|la riskant karwei is -1 nu ongevaarlijk Personalia Om het benzineverbruik te drukken moet u af en toe eens naar uw banden kijken. Meeslepend spel van Bruins in Schumanns pianoconcert KOMSTZHZZ fan Lent wijkt niet: tedde moet omlaag Kunstraad bepleit centraal instituut voor de dans Shell helpt,deel 8 ieen goedkope energie hor het bedrijfsleven fantelen van bom was griezelige zaak Kamervragen over politie-commissaris Cantate van Bach voor nieuwe Zaanse gemeenteraad Knoop van bakstenen BINNENLAND 't Mag vreemd lijken,maar het is echt waar: twee oorzaken van een te hoog benzineverbruik hebben te maken met uw banden. Als b.v. de bandenspanning te laag is, verbruikt u gauw een paar procent meer benzine dan nodig is. Meer informatie daarover vindt u in „Shell helpt,"deel 8. Shell helpt AMSTERDAM Ook ditmaal was het zomeravondconcert van het Am sterdams Philharmonlsch Orkest weer druk bezocht. Toen dirigent An ton Kersjes woensdagavond het podi um van het Concertgebouw betrad, zat de Grote Zaal vol met veelal jonge mensen, waaronder een aanmerkelijk aantal buitenlanders. Het programma vermeldde als ope ningsstuk De Haffner-symfonie (K V. 385), die Mozart in 1782 schreef in opdracht van de Salzburger familie Haffner voor wie hij een jaar eerder een schitterende Serenade had ge componeerd. Deze symfonie behoort tot de grote werken van de meester, zoals hij die door Jac. Kort in zijn laatste levensperiode schreef. Zij is markant van thematiek in dé snelle delen en bijna poëtisch in het Andante. Kersjes gaf er met zijn or kest een gave en zeer doorleefde ver tolking van. Dit gold eveneens van de uitvoering van Dworsjaks 8erenade, waarmee later op de avond het concert beslo ten werd. Dit werk is geschreven voor strijkorkest en de kans om de fraaie klank van het strijkersensemble van dit orkest te laten horen, werd opti maal benut. Het hoogtepunt van dit concert was zonder twijfel de uitvoering van het Pianoconcert in A klein van Robert Schumann. De glasheldere manier waarop Theo Bruins de planosolo vertolkte werd geëvenaard door de warme gedreven heid, die zijn spel kenmerkte. Schu manns Concert is overbekend, maar zelden hoorde ik het, zelfs door inter nationale beroemdheden, zo geïnspi reerd en meeslepend uitvoeren als ditmaal door onze landgenoot. Aan dit resultaat hadden Kersjes en zijn orkest uiteraard een belangrijk aandeel. Er was sprake van een vol maakte samenwerking van solist en orkest. A'oggccn buckjc ontvangen Vraag er i ren naar op een Shell verkooppunt. Als de voorbanden onregelmatig slijten, is waarschijnlijk de „uitlijning" ontregeld:dat betekent extra wrijving, dus méér benzineverbruik. IJDAG 25 AUGUSTUS 1978 TROUW/KWARTET9 Een deel van de grote verkeersweg langs Hoogvliet werd eveneens geslo ten. De afgelopen nacht lieten de mensen van de EOD het nu onscha delijke projectiel rustig in de kuil liggen, vandaag werd, wat er van over is, naar Stellendam gebracht om daar te worden overgegeven aan de mari ne, die ergens in open zee er korte metten mee maakt. Lakoniek Overigens heeft de Hoogvlietse be volking de hele situatie nogal lako niek opgevat. Het was in deze woon wijk drukker dan anders, er was weekmarkt en daar was „de bom" echt geen onderwerp van gesprek, er zijn vaker heel nare dingen in Hoog vliet gebeurd. Tien jaar geleden was er bij de vlak tegen Hoogvliet aan liggende Shell-raffinaderij een ernsti ge ontploffing. Sedertdien zijn de ra men van scholen en openbare gebou wen van pantserglas en ook een aan tal particulieren heeft zijn huis van splintervrij glas voorzien. Majoor W. Busscher, commandant opruiming van de EOD, was opge lucht, toen de ploeg van luitenant Feller het karwei had geklaard. „Het betrof hier geen exceptioneel geval", vertelde hij na afloop, „wij hebben al tientallen van die V-l's moeten de monteren. De moeilijkheid was al leen, datzo'n wapen drie ontstekings inrichtingen bevat. De eerste, hele maal voor in de neus, gaf