V erwarrmg over sociale minima ïjreen chaos in luchtverkeer Van Agt wist van oorlogsmisdadiger Bos en zijn AOW 746 vervoermiddelen nodig Eems 1 Nieuwe man bij NCW wellicht v. Eijkelenburg abinet ontkent loskoppeling minimumloon \Cabn het menselijk verhaal goede hulp extra injectie het gironummer «ooral charters vertraagd hoefnagels" reis '.ar Curasao njs niet onjuist" Parijs Rita Afdekplaat op graf treinkapers Siert Bruins had kunnen worden gepakt Nieuwe directeur VVV Rotterdam (TERDAG 26 AUGUSTUS 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET HS 3 ADVERTENTIE Vervolg van pagini Vervolg van pagina 1 'nBJi onze sociaal economische redactie ;N HAAG Het kabinet houdt vol dat de laagste sociale leringen op netto-basis gekoppeld blijven aan het mini- imloon, ook wanneer deze uitkeringen elk half jaar een half cent minder zullen worden verhoogd dan het minimum- in zal stijgen. Het kabinet stelt dit in de antwoorden op de iftelijke vragen van de Kamerfracties op de bezuinigings- ita „bestek '81". nji van de bezuinigingsplannen is nj alle sociale uitkeringen ook de nlgste drie Jaar lang elk half jaar dip half procent minder te verhogen ep het minimumloon. In de afgelo- D Jaren zijn bij de koppeling van n(»gste uitkeringen aan het mini- l lmloon de uitkeringen netto „in I voordeel gekomen," aldus de ka- flietsnota met antwoorden. Het ka- wjjet doelt hierbij op bepaalde socla- tiremies, die wel worden ingehou- rj p op het bruto loon van de mini- .Jmloner, maar niet op de bruto hjiale uitkeringen. 1 4 kabinet ziet het bezuinigingsplan de halfprocents korting per half op de uitkeringen als een middel gefaseerd toe te groeien naar een m waarin de koppeling van mi- tumloon en uitkeringen niet lan- lijdt tot een voordeel voor de leringstrekkers. Het bezuinigings- wordt nu door het kabinet ge- imd als „overgangsperiode". ,>stek'81 l zegt de antwoordennota dat de 1, (tprocents korting per half jaar lkpt worden doorgezet „tot het mo- it.ht waarop bedoelde systeemfout H^ecorrigeerd". Dat betekent dat de Idjtingen niet voor alle soorten uit gangen even lang zullen doorgaan. ga)r de werkloosheidsuitkering TufV hoeft de korting slechts twee nr te worden toegepast, terwijl bij nw en bijstandsuitkeringen ook na na,zes keer de korting, „nog ;e stapjes nodig zullen zijn," aldus intwoordennota. Cijfers Het kabinet voegt hieraan toe: „De sociale minima (uitkeringen) blijven op netto-basis gekoppeld aan het mi nimumloon. Er worden slechts enkele (technische) correcties aangebracht op het koppelingsmechanisme, ech ter zodanig dat geen koopkrachtver lies optreedt." Deze mededeling van het kabinet in de antwoordennota is overigens in strijd met cijfers die in de bezuinigingsnota „Bestek '81" zelf werd genemd. Daaruit blijkt name dat het bezuinigingsplan voor de uit keringen ertoe zal leiden dat de laag ste sociale uitkeringen netto een half procent per jaar achterblijven bij het netto minimumloon, zodat niet ge sproken kan worden van een „koppe ling op netto-basis". Deze cijfers wa ren juist de aanleiding voor de kamer om opheldering te vragen op dit punt. Eerder is verondersteld dat het kabi net de onbedoelde extra stijging, die de uitkeringen de afgelopen Jaren netto ondergingen, nu achteraf zou willen laten „inlopen" bij wijze van correctie met terugwerkende kracht. Deze argumentatie wordt echter niet door het kabinet zelf als toelichting gehanteerd, noch in „Bestek '81", noch in de antwoordennota die gis teravond is uitgebracht. Het kabinet wil de halfjaarlijkse matiging van een half procent laten gelden voor alle sociale uitkeringen, dus niet alleen de laagste. Dit moet tot 1981 1020 mil joen bezuiniging opleveren. Door het grote aantal uitkeringen op niveau