t Krachtig pleidooi voor Marokkanen [interswijk viert eeuwfeest in spoorlijn naar Zutphen Vrolijke winterkleren sseling van macht (1) sseling van macht (2) Wisseling van de macht (3) Koninklijke gesprekken Agenda lorwegen doen tóch mee aan feest in de Achterhoek (mans wil lort over rol |1 in Rhodesië Actie voor behoud stationsgebouwen Advocaten en religieuzen: Bij ongeluk gedood Oud SS'er is ongrijpbaar zegt justitie Van vadermoord verdachte moet naar psychiater BINNENLAND TROUW/KWARTET rlementparlementairparlementariërsparlementarismeparlementenparlementerenparlementparlementairparlementari ictie: Ferry Mingelen veel publiciteit voltrok zich tfcaand een wisseling van de t Tin de koninklijke hofhou- ~»r 1 augustus volgde oud- ideur mr. C. J. van Schelle baron van Lynden op als «ster van het huis van de de belangrijkste functio- het hof. Baron Van Lyn- rel „Jaap Segaar", zoals hij stond, was 65 geworden en met pensioen. Over de van zijn opvolger werd niet Navraag leverde een kleine op. Van Schelle, geboren [augustus 1913, is inmiddels jaar geworden. benoeming desondanks, ge- bij de bekendheid die hij als „Beatrix- en Claus-man", e voldoende op om specula- politiek Den Haag over het n van koningin Juliana, jeven in te blazen. t dat de Koningin op 30 april ande, in het nieuwe parle- re jaar, zeventig wordt, staat tl in die speculaties. De ge- tissen rondom de heer Van spelen er echter ook een ijk rol in. itie tussen het hof en Van dateert al van de jaren 1965- tn hij als particulier secreta ris Claus wegwijs maakte in trige Nederlandse samenle- die tijd. Zijn succesvolle daarbij, leidde er mede it hij in 1975 van zijn ideurspost te Brussel naar lag werd teruggeroepen om itofficier in speciale dienst iuding te reorganiseren. Dit van een rapport dat hijzelf, met oud-minister van bui zaken Van Royen, en mmissaris der Koningin in t, graaf Van Lynden van San- irg, op verzoek van de Konin- d opgesteld. irganisatie trok niet veel aan dacht. Totdat, in februari 1977, het dagblad de NRC er een uitgebreid verhaal over bracht, geïnspireerd, zo werd algemeen aangenomen, door de heer Van Schelle. Teneur van dat verhaal: de reorganisatie moet in direct verband gezien wor den met de komende troonsopvol ging. Het werd tijd een einde te maken aan de „lieflijke chaos", die even adellijke als voor hun functie onbekwame functionarissen van de hofhouding hadden gemaakt. Prin ses Beatrix en prins Claus wensen een gestroomlijnde moderne orga nisatie tot hun beschikking te krij gen, die hen in staat stelt slagvaar dig te reageren op de uitdagingen van het moderne koningschap. Van Schelle was de man die daarvoor zou zorgen. Het verhaal veroorzaakte enige on rust. De vraag rees of de toch al als eigenzinnig bekend staande kroon prinses met dit soort ambitieuze plannen, eenmaal koningin zijnde, wel binnen de grenzen van haar grondwettelijke macht zou blijven. In Den Haag weet men te vertellen dat de Koningin zelf daarover ook bezorgd is. Ook was er kritiek op de openhartigheid die Van Schelle, we liswaar op de achtergrond, jegens de NRC had betoond. Die kritiek heeft zijn benoeming nu, in ieder geval niet gedwarsboomd. Opvallend in dat NRC-verhaal was ook de speciale aandacht die de door prinses Beatrix voorgenomen verhuizing van het hof van Soest- dijk naar Den Haag kreeg. Dat zou grote psychologische voordelen bie den. De directie communicatie van de nieuwe koningin met politici en diplomaten, met „onafhankelijke geesten, die haar van advies kun nen dienen," zou daardoor bevor derd worden. Die „onafhankelijke geesten" zijn zich momenteel inderdaad aan het groeperen, gaat-het gerucht in Den Haag. Wordt „de oude stoffige hof kliek van meepraters zonder con tact met het maatschappelijk ge beuren" vervangen door een „ambi tieus jong gezelschap dat hermelijn