'Buikhuisen moet beter weten' v Trouw Commentaar ran Nieuwe directeur Algemene Reclasseringsvereniging: uchtvaart kampt nog et vertragingen Zeldzame bloei van drakenboom in Wageningen HET WEER door Hans de Jong Minder kil Strandweer Fietser verongelukt de dirigent is een eend solosleetocht huisdier schrik niets gemerkt INSDAG 29 AUGUSTUS 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 fat er de afgelopen weken in Iran gebeurd, kan de regeringen van belangrijke westerse landen on- ogelijk onverschillig laten. Als et-communistisch buurland van Sowjet-Unie en als leverancier (n het smeermiddel voor de eco- jmie is Iran een uiterst belangrijk nd voor het westen. e sjah, die Iran al zo lang met hand regeert, is zich van machtspositie tegenover het pesten steeds bewust geweest. Hij id ook een vast omlijnd plan deze 'itspositie in het belang van Iran uit te buiten. De sjah is er afgelopen jaren op uit geweest zijn land een moderne lustriestaat te maken die in de omgeving als de regionale ider zou fungeren en in het grote- internationale verband haar par- ^tje zou kunnen meeblazen. muit het westen heeft de sjah bij streven nooit enige tegenstand betekenis ontmoet. Er waren n tijd tot tijd in verschillende iden wat kritische oprispingen N er de schending van de mensen- chten in Iran, maar op het ni- au van regeringen ontving de ih weinig kritiek. Hij werd met rbetoon ontvangen door presi- nten en premiers van vele natio- liteiten en kreeg van hen alle legenheid een moderne krijgs- acht op te bouwen waar de lief- bbers van de moderne militaire t :hnologie van staan te watertan- n. Zorgen leken de machtheb- m rs in het westen zich niet te iken over Iran. Het land van de ih leek met zijn stabiele regering n waardevolle bondgenoot tegen t communisme, een betrouwba- leverancier van olie en zou lang- am aan een goede afnemer wor- van dure westerse industrie- odukten. De autoritaire trekjes i de sjah werden op de koop igenomen. i dit draaiboek is echter één factor onderschat. Dat is de macht van de religie. Wie ooit had ge dacht dat met de welvaartsgroei en de industrialisering de invloed van de traditionele islamitische leiders in Iran als vanzelf zou tanen heeft zich vergist. De les die uit de recente gebeurtenissen in Iran kan worden getrokken is dat gods dienst vooralsnog een beslissende invloed heeft in de islamitische wereld. Saoedi-Arabië heeft ondanks de enorme toevloed van olie-dollars de strenge godsdienstige wetten gehandhaafd, Pakistan beleeft na een korte periode van modernise ring onder de nu in gevangenschap zuchtende Bhoetto een terugkeer naar de traditionele levensstijl. En de sjah van Iran is nu gebogen voor het verzet van de geestelijk heid in zijn land. Wat de effecten van deze islami tische opleving voor de internatio nale verhoudingen zullen zijn is op dit moment niet te zeggen. Mis schien is dat effect erg klein. Saoe di-Arabië is er op dit moment een goed voorbeeld van hoe modern zaken doen best te verenigen is met zeer traditionele inlandse toe standen. Aan de andere kant is het niet goed voorstelbaar dat de invloed van de islamitische leiders de bui tenlandse politiek altijd geheel on gemoeid zal laten. In de beschouwingen over de toe komstige internationale verhou dingen zal de factor godsdienst daarom niet mogen ontbreken. Arabische olie-landen wordt een steeds belangrijker rol op het we reldtoneel voorspeld wegens hun groeiende economische macht. Het zou struisvogelpolitiek zijn de ogen te sluiten voor de omstandig heid dat deze nieuwe rijken een geestelijk erfgoed meedragen dat sterk verschilt van het