van het sociale minimum rond twee miljoen komt dit bedrag toch voor driekwart op rekening van de laagste uitkeringen. Onderwijs en woningbouw De bezuinigingen in het onderwijs kunnen leiden tot „geringe inko- mensverminderin g" van de leer krachten. Het kabinet heeft echter nog meer mogelijkheden op het oog, zoals het „opdragen van meer werk bij gelijkblijvend inkomen." Concre te maatregelen heeft het kabinet niet in petto, omdat het overleg met de onderwijsorganisaties nog op gang moet komen. Een belangrijke maat regel, die wel vaststaat is dat er min der scholen voor het lager onderwijs gebouwd zullen worden. Ook houdt het kabinet rekening met het sluiten van scholen. Het kabinet is er niet bang voor, dat door inkrimping van de sociale wo ningbouw te weinig huizen kunnen worden aangeboden .Het kabinet denkt te kunnen tegemoetkomen „aan de jaarlijkse groei van de wo ningbehoefte op landelijke schaal", het totale bouwprogramma voor 1979 omvat 107.800 woningen. Dat is enke le duizenden minder dan het voor dit jaar geplande aantal (dat niet ge haald zal worden). „Rombo. Kenya, uithoek van de wereld. waarde begaanbare weg ophoudt en de paden beginnen, waar wagens over kunnen en soms erdoor. Het stadje Loitokitok. 36 kifomefer verder, levert bier. vlees, aardappelen; sows cewent. soms benzine, soms boter, soms meel. soms suiker, soms zout Werk in Rombo pastoraal werk. onderwijs, preventieve medische zorg. Voor boute van schooltjes is cement nodig en zand en hout en golfplaten: vrachtwagens komen hier niet in de rimboe, ik moet het zelf gaart halen. Ook moet ik twee kerkjes bouwen, lokalen geschikt voor allerlei doelein den. Hier iszo'n plaats van samenkomst geen overbodige luxe voor mijn mensen. Ik zal in de ogen van velen wel een dwaas lijken omdat ik een kerkgebouw voornaam vind voor onze mensen Vervoer in Rombo: ik heb een kleine vrachtwagen. 120.000 kilometer gelopen, maar nu volkomen versleten door de slechte wegen; deauto begint in stukken te rallen; het werk lijdt eronder Mijn naam Roel Knaap, geboren in een dorpje in Zuid-Holland, genaamd Noorden, gemeente Nieuwkoop. Ren in 1946 in Afrika terecht gekomen als missionaris, en volgens zeggen van mijn mensen hier en mijn bisschop nog nuffig. En nu. vol verwachting op MlVA-zondag zit er ook een auto voor mij in?" Roel Knaap is een van de 746 missiona rissen en landeigen kollega's, die in dit weekeinde hulp verwachten van de MIVA, de Missie Verkeersmiddelen Aktie. Voor hen houdt de MIVA nu haar jaarlijkse, landelijke aktie om vervoermiddelen te kunnen geven; goede, eenvoudige en praktische trans portmiddelen. De 746 aanvragen zijn alle onderzocht en in de planning van 1978 opgenomen. Als de MIVA-aktie slaagt worden deze 746 missionarissen en hun landeigen kollega's in het najaar nog geholpen. De 746 aanvragen om vervoer hebben alle een eigen verhaal, een eigen ge schiedenis van in nood verkerende mensen. Die mensen opsporen en hel pen is de voortdurende zorg van missi onarissen. Het gaat dan om hulp die geboden moet worden omdat dat beetje geluk nog lang niet in hun bereik ligt. Hulp die wij hier kunnen geven, omdat we er ondanks eigen zorgen, toch toe in staat zijn; hulp die we eigenlijk móe ten geven, wanneer wij ons hen als medemensen, als christenen verbonden weten. Hulp die afstanden over brugt De MIVA wil afstanden overbruggen. Ze kan dat. met uw hulp. In 1977 wer den door u 1352 missionarissen en hun landeigen kollega's voorzien van ver voermiddelen; van auto's tot fietsen. Op 31 december was dat werk van de MIVA over 1977 klaar. Dit jaar staat de MIVA weer voor de opgave om niet deze bliksemaktie 746 vervoermiddelen te kunnen geven. Daar is een bedrag voor nodig van 4.200.000,-. We hebben het vertrouwen dat, met uw hulp, de aktie zal slagen. Voor de plaatselijke opbouw van klei ne christelijke gemeenschappen in de derde wereld worden op dit moment veel fietsen gevraagd aan de MIVA. De kleine christengemeenten kunnen wel een klein bedrag bij elkaar brengen voor de aankoop van een fiets voor hun katechist, maar vragen ons toch het grootste deel. Wij willen hen daarbij helpen. 