Plan van ABVA stuit op verzet Meisjesboeken, maar wel verschillend! Kreymborg Prisma is pittig Prisma is voordelig onderwijzer CHRISTELIJK ONDERWIJS ZAANDAM Prisma van Van Nelle Onderwijzersbond vreest ingrijpen in salarissen VU studeert Eist grondslag aftoppen van salarissen? verkoop van 21,9 ha gras op stam. MAAG EN DARMEN VANSTREEK? DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1978 TROUW/KWARTET Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM Binnen de Federatie Nederlandse Vakbewe ging is onenigheid ontstaan over het plan van de ambtenaren bond ABVA om de inkomens boven de 40.000 gulden af te romen terwllle van de werkgelegenheid. Met name de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel. ABOP, heeft zich fel tegen het aLs „gevaar lijk" betitelde ABVA-plan verzet. De ABOP vreest dat het kabinet gebruik zal maken van het ABVA-voorstel om verder in te grijpen in de ambtena rensalarissen. In de federatieraads vergadering van de FNV ls afgespro ken dat het ABVA-plan in het kader van het arbeidsvoorwaardenbeleid verder zal worden bestudeerd. Vol gens de ABOP bestaan er ook bij de andere FNV-bonden de nodige be denkingen tegen het ABVA-voorstel. Zoals gemeld wil de ABVA via een ..aftopping" van de prijscompensatie per Jaar een miljard gulden besparen op de lonen en salarissen. Met dit geld wil de bond arbeidsplaatsen .scheppen in de nlet-commerciéle dienstensector (overheid, sociale dienstverlening). Met een dergelijke ingreep, die ledereen met een salaris hoger dan veertigduizend gulden zal treffen, kunnen volgens de ABVA zo'n twintigduizend arbeidsplaatsen worden gecreëerd. De ABOP wijst erop dat het nog maar zeer de vraag is of een aftopping van de hogere Inkomens in de komen de CAO-onderhandellngen de eind streep zal halen. De werkgevers heb ben zich ook in het verleden krachtig verzet tegen de aantasting van de prijscompensatie van het middelbare en hogere personeel. ZIJ wijzen elke extra matiging voor deze groepen van de hand. Heftig verzet De mogelijkheid om het ABVA-voor- De FRIESCH-GRONINGSCHE HYPOTHEEKBANK (FOH) heeft in het eerste haifjaar 1978 een netto concernresultaat behaald van ruim 19 miljoen gulden, wat 15 pet meer is. Onvoorziene omstandigheden voor- Dehouden verwacht de raad van be stuur voor het gehele Jaar 1978 een winstgroei in dezelfde orde van grootte stel alleen op de ambtenaren van toepassing te verklaren, stuit bij de ABOP op heftig verzet. De ambtena ren volgen via het zogeheten trendbe- leid de automatische aanpassing van de ambtenarensalarissen aan de loonontwikkeling in het bedrijfsleven elke algemene loonmatiging. Te gen een extra loonmatiging, zoals in de ombuigingsplannen van de rege ring wordt voorgesteld, hebben de ambtenarenbonden, ook de ABVA. massaal geprotesteerd. Zij beschou wen de half procent besnoeiing op hun salarissen als een manier van „dubbel pakken." In een gisteren uitgegeven verklaring zegt de ABOP dat de kans op een loonmaatregel levensgroot is, indien de regering op het ABVA-plan zou Ingaan. „De huidige regering zal voor een dergelijke ingreep niet terug schrikken en een daarvoor geboden aanleiding met belde handen aangrij pen. aldus de onderwijzersbond. Ook wijst de ABOP erop dat matiging van eisen door de vakbeweging in het recente verleden niet de Vermogens- aanwasdeling, een aantal hervor mingsvoorstellen en een effectieve bestrijding van de werkloosheid tot gevolg heeft gehad. De bond vindt dat in het centraal georganiseerd ambtenarenoverleg eerst maar eens duidelijk moet wor den gemaakt welke garanties het ka binet heeft dat de bezuinigingen die zij voorstelt ook werkelijk de werkge legenheid ten goede komen. ..Alternatieven van de vakbeweging zijn overbodig, zolang het kabinet niet kan aangeven dat elke bezuinig de gulden de bestrijding van de werk loosheid ten goede komt. Pas wan neer duidelijk is dat een werkelijke inkomens- en vermogensbeleid wordt gevoerd, dat alle inkomens omvat en dat lastenverlichtingen voor het be drijfsleven op controleerbare wijze voor het