Kookles voor keukenprinsen 31 t ;COP en CCOOP merken weer samen LAROUSSE n Cursussen -^waarachtig liste keuze ,£ibtenarenbonden leggen ruzie bij slim voor elke scholier HET WEER door Hans de Jong m1mulans voor mingwetwoning lllllllllllllll Weer rapporten Strandweer Q1 koningin emma 70 jaar '/eden... geluidsfilm rokin stank bezeten spijkermat huur 3a kost nogal wat moeite een >tóe tweehonderd zigeuners on- |te brengen in onze bijna veer- miljoen zielen tellende Neder- Ise samenleving. Ie Tweede Wereldoorlog deel de zigeuners het lot van de rn en zijn er vele duizenden :d vermoord. Er zit iets on- ichtigs in, dat op hetzelfde iblik in dit land het pleidooi It gehoord de jacht op de irdenaars te heropenen of te isiveren en men zich zelfge- :aam op de borst klopt: „zie fel hoe goed we het doen bij ;aan misdadigers de cel in, ook het 35 jaar later", terwijl rijds we kennelijk liever ïhonderd „Larense" zigeuners modder van onze democrati- rechtsstaat laten verloederen Jyhun een plaats in onze samen- ig te gunnen. het opsluiten van inmiddels ■^regering heeft naar onze me- 5 een juiste keuze gedaan door Eemshaven in Delfzijl te ver- ;en boven de Maasvlakte als lts waar tussen 1984 en 2004 Tjlijks vier miljard kubieke me- J vloeibaar gemaakt Algerijns Jfeas zal worden aangevoerd. a is een juiste keuze, omdat zij logische consequentie is van ■beleid dat is ingezet toen ruim ■jaar geleden besloten werd de Hishaven aan te leggen om de ■diomie van het noorden een dr(pls te geven. Er lag hier een s om alle in het verleden opge- i rde beschouwingen over de 'nnzaak van regionaal-economi- spreiding niet in lippendienst htpnvruchtbare theorie te laten t garden en de regering heeft kans gegrepen. roJet is waar: de nu gekozen op- e ing is niet de goedkoopste. De hejgeul in de Eemshaven moet bejaarde nazibeulen en hun grote of kleinere handlangers kunnen we ons geweten niet sussen. Zinvoller dan het kijken naar het verleden, is het de lessen uit dat verleden te kennen en de conclusies te trekken om daarmee te werken aan onze eigen samenleving. Waarden, die wij in de oorlog zo hoog hebben leren waarderen: vrijheid en een menswaardig bestaan voor ieder een, hebben nog niets van hun geldigheid verloren. En het gaat dan ook niet aan de beschuldigende vinger op te heffen naar de gemeente Veendam en Ede, waar de komst van de zigeu ners zoveel emoties heeft opge wekt. De besturen en een groot deel van de bevolking in beide gemeenten doen althans nog een poging mee te werken aan een oplossing, terwijl alle anderen waarschijnlijk al lang blij zijn dat zij buiten schot konden blijven. worden uitgebaggerd en ook het radersysteem moet worden aange past. Maar dat zijn eenmalige uit gaven, die de Eemshaven straks ook voor andere gebruikers aan trekkelijk zal maken. Ook de gro tere afstand, die de schepen uit Algerije zullen moeten afleggen, brengt hogere kosten mee, maar die resulteren tenslotte in een ver hoging van niet meer dan 0,2 cent per kubieke meter en die kosten kunnen dan ook nog over twintig jaar worden gespreid. Stel dat eens tegenover de eenmalige uitgave, die de overbrenging van een rijks dienst naar het noorden met zich brengt nog ongeacht de weer stand die dat bij de betrokkenen oproept. Alles overziende moeten wij daar om concluderen dat de regering met haar keus van gisteren een juiste politieke beslissing