onze. door Leo Kleyn Hij is naar eigen zeggen een buitenstaander, en mede daarom lijkt hij zich soms te willen hoeden voor al te stellige uitspra ken over de reclassering. Maar hij verliest op slag zijn reserve, als hij komt te spreken over de Leidse hoogleraar dr. W. Buikhuisen, volgens wie de reclassering nog nooit enig succes heeft geboekt. „Belachelijk", vindt drs. M. S. J, Dotinga, die per 1 september aantreedt als algemeen directeur van de Algemene Reclasseringsvereniging in Den Bosch. „Buikhui sen", zegt hij, „heeft ongelijk. Hij zou beter moeten weten." uti Itf een onzer verslaggevers .'bHIPHOL De Nederlandse lucht vaartmaatschappijen KLM, Marti- ir en Transavia hebben gist eren in p*Tgelijking met het afgelopen wee- erHnde weinig hinder ondervonden »e n de stiptheidsacties van de Franse c keersleiders. Wel kampten de atschappijen echter met de door- van de aanzienlijke vertra- 'erJ»gen die zondag door deze ficties ren ontstaan. chtvaartautoriteiten in Madrid lakten gisterenbekend, dat ver- n! kkende vliegtuigen van de lucht- ven San Juan op Palma de Mallor- aa nog te kampen hadden met een ,r0 traging van meer dan achttien J1 'r. In totaal wachtten er maandag '°ena zeventig vliegtuigen met va- at itiegangers op het vertreksein, lar per uur mochten er slechts vier 01 egtuigen landen of opstijgen. Meer w zesduizend vakantiegangers wa- oe i hiervan de dupe, terwijl zoals nu s gebleken zondag meer dan twaalf- izend wachtende passagiers zich in s j vertrekhal bevonden, r i de nacht van zondag op maandag ng rden op Schiphol vliegtuigen te lt met vertragingen tussen de twee T bijna zestien uur. Deze vertragin- eg i beïnvloedden weer de vlucht- ema's van maandag. Transavia e7iest gisteren drie inhaalvluchten voeren, die zondag wegens de itheidsacties niet konden worden ;evoerd. Een KLM-toestel datzon- in Madrid was gestrand landde teravond op Schiphol, evenals een va Martinair dat zondag op ter mee: te weten tussen de één en uur. Ibiza was blijven staan. Naar verhou ding vielen de vertragingen gisteren De gewezen adviseur van de minister van justitie, die als onderzoeker ook op lichamelijke kenmerken van de linquenten gaat letten, zei onlangs dat onder andere de reclassering geen uitzicht heeft geboden op de oplos sing van het criminaliteitsvraagstuk. Dotinga vindt het absurd dat succes van de criminaliteitsbestrijding af te meten aan de resultaten van de re classering. „Het nut van de reclasse ring", zegt hij, „moet je afmeten aan de mate waarin het lukt de schade beperkt te houden, zowel naar de delinquent als naar de maatschappij toe." Daarmee ruimt hij het niet alleen bij Buikhuisen levende misverstand uit de weg dat de reclassering alleen of hoofdzakelijk iets van doen heeft met degenen die in de gevangenis of het huis van bewaring zitten. Wie daar nog niet is beland, kan de reclasse ring ook nodig hebben, en als het aan Dotinga ligt, zal op dat aspect van de hulpverlening juist het accent komen te liggen. De nieuwe directeur van de Algeme ne Reclasseringsvereniging wil zijn aandacht onder meer gaan richten op de zogeheten vroeghulp, waarbij het gaat om mensen die op een politiebu reau terecht zijn gekomen of onder de dreiging van een justitiële procedure leven. Aan klanten is op dit deelge bied geen begreik: volgens Dotinga komen tienduizenden mensen per jaar met de justitie in aanraking. Bij die vroeghulp stelt de reclassering zich mede ten doel zo mogelijk een strafrechtelijke vervolging te voor komen. Nieuwsgierigheid Hij heeft, zegt Dotinga, „met een lich te nieuwsgierigheid" gesolliciteerd naar zijn nieuwe functie, die