor u klaar bij alle stations, de reisbu- ro's. RABObanken en de ANWB. I Reisbureau van de N.V. Nederlandse I Spoorwegen. \Katreincioren. CentTaal Station. Utrecht Tel 030 31.94.45 M Het balanstotaal van de RABO BANKEN Is in de eerste helft van dit jaar gestegen van 61.392 min tot 67.832 min. Na aftrek van voorzie ningen en belastingen resteert een beschikbare winst van 123 min te gen 117 min in het eerste halfjaar van 1977. DEN HAAG (ANP) De stu dent kan de tandarts niet beta len. Hij kan niet tegen een ver laagd tarief in het zieknfonds. Hij heeft ook geen andere mo gelijkheid om zich op betaalba re wijze te verzekeren tegen de kosten van tandheelkundige hulp. Hier ligt een taak voor de universiteiten en hogescholen. Dit wordt minister Pais van onderwijs voorgehouden in een brief van de commissie studen tenvoorzieningen van de aca demische raad. Het bestuur van de raad stuurde de brief door en heeft Pais meteen ge vraagd zijn standpunt te herzien. Deze vindt de tandheelkundige zorg voor studenten niet een taak van de universiteit of ho geschool. Het tandartsenbe- zoek door studenten is evenwel onvoldoende. Daardoor wordt het gebit vaak jarenlang ver waarloosd. Dit was voor ver scheidene universiteiten en ho gescholen aanleiding om eigen tandheelkundige diensten op te richten of het initiatief ertoe te ontplooien. Een besluit van de rijksuniver siteit in Groningen om zo'n dienst op te zetten, is vernie tigd. Waar zulke diensten be staan heeft de minister be paald. dat ze binnen een paar jaar moeten worden opgehe ven. Vandaar dat de commissie studentenvoorzieningen nog eens de aandacht op de kwestie vestigde. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De academische raad wil nog geen ,ja' zeggen tegen de plannen, die minister Pais (onderwijs) heeft met het wetenschappelijk onderwijs. De raad is nogal huiverig voor de 'twee traps'-formule, die de bewindsman heeft ontworpen. een facsimilé-herdruk van de oorspronkelijke tekst van Abraham Kuypers rede „Souvereiniteit in eigen kring". Hij sprak deze rede uit bij de opening van de VU in 1880 in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. Overigens was onze berichtgeving in de krant van dinsdag over de familie van Abraham Kuyper als gevolg van onvolledige informaties die ons bereikten, niet juist. Uit een aantal vriendelijke reacties is duide lijk vast komen te staan, dat er wel degelijk nakomelin gen zijn van Kuyper. Dat blijkt niet alleen uit hun aanwezigheid op bovenstaande bijeenkomst aan de VU, maar ook uit de overlijdensadvertentie, geplaatst in De Rotterdammer van 9 november 1920. Pais gaat uit van een studieduur van vier jaar (doctoraal), terwijl een deel van de studenten daar nog twee jaar studie aan vast kan koppelen. De academische raad. adviescollege van de regering, vindt de voorstellen 'zeer ingrijpend'. In een voorlopig com mentaar wor<Jt gezegd: „er kan pas tot invoering van de voorstellen wor den overgegaan, nadat voldoende ze kerheid is verkregen, dat de struc tuurwijziging zal leiden tot oplossing van de problemen De raad vraagt zich af, of de minister variatie zou moeten brengen in de structuur daarbij wordt bij voorbeeld gedacht aan een langere studieduur wanneet vier jaar te kort blijkt voor een 'zin volle afronding' van de studie. De raad is er ook niet gerust op, dat afgestudeerden maatschappelijk goed terechtkomen. Want, zo stelt df raad. zij moeten concurreren met af gestudeerden uit het hoger beroeps ROTTERDAM (ANP) Enkele Ne derlanders die de afgelopen weken met vakantie waren op Mallorca, zijn daar ziek geworden door het drinken van besmet water. Ze hadden buik klachten en kregen diarree. Verder 1 klaagden ze over hoofdpijn en misse lijkheid. De besmetting wordt geweten aan een technisch mankement in het lei dingwatersysteem. Het euvel is in middels verholpen, maar de gedu peerden die hun vakantie voor een gedeelte in bed of op de kamer heb ben moeten doorbrengen zullen door het reisbureau