I edt >er }DR Honkbalteam figurant Weinig hoop op medailles bij EK-atletiek «►•v* Nederlandse zwemmers zonder eremetaal olotitel aar Italië Japan loopt eenvoudig over falende Nederlandse ploeg heen Kortsnoj bespeurt radio activiteit SDAG 29 AUGUSTUS 1978 SPORT TROUW/KWARTET PH11 - R15-S13 46 door Theo Reitsma PRAAG De tegenvaller die bij het wereldkampioenschap zwemmen in West-Berlijn aan de super slokop, de DDR, is uitgereikt krijgt bij het Europees kampioenschap atletiek geen vervolg. Vandaag begint die strijd in Praag. De vrouwe lijke atletiek elite van de DDR is ook dit seizoen machtig genoeg om te overheersen en bij de heren valt er voldoende aan toe te voegen om de Europese hegemonie te handhaven. JST-BERLIJN Nederland zon- medailles en Oost-Duitsland Ujchts één gouden medaille. Zie daar meest opmerkelijke conclusies die len te trekken na afloop van de ajjkeldkampioenschappen zwemmen gisteravond in West-Berlijn wer- afgesloten. Voor wat betreft het le: Enith Brigitha bereikte op de meter vrije sljffe wel de finale ar kwam na een fel gevecht in de dstrijd opnieuw met lege handen het water. overwinning ging evenwel naar de stduitse Barbara Krause die daar- e het gezicht redde van haar land. t een tijd van 55,68 sec. veroverde de eerste en enige gouden medaille ir Oost-Duitsland. alle andere afstanden moesten de stblokmeisjes en heren voortdu- Amerikaanse en Canadese te- itanders voor laten gaan als het het meest begeerde ere-metaal 5tl de 800 meter vrije slag voor dames overde het Australische wonder- emstertje Tracey Wickham haar eede gouden hanger. Ze bleek op- uw sterker dan haar belangrijkste _jponenten uit de Verenigde Staten, jnthia Woodhead en Kim Linehan, respectievelijk het zilver en het >ns omgehangen kregen. Annelies ^ejtas finishte in een vijfde positie. agressieve wesp heeft overigens termorgen bijna Enith Brigitha's om zeep geholpen om de fina- van de 100 meter vrije slag te eiken. Het insect cirkelde drei- id rond haar hoofd, toen het start- nando klonk. 4 >pmg IST-BERLIJN Victor Koeznet- r uit de Sovjet-Unie, die tijdens de '>f reldkampioenschappen zwemmen ns op de 100 meter rugslag heren i, is gediskwalificeerd na een tot e keer toe positief uitgevallen do- Volgens een woordvoerder de internationale zwemfederatie ^NA) had de 17-jarige Koeznetsov, zesde werd in de finale van de 200 ■ter rugslag, een spierversterkend Dddel gebruikt. De Nieuwzeelander ||ry Hurring, die vierde werd in de ale krijgt nu het brons. maakte een afwerende bewe en deed een stap achteruit. Ze iet het startblok pas, toen die leren al in het water lagen. Geluk- had zij aan de voor haar zwem- de wereldrecordhoudster Barba- ause een goed aanknopingspunt een achtervolgingsrace. Dat :ht haar uiteindelijk nog binnen >7.51 seconden, waarmee ze als ie in de finale terechtkwam. Zover im Ineke Ran niet. De Amstel- nse blondine, die dit seizoen waar- Ijnlijk meer wedstrijd- dan trai- ;skilometers heeft gemaakt, bleef ;en op 58.52 (veertiende). "~"zal nu maar eens een eind aan dat immen moeten maken," consta- fiflrde ze laconiek. „Drie jaar geleden I ik sneller dan nu." Bij die gele- jheid werd Ineke Ran Europees idkampioene voor de Oostduitse egenwoordigsters. Nog steeds in- ïeren ploegleiders uit de DDR r dat „verbazingwekkende na- talent Ran" en kijken ze ongelo- als wordt verteld, dat de betrok- e door schoolwerk nauwelijks aan n toekomt en de wedstrijden opt, zoals officials de veelvuldige les. Of I. (ter vrije slag voor heren is 1. David Mac- (VS> 50.24; 2. James Montgomery (V8) 50.73; ius Stelnbach (WdL) 50.79 (nieuw Eur. ree 4. (llo Guarducil (Ita) 51.71; 5. Fernando Cana- or> 51.74; 6. Andreas Schmidt (WdL) 51.78; 7. Holmertz (Zwe) 51.83; 8. Per-Alvar Magnu- Zwe) 52.36. maal honderd meter wisselslag heren lenigde Staten 3.44.63. 