bestrijden van de werkloos heid worden ingezet, kan constructief over bezuinigingen worden gespro ken". aldus de ABOP KINDERBOEKENKINDERBOEKENKINDERBOEKENKINDERBOEKENKINDERBOEKENKINDERBOEKENKIND Van de Tsjechische Jan Pro- chézka verscheen na zijn uit stekende „Leve de republiek. Milena, de jongen die durf de". een boekje over de elfja rige Jitka. Een kind uit een huurkazerne in Praag, waar je niet veel anders kunt doen dan de huisbewaarder pes ten. ruzie maken met je broertje Lada, die op zijn beurt weer op zijn kop krijgt van moeder die als spoorweg beambte werkt en ook huis werk moet overhoren. Jitka leidt haar eenzame kleine leven, zwerft langs de oevers van de Moldau, vindt steentjes aan de kade en ver zamelt die. Ze klautert op garages, slentert rond bij de zandhopen bij de rivier, de trucks en transportbanden en doet boodschappen voor haar moeder. Maar verder op. achter een muur, ligt het ziekenhuis, en daar is een plekje waar Jitka bijna elke dag te vinden is, in een boom achter het hek. om de jonge man in zijn rolstoel naar bui ten te zien komen, begeleid door een knorrige verpleeg ster, knorrig omdat hij zijn benen niet voldoende oefent. Die patiënt fascineert Jitka geweldig, ze heeft een relatie met hem opgebouwd en die twee voeren gesprekken, in korte zinnen, over school, huis en leven, over Jitka's weggelopen kat. Zij is het die de jonge man aanmoedigt zijn benen te gebruiken, met rolstoel, met krukken, ten slotte alleen. Zes stappen, tien stappen, twintig, ze telt zijn stappen. Allerlei gehei men, allerlei plannen heeft Jitka, maar hier komt ze elke dag terug, ze wil dat de jon gen leert lopen. Op haar stelten oefent ze naast hem, elke morgen maakt ze de omweg naar school om langs het zieken huis te komen. De man vindt het niet vreemd dat hij zijn hart uitstort bij een elfjarige, over zijn jeugd, zijn leven; zij van haar kant voelt zich vol- wassener dan ze is. Want op de dag dat ze in razende re gen toch haar Sneeuwwitjes- Jurk heeft aangetrokken, straf trotserend om hem die te laten zien treft ze later een mooi Jong meisje naast hem op de bank; ze wordt niet gezien. De crisis van on macht en verdriet is erg goed beschreven. Ook hoe alles mogelijk is als Je elf bent: want midden onder het hui len hoort Jitka haar kat: hij is bij haar teruggekomen. Een van binnen uit geschre ven verhaal, misschien wel meer over een kind dan voor een kind. Hoewel, je kunt nooit weten. Vertaling is goed verzorgd door W. Wie- lek-Berg en M. van Embde- Boas; het lyrische omslag ontwerp is van Annett/ Kossen. Billie In een stad in zuid-Duitsland woont „Billie uit de binnen stad" (door Sophie Brandes), kind van een zwarte Ameri kaanse vader die weg is „om dat het niet ging", en een blanke vrolijke moeder die het tegendeel is van een trut tige huisvrouw, overdag werkt in een modezaak en 's avonds in een café, maar haar dochter wel eens te wei nig tijd kan bieden, hoezeer die twee ook aan elkaar ver knocht zijn. Levendig is het gedoe van een oude binnen stad beschreven, ook hoe Bil lie met haar zwart kroezig haar er door heen flitst, door liften, voetgangerstunnels, in warenhuizen waar ze bij de boodschappen ook wel eens dingetjes jat, daar heeft toch niemand last van? en haar eenzaamheid om het lange wachten op haar moeder door te komen, het alleen huiswerk maken. De moeilijkheden vanwege haar huidskleur zijn verdwe nen sinds er op school „se rieus" over gepraat is. (Fraai is de bijna nóg discrimine- render houding beschreven als iedereen opeens extra lief is) maar Billie is en blijft het lievelingskind van Cheese, haar malle moeder, die eigen lijk in de showbusiness wil en tenslotte met een engage ment voor een maand voor de dag komt. Dat, én de vriend die Cheese soms meebrengt, maakt Billie ja loers, ze jat ook marken van Mick, uit wraak dat hij Chee se steelt. Ze wil mee naar Hamburg en noemt haar moeder „ontaard rotmens". Alleen wacht ze bij vrienden in huis tot ze inderdaad mag overkomen. Straatmuzikan ten, het stadsleven, een pick nick. allerlei momentopna men