Cuba: gedrevene in de wereldpolitiek Ontwikkelingslanden gaan bij elkaar te rade Niet-gebondenheid en socialisme gaan hand in hand Conferentie van VN over technische samenwerking 'Westen moet aan derde wereld kennis onthouden' [ATERDAG 26 AUGUSTUS 1978 BUITENLAND TROUW/KWARTET 17 door Herman Amelink lis fidel Castro moet je gehoord heb- jen, al was het maar eens in je even. Bij het begin van de toe- dtpraak die hij houdt ter herden- :ing van de vijfentwintigste ver- aardag van de Cubaanse revolutie ipreekt hij met een zachte stem. ïaast hakkelend. Na een paar mi- mten blijft hij steken in een zin, sof de toespraak voor hem ook 'olledig nieuw is. Er staat een fout constateert hij en pakt een pen m die te corrigeren. Hilariteit bij e tienduizenden toehoorders op iet volgepakte binnenplein van de oncada-kazerne in Santiago, de ilaats waar vijfentwintig jaar gele ien de revolutie begon. )e buitenlandse gasten, die ter gelegenheid ran de heuglijke gebeurtenis naar Cuba jekomen zijn. luisteren geamuseerd toe: de eider van de Spaanse communisten Santia- Carrillo. een van de leiders van het thodesische patriottisch front. Joshua fkomo, de leider van de Chileense commu- listische partij Luis Corvalan. de Mozambi- l caanse minister van buitenlandse zaken 3os Santos en de met zonnebril en thee- ioek uitgeruste Palestijnse leider Jasser Arafat. )e aanwezigheid van deze buitenlandse ili jasten vormt een goede illustratie van de ïlaats die Cuba inneemt op het schouwto- ïeel van de wereld. In zijn twee uur durende ede. die telkens door applaus, geroep en oejuichingen onderbroken wordt, schetst Gastro de contouren van de internationale erhoudingen vanuit Cubaans perspectief, lij heeft daar weinig moeite mee en zijn uisteraars al evenmin: ..Er zijn twee paden n de wereld: dat van de reactie en dat van iJce vooruitgang. Daartussen moet een keus jemaakt worden: neutraliteit is onmoge- 'uba rekent zichzelf tot de zogeheten niet- gebonden landen Het behoort niet tpt een van de twee militaire blokken in de wereld. Helemaal overtuigend is die positie echter niet. Op de conferentie van niet-gebonden anden. die eind juli in de Joegoslavische Ijhoofdstad Belgrado werd gehouden, lieten nden als Marokko. Somalië. Egypte en mbodja duidelijk blijken dat zij een root vraagteken plaatsen bij de Cubaanse gebondenheid. Deze landen beschouwen Cubaanse aanwezigheid in Afrika als een iverduideüjke aanwijzing dat Cuba in feite e zetbaas is van de machtspolitiek van de Sowjet-Unie. riet kwam in Belgrado tot een felle discus sie. waarbij Cuba uiteindelijk aan het lang ste eind trok De deelnemers aan het over- eg besloten de eerstvolgende topconferen- je van staatshoofden en regeringsleiders van de niet-gebonden landen volgend jaar ;eptember in de Cubaanse hoofdstad Hava na te houden. Dat betekent tegelijkertijd iat Cuba verantwoordelijk is voor de con cepten van de slotverklaring van die"confe- entie en daarna drie jaar lang als voorzitter van deze club gaat optreden. Wat verstaat Cuba onder niet-gebonden- ïeid? Betekent de Cubaanse aanwezigheid n Angola. Ethiopië en diverse andere lan den op het Afrikaanse continent in feite geen ontkenning van de principes, zoals die iventien jaar geleden door staatslieden als ito. Nehroe en Nasser geformuleerd wer den? Hoe kunnen de Cubanen volhouden (een bindingen te hebben zolang ze zo nauw samenwerken met de Sowjet-Unie? =Verenigde Staten De Cubaanse niet-gebondenheid betekent roor alles dat men niet afhankelijk van de Verenigde Staten is. De afkeer van wat er in iat land gebeurt en wat door de regering in Washington wordt gedaan, is levensgroot )ie afkeer is wel te begrijpen. Amerika leeft al het mogelijke gedaan om Castro's Cuba het leven zuur te maken. De inval in de Varkensbaai in 1961 ligt nog tamelijk vers in het geheugen, verhalen over kom potten tegen het leven van Fidel Castro. 