850 Katechisten hebben een fiets nodig. Voor die 850 fietsen is een bedrag nodig van ƒ200.000.-. Mocht u iets extra's willen doen dit jaar, geef dan een deel bedrag of het bedrag van een fiets 200,-). U geeft daardoor een sterke aanzet voor actieve, levende kleine christengemeenten in de derde wereld. De MIVA houdt nü haar jaarlijkse lan delijke aktie. Geef ook nü uw bijdrage aan deze doeltreffende aktie voor 746 missionarissen en eigenlandse kolle ga's en 850 katechisten. Dit is het gironummer: giro: 27 22 49 ten name van MIVA, Vijverstraat 12, Breda. 'ik .RIJS/SCHIPHOL (Reuter) De stiptheidsacties van de inse luchtverkeersgeleiders, die gistermiddag om twaalf 5dj begon, heeft niet tot de aanvankelijk gevreesde chaos eid. Er traden vertragingen op, maar de nationale lucht- curtmaatschappij Air France liet aanvankelijk weten dat ze en; internationale vluchten normaal kon uitvoeren. luchtverkeersgeleiders deze periode uitgekozen voor hun actie (de actie duurt elf dagen) omdat in deze tijd de voor het Europese luchtverkeer druk ste weekends vallen. Ze nemen ten hoogste acht machines tegelijk in be handeling, in plaats van de gebruike lijke twaalf tot vijftien. Intussen zei een woordvoerder van Air France dat I ■ft ïederland hadden KLM en Trans- I enige last van de actie. Trans- i deelde mee dat een vlucht naar ona een vertraging van vier uur ïr opgelopen. Hetzelfde gold voor retourvlucht van een machine die f)ide Canarische eilanden moest v^en. Vluchten van Schiphol naar jPalmas en Tenerife liepen vertra pten op van twee uur. Soortgelijke zich geen herhaling van de toestan- jagingen noteerden andere Euro- chartermaatschappijen. hebben de Franse bekend de— trefTERDAM (ANP) Het college Maar nn den van eind juli zouden voordoen, daarmee doelende op het feit dat de maatschappijen op eventualiteiten zijn voorbereid, en waar mogelijk maatregelen hebben getroffen. Voor zorgsmaatregelen zijn genomen op de drukste routes. Daardoor kon de Franse binnenlandse luchtvaart maatschappij Air Inter toch nog ne gentig procent van al haar vluchten normaal uitvoeren. 'ERDAM (ANP) Het college dfeestuur van de Erasmusuniversi- v$n Rotterdam vindt niet, dat de "leraar in de criminologie, dr G. [oefnagels, onjuist heeft gehan- toen hij begin dit jaar naar ao ging om er gastcollege's te lOlit i sohagels raakte destijds in conflict :seilhet bestuur van de juridische .Fllteit. Het bestuur vond dat de eeJeraar zijn zaken op de universi- kt pij zijn vertrek naar de West niet odflbehoren had geregeld. Vooral de :t teging die optrad bij het corrige- ;e n?an tentamens zette bij de facul- junlaad kwaad bloed. *;erd een motie aangenomen, in Hoefnagels werd gesommeerd li Jddellijk naar Nederland terug te i. De hoogleraar liet vanuit de weten, dat een dergelijke motie miskenning van zijn verplichtin- are$p de Antillen en een vorm van imiliale arrogantie" was. Hij beriep ide ferop, dat het college van bestuur naale Erasmusuniversiteit hem toe- len hiing voor zijn reis had gegeven. zou»ns hem was er ook geen sprake ntaket verwaarlozen van zijn zaken, lentjnks zijn kritiek op de motie oedle Hoefnagels een week eerder gINederland terug dan zijn bedoe- insjteas. uêt* ïdefcilitatie dus voor Hoefnagels, in li zo zegt het college van be- le k< „de professor had een meer e vnormale