Paus schreef brieven aan Dickens en Pinocchio O Geloofsoverdracht hoeft geen probleem te zijn L'OSSERVATORE ROMANO ALBEVU VI LUCIAM Conferenties 10ANNEM PAULUM I Dr. Dingemans voor (oud)-zendingsmensen: VANDAAG VOORBUGANi Nederlandse steun voor Crossroads DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1978 KERK TROUW/KWARTET 2 «MKtP-3^ -.M r' romicioso PjjMin f qui *il»i nomen impteuii - 5'. door Aldert Schipper ROME In de Italiaanse pers wordt druk geschreven over wat men zoal van de nieuwe paus Johannes Paulus te verwachten heeft. Artiekelen die hij vroeger schreef worden nageplozen en men weet nu al van alles te vertellen over hoe hij zijn dag doorbrengt. Krant n Messagero wist gisteren te melden dat hij de eerste dagen van zijn ponUficaat om kwart over vijf in de ochtend was opgestaan. Zondag is de paus direct nadat hij de menigte had toegesproken en geze gend naar de pauselijke privé-ver- trekken gegaan, waar hij in tegen stelling tot zijn gewoonte wat heeft gerust. De nacht tevoren had hij gro tendeels besteed aan het schrijven van de speech, die hij zondagochtend zou houden en waarin hij zich presen teerde als de voortzetter van de poli tiek van zijn voorgangers Johannes en Paulus. Scheerapparaat Zondagmiddag sprak de paus met kardinaal Vlllot, de staatssecretaris en tweede man van de rooms-katho- lieke kerk. Hij vroeg Vlllot in zijn ambt te blijven, waarin de Franse kardinaal kennelijk heeft toeges temd. De paus ging zondagavond vroeg naar bed. Maandagochtend stond hij op. mediteerde en las zijn DCdtiCS brevier. Het enige geluld dat hij maakte kwam van zijn elektrisch scheerapparaat. lijke garderobe, die voor een belang rijk deel bestaat uit witte geborduur de zijde. Een nimmer erg opgevallen boek met brieven aan overleden personen is plotseling een best-seller geworden, omdat het geschreven is door Albino Luciani, voordat hij paus of zelfs pa triarch van Venetië werd. De brieven verschenen in het kerkblad van Pa dua in de jaren zestig en zeventig. Een van de brieven is geschreven aan Pinocchio .ik was even arm en hongerig als jij. Pino^hio' en een andere aan een beer uit een legende die zijn beestachtigheid opgaf nadat hij het paard van een heilige had opgegeten. De nieuwe paus adresseerde een van zijn brieven aan de Figaro-figuur om een luchthartige aanval te doen op de Beatles, die in het midden van de Jaren zestig op het toppunt van hun succes waren. 11 Messagero meldde dat 's ochtends om zes uur de luiken van zijn werkka mer opengingen. Om zeven uur zegde de paus. samen met zijn secretaris en de vier nonnen van zijn huishouding de mis. Na het ontbijt ontving hij enkele assistenten van het staatsse cretariaat en begon hij enkele docu menten voor te bereiden om het ker kelijk apparaat op gang te brengen. Volgens de krant schrijft de nieuwe paus het liefst met de hand, maar hij zou ook kunnen typen. II Messagero maakte bekend dat de paus weinig eet en tijdens het eten veel praat. Hij drinkt er een glas wijn bij en eindigt meestal met wat fruit. In Venetië had hij de gewoonte de resten van een feestelijk maal. wan neer hij iemand te eten had ontvan gen, de volgende dag zelf op te eten. Zijn enige zwakheid, aldus II Messa gero. is dat hij bij warm weer wel eens een glas bier wil drinken. Gisteren ontving de paus de kardina len die hem gekozen hebben en die in Rome zijn achtergebleven voor de kroning van zondag Het wordt trou wens geen echte kroning, maar meer een mis bij de aanvaarding van het pausambt. De laatste paus. die niet gekroond is. was paus Urbanus VII, die twaalf dagen na zijn verkiezing reeds overleden was. Dat is 388 Jaar geleden. Heweo de plechtigheid waar mee de nieuwe paus zondag zijn ambt aan vaardt een van de eenvoudigste zal zijn van de bekende geschiedenis der pausen, is de pauselijke kleermaker. Annibale Gammarelli. al druk bezig met het maken van de nieuwe pause- Waarneembaar verbaasd over die po pulariteit. schreef de paus: „Vier jon ge slonzige zangvogels aan wie de Koningin van Engeland niet het zwij gen