ortugal wacht op |lan nieuw kabinet Aanslagen in Spaanse regio's eligie is toch te sterk voor de sjah I' 4T sraël: Camp David liet laatste etappe Spanning stijgt aan grens China-Vietnam gemier Da Costa aan de slag met 'deskundigen' Transplantatie van testikel geslaagd Jakarta pakt uitgaansleven militairen aan Israëlische marine houdt Palestijnen aan Bedrijfsleven tegen Somoza 'Westen heeft schuld aan apartheid' 4erswijziging in Iran leidt nog geen echte democratisering in V lISOAG 29 AUGUSTUS 1978 BUFTENLAND TROUW/KWARTET ii J i onze correspondent on SABON De nieuwe Portugese regering van Nobre da Costa wordt vandaag geïnstal- J d. Op 7 september zal de regering haar programma aan het parlement moeten voorleggen. Ue irvan zal afhangen of de regering van onafhankelijken voldoende steun vindt in het Jement om aan de macht te blijven. eren maakte Nobre da Costa in isonderhoud met de politieke par- vei de namen van zijn ministers P«nd. Nadat de premier er niet in lagd was politieke partijen voor eejoame aan zijn kabinet te interes- heeft hij naar eigen zeggen een net van deskundigen willen for- sn. Daarbij heeft hij dan vooral ;igen kennissenkring geput. Zes Dusters zijn afkomstig uit de olie- iet istrie waar ook Nobre da Costa d werkzaam was. Andere nieuwe sters werkten met hem samen hij minister van industrie en enjniek was in de eerste regering- es. t allend is ook dat het aantal juris- er pat in de kabinetten Soares een rderheid vormde nu tot twee ge- b( ken is terwijl het aantal ingeni- navenant is gestegen. Het nleu- kabinet telt drie militaire minis- en nog een militair op het staats- 4etariaat van voorlichting. Deze df|tairen zouden samen met de eer- minister zelf, de ministers van [tie en die van landbouw en visse- et le vertrouwelingen van president eP es zijn in het vijftien leden tellen- U kabinet. Overigens zou volgens ire da Costa alleen de minister defensie, kolonel Firmino Miguel ss r Eanes zelf zijn aangewezen. Fir- o Miguel vervult die functie nu al gebroken sinds najaar 1975. een andere sleutelfiguur van het Inet geldt de minister van finan- ai Jose Silva Lopes, tot nog toe k cteur van de bank van Portugal. 0 naam staat borg voor het voort- g en van de economische politiek 0 tot nog toe door de socialistische ie ringen werd gevolgd. met deze benoemingen willen verze keren van de nodige arbeidsrust en goede betrekkingen met de socialis tisch georiënteerde Portugees spre kende gebieden in Afrika. Van de de vorming van een socialistisch- communistische coalitie. Nobre da Costa zelf zegt rustig af te wachten wat de uitslag van de parle- andere kant kost hem dat de enthou-, mentsdebatten over zijn programma mmunisten o uchtmakend was de benoeming drie vooraanstaande managers het genationaliseerde bedrijfsle- q De ministers van arbeid, van id ale zaken en van buitenlandse yten zouden nauwe banden met de n imunistische partij of haar meer llectuele zusterpartij de MDP on- m louden. Nobre da Costa zou zich siaste steun van de centrumdemocra ten die zich nu, net als de andere partijen, gereserveerd opstelt. Landbouw Volkomen tegenstrijdig zijn de reac ties op de nieuwe minister van land bouw en visserij, Apolinario vaz Por tugal. Terwijl in linkse kringen de man uiterst rechts wordt gesitueerd zou hij volgens ingewijden van de centrumdemocraten juist aan de kant van de communisten staan. No bre da Costa zei zondag in een radio gesprek dat hij voorstander is van een volledige uitvoering van de wet op de landhervorming maar in overleg met de landbouwcollectie- ven. De communistische partij ver klaarde zondag op een massameeting in Beja, dat de landbouwpolitiek de toetssteen van de nieuwe regerings- politiek zal zijn. De liberale PSD is de enige partij die haar reserves niet laat varen maar het toch een vaderlandslievende plicht noemt de nieuwe regering te steunen. Een standpunt dat overi gens weer zou kunnen veranderen wanneer het regeringsprogramma in