ruikt?", zoals een sceptische insider dat noemt. Komen er in Den Haag een soort Versaille-achtige toestan den? Is het waar dat mr. L. G. Brinkhorst, Tweede-Kamerlid voor D'66, oud-staatssecretaris van bui tenlandse zaken, studievriend van Kamerleden weer naar de Koningin (zie ook: Koninklijke gesprekken) de kroonprinses, daarin een centra le rol speelt? „Ach," zegt Brinkhorst, „je moet dat niet zien als iets erg actiefs. We maken geen lijsten of zo. Uit princi pe ben ik niet zo voor de monarchie, maar als die er toch is, dan is het niet nodig dat er een nitwit op de troon zit, iemand die nergens wat van weet. Hoezeer grondwettelijk ook beperkt, speelt het staatshoofd toch een zekere rol, al was het alleen maar in kabinetsformaties. Het kan voor die mensen daarom nuttig zijn eens ontspannen met andere men sen te praten, inzicht te krijgen in de problemen, een maatschappelijk klankbord te hebben. Je moet de formele en informele kanten van de zaak uit elkaar houden. Als de Ko ningin formeel contact met Kamer leden zoekt, moet ze ze natuurlijk allemaal uitnodigen, informeel kan ze later er nog eens enkele van terug laten komen. Ik heb het idee dat prinses Beatrix en prins Claus voor dit soort maatschappelijke contac ten erg open staan en als ik daarin een rol kan vervullen, dan help ik ze." Zijn de benoeming van Van Schelle en de aan Brinkhorst toegeschreven activiteiten nu duidelijke voorteke nen van een troonwisseling in 1979? Sommigen menen van wel. Zij wij zen erop dat de Koningin „oud" geworden is, de affaire rondom haar echtgenoot zou haar zeer hebben aangegrepen. Voor prinses Beatrix zou het moment van opvolging mooi uitkomen omdat haar oudste zoon dan net naar de middelbare school gaat. Anderen benadrukken echter dat de Koningin misschien dan wel oud wordt, maar daar toch nog weinig last van ondervindt. Zij wijzen er bij voorbeeld op dat de Koningin het afgelopen staatsbezoek aan Tanza nia „in die tropenhitte" heeft afge legd zonder enig onderdeel te mis sen. Het gepraat over aftreden zou, volgens hen, de Koningin ergeren: „Waarom doet men dat toch? Ik heb nog veel plezier in mijn werk, het gaat allemaal goed, waarom zou ik dan weggaan," zo werd zij geci teerd. De koninklijke werkzaamheden gaan voorlopig in ieder geval ge woon door. Op verzoek van de Ko ningin wordt momenteel een twee de ronde van gesprekken met Ka merleden georganiseerd. De eerste ronde vond plaats in de jaren 1975- 76. Al in 1972 had de Koningin daar toe de wens te kennen gegeven. „Ik praat met zoveel verschillende men sen, maar nooit met Kamerleden, dat is toch vreemd," moet ze toen gezegd hebben. Haar initiatief werd door de minis terraad en het parlement gesteund. Kritiek kwam wel van buitenaf. Met name de Rotterdamse hoogleraar staatsrecht, Van Maarseveen keur de deze contacten tussen parlemen tariërs en staatshoofd af. Hij meen- ^de dat hierdoor de positie van de Koningin, als staande boven alle partijen, ln gevaar zou komen, de Koningin zou bij de politiek betrok ken rakken. Om iedere schijn op dit punt te vermijden werden de gesprekken zo politiek neutraal mogelijk georga niseerd. De Koningin ontving steeds groepjes van zo'n acht Ka merleden van verschillende politie ke partijen, die maar één ding ge meen hadden: ze waren zo'n beetje uit dezelfde streek afkomstig. Een ieder was na afloop vol lof over de prettige ontvangst en de mate waarin de Koningin zich in hun werk en hun persoonlijke achter gronden had verdiept. De beoorde ling van die gesprekken met de Ko ningin is verschillend. „Het was een heel ontspannen gesprek, de Konin gin moederde wat rond met de kof fie. ze bleek goed op de hoogte van de politieke actualiteit, het was echt geen pure salonconversatie,' zegt een Kamerlid. „Het gesprek was erg taal. sommige Kamerleden bevriezen ln