heeft opgelegd, maar aan wie zij hoge onderscheidingen heeft uitge reikt'. In zijn brieven verwijlt de paus bij het socialisme, het huwelijk en abor tus en verbergt achter zin voor humor vast geloof in een aantal zaken. „Waarde Dickens", schrijft hij in een brief aan de Engelse romanschrijver. ,.ik ben een bisschop die de eigenaar dige gewoonte heeft gekweekt elke maand een brief te schrijven aan een vooraanstaand persoon". Dickens is de favoriete auteur van paus Johannes Paulus. Hij kent hem sinds zijn jeugd in het noorden van Italië. De liefde van Dickens voor de armen en zijn hoop op maatschappe lijke veranderingen in David Copper- field en A Christmas Carol, spreken de paus bijzonder aan. ,.U geeft al uw sympathie aan de onderdrukten", al dus de paus in zijn brief aan Dickens. „Tegenover hen staan de onderdruk kers die u te schande maakt met uw geniale in boosheid en ironie gedoop te pen". De tijden zijn veranderd, aldus de paus. De arbeiders van Europa wor den niet meer uitgebuit. Bonden en het socialisme hebben voor hen het leven waard gemaakt om geleefd te worden. De brief van de paus aan Dickens vervolgt: „De hele wereld is een ar menhuis en heeft zo'n behoefte aan God". Zijn commentaar op de Beat les in de brief aan de Figaro van Beaumarchais was vervat in een snij dende kritiek op de aard van de mo derne revolutie, die hij weerspiegeld zag in popgroepen en guerrillabewe gingen onder leiding van Ho Tsji Minh, Fidel Castro en Che Guevara. Hij schreef: „Jonge zangeres winden met hun elektrische gitaren het pu bliek op. overhitten het psycholo gisch en voeren het tot krampachtig meedoen". De paus bewaarde zijn onverzoenlijk- ste woorden voor de commercie, die de Beatles gebruikte om de jonge generatie uit te buiten en haar miljoe- ne platen en moderne kleren te verko pen en alleen maar te laten denken aan wat 'in' was. „Ik wil niet de indruk vestigen dat ik een zwartkijker ben, maar het moet mij toch van het hart dat ik vind dat het de jeugd niet helpt om deugd zaam te zijn", aldus de paus. Over Ho Tsji Minh, Che Guevara en Fidel Castro schrijft hij dat zij, on danks al hun mooie gepraat, landen op zoek naar Utopia alleen maar on der de voet liepen en verdeelden. „Zij zien niet in dat wanorde, en haar spiraal van geweld, de vooruitgang gewoonlijk alleen maar afremt en ontevredenheid en haat zaait". In een brief aan de achttiende-eeuwse Venetiaanse toneelschrijver Carlo Goldoni, laat paus Johannes Paulus er geen twijfel aan bestaan dat hij krachtig tegen abortus is en zo zijn bedenkingen heeft tegen vrouwene mancipatie. Gelijkheid tussen man en vrouw heeft geleid tot een samenleving waarin vrouwen verkeren, in een kli maat dat hun gezonde verstand en religieuze en morele leven onder graaft'. De nieuwe paus hekelt politieke vrou wen die in het parlement de seksuele vrijheid van de vrouw verkondigen en hij wijst alle argumenten ten gunste van gelegaliseerde abortus van de hand en noemt het een .infectie of epidemie... een ziekte geïmporteerd van buiten Italië'. Ruim een uur na zijn verkiezing kwam de Osservatore Roma no met een extra uitgave op straat, waarop het gezicht van tot nieuwe paus Johannes Paulus I gekozen aartsbisschop van Venetië te zien was. ADVERTENTIE Klinisch pastorale vorming voor pastores, die minstens vter Jaar in het pastoraat werkzaam zijn. a) drie maanden-trainingen: 4 september-24 november Vught, 8 Januari-30 maart 1979 Nijmegen; 23 april-13 Juli 1979 Amersfoort; b» Gebroken drie-maan den-training: 23 oktober-1 december Amersfoort; c> zes-weken-trainingen; 4 september-13 oktober Amsterdam; 23 april 1 mei 1979 Assen Inl. tel. 033- 33534, toest 487 Dagmaat-leertmis voor allen die moeite willen doen om de bijbelwoor den te leren verstaan, op 15 donder dagavonden van september tot mei. MVO-school, Achterweg. Lisse. Do centen: drs. B P. M. Hemelsoet, pas tor Th. J. M. Naastepad, dr. J. van Goudoever. I. Cohen, dr. H. A. J. Wegman, dr. J. P. Boendermaker en ds. W. G. Overbosch. Inl. en opg. teL 02521-13321. Ontmoetings-instructiedag