geen enkele moeilijkheid. De beide andere zaten echter onder het projectiel en die waren zodanig geconstrueerd, dat zij .altijd-werkend' zijn. Dat wil zeggen dat zij bij iedere schok afgaan. Daar om was het kantelen om bij deze ontstekingen te komen riskant. Dat gold ook voor het demonteren: in beide ontstekers moesten gaatjes worden geboord om daarin een ver hardende vloeistof te gieten en zo het ontstekingsmechanisme te blokke ren." Majoor Busscher, luitenant Feller en de anderen hebben een ervaring van Jaren in dit vak. Tussen 1945 en 1948 kostte het opruimen van uit de oorlog achtergebleven tuig enige honderden doden Daarna waren er tot nu toe vierentwintig, maar nog drie weken geleden is in Friesland een onderoffi cier bij dit werk omgekomen. Een vak, waarin je maar één fout kunt maken. Dat is dan tevens de laatste van je leven. De lakonieke houding van de bevol king betekende niet, dat men in Hoogvliet de zaken niet grondig had georganiseerd. Van drie flatblokken moesten de bewoners, 120 gezinnen, hun huizen verlaten, in een straal van enkele honderden meters daarom heen mocht niemand het huis in of uit, verkeer op straat werd niet toege laten. Een Rode-kruispost met hon derd mensen personeel was ingericht met een noodhospitaal in de her vormde Vaste Burchtkerk. Een uitge breid ambulancepark stond gereed uit te rukken. Er stond een volledig chirurgisch team klaar. Er was zelfs gedacht aan een morgue, waar de schragen stonden opgesteld voor het opbaren van eventuele doden. Beleidscentrum In het politiebureau was een beleids centrum ingericht, waar luitenant kolonel J. Krommenhoek, sectiecom mandant van de EOD, de operatie samen met de politie leidde met eer ste luitenant A. P. G. Sprangemeyer als verbindingsofficier tussen majoor Busscher, de ploeg van luitenant Fel ler en het beleidscentrum. Er was zelfs een dierenambulance. Tegen het middaguur kwam burge meester Van der Louw van Rotterdan in Hoogvliet een kijkje nemen. Het demontagewerk zelf was vooral een éénmansjob. „De mensen gingen om de beurt aan het werk", vertelde ma joor Busscher, „maar soms moesten er twee mensen tegelijk in. Zij werden telkens afgelost, gingen dan naar de werkbunker, die telefonisch in ver binding stond met de kuil waar werd gewerkt. Bij het kantelen moesten de mannen alle vijf er bij komen." Van de V-l is slechts de romj) met het brandstofreservoir en de springla ding intact gebleven. De vleugels en de straalmotor, waren in allerlei stuk ken verfrommeld en in de bodem verspreid. Het brandstofreservoir was nog vol. Eer men met demonte ren van de drie ontstekers kon begin nen moest de ploeg de kerosine uit dit reservoir wegpompen. Geen prettig werkje: elk vonkje daarbij zou fataal zijn. er de mannen die het gevaarlijke karwei klaarden: bij het I sergeant-majoor T. de Groot en sergeant der eerste klasse J. onschadelijke projectiel: van links naar rechts eerste W. C. Fiers. Op de foto rechts dragen tijdens de evacuatie penant L. M. G. Feller, sergeant-majoor G. J. M. van Mil, I politie-agenten een kindje naar buiten. i een onzer verslaggevers iTTERDAM Gister- "ind om half zes loeiden in Rotterdamse zuidwestelij- juitenwijk Hoogvliet de si 's en tegelijkertijd ging op gebouw van de hulpsecre- e de vlag in top: na een hard werken zijn eerste enant L. M. G. Feller, ser- nt-majoors G. J. M. van en T. de Groot en sergeant ite klas J. W. C. Fiers van explosieven-opruimings- ,t der koninklijke land- ht er in geslaagd een V-l hadelijk te maken. fcndertlg jaar heeft dit projectiel een met straalmotor uitgeruste Duitse vliegende bom met ongeveer duizend kilogram springstof op een diepte van twee en een halve meter gelegen, op nog geen driehonderd me ter van een aantal flats, die voor dit karwei de hele dag moesten worden ontruimd. Er is pal naast dit spring tuig geheid voor een clubgebouw van een voetbalvereniging. De Toscaweg werd aangelegd en bestraat op nog geen tien meter