de nabij heid van de Koningin." zegt een ander. „Voor mij was het gesprek een mengeling van catechisatie en bij oma op bezoek. Je zit daar met zeven heren, met wie Je normaal weinig te maken hebt, sommigen die je helemaal niet wil zien, en je probeert de conversatie maar wat op gang te houden," aldus een derde. Ook de Koningin bleek niet geheel tevreden over de gang van zaken. Mede op haar aandringen worden de bezoekerslijsten nu anders op gesteld. De gezelschappen zullen voortaan op onderwerp worden ge selecteerd zodat alle betrokkenen tenminste een gelijke interessesfeer hebben. „Dat was vanaf het begin al de bedoeling, maar de kritiek die in 1972 tegen de gesprekken rees, heeft ons er toen van doen afzien," zegt Kamervoorzitter Vondeling nu. Hij is blij dat er geen problemen meer over ontstaan. Volgens hem is daar ook geen enkele aanleiding toe: „Het is een soort koffievisite waar je in ontspannen sfeer met elkaar kennismaakt. Het is niet de bedoeling dat er wat uit die ge sprekken komt." In de eerste week na het zomerreces zal de Kamer opnieuw de problema tiek van de Zuidmolukkers behan delen. Het debat daarover zal in feite worden heropend op grond van nieuwe gegevens die van Molukse zijde zijn aangedragen. De Kamer houdt zich voorts onder meer bezig met de Europese verkiezingen, en de goedkeuring van een internatio naal verdrag inzake burgerrechten en politieke rechten. rt.ementpart.ementatrpart.emeivtariërsparlementarismeparlementenparlementerenparlementarismeparlementenparlem^ door Annemarie Lücker ERSWIJK (ANP) De ie van de Nederlandse we gen zag aanvankelijk heil in een feestweek iegenheid van het hon- jig bestaan van de Ijn Zutphen-Winters- „Een spoorlijnjubileum r ons niet zo bijzonder," ngeveer de reactie van S op het verzoek van swijk om zitting te ne- de werkgroep die de -eek (16 tot 23 septem- iorbereidt. poorwegen toch deelnemen is de organisatoren van de k voor een belangrijk deel te aan de toezegging van minis- nman om althans een deel f estiviteiten in de Achterhoek -^fonen. Dat uiteindelijk niet yfn, maar minister Beelaerts f; kland (als minister van ver- V waterstaat ad interim, Tuijn- in september met vakantie), nterswijk gaat, deert de NS k niet: zij geeft nu wél acte de in Winterswijk. uding van de directie van de «in of meer typerend voor haar i,ig in de afgelopen jaren je- ongeveer veertig kilometer geëlektrificeerde traject i-Winterswijk. Toegegeven -,fden dat het lijntje nationaal (nauwelijks betekenis heeft. i \AG (ANP) Het Tweede- d Waltmans (PPR) wil dat se Bingham-rapport over de Ihell. BP en Total bij olieleve- aan Rhodesië bekendge- Kordt aan de Tweede Kamer. utelijke vragen aan minister k Klaauw van buitenlandse fraagt Waltmans ook om een 'van beide bewindslieden op fekend heeft Britisch Petro- toegegeven dat zij samen met I Total de boycot van Rhode- fbroken heeft. [Waltmans heeft gisteren ook jd gekregen op vragen over de l van KLM ten opzichte van nka. Hij wilde weten of de bningsraad van de KLM de jectie had opgedragen de af ban het apartheidsbeleid ter te brengen van de Zuidafri- fegering en of de KLM-direc- fed geweigerd „ter wille van de pting van de belangen van de Van der Klaauw antwoordde dat de regering het stand- n de directie van de KLM Maar zelfs of het regionaal van bete kei is is, kan worden betwijfeld. Da gelijks stappen op het station Win terswijk gemiddeld niet meer dan duizend mensen in en uit. Daarbij zijn dan nog inbegrepen de passa giers, die reizen via het andere, ook niet geëlektrificeerde lijntje in de Achterhoek: Winterswijk-Aalten- Doetinchem-Zevenaar-Arnhem. Onrendabel Beide spoorlijnen in de Achterhoek behoren tot de meest onrendabele NS-trajecten. Een jaar of tien geleden adviseerde NS de regering om deze lijntjes, evenals een tiental soortgelij ke verbindingen