voor evangelisatiemedewerkers en ver spreiders van Echo, m.m.v. evange list J. A. Woudenberg en ds. A. J. Jorissen. zaterdag 16 september. De Schakel. Nljkerk. Inl. en opg. IZB. tel. 033-11949 Paus Paulus Johannes sprak gisteren in het Vaticaan de kardinalen toe, die daar nog bijeen waren. Cultuurfilosoof Van Peursen in Hervormd Nederland: 'De waarheid is niet te berekenen' Lees deze week: Teletekst en Viewdata: de snelle opmars van de informatie-industrie. Wie gaat de viewdatacomputer beheren? Hoe de commercie uit de nieuwsvoorziening kan worden gebannen Met de emancipatie van de mannen wil het nog niet erg lukken Prof. Joh. Blok: Dienstweigering is vanzelfsprekende zaak Rome: Een nieuwe paus en wat dan nog? De wrede wereld van Hans Dorrestijn En: Wereldraad en Rhodesië Uitsluiting Israël-groep Verjaring van oorlogsmisdaden Hervormd Nederland houdt de hoop levend O Ik neem een proefabonnement van twee maanden voor 5, O Ik weet al voldoende van HN. Ik abonneer me 32,50 per half jaar) Naam Plaats Bon zonder postzegel opsturen naar Antwoordnummer 1776. Den Haag Van een onzer medewerkers OEGSTGEEST Wie het werk van de hervormde zending kent, weet dat al die arbeiders en arbeidsters die in de loop der jaren in Azië en Afrika gewerkt hebben, zich leden van een grote familie voelen. Eens in de drie jaar wordt dat zichtbaar, als ze samen zijn op hun reünie in het zendingshuis ln Oegstgeest. Onze adressen: AM8TERDAM: Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 4. Rotterdam Tel. 010-115588 (Red.) Schiedamsevest 52 TeL 010-115700 (adv.) DEN HAAOT-EIDEN Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag TeL 070-469445 ZWOLLE-GRONINGEN Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030. Zo was het ook nu weer. Men had 250 reünisten verwacht, er kwamen er 350 en ook nog 65 kinderen. Predikanten, artsen, verpleegsters en technici, mensen die juist waren teruggekeerd na zes jaar werken in de tropen, maar ook in de dienst vergrijsden die vijf tig en meer jaren geleden voor het eerst waren uitgegaan. Allen mannen en vrouwen, die met woorden en da den het evangelie bekend wilden ma ken in totaal andere culturen. „Ge loofsoverdracht" noemt men dat te genwoordig. Daarom was het begrijpelijk, dat er gespannen geluisterd werd naar een lezing van dr. G J Dingemans. de secretaris van de hervormde raad voor de catechese, over „geloofsover dracht in onze maatschappij". Dr. Dingemans was onlangs enige tijd ln Indonesië in het kader van het pro gTamma van wederzijdse assistentie tussen de Nederlandse hervormde kerk en de kerken ginds ving. Voor de toeschouwers openden de dans en het spel een andere werke lijkheid. waarin voor hun gevoel de voorouders aanwezig waren en waar in ze werden meegezogen. In Frank rijk werd duidelijk, dat men het een goede zaak achtte, dat na de grote revolutie de religie steeds meer uit de cultuur was weggedrukt om plaats te maken voor redelijkheid, burgerlijk heid. gezelligheid. Wat overbleef is het dorpscafé, waar men elkaar ont moet Dat is de wereld van West- Europa. In Indonesië zag hij met verbazing catechisaties van tachtig tot honderd jonge mensen, ook islamitische jon geren. die geboeid zaten te luisteren, zoekend naar het geheim van de christelijke gemeente Bij ons zijn het nog maar kleine groepen uit een scep tische generatie, die zich afvragen: wat doen we in ons leren met de godsdienst? Wajang Toerusting Het grot»- verschil tussen de cultuur van Indonesië en die van West-Euro pa werd hem duidelijk, toen hij daar Balische dansen en de wajang op Java had gezien en daarna een histo risch spel. gespeeld door dorpelingen in Frankrijk. In Indonesië was alles doortrokken van een religieuze bele- In Indonesië zie je groeiende gemeen ten hun leiders om vorming en toe rusting vragen, omdat ze ervaren dat de druk var. de moslimse maatschap pij waarin ze leven, steeds sterker wordt. Blijkbaar is de „geloofsover dracht" daar geen probleem zoals bij ons. Wij kennen wel geen fervent atheïsme, maar je ziet toch dat het geloof