2. West-Dultsland 8. 3. Groot Brittannie 3.49,06. 4. Canada 0. 5. Oost Duitsland 3.50.15. 6. Zweden 8. 7. Sovjet Unie 3.51.18. 8 Japan 3.54,84. (ter vrije slag voor dames: 1. Barbara Krau- IDri 55.68. 2. Lene Jenssen (Noo) 56.82. 3. sa Tsareva (Sov) 56.85. 4. Stephanie Elkons "".98. 5 Enith Brigitha <Ned> 57.17. 6 Helke •Dr) 57.49. 7 Birgita Jonsson (Zwe) 57.54. 8. :a Perrott (N-Zl) 58.03. •ter vrije slag voor dames is: 1. Tracey m (Aus) 8.24.94. 2. Cynthia Woodhead (VS) 3. Kim Linehan (VS) 8.32.60, 4 Michelle (Aus) 8.33.45. 5. Annelies Maas (Ned) 8.42.71. Aksenova (Sov) 8.43.56,7. Marina Altmann 8.57.53. 8. Roberta Felottl (Ita) 8.58.26. 29( 5TBERIJN Italië is wereld pioen waterpolo geworden. In de wedstrijd van het toernooi in Ber- speelde Italië gelijk (4-4) tegen garije. Dit resultaat was voldoen- m wereldkampioen te worden. De ;nstanden waren: 2-1,0-2,2-0,0-1. ENNEN Door zijn overwinning in het tamploenschap op de weg voor prols is Knetemann in het klassement om de ee Super Prestige opgeklommen naar de plaats met 153 punten. De onttroonde Ikamploen. Francesco Moser, tweede op Irburgring nam de leiding in het klasse- (over van de Fransman Bernard Hlnault. MEEN Koningin Juliana en prins srd hebben aan wereldkampioen wieiren- b de weg voor profs. Gerrie Knetemann. ïlukwens gezonden Enith Brigitha en Annelies Maas deden ook de laatste hoop op een Nederlandse medaille de bodem inslaan door Co Matoc RIMINI „Alleen maar ré ken", was één van de laatste wanhoopsadviezen van assis- tent>coach Hamilton Ri chardson, één van de drie coa ches die Nederland tijdens dit honkbal-WK begeleiden, aan zijn slagmensen tijdens het duel tegen Japan. Aanvallend was de bal raken inderdaad het enige, waartoe de Neder landse ploeg in staat was. Ja pan won met 7-0 en hoefde zich daarvoor eigenlijk in het geheel niet in te spannen op het werpen van achtereenvol gens Hijzelendoom, Tromp en Mulder. Slechts twee honkslagen kregen de Japanse werpers Mori en Manabe te gen, terwijl de Japanners tot tien hits kwamen. Daarbij dient wel te worden aangetekend dat de Japanse ploeg na de eerste vier innings het duel ook wel voor gezien hield en free-wheel- end de negen innings volmaakte. Zeer tegen de zin in van de Japanse technische staf overigens. Want met een publiekelijke straftraining werd de Japanse selectie na afloop van het fraaie duel nog eens stevig aan het werk gezet. Hoe Nederland ooit van dit Japan, dat door de 2-3 nederlaag tegen Cuba en het 5-3 verlies tegen Amerika als uitgeschakeld voor de titel mag wor den beschouwd, tijdens de jongste honkbalweek heeft kunnen winnen', zal altijd een raadsel blijven. Nederland had dit maal geen schijn van kans. Het was zelfs bij tijd en wijle gênant om te zien hoe sommige Nederlandse spelers aan slag decime ters naast de bal stonden te maaien. Verdedigend zat het ook niet al te solide in elkaar. Vooral het optreden van het buitenveld-trio Horeman. Jenken en Richardson was weinig alert. De lankmoedige officiële scorer