dieg er eens uit net Panamarenko Lampe houdt de rok in tweed of ruit. Lamue ÜMST Mickery doet het anders: beeldende kunst in theater 65, mscène die jrken grieft weggeknipt Prijs van de Kritiek voor „Jan Rap en zijn maat" Concertgebouw houdt open-huis' Pianist Johan Otten overleden Medische dienst bij General Electric JOHAN MAASBACH üOD IS GROTER DAN UW NOOD DERDAG 31 AUGUSTUS 1978 TROUW/KWARTET PRSH2-11 rfERLO Met een overzichtstentoonstelling van de fantastische, door de Belg Panama- u»o ontworpen toestellen, organiseert het Rijksmuseum Kröller-Müller op De Hoge Veluwe "$6 oktober een happening voor het hele gezin. In de zalen en gangen van het nieuwe eum heeft de 38-jarige Antwerpenaar zijn veel- en vreemdsoortige objecten opgesteld, neetschoenen, Hollywoodachtige viltpoppen, meikevers, auto's van rubber en vliegtui- vooral dat. fyker'J i grote beeldenzaal staat de „Ae- Jdeller" het spectaculaire lucht- waarmee Panamarenko van naar de Veluwe had-willen- ®£hiegtuigen van Panamarenko "Men met alles wat er op het gebied de vliegtuigtechniek is bereikt, kunnen ze, volgens de kunste- i die zich verdiepte in de natuur- ^ischappen, op zijn minst theo- s c h vliegen. Het begin van Panamarenko's activi teiten dateert uit de jaren zestig, toen hij met Hugo Heyrman rebeleerde tegen het academisch onderwijs. Van schuimplastic maakten zij toen pro vocerende objecten, verspreidden een zelfgedrukt blad en organiseer den zoals toen gebruikelijk tal van happenings in Antwerpen. Dat had allemaal een tikkeltje da daïstische maar vooral uitdagende sfeer, waarin allerlei actuele elemen- CHT (ANP) In alle Neder- bioscopen zal de film „Mid- Express" worden vertoond zon- omstreden scène die door de n in ons land als beledigend ervaren. Dit hebben Meerburg ag terbeheer b.v. in Amsterdam mmaatschappij Columbia giste- kendgemaakt. De film gaat ig in zeventien Nederlandse bi- J ben in première. □o enbesluit om de omstreden scène e film te knippen, is genomen k t Turken in Nederland acties te- lidnight Express aankondigden. ürken vinden de film en met 3eli de scène waarin de hoofdrol- ig scheldt en vloekt op Turkije en zijn inwoners, „beledigend, vernede rend". De Utrechtse advocaat mr J. J. Ber trams, die optreedt namens ongeveer vijftig Nederlandse Turken en enkele Turkse instellingen, heeft gisteren contact opgenomen met de Amster damse officier van justitie, mr F. H. von Meyenfeldt. Bertrams heeft ge vraagd alle copieën van de film in beslag te laten nemen. Volgens Ber trams zal de Amsterdamse officier de film bekijken of laten bekijken. „Ik weet nog niet of de film voor de Turken aanvaardbaar is geworden door er een bepaalde scène uit te knippen," aldus Bertrams. SIj spijker-, mcl k'nppcii. word I id vjti hel NV' Samen sla jc sterk' Bel 030-941041 ten van toen duidelijk meespeelden: de Amerikaanse glamour, het geweld, de reclame, de popart en vooral de ruimtevaart. Vanuit die belangstel ling voor de ruimte kwam Panama renko tot zijn eerste vliegtuig en het luchtschip. Vanaf 1970 ongeveer vol gen dan reeksen toestellen, die wel een beetje op vliegtuigen lijken, maar waarbij het Panamarenko toch voor al gaat om het ontwerp. Technici, die denken in begrippen als functionaliteit en rendement zullen het vliegvermogen van Panamaren ko's toestellen niet hoog aanslaan. De kunstenaar houdt zich echter op zijn eigen wijze met het verschijnsel vlie gen bezig. Zijn modellen vliegen niet door middel van vervuilende, met ke rosine gevulde