hun ogen al te links blijkt te zijn. De socialisten blijven vasthouden aan hun principiële bezwaren tegen de benoeming van Nobre da Costa die in strijd met de grondwet zou zijn. Toch zal ook het uiteindelijke standpunt van de socialisten van het regerings programma afhangen. Het werkelijke probleem op de ach tergrond lijkt eerder het alternatief dat op een aftreden van Nobre da Costa moet volgen. Volgens sommige bronnen zouden de socialisten achter de schermen onderhandelingen voe ren met de centrumdemocraten en de sociaaldemocraten. De communisti sche partij heeft voor het eerst sinds 1976 een openlijke, voor geen misver standen vatbare oproep gedaan tot ie tOROET, JERUZALEM (Reuter, to?, UPI) ,De topconferentie in het t fcrikaanse Camp David tussen de tische president Anwar Sadat, iraëlische premier Menachem Be- tn president Jimmy Carter van de tnigde Staten, hoeft niet de laat- etappe in de onderhandelingen hit vrede in het Midden-Oosten te zo heeft gisteren het ministerie Ibuitenlandse zaken in Jeruzalem :n nota meegedeeld. Volgens het :terie hoeven de ontwikkeling in nfrehting van vrede en het onder- lelingsproces niet zonder meer een mislukking van de conferen- Camp David afgeremd te wor- „Belangrijk is dat de goede wil t bestaan om naar nieuwe wegen het doen herleven van het elan oeken," aldus het stuk van het Isterie. rentegen verwacht Egypte dat mp David" wel degelijk een be- Tijke ommekeer in het onderhan- ugsproces teweeg zal brengen, zo ;rde gisteren het dagblad Al ram vooraanstaande Egyptische ringskringen. In tegenstelling tot het Isaëlische ministerie, dat vindt dat de weg voor „deelakkoorden" moet open blijven, legt de Egyptische regering er de nadruk op dat alleen een algehele regeling van het Midden- Oosten-probleem aanvaardbaar is. Het conflict in Libanon tussen chris tenen en het door Syrië gedomineer de Arabische vredesleger wordt steeds meer in verband gebracht met de .comende top in Camp David. Is raël is er al van beschuldigd dit con flict uit te buiten om de aandacht van de top af te wenden, en gisteren liet de Libanese Christeljke leider Camille Chamoen weten dat Syrië sterk tegen de top in Camp David gekant is en alles zal proberen deze te doen mis lukken. „Syrië moet in staat worden geacht in Libanon nieuwe moeilijkhe den te veroorzaken om de kans op- mislukking van de ontmoeting in Camp David te vergroten," aldus Chamoen. Volgens christelijke bron nen hebben de Syriërs hun militaire operaties tegen de christenen ook gis teren verder uitgebreid naar het noor den van Libanon. zal zijn. Maar als een belangrijke re geringsopdracht noemt hij het weer tot elkaar brengen van de politieke partijen. Als hij voldoende steun krijgt in het parlement dan lijkt het hem het beste de eerste regeerperiode tot 1980 normaal vol te maken en geen vervroegde verkiezingen te houden. PEKING, HONGKONG (Reuter, UPI, AP) China heeft Vietnam er gisteren van beschuldigd dat ruim 400 Vietnamese militairen zich het afgelopen weekeinde hebben ingegraven op Chinees grondgebied. Hoewel de Chinese autoriteiten tevens bekend maakten dat de Chinese troepen opdracht hadden gekregen geen tegenaanvallen te ondernemen, menen waarnemers uit het bericht te moeten afleiden dat China Vietnam waarschuwt deze troepen zo snel mogelijk terug te trekken en dat anders de troepen door Chinese militairen met geweld verdreven zullen worden. WASHINGTON (UPI) Amerikaan se chirurgen hebben voor het eerst een transplantatie van een testikel uitgevoerd. De operatie leidde tot een eerlijker verdeling van de vrucht baarheid tussen overigens identieke tweelingen van dertig jaar uit Cali- fornië. Dat was niet het hoofddoel van de ingreep. Behalve zaadcellen produ ceert een testikel ook geslachtshor monen. die de ontvanger vóór de transplantatie per injectie kreeg toe gediend. Dat stelde hem in staat tot een betrekkelijk normaal huwelijks leven. maar leidde tot ernstige stem mingswisselingen