was echter bereid, misgrepen van de Nederlandse verdedigers als honksla gen aan te tekenen in plaats van veldfouten. Regelrechte uitblinkers binnen Oran je waren er dan ook niet, alhoewel Charles Urbanus en ook routinier Boudewijn Maat defensief een smet teloze wedstrijd speelden. Maat was trouwens met de aan slag groeiende Don Wedman de enige Nederlandse speler die de bal voor een honkslag het veld in kon sturen. Het zou echter te ver gaan om het Nederlands team verwijten maken. Het verschil tussen beide ploegen is nu eenmaal veel te groot om uit schieters daargelaten van gelijke kracht te kunnen spreken. Daardoor valt dit WK eigenlijk uiteen in twee toernooien. De onderlinge strijd om het kampioenschap tussen Amerika, Japan en Cuba en het spel om de kruimels van de overige deelnemers. België valt bij dat alles geheel uit de boot. Mochten onze Zuiderburen nog enigszins met geheven hoofd het honkbalveld na de 7-1 nederlaag te gen Zuid-Korea verlaten; de 19-0 nederlaag tegen Nicaragua gisteren moet de Belgen aan het denken heb ben gezet, wat zij tijdens dit kampi oenschap in Italië eigenlijk zoeken. Nederland bleeft achter een afstraf- BelgGniTlOp fing tot nog toe bespaard, alhoewel de reeds eerder gemelde straftraining die de Japanse coach zijn ploeg na het duel tegen Oranje opdroeg, de nederlaag toch nog wat schrijnender maakte. Nederland heeft 27 deelnemers in Praag. Slechts een enkeling mag ho pen op het wegvallen van een kruimel uit de medaillehoop. Het deelnemen staat voorop; voornamelijk om erva ring op te doen voor een soortgelijke rol bij de Olympische Spelen in 1980. Maar voor het eerste startschot is het nationaal optimisme nog intens en niet gebaseerd op resultaten of cijfers. Op de eerste dag kunnen de vernielin gen in de mooie dromen meevallen, want uit het Nederlandse potentieel komen dan de meest goed aange schreven atleten in actie. Hermens en Te Broke bijvoorbeeld op de tiendui zend meter, Schulting en Körmellng in de series van vierhonderd meter horden en achthonderd meter. Mor gen pas arriveert hoogspringer Ruud Wielart en daarmee is de lijst op. waarvoor momenteel internationale belangstqjling bestaat. Jos Hermens hult zich trouwens in de rol zoals hij die na de Olympische Spelen in 1976 heeft aangenomen. Dat wil zeggen: hij kleineert elk opti misme. Voor Montreal achtte hij zich goed in vorm maar dat werd in het arme nationale atletiek land uitgele- ged als een favorieten rol. Toen dat tegenviel werd Hermens gevloerd door de publieke opinie en daarvoor past hij nu op. Hij kent het deelne mersveld aan de internationale top wedstrijden namelijk beter dan wie ook. Goede tijden in de aanloop naar een evenement als in Praag geven geen zekerheid over de fijne afloop, bovendien heeft de Nijmegenaar last van een achillespees-blessure en be zocht hij de Utrechtse arts Strikwer- da de laatste tijd bijzonder frequent. PRAAG De Belgische ploeg is gisteravond als laatste in Praag gearriveerd. Reden voor die late aankomst minder dan 24 uur later moesten de eerste deelnemers aan de start komen was dat de Belgische bond vergeten had vliegtickets te bestellen. Het was duidelijk eenrichtingsver keer tussen Japan en Nederland en een geheel ander honkbalniveau dan de wedstrijd die zondagavond tussen Cuba en Japan plaatsvond. In een uitermate enerverend en hoogstaand duel brachten de Cubanen Japan de tweede wat ongelukkige nederlaag in dit toernooi toe, waardoor de titel hoogstwaarschijnlijk bij Amerika of Cuba zal terechtkomen. 