elders in het land, voorgoed te sluiten. Hoe de besluit vorming in Den Haag over dit advies sindsdien verliep, is noch een woord voerder van de Spoorwegen, noch de gemeente Winterswijk duidelijk. Geen van de achtereenvolgens met deze zaak belaste bewindslieden bleek echter te voelen voor definitie ve sluiting van genoemde spoorlij nen. Ook de huidige bewindsman, Tuijnman, schijnt dat niet te wensen, is het commentaar van de 27.000 in woners tellende gemeente Winters wijk. Hoe de kaarten nu ook mogen liggen, te constateren valt, dat beide trajec ten in de Achterhoek „nog steeds meedoen" bij de Spoorwegen. Vorig jaar is de NS nog begonnen met de automatisering van de lijnen Zut- phen-Winterswijk en Arnhem-Win terswijk. Op deze trajecten wordt nu gewerkt aan treinbeveiliging. Nadeel uit een oogpunt van werkgelgenheld is wel. dat daardoor het aantal bedie nende NS-mensen tot een minimum wordt teruggebracht. Dat bezwaar geldt des te meer, nu de Spoorwegen ook plannen hebben om de meeste stations langs beide lijnen af te bre ken en te vervangen door eenvoudige haltes met kaartjes-automaten. De totale automatisering van de Achter- hoekse spoorlijnen is volgens de plan ning van de NS eind 1979 gereed. Actie voor stations Protesteerde de Achterhoek tien jaar geleden tegen de dreigende opheffing van de spoorlijnen zelf, nu is een actie gaande voor het behoud van de zeven stationsgebouwen, die de NS wil af stoten. Het gaat om drie stations aan de lijn Arnhem-Winterswijk (Terborg, Aalten en Varsseveld) en eveneens drie op het traject Wlnterswijk-Zut- phen (Vorden. Ruurlo en Lievelde). Ook het station Winterswijk moest in de visie van NS gesloten worden. Begin dit jaar kwam echter een red dingsactie voor de stations op gang. Initiatiefnemer daarvan Is de heer A. L van den Brandeler uit het Gelderse Hengelo, medewerker van de bond Heemschut. Zijn initiatief vond snel aansluiting met het gevolg, dat nu de betrokken gemeenten zelf in de bres zijn gesprongen. Winterswijk bij voorbeeld onderhandelt met de NS om op de bovenverdieping van het stationsgebouw kleine wooneenhe den te kunnen maken. Voor de bene denverdieping wordt gedacht aan kantoren, deels voor de NS zelf en deels voor de Gelderse Streekver- voersmaatschappij. Goede hoop Winterswijk heeft volgens zijn woord voerder Wim Schepers goede hoop op het behoud van zijn karakteristieke stationsgebouw. Schepers is de stu wende kracht achter de feestweek rondom de honderdjarige spoorlijn. Een van de attracties in die week is het rijden met een stoomtrein op het traject. Deze stoomtrein zal drie da gen (zaterdag 16, woensdag 20 en za terdag 23 september) tussen Winters wijk en Zutphen heen en weer rijden. Op de tussenliggende stations wordt gestopt voor korte ontmoetingen met plaatselijke autoriteiten. De stoomtrein zou aanvankelijk ook ritten maken naar het dicht bij Win terswijk gelegen Westduitse station Borken, maar Schepers kreeg de af gelopen week bericht, dat de Duitse Bundesbahn daarvan afzag. Stoom treinen op het traject Borken-Win- terswijk zijn volgens de Duitse spoor wegen brandgevaarlijk. De treinen kunnen snel brand veroorzaken in deze bos- en heiderijke streek, aldus de Duitsers. Dat gevaar wordt overi gens ook aan Nederlandse zijde niet onderschat. Tijdens de stoomtreinrit ten wordt het traject Zutphen-Win- terswijk voortdurend gecontroleerd door met de trein meefietsende brandweerlieden. Feestprogramma Het programma van de feestweek in Winterswijk bevat verder onder ande re een handlorrie-wedstrijd op het oude spoorwegemplacement en een tentoonstelling over de geschiedenis van de spoorlijn Wlnterswijk-Zutp- hen. Deze geschiedenis begint op 18 juli 1878, de dag waarop de spoorlijn officieel geopend werd. Zes dagen la ter begon de geregelde dienst: op werkdagen een trein 