zijn goed beschreven. Maar veranderen doet er pas iets als Billie zélf een vriend vindt, Amerikaanse Jim, die tijd voor haar heeft. Ze reist naar Hamburg, verliefd en op de trein gezet door Jim, en het hele leven lijkt anders. Chow Heel wat beschermder leefde het Chinese meisje Chow. Kleine Sampan bijgenaamd, omdat haar familienaam het zelfde betekent als de Chine se woonboot. De kleindoch ter van een mandarijn, waar dochters niet op prijs gesteld werden, met ouders uit de tijd dat China nog keizerrijk was en grootvader onderko ning in verschillende landen. Haar moeder die zijderupsen kweekt en kinderen baart houdt ook niet van meisjes: „het is een schande een vrouw te zijn, om meisjes ter wereld te brengen, want een vrouw is voorbestemd om te lijden." Als vader in het par lement gekozen is verhuist de familie van Changhai naar Tientsin, naar een echt Chinees huis met veel ver trekken en binnenplaatsen, met een portier die „Hare Genade" doorlaat om naar het leslokaal te gaan. Want dat is het gevecht van Sampans leven: niet nu en dan te hooi en te gras les te krijgen in iets dat mode is, maar studeren, weten. Van haar broer Ho hoort zij ver halen die ze zelf wil lezen; haar kinderjuffrouw wordt weggestuurd; ze wordt der tien en verliefd, dan op een dichter, dan op een oom, die evenwel de familiewet toch niet had kunnen trotseren. Broer Ho leert Engels en wordt uitgehuwelijkt, om moeder van een kleinkind te voorzien, maar na die brui loft in het rood, en na de grote overstroming in Tient sin als de familie in het En gelse kwartier terechtkomt (goed is de eerbied van Chi nezen voor bedrukt papier beschreven, dat Europeanen zomaar vertrappen en in toi letten gebruiken) begint de familie patriot te worden (te gen Japan). Nu, na die 4e mei 1919 maakt Kleine Sampan zich van haar familie los, op risico van veel schande en ongenade, op het land zou zij levend begraven zijn ge worden. Studeren Ze vlucht het huis uit om te kunnen studeren, communi ceert met haar familie alleen nog via de vooruitstrevende krant De Stem van het Volk, waarin alle partijen elkaar in vers en proza van hun gelijk proberen te overtuigen. Maar de jonge Chow laat niet los; een vriendin helpt met geld en van de familievesting be reikt ze werkelijk de univer siteit van Peking. Nadat ze bij de vrouwenemancipatie wordt betrokken vertrekt ze naar Parijs om politieke we tenschappen te gaan stude ren. Een bewonderenswaar dig, begaafd meisje, dat stel lig, maar het verhaal lijkt als op afstand geschreven, zon der dialogen en spana het zou wel eens erg venEl moderne kinderen af kuio staan, met deze bedachg me, serieuze verteltrant!!., kom je over het China™11 toen fascinerend veel te{ne ten. Eric Spoelstra vereoj v< een goede vertaling. gr< De vorige maal is geheelW keerdelijk vermeld datT u aid Dahls „Het wondek r verhaal van Hendrik MÏn bij uitgeverij g Unieboekf verschenen. Met excuses^ rigeren wij: Uitg. FONT|jn Verder ontvingen wij avontuurlijke titels: ^iC Daan en Sietze vechten de vrijheid door Piet P»sc De Vuurbaak, 13,50. Onder Verdenking dooi de Groen, Westfriesl 13,90. Contrabande (rubbert pers in oerwoud) door A Hageni, idem, 13,90. 13 Minuten na Middernt uit de commissaris Luc cas serie door Jo Pestur Het Spook van Billerb door Jo Pestum, beide V friesland 9,90. bespr< werden: Jitka door Jan chèzka, Leopold, 12,90. Billie uit de BinnensJ^*' door Sophie Brandes, Lotus, 12,90. Kleine Sam door Chow Chung-Cheng opold. 