'ledereen af en toe een jaar verlof' e tekening van een lezer rouw Commentaar STAG koopt apotheek niet alleen armsten de dupe Dr sinfrontatie kabinet-vakbeweging Emmerij: kosten voor de gemeenschap zouden meevallen Tingerstakers nodigen Haars uit 'Onderwijs en vorming hóeft niet doel te zijn' HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten Koeltegolfje Strandweer 'n maand oud stuur 'n brief verderfelijk kerkepad IDAG 25 AUGUSTUS 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET JCNV heeft weinig heel gelaten a het ombuigingsplan van de Tring „Bestek '81". Weliswaar 4c voorzitter Harm van der Jlen bij de presentatie van het ■/-standpunt zijn toehoorders 1st met de mededeling dat het jjnou ook weer niet direct naar j|chroothoop verwezen behoeft jorden, maar de conclusies zijn minder hard om. CNV vindt de voorgestelde "a matiging voor sociale verze- en ambtenaren 2[ bespreekbaar en bovedien ft deze vakcentrale ernstige [els over de effecten van het ligingsplan voor de werkgele- leid. Het CNV wil daarom ijr duidelijkheid op dit punt en il ook controleerbare afspra- Werknemers moeten een dui- zichtbaar verband zien tus- ^de door hen te betachten mati- en de effecten daarvan voor verkgelegenheid, zo zou men CNV-standpunt kort kunnen invatten. het eerste gezicht kost het lig moeite het CNV in deze elling te volgen. Eerder al in kolom hebben we kritische tekeningen gemaakt bij het ;n aan de koppeling tussen de ite sociale uitkeringen en het mumloon. Ook is er ruimte de twijfels van het CNV ter van de effecten van het om- ^ingsplan op de werkgelegen- Het is daarom begrijpelijk het CNV zekere garanties heigenomen mag worden dat het het CNV in deze opstelling Ïilgen, zodat de regeringsplan- :en niet geringe confrontatie enen met de vakbeweging. Nu al is voorspelbaar, dat het kabi net alleen daarom al en groten deels terecht op enkele essentiële punten bakzeil zal moeten halen. Tegelijkertijd rijst daarmee le vensgroot de vraag naar de effec ten hiervan op het economisch per spectief. Geconstateerd moet dan worden, dat het CNVpcommen- taar op dit punt duidelijk tekort schiet. Weliswaar behelst zijn standpunt een grotere matiging in de vorm van een aftopping van de prijscompensatie. Maar dat zal ze ker niet genoeg zijn om de proble men rond te krijgen. Het CNV loopt ook wel wat al te gemakke lijk heen om het voorstel van de regering de ambtenaren extra te laten matigen. Ook wij hebben onze bedenkingen tegen de regeringsvoorstellen op dit punt, maar er zijn nog wel andere mogelijkheden. Bij voor beeld zou de overheid als grootste werkgever de ambtenarensalaris sen een voortrekkersrol kunnen laten vervullen. In plaats van de trend te volgen, zou de overheid trendsetter kunnen worden, om aldus tot een grotere matiging te inspireren. Juist die grotere matiging zal nood zakelijk zijn. Men kan de rege ringsvoorstellen weliswaar afwij zen, maar er zal iets anders voor in de plaats moeten komen. De keu ze is globaal gegeven door bij de ombuigingsplannen hetzij het ac cent te leggen op de collectieve sector, hetzij de particuliere sec tor. Het CNV wijst een accent op de eerste sector duidelijk af en dat heeft als consequentie dat het de oplossing in de particuliere sector dus in de inkomens zal moeten zoeken. door Piet Hagen JTERDAM De hongerstakers i Amsterdamse kerk „De Duif" ien staatssecretaris Haars uitge- fgd langs te komen. Dat zou haar rising vergemakkelijken, illegale Tikkanen alsnog een verblijfsver- ing te geven. De hongerstakers _i dat in een open brief, onderte- f door „de hongerstakers, artsen, fenten, scholieren, huisvrouwen, -telijken, werklozen, verpleegkun de en andere activisten". Iitrecht is een solidariteitscomité opgericht dat de 182 Marokkaanse illegalen die met uitzetting uit ons land worden bedreigd een steuntje in de rug wil geven. Het solidariteitsco mité zegt te rekenen op steun van onder meer de plaatselijke afdelingen van PvdA, CDA, WD, PPR, PSP. D'66 en CPN alsmede van de FNV, NVV-jongerencontact, werkende jeugd CNV en Pax Christi. Het comi té wil dat de illegale Marokkanen alsnog een verblijfsvergunning krijgen. DEN HAAG Elke Neder lander zou tussen zijn zeven tiende jaar en zijn pensione ring zes zeven jaar verlof kunnen krijgen zonder dat dit de gemeenschap veel extra gaat kosten. Dat verlof zou gebruikt kunnen worden voor onderwijs en vorming, maar ook voor andere creatieve be zigheden. Prof. dr. Louis Emmerij, rector van het Institute of Social Studies in Den Haag en voorzitter