zorgvuldigheid aan de og kunnen leggen, omdat hij wist eidff binnen de juridische faculteit ker moeilijkheden rond zijn per- t dfcUn geweest". ?en eerfommissie van vertrouwensman- iedii bestaande uit collega's van en #agels. heeft zich de laatste tijd un Vd voor eerherstel van de om- genïn hoogleraar. Het standpunt etei61 college van bestuur zal maan- vorden voorgelegd aan de uni- (eitsraad. Maar op de twee Parijse luchthavens Orly en Charles de Gaulle begonnen gistermiddag de wachttijden mee te tellen. Op Orly liepen toen vijftine internationale vluchten vertragingen op tot twee uur, maar ernstige proble men werden voorshands niet ver wacht. Ook vanuit Frankrijk werden de routes naar Spanje wat problema tisch. Chartervluchten zouden op de piekuren vermoedelijk vertragingen oplopen, zo werd verwacht, in het bijzonder de vluchten naar Spaanse bestemmingen. De luchthavens van Parijs werken momenteel volop de klok rond om het vertraagde verkeer te kunnen afwikkelen. Normaal lig gen de luchthavens 's nachts tussen twaalf uur en 's morgens vroeg (net als in Nederland) vrijwel stil. Alle Europese chartermaatschappijen houden rekening met aanzienlijke vertragingen. ASSEN (ANP) Op de begraafplaats de Boskamp in Assen mag een afdek plaat worden gelegd op de begraaf plaats van de zes Zuidmolukse omge komen treinkapers, die in juni van het vorig jaar een tren in de Punt hadden gekaapt. Dat gebeurt op grond van een gemeentelijke verorde ning, nadat overleg tussen Zuidmo- lukkers en het gemeentebestuur van Assen is geweest. Uitgangspunt voor de gemeente is de gelijkberechtiging van Zuidmolukkers en Nederlanders. De gemeente maakt geen bezwaar tegen de gezamenlijke afdekplaat, mits de hoogte van 80 centimeter boven het maaiveld wordt aange houden. Het jaarlijkse clubfestijn van de „Club der Honderd" (bestaande uit zakenmensen, bekende artiesten, enz) is ditmaal gehouden bij de plas Meerzicht bij Zwolle. Onder de genodigden was dit jaar de staatssecretaris van verkeer en waterstaat, mevrouw Smit-Kroes. Hier haalt mevrouw Smit haar eerste forel uit het water. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De vorige minister van justitie Van Agt wist in december 1976 al dat de oorlogsmisdadiger Bos in Duitsland nog een pensioen uit Nederland ontving. De minister wist dat uit een brief, die iemand hem heeft geschreven. De briefschrij ver verzocht toen ook om een gesprek met Van Agt. Omdat naar het oordeel van de toen malige minister van justitie nogal wat informatie omtrent Bos ontbrak, schreef hij de tipgever terug met het verzoek om meer gegevens. Dat ver zoek ls onbeantwoord gebleven. Een maand later kreeg Van Agt een telefoontje dat oorlogsmisdadiger Siert Bruins op vaste tijden uit Duits land naar oost-Groningen kwam om familie te bezoeken. Direct daarop is de procureur-generaal bij het ge rechtshof in Leeuwarden en de hoofd officier van justitie in Groningen be richt over die bezoeken van Bruins. Later werd dat nog eens schriftelijk bericht met het verzoek daar „bijzon dere aandacht" aan te schenken. De politiekorpsen in de provincie zijn toen op de hoogte gesteld. Bruins is nooit gepakt en pas korte tijd terug werd de woonplaats van hem met zekerheid vastgesteld. Dit blijkt uit de antwoorden van mi nister De Ruiter aan Tweede Kamer lid mevrouw Haas-Berger (PvdA), die eind vorige maand om tekst en uitleg vroeg over onder meer de AOW-uitke- ring die Wilhelm Bos tot voor kort uit Nederland ontving. Mevrouw Haas-Berger neemt geen genoegen met de beantwoording van deze vragen. Begin volgende week zal zij de minister er nog een aantal voor leggen, met name over de handelwij ze van zijn voorganger in december '76. „Als hij in december '76 niets met de informatie