vacant raakte, toen zijn voorganger mr. P. A. Schaafsma tot de directie van een ziekenhuis toetrad. Hij kende de re classering niet, maar had zich de laat ste jaren wel met welzijnswerk bezig-- gehouden. Van dat welzijnswerk, aanvankelijk zijn hobby, heeft Dotinga (36) zijn beroep gemaakt. Hij heeft theologie gestudeerd en was een paar jaar me dewerker aan de universiteit in Gro ningen. Na als vrijwilliger met het welzijnswerk in aanraking te zijn ge komen, werd hij in 1969 directeur van een instituut voor jeugdbeleid in Rot terdam. Sinds 1974 werkte hij op het ministerie van CRM. Als ambtenaar bij CRM hield hij zich voornamelijk bezig met de decentra lisatie van het beleid op sociaal-cul tureel terrein. Mede op grond van de ervaring die hij daarbij heeft opge daan, hoopt hij de Algemene Reclas seringsvereniging te kunnen verrij ken met „een beetje algemene des kundigheid ten aanzien van beleids ontwikkeling en management". Ove rigens wil hij „niet alleen maar mana ger' zijn, maar zich ook verdiepen in de inhoudelijke kanten van het re- classeringswerk. Dat werk is de laatste tijd een beetje blijven liggen. Dotinga hoedt er zich voor dat met zoveel woorden te zeg gen, maar hij heeft het wel over een „heroriëntatie" die „dringend nood zakelijk" is, nadat de laatste drie jaar veel tijd is gaan zitten in organisatie- en reorganisatieproblemen. De Alge mene Reclasseringsvereniging is het resultaat van een fusie tussen ver schillende reclasseringsinstellingen. Die vereniging, vindt Dotinga, moet er nu maar hard tegenaan. Utopisten Niet alleen op het terrein van de vroeghulp is er werk aan de winkel. Dotinga vindt dat de reclassering zich ook intensiever dan tot nog toe moet gaan bezighouden met hulp aan buitenlanders die met de justitie in aanraking komen, met de rechtsposi tie van gevangenen en van ter be schikking van de regering gestelden, met alternatieve straffen. Daarnaast wil hij ook aan de hulp aan slachtof fers van misdrijven meer aandacht besteed zien. Bij de uitvoering van het programma zal de nieuwe directeur zich naar ei gen zeggen doen kennen als een „rea list". Van de reclassering weet hij intussen wel zoveel af, dat degenen die daarin werkzaam zijn vaak voor utopisten worden aangezien. Zelf zal hij daarvan niet verdacht kunnen worden. In zijn nieuwe functie zal hij onder meer streven naar verbeterin gen in de strafrechtspleging, maar een samenleving waarin geen rechts regels meer worden overtreden, ziet hij niet opdoemen. Tot de onbereikbare idealen rekent Dotinga ziet hier wel een taak voor de reclassering, maar tekent daarbij aan de betrokkene zelf de alternatieve straf moet willen ondergaan en dat de reclasseerder niet de rol van pseudo- bewaker opgedrongen mag krijgen. De Algemene Reclasseringsvereni ging heeft sinds haar oprichting in 1976 vooral geworsteld met de vraag of het reclasseringswerk niet moet worden losgekoppeld van het justitië le apparaat en worden ondergebracht bij het welzijnsdepartement van CRM. Daarmee zou een einde worden gemaakt aan een situatie waarin de reclassering enerzijds hulp verleent aan degenen die met de justitie in aanraking komen, maar aan de ande re kant een verlengstuk van diezelfde justitie is. De nieuwe algemeen directeur is ook ten aanzien van deze kwestie een realist. Hij zegt er „zeer nadrukke lijk" van overtuigd te zijn dat de reclassering binnen de strafrechtsple ging moet blijven functioneren. Die positie vindt hij weliswaar „niet zo comfortabel", maar toch onvermijde lijk. „De reclassering moet binnen dat spanningsveld leven. Onze cliën ten komen niet vrijwillig met ons