3Jiet-gebonden gesmeed door de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA. worden levend gehouden en de gevolgen van de economische blokkade on dervinden de Cubanen nog dagelijks aan den lijve. Castro sniert in zijn toespraak in Santiago. ..Hoe kan een land als de Verenigde Staten het moreel verantwoorden om zich druk te maken over mensenrechten? Hoe kunnen de heersers van een rijk waarin de maffia, het gokken en de prostitutie van minderja rigen welig tieren en waarin de CIA plannen maakt voor wereldwijde spionage én onder mijning en het Pentagon een neutronen bom fabriceert die goederen spaart en men sen vernietigt een rijk dat de reactie en de contra-revolutie steunt overal in de we reld en de monopolies beschermt en stimu leert in de wereldwijde exploitatie van na tuurlijke en menselijke hulpbronnen, een rijk dat ongelijke handelsbetrekkingen heeft, een protectionistisch beleid voert, op een ongelooflijke manier de natuurlijke hulpbronnen verspilt en het systeem van de honger aan de wereld oplegt, zo'n kreet slaken?" Minutenlang golven de anti-Amerikaanse zinnen over de hoofden van de toehoorders heen. De stem van Fidel Castro wordt luider en luider. ..Iedere machthebber in de Ver enigde Staten hanteert zijn eigen retorische frase voor Latijns-Amerika of voor de we reld: de een spreekt van een .politiek van goede nabuurschap', een ander van de .alli antie voor de vooruitgang'. En nu is het wachtwoord .mensenrechten'. Maar er is niets veranderd in de politiek van dit land tegenover het westelijk halfrond en tegen over de wereld. Alles is gelijk gebleven. Kanonneerboot- en dollardiplomatie. de wet van de machtige hebben altijd de bo ventoon gevoerd. De zinledige bewoordin gen vervlieden even snel ais de regeringen. De enige constante factor in het beleid van de yankees is hun neiging tot liegen". Gejuich en gescandeerd handgeklap. Castro vertolkt de gevoelens die de Cuba nen jegens de Amerikanen koesteren. Hij speelt op meesterlijke wijze in op de sterke afkeer van de Verenigde Staten, het land dat de personificatie is van abstracte zon den als imperialisme, kapitalisme en neo kolonialisme. Hij beklemtoont telkens weer dat Cuba een missie heeft te vervullen in de strijd tegen deze kwalijke praktijken En het Cubaanse volk volgt hem daarin, ge kooid door de politieke doctrine maar be wust van de verworvenheden van de revolu tie: gratis onderwijs, gratis medische voor zieningen, gratis sportfaciliteiten, eten en drinken voor iedereen, een minimale prosti tutie Zou je zulke verworvenheden voor jezelf mogen houden? Sowjet-Unie Cuba is zich ervan bewust dat dit allemaal niet bereikt was zonder de steun van de Sowjet-Unie. Bij elke officiële gelegenheid wordt de samenwerking met dit land hemel hoog geprezen. Of het nu gaat om de ope ning van een fabriek of om de in gebruik stelling van een school overal wordt de lof gezongen van Moskou. In dat licht wordt ook de rol van Cuba beschouwd in de gelederen van de niet- gebonden landen. Cuba's vice-premier Ro- driquez drukte het tijdens de conferentie in Belgrado aldus uit: ..Niet-gebondenheid en socialisme zijn eikaars natuurlijke bondge noten". Cuba stelt zich geheel achter de woorden van de Vietnamese minister van buiten landse zaken die in Belgrado verklaarde: ..Als onze beweging haar actieve rol wil blijven ontwikkelen en nog grotere overwin ningen wil behalen, dan moet de solidariteit met de socialistische krachten worden ver sterkt." De noodzaak van „Internationalistische so lidariteit" maakt het voor de Cubanen van zelfsprekend dat het land een actieve rol speelt in Afrika. Wanneer je het zelf goed hebt, dan gaat het niet aan om je rijkdom voor jezelf te houden. Cubaanse jongens beschouwen het daarom als een eer om uitgezonden te worden naar Angola of Ethiopië. Volgens sommige waarnemers fungeert Cuba in Afrika zelfs als trekpaard voor de Russische mammoet. Een voormalige Britse ambassadeur in Ha vana schreef onlangs, dat men de mogelijk heden van Castro onderschat als men hem alleen maar ziet