Hacht verschuift laar werknemers Orders scheepsbouw op laagste punt sinds 1966 van te eenzijdig Forse winstgroei Dagblad Unie Meer vervoer op Rusland nagestreefd Bonden akkoord met sanering Douwe Egberts Visserijschap: 'rof. Reijnaerts: roei medezeggenschap onstuitbaar Japanse werven willen inkrimpen Vragen over rol Philips bij bouw raketinstallatie Kunststof-ramen Bonden praten weer met Hoechst Dollar vast El Al koopt luchtbussen TERDAG 26 AUGUSTUS 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 33 n onze soc.-economische redactie SMERT „Wie van oordeel is dat de medezeggenschap in ondernemingsraden en de raden van commissarissen nu al ver is doorgeschoten, zal nog menige pijnlijke dag doorma- n. De beweging naar andere zeggenschapsverhoudingen in t bedrijfsleven is immers pas goed begonnen. Ze begint nu t meer vaart te krijgen, het eindstation ervan is echter nog ïg niet in zicht." Jze conclusie trok prof. dr. W. H. J. ijnaerts, hoogleraar organisatie in teid en bedrijfsleven aan de Katho- [e Hogeschool in Tilburg gisteren de sociale studiedagen van het V in Gemert. ynaerts voorspelde dat de macht, eerst bij de grootgrondbezitters, n bij de kapitalisten-eigenaars en volgens bij de beroepsmanagers ustte, geleidelijk naar de factor eid zal verschuiven. Volgens hem en we in Europa nu in een over igsfase, waarin de macht zich ver- t naar alle werkers in de ondeme- ïg. De ondernemers stellen zich ensief op, de werknemers agres- De huidige, onvermijdelijke ont- rtceling sluit sociaal-ethisch ge- n aan op het beginsel van de nselijke gelijkberechtiging en ge- waardigheid. Df. Reijnaerts voegde hieraan toe, een verschuiving van de maat- lappelijke macht naar de werkne- rs wel betekent, dat men zich ook el indringend moet gaan bezighou- met de vraag naar de verant- ordelijkheid van de werknemers de maatschappelijke verantwoor- ijkheid van de onderneming. Ver- iting van de rechten van de werk- mers houdt tevens een verzwaring van hun plichten. Dat is misschien iflnig aantrekkelijk in een periode arin verdere economische groei on- i^Jalbaar of onwenselijk wordt geacht waarin wordt, geknaagd aan de worvenheden van de welvaart- at. ermaatschappelijkt n alle mogelijkheden om vorm te ven aan de plaats van de onderne- ng in de maatschappij, geeft prof. ijnaerts de voorkeur aan de „ver- aatschappelijkte onderneming", aronder verstaat hij een onderne- ng waarbij niet de belangen van i beperkte groep de doorslag ge k maar waarbij „alle belangen van ft belanghebbenden door een be- juur van belanghebbenden tegen el- lar worden afgewogen op een ma- er die openstaat voor beïnvloeding >oraf en controle achteraf." ij meent ook dat medezeggenschap n tweede-rangsaffaire blijft, als de iernemingsraden niet meer te zeg- krijgen over het investeringsbe- Investeringen zijn van invloed de werkgelegenheid, de arbeids- ïstandigheden, het arbeidstempo i de werkroosters. In Duitsland en ilgië heeft de ondernemingsraad 1 invloed op het investeringsbeleid, of. Reijnaerts vindt het ook discri- aerend voor de werknemers als op dit gebied geen inspraak 3t gegund, terwijl de ondememin- over hun investeringsplannen overleg plegen met banken en iere financiële instellingen. e Tilburgse hoogleraar meent ook It de werknemers rechtss tree ks, ienveel commissarissen moeten Innen benoemen als de aandeelhou- irs. De vertrouwenscommissaris '#n de werknemers moet dan wel in I gelegenheid worden gesteld regel- atig met zijn achterban contact te Iderhouden. positie van