in contact. Ik zie daarom alleen maar mogelijkheden tot reclassering, als wij binnen het strafrechtelijk sys teem blijven." Dat drs. M. S. J. Dotinga van het ministerie van CRM afkomstig is, moet als louter toeval worden be schouwd. Dotinga ook de afschaffing van de gevangenisstraf. Mede van de zijde van de reclassering is en wordt daar voor wel gepleit, maar hij is er niet gevoelig voor. „Vrijheidsstraffen zul je altijd houden. Ik denk dan bijvoor beeld aan ernstige agressieve delic ten. Niet vergeten mag worden dat die straffen ook betekenis hebben naar de samenleving toe. Dat bete kent natuurlijk niet dat je je niet permanent moet afvragen of er geen alternatieven zijn." Alternatieve straffen, waarover de laatste tijd veel te doen is, passen in de door Dotinga geformuleerde doel stelling van de reclassering de schade voor wie met de justitie in aanraking komt. zo gering mogelijk te houden. Dotinga juicht het bijvoorbeeld toe dat is voorgesteld steunfraude niet meer met een gevangenisstraf, maar met een geldboete af te doen. Het gaat hierbij, vindt hij, om een econo misch delict, waarop dan ook met een economische sanctie gereageerd moet worden. Overigens wordt met betrekking tot alternatieve straffen vooral gedacht aan verplichte tewerkstelling in de sociale sector. In Engeland zijn daar mee minder goede ervaringen opge daan. Het gevaar dreigt dat de ver plichte arbeid minder wordt be schouwd als een alternatief dan als een uitbreiding van het arsenaal aan straffen. Juist met het oog op zulke ongewenste effecten, vindt Dotinga het bij uitstek een taak van de reclas sering creatief mee te zoeken naar oplossingen die wel voldoen. Bij dat zoeken komt ook de vraag aan de orde of de reclassering betrokken moet zijn bij de tenuitvoerlegging van de alternatieve straffen. Justitie vindt van wel, maar de reclassering zelf voelt er weinig of niets voor. 1 WAGENINGEN (ANP) - In de tropische kas van de land bouwhogeschool in Wagenin gen staat nu een Westafrikaan- se drakenboom in volle bloei. Dit is voor Europa een zeld zaamheid. Voor zover bekend heeft deze boom 150 Jaar gele den voor het laatst gebloeid in Europa, namelijk in de tropi sche tuin van Berlijn-Dahlem. De bloem van de vier meter hoge drakenboom bestaat uit een anderhalve meter lange pluim, die bezet is met honder den witte bloempjes. Deze bloempjes openen zich alleen bij avond en nacht en versprei den dan een zware geur. De boom, die twintig meter hoog kan worden, speelt in West-Afrika (van 8ierra Leone tot Kameroen) vaak een mys tieke rol. Men komt hem daar tegen bij de Ingang van een dorp, bij de hut van de medi cijnman of het opperhoofd en op begraafplaatsen. XA V' ■A M -A' A -J Terwijl gistermiddag in de ene regio nog vrij zonnig weer heerste, bleef het op andere plaatsen somber en kil. Zelf heb ik het tussen vier en vijf uur eens even getest in de TJon- gervallei: Op de niet door bos omzoomde velden voelde het bij een af en toe krachtige westelijke wind bepaald herfstachtig aan. De hele sfeer in de natuur, met af en toe motre gen, had er iets van. Om vijf uur was de temperatuur tot onder 15 graden gezakt. Op de daarvoor ontvangen computerkaarten van de hogere niveau's kon worden vastge steld, dat de stromingen over Noordwest- Europa in vergelijking tot een etmaal eerder, van noordwest meer westelijk worden. De koudestroming was vooral op het oostelijk deel van de oceaan duidelijk aan het afvlak ken. Ook de temperatuur in de bovenlucht (vijfduizend meter) was in dat gebied stijgen de. zondag op de breedte van Noord-Ierland nog -15 graden, gisteren -11 graden, invloeden