en depressies. Volgens chirurg dr. Sherman J. Silber wordt ongeveer één op de 50.000 man nen zonder testikels geboren. Door dat de transplantatie een identieke tweeling betrof, waren er geen afsto tingsverschijnselen te duchten. Sil ber hoopt binnen een jaar of twee een transplantatie van vader naar zoon uit te voeren, waarbij de afstoting wel een rol kan spelen. Ook ethisch zal de transplantatie on getwijfeld discussie oproepen. De erna eventueel verwekte kinderen- krijgen de erfelijke eigenschappen van de donor mee, die overigens in het nu gepubliceerde eerste geval niet van die van de ontvanger zijn te onderscheiden. De Vietnamese militairen hebben zich, aldus Peking, vrijdag op de bergrug Boniem bij de Vriendschaps pas, genesteld. Die dag deed zich een serie bloedige incidenten voor bij de grenspost in het gebied. China heeft melding gemaakt van drie doden en tien vermisten aan Chinese zijde. Volgens het Chinese persbureau heb ben de Vietnamezen prikkeldraad versperringen aangebracht en beko gelen ze de Chinese inwoners met stenen. Peking heeft op 12 juli zijn grenzen gesloten voor vluchtelingen uit Viet nam, behalve voor hen die beschik ken over de nodige papieren. Sinds die dag zijn verschillende malen dui zenden Chinezen massaal de grens overgestormd, volgens Peking wer den ze opgejaagd door Vietnamese militairen, volgens Hanoi werden ze opgejut door Chinese infiltranten. Aanhouding Hanoi heeft nog niet op de laatste beschuldigingen gereageerd. Wel maakte radio-Hanoi gisteren bekend dat Vietnamese grenstroepen op 13 augustus in de Vietnamese territoria le wateren zes Chinese schepen heb ben aangehouden. De radio beschul digde China van schending van de soevereiniteit en veiligheid van Viet nam. Vietnam heeft inmiddels een protest ingediend bij de Chinese am bassade in Hanoi en de Chinezen ge vraagd, maatregelen te treffen „op dat dergelijke incidenten zich niet meer voordoen". Radio-Hanoi meldde gisteravond te vens dat de Chinese hoofdonderhan delaar in Hanoi over de positie van de Vietnamezen van Chinese afkomst in Vietnam, de Chinese onderminister van buitenlandse zaken, Tsjoen Hsi- toeng, naar Peking is teruggekeerd om verslag uit te brengen aan zijn regering. Er werd niet bij gezegd of de Chinees nog terug zal keren naar Ha noi en of de onderhandelingen zullen worden voortgezet. Bij de tot dusver gevoerde besprekingen in Hanoi is geen overeenkomst bereikt over de positie van de ongeveer een miljoen in Vietnam wonende Chinezen. Hoea Kwo-feng De Chinese premier en voorzitter van de partij, Hoea Kwo-feng heeft giste ren zijn laatste besprekingen gevoerd met de Joegoslavische president Jo- sip Broz Tito. De besprekingen duur den anderhalf uur en gingen over „de toestand in de wereld" in het alge meen en over de relatie tussen beide landen in het bijzonder. Volgens het Joegoslavische persbureau Tanjoeg werden beide mannen het eens over een verdieping van de relaties en meer samenwerking tussen de Chine se en de Joegoslavische communisti sche partijen, ondanks ideologische verschillen tussen belde landen. De Chinese leider prees, zoals verwacht mocht worden, met name de onaf hankelijke opstelling van Joego slavië. Met de Sowjet-Unie vond gisteren ook Bulgarije dat premier Hoea er maar gevaarlijk aan deed door rond te reizen over de Balkan. De Chinese leider vliegt vandaag naar Teheran om met de Iraanse sjah te gaan pra ten. Ook dat bezoek valt bij de leiders in het Kremlin, altijd al bevreesd voor „omsingeling", zeker niet in goe de aarde. JAKARTA (Reuter) De Indonesi sche regering heeft een decreet uitge vaardigd dat alle ambtenaren en mili tairen verbiedt nachtclubs, sauna's en gokinstellingen te bezoeken. Dit heeft een regeringswoordvoerder gis teren in Jakarta bekendgemaakt. De ambtenaren en militairen mogen evenmin buitensporig veel etentjes geven, giften geven of ontvangen of zonder toestemming naar het buiten land reizen. De Chinese partijleider