Zware kritiek CNV op ombuigingsplannen Bestand in onderlinge strijd van Palestijnen Acht jaar geëist voor kogelschot op jachtopziener Vietnam geeft resten van elf Amerikanen vrij China op conj; samen met Taiwan „Volgend jaar verkiezingen in Pakistan" Geen onderzo^ naar zoon vai premier India FAMILIEBERICHTEN f 0 1) VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1978 TROUW/KWAf IIJDA Vervolg van pagina 1 rissen met een half procent per Jaar, en ook niet over de ontkoppeling van de sociale bodemuitkeringen en het netto-minimumloon, ls het CNV wel bereid verder te studeren op aanpas sing van het mechanisme, waarmee de ambtenarensalarissen en de socia le uitkeringen worden vastgesteld. Van der Meulen verklaarde zich er „vierkant tegen" dat het kabinet ver meende fouten in het systeem nu al met terugwerkende kracht op de ambtenaren en de uitkeringstrekkers wil verhalen. Hij betwistte dat het fouten zijn en noemde het principieel onaanvaardbaar om fouten, die in het verleden zijn gemaakt met terugwer kende kracht te corrigeren. Het CNV acht het argument van de rechtsze kerheid van de ambtenaren niet aan vaardbaar als motivering voor een extra loonmatiging. Het argument is onjuist, omdat er bijvoorbeeld in het onderwijs sprake is van een verlies aan arbeidsplaatsen. Onzeker Het CNV benadrukte in zijn brief aan de Tweede Kamer, dat er veel onze kerheden blijven bestaan over de uit komsten van het kabinetsbeleid. Las tenverlichting en rendementsverbe tering voor het bedrijfsleven bieden niet voldoende garanties voor uitbrei ding van investeringen en werkgele genheid. Enkele besnoeiingen in de rijksbegroting zullen zelfs „voor de werkgelegenheid onaanvaardbare ge volgen hebben". Volgens het CNV zullen bijvoorbeeld de voorgenomen bezuinigingen in het onderwijs leiden tot vermindering van onderwijskan sen en kwaliteit èn tot een verdubbe ling van de werkloosheid in deze sec tor. Nu al zijn er 18.000 onderwijsge venden werkloos. Ook de bezuinigin gen in de bouw met name in de sector van de woningwetwoningen en premiekoopwoningen vindt het CNV onaanvaardbaar, terwijl de vak centrale ook veel moeite heeft met de besnoeiingen op verkeer en water staat en het openbaar vervoer. Het CNV meent dat aan de inkomens groepen vanaf 50.000,- gulden per Jaar een extra offer kan worden ge vraagd. In dit verband denkt de vak centrale aan een aftopping van de prijscompensatie dan wel aan een andere invulling van de tweede fase van de kinderbijslagherziening. Deze herziening vermindering van de bijslag voor 16- en 17-Jarigen wordt overigens door het CNV ondanks de onlangs afgekondigde compenseren de maatregelen verworpen. De cen trale meent overigens wèl dat er reke ning moet worden gehouden met ef fecten van andere inkomens-politie ke maatregelen. Raad MHP Een heel ander geluid liet de Raad van overleg voor Middelbaar en Ho ger Personeel gisteren horen. In een commentaar op Bestek '81 zei de raad MHP dat met uitzondering van de laagstbetaalden door alle inkomens groepen een bijdrage aan de bezuini gingen moet worden geleverd. „Het kan niet zo zijn dat de bestrijding van de werkloosheid wordt afgewenteld op de ruggen van de hoger betaalden. Er zal daarom een nader onderzoek moeten komen naar de wijze waarop elke inkomensgroep een redelijke bij drage kan leveren, aldus de raad. De vlce-voorzitter van de raad MHP, L. Serto