als een uitzendkracht van de Sowjet-Unie. Natuurlijk zouden de Cu banen zonder Russische wapens en logi stiek geen militaire en politieke successen hebben geboekt. Maar anderzijds zou de Sowjet-Unie in Afrika weinig bereikt heb ben zonder Cubaanse soldaten, omdat zij hun eigen strijdkrachten niet kunnen inzet ten bij het internationale pokerspel om de macht in Afrika. De voormalige ambassadeur wees er daar bij op dat het overwegend zwarte karakter van het Cubaanse leger van grote betekenis is voor het succes van de Cubanen. Hij waarschuwt dat men Castro's bereidheid om ..revolutionaire bewegingen overal ter wereld" te steunen door het Westen serieus moet worden genomen. Overdreven verhalen Voorlopig lijkt deze politiek de vorig jaar ontstane tendens tot een toenadering tot de Verenigde Staten ongedaan te hebben ge maakt. Vooral dc houding van Carters advi seur Zbigniew Bzrezinski is bij Castro hele maal verkeerd gevallen. Van president Car ter wil hij dan nog wel aannemen dat hij goede bedoelingen heeft, maar diens advi seur wordt er openlijk van verdacht over dreven verhalen rond té strooien over de Cubaanse aanwezigheid in Afrika. Volgens schattingen van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zouden er zich zo'n 45.000 Cubanen, militairen en technici, in Afrika bevinden. De lijst die het Amerikaanse ministerie heeft geprodu ceerd. wordt door de Cubanen een leugen- lijst genoemd. Vice-premier Rodriguez verklaarde onlangs dat zich geen Cubanen in Libië bevinden en dat er in Oeganda slechts drie of vier diplo matieke vertegenwoordigers van Havana zijn. hetgeen volledig in strijd is met de beweringen van de Amerikanen Ook in Equatoriaal Guinee zou zich slechts een tiental Cubaanse technici bevinden. Op verzoek De Cubanen wijzen er ook steeds met na druk op dat zij alleen op verzoek komen. Sommige verzoeken zouden, volgens vice- premier Rodriguez, ook afgewimpeld zijn. Het gaat steeds om steun aan regeringen die hun bewind stabiliseren en om strijd tegen subversieve bewegingen. Daarin ver schilt de hulp qua karakter van de guerrilla die Cuba in de Jaren zestig op het Latijnsa- merikaanse continent wilde ontketenen Cuba is er niet langer op uit met het Cu baanse model van revolutie zending te drij ven Het gaat niet langer om export van de revolutie, maar om het laten delen van andere mensen in wat Cuba zelf verworven heeft. In een gesprek dat Castro onlangs had met een aantal journalisten uit de Verenigde Staten zei hij: „In Angola zullen we alleen doen wat de Angolese regering wiL We we ten uit heel betrouwbare bronnen dat de CIA onlangs contact heeft gezocht met de Unita en deze beweging de steun geboden heeft van de Verenigde Staten Ik wil de regering van de Verenigde Staten vragen of het Juist is of niet dat deze belofte is gedaan, die een ernstige inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Angola betekent? WIJ zijn bereid ons aandeel te leveren aan alles wat de vrede tussen Ango la en Zaïre kan bevorderen. Het doet niet ter zake wie Zaïre regeert. Wij komen niet tussenbeide in de binnenlandse aangéle- genheden van een Afrikaans land. ongeacht welke regering dat land heeft Wij werken in Afrika alleen samen met absoluut soeverei ne landen en regeringen. Wat voor soort interventie pleegt Cuba in Afrika? Er is helemaal geen sprake van interventie Het is simpelweg samenwerking en dat is heel wat anders". China De Cubaanse politiek brengt dit land ook in een steeds heviger conflict met China. Ca stro verwijt China diens samenwerking met het Chili van Pinochet Hij wijst verder op de Chinese steun aan de Unita in Angola, de samenwerking tussen de conservatieve ele menten in Europa en de Chinese leiders, de steun van China aan president Moboetoe van Zaïre en vooral op de „misdadige vijan digheid" van China Jegens „het heroïsche volk van Vietnam" De menigte bijeen in de Moncadakazerne in Santiago reist als één man op. als Castro deze woorden met nadruk