heeft genomen. door Willem Schrama LEIDSCHENDAM De ui tjes sudderen al in de braad pan als een zichtbaar ver heugde kooklerares de man- nenmeute bedankt voor de grote opkomst. Geheel in stijl wordt de zaal aangesproken met „heren en dames", want vanavond zijn de rollen omge draaid. Zo'n zeventig mannen van boven de 45 krijgen kookles. Sinds kranteberichten over dit soort cursussen reppen, is de vraag emaar niet meer te stuiten. De gemotiveerd heid is nogal verschillend. Onder de aspirant-keukenprinsen bevinden zich uiteraard alleenstaanden die het restaurant of de diepvriesmaaltijd beu zijn, maar ook zijn er mannen vier vrouwen ziek of slecht ter been zijn. En een enkeling geeft zelfs weife lend toe gezwicht te zijn voor de emancipatiegolf van de laatste Jaren. Met andere woorden: zijn vrouw heeft hem de ovenwant toegeworpen en hij bekijkt het maar. Knapperig da -« Plaats van handeling is de zulvelkeu- ken van het Nederlands Zuivelbureau in het winkelcentrum Leidschenhage, waar een reusachtige zwevende spie gel de capriolen op het gasfornuis voor iedereen zichtbaar maakt. Zo is zelfs achterin het zaaltje te zien wat er op de bodem van de braadpan tot stand wordt gebracht: Risotto Mila nese, een knapperig rijstgerecht, dat op het eerste gezicht weinig proble men oplevert, al fronsen zich enkele wenkbrauwen als er over „een mes puntje koenjit" wordt gesproken. De kooklerares, mevrouw Rust, legt uit dat rode paprika's zoeter zijn dan groene. Bovendien zijn er ook nog gele, om het geheel een fleurig aan zicht te geven. Nog voordat de risotto door toevoe ging van een handje geraspte kaas zijn hoogtepunt heeft bereikt, is ze door de neuzen van de menigte reeds uitvoerig getaxeerd omdat terwille van de verstaanbaarheid de ventila tor is afgezet. Het wordt nu echt gezellig. Affiches met de opschriften „Man wat kan je d'r van" en „Op avontuur in het kwarkpark" doen daar niets aan af. Het Nederlands Zuivelbureau organiseert in september en oktober in zijn vier zuivelkeu- kens te Groningen, Arnhem, Leidschendam en Eindhoven een aantal korte kookcursus sen (maximaal 4 lessen) voor mannen. De kosten hiervan be dragen ongeveer 30 gulden (in clusief ingrediënten). Belang stellenden kunnen zich opge ven bij de desbetreffende zui- velkeukens: Groningen 050-125705; Arnhem 085-452237; Leidschendam 070- 272270: Eindhoven 040-443273. Belangstellenden voor de cur sussen van het comité „Samen koken, samen eten" (20 lessen) kunnen zich schriftelijk wen den tot de heer J. Newgardens, Herenweg 156, Heemstede. „Heren aandachtiger dan dames Augustinessen van Mariënheuvel in Heemstede. Vanuit een zeker idealis me („dit soort bijeenkomsten zijn ook sociaal van belang") vatte hij in okto ber het plan op om linkshandige mannen kosteloos te leren koken in de subliem uitgeruste keuken van ADVERTENTIE gezond begin: naar school op de fiets! Wachtlijst Naast mij zit een van de oprichters van het comité „Samen koken, sa men eten" uit Heemstede, waar vorig jaar werd begonnen met kookcursus sen voor mannen. Zijn naam is C. Koolmoes, chef-kok bij de zusters Bestel het boekje "Fietsverzorging" door overmaking van I 9.80 op post giro 234567t.n.v stichting:fiets! Amsterdam. Mariënheuvel. Een kleine advertentie in een plaatselijke krant leverde hem spontaan twee ploegen van twintig man op. Nu, nauwelijks een Jaar later, is er al een wachtlijst