kon doen omdat een ver zoek om uitwijzing toen geen zin had, luttele weken later had hij dat zeker kunnen doen, toen immers had die uitlevering wel kunnen plaatsheb ben. De gegevens van zijn AOW zaten in het dossier en zo niet, dan had zijn exacte adres gemakkelijk via de ver zekeringsbank kunnen worden ach terhaald." De naam van de briefschrijver wordt niet gemeld in de antwoorden van De ruiter, evenmin als de informatie die hij aan minister Van Agt heeft gege ven. Men vreest voor repressailles als zijn naam bekend wordt. „In televi- Voorbarig sie-uitzendingen heeft iedereen kun nen zien dat er grote Duitse auto's in het noorden rondrijden. Het is voro de veiligheid van deze mensen een goede zaak dat ze niet met name worden genoemd," aldus mevrouw Haas-Berger. Volgens de Rot terdamse wethouder bestaat boven dien het gevaar, dat de vrouwen en kinderen van de werknemers die naar de Eemshaven gaan, in het luchtledi ge komen, doordat daar voor hen geen werk zal zijn. Ook Rijnmond-gecommitteerde Van Dijk onderstreepte in zijn commen taar het kostenaspect: „Oost-Gronin gen zal meer kosten: het is tien pro cent langer varen en dan moet het gas worden teruggepompt naar het Rijnmondgebied, omdat de Rijn mond de grootste afnemer is. Het gaat er ons trouwens in Rijnmond niet om de werkgelegenheid van de gasterminal te krijgen, maar een ver vanging voor andere vloeibare ener gie, zoals olie. Hieraan heeft Rotter dam in de toekomst behoefte", aldus de heer Van Dijk. die elke gulden voor de pijplijn naar Eemshaven weg gegooid geld noemde. Hij zei kolen- vergassing de oplossing voor Oost- Groningen te vinden en in een gaster minal geen trekpaard voor werkgele genheid te kunnen zien. Het dagelijks bestuur van het open baar lichaam Rijnmond betreurt het besluit van de regering. De plaatsver vangend voorzitter, drs. P. A. de Rui ter noemde het een onverstandige beslissing. Hij voerde soortgelijke ar gumenten aan als wethouder Van der Pols en gecommitteerde Van Dijk: op de Maasvlakte kunnen betere veilig heidsvoorzieningen worden aange bracht, de opslag van LNG is voor het Rijnmondgebied belangrijker dan voor de Eemshaven en de kosten zijn voor Eemshaven hoger. Als LNG in de Eemshaven wordt opgeslagen, zal mettertijd in het Rotterdamse haven gebied toch een opslagplaats moeten komen voor het veel gevaarlijker LPG (vloeibaar petroleumgas), dat onder meer nodig is voor de petroche mische industrie. Dan zal opnieuw veel geld moeten worden uitgegeven voor een opslagruimte en aanlan dingsplaats, zo redeneert de heer De Ruiter. Ook Gasunie Ook de directie van de Gasunie blijft op grond van technische en economi sche argumenten een voorkeur hou den voor de Maasvlakte. Ir. N. Buij- sert, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, zei gisteravond dat de regeringsbeslissing ongetwij feld afbreuk doet aan de functie van de Rotterdamse haven. De kans op een stimulans voor de scheepsbouw in het Rijnmondgebied (voor de bouw van grotere tankers) noemde hij ver keken. De Koninklijke Nederlandse Redersvereniging handhaaft haar eerder geuite nautische bezwaren. „In het geval van Siert Bruins weet ik niet waar de fout zit. Maar het is wel duidelijk dat het beleid van justitie niet zo fraai is als de minister voor de televisie beweert." Uitlevering Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG Ir J. de Wit treedt in december af als voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW). Hij zal waarschijnlijk worden opgevolgd door S. J. van Eijke lenburg, thans voorzitter van de overkoepelende organisatie van werkgevers in de bouw, AVBB. Van Eijkelenburg is door het bestuur van het NCW kandidaat gesteld voor het voorzit terschap, maar de NCW-leden