verdwijnt. Na de oorlog kende de kerk in ons land een groot elan. De ouderen herinneren zich de bezielen de leiding van mensen als Kraemer, Gravemeljer en Banning. Maar die ballon is leeggelopen. Predikanten verlaten ontmoedigd het ambt. gefrustreerd omdat het hun niet luk te het evangelie over te dragen. Hoe komt dat? Waar schort het aan? In Djokjakarta zeiden studenten te gen dr. Dingemans: Jullie in Europa zijn dogmatisch erg goed. Maar wat dóen Jullie? Jullie doen alsof je voor de hele wereld oplossingen weet. Is dat zo? Wij hebben ervaren dat jullie in Europa in deze eeuw tweemaal een wereldoorlog hebt ontketend. Waar om maken jullie geen ernst met de boodschap van de Heer die is gestor ven en opgestaan? Dr Dingemans concludeerde: het ge loof overdragen, anderen inwijden in de geheimen van de gemeente, dat kan alleen als we zelf echt gemeente zijn. levend in liefde, in geloof en hoop. meer zoekend dan wetend, als we geconfronteerd worden met onze cultuur, solidair en kritisch, revoluti onair en troostend. Het gaat erom. of de gemeente in deze wereld weer zout wil zijn. dan mag ze er ook op reke nen. dat de Heer zorgt voor „de over dracht van het geloof". Samenwerking 's Middags vertelde drs H. Bootsma. de algemeen secretaris van de raad voor de zending, iets over de proble men. waarvoor de raad zich in zijn werk ziet gesteld. Duidelijk wordt, dat men in Indonesië en in Afrika contacten wenst met onze synode, waarbij men de raad voor de zending ziet als een raad die technische bij stand verleent. In Indonesië groeit de samenwerking tussen de kerken. Men kent daar een gezamenlijk zendingsprogramma, waarin zestig mensen uit verschillen de kerken aan andere kerken worden uitgeleend. Zo zendt de kerk van de Minahasa predikanten, artsen en ver pleegsters naar Tangir en naar West- Irian en de kerken van Java en Bali predikanten naar de emigranten op Celebes en Kaliman ten. Daarbij is het verheugend, dat deze Javaanse emigranten niet aparte gemeenten stichten, maar opgaan in de kerken die ze in hun nieuwe woonplaatsen aantreffen. Deze samenwerking van de Indonesi sche kerken weerspiegelt zich in de steeds hechter wordende samenwer king tussen de hervormde en de gere formeerde zending ln Nederland. Men steunt gezamenlijk de kerken ginds met mensen en geld. Men hoopt ook te komen tot één Indonesië-sectle van de belde zendingen, ook al omdat de kerken in Indonesië geen begrip kunnen opbrengen voor onze nog steeds voortdurende gescheidenheid. Zorg Naast deze verheugende ontwikkelin gen deelt men ln Oegstgeest ln de zorg van de Indonesische kerken, die moeten ervaren dat hun verhouding tot de moslimse wereld steeds meer gespannen wordt. Als aan het verlan gen van de moslims gehoor wordt gegeven en er een wet zou komen, die de overgang van de ene religie naar de andere regelt, kan er voor de ker ken ginds wel eens een heel andere tijd aanbreken. 31 AUGUSTUS Men moge het mij niet kwalijk nemen dat ik bij het neerschrijven van de datum 31 augustus altijd een beetje aan vroeger denk. De laatste dag van augustus was in mijn jeugd en jongelingsjaren Koninginnedag. Heell vroeger trok ik dan. min of meer daartoe aangezet, met de een of I andere vereniging, voorzien van een vlaggetje en oranjeversiering op de borst naar hët IJsclubterrein. Daar vonden allerlei dodelijk vermoeiende kinderspelen plaats, waarbij nog al eens gekropen moest worden, aan welke wijze van voortbewegen ik nimmer de voorkeur heb gegeven. Duitsers vonden dat later, geloof Ik. j nogal opvoedend. Naar het Damrak gingen wij pas later. Daar stond de .koppen van Jut", die harde slagen i afgaven. Grote tenten met allerlei tand- en kiezenbedervend snoep stonden daar als openbare verleiders opgesteld. Het was een gezellige troep. In de Kalverstraat werd 's avonds gehost. Mij n vader had dan i meestal een afleidend programma in petto. Allicht was er ergens het een of ander orgelconcert. En aan het slot het vuurwerk op de Amstel. Maar dat alles voor ons besef niet alleen omdat de koningin jarig was, het