waarschuwde ertegen dat er in het kader van de loonmatiging niet uitsluitend naar de groep moet wor den gekeken, „die zich kennelijk zo langzamerhand moet schamen dat zij een Inkomen geniet van 40 èt 50.000 gulden of hoger". De raad betitelde Bestek '81 als „een moedig stuk", omdat er in het belang van de werk gelegenheid verregaand impopulaire maatregelen in worden aangekon digd. Ook het CNV vindt Bestek '81 te vaag op het punt van het inkomensbeleid. „Er moet een inkomensbeleid komen dat betrekking heeft op alle inko menscategorieën, inclusief vrije be roepen etc.," aldus het CNV. Overi gens vindt het CNV dat er veel aan dacht zal moeten worden besteed aan beheersing van de incidentele loons verhogingen (periodieken, promoties etc.) Juist de hogere inkomens, „die in Bestek '81 teveel worden ge spaard," profiteren daarvan het meest. Aangrijpingspunt voor een be heersing van de post Incidenteel zou volgens het CNV gevonden kunnen worden bij het aanstellingsbeleid bin nen de onderneming of bij de over heid. Met instemming constateert het CNV dat het kabinet grote waarde hecht aan de handhaving van de koopkracht van de doorsnee werkne mer. Maar evenals de doorsnee werk nemer zal ook de doorsnee uitke ringstrekker moeten kunnen rekenen op handhaving van zijn koopkracht. Vooruitlopend op het arbeidsvoor waardenoverleg in het najaar merkt het CNV op dat het eventueel inleve ren van koopkracht in het bedrijfsle ven en bij de overheid alleen dan bespreekbaar is, wanneer er stringen te afspraken worden gemaakt over de omvang en de uitbreiding van de werkgelegenheid. Nodig HAARLEM (ANP) Een gevangenis straf van acht Jaar heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Haar lem. mr. Slits, geëist tegen een 29- jarige Haarlemmer uit Haarlem. Hij wordt verdacht van poging tot dood slag. In de late avond van 7 december zou hij in de duinen van Zandvoort een 26-Jarige jachtopziener hagel in het onderlichaam hebben geschoten. De verdachte beweerde dat zijn ge weer bij het vallen is afgegaan en dat hij niet van plan was gericht te schieten. Deze verklaring was in tegenstelling tot getuigenverklaringen en medede lingen in het eerste verhoor. De offi cier van justitie achtte de opzet van het schieten bewezen. Nodig is volgens het CNV een breed, samenhangend beleid dat zich uit strekt over terreinen als structuurpo litiek Industriepolitiek, arbeidsmarkt beleid en inkomenspolitiek. Ook be drijfstaksraden met zo nodig regelen de bevoegdheden mogen daarbij niet ontbreken. Maar daarnaast zal ook de overheid naar het oordeel van het CNV niet moeten aarzelen zelf werk gelegenheid te scheppen of uit te breiden, indien blijkt dat het particu liere bedrijfsleven niet aan de ver wachtingen voldoet. Als mogelijkhe den noemt het CNV uitbreiding van stadsvernieuwingsactiviteiten, inten sivering van het isolatieplan voor wo ningen en bedrijven, investeringen via overheidsbedrijven en uitbreiding van de werkgelegenheid in de kwar- taire sector (diensten, welzijn) met name in de zwakke regio's. Tenslotte dringt het CNV aan op con crete uitwerking van de kabinets doelstelling om het beroep op de sociale voorzieningen te verminde ren. Het CNV denkt daarbij aan een betere begeleiding van uitkerings trekkers, bevordering van de herin treding van arbeidsongeschikten in het arbeidsproces en het tegengaan van ontslagverlening met name