kunnen tot eind november nog tegenkandidaten stellen. „Ik ben in de bioscoop mijn schoe nen kwijtgeraakt Ir de Wit, die een onderneming drijft in Helmond, is vier jaar voorzitter geweest van het NCW, wanneer hij op 7 december in de vergadering van de ledenraad van het NCW zijn voorzit terschap zal overdragen aan zijn op volger. De Wit heeft te kennen gege ven niet voor een tweede termijn in aanmerking te willen komen. In tegenstelling tot De Wit vier jaar geleden is Van Eijkelenburg (56) geen onbekende in het wereldje van de landelijke sociaal-economische poli tiek. Sinds 1974 is hij voorzitter van de bouwwerkgevers, en daarvoor was hij al vier jaar voorzitter van de gefu seerde organisaties van christelijke bouwondernemers. Zelf komt Van Eijkelenburg voort uit de organisatie van katholieke aannemers. Hij zit thans niet alleen in het bestur van het NCW, maar ook in dat van de algeme ne werkgeversorganisatie, het VNO. Bij het NCW zit hij in talrijke com missies, werkgroepen en instellingen. Namens het NCW zit hij onder meer al in het bestuur van de Stichting van de Arbeid, het overlegorgaan van vakbeweging, werkgevers, midden stand en landbouw, waarin de jaar lijkse onderhandelingen worden ge voerd over een eventueel landelijk centraal loonakkoord. In de bouw is van Eijkelenburg de laatste Jaren voorzitter geweest van de werkge versdelegatie bij de onderhandelin gen over de bouw-CAO. Net als ir. De Wit blijft Van Eijkelen burg zijn actief ondernemerschap voortzetten. (Het VNO, en ook de metaalwerkgevers, hebben een voor zitter die niet zelf een bedrijf runt). Van Eijkelenburg blijft president-di recteur van het bouwbedrijf Van Eij kelenburg B V. in Rosmalen (Bra bant). Hij zal zijn organisatorische functies in de bouwwereld echter overdragen wanneer hij de nieuwe voorzitter van het NCW wordt. Bij het AVBB wordt inmiddels al uitgezien naar een eventuele opvolger voor het voorzitterschap. Verder zegt de minister in zijn beant woording dat omtrent oorlogsmisda digers of andere politieke misdadi gers die nog door de Nederlandse justitie worden gezocht en waarvan sedert kort de verblijfplaats in Duits land of ergens anders bekend ls nauwkeurig zal worden nagegaan of uitlevering mogelijk is. De minister geeft daarmee aan dat ook Nederland oorlogsmisdadigers onder de groep van politieke delinquenten laat val len, een categorie waar Interpol niet achterheen mag gaan. Het ministerie zegt dat de sociale verzekeringsbank om 8 april 1969 van de Landesvesicherungsanstalt West- falen een aanvraag kreeg voor een pensioen voor Bos. Hij bleek aan spraak te kunnen maken op 10 pro cent AOW omdat hij tussen 1934 en 1942 vijf jaar voor de invaliditeitswet heeft betaald. Mevrouw Haas-Berger zegt dat het best begrijpelijk is dat men ^n '69 op justitie niets met Bos kon doen". Maar dat de nieuwe uitleveringsver- dragen weer werden voorbereid wist men toen vast al wel. Zijn naam had dus best apart gelegd kunnen worden voor het geval dat ooit weer van be- lang kon zijn." De verzekeringsbank heeft de uitbe talingen aan Bos inmiddels ge schorst, omdat „zij uit de nieuwsme dia heeft vernomen dat hij op dit ogenblik niet meer in Duitsland is." Terugvorderen van het bedrag dat Bos in al die jaren ontvangen heeft is helaas niet mogelijk, antwoordt de minister, omdat de uitbetalingen niet onterecht zijn geweest. Mevrouw Haas-Berger vraagt zich daarom af of de uitkeringen aan Bos weer zullen worden voortgezet als hij zich weer meldt in Westfalen. ROTTERDAM (ANP) Tot nieuwe directeur van de VW Rotterdam is de heer B. J. van Liempt (54) be noemd. De heer Van Liempt ls mo menteel directeur centrale perso neelszaken van de koninklijke Ned- lioyd-groep. Hij zal op 1 januari 1979 