ontstaan. Dat bracht het comité op het idee om ook het Zuivelbureau in te schakelen. En ook hier weer die grote respons. Anders Brieven uit het gehele land hebben Koolmoes aangezet tot een ni g grote re uitbreiding van de cursusactivitel- ten. Via de VKZI een vereniging van chef-koks heeft hij tal van collega's bereid gevonden om ook in hun eigen ziekenhuis of instelling de kookkunst te gaan doceren. En dat alles onder de paraplu van „Samen koken, samen eten". En afwassen na tuurlijk, voegt een lachende Kool moes er aan toe. Op het programma staan voorlopig Noordwijkerhout, Geldrop, Ridderkerk, Hoorn, Gronin gen en Helmond. De bedoeling is in al deze plaatsen eveneens kosteloos (al leen de ingrediënten moeten worden betaald) twintig lessen te geven. Het Zuivelbureau voegt daar nog een aan tal cursussen van vier lessen aan toe in elk van zijn vier zuivelkeukens (Groningen, Arnhem, Eindhoven en Leidschendam). Kortom; de behoefte is groot. (toto Dirk KetUng) Is koken dan zo moeilijk? Mevrouw Deddy de Ble, hoofd van de Leid- schendamse zulvelkeuken: „Er wordt tegenwoordig heel anders gekookt dan twintig Jaar geleden. Iedereen heeft tegenwoordig een oven. Gerech ten als paprika, aubergine, knoflook NASLAGWERK VAN GEWICHT ÉiTREFWOORDEN 118 000 TREF ILLUSTRATIES 5000 ILLUSTRA m KAARTEN 100 KAARTEN 100 K gf SPREEKWOORDEN 1000 SPRE m GEWICHT 2610 GRAM IN GEW J|125 GULDEN IN DE WINKEL W en champignons zijn heel gewoon ge worden, Maar veel mensen missen de flair om er zelf mee te experimente ren. Het heeft geloof ik een beetje te maken met de Hollandse zuinigheid Men is bang dat het mislukt. Maar lukt het eenmaal, dan is dat een openbaring. Een andere reden is, dacht ik, de vele publicaties over ge zonder eten. Veel mensen lezen dat wel, maar blijven ongevariëerd eten omdat ze niet weten wat ze met die Informatie moeten doen. Daar zijn deze demonstraties voor, om een bee tje die drempelvrees weg te nemen De vier lessen, die nu gaan volgen, is inderdaad wat weinig maar we kun nen het anders niet meer aan. Ei komen hier al zeshonderd mensen pei week. Maar in vier lessen kun Je tocl nog heel wat opsteken. In elk geval de kneepjes van het vak". Mislukking Een 56-jarige heer beaamt dat enigs zins. „Heeft u wel eens uitjes ge fruit?", vraagt hij in glimmend Haags. „Ik krijg ze nooit zo moo bruin als daar in die pan. Het zijr juist de dingen die niet in het kook boek staan, daar loop Je op stuk. Ei uit blik eten wil ik ook niet, dus j< slaat aan het koken. Maar als Je dai het eindresultaat vergelijkt met he: plaatje uit het kookboek, dan mag ik wel van een mislukking spreken". Inmiddels loopt de demonstratie op zijn eind. De aanwezigen knabbelei willig aan „zelf gemaakte" karnemell kruidkoek en panplzza's. Gesmui< ook wordt er van maïssoep en kwark vanillevla als toetje. Applaus stijg op als de kooklerares diplomatie besluit met te zeggen dat de herei bepaald aandachtiger zijn dan da mes. Een mooiere uitsmijter is nau welijks denkbaar. '°'t onze soc.