1-4-1-0 T-omp (T3/> innings) 3-4-8-1. Mulder (1 In ning) 0-0-1-0 Werpcljfers Japan: Morl (6 Innings) 8-0-1-0 Manabe (3 Innings) 4-0-1-0 Gerard Te Broke loopt wat vrolijker rond. Hij is in Praag bekend om zijn overwinning van orig Jaar in Rude Pravo, een stratenloop, die hij op zijn naam bracht door ondermeer vóór de dubbele Olympische kampioen Lasse Viren te finishen. Viren echter pleegt slechts in Olympische jaren naar vo ren te treden en ontbreekt ook dit jaar in Praag op het deelnemersveld. Vier Jaar geleden tijdens het vorige Europese kampioenschap in Rome behaalde Nederland geen enkele me daille maar viel de schade mee omdat Hermens (Op de vijfduizend meter) en 8charn (op de 1500 meter) vierde plaatsen in de wacht sleepten. Behal ve de lange afstand lopers kan in Praag Harry Schulting naar voren worden geschoven als kandidaat voor de medaille. De atleet uit Vught is voldoende gerijpt maar zal nu ook moeten bewijzen gedurende drie ach tereenvolgende dagen tegen de toer- nooi-spanning te zijn opgewassen. Hetzelfde probleem geldt voor Arno Körmeling die in zijn serie vandaag al gelijk een uitgelezen stel concurren ten ontmoet. De DDR kent op al de loopnummers, waarop Nederland goede atleten heeft, problemen met de bezetting. De heren zijn trouwens nooit zo aan een overheersende rol toegekomen zoals de dames. Toch lijkt het mogelijk om een oogst als in Rome (tien maal goud, twaalf maal zilver, zes maal brons) toe te komen. Bij de dames is op alle onder delen een uitstekende bezetting aan wezig. Slechts op de drieduizend me ter heeft geen inschrijving plaats ge vonden. Bij de heren ligt het moeilij ker, want de jonge sterren van vorig jaar, Beek op de vierhonderd meter horden, en Ray op de sprint, zijn langdurig bijgeschreven op de blessu- relijst. Eugene Ray loopt weer wel in Praag maar wordt geacht niet in zijn beste vorm te zijn. Er speelt bij hem ook zoiets als bij de Olympische kampi oen marathon Cierpinsky. Hij kon de geest niet op de juiste manier richten om een vervolg te breien aan zijn triomf op de Spelen In Montreal. Dat ligt anders bij de zware jongens als Schmidt en Beyer respectievelijk wereldrecordhouder bij het discus werpen en bij het kogelstoten. Zij incasseren winst op winst en maken zich in Praag ook geen zorgen over dopingcontrole. De Brit Capes heeft zich in de afgelopen weken tot tolk gemaakt van zovelen door te stellen dat de Oost-Europeanen het maar eenvoudig hebben en een voorsprong bezitten die niet valt weg te werken. In West-Europa wordt bij verschillen de wedstrijden gecontroleerd op het gebruik van anabolica. In Oost-Euro pa is dat niet zo, en houdt de snoepe rij op zo'n vier weken voor de grote evenementen. Op die manier valt er immers niets te vrezen. Capes is een roepende in de woestijn gebleven, de DDR windt zich niet op over wat men onzin noemt en in Engeland erkent men het gelijk van de kogelstoter maar haalt men ook de schouders op over dit feit dat nu eenmaal niet te veranderen schijnt te zijn. BAGUIO STAD Er werd' gisteren in Baguio Stad van wege een nieuw verzoek om uitstel van Kortsnoj niet ge schaakt om dc wereldtitel. Maar zoals nu al weken gebrui kelijk verlopen rustdagen veelal nog rumoeriger dan da gen waarop wel „strijd" wordt geleverd. Met name Kortsnoj maakt het op