bij de VVV in dienst treden. De heer Van Liempt volgt Guus Kou- wenberg op, die de functie van VW- directeur tijdelijk waarneemt, sinds de vorige directeur Fred van Heezik ontslag heeft genomen. Van Heezik kwam in conflict met het VW-be- stuur in verband met een geldlening en de aanschaf van auto's waarvoor hij geen toestemming gevraagd zou hebben. UTRECHT Koningin Juliana en prins Bernhard hebben een bijdrage geschonken aan de stichting Oecu menische Hulp aan kerken en vluch telingen. Het geld is besterpd voor de actie van de wereldraad van kerken ten behoeve van de slachtoffers van de recente overstromingen in Soedan. De industriebond NW uitte gisteren bij monde van bestuurder J. de Jong voorkeur voor een pijpleiding uit Al gerije naar Nederland. De bond meent dat de mogelijkheden voor die vorm van vervoer nog onvoldoende zijn onderzocht. De Tweede-Kamer fractie van D'66 vindt het voorbarig dat het kabinet een besluit heeft ge nomen voor de aanlanding van het aardgas. Er zijn nog geen duidelijk veiligheidsvoorwaarden geformu leerd en andere mogelijkheden, zoals het veel veiliger vervoer per pijplei ding is niet diepgaand onderzocht, aldus de D'66-fractie. De premier zei gisteravond dat de beslissing voor de aanvoer van LNG in Eemshaven weliswaar geen geva ren behoeft in te houden, maar dat over andere ontwikkelingen in het nieuwe havengebied nog niets vast staat. Hij ziet op korte termijn geen toekomstmogelijkheden voor kolen- vergassing, een mogelijke bijdrage aan de energievoorziening in ons land. Verheugd „Ik wil niet onaardig doen tegen an dere kabinetten, maar deze regering heeft in ieder geval de kans gegrepen iets voor het noorden te doen, toen die zich voor deed". Dit zei gister avond mr. E. H. Toxopeus commissa ris van de Koningin van de provincie Groningen, toen bekend werd dat de regering heeft besloten het vloeibaar aardgas uit Algerije aan te landen bij de Eemshaven. Overigens is de rege ringsbeslissing ten gunste van de Eemshaven genomen, onder voor waarde dat Duitsland meewerkt aan het navigeren van de gastankers „Dat is de enige ontbindende factor en daar heb ik geen enkele moeite mee. De verhoudingen met Duitsland zijn zo goed dat dit best in orde komt", zo meent de heer Toxopeus De onderhandelingen met Duitsland zullen volgens hem afzonderlijk wor den gevoerd, los van de onderhande lingen die thans gaande zijn over de Eems-Dollardkwestie met betrekking tot de Dollardhaven, de staatsgrens en het milieu. Teleurgesteld toonde de heer Toxo peus zich over laatdunkende opmer kingen van wethouder Van der Pols van Rotterdam onmiddellijk na het bekend worden van de regeringsbe slissing. „Dat vind ik beneden het niveau van de grootste havenstad ter wereld. Ik had liever gezien dat er een felicitatie afkon", aldus de heer Toxo peus. De FNV toonde zich tevreden over de keuze van de regering: de economi sche structuur en de daarmede ver bonden werkgelegenheid in het Noor den krijgt door deze beslissing een duw in de goede richting. De FNV heeft er vertrouwen in dat de Tweede Kamer de kabinetsbeslissing zal be krachtigen, aldus FNV-bestuurder T. Zanen. De Tweede Kamer zal waarschijnlijk fh de loop van september over de beslissing debatteren. De stellingen zijn nog niet betrokken. De voorkeu ren voor Eemshaven dan wel Maas vlakte lopen binnen de grote fracties nog uiteen. Dat heeft te maken met zowel de „regionale herkomst" van de Kamerleden, als men hun specialis men (regionale werkgelegenheid, mi lieu). Premier Van Agt benadrukte gisteravond ook, dat het besluit is gevolgd op een „moeilijke vergelij king van ongelijksoortige groothe den" als veiligheid, kosten en werkge legenheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3