de werknemer in ons rechtsstelsel nog altijd vastligt in een arbeidscontract, dat is gebaseerd op negentiende eeuwse verhoudingen. Er wordt nu gewerkt aan een herzie ning van de desbetreffende bepalin gen in het burgerlijk wetboek. Maar op dit essentiële punt in het burgerlijk wetboek wordt de onderge schiktheid van de werknemer gere geld. red. zijn geen wijzigingen voorgesteld. Versterking van de posi tie van de werknemer wordt vooral gezocht in het opbouwen van een medezeggenschapsstructuur. „Ik vind het weinig fraai om een grond recht van de werknemers in wezen te behandelen als een correctie op een verkeerd uitgangspunt, dat men blijkbaar van plan is te handhaven", aldus prof. Reijnaerts. LONDEN De orderboeken in de wereldscheepsbouw zijn dunner dan ze sinds maart 1966 geweest zijn. In het tweede kwartaal van dit jaar waren schepen in bestelling met een inhoud van totaal 30,5 miljoen ton. In het eerste kwartaal was dat nog 33,4 miljoen ton, zo meldt Lloyd's Register of Shipping. De laatste vier Jaar is de omvang van de scheepsopdrachten trouwens voortdurend gedaald. Waren er in maart 1974 nog schepen met een to taal tonnage van 133 miljoen ton in bestelling (vier maal zo veel als op dit ogenblik), een jaar later was de order portefeuille ai geslonken tot 102 mil- InkrimDiner joen ton. Weer een jaar later, in maart 1976 was er nog slechts voor 74,7 miljoen ton in bestelling en in maart 1977 tenslotte voor 51,4 miljoen ton. ari-juni 1978 tot 9,4 miljoen ton. Voor deze scherpe daling was Japan in de eerste plaats verantwoordelijk. Het tonnage van gereedgekomen schepen liep daar terug van 6,6 tot 3,8 miljoen ton. In Deventer is gisteren een nieuwe fabriek voor kunststofra- men in bedrijf gesteld. Het bedrijf biedt werk aan ongeveer dertig mensen. ROTTERDAM De Neder landse Dagblad-Unie (NDU) heeft een uitstekend halfjaar achter de rug. Bij een stijging van de omzet met een kwart tot 232 min., schoot de winst omhoog van 3.4 min. tot 10 min. Dit is bijna evenveel als in het gehele af gelopen jaar werd verdiend. 35 min, waarbij het bedrijfsresul taat met 40 procent verbeterde van 1.8 min. tot 2.5 min. Per 1 juli werd de kantoorboek-, meubel- en machinehandel Van Os in Amster dam overgenomen. Waarschijnlijk zal nog deze maand overeenstem ming worden bereikt over de overne ming van een gerenommeerd Bel gisch grossiersbedrijf in kantoor- en schoolbenodigdheden. Alle onderdelen van het concern heb ben aan de groei bijgedragen. De be taalde oplage van de dagbladen steeg, evenals het advertentie-inko men. De verwachtingen voor de naaste toe komst zijn positief. Onvoorziene om standigheden voorbehouden, wordt een ongeveer zelfde resultaat voor het tweede halfjaar als in de eerste zes maanden voor mogelijk ge houden. DE BIJENKORF: Het KBB-con- cem heeft in de eerste helft van het boekjaar (februari t/m juli) de verko-' pen met ruim 9 procent zien stijgen tot 1.040 min. De winst voor belas tingen is met 15 procent opgelopen tot 13.1 min. Hiermee is de in het jaarverslag uitgesproken verwach ting ruimschoots waargemaakt. VAN REEUWIJK: Wegens de her structurering (sluiting van zaken) en de stagnerende situatie in de branche (woninginrichting) wordt voor dit jaar maar een beperkt positief resul taat verwacht. VAN DORP: De omzet (kantoor benodigdheden) steeg in de eerst? helft van het laar van 28 min. tot ABN: De Algemene Bank Neder land leent 300 min. aan Australië. Het is een vijftienjarige lening met een jaarlijkse rente van 8,25 pet. waarvan