aan gedeeltelijk arbeidsongeschikten, als mogelijke plaatsing elders in het be drijf onvoldoende is onderzocht. MANILLA (Reuter) Een delegatie van het Amerikaanse congres komt zaterdag vanuit de Vietnamese hoofdstad Hanoi op de Filippijnen aan met de stoffelijke overschotten van 11 Amerikanen die in de Vietna mese oorlog sneuvelden en die tot nu toe als vermist te boek stonden. Dit hebben functionarissen van de Ame rikaanse ambassade in Manilla be kendgemaakt. De acht-mans-delegatie, onder lei ding van het (Democratische) con greslid Sonny Montgomery, kwam twee dagen geleden in Hanoi aan voor een zesdaags bezoek aan Viet nam en Laos. Het doel van het bezoek is meer informatie te verkrijgen over Amerikaanse militairen die sinds de Indochinese oorlog vermist zijn. Het aantal Amerikanen dat als vermist staat opgegeven sinds de Vietnamese oorlog beloopt ongeveer 2500. Vorig jaar, tijdens de twee van de drie mis sies die de Verenigde Staten tot nu toe naar Vietnam hebben onderno men. droeg Hanoi de lijken van 33 militairen over. TOKIO (UPI) China zijn wetenschappeljke onl keling hoger aan te slaaJ zijn politiek. Het neemt I kio deel aan een interj naai congres waaraan door afgevaardigden vad wan wordt deelgenomen] De gelegenheid is het i tiende internationale col over hoog-energiefysica, I aan ongeveer 880 gedelJ den uit 50 landen en dril tenschappelijke organif meedoen. China neemtl met 5, Taiwan met 3 afgJ digden. Overigens val^ congres in drie groepen u die in evenzoveel zalen deren, zodat niet zeker de communistische en i nalistische Chinezen aaf tafel zitten. Zicht op de zuidelijke ingang van de in aanbouw zijnde Botlektunnel onder de Oude Maas in Rotterdam met links achter de Botlekbrug en rechtsachter een cutterzuiger die de gleuf graaft, waarin de tunnelelementen zullen wor den afgezonken. RAWALPINDI (Reuter) De militai re leider van Pakistan, generaal Mo hammed Zia-ul-Haq, heeft woensdag een nieuwe burgerregering gevormd en aangekondigd dat hij medio okto ber volgend jaar algemene verkiezin gen wil doen houden. „Ik kan op dit moment de juiste datum niet aan kondigen, maar u kunt 1979 verkie zingsjaar noemen", zo zei generaal Zia tijdens een persconferentie in Ra walpindi. De nieuwe regering zal volgens gene raal Zia opereren onder de „paraplu van de noodtoestand en de militaire raad", bestaande uit de bevelhebbers van de strijdkrachten. De regering heeft drie taken: Islamitische wetten introduceren, verkiezingen houden en pogen de economie te verbeteren. De Pakistaanse leider, die dertien maanden geleden de macht greep en verkiezingen binnen 90 dagen beloof de, heeft ook gedeeltelijk het vijf maanden oude verbod op politieke activiteit opgeheven. Politieke partij en hebben nu toestemming binnens huis bijeenkomsten te houden, zo zei Zia. De nieuwe regering, de derde in zes maanden, is de eerste die volledig uit burgers bestaat. Oeneraal Zia, zei dat hij het leger terugtrekt uit de dage lijkse zaken. BAGDAD, BEIROET (UPI, AFP, AP) Een pro-Iraakse afsplitsing van de Palestijnse guerrilla-organisatie Al Fatach heeft een bestand afgekondigd in de strijd tegen de officiële Al Fatach van de Palestijnse leider Arafat. di om In de verklaring van Al Fatach-„revo- lutionaire raad", de afgescheiden or ganisatie die onder leiding staat van Aboe Nidal, staat dat deze beweging zich zal onthouden van represailles