Hoea Kwo-feng onder houdt zich hier met de Joegoslavische presi dent Tito, die tot van daag zijn gastheer zal zijn. Hoea gaat vandaag naar Iran. TEL AVIV (DPA) Een Israëlische marinepatrouille heeft twee gewa pende Palestijnen op open zee aange houden en voor een verhoor naar Is raël gebracht, zo is gisteren in Tel Aviv bekendgemaakt. Het tweetal werd in een schip dat zonder lichten voer, ontdekt in de buurt van de grens met Libanon in de Middellandse Zee. De twee Palestij nen wilden zich niet identificeren. De Israëlische autoriteiten vermoeden dat zij een aanslag in Israël in de zin hadden. Wat er met het tweetal ver der is gebeurd is niet bekend. Een paar maanden geleden zijn Pa lestijnse guerrillastrijders over zee naar Israël gekomen waaizij ten noorden van Tel Aviv een bloedbad aanrichtten. MANAGUA (Reuter) i De top van het bedrijfsleven in de midden-Ame rikaanse staat Nicaragua heeft zich tegen president Somoza gekeerd. De kamers van koophandel van het land besloten in een vergadering van hun stuurgroep met 36 tegen drie stem men steun te geven aan een algehele staking met als doel Somoza tot af treden te dwingen. Verwacht wordt dat de meeste win kels en grootwinkelbedrijven in het land in de navolgende dagen gesloten zullen blijven. De staking is uitgeroepen door het zogenaamde brede oppositiefront FAO nadat linkse, sandinistische guerrillastrijders vorige week met succes een bezetting met gijzeling uitvoerden van het nationale paleis in de hoofdstad Managua, waarin het congres zetelt. Drie politie-mensen gedood MADRID (UPI, Reuter) Binnen een half uur zijn gisteren op drie verschillende plaatsen in Spanje drie politiemensen dood geschoten. Alle drie moorden vonden plaats in Spaanse streken waar sterke bewegingen voor zelfbeschikkingsrecht actief zijn. Om ongeveer elf uur in de morgen schoten twee mannen een Md van de Guardia Civil neer op een plein in de stad Santiago de Compostela. De stad ligt in Galicië in het noordwes ten van Spanje. Praktisch op het zelf de moment werd in Barcelona, de hoofdstad van Catalonië een politie man gedood door drie mannen die het vuur openden op een geparkeerde politlejeep. Het derde slachtoffer, weer een lid van de Guardia Civil, viel in de Baskische plaats Mondragon. Hier waren vermoedelijk twee daders. De verantwoordelijken voor de aan slag in Barcelona zijn volgens de poli tie van de stad gearresteerd. Zij zijn na een achtervolging en een korte schietpartij in een park ingerekend. Eé van de daders werd daarbij door een kogel getroffen in de benen. Over de identiteit van de gearresteerden heeft de politie nog niets bekend gemaakt. Officieel is niets bekend gemaakt over onderlinge contacten tussen de groepen die verantwoordelijk voor de drie aanslagen. De Spaanse radio zei wel dat de aanslagen „duidelijk op elkaar waren afgestemd". In Basken land, Galicië en Catalonië leeft het verlangen naar grotere zelfstandig heid tegenover de centrale Spaanse regering sterk. In Baskenland is de Guardia Civil ook voortdurend doel wit geweest van aanslagen van de radicale afscheidsbeweging ETA. De ETA wordt ook verdacht van de aan slag in Mondragon. Telefoontje Een radiostation in Galicië kreeg gis teren een anoniem telefoontje met de mededeling dat de aanslag het werk was van de Bewapende Galiclsche Liga. De man aan de telefoon zei dat de Liga deelnam aan de „nationale coördinatie" die in het hele land on dermijnende acties organiseerde voor de bevrijding van „de gekoloniseerde volkeren". De Liga, namens wie hij zei te spreken is een organisatie die nog maar kort bij de politie bekend is. De aanslagen van gisteren waren de eerste ernstige terreur-daden in Spanje sinds de moord op twee hoge officieren 21 juli in Madrid. De nieu we Spaanse grondwet, die momenteel door de Senaat wordt behandeld, voorziet in een vergaande vorm van zelfbestuur voor de verschillende re gio's. met een eigen identiteit. GENêVE (Reuter) Grote mogend