-economische redactie erN HAAG De centrales van algemene ambtenarenbon- )01 (ACOP) en van christelijke ambtenarenbonden (CCOOP) 1 ben hun onderlinge ruzie gistermorgen in een lang gesprek Li66n' u&up&KW66r rnjelegd. De beide besturen willen de samenwerking, die renele weken geleden door het ACOP was opgeschort, weer nettellen. ge\ -leiding voor de ruzie waren uit- >stJcen van CCOOP-vooizitter Wie- 'c(j in het dagblad Trouw. Het <P beschuldigde toen Wieringa de acties, die ambtenarenbon- r aangesloten bij de FNV eind juni 3nflen maar waaraan de CCOOP- ,eg)en niet wilden meedoen, tegen öa^rken. re 1 w HAAG De stichtingskosten *ftieuw te bouwen woningwetwo- en in het westen van het land en Deikernen en steden mogen voor lerekenen van het huurpercenta- 'orden verminderd met driedui- gulden per woning. De gemeen- aarin deze aftrek van toepas- i, zijn dezelfde gemeenten waar •ndkosten door locatiesubsidie ;d worden. Staatssecretaris van volkshuisvesting en ruim- ordening heeft dit bepaald ST! wijziging van de beschikking chiBijke steun huurwoningen 1975. n Al 6 lij De twee centrales hebben gisteren na hun gesprek een gezamenlijk com munique uitgegeven. Daarin staat dat het CCOOP heeft verklaard „er begrip voor te hebben dat er bij het ACOP irritatie is ontstaan over de gewraakte publikatie" in Trouw. Het CCOOP noemt deze publikatie thans „ongelukkig". Er was en is bij de christelijke centrale „op geen enkele wijze de intentie aanwezig om het ACOP op enigerlei wijze de voet dwars te zetten". Van zijn kant ver klaart het ACOP nu „het te betreuren dat de omstreden publikatie in Trouw negatieve uitlatingen ten op zichte van het CCOOP tot gevolg had, met name ten aanzien van de voorzitter", (Wieringa). Voorzitter Vaes van de KABO (katho lieke ambtenaren, aangesloten bij de FNV) verwacht dat zijn bond nu ook de samenwerking met het NCBO (een der organisaties van het CCOOP) weer zal herstellen. De KABO deed ook mee aan de acties in juni, en had het overleg met de NCBO gestopt toen het conflict tussen ACOP en CCOOP oplaaide. De zon is er af en toe bij, de temperatuur kon slechter (12 tot 14 graden in plaats van 18 t 19 graden), er valt weinig of geen regen en toch is dit niet het mooiste weertype wat we ons kunnen denken. Van de Noord zee drijven af en toe wolkenvel den binnen die het weer een on gezellig en in het noorden en noordwesten een kil karakter ge ven en verder is de wind bepaald niet gering. Ook tijdens het wee kend zal'ie matig tot krachtig uit het noordwesten zijn. Van die kant wordt lucht aangevoerd af komstig uit IJsland. Door de in vloed van een hogedrukgebied ten westen van de Britse eilan den is de neerslagactiviteit in Engeland en onze omgeving nog altijd gering. Alleen vrijdagmor gen tijdens de passage van een koufront kwam het in het noor den hier en daar tot een licht buitje waarbij de lucht af en toe een nogal dreigende aanblik had. Ook maandag zal er over het algemeen niet veel verandering komen in dit te koude noordwes telijke weertype, dinsdag wordt de kans op onbestendigheid gro ter door de komst van een sto ring die op dit ogenblik IJsland nadert. Het ziet er dan ook naar uit dat de zomer een koele staart zal krijgen. Brief uit de hoofdstad met pro blemen: „Al veel jaren volg ik de weersontwikkelingen op de voet, waarbij ik zelf diverse gegevens noteer. Nu valt mij het volgende op. De eerste jaren van mijn waarnemingen (vanaf 1966 gere kend) was er steeds sprake van een normale west-oostcirculatie. Na een depressie steeg de lucht druk. Een hogedrukgebied ont stond boven Engeland en ver plaatste zich dan via Scandina vië naar Rusland. De gewone gang van zaken was wind via noordwest-noordoost-zuidoost, waarbij de temperatuur flink op