's morgens, een 's middags en de derde en laatste trein 's avonds. In de weekeinden re den in de begintijd van de spoorlijn louter „eenige pleziertreinen", aldus een mededeling in het Volksblad voor Winterswijk van 19 Juli 1878. De huidige dienstregeling komt neer op een uurdienst met een enkele ex tra trein in de ochtend- en avond- spits. Dienstregeling en spoorlijn zul len echter nog wel enige tijd mee gaan. concludeert Wlm Schepers. Als publiciteitsman voor zijn gemeente ziet hij in een Jubileum van de spoor lijn een uitstekende mogelijkheid om Winterswijk landelijk voor het voet licht te plaatsen. En dat past geheel in het beleid van b en w van Winters wijk. namelijk „de gemeente, die aan drie kanten is omgeven door West duits grondgebied, uit de vergeet hoek te halen, die de Achterhoek in Gelderland nog altijd is." Winters wijk doet dat tegenwoordig onder het motto: Winterswijk, gemeente waar muziek in zit. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Zeventien orden en congregaties van pries terreligieuzen en meer dan honderdenvijftig advocaten heb ben gisteren gepleit voor het onmiddellijk verstrekken van een verblijfsvergunning aan de 182 Marokkanen, die nog steeds ln de Amsterdamse kerk „De Duif" zitten. De priester religieuzen deden dit ln een brief aan de Tweede Kamer en de advocaten in een brief aan staatssecretaris Haars van Justitie. Zevendelig tweedpak van C&A. De bloes, het vest en de stropdas zijn van fijne tweed, evenals de rok. Het jasje, de sjaal en de tegenvoering van het mouwloze hes zijn van grof „grenol" tweed. In de wintercollectie van C&A overheerst een makkelijk en uiterst sportief beeld, van warme zachte tinten in wollige en natuurlijke materialen, opgefleurd met felgekleurde glitterige accessoires. Met een schitterende diapresentatie van ruige landschappen, woeste bergen en ijsvlaktes op de achtergrond, voorzien van toepasselijke dramatische muziek, wordt de indruk van het sportgebeuren zoals bergklimmen, skiën, trektochten en paardrijden nog eens extra aangedikt. We kunnen overwinteren in wijde doorgestikte katoenen jassen, mouwloze nylon jacks, witte vacht vesten, wijde rokken, over het hoofd getrokken hoeden met bontstaarten, lagen sokken, kousen en maillots over laarzen en schoenen en ln zachte vlokachtige mohair truien. De Juiste kleuren bij elkaar en wat durf bepalen, afhankelijk van een persoonlijke smaak, het wintermodebeeld voor elke leeftijd. Kinderen doen net zo hard mee met deze mode zonder een ouwelijke Indruk te wekken. Zelden toonde C&A zulke mooie, klassieke en toch niet saaie kLnderkleren. De kilt en de Shetland trui ontbreken niet. evenmin als corduroy broeken en ruiten bloesjes. Dikke en dunne tweed in beige en grijze tinten, gecombineerd met ribfluweel of gebreid, het komt allemaal bij elkaar in soms zevendelige combinatiepakken met een stadse allure. Onder mannenpakken zitten „door moeder" gebreide vesten die doen denken aan zitten bij de haard met pantoffels en pijp. Voor het onwaarschijnlijke bedrag van 98 gulden is er een ragdunne ajour gebreide jurk in mauve, met een bijpassende cape in visgraat. Meer kantachtige breisels zijn terug te vinden in Pierrot-kragen op truien en jurken, in vergrijsde pastels. Het blijft deze winter combineren en improviseren met accessoires, waarbij véél lagen toch de hoofdrol spelen. VLISSINGEN De 61-Jarige J. A. van de Boog uit Middelburg is gister middag om het leven gekomen bij een verkeersongeval. Toen hij met Briefkaarten zijn auto op een andere rijstrook ging rijden werd hij van achteren aangere den. Zijn vrouw raakte zwaar gewond. De laatsten vinden dat mevrouw Haars op grond van haar eigen poli tieke verantwoordelijkheid de Ma rokkanen nu een verblijfsvergunning moet geven. Aanvankelijk stelde de Raad van State dat het besluit