heden in het westen en multinationa le ondernemingen zijn voornamelijk verantwoordelijk voor het verzet in Zuid-Afrika tegen verandering van zijn politiek van gescheiden ontwik keling. Dit verklaarde maandag in Genève de voorzitter van het anti- aparthcidscomité van de Verenigde Naties Leslie O. Harriman. Hij sprak in de openingsvergadering van een anti-apartheidscongres dat is georga niseerd door niet aan regeringen ge bonden bewegingen voor de mensen rechten. De Nigeriaan Harriman riep de wereld op een strategie tegen sa menwerking met het „misdadige en racistische regime" van premier John .Vorster te ontweroen Grote geïndustrialiseerde landen hebben volgens Harriman de eer op geëist voor het arrangeren van een vreedzame onafhankelijkheidsrege-- ling voor Namibië, tot op heden be stuurd door Zuid-Afrika, in strijd met resoluties van de Verenigde Naties. „Maar," voegde hij eraan toe, „het zijn de gwapende strijd en internatio nale actie die Vorster en de westerse mogendheden hebben gedwongen tot onderhandelen over Namibië. Wij zijn de westerse mogendheden geen dank verschuldigd. Zij zijn de oorzaak ge weest van het langdurig lijden van het Namibische volk." Het congres wordt mede bijgewoond door vertegenwoordigers van ver scheidene Afrikaanse nationalisti sche bewegingen. Er zijn ongeveer honderd afgevaardigden. D onze redactie buitenland -sjah van Iran heeft bakzeil moeten halen in zijn confrontatie met de itelljke leiders die hem durfden uitdagen. Bijna negen maanden It de alleenheerser met harde hand geprobeerd het relegieuze verzet ;n zijn regime te breken. Met de benoeming van de 67-jarige Jaafar rif-Emami tot premier lijkt de sjah nu voor een verzoenende koers te ifben gekozen. voor de sjlïtische moslems, waartoe negen tig procent van de Iraanse bevolking wordt gerekend. De sjiïtische leiders hebben ern stige bezwaren tegen de verwesterlijking van de Iraanse samenleving. De vrije ver koop van alcohol, de gokhuizen, de geleide lijke emancipatie van de vrouw en de af schaffing van de islamitische tijdsrekening waren de orthodoxe moslems even zovele doornen in het oog. Tot voor kort deed de sjah dit soort bezwaren nog af als naïef, maar hij is nu bereid op alle punten zijn beleid aan te passen aan de wensen van de traditionele geestelijken. De sjah, die al 37 jaar over Iran regeert, heeft wel meer te stellen gehad met tegen standers van zijn regime. De laatste jaren leek het verzet vooral te komen van een betreklijk kleine maar actieve radicale links georiënteerde groep. De sjah trad te gen deze groep meedogenloos op. Zijn ge heime politie, de SAVAK, behoort volgens Amnesty International tot één van de wreedste in haar soort. Dit radicale verzet trad zo nu en dan vrij spectaculair naar buiten maar leek toch geen partij te zijn voor de sjah en diens SAVAK. Van geheel andere aard was de oppositie binnen de hogere kringen van Iran. Hier werd niet geroepen om een radicale hervorming van de Iraanse samenleving, maar gold de kri- [koerswijziging werd afgelopen week al ereid. Dinsdag ontving de sjah Jaafar f-Emami voor een eerste gesprek. De Jende dag circuleerden er onmiddellijk ïchten dat de sjah van plan zou zijn 'nier Jamshld Amoezegar te vervangen Sharif-Emami. Deze laatste belegde )rhaast een persconferentie, waarin hij geruchten tegensprak. tweede aanwijzing voor een komende /ijziging was het feit dat de Iraanse iren donderdag en vrijdag uit de voor- iste steden werden teruggetrokken in mnelijke hoop dat er op die manier een 1 zou komen aan de voortdurende bloe botsingen tussen militairen en beto- Van de inmiddels weer geluwde publi- om zijn persoon, maakte Jaafar Sha- lami gebruik om besprekingen te voe- [met de belangrijkste leider van het ige verzet tegen de sjah, de geestelijke er van de sjiïtische moslims, Ajatollah )em Sjariat Madari. Tijdens dit gesprek %en de voornaamste maatregelen van afgelopen dagen voorgebakken zijn. jiebuigingen eerste