uitspreekt. De vertegenwoordigers van Vietnam wulven breed glunderend naar de juichende menig te. terwijl de diplomatieke vertegenwoordi ging van China demonstratief het toneel verlaat De laatste maanden is de verkoeling in de betrekkingen tussen China en Cuba heel hard gegaan. Recepties van de Chinese am bassade in Havana worden niet eens meer door de Cubaanse leiders bezocht. China's vice-president Keng Piao heeft vorige maand een rondreis gemaakt door het Ca- ralbtsch gebied, officieel om vriendschappe lijke betrekkingen aan te knopen met de landen daar, maar onofficieel om te werken aan de ondermijning van de Sowjet invloed, zoals die tot uitdrukking komt in de sym pathie voor Cuba Het zou niet verbazen als deze Chinese kruistocht op korte termijn zou leiden tot een volledige verbreking van de betrekkingen tussen beide landen. Gedrevenheid Gedrevenheid lijkt het voornaamste ken merk van de Cubaanse buitenlandse poli tiek. Het is een gedrevenheid die de ..inter nationalistische solidariteit" in praktijk wil brengen. Cuba is trots op wat het zlfch verworven heeft en is zich ervan bewust dat het dit voor een belangrijk deel van de Sowjet-Unie te danken heeft. Het land be wijst zijn dankbaarheid aan Moskou door de Russische politiek onverdeeld te steunen. Tegelijkertijd voelt Cuba zich zozeer deel van de derde wereld, dat het meent zijn verworvenheden met de arme broeders daar te moeten delen. Zo gaan niet-gebonden heid en socialisme op een geheel eigen wijze hand in hand Je moet er Cubaan voor zijn om dat te begrijpen. door Nico Kussendrager ..ange tijd is gedacht dat wes- erse kennis en techniek al- een zaligmakend is voor de ierde wereld. Als de ontwik kelingslanden maar hetzelfde )ad zouden gaan dat ook de ndrustrielanden hebben be handeld, zou de armoede wel ninder worden. iet is niet waar. De westerse lanpak is vaak veel te duur ?n te ingewikkeld voor de der- Ie wereld (niet aangepast aan okale kennis) en levert te wei- lig werk op. lovendien worden de technische mo- élijkheden van de inheemse kennis n ontwikkelingslanden schromelijk •nderschat. Toen de koloniale machi- le door de tropen daverde werden liet alleen samenlevingen vernietigd, naar verdwenen ook gebruiken en ewoonten. en werden oude kennis en >ude vaardigheden vergeten. De ont wikkelingslanden richtten hun blik naar het noorden, waar Immers het heil vandaan zou komen. Langzamerhand begint echter het in zicht door te breken dat de derde wereld het veel meer zou moeten zoe ken in onderlinge samenwerking (overigens niet alléén op technisch en industrieel gebied). Over die samen werking wordt de komende weken een conferentie gehouden in de Ar gentijnse hoofdstad Buenos Aires Die is nodig omdat als gezegd wester se kennis vaak niet „past" in ontwik kelingslanden. maar ook omdat ze voor deze landen veelal niet beschik baar is. De westerse landen beschikken over het leeuwedeel van de patenten (bij na 3.5 miljoen tegen 200 000). en de derde wereld moest in 1970 1.5 mil jard gulden betalen voor het gebruik van die kennis. Daarnaast moeten ontwikkelingslanden dure buiten landse ingenieurs inhuren, omdat zij er zelf te weinig hebben. West-Duit* land stelde het op de wereldhandels conferentie UNCTAD in de zomer van 1976 in Nairobi zonder omwegen. „Technologie is ONZE grondstof en die kunnen we niet afgeven zonder onze economie in de kem aan te tas ten." De UNCTAD kwam in de Kenia- se hoofdstad dan ook niet verder dan de vaststelling dat het werken aan een code voor het overhevelen van technologie van noord naar zuid ver sneld moet worden. Niets werd ge zegd over het bindend maken van zo n code. Dat is een wens van de ontwikkelingslanden, omdat anders vrijblijvendheid troef wordt. Er bestond teleurstelling na afloop van de wereldhandelsbijeenkomst dat ook op dit punt niet meer bereikt was Maar eigenlijk is het de vraag of de derde wereld er zo bedroefd over moet zijn Door een gebrek aan wes terse technische kennis