van de plaats waar de bom lag. Wat natuurlijk aanleiding zal geven tot allerlei vragen in politie ke en bestuurlijke organen: hoe kon dit alles gebeuren, terwijl iedereen in Hoogvliet precies wist waar de V-l in de bodem was neergekomen? Want de hele dag heeft men zelfs de metro verbinding moeten stilleggen om tril lingen te vermijden, Hoogvliet heeft het moeten doen met een. autobus dienst tot Poortugaal, dat tijdelijk het eindstation van de metro werd. i onze Haagse redactie HAAG Staatssecretaris Van Lent (defensie) wijkt op duimbreed van het standpunt, dat de wedde van dienst- téhtig militairen omlaag moet. De grootste soldaten vak- id, de WDM, bereidt een demonstratie voor. De WDM, ipt, dat het parlement een stokje steekt voor de plannen de staatssecretaris. Lent heeft er gisteren tegenover loielangenorganisaties van militai- geen twijfel over gelaten, dat hij redde voortaan wil koppelen aan minimumloon voor 19-jarigen. ns Van Lent is dat een logisch lig van de wijziging van de dienst- twet, waarbij de opkomstleef- is teruggebracht. Nu komt de nog overeen met het mini- loon van een 20-jarige, wat voor "DM nog niet voldoende is. liefst ziet de organisatie (circa leden), dat de dienstplichtige r financieel op gelijke voet met een beroepsmilitair. Vol- I Van Lent jaagt dat de overheid "tra kosten van 340 miljoen per jaar. De verlaging van de wedde bete kent juist, dat er voor enkele tiental len miljoenen bezuinigd wordt op de personeelskosten van defensie. Van Lent wil wel onderscheid maken tussen jongeren, die nu al in dienst zijn, en de „nieuwe lichtingen." Dege nen, die nu al dienstplichtig zijn, zul len er financieel niet op achteruit gaan. Het doorzetten van de wedde-aanpas- sing betekent volgens Van Lent niet, dat „het laatste woord nu gezegd is." Hij wil het probleem van de wedde opnieuw laten bestuderen. Van Lent verwacht niet dat het parlement de aanpassing ongedaan zal maken. li een onzer verslaggevers RNEUZEN Minister Aardenne voelt er niets r de energieprijzen voor Irijven te verlagen. Vooral Cit de chemische indu- is die wens naar voren men. zorgelijke situatie in de chemi- ■jj industrie is vooral een gevolg grote overcapaciteit, met als re- e*at relatief lage prijzen. Hulp in van extra lage energieprijzen *er dan ook niet op zijn plaats," b de minister in Terneuzen, waar donderdag de Braakmanhaven 1de. Dit petrochemisch complex jbouwd door de Nederlandse tak ^ie multinational Dow Chemical. Aardenne gaf toe, dat „de ener- fat erg duur wordt, vooral voor de strie en in het bijzonder de groot- strie, waar Dow ook bij hoort." >robleem is op het ministerie al idie genomen, zei Van Aardenne. uitgangspunt daarbij is dat het rlandse bedrijfsleven onder zo mogelijke gelijke voorwaarden t kunnen concurreren met het Inland." Aardenne haakte ook in op frten vanuit het bedrijfsleven zware milieu-eisen in Nederland, rioeg begrip voor de bijzondere '^le van ons land, met een dichte bevolking, veel oppervlaktewater en een sterk doorlaatbare bodem. De bewindsman voegde daar echter aan toe: „Indien door de eisen ernstige concurrentieverstoring kan optreden is dat, met name voor bestaande be drijven, een factor die zwaar moet meetellen. De industrie zal mij in dergelijke gevallen steeds aan haar zijde vinden." DEN HAAG (ANP) - Het CDA-Twee- de-Kamerlid Faber wil weten waar om ninister Wiegel er geen bezwaar tegen heeft dat de uit zijn functie ontheven Groningse commissaris van politie De Wit te zijner beschik king zal worden gesteld voor het ver richten van landelijk politiewerk. Fa ber informeert of de minister de op vatting van de burgemeester van Groningen deelt dat, op grond van onderzoek en getuigenverklaringen, aangenomen kan worden dat politie commissaris De Wit in september en oktober 1977 enkele malen uitdruk kingen van anti-semitische strekking heeft gebruikt die waren gericht aan het adres van individuele personen. Het ging om de PvdA-politici