zulke momenten erg bont. Eerst waren het de ogen, toen de mysterieuze parapsycho loog en vervolgens de stoel. Als schaker heb je toch maar en getergd bestaan. Gisteren introduceerde de uit dager een geheel nieuw argu ment om zijn jongste nederla gen te verklaren. Hij diende bij de organisatie opnieuw een klacht in en gezegd moet wor den: deze was aanzienlijk orgi- neler dan de voorgaanden. Kortsnoj meent dat er van ver hoogde radio-activiteit sprake is in het centrum waar de par tijen gespeeld worden. Vol gens een lid uit de delegatie van Kortsnoj was er tijdens de achtste en zeventiende partij tussen Karpov en Kortsnoj ■door een geigerteller, nog wel in zakformaat, aangetoond dat er een scherpe stijging van de boeveelheid radioactiviteit viel waar te nemen. Ter losse informatie; beide duels wer den door Kortsnoj verloren. 'De jury, natuurlijk ook niet van gisteren, en al lang ge wend aan dit soort ver gezoch- ,te grappen, wilde aanvanke lijk Kortsnoj met een kluitje in het riet sturen. Maar, omdat het gisteren toch de tweede achtereenvolgende rustdag was, besloot men met een zo serieus mogelijk gezicht de klacht van Kortsnoj in behan deling te nemen. Er werden zelfs experts van de Filippijn se commissie voor atoomener gie ingeschakeld maar die konden met al hun indrukwek kende apparatuur niet het zelfde aantonen als het zakgei- gertellertje van de secondan ten van Kortsnoj. De klacht van de uitdager werd dan ook voorlopig geseponeerd. Wereldkampioen Karpov hield zich op dat moment met andere zaken bezig. Hij ver klaarde in een interview met het Franse persbureau AFP dat er een kleine kans bestaat dat hij alsnog zal deelnemen aan de schaakolympiade In Argentinië „Ik zal nog hard moeten werken voor de we reldtitel, maar ik hoop, en denk, dat het einde van de tweekamp in zicht is." Over de vier nederlagen van Kortsnoj was de 27-jarige eco noom kort: „Ik denk dat Kortsnoj slecht heeft gespeeld door de constante tijdnood, waarin hij verkeert. Maar ik ken hem langer dan vandaag, het is zijn normale speelwijze. EXCUSES Zo'n eerste wedstrijd zegt natuur lijk nog niet veel. We zitten nog met een paar blessu res van vorig jaar. Ik moet elk jaar helemaal opnieuw beginnen. Voor de jongens is het altijd even wennen. We gokken op een periodetitel. Je kan beter aan het begin onder aan staan. We verkeren nog in een experimen tele fase. Er zal nog stevig geoefend moeten worden op overtredingen. Toch heb ik een paar knappe din gen gezien. In vergelijking met de oefenwed strijden ging het al heel wat beter. Er was geen geld meer voor een keeper. Over negen maanden begint ons jeugdinternaat eindelijk te lopen. Ik weet ook niet wat ik er nog aan moet doen. Voor hetzelfde geld speel je een knappe wedstrijd. De contractbesprekingen zijn bijna afgerond dus ik heb goede hoop dat we volgende week weer elf man bij elkaar hebben. Onze spits is nog niet dik genoeg. Het ontslag kwam voor mij heel onverwacht. De perskamer blijft voortaan geslo ten tot na de maandagkrant. Aan de sfeer ligt 't niet, we zaten vannacht om drie uur nog in de kroeg. Woensdag komt onze Joegoslavi sche international waarschijnlijk aan. Het is vermoedelijk zijn meniscus maar de gynaecoloog wil nog even .tot morgen wachten. Als de overdekte staantribune af is komen de doelpunten vanzelf. Ze zijn nog wat vermoeid van de vorige competitie. Thuis zijn we in ieder geval nog ongeslagen. Vermakelijkheidsbelasting kennen ze hier niet. Onze rechtsback is uitgeleend maar niet op tijd teruggebracht. Uit geldgebrek hebben we onder de rust onze linksbuiten nog verkocht. De jongelui zijn verwend, vroeger hadden we honger naar de bal. 