tegen Al Fatach op voorwaarde dat de tegenpartij hetzelfde doet. De ver klaring werd gisteren in Bagdad ge publiceerd en door het Iraakse pers bureau INA verspreid. De groep van Aboe Nidal, codenaam voor Sabri El Banna, is de laatste tijd in verband gebracht met aanslagen op vertegenwoordigers van de grotere Palestijnse organisaties in Londen, Parijs, Tripoli, Koeweit, Islamabad en Beiroet. De aanslagen in Londen, Parijs en Koeweit zouden zijn uitge voerd in samenwerking met de Iraak se veiligheidsdienst. Het bestand tussen de twee Palestijn se groeperingen zou tot stand ge bracht zijn dank zij bemiddeling van Algerije. Volgens Libanese kranten zou de Algerijnse president Boume- dienne zijn ambassadeur in Beiroet, Mohammed Yazid, gevraag hebben in het conflict te bemiddelen. Yazid vloog deze week naar Bagdad, waar hij besprekingen voerde met presi dent Achmed Hassan al Bakr en Aboe Nidal. Aboe Nidal scheidde zich in 1973 van Al Fatach af. Hij werd door de moe derbeweging bij verstek ter dood ver oordeeld wegens het beramen van een moordaanslag op Jasser Arafat. Verder wordt Nidal ervan verdacht dat hij een aanslag op het leven van de Syrische minister van buitenland se ;aken Khaddam heeft beraamd. De verklaring van Nidal komt op het moment dat de Palestijnse Centrale Raad, die functioneert als een Pales tijns parlement in ballingschap, bezig is met voorbereidingen voor het slui ten van de tot dusver gedeelde gele deren. In een communiqué, dat aan het slot van een tweedaagse bijeen komst in de Syrische hoofdstad Da mascus werd uitgegeven, staat dat men besloten heeft een commissie in te stellen die tot taak zal hebben „de dialoog tussen de verschillende Pa lestijnse organisaties voort te zetten en een definitief plan voor de eenma king van het verzet op te stellen". Het Palestijnse parlement in balling schap verwierp gisteren bij voorbaat de resultaten van de begin volgende maand te houden besprekingen op Camp David tussen de Egyptische president Sadat, de Israëlische pre mier Begin en de Amerikaanse presi dent Carter. CANBERRA Australische parle mentariërs hebben opgeroepen tot een boycot van de Olympische Spe len van 1980 in Moskou van dat land als de Sovjet Unie zijn houding tegen over de dissidenten niet verandert. Afgevaardigden van de liberale partij hebben gevraagd om een parlemen tair debat om de houding van de Russen te veroordelen. Zij willen dat Australië niet zal deelnemen aan de zomerspelen als de dissidenten in de Sovjet Unie geen betere behandeling krijgen. Ook geven zij in overweging dat in dat geval de aanduiding „Olympisch" voor de wedstrijden in Moskou te laten vervallen. NEW DELHI (AFP) Deu^ premier Morarji Desai her klaard dat zijn regering ge< mentaire commissie van ou - wil instellen om beschuldigt^] te gaan over corruptie van z Wel zei de premier bereid te op schrift gestelde beschuld i gen zijn zoon door te geven^^ Indiase Hooggerechtshof. Dei^k^ zijn uitlatingen in het Hogeri afgevaardigden onthaalden i spraak op boegeroep. Zij twee weken geleden een aangenomen waarin werd aai gen op het instellen van ee mentaire commissie van onci Desai's zoon Kanti is er van1 digd een deel te hebben gekrl de 1,1 miljoen dollar die dèj kaanse vliegtuigfabriek Boeii dia aan steekpenningen heel geven. Dit Afrikaanse meisje is ni boeien geslagen: zij heeft i feestelijke gelegenheid dit