Van Thijn (Tweede Kamer) en Wallage (wethouder van Groningen). Faber vraagt van de minister een toelich ting. ZAANSTAD Joh. Seb. Bach schreef in 1731 een cantate ter gele genheid van de installatie van de nieuwe gemeenteraad te Leipzig. Het werk is bekend geworden onder de naam „Ratswechselkantate". Deze cantate voor vocaal kwartet, koor en orkest, wordt nu op 9 septem ber uitgevoerd ter gelegenheid van de installatie van de nieuwe gemeente raad van Zaanstad. Jan Pasveer, diri gent van het Zaans Cantatekoor en - orkest kwam op deze goede gedachte. De uitvoering begint om 17.00 uur in de Westzijderkerk (Bullekerk) te Zaandam. Voor dit concert zijn bur gemeester en wethouders en de oude en nieuwe leden van de raad uitgeno digd. En verder ledereen die zin heeft, want de toegang tot deze uitvoering is gratis. Sinds de oprichting van het Zaans Canatekoor en -orkest (januari 1977) werd iedere maand met medewerking van bekende solisten een cantate van Bach uitgevoerd in de Bullekerk. Het koor bestaat uit achtentwintig gese lecteerde vocalisten, en het orkest, gevormd uit beroepsmusici, heeft de zelfde bezetting als die welke Bach te Leipzig gebruikte. Voor de uitvoering op 9 september zijn de vocale solisten: Christina Har vey (sopraan), Leena Kiilunen (alt), Marius van Altena (tenor) en Henk van Heynsbergen (bas). Deze bijzonder kunstig geconstrueerde „knoop" van bakstenen is gemaakt door Wendy Taylor uit Londen. Het is een van haar werken voor een tentoonstelling van eigentijdse kunst die jaarlijks wordt gehouden in de Hayward Gallery in Londen (South Bank). Doordat de kunstenares zichzelf mee liet fotograferen krijgt men een indruk van de afmetingen van de stenen knoop. DEN HAAG Voor een doelmatige verzorging van de gehele danssector in Nederland is de beste oplossing één overkoepelend instituut dat de bundeling van alle werkzaamheden kan organiseren. De Raad voor de Kunst heeft de oprichting daarvan bepleit in een ad vies aan minister Gardeniers van CRM. Het instituut zal volgens de raad de volgende werkterreinen in elk geval moeten bestrijken: amateuris tische dans. dansvakopleiding, pro fessionele grote dansgroepen, dans- therapie, het op de dans gericht we tenschappelijk onderzoek en het soci aal-maatschappelijk terrein dat ver band houdt met de danssector. Bin nen deze werkterreinen moet reke ning gehouden worden met diverse dansvormen als klassiek ballet, mo derne dans, jazz-beat-soul, volksdans en folkloristische dans, dansexpres- sie en educatieve dans en gezel schapsdans. Verschillende taken die onder het nieuwe instituut zouden vallen, wor den nu reeds behartigd door het Cen traal Dansberaad en de Stichting Danscontact. Daarmee moet eerst overleg worden gepleegd hoe de ta ken en de financiering ervan geleide lijk kunnen worden ingevuld in over leg met de overige instellingen en werkvelden. De Raad voor de Kunst meent dat een overgangsfase van drie jaar rede lijk is nadat de minister zich in princi pe bereid heeft verklaard mee te wer ken aan de oprichting van het Cen traal Instituut voor de dans. ADVERTENTIE Drs. D. Schouten Overleden Op 76-jarlge leeftijd is in Waalwijk overleden drs. D Schou ten, oud-directeur van het (Christelij ke) Willem Oranje-college te Waal wijk. Drs. Schouten is tot 1970 lid van de Christelijk Historische Unie ge weest; hij maakte onder meer deel uit van de Unieraad en was voorzitter van de CH Kamerkring Den Bosch. Reeds lang vóór 1970 maakte hij er geen geheim van dat hij grote bezwa ren had tegen de ontwikkelingen in de unie, welke hij aanduidde als „links" en „christen-socialistisch". Toen de algemene vergadering van de CHU een nieuw politiek werkpro gram vaststelde, trad drs Schouten, die zich bij vele gelegenheden reeds als opposant tegen het bestuur geuit had, officiéél uit de Unie, De tijd daarvóór maakte hij deel uit van de Centrum gespreksgroep binnen de CHU.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9