tot uitwijzing van 77 van de 182 niet onrechtmatig was, maar Inmiddels hebben de Marokkanen weer enkele weken respijt gekregen omdat de Raad van State nu bekijkt of nieuwe door Amnesty International aan gedragen feiten wellicht aanleiding geven tot herziening van de eerder gedane uitspraak. De advocaten vinden dat de staatsse cretaris om humanitaire redenen nu maar de knoop moet doorhakken en niet de uitspraak van de Raad van State „in tweede termijn" moet af wachten. Ze herinneren eraan dat bij voorbeeld Staatsraad Van Rijckevor- sel erop heeft gewezen dat de staats secretaris zich niet hoeft te houden aan de uitspraak van de Raad van State. Zwaar onrecht De priester-religieuzen stellen ln hun brief dat „uitvoering van de letter van de wet in de gegeven omstandig heden tot zwaar onrecht zou voeren. En dat kan nooit de bedoeling van de wet zijn. Het zou eerder getuigen van klasse-Justltie dan van een rechts staat". Ook zij wijzen er ln hun brief op. dat het „in onze ogen onnodig is te wachten op een nieuwe uitspraak van de Raad van State aangezien deze zelfde raad heeft laten weten dat de staatssecretaris niet gebonden is aan zulke uitspraken. Elk verder uit stel is een marteling voor de Marok kanen." In een Open brief aan het kabinet van de Tweede Kamer heeft de dienst in de industriële samenleving vanwege de kerken (Disk) eveneens aange drongen op het alsnog legaliseren van de 182 Marokkanen. Een argument dat de Disk aanvoert is het feit dat de Marokkanen het slachtoffer zijn van werkgevers die hen illegaal in dienst namen. „Toen de Nederlandse sa menleving een groeifase doormaakte is het aantrekken van illegale werk nemers soms zelfs bewust gestimu leerd." aldus de Disk. „Het is daarom principieel onjuist om deze mensen nu het slachtoffer te laten worden van zich wijzigende economische om standigheden." Een aantal Groningers, dat eerder drie weken in hongerstaking was ge gaan. begint nu met een briefkaarten actie naar staatssecretaris Haars, waarmee men de eis van de 182 Ma rokkanen voor een verblijfsvergun ning wil ondersteunen. DEN HAAG (ANP) De Nederland se justitie kan weinig beginnen tegen de oud-SS'er P. J. Kooymans. De man een oud-medewerker van de Duitse politiechef Rauter is nooit veroordeeld. De misdaden, waarvan hij verdacht wordt, zijn waarschijn lijk verjaard. K. is nooit berecht, om dat algemeen werd aangenomen dat hij aan het Oostfront gesneuveld was. Daarom kwam de man ook niet voor in de opsporingsregisters van Justitie, aldus een woordvoerder van het mi nisterie van Justitie. K. leeft echter nog. HIJ is nu 71 en woont in Duitsland. Het ministerie van Justitie acht het „hoogst waar schijnlijk" dat de man nu de Duitse nationaliteit heeft. Uitlevering zou af stuiten op de „nieuwe" nationaliteit van K, zegt het ministerie. Dat de oud-N8B'er en oud-88'er nog leeft, kwam, zoals gemeld, vast te staan toen twee kranten een brief publiceerden die K. stuurde naar aanleiding van een verzoek om een. interview K. weigert dat: „Ik heb na mijn „helmkehr" een nieuw bestaan opgebouwd en niet meer aan politiek gedaan," aldus de brief. Als K. na de oorlog ln Nederland gepakt was. zou hij waarschijnlijk veroordeeld zijn voor hulpverlening aan de vijand en indiensttreding bij de vijand. Op beide misdaden staat een verjaringstermijn van 24 jaar. K. werd naar eigen zeggen in Rus land krijgsgevangene en is in 1953 vrijgelaten, waarna hij ln West-DulU- land ging wonen. MIDDELBURO (ANP) Ondanks diens pertinente weigering heeft de rechtbank in Middelburg beslist dat de 21-jarlge L. J. O. C. uit Aardenburg een psychiatrisch onderzoek moet ondergaan ln Utrecht De man wordt verdacht van moord op zijn 57-jarige vader. Die werd op 23 februari voor de deur van zijn huis neergeschoten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9