was ook de laatste dag van de vakantie. De i eerste dag van september was onherroepelijk ook de eerste schooldag. Er werd dan al, zij het aarzelend, gesproken van de nachtschuit die we weer Ingingen. Het zal wel dom zijn, maar ik moet toch nog eens nakijken waar die sombere uitdrukking vandaan komt. In ieder geval was licht en donker, vakantie en plicht, daardoor duidelijk van elkaar onderscheiden. Je wist waar Je aan toe was, ook al was dat hard. Uit welke opmerking blijken moge dat ik een niet al te enthousiaste leerling was. Soms kon in de vakantie wel eens een klein verlangen naar het nieuwe schooljaar zich bij mij aankondigen. Maar ik denk dat dat meer samenhing met de toebereidselen van nieuwe schriften, nieuwe boeken en dergelijke. Maar na enige dagen school was alles al weer ingeschrompeld. Stom vervelend is misschien te veel gezegd, maar het komt toch wel in de buurt. Met te meer bewondering kom ik tegenwoordig dan ook kinderen tegen die bijna uitbundig meedelen hoe fijn het op school is. Er moet toch iets veranderd zijn, behalve die datum en die duidelijke caesuur tussen 31 augustus en 1 september. Gelukkig maar, voor onze kinderen en kleinkinderen. 4 Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen: naar Molkwerum' (toez.) M. van Diggelen kand. t< Hoogeveen, die bedankte voor Burum. GEREF. KERKEN Beroepen: te Papendrecht T. W. Pen ning te Hoogezand-Sappemeer. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Bedankt: voor Ureterp Cl. Stam tt Burlington (Can.). REMONSTR. BROEDERSCHAP Beroepen: te Lochem T. M. van Leeu wen prop. aldaar, die dit beroep heeft aangenomen. Josef Bondarenko De Russische baptistenpredikant Jo sef Bondarenko uit Riga is tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij was dit jaar betrokken bij enkele illegale evangelisatie-bijeenkomsten, die duizenden mensen trokken, voor al jongeren. Een wajangpop In Ghana beleeft men het steeds ver der gaande financiële bankroet van de maatschappij. Dat heeft tot ge volg een voortgaande uittocht van het Intellect naar landen in de omge ving met barre consequenties, onder meer voor het kerkelijk medisch werk. In Nigeria is dankzij de olie volop geld, maar daar zijn conflicten rondom een nieuwe grondwet in wor ding. Zal Nigeria een democratische rechtsstaat zijn? Of zal men toegeven aan de eisen van de moslims, die willen dat de staat in zijn rechtsbe stel de sharia-wetten accepteert? Zal er dan ruimte zijn voor de christenen, die in dat land een grote minderheid zijn? Drs Bootsma constateerde, dat in deze kritische situatie het Islam-in- Afrika-project helaas te zwak is bemand. In Kameroen zijn de verhoudingen helaas niet goed. De sterk hiërar chisch bestuurde evangelische kerk ziet onze zending eigenlijk alleen maar als leverancier van mankracht, waarbij zij. begrijpelijk, moeite heeft met nogal sterk gedemocratiseerde Nederlandse zendingsarbeiders Van een onzer verslaggevers UTRECHT De Interkerkelijke coördinatie-commissie voor ontwik- kelingsprojecten (ICCO) en de com missie werelddiakonaat van de her vormde diakonale raad hebben sa men steun toegezegd aan de Sizamile school en de bedreigde sqatter-woon- wijk Crossroads bij Kaapstad in Zuid-Afrika. Voor de twintigduizend mensen vs Crossroads zijn maar twee schold Deze Sizamile school werd twee Jaj~ geleden opgericht door moeders, die samen wat elementair onderwijs voor hun kinderen wilden organiseren. De school heeft nu driehonderd leerlin gen en drie onderwijzers. Ondanks de dreigende vernietiging van de woon wijk maakt men plannen voor uit breiding. De Nederlandse steun stelt het schoolbestuur in staat vijf onderwij. zers te betalen. Ook kunnen enkele van de meest noodzakelijke school- benodigdheden worden aangeschaft^ Het door ICCO toegezegde bedrag van ruim 23.000 gulden is bedoeld als aanvulling op de in Zuid-Afrika bij eengebrachte gelden. Eerder deze maand heeft de diakona le raad van de Nederlandse hervorm» de kerk reeds een bedrag overge maakt

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 2