liep. Dan volgde de depressie met een front dat van zuidwest naar noordoost ons land passeer de met hevig frontaal onweer. Dit procédé herhaalde zich dan steeds. De laatste zomers is er sprake van heel andere stromin gen: ofwel uit noordelijke of uit zuidelijke richtingen. Hogedruk- gebieden en depressies lopen niet door, maar kiezen een vaste plaats. Dat was in 1975 en 1976 gunstig, maar deze zomer en die van 1977 gaan daardoor de mist in". Mijn commentaar aan de heer J. D. Deerenberg, die deze regels op papier zette: het is Juist. In be paalde perioden doen zich circu laties voor die verschillend ziujn van die in andere perioden. „Dat kiezen van een vaste posi tie van hogedrukgebied en lage drukgebied moet toch ergens door veroorzaakt worden, zoals er voor het Azorenhoog ook een simpele verklaring is. Die oor zaak kennende, moet het een voudig zijn te voorspellen of een zomer of winter van een bepaald type zal zijn. Mijn vraag is dus: Weet men iets over het vaste positie kiezen van hogedrukge bied en lagedrukgebied in de laatste Jaren?" Antwoord: „Men weet daar weinig of niets van. Was dat wel zo, dan zou het een klein kustje zijn om in grote trekken het karakter van een zomer of winter vooraf te bepa len. De natuur laat zich op dit punt beslist niet in de kaart kijken". Genoemde briefschrijver bericht ook nog dat op 19 mei van dit jaar het weer aanvankelijk zon nig was bij noordoostenwind. Later op de dag kwam er meer bewolking. Die bewolking zat hoog en er waren duidelijk lichte plekken tussen te zien. Naar zijn mening waren het aan elkaar ge kleefde altocumuli. Een verder citaat uit de brief: „Ik ging even buiten op het balkon naar de lucht kijken en schrok want toen was er opeens een bliksemflits zo dichtbij, dat er dadelijk daarop een reuzedreun volgde. Daarbij bleef het. Geen bliksem of don der meer en geen spat regen. De mensen hier in de buurt waren verbaasd en begrepen evenals ik er niets van." Dit weekend ongeveer hetzelfde weertype. Wolkenvelden, ook af en toe opklaringen. Matige tot krachtige noordwestelijke wind. Lucht 18 tot 19 graden, zeewater 17 tot 18 graden. Vrij veel aan loop en branding. Zee tamelijk hoog op het strand. Weinig of geen kwallen. Ams Kraam zwaar bew. 14 De BUt zwaar bew. 17 Deelen zwaar bew. 17 Belde zwaar bew. 17 Eindhoven zwaar bew. 18 Den Helder zwaar bew. 16 Rotterdam zwaar bew. 17 Twente zwaar bew. 17 VU&stngen zwaar bew. 18 Zd. Limburg zwaar bew. 18 Aberdeen zwaar bew. IS Athene onbewolkt 31 Barcelona onbewolkt 77 Berlijn regenbul 15 Bordeaux onbewolkt 30 Brussel zwaar bew. 17 Frankfort licht bew. 19 Oenève onbew 24 Helsinki zwaar bew. 14 Innsbruck onbew. 24 Klagenfurt zwaar bew. 23 Kopenhagen regenbul 17 Lissabon onbew 36 Locarao licht bew. 26 Londen half bew 20 Luxemburg licht bew. 18 Madrid onbew 36 Malaga onbew. 29 MaUorca Ucht bew. 28 MQnchen Ucht bew 22 Nice onbew 27 Oslo regenbui 17 Parijs onbew 21 Rome Ucht bew. 27 Spilt onbew 29 Stockholm zwaar bew. 12 Wenen Ucht bew. 77 ZQrtch onbew. 