bekendmakingen van premier if-Emami verraden dat de sjah bereid I n flink aantal kniebuigingen te maken De nieuwe premier van Iran, Jaafar Sjarif-Emami (tweede van rechts) stelt zijn nieuwe kabinet voor aan de sjah (rechts). tiek het ondemocratische karakter van het bewind van de sjah. Een parlementaire de mocratie met een meer-partijenstelsel werd geëist door deze over het algemeen goed opgeleide en pro-westerse opposanten. Dat deze groep ooit nog eens de krachten zou bundelen met de radicalen was erg onwaar schijnlijk en daarom was de positie van de sjah niet echt bedreigd. Bioscoopbrand Dat is veranderd sinds de geestelijke leiders hun aanhang gingen mobiliseren tegen de sjah. Deze traditionele leiders hebben ken nelijk Invloed genoeg om de sjah aan het wankelen te brengen. De spanningen tussen de sjah en de geestelijke leiders is de afgelo pen maanden langzaam opgelopen. Tot een keerpunt kwam het door de brand die 19 augustus in de havenstad Abadan uit brak in een bioscoop. De brand, die was gesticht, kostte aan meer dan 400 mensen het leven. De regering gaf onmiddellijk de orthodoxe moslems de schuld. Die beschul digden op hun beurt de regering van een welbewuste provocatie. De sjiïtische leider Ajatollah Kasem Sjariat Madari verklaarde strijdlustig dat zijn volgelingen de strijd zouden voortzetten totdat een einde was gemaakt aan de Pahlavi-dynastie. De sjah heeft nu maar afgezien van een verdere krachtmeting met de moslems en met een nieuwe regering een nieuwe fase in zijn regeringsperiode Ingeluid. Overbruggen De voornaamste taak van de nieuwe pre mier zal bestaan in het creëren van een gunstige politieke atmosfeer voor de alge mene verkiezingen die de sjah voor Juni volgend Jaar in het vooruitzicht heeft ge steld. Daarvoor is nodig dat hij de tegen stellingen die in het land bestaan over brugt. De nieuwe regering zal met dat doel een aantal democratiseringsmaatregelen door voeren. De door de sjah enige jaren geleden opgezette Rastakhizpartij, een eenheids partij waarvan alle Iraanse gezinnen lid zouden moeten zijn, is een fiasco gebleken. Uit de eerste varklaringen van premier Sha- rif-Emami viel op te maken dat hij de Rastakhiz-partlj slechts zal beschouwen als een van de vele partijen. De premier ver klaarde zelf met deze partij niets uitstaande te hebben. Op die manier legde hij er de nadruk op dat zijn regering boven de partij en wil staan. De premier heeft gezegd dat alle partijen volgend Jaar aan de verkiezingen zullen kunnen meedoen, op voorwaarde dat ze binnen de constitutie blijven. Dat houdt in dat alleen de pro-Russische communisti sche partij van deelname wordt uitgesloten. Dit vindt zijn oorzaak vooral in geo-polltie- ke overwegingen. Iran onderhoudt goede betrekkingen met de Verenigde Staten, Sa- oedi-Arabië en China. Vooral de laatste twee landen hechten aan een sterke anti- Russische staat aan de zuidgrens van de Sowjet-Unie. De Saoedi's hebben onlangs hun trouw aan de vorst van Iran bevestigd en de Chinese leider Hoea Kwo-feng. die vandaag in Teheran aankomt, zal zich in niet minder positieve bewoordingen over de politieke koers van de sjah uitlaten. In dat kader past geen sterke pro-Sowjet partij. Niet ingrijpend Met de aangekondigde hervormingen mikt de sjah niet alleen op verzoening met de sjiïtische leiders, maar ook op de steun van de beter opgeleide middenklasse, die de afgelopen Jaren heeft geprofiteerd van de stijging van de olieprijzen. Een ingrijpende wijziging van zijn sociaal beleid heeft de sjah daarvoor niet nodig. Zelfs de politieke liberalisering kan beperkt blijven. De sjah is gedwongen een stapje terug te doen. Of hij werkelijk zijn ijzeren greep op de Iraan se politiek en economie wil opgeven is on waarschijnlijk. Eerder lijkt hij er op uit het verzet terug te brengen tot een kleine, over zichtelijke groepering die met de geheime politie wel in bedwang is te houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7