de aflossing geschiedt in 15 termijnen. Het leningscontract is vrijdag in Canberra getekend. De op brengst van de lening wordt gebruikt voor infrastructurele werken in Au stralië. vGROOTINT: Dit offshore-bedrijf verwacht voor 1978 een winst die on geveer gelijk zal zijn aan de winst over 1977, doordat de dit jaar op te leveren werken, voor zover thans is te voorzien, voldoende winstpotentie hebben. De beschikbare winst van Grootint kwam vorig jaar uit op 11,4 min. tegen 6,9 min. in 1976. De resultaten zijn niet zonder meer vergelijkbaar, doordat in 1977 een aantal deelnemingen werden verwor ven. De resultaten voor belastingen van de Nederlandse bedrijven kwa men uit op ongeveer 12,9 min. te gen circa 12,5 min. in 1976, ofwel een stijging van ongeveer drie procent. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het PPR-Kamerlid Waltmans wil opheldering over een vrijwel alle landen hebben de ver- vermeende bijdrage van Philips aan minderde belangstelling van de op- de bouw van raketinstallaties in Zai- drachtgevers aan den lijve ondervon- re. Het Kamerlid heeft daarbij het den, ook Japan, dat ongeveer een oog op installaties, die door een Duit- kwart van de wereldscheepsbouw in se onderneming Otrag neergezet handen heeft. Het totaal aan schepen zijn. Waltmans wil van de ministers die momenteel in dit land gebouwd Van der Klaauw (buitenlandse zaken) worden en aan schepen waarvan de en Van Aardenne (economische za- houw nog niet is begonnen zakte ken) ook weten, of Philips elektroni- naar tonnage gerekend van 8,56 tot sche apparatuur voor vliegvelden in 7 4 miljoen ton. het Otrag-gebied heeft geleverd. Waltmans vraagt zich af of de Neder- Uitzonderingen op de regel waren in landse regering daartoe exportver- de eerste plaats Taiwan dat in het gunningen heeft verschaft. Het Ka- tweede kwartaal ongeveer een derde merlid is van mening, dat eventuele meer aan orders had dan in de eerste leveranties van Philips de intematio- drie maanden en onder de belangrij- nale vrede en veiligheid kunnen ver- kere scheepsbouwende landen in storen. mindere mate nog Brazilië en Fin land. Ook Nederland had in juni wat meer opdrachten in de boeken dan in maart maar met 415.000 ton (1,3 pro cent van het wereldtotaal) kwam ons land niet verder dan de 18e plaats onder de scheepsbouwende naties. MIDDELBURG De vakbonden en De neergang in de scheepsbouw de directie van Hoechst Holland in blijkt in Lloyd's Register ook uit de Vlissingen-Oost zullen woensdag 30 tonnagecijfers van schepen die in het augustus om de tafel gaan zitten om eerste halfjaar aan de reders werden nogmaals te proberen in onderling afgeleverd. Dit tonnage, dat in de overleg een oplossing te vinden voor eerste zes maanden van 1977 vergele- de problemen die gerezen zijn door de ken met het eerste halfjaar 1976 al voorgenomen beëindiging van de pro- was teruggelopen van 17,2 tot 14,1 duktie van polycondensaat in Vlissin- miljoen ton, zakte in de periode Janu- gen-oost. Deze beslissing werd geno men na afloop van de voortzetting van het kort geding dat de Industrie bonden NW-NKV hebben aange spannen tegen Hoechst Holland. De twee grootste scheepswerven van Japan, Ishikawajima-Harima Heavy Industries en Mitsubishi Heavy Indu stries, hebben de vakbonden ge vraagd akkoord te gaan met plannen om de scheepsbouwcapacitelt met veertig procent te verminderen. Re den: er zijn te weinig orders om het produktievermogen geheel te benut ten. Blijkens gegevens van de Japan se vereniging van scheepsexporteurs hebben de werven in Japan in de eerste zeven maanden van dit Jaar orders ontvangen voor de bouw van 931.000 brutoton aan scheepsruimte. 