kan juist een (door het westen natuurlijk niet be doelde» prikkel ontstaan voor ontwik kelingslanden. zélf weer op zoek te gaan naar oude bedrijvigheden en oude bekwaamheden. Tijdens de oorlog in Biafra. toen dat land vrijwel helemaal van de buiten wereld was afgesloten, doken plotse ling allerlei kleine bedrijfjes op die met gebruikmaking van weggezon ken kennis en vergeten materialen weer aan de slag gingen. Er was plots een impuls om het zelf te doen. en die is veel minder als westerse kennis en westerse bedrijven (die het allemaal veel „vlugger en voordeliger" kun nen) de derde wereld binnenkomen. Evenzeer kan de zo verfoeide tendens in de industrielanden naar meer pro tectionisme (afscherming van de eigen markt voor produkten uit ont wikkelingslanden) tot gevolg hebben dat de derde wereld meer op zichzelf wordt teruggeworpen. En er zitten veel goede kanten aan zo'n ontwikke ling. Sterker gezegd: we moeten de derde wereld kennis en handelsmoge lijkheden onthouden, om haar tot ontwikkeling te brengen. Daarvan uitgaande is het vreemd dat op de komende conferentie in Buenos Aires, noord en zuid samen praten over meer technische samenwerking tussen ontwikkelingslanden. Het kan niet anders meer. omdat het een con ferentie is van de Verenigde Naties, maar het zou mogelijk meer voor de hand hebben gelegen als de ontwik kelingslanden onderling hadden ge praat over hün samenwerking Het gevaar van beïnvloeding door de in dustrielanden van het conferentiege- beuren is nu levensgroot Ook al omdat in de derde wereld niet zelden een ingewortelde voorkeur be staat voor alles vat uit de industrie landen komt. Haar is immers heel lang voorgehouden dat alleen dóór het goede vandaan komt. en van die gedachte stap je dan ontwikkelings land zijnde niet snel af. om te rade te gaan bij een. ander ontwikkelings land. Daarom wordt er steeds meer gepleit bij projecten in ontwikkelingslanden deskundigen uit andere ontwikke lingslanden in te schakelen Op die manier zou het vertrouwen in onder linge technische samenwerking ver sterkt kunnen worden. Wat een ande re route zou kunnen zijn voor de hersenvlucht die nu in veel ontwikke lingslanden te zien is. Want het moet gezegd een hinderpaal voor eigen ontwikkeling is ook het weg trekken van academici uit de derde wereld naar beter betaalde banen in het westen. Het bevorderen van de uitwisseling van deskundigheid tussen ontwikke lingslanden is één van de doelstellin gen van de VN-conferentie die de komende weken in Buenos Aires wordt gehouden. Verder zal worden gekeken welke nieuwe instellingen eventueel nodig zijn om het gebruik van eikaars kennis te bereiken, en wat voor opleidingen er bijvoorbeeld gezamenlijk kunnen worden opgezet Of de bijeenkomst in deze betrekke lijk zakelijke sfeer zal verlopen, staat bij lange na niet vast. Het zit er in dat de ontwikkelingslanden de industrie landen opnieuw voor de voeten wer pen hen met een tweedehands tech nologie" op te schepen De derde we reld ziet vaker „aangepaste technolo gie" als iets wat door het westen wordt aangepraat om haar klein te houden Het is een manier om Schu- machers beroemde boek Houd het klein, te lezen. Als de derde wereld alleen zou heb ben gepraat was dat gevaar niet aan wezig geweest, en het zou de onderlin ge technische samenwerking ten goe de zijn gekomen Verder valt te voorzien dat een aantal industrielanden zich zal verzetten te gen laten we zeggen ontbinding van de ontwikkelingshulp. Die zal een gevolg moeten zijn van nauwere samenwerking tussen ontwikkelings landen. Kan een donor de Verenig de Staten en West-Duitsland zijn daar sterk in nu nog de eis stellen dat gegeven hulp, bij de gever be steed moet worden, bij een werkelijke bevordering van samenwerking bin nen de derde wereld moet geëist wor den dat de hulp juist in een andere ontwikkelingsland besteed wordt Maar daar koopt het westerse be drijfsleven niets voor.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 17