dat hun vakantie had verzorgd schadeloos worden gesteld. Het reisbureau Zonnetour in Amster dam heeft zich bereid verklaard tot een vergoeding over te gaan. maar tot nu toe zijn er geen verzoeken binnen gekomen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Dankzij de serie „Roken zo kom je d'r vanaf" die de NCRV-televisie in augustus 1976 uitzond zijn meer dan tienduizend mensen erin geslaagd met roken te stoppen. Zonder de hulp van het me dium televisie zou een dergelijk resul taat niet mogelijk zijn geweest. Tot deze conclusie is de Nijmeegse socioloog dr. G. W. Marsman geko men na een uitgebreid onderzoek naar de resultaten van deze actie. Hij maakte dit bekend op het internatio naal anti-rookcongres, dat momen teel in Rotterdam wordt gehouden. Destijds schreven 35.000 mensen in voor de televisiecursus tegen het ro ken en deden naar schatting 400.000 kijkers spontaan mee. Dr. Marsman beperkte zich bij zijn onderzoek hoofdzakelijk tot de „inschrijvers". Van deze categorie rookte na negen maanden ongeveer 28 procent nog steeds niet. Aangenomen mag wor den dat deze groep voorgoed is gestopt. Wanneer men ervan uitgaat, dat van de 400.000 spontane stoppers één procent heeft weten stand te houden, dan zijn meer dan tienduizend men sen van het roken „genezen", aldus Marsman. onderwijs en verkeren in een ongun stiger positie dan afgestudeerden, die ook de vervolgstudie achter de rug hebben. De raad verwacht dat de minister, via overleg en informatie, meer inzicht geeft in voor- en nadelen van de jong ste opzet. Pas daarna wil de raad een oordeel vellen over de opzet, die Pais dit jaar geschetst heeft In de nota 'hoger onderwijs van velen'. Ook in het parlement moet daarover de dis cussie op gang komen. Door de aan vaarding van het zogeheten 'uitstel- wetje' door de Eerste Kamer, eerder deze week is daartoe de gelegenheid geschapen. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Als de ziekenfondsen en de artsen in hun overeenkomsten een afspraak opnemen over een be perking van het aantal voor te schrij ven soorten geneesmiddelen, kan daarmee een kostenbesparing wor den bereikt, die misschien andere kostenbesparende maatregelen, zoals de Invoering van een eigen risico overbodig maakt. Dit schrijven de apotheker J. P. de Man. de arts C. P. J. Minderop en de arts-farmacoloog prof dr F. A. Nele mans in het blad „Inzet" van de vere niging van Nederlandse ziekenfond sen (VNZ). Zij zijn respectievelijk se cretaris, voorzitter en adviseur van de centrale medische pharmaceutische commissie, van de Ziekenfondsraad (CMPC) De CMPC beoordeelt onder meer of er behoefte is aan een bepaald nieuw geneesmiddel en of het kan worden vervangen door een beter of een gelijkwaardig goedkoper middel. Haar adviezen worden ver werkt ln de zogenaamde „regeling en klapper", die de artsen organisaties als een zwaarwegend advies bij bet voorschrijven van geneesmiddelen wel hebben aanvaard, maar nooit als. een onderdeel van de overeenkomst met de ziekenfondsen. Onderdeel van die overeenkomst is sinds kort wel een verbod van „herha lingsrecepten" ep een beperking van dc per recept voor te schrijven hoe veelheid geneesmiddelen. De Man. Minderop en Nelemans hopen nu dat er in de nabije toekomst een soortge lijke regeling zal worden getroffen voor een beperking van het aantal soorten geneesmiddelen dat mag' worden voorgeschreven. „Het gaat prachtig op rolschaatsen, vooral als Je omlaag gaat." Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het openbaar ministerie heeft in de afgelopen tien jaar een belangrijke bijdrage geleverd aan de gelijkheid in straftoemeting in de verschillende arrondissementen. Die gelijkheid zou nog vergroot kunnen worden dqpr een uitbreiding van de „interne richtlijnen" voor het vervol gingsbeleid-. ê'*ABK Dit zei gisteren nir J. F. Hart suiker bij Zijn afscheid als procureur-generaal bij het ge rechtshof in Amsterdam. Hartsuiker (65) is per 1 sep tember gepensioneerd. Hij heeft zijn functie bijna drie jaar bekleed, na achtereenvol gens substituut-officier, offi cier en (sinds 1962) hoofdoffi cier van justitie in Amster dam te zijn geweest. Hartsuiker heeft het open baar ministerie vertegenwoor digd tijdens eep van de Roerig ste perioden uit de jongste geschiedenis van Amsteram Hij heeft te maken gekregen met provo's. Vondelparksla pers en Maagdenhuisbezet ters. Voordat de eerste rook bom ontplofte, werd hij onder meer geboeid door de justitië le aspecten van de prostitutie, waarmee hij zich berucht maakte in bepaalde gedeelten van Amsterdam. Deze belangstelling tag ten grondslag aan zijn proef schrift „De souteneur in het Nederlandse recht." waarop hij in 1964 in Leiden bij prof. mr W. H. Nagel promoveerde. Hij concludeerde dat het sou teneurschap niqt als een over treding van de openbare orde, maar als een zedenmisdrijf moet worden beschouwd. Middenklasse In zijn afscheidsrede klonk geen echo van het verleden door. Hartsuiker gaf een „technische" uiteenzetting van de verandering in werk wijze van het openbaar minis terie, dat wordt gevormd door de officieren van justitie en de hiërarchisch boven hen ge stelde procureurs-generaal. Wel liet hij uitkomen dat die verandering zich heeft vol trokken in een zich snel wijzi gende samenleving. In zijn betoog bepleitte hij de gelijkheid in straftoemeting. Van ongelijkheid is sprake als in het ene arrondissement zwaardere (of lichtere) straf fen worden uitgedeeld dan ln het andere, voor delicten die in grote lijnen op elkaar lij ken. Hartsuiker betoogde dat de ongelijkheid in afnemende mate aan het openbaar minis terie te wijten is. Hij zei dat het openbaar mi nisterie zich sinds 1965 (toen „het gezag tanende was") heeft ontwikkeld tot een „be leidsvoerend orgaan", en dat dit onder meer heeft betekend dat er onderlinge afspraken zijn gemaakt en er (intern, maar ook met derden) overleg is gevoerd. Een en ander heeft geleid tot de uitvaardiging van richtlijnen, onder meer in verkeerszaken, waarbij het openbaar ministerie met ta rieven werkt. Volgens Hartsuiker zal het openbaar ministerie „ook op nog andere terreinen" moeten blijven zoeken „naar strafmo- dellen. naar richtlijnen, die voor het requisitoir de grond- Wè&MKt V MC1 rite. m'TC rmfr'Mr AisMWMh; De scheidende procureur-generaal ontvangt uit handen van premier Van Agt de versierselen behorende bij het comman deurschap in de orde van Oranje-Nassau. slag vormen." Hartsuiker zou die richtlijnen ook willen zien als het gaat om bepaalde vor men van vermogensdelicten en agressieve delicten, „de grote groepen van de midden klasse: kleine mishandelin gen. inbraken, diefstallen." Hij zei niet te denken aan „de zware criminaliteit": „In deze gevallen zijn daad en dader van te eigen aard." Vrijheid Bij het streven naar gelijk heid in straftoemeting kan de rechter roet in het eten gooi en: hij is onafhankelijk, ook (in elk geval in theorie) van het openbaar ministerie, en kan een andere straf opleggen dan is geëist. Volgens Hartsui ker zou een rechter, gecon fronteerd met een eis die stoelt op een landelijk beleid, wel „heel gewichtige redenen" moeten kunnen aanvoeren om van dat beleid af te wijken. De scheldende procureur-ge neraal spoorde de rechters aan. in navolging van het openbaar ministerie, ernst te gaan maken met hun streven naar gelijkheid in straftoeme ting. De rechter, vond hij. die zo'n grote vrijheid heeft bij dé bepaling van de straf, „moet zich toch telkens wel afvragen of hij wel op de juiste wijze gebruik heeft gemaakt van die vrijheid." Een rechter die zich al te vrij opstelt, door kruist natuurlijk het zorgvul dig afgewogen beleid van het openbaar ministerie Toch dacht Hartsuiker daaraan niet alleen. Ook de delinquent en derden, zei hij, willen de rechter „graag begrijpen ïrj zijn straftoemeting" Mede met bet oog op hen gaf hij de rechters de raad aan de gelijk: held „hoge prioriteit" te geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3