die er mee voor zullen zorgen, dat de tempe ratuur de komende dagen aan de grond in onze omgeving ook weer wat hoger zal worden. Een storing uit IJsland voert inmiddels al iets zachtere lucht aan, die evenwel ten koste van regen en motregen onze kusten en het bin nenland bereikt. Wanneer later op dinsdag en vooral woensdag de zon doorbreekt kan het kwik tot waarden van 17 a 18 graden oplopen, op de laatste zomerdag is onder een ruggetje van hogedruk 19 graden Celsius niet ondenk baar. Toch zal daarmee de zomer van 1978 een te koud uiteinde houden. Ik vergat nog even te zeggen, dat het weerty pe na die vlakke Noordzeestoring opnieuw gekenmerkt zal worden door zonnige perio den en hier en daar een bui. Wat dit betreft verandert er niet zo veel: het blijft in het overgrote deel van deze week wisselvallig. Verschillende mensen vroegen de tekst van „herfstgedachten" een gedicht van Rindert van Zinderen Bakker (geboren 1845, overle den 1927), nadat ik er gisteren via de NCRV- microfoon drie coupletten van had voorgele zen. Omdat er ook onder de lezers van Trouw wel belangstelling voor zal zijn, volgen hier die bewuste drie coupletten, aangevuld met nog drie (van de acht in totaal). De bundel heet „Oud en nieuw. Een tuiltje vereen", uitgave Gooise Drukkerij, Naarden, 1914. Netto opbrengst bestemd voor de Belgische vluchtelingen. „Weer dreigt de zomer heen te gaan, met licht en heldere luchten, met voog'lenlied en fleur en kleur, met feesttooi en met bloemengeuf, met keur van ooft en vruchten. Straks raast de storm weer over 't veld, als najaarsbuien komen. Dan staat weer bladerloos het hout, dan giert de regen weer door 't woud, dan wassen weer de stromen. Zo vlieden onze dagen weg, gelijk de jaargetijden. Ontluiken, bloeien en vergaan, is het kenmerk van ons kort bestaan, bij droefheid en verblijden. Wel hem, die, wat hij tegenkomt, 't Zij in zijn lentejaren, in zomer, herfst, of wintertijd, zo vaak het noodlot hem kastijdt, noch hoop, noch moed laat varen. Wie deze twee tot leidslién houdt, steeds al zijn levensdagen, bij tegenspoed en ongeval, wordt, wat hem overkomen zal, toch nooit geheel verslagen. Blijf daarom hopen sterveling; houdt moed ook bij uw treuren; laat nooit u overmeesteren van, het lot, dat spoedig keren kan, wat er ook moog' gebeuren. Want altijd heeft na donkeren nacht de Zon weer warmte en licht gebracht. Vandaag; na een sombere nacht en ochtend met regen, volgen er later op de dag enkele plaatselijk bui opklaringen bij een naar noordwest tot noord ruimende wind. Matige tot vrij krachtige wind. Maximumtemperaturen 17 graden (lucht- en zeewater). Verdere vooruitzichten: meer zon, iets zach ter, maar ook nog wel een bui. HOOGWATER 30 VlltdnfCD: 00.30-13.04; HarlncvlirUlulirn: 00.40- 13.31; Rotterdam: 3.44-15.10; Schevcnlncen: 1.55- 14.30; IJmuideo: 2.14 15.09; Den Kelder S.50-1MS; Harllnfen: 0.13-31.13; DelfilJI: 10.41- 3X31. ROTTERDAM Op 6S-Jartge leef tijd is mevrouw J. W. Kuypers-Kra mer uit Rotterdam maandag bij een ongeval op de kruising Hunladijk- Ryerdijk om het leven gekomen. Ze kwam als fietser in botsing met een motorfiets. De ooreaak van het onge luk is een voorrangskwestie. Het slachtoffer, dat ernstig gewond raak te, was bij aankomst in het Clarazle- kenhuis in Rotterdam al overleden. Er bestaat een motel, waar je als mens niet terecht kunt. Wel als je een hond, een kat. een kooivogel- tje of een boa constrictor bent. In dat geval krijg je er de beschik king over een kamer met zachte achtergrondmuziek, een eigen brievenbus bij de ingang en een ontbijt met spek en eieren. Dat zijn althans de geneugten