62 procent minder dan de 2,43 mil joen ton van de overeenkomstige pe riode van verleden Jaar. Vermindering van de produktiecapa- citeit is een aanbeveling van de Ja panse raad voor de rationalisatie van de scheepsbouw. Die ziet in een ge middelde inkrimping van 35 procent voor Japan een mogelijkheid om het hoofd te bieden aan de aanhoudende slapte op de wereldmarkt voor nieu we schepen. De raad heeft het minis-' terie van verkeer vorige maand voor gesteld bij zeven grote werven aan te dringen op inkrimping met veertig procent. Belangrijke factoren die het de Ja panse werven uiterst moeilijk maken, zijn verder de groei van de mededin- ging uit landen als Zuid-Korea en Joegoslavië en de koersstijging van de yen ten opzichte van de Ameri kaanse dollar. ADVERTENTIE UTRECHT In de sigarensector van Douwe Egberts zullen geen gedwongen ontslagen vallen. De sigarenfabrieken Pan ter in Veenendaal en Smit en Ten Hove in Kampen blijven beide bestaan. De Voedingsbonden FNV en de Industriebond NW zijn akkoord gegaan met de reorganisatieplannen in de sigarensector van Douwe Egberts, waarbij het door D E voorgestelde aantal overblijvende arbeidsplaatsen van 153 als een minimum wordt beschouwd. AMSTERDAM Op de Amsterdam se wisselmarkt heerste gisteren een vaste stemming voor de dollar. Na een opening op 2,1775 steeg de no tering tijdelijk tot 2,19, waarna werd gesloten op 2,1840-55, wat ruim 2 cent meer was dan donderdag. De handel was daarbij aan de rustige kant, aldus wisselmakelaars. Ook ln Frankfort en Londen was de dollar beter op de berichten dat Ame rika. met de reserves die dit land heeft bij het Internationaal Monetair Fonds, de daling van de dollarprijs een halt probeert toe te roepen. ADVERTENTIE. Ondergeschikt slotte constateerde hij dat de De bonden voelden zich aanvankelijk voor het blok gezet toen Douwe Eg berts de reorganisatieplannen begin augustus bekend maakte. „Het leek op slikken of stikken", aldus een woordvoerdster van de Voedingsbon den FNV. Omdat de bonden echter erkennen dat er in de sigarenindu- strie flinke problemen bestaan, zijn zij, op enkele voorwaarden, met de reorganisatieplannen akkoord gegaan. De reorganisatieplannen van Douwe Egberts zijn er niet zonder problemen gekomen. Enkele maanden geleden 2 jan een onzer verslaggevers -JEN HAAG De Europese Commissie en de Europese Ministerraad (van landbouw en -4sserij) hebben zich bij de vaststelling van de visvangstbeperkende maatregelen te eenzijdig Iten leiden door adviezen van biologen. kwam D E met het voorstel Panter en Smit en Ten Hove over te doen aan Agio. „Dat zou neergekomen zijn op een totale uitverkoop", aldus de woordvoerster van de bonden. Op 8 augustus maakte D E de plannen bekend om het personeelsbestand van de sigarenfabrieken in de periode van 1 september 1978 tot 31 december 1980 met 217 man terug te brengen tot 153. De bonden betwijfelden toen of een inkrimping van die omvang wel nodig was en noemden de datum waarop de inkrimping zou moeten beginnen, 1 september van dit jaar, „wel heel erg kort dag". DEN HAAG Een aantal Nederlandse transportbedrijven heeft opgericht het Internationaal transportbureau Nesotra ln Rotterdam. Het bureau zou een samenwerkingsovereenkomst pen" zij kosten'zësüg mijöên dólür willen aangaan met Russische vervoerders, die zijn verenigd <ca. 135 miljoen gulden) met inbegrip