straalmotoren, maar (zouden dat moeten doen) met men senkracht. Toestellen met grote, drie hoekige zeilen, met parachutes ook, en die zijn dan weer niet zoals gebrui kelijk, bestemd om te dalen, maar juist om op te stijgen, helicopter- achtige toestanden, ruimteschepen, die in het heelal (zouden moeten) worden voortbewogen door de daar heersende magnetische krachten, een turbine-motor, aangedreven door spierkracht, het houdt niet op. Panamarenko's toestellen zijn tot in detail doorgedacht en berekend, van de meeste tref je op de expositie de uitgewerkte ontwerptekeningen aan. De een zal Panamarenko kunstenaar noemen, de ander misschien liever uitvinder of fantast. In ieder geval „vlieg er eens uit" is de slagzin, die momenteel in vele opzich ten van toepassing is op het in ons nationale park gelegen Rijksmuseum Kröller-Müller. Ter gelegenheid van deze overzichtstentoonstelling is, .in het Nederlands, Farans en Duits, een uitvoerige, rijk-geïllustreerde catalo gus uitgegeven. door Dirkje Houtman AMSTERDAM Mickery gaat het dit jaar anders doen. Het experiment is voorbij en nieuwe mogelijkheden binnen het theater zijn de laatste tien jaar uitgeput, zo meent de artistie ke leiding. Normen zijn verschoven, de nieuwe al bijna weer conventioneel en verwachtingspatronen kunnen binnen het theater nauwelijks meer doorbroken worden. Panamarenko: Een schetsontwerp van de „Aeromodeller' DEN HAAG (ANP) Het werkcollectief dat de toneelproduktie „Jan Rap en zijn maat" tot stand bracht, is de Prijs van de Kritiek 1978 toegekend van de Kring van Nederlandse Theatercritici. De prijs wordt 4 oktober uitgereikt in de Gijsbrechtkelder aan de Mauritskade in Amsterdam. „Jan Rap en zijn maat" werd geschreven door Yvonne Keuls, geregisseerd door Christiaan Nortier en geproduceerd door de Theaterunie. Naar het oordeel van de theatercritici gold het hier een zeer succesvol en zuiver Nederlandse produktie over een onderwerp dat alle aandacht verdient en die door de geestdriftige samenwerking van schrijfster, regisseur, acteurs, actri ces en producenten tot stand is gekomen. AMSTERDAM Evenals voorgaan de jaren luidt het Amsterdamse Con certgebouw het nieuwe seizoen in met een „open-huis"-avond en wel op vrijdag 8 september. In de drie zalen van het gebouw treden die dag vanaf 20.15 uur tien verschillende ensem bles op, waaronder het Nederlands Blazersensemble, het Amsterdams Filharmonisch Orkest, de Amster damse Politiekapel en het Neder lands Kamerkoor. De toegang tot dit alles is gratis, belangstellenden kun nen vanaf 1 september plaatsbewij zen afhalen aan de kassa van het Concertgebouw of de ticketshop van de CISCA. Telefonisch bespreken is niet mogelijk. De NOS zal de open huis-avond rechtstreeks uitzenden over Hilversum II. Vandaar waarschijnlijk de infiltratie van beeldende kunst binnen het thea ter omdat dat in vernieuwend opzicht het theater veelal ver vooruit is. De samenwerking tussen theater en beeldende kunst zal het komende sei zoen het beleid van Mickery dan ook bepalen. Binnen dit kader zullen voorstellingen geselecteerd worden met als doel de fundamenten van het theater aan de kaak te stellen, een logisch vervolg op twaalfëenhalf jaar „mogelijkheden-onderzoek". Prakti sche consequentie van dit beleid is dat er dit jaar minder produkties zijn, die men evenwel langer kan zien. „Part Two" Binnen dit kader ging dinsdag de eerste voorstelling in première. „Part Two" van The Maniac Productions (tot en met 16 september), een