van het „Amerikaanse huisdierenmo tel", dat te vinden is op de Huis dierenlaan (Pet Lane) nummer 1 in Prairie View, een plaatsje in de Amerikaanse staat Illinois. Het motel is ontdekt door het New Yorkse echtpaar Jane en Michael Stern tijdens hun vijf jaar lange zwerftocht door 48 Amerikaanse staten. Ze hebben in die jaren zoveel geks gezien dat ze het alle maal hebben opgeschreven. Uit eindelijk hebben ze er een boek van gemaakt, een soort gids voor een buitenissige vakantie, die ze „Amazing America" genoemd hebben, dus zoiets als wonder lijk. verbazingwekkend Amerika. Wonderlijk waren de dingen ze ker, waarover Jane en Michael zich hebben verbaasd. Dat motel voor huisdieren is maar één van de ongeveer zeshonderd zonder linge toestanden die in hun reis gids beschreven zijn. Zo kwamen ze in Hot Springs (in de staat Arkansas) in de IQ-dlerentuin te recht, waar volgens de eigenaars uitsluitend dieren met een vér gaande intelligentie zitten. In elk geval leveren ze stuk voor stuk bijzondere prestaties: de kip Ruby bijvoorbeeld kan de „twist" dansen, een eend die naar de naam Bert Backquack luis tert, leidt een orkestje, er is een papegaai die rolschaatst en er zijn diverse honden die hun poot niet omdraaien voor een partijtje schaken. Een ander eigenaardig soort dierenvergaarplaats ont dekten ze in het stadje Abilene in Kansas: de Micro-Zoo, waar dui zenden piepkleine wezentjes ge huisvest zijn, als amoebes, schimmels en sponsdiertjes. Ver spreid over het hele land signa leerden de Sterns alle mogelijke dierenbegraafplaatsen, waarvan ze de opmerkelijkste die op Long Island (New York) vonden. Daar ligt namelijk de cockerspaniel Checkers van ex-president Nixon begraven; de hond werd door een verkiezingstoespraak van zijn baas in 1952 (de „Checkers speech") in het hele land bekend. De grootste bollen touw ter we reld zijn ook in Amerika te zien: eentje in Cawker City (Kansas) en eentje in Darwin (Minnesota). Landbouwer Frank Stoeber be gon met de eerste in 1953. Tot aan zijn dood, twintig jaar later. raapte mj eiK stukje touw op dat hem voor de voeten kwam en knoopte dat aan zijn vorige vondst vast. Zodoende verzamel de hij een kluwen met een ge wicht van zo'n vierduizend kilo, waarvoor de bijna een half mil joen meters aan stukjes touw verantwoordelijk zijn. Janc en Michael schatten de rol touw van Francis Johnson uit Darwin op nog wel duizend kilo zwaarder, maar dat blijft maar een gokje. Niemand heeft ooit de moeite ge nomen precies na te gaan welke van de twee echt de grootste ter wereld is en de Sterns hebben het ook niet nagemeten. Een laatste voorbeeld uit „Ama zing America": in Pigeon Cove (Massachusetts) woont het echt paar Stenman. dat een redelijk formaat huisje heeft gebouwd van opgerolde krantenpagina's. De Stenmans begonnen al in 1952, zodat er veel historisch ma teriaal in hun huisje te vinden is. Binnen de muren (215 pagina's dik) staat het bureautje, ge maakt van pagina's waarop mel ding gemaakt wordt van Lind berghs solovlucht over de oce aan. En voor Amerikagangers die niet verder dan New York ko men: op Staten Island bevindt zich de grootste vuilnisstort plaats ter wereld, maar Jane en Michael raden een bezoek af: die vuilnishoop is te groot, te diep, te gevaarlijk en het stinkt er ver schrikkelijk. Expedities naar en over de Noordpool zijn er genoeg (ge weest), maar in je eentje driedui zend kilometer per hondenslee over de ijzige vlakte trekken, dat is nog nooit voorgekomen totdat de Japanner Naomi Oemoera er aan begon. De 37-jarige Oemoera vertrok in mei van Ellesmere Island, een onherbergzaam stuk van Canada, en