onder de naam Sovtrabsavto. Het uiteindelijke doel is om in van onderdelen en opleiding van de wegvervoer tussen Nederland en Rusland een groter TEL AVTV (Reuter) De Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al wil twee Europese luchtbussen A300 ko- bemanningen. Het is de bedoeling dat de toestellen tegen het eind van het Jaar op de Europese lijnen van El Al gaan vlie gen. In de uitvoering die El Al wil, kunnen 260 tot 280 passagiers worden aandeel te krijgen. De in april begonnen besprekingen tussen delegaties van het wegver- voersbedrijfsleven uit Nederland en Rusland zullen in de week van 4 tot 8 vervoerd over een afstand van ruim september worden voortgezet. Toen de besprekingen in april werden afge sloten hebben de Stichting Neder- landsche Internationale Wegvervoer Organisatie (NIWO) verklaard, dat op grond van de toen bereikte resultaten 4300 kilometer. Binnenkort begint in Frankrijk een opleiding van El Al bemanningen voor de A300. it schrijft drs. D. J. Langstraat, ad- nct-secretaris bij het Visserijschap HjDen Haag in het laatste nummer -4n Economisch Statistische Berich- (ESB). Voor de adviezen van vis- Irijbiologen heeft de auteur weinig lede woorden over. e biologen, schrijft drs. Langstraat, ")ben in hun drang tot het bereiken een zo spoedig mogelijk resultaat neiging gehad hun stellingen te ibsoluteren, waaronder onnodig jenuanceerde adviezen werden strekt en de directe economische /ojgen ervan over het hoofd wer- gezien of genegeerd. Zo heeft i, vervolgt Langstraat, zich bij de iezen onvoldoende gerealiseerd, wanneer men spreekt over blij- ïd maximale vangsten niet mag ien uitgegaan van een absolute maar van een streefgetal, een iddelde. jiilgens drs. Langstraat kunnen bio- \en niet uitgaan van een „absolute p", omdat in de praktijk verande- igen in de jaarklassen, in de visse- -inspanning en in de natuurlijke, nstandigheden het onmogelijk ma ken het produktievermogen van een visstand nauwkeurig te bepalen. Verouderde visie Verder verwijt drs. Langstraat de Vis- sertjbiologen, dat hun adviezen zijn gebaseerd op een verouderde visie. Daarbij wordt de stand van iedere vissoort niet in samenhang met de totale visstand beoordeeld. Deze be nadering, die naar de soorten afzon derlijk kijkt en niet naar de visstand in zijn geheel, heeft bij veel buiten staanders het idee doen postvatten, dat de Noordzee zou zijn leeggevist. Verwijzend naar eerder gedaan on derzoek vraagt Langstraat zich af of het verbieden van de industrievisserij op sprot voor vismeeldoeleinden niet een grotere belemmering voor het herstel van de haringstand zou zijn dan het toestaan ervan met de daar aan verbonden bijvangsten van jonge haring. Sprot blijkt namelijk een be- langrijke voedselconcurrent van de OptifTlBdl haring te zijn. Een uitvloeisel van te eenzijdige ad- Ook een samenhang tussen onder viezen van biologen is, dat het idee meer de vergrote stand van kabel- heeft postgevat, dat schol wordt over- jauw en schol en de daling van de bevist. De huidige gegevens, stelt haringstand lijkt aannemelijk. Voor lopige onderzoekingen hebben uitge wezen, dat de magen van sprot en haring grote hoeveelheden eieren van deze vissoorten bevatten. Een benadering, waarbij ook de tota le visstand in aanmerking wordt ge nomen leidt dan ook tot de conclusie, dat men zich de consequenties van het herstel van de ene vissoort, voor de andere goed zal moeten realiseren. In dit verband, aldus Langstraat, is het bij voorbeeld de vraag welke in vloed een