14,90. iek Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Heeft het streven naar een nivellering van de salaris schalen van ambtenaren met als doel meer werkgelegenheid te scheppen te maken met de religieus-maatschap pelijke grondslag van de Vrije Uni versiteit? Deze vraag heeft een aantal werkne mers van de VU, die een hoog salaris genieten, voorgelegd aan de universi- teitsraad. De hoogleraren, weten schappelijk medewerkers en weten schappelijk ambtenaren, die de uni versiteitsraad hierover hebben ge schreven, hebben indertijd adhaesie betuigd met de actie van het Alterna tief ambtenarencomite. problematiek van de nivellering van de salarissen iets heeft te maken met Zij willen nu weten of de Vrije Univer- de doelstelling van de VU. De brief- siteit als gemeenschap zich ook ver- schrijvers, onder wie zeven hooglera- antwoordelijk voelt voor de salaris- ren, vinden dat het verband tussen sen, die worden uitbetaald en of de doelstelling en verschil in salarissen wel degelijk bestaat. De bedo nu, dat de universiteitsraad en £S commissie doelstelling en de^ ging voor wetenschappelijk wijs, waarvan de VU uitgaa&id hierover uitspreken. Deze uitspraken kunnen bel zijn voor de meningsvorming de VU. Bij grote eensgezindh men kunnen overgaan tot eigt risschalen voor de Vrije Univt waarvoor geen juridische bei ringen meer bestaan. &en Het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Onderwijs te Zaandam vraagt zo spoedig mogelijk voor de Prinses Beatrixschool, Klaas Katerstraat 7b te Zaandam, een i voor klas 3. Van de sollicitanten wordt verwacht dat zij uit overtuiging werkzaam willen zijn bij het chhstelijk onderwijs. Schriftelijke sollicitatie binnen 1 week te richten aan Bureau Christelijk Onderwijs Zaanstad, Postbus 88, 1500 EB Zaandam. Voor nadere inlichtingen: telefoon 075-168630. Verkoop van 27,8 ha gras op stam. Behoudens goedkeuring van de Grondkamer wordt door de Stichting Beheer Landbouwgronden bij in schrijving in twee partijen verkocht het grasgewas van de percelen, kadastraal bekend gemeente Ten Boer, sektie A. nummers 480, 481, 483, 484, 462, 463 alle geheel en gedeelten van 464. 559 en 460. ter totale grootte van ca 15.43.88 ha (partij 1en dc percelen als voornoemd nummers 471, 472, 474, 476, alle gedeel telijk en 475, ter totale grootte van ca 12.42.48 ha (partij 2). Bovengenoemde percelen zijn gelegen nabij de boer derij „Roggenvoorwerk" onder Sint Annen. Bezichtiging van de percelen vrijdag 1 september 1978 tussen 14.00 en 16.00 uur Het gras dient na betaling van de koopsom, vóór 1 september a.s. gemaaid en vóór 16 september 1978 afgevoerd te zijn. Inschrijvingen dienen schriftelijk voor 6 september a.s. te geschieden bij de Hoofdingenieur-Direkteur voor Landinrichting, Grond- en Bosbeheer. Engelse Kamp 6. 9722 AX Groningen. Telefonische informatie is te verkrijgen onder nummer 050-232551 Behoudens goedkeuring van de Grondkamer wordt door de Plaatselijke Commissie voor de ruilverkave ling „Stedum-Loppersum" bij inschrijving in drie partij en verkocht het grasgewas van de percelen, kadastraaal bekend gemeente Ten Boer, sektie D, nummers 522, 527 en 526 gedeel telijk. ter totale grootte van ca 8.7 ha (partij 1). de percelen als voornoemd nummers 524, 525 en 523 gedeeltelijk en het perceel kadastraal bekend gemeente Loppersum, sektie C nummer 909 ge deeltelijk. ter totale grootte van ca 7.4 ha (partij 2). de percelen, kadastraal bekend gemeente Ten Boer, sektie D, nummers 883, 878 en 523 gedeel telijk en het perceel, kadastraal bekend gemeente Loppersum, sektie C, nummer 724 gedeeltelijk, ter totale grootte van 5,8 ha (partij 3). Bovengenoemde percelen zijn gelegen nabij de boer derij plaatselijk bekend Hoeksmeersterweg 14 te Gar- Bezichtiging van de percelen vrijdag 1 september 1978 tussen 14.00 en 16.00 uur. Het gras dient na betaling van de koopsom vóór 9 september a.s. gemaaid en vóór 16 september 1978 afgevoerd te zijn. Inschrijvingen dienen schriftelijk voor 6 september a.s. te geschieden bij de Hoofdingenieur-Direkteur voor Landinrichting. Grond- en Bosbeheer. Engelse Kamp 6. 9722 AX Groningen Telefonische informatie is te verkrijgen onder nummer 050-232528. Ehtosorbine stopt diarree, zuivert de ingewandenen brengt de maag tot rust. Smaakt aangenaam.Helpt snel. Pittige, geurige Prisma moetje geproefd hebben. Dat is koffie met een geheel eigen karakter, met zorg geselecteerd en gebrand door Van Nelle. Een melange waarin smaak en aroma echt tot hun recht 0 komen. Bovendien, nog dubbeltjes voordeliger dan je zou verwachten bij zo'n kwaliteit

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 10