't Is altijd even wennen aan nieuwe shirtjes. Er waren twee suppoosten nog niet terug van vakantie. Onze supporters zijn nog niet alle maal op vrije voeten. Maar we laten de moed niet zakken. 4 4 4 *4 4 4 4 44 KRAAL Moeten we nu medelijden hebben met Eddie Kraal? Volgens Volendam en Inter Foot ball wel. Als het een beetje tegenzit overdrijven beide partijen, dan mag hij de rest van de competitie niet meer spelen. Dat klinkt redelijk zielig. En het is ook wat flauw van de KNVB om een voetballer als Kraal te pakken. Er zijn andere en beken dere voetballers die hetzelfde heb ben gedaan als Kraal: zich laten adviseren door Inter Football's Maarten de Vos. De KNVB moet echter langzamerhand wel iets gaan ondernemen. Ten eerste is er een officiële instantie gekomen die vraag en aanbod van spelers bij elkaar brengt. En ten tweede is het image van de KNVB bij de FIFA ondanks de successen danig ver pest door onder meer de overeen komsten met Inter Football. Met zo'n bureau dat aan commerciële arbeidsbemiddeling doet en zonder licentie voor wedstrijdmakelaar speelt, doe je geen zaken. Tijd om nu maar eens een ferm standpunt in te nemen. De KNVB kon trouwens ook niet om de duide lijke klacht van Sparta heen. Ook al moet je daarbij dan weer bedenken dat Sparta nog het een en ander te verhapstukken heeft met Inter Football dat die club onwaardig be vond om op te treden in het Feye- noord-toernooi dat wegens de puike IF contacten pardoes in het water viel. Op zo'n moment wordt ene Kraal gepakt. Flauw, maar je moet wèt. Typisch KNVB dus. Maar medelijden? Dat gaat wel over als je IF over zo'n zaak hoort. Het bekende verhaal. Dat het een grote schande is dat een simpele voetballer niet eens meer zijn eigen adviseur mag uitzoeken als hij van club verandert. „De voet balmaffia is hier aan de gang. Wille keur is troef. Wie ben ik om iemands verzoek om bijstand te weigeren", schijnt De Vos geroepen te hebben. Gut. Zijn zij ook al zielig? Hij zegt trouwens dit seizoen wel twintig spelers geholpen te hebben. Waarom worden die niet geschorst? Die worden niet geschorst omdat veel clubs nu eenmaal geen enkel bezwaar hebben tegen het onder handelen met IF. En dus geen aan gifte doen. Maar als De Vos die zo'n beetje zegt er niks aan te kunnen doen dat er spelers juist bij hem om bijstand komen vragen, de namen alsnog geeft dan kan de KNVB ze hangen. Dat lijkt alleen maar fair ten opzichte van Kraal. En natuur lijk ten opzichte van Inter Football. Er schijnt nog meer beweging in de zaak te zitten. Een stuk of vijfen twintig voetballers schijnt van plan te zijn om naar de rechter te stap pen om daar van de KNVB het recht op vrijheid in de adviseurs keuze af te dwingen. Krol loopt voorop. Nu hoeft niemand te schrikken van dit soort aankondigingen. Als iede re sportflguur, die een rechtzaak heeft aangekondigd maar nooit tot daden over ging, me een gulden zou sturen dan hoefde ik mijn stoutste dromen niet zwakjes te onderbou wen met de hoop ooit in de lotto iets behoorlijks te winnen. Trouwens, veel meer dan een ver kapte poging van IF (over de rug gen van de vijfentwintig voetballers die er toch al het meeste geld uit