herstel van de haringstand op de scholstand zal hebben. Mocht inderdaad sprake zijn van wederzijd se beïnvloeding, dan zal het beleid daarmee rekening moeten houden en zal een antwoord moeten worden ge geven op de vraag in hoeverre het wenselijk en verantwoord is te stre ven naar een zodanige opbouw van de volwassen haringstand, dat de aan was van jonge haring weer zijn nor male gemiddelde van vroegere jaren zal bereiken. Nederlandse visserij levert het meest in. Langstraat, wijzen daarentegen uit, dat de schol optimaal wordt bevist, terwijl de aanwezige scholstand sinds de jaren dertig op een steeds hoger niveau is gekomen. Hetzelfde is het geval met onder meer schelvis on kabeljauw. Volgens Langstraat is Nederland bij de toewijzing van vangsthoeveelhe- den de grote verliezer in de Europese Gemeenschap geworden. Zo mogen Nederlandse vissers dit jaar 30 pro cent minder vis vangen dan de ge middelde vangsten in de periode 1973-1976. Voor Denemarken geldt een vermindering met 16,6 procent, voor West-Duitsland 11,9 procent, voor België 11 procent, voor Frank rijk 6 procent, voor Italië 4 procent. de hoop op een bevredigende vorm van samenwerking gerechtvaardigd leek. Sinds november 1971 bestaat er tus sen de regeringen van beide landen een overeenkomst over het vervoer tussen beide landen. Ondernemer, van beide landen mogen J aarlij kï vijfhonderd ritten maken. Maar ge bleken is, dat de Nederlandse onder nemers niet of nauwelijks wegvervoer van en naar Rusland verrichtten. Van Sowjetzijde is het contingent vrijwel volledig benut. In het algemeen bedingen Russische handelsorganen bij het afsluiten van hun transacties, dat het vervoer van Russische zijde wordt geregeld. In de meeste gevallen wordt dit, voor zover het om wegvervoer gaat, opgedragen aan Russische wegvervoerondeme- mingen om zoveel mogelijk deviezen te besparen. Daarom is het voor Ne derlandse ondernemers moeilijk op drachten voor dit vervoer te krijgen. Dit geldt zowel voor het vervoer van uit Nederland als vanuit Rusland Het ontbreken van de mogelijkheid om in Rusland aquisitie te plegen vormt daarbij een extra belemme ring. Roebel Bovendien is de roebel niet vrij inwis selbaar. Nederlandse ondernemers moeten uiteraard voor hun diensten worden betaald ln een munteenheid, die vrij in Nederlandse guldens kan worden omgewisseld. Ook dit verhin dert actieve deelneming van Neder landse ondernemers aan het wegver voer tussen belde landen. Bij de reeds gevoerde besprekingen is verder gebleken, dat ook een verschil lende benaderingswijze van de kost prijsberekening deelneming van Ne derlandse ondernemingen in het vei voer in de weg stond. Een en ande heeft er toe geleld, dat ln 1977 he Nederlandse aandeel in het tussei beide landen verrichte vervoer ove de weg slechts 0.4 procent van hel totaal bedroeg. voor Groot Brittannië 0,5 procent, terT'oi Icr'an(* Jaar visvangst jn de onderhandelingen is er van Ne met 26 procent mag uitbreiden. In het vangstverlies voor Nederland- derlandse zijde op gewezen, dat deze situatie niet langer acceptabel was se vissers al groot, het verlies ln geld Naar het gevoel van de Nedeilands< uitgedrukt is nog ingrijpender, om dat de Nederlandse visserij zich vobr- overheid moest gewaarborgd zijn, dat in de toekomst de Nederlandse weg al richt op de duurdere vissoorten vervoerondernemingen een redelijk iharing, tong en schol), aldus drs aandeel in het vervoer zouden moe- Langstraat. ten verkrijgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 33