uit breiding van „Mouse in repetitive structure", dat vorig jaar februari in Mickery te zien was. De groep, afkom stig uit de beeldende kunst, baseert zijn produkties op het principe van de herhaling. De herhaling van alle daagse handelingen, geplaatst in een andere context, waarmee men de dwangmatigheid ervan aantoont en de makers ervan bevrijdt. De spelers noemen zichzelf dan ook geen acteurs, maken geen theater, maar zijn zichzelf op het toneel, en de voorstelling heeft voor hen een thera peutische waarde. Trek je die per soonlijke betekenis door naar de in houd, dan is die ongetwijfeld terug te brengen tot het verbeelden van de levensloop van een van de spelers, uitgaande van de eentonigheid van een voldruppelende melkfles, die de hele voorstelling te zien is en waarvan het geluid overstemd wordt door mu ziek die door zijn herhaling even een tonig is. Kinderziektes De voorstelling begint met een opeenvolging van scènes Waarin je nog enigszins aan kunt geven waar het om gaat; bijvoorbeeld traumati sche jeugdervaring, losmaking van de ouders, het meeslepen van ouder lijke bagage, het hanteren ervan, de reactie van de omgeving en het ont doen van die bagage. Scènes waarvan de inhoud bepaald wordt door een handeling en de herhaling het karak ter van die handeling aangeeft. Voor de spelers misschien alledaags, voor de toeschouwer niet. Ze zijn te be dacht en passen al te zeer in de vorm van het verhaaltje om als toeschou wer de zinloze dwangmatigheid van alledaagse geconditioneerdheid te kunnen ervaren. Anderzijds bevat de fictie, dramatisch gezien geen enkele dubbele bodem, waardoor men het niveau van theater niet bereikt en dat van beeldende kunst geweld aandoet. Maar dat zullen de noodzakelijke kin derziektes zijn van een samensmel ting van twee zeer verschillende me dia, die misschien ooit nog wel eens uitmondt in een nieuw genre. AMSTERDAM In stilte Is gisteren de concertpianist Johan Otten gecre meerd. De pianist, die in 1940 in Haar lem debuteerde, overleed op 26 au gustus in Amsterdam. Hij is 64 Jaar geworden. De laatste jaren trad hij samen op met zijn neef, de violist Daniël Otten. De overledene maakte ook naam als begeleider van vele binnen- en buitenlandse solisten. Ook was hij een vaste gast in de Hilversumse studio's. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het bedrijf General Electric Plastics in Bergen op Zoom wordt verplicht een bedrijfsgenees kundige dienst in het leven te roepen. Het werk bij dit bedrijf kan namelijk „bijzondere gevaren en grote risico's" voor de werknemers met zich mee brengen, aldus de directeur-generaal van de arbeid van het ministerie van sociale zaken. Ajour slipover met V-hals. In écru, zachtgeel, tabak, donker QH beige en roest. (J vrijdag 1, zaterdag 2 en zondag 3 september iedere avond om 8 uur spreekt Iedere avond bidt Johan Maasbach voor hen die geen hoop hebben, voor hen die geen rust hebben, voor hen die ziek of verslaafd zijn, voor hen die vrees en angst hebben. r 3 speciale a vonden m.m.v. verschillende Gospelgroepen The Lightbearers"bekend van T. V. en het Indonesisch bamboe-orkest "Hidup Baru". IEDEREEN WELKOM! TOEGANG VRU! Fijne pullover in fantasiesteek met V-hals. In oud rose, roest, naturel, donker beige, zwart en bleu. 32, Halve cirkelrok van geruite tweed. Ln bruin, bordeaux en groen. Mt.36t/m46. Oï/f Aangerimpelde tweedrok in beige, bruin, groen, blauw of bordeaux. Mt. 36 t/m 42

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11