slepen) om zo aan te tonen hoe zielig de voetballers eigenlijk zijn, is het niet. Het is alleen wat jammerlijk dat een club als Volendam uit zucht naar een voetballer meespeelt in een achterhoedegevecht ten bate van Inter Football. Blijft tenslotte over de vraag of dc KNVB ook die andere twintig klan ten van De Vos moet schorsen. Waarschijnlijk betekent dat ook dat er dan wedstrijden waaraan zij deelgenomen hebben ongeldig ver klaard moeten worden. Dat zie ik de KNVB niet doen. Dat maakt Kraal een beetje zielig. MENSELIJK Behalve in Nederland kunnen ze ook in Oost-Duitsland niet meer zwemmen. Dat hebben de wereld kampioenschappen in Berlijn wel laten zien. De Verenigde Staten winnen alles. Hoera voor ons Wes ten dus. Maar het blijft toch wel opmerke lijk. Want zoals bekend zijn ze in Oost-Duitsland volstrekt onmense lijk als het op sport aankomt. Daar wordt een baby anderhalf uur na de geboorte gewogen en opgeme ten waarna vastgesteld wordt in welke sport het kind kampioen gaat worden. Heeft het kind pech dan wordt het hardlopen, heeft het heel erg pech dan wordt het zwemmen. Keihard trainen dus, het liefst ver van huls want daar word je hard van. Op vierjarige leeftijd dient men da gelijks vier kilometer vlinderslag af te leggen. Dat wordt langzamer hand opgevoerd tot twintig kilome ter dagelijks op zesjarige leeftijd. En al die tijd staat er langs de kant zo'n enge schreeuwlelijk „een-twee, een-twee" te galmen door het mo derne doch in de sobere kleuren van de rode revolutie uitgevoerde bad. Dan komt de dokter die alles na meet en een kist pillen overhandigt, het maandelijks rantsoen om ster ker te worden. Er komt een ideolo gisch goedgekeurde begeleider die het wicht tot eenvoud en soberheid opwekt, hoewel hij in een melan cholieke bui wel eens wil opmerken dat voor haar (want het is een zij, daar houden ze daar bij het verwek ken rekening mee) in de verte een twee-kamer staatsflatje met oude auto voor de deur wacht. Samen moeten ze daarna in een vijfjarig trainingskamp. Daar wordt ze op een regenachtige dag uit gelaten en wint alles wat er maar te winnen valt. Alleen, zeggen de Journalisten uit het Westen, ze kijkt helemaal niet blij. Nee, dan moet je die Amenkaantjes nemen. Die worden nog met liefde opgevoed. Ze vallen per ongeluk in het zwembad achter het huis waar op moeder dan zegt dat ze eerst moet leren zwemmen. Dat gebeurt in een echt zwembad. Daar wordt ze dan ontdekt door een hoogblonde trainer die haar voortaan iedere dag zo maar een eind weg laat zwem men met een potje „hoeken" met de mooiste jongens toe. Ze mogen nooit in een trainingskamp; de trai ner fluistert liefdevol „links en weer rechts". En ze zijn altijd blij. Op den duur moet dat kampioenen opleveren. Zo ver is het nu. De DDR stelt niets meer voor. Aan ons de glorie, de ware liefde overwint alles. Trouwens, ln Amerika laten ze die brede schouders na afloop ook weer leeglopen. Zo menselijk zijn ze daar. BOYCOT Het wordt langzamerhand steeds duidelijker dat Moskou voorzichtig dient om te springen met de Olym pische Spelen van 1980. Het is alle maal goed en wel dat het het Inter nationaal Olympisch Comité een zorg zal zijn waar en hoe de Spelen worden gehouden als ze maar wor den gehouden, buiten de sport plaatsen steeds meer mensen een vraagteken bij het zogenaamde vro lijke festijn van '80. De Israëlische premier Menachim Begin heeft al opgeroepen