23 Casa Blanca half bew. 25 Istanbul Ucht bew. 25 Tunis onweer 77 ROOOWATER zondag 77 augustus VUsslnger 44-22 19, HarlngvUeUlutten 9 44-22 1». Rotter dam 1141, Schevenlngen 10 40-23 18, Umuldr; 11.29, Den Helder 1.59-14 4«. HarUngen 4 35-17 21 Delfzijl 7 09-19 41 o c Béat Cc B; i) i .ii ETP, c i w „U zegent uit Zijn graf de Ko ning, wien Ge een zegen Des Hemels zijt geweest op 't afgaand levenspad; U zegent van Haar troon, aan Uwe hand bestegen, De Dochter, die in U de vroedste Moeder had; U zegent van rondom, uit hooge en lage wo ning. Een Volk, dat één van zin. Uw rijksstaf heeft gekust". Zo dichtend richtte zich de hoog bejaarde Nicolaas Beets (1814-1903) tot koningin Emma, toen haar dochter Wilhelmina in 1898 de troon besteeg. Het ge dicht werd nog eens in de Nieuwe Haagsche Courant geplaatst op 1 augustus 1928, want de volgende dag zou koningin-moeder Emma 70 jaar worden. Heel toepasselijk, omdat de predikant-dichter- schrijver Beets (Hildebrand dus van de Camera Obscura) inder tijd de jonge Duitse prinses het Nederlands nog had geleerd. Vóór hem was prof. Beynen uit Den Haag al een poosje ln Duits land bij de prinses thuis geweest om haar de eerste beginselen van de taal van haar nieuwe vader land bij te brengen. De krant wijdde op die eerste augustus en daarmee z)jn we dus weer bij het nieuws van vijf tig jaar geleden beland, waarvoor de oproep van Amnesty Interna tional naar gisteren verschoven is vele pagina's aan de konink lijke verjaardag. Samenloop van omstandigheden; koningin Julia na is bijna (6 september) dertig jaar aan de regering, een halve eeuw geleden was, zoals in een hoofdartikel van 1 augustus 1928 te lezen is, koningin Emma „bij na dertig jaar eigenlijk ambte loos burgeres in ons land". Uit een tweede hoofdartikel van 1 augustus, voorafgaand aan een historisch overzicht en een foto pagina van de jarige koningin en haar gezin: „Morgen ruischt over onze lage landen aan de zee de zang der dankb're vreugd Deze dag is een dag van ons volk. Van ons volk, door vele en soms felle partijschappen verdeeld. Maar dat in Oranje altijd weer zijn eenheid vindt. Zouden we dan niet blijde zijn? En dankbaar tevens?" Op dagenlang nadruppelende kleine verslagjes van de viering overal in het land na is met deze „verjaardagskrant" het laatste woerd over het feest wel gespro ken, maar wat ons betreft nog niet over de krant van een halve eeuw geleden. De rest van deze rubriek zal dus weer met louter „nieuws" uit augustus 1928 ge vuld zijn. Uit Hollywood wordt gemeld, dat spoedig een begin zal worden ge maakt met den bouw van vier bioscopen voor „sprekende" films. Daarmede is 1.000.000 dol lar gemoeid. Men hoopt tegen 1 Januari vijf van zulke films ge reed te hebben voor de ver tooning. AMSTERDAM Het Rokin- vraagstuk dwingt om een oplos sing. De stremming ln de passa ge door verzakking van de tram baan, is opnieuw een aanwijzing dat er iets moet gebeuren. Se dert onheugelijke tijden zijn er plannen om te dempen. Maar tegen het dempen zijn vele be zwaren gerezen. Van menschen die tot geen prijs een stukje Am- sterdamsch water dempen wil len en van hen. die misschien nog wel een gracht zouden hel pen dichtgooien, maar die dit in geen geval zouden willen doen met de oude Amstelmond. Dit verzet heeft geleid tot het uit schrijven van een prijsvraag! Unaniem gaf men demping van het Rokin als de oplossing aan, sedert ligt de boel. Het water vervuilt, de straat ligt er niet best bij, de walmuur is in slechte staat. Booze tongen fluisteren dat hier opzet in het spel is en dat men demonstreeren wil, hoe noodig het wel is tot demping over te gaan. Nu zal de laatste calamiteit misschien tot afdoe ning medewerken. En er schijnt wel een meederheid in Den Raad te zijn