halssierraad omgedaan, al i< ook een heel gewicht. kunnen van maandag tot en met vrijdag telefo nisch van 9 00-19 30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456 Op zondagavond is dit alleen mogelijk van 18.00-20 00 uur Goede morgen Opa van Wattum Hartelijk gefeliciteerd. De Vakantiegangers Enige en algemene kennisgeving op 24 augustus 1978 zijn in de gemeente Rheden gehuwd Prof. dr Hans K. Larsen .en mr. Aleid Aflena A. Kamminga Fredericton, N Br., Canada 248 Willingdonstreet. Mede namens onze kinderen en kleinkinderen onze hartelijke dank aan allen die ons 50-jarig huwelijks feest. op welke manier dan ook, tot een onvergetelijke dag hebben gemaakt. P. Tiggelaar A. Tiggelaar-Apotheker. Groningen, Huize „Patrimonium", Beukenlaan 36/2-11. Met de ..Jezus gaat ons voor op ons levens spoor" is na een korte en ernstige ziekte van ons heengegaan, onze lieve en trouwe zuster, schoonzuster en tante Adrians Redert weduwe van A. Basselier oud 73 jaar. Dordrecht: L. A. van der Leer-Redert J. van der Linden-Redert Papendrecht: T. H Basselier H. E. Basselier-Schuhmacher neven en nichten De overledene ligt opgebaard in de rouwkapel van het Diaconessenhuis „Refaja". van der Steenhovenplein 1. Gelegenheid tot condoleance zaterdag 26 au gustus a.s. van 19.00 tot 19.45 uur. De begrafenis vindt plaats maandag 28 augus tus a.s. om 10.00 uur vanuit de aula op de Algemene Begraafplaats, ingang Nassauweg. Vertrek vanaf C. J. M. V gebouw. Burg. de Raadtsingel 25 om 9.45 uur. In plaats van kaarten Heden nam de Here tot Zich in zijn 80ste levensjaar onze geliefde en zorgzame man, vader, opa, broer en zwager Niklaas Zuidbof echtgenoot van J. B. Orth. Weduwnaar van H. P. Leferink. Deventer: J. B. Zuidhof-Orth Amsterdam: J. B. Zuidhof B. Zuidhof-Raterink Lelystad: B. Zuidhof Th. H. Zuidhof-de Jong kleinkinderen en verdere familie Deventer. 23 augustus 1978 Oudegoedstraat 141 Geen bezoek aan huis Geen bloemen Vader is opgebaard in het rouwcentrum van Twickelostraat 3 te Deventer waar vrijdag 25 augustus van 19.30-20.15 uur gelegenheid is tot condoleren en afscheid nemen. De rouwdienst zal worden gehouden op zater dag 26 augustus om 11.00 uur in ..Het Open Hof" Karei de Grotelaan te Deventer, waarna de begrafenis zal plaatshebben om 12.00 op de algemene begraafplaats Raalterweg. Zaterdag is er gelegenheid afscheid te nemen van 10.30-10.45 uur in „Het Open Hof". Na een kortstondige ziekte heeft de Heere Thuis gehaald onze lieve zuster, schoonzuster en tante Heiltje Landeweerd echtgenote van T. Beldman op de leeftijd van 40 jaar. Lied 336 vers 6. H. Landeweerd H. Landeweerd-Stam Jarvis-Canada: G. Stam-Landeweerd D. Stam Holten: H. H. Bolink-Landeweerd G. Bolink Bennekom: J. W. de Witte-Landeweerd Y. de Witte Holten J. Landeweerd neven en nichten Holten, 23 augustus 1978 De rouwdienst wordt gehouden maandag 28 augustus om 13.00 uur in de Geref. kerk. „mijn gaan en mijn staan mijn begin en mijn einde zijn in uw handen Heer." Voor ons nog onverwacht nam God tot Zich mijn lieve man, onze vader en opa Dick (Dirk Jacobus) Linschoten hij is 68 jaar geworden. A. Linschoten-Lakerveld Dick en Lida Marieke en Liesbeth Ada Hilbert en Rien Badhoevedorp, 23 augustus 1978 Parkietstraat 16 De begrafenis zal in besloten kring plaats vinden. De kerkdienst zal gehouden worden zaterdag 26 augustus om 10.30 uur in de Gereformeerde Kerk, Havikstraat 