heeft nu een punt op Groenland bereikt, drie duizend kilometer van zijn ver trekpunt. Hij is aardig wat om gereden, maar dat scheen niet anders te kunnen, omdat je na tuurlijk niet overal met een slee door kunt, zelfs niet als er een zeil op zit. Deze foto heeft de ondernemende Japanner uiter aard zelf gemaakt. Er zullen er nog wel meer volgen, want zijn tocht is nog niet afgelopen: mid denin Groenland stap je niet zo maar op de trein naar huis, zodat hij nog een stukje verder zal moeten. waren merkte niemand iets van het hulpgeroep, geblaf en gejank. De hele dag, de hele nacht en ook nog de volgende dag zat de vrouw daar noodgedwongen ineengedo ken. de Jankende, hongerige hond aan haar voeten. Pas die avond viel het een buurman op dat er iets niet in de haak moest zijn. Vanaf zijn eigen balkon ont dekte hij zijn buurvrouw, waarna hij direct alarm sloeg. In het zie kenhuis constateerden de artsen dat de bejaarde aan een ernstige vorm van uitdroging leed, door dat ze zo lang niets had kunnen drinken. Maar dankzij haar uit stekende gezondheidstoestand zal ze daar weer gauw bovenop komen. ten ze, morgen weer een dag en dan zien we wel verder. Grote schrik de volgende ochtend: een onbekende bleek wél de moeite te hebben genomen om de auto uit de modder te trekken en is er nog steeds mee zoek. Op het balkon van haar flat, drie hoog in een buitenwijk van Stockholm, heeft een oude vrouw drieëndertig uur gevangen geze ten in haar ligstoel zonder dat een van de buren haar hulpge roep hoorde. De 74-jarige vrijge zel Margaretha Rosen was 's morgens op haar balkon een kopje koffie gaan drinken, zoals ze altijd deed. De plastic zitting van het vouwstoeltje begaf het en het ding klapte dubbel, de oude vrouw bekneld houdend tussen het metalen frame, zodat ze met haar knieën tegen haar kin geklemd zat. Haar hond Bon nie, een Schotse terrier, was de enige die behalve zijzelf alarm kon slaan. Die deed dat ook, maar ondanks het feit dat er veel mensen in het flatgebouw thuis Nou hadden die mannen uit een buitenwijk van de Australische stad Sydney zo hun best gedaan om bij de vrijwillige brandweer te komen, wat ze trouwens ook ge lukt was. Maar zonder blusmate- riaal kom je niet ver, en daar zitten ze nu mee. door eigen schuld nog wel, Met het schaam rood op de kaken moesten ze de politie gaan vertellen dat ze hun brandweerauto hadden laten ste len. In het weekend waren ze uit gerukt om een brandje te blus sen. waarbij hun wagen was vast geraakt in de modderige berm langs de sloot, waaruit ze hun bluswater haalden. Nou Ja, dach- Een volwassen leeuw in een café. dat kan niet. Dat vindt althans een rechter in Elzas-Lotharlngen, maar de eigenaars van de leeuw Clarence zijn het er natuurlijk niet mee eens. In het dorpje Grosliederstroff houden ze er zo wel het café als de leeuw op na. volgens hen een uitstekende combinatie. Clarence is door de bazin met de fles grootgebracht en is, zegt ze. zo tam. dat hij in het etablissement geen vlieg kwaad doet. Het café is naar de leeuw genoemd: Le Lion d'Or. Maar de rechter was onverbidde lijk. Clarences eigenaars kregen een week de tijd om een ander onderkomen voor hun langharige huisdier te zoeken. Ze vonden het bij een fabrikant in de buurt van de Saone. die het dier wel bij zijn eigen leeuwen in zijn privé-park wil huisvesten. Daar gaat Claren ce dus binnenkort naar toe, met de hond Xela, zijn beste speelka meraadje. De leeuw zal het er vast wel naar zijn zin hebben, maar hoe het een hond tussen al die vreemde roofdieren zal ver gaan laat zich raden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5