die demping vanaf het 8pui zal goedkeuren. Wij zouden een zoodanig besluit betreuren en achten dit ook niet noodzake lijk. Zoo enorm druk is het Ro kin niet, dat hét gedurende het overgroote deel van den dag het verkeer niet kan verwerken. vorstin werd binnengehaald, ook hier zullen wij niet van dit schouwspel verschoond blijven. Naar wij in de vrijzinnige bladen lezen zal Josephine Baker ook hier Zaterdag optreden en zal men haar gedrochtelijke bewe gingen raison van 3 tot 6 kunnen gadeslaan. de automobilist, die geen gehoor geeft aan dit sein, loopt de kans, dat de banden van zijn auto wor den doorboord, zoodat de lucht langzaam daaruit wegloopt. De mat is draagbaar en zou door één man kunnen worden bediend De mat zou ln het bijzonder geschikt zijn in den strijd tegen autoban dieten. ROTTERDAM - Heeft Den Haag z'n sensatie gehad in de komst van de neger-danseres, die door een bezeten menigte als een De stank van het Noordzeeka naal Reeds drie Jaren duren de onderzoekingen van de regering om de inwoners van Velsen te bevrijden van den vreeselijken stank, welke veroorzaakt wordt door het afvalwater van de pa pierfabriek in die gemeente. Wachtensmoede heeft zich uit de burgerij een comité gevormd, welke een groote adresbeweging op touw zal zetten om de regee ring uit te noodigen spoedig in te grijpen Voor zieken is het onmogelijk de ramen open te houden en verschillende gezonde menschen hebben doorloopend last van zware hoofdpijnen. Te Londen worden proeven geno men met een van spijkers voor ziene mat, die paal en perk zou moeten stellen aan overtreding van de snelheidsbepalingen voor automobilisten. De mat heeft in roode letters het woord „Stop" en Met de geleidelijke huurverhoo- ging van de visscherswoningen te Scheveningen werd voortgegaan. 1 Januari werden de huren weer met gemiddeld 10 cents per week verhoogd Twaalf gezinnen kochten na de aanzegging der huurverhooging een eigen woning. Van officiële zijde wordt ons medegedeeld, dat op Dinsdag 11 september e.k. des voormld- dags te half elf de opening zal plaats hebben van de nieuwe stichting „Vogelenzang" te Bennebroek. Een statistiek nit Berlijn toont asn, dat er In de hoofd stad van het Daitsche rijk 200.000 kinderen xijn beneden de zes maanden, maar 240.000 honden, dus meer honden dan kleine kinderen. Volgens een bericht uit Pe king zijn In het distriet Toeng- liao in Mandsjoerije (China) alle bewoners van 64 dorpen aan longenpest overleden. De Mflnchener prof. Baumann lanceert een Europeesche ge meenschapstaai, het „Oiropa- 'pishu", die gebouwd is op het Jlddisch-Dnitsch, en de een voudige grammaticale vor men van het Engelsch heeft. De prof. acht het onmogelijk dat Europa één wordt, wan neer niet de verkeer» bel emme rende veeltaligheid ophoudt. Te Neuwled bij Coblenz (Duitschland) sou een soort monument onthuld worden. De beeldhouwer schijnt het noodig geacht te hebben naast een treurende vrouw een na kende man te plaatsen. De be volking protesteert tegen deze naakt-houwerij en wel zoo krachtig, dat de onthulling van het monument moest wor den uitgesteld. Als gevolg van de conferentie „Vrede door Religie" heeft sich een groep van personen gevormd, die zal werken in den geest van het voorstel van den heer Paul Otlet en Pandit Shankar tot vorming van een wereldbond der godsdiensten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5