5 te Badhoevedorp. Na de dienst gelegenheid tot condoleren. Door omstandigheden eerst heden geplaatst In stil geloofsvertrouwen is zacht en kalm van ons heengegaan onze lieve moeder, groot- en. overgrootmoeder Adriana van der Maas weduwe van Johannes Jacobus Huijsman in de ouderdom van bijna 94 jaar Middelburg: H. P. Huijsman N. J. Huijsman-Goote Oost-Souburg: M. Welleman-Huijsman L. Welleman Nieuw Vennep: J. Huijsman R. Huijsman-Bronkhorst Oost-Souburg: M. Welleman J. J. Welleman Middelburg: O. A. Huijsman M. A. Huijsman-Plantefeber Michiel Goes: D. A. Welleman Middelburg, 22 augustus 1978 L. Stommes weg 1, „Swerf-Rust" Correspondentie-adres: Hammarskjöldlaan 15. Middelburg. De begrafenis heeft vonden. inmiddels plaatsge- Mijn genade is U genoeg". Vannacht is zacht en kalm van ons heenge gaan, onze lieve moeder en grootmoeder Trijntje van der Krieke-Elzinga op de leeftijd van 70 jaar. Amersfoort: Truus Leiden: Lily-Jan Glasgow: Liesbeth - Stuart Ermelo: Paul en kleinkinderen. Veenendaal, 23 augustus 1978. Pr. W. Alexanderpark 577. Correspondentie-adres: Pieter Bothlaan 18, Amersfoort, tel. 033-19163. Thuis geen bezoek De dienst van Woord en Gebed zal gehouden worden op maandag 28 augustus a.s., om 11.00 uur, in „De Ark", Reigerstraat 17 te Baarn. In aansluiting daarop zal de begrafenis plaats vinden op de Nieuwe Algemene Begraafplaats aan de Wijkamplaan te Baarn om plm. 12.00 uur. Bedroefd, maar dankbaar voor alles wat zij voor ons is geweest, geven wij kennis dat onverwacht van ons is heengegaan mijn lieve vrouw, onze dochter, schoondochter, zuster, schoonzuster en tante Susanna Johanna Cornelia Lamberta Hartsuiker op de leeftijd van 38 jaar J. H. B. Ockeloen Fam. Hartsuiker Fam. Ockeloen Zoetermeer, 24 augustus 1978 Potgieterstraat 15 De overledene is opgebaard in het rouwcen trum van de Monuta Stichting, Van Aalstlaan 24, Zoetermeer (wijk. Palenstein) Condeleance-bezoek daar zaterdag 26 augus tus van 19.00-20.00 uur. De crematie zal plaatshebben maandag 28 augustus om 14.00 uur in het „crematorium „Ockenburgh" te s'-Gravenhage (Loosduinen). Na de crematie is er gelegenheid tot condole ren in de koffiekamer van het crematorium. K Geheel onverwacht is jl. zondagmiddag op jarige leeftijd ontslapen onze onvergetqht broer, zwager en oom Mr Hendrik Eringa ,pJ Officier in de orde van Oranje-Nassal Le Hij wist dat zijn leven met Christus gebojela was in God. 's-Gravenhage: S. Eringa P. S. Eringa-Verhave Rotterdam: Chr. W. Eringa Zwolle: H. Modderaar Y. Modderaar-Eringa Rotterdam: L. Eringa en neven en nichten Augustus 1978. red ktw tie IV p Het bestuur en de direktie van de Sticli Pronovo-Nebo delen mede dat de oud vod ter en erelid van de Diaconesse Inric» (Pronovo) ingenieur W. J. de Kokk van Leeuwen op 23 augustus 1978 is overleden. Wij zijn dankbaar voor het vele dat de heek Kokk van Leeuwen gedurende zijn 15 jL voorzitterschap tot stand heeft gebracht r' Prof. dr J. R. von Ronnen Z( voora 1 J. A. Fock P secre a' Enige en algemene kennisgeving Bedroefd delen wij u mede dat na een ernstige ziekte God tot Zich heeft genol mijn lieve vrouw, onze lieve zuster, behif zuster en tante Trui Troost-Schoemakers Namens de gehele familie J. J. Troost 's-Gravenhage, 20 augustus 1978 Scheveningselaan 138. De crematie heeft op 24 augustus jl. plau gehad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 8