tot een boycot van de Moskouse Spelen als wapen tegen de bestaande vrij heidsbeknotting ln Rusland. En de Engelse minister van Buitenlandse Zaken. David Owen, waarschuwde dat het allerminst vast staat dat de Spelen van 1980 in Moskou gehou den zullen gaan worden. Hoewel hij daaraan toevoegde dat een boycot uit de sportwereld moet komen. Daarvan kan echter alleen sprake zijn onder zware politieke druk an ders bijft het weer bij enkelingen die wel verder durven te kijken dan de honderd meter sprint. Die paar dus die vinden dat sport en politiek wel iets met elkaar hebben te ma ken en in tegenstelling tot officials die zoiets best durven te fluisteren in deze moderne tijd, ook conse quenties durven te trekken. Owens dreigement is opmerkelijk omdat hij een Brit is en het ook een Brit was die kortgeleden vast stelde dat zakendoen en politiek niets met elkaar te maken hebben. Hij deed dat nadat de Amerikaanse presi dent Carter weigerde om vergun ning te geven voor de levering van een computer aan het persbureau Tass. Die computer zou gebruikt moeten worden tijdens de Olympi sche Spelen voor de uitslagenservi ce. In Engeland en Frankrijk bleek men onmiddellijk bereid het stuk westers vernuft wel ter beschikking van de Russen te stellen. Allemaal onder het motto dus; za ken doen en politiek hebben niks met elkaar te maken. Er is voor Owen in eigen land nog heel wat werk te verzetten. Voor politici moet het langzamer hand ontmoedigend zijn om te ho ren dat ze eigenlijk nergens Iets mee te maken hebben. JUBILEUM Jij nog Iets Brak? Onze J. C. Brak: Jazeker. Omdat het vandaag dus de honderdste af levering is heb ik een feesttoe- spraak gemaakt. Daar gaat-ie dan. Geachte aanwezigen. Welkom op ons feest. Ik zie dat u massaal ge hoor hebt gegeven aan onze oproep om in een blauwe blazer met em bleem te verschijnen waar de prach tige oranje mantelpakjes van onze dames feestelijk bij afsteken. Zo is het toch nog een beetje zomer. Ik zou op deze plaats kunnen verhalen van de moeilijkheden die wij heb ben moeten overwinning in de loop der tijden, maar leder mens mist wel eens een trein of heeft wel eens een kater. Genoeg dus daarover. Liever sta ik stil bij het heden. Stop maar Brak. AEr is geen feest en B.: de toespraak is iets te lang dradig. Onze J. C. Brak: O ja? Ook goed. Want ik vond het ook wel wat zielig staan hoor om zo'n feest te gaan vieren net op de dag dat Wlbo van de Linde d'r al 200 op heeft zitten. Nog even afgezien dus van zijn Jon ge bruid. Iets anders dan? Onze J. C. Brak: Ja ik wou Frans Henrichs er even op wijzen dat za terdag het bloemencorso door Am sterdam trekt. Kan die man ook eens genieten van echte sport. Maar Je zal wel weer zien dat ze dat bij de N08 door Fred Emmer laten doen. Verder natuurlijk ook een pluim op de hoed van Bob Spaak die van de zomer uitriep dat de Tour de France helaas krakkemikkig op het scherm moest komen omdat vanwege het wereldkampioenschap voetbal de zendtijd op was, maar we worden nu toch al wekenlang dagelijks aan genaam verrast met tennis, zwem men, waterpolo, fietsen en autora cen om nog maar te zwijgen van atletiek dat ons wacht. Ik ben be nieuwd naar de uitvlucht die hij volgend Jaar heeft als de Tour weer begonnen is. Mooi zo. Dat wat 't? Onze J. C. Brak: Ja. Dan ga ik nu gauw dat bordje met hulde aan de Jubilaris van de gevel halen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11