van de commissie Educatief Verlof van de SER, heeft deze gedachte nader uitgewerkt in het boek „Volledige werkgelegenheid door kreatief verlof", dat binnenkort zal verschijnen. De commissie Educatief Verlof werd vorig jaar ingesteld door de minister van sociale zaken. In september zal de commissie de laatste hand leggen aan een eerste rapport. Daarin zal in grote lijnen geschetst worden hoe het educatief verlof in Nederland kan worden opgezet. Waarschijnlijk zal de commissie aan bevelen eerst iets te doen voor die bevolkingsgroepen die achterstan den hebben: langdurig werklozen, mensen met een lage opleiding, vrou wen (voorzover ze niet in de eerste twee groepen vallen) en mensen die met werkloosheid worden bedreigd. Uiteindelijk wil de commissie toe naar een regeling die voor de hele bevolking zal gelden. De gedachten die de heer Emmerij in zijn nieuwe boek ontwikkelt gaan nog aanzienlijk verder. Emmerij: „Mensen moeten de mogelijkheid hebben zich af en toe even uit de arbeidsmarkt terug te trekken, hetzij om terug te keren in het onderwijs hetzij voor andere creatieve bezighe den. Ik wil dat niet inperken tot edu catief verlof alleen. Wie geen behoefte heeft aan onderwijs en vorming moet je niet dwingen. Dat is dictatoriaal." Begin bij 17 jaar In de visie van Emmerij moet de leerplicht eindigen bij het zeventien de jaar. Daarna kun je jongeren niet meer dwingen tegen hun zin op school te zitten. Wie na deze basisop leiding wil gaan werken moet wel de garantie krijgen dat hij later in het onderwijs kan terugkeren. Emmerij schat dat iedere volwassene bij el kaar zes tot zeven jaar vrijaf kan krijgen om zichzelf buiten zijn werk te ontplooien. Sommigen zullen een belangrijk deel van dat verlof meteen na hun middelbare school opnemen. Twee illustraties uit het blad „Volwassenen Educatie". Links: Ook huisvrouwen hebben recht op verlof. Rechts: Overstapmogelijkheden tussen school en werk. Maar een groot aantal zeventienjari gen zal vermoedelijk eerst gaan wer ken en pas na een „snuffelperiode" van een paar jaar weer behoefte voe len aan verdere scholing en vorming. „Op dit moment is onze levensloop ingedeeld in drie hokjes: eerst Je schoolperiode, dan Je beroepsleven en tenslotte je pensioen. Eerst moét je leren en mag je niet werken, dan moet je werken en mag je niet leren of iets anders doen en na je vijfenzestig ste mag je niet meer werken. 'Schotten weg' Emmerij pleit ervoor dat de schotten tussen deze drie perioden worden weggehaald. Laat iedere volwassene zelf kiezen wanneer hij of zij wil wer ken. onderwijs wil genieten of iets anders doen. Ook wanneer hij met pensioen wil. Wie denkt dat Emmerij een utopist is, krijgt van hem ten antwoord dat zijn gedachten goed aansluiten bij de eco nomische ontwikkeling. Onze econo mie zal in de komende tijd hoogstens nog een bescheiden groei kennen. De werkloosheid zal blijven toenemen in die takken van de industrie die steeds meer concurrentie ondervinden van ontwikkelingslanden. We moeten niet proberen dat proces te keren, maar de consequenties trekken uit die ontwikkeling. We moeten ophou den miljarden te pompen in industrieën die toch niet te redden zijn. Daarmee bewijzen we niet alleen de ontwikkelingslanden maar ook on- szelf een slechte dienst. De enige uit weg is volgens Emmerij dat wij onze technologische voorspong verder uit buiten. Meer vrije tijd Het gevolg van die aanpak zal Zijn dat we minder mankracht nodig heb ben om het produktieproces gaande te houden. Er komt met andere woor den meer vrije tijd. We moeten het begrip „volledige werkgelegenheid" niet langer opvatten als werken van je zeventiende tot je vijfenzestigste jaar, vijf dagen per week en acht uur per dag. Er is toch ook niemand meer die terug wil naar de zesdaagse werk week van negen uur per dag, vanaf je veertiende totdat je er dood bij neer viel? Volgens Emmerij moeten we inspelen op de vraag naar deeltijd-banen die nu vooral van vrouwen komt, maar waarvoor ook steeds meer mannen blijken te voelen. Ook de vraag van mensen die er een poosje uit willen om te studeren of andere activiteiten te ontplooien moet positief gehono reerd worden. Niet alleen omdat men sen behoefte hebben aan wederke rend onderwijs, maar ook omdat de arbeidsmarkt zo verruimd wordt. Negatief Op dit moment zien we dat de ar beidsmarkt steeds meer mensen af stoot naar de WW en de WAO. En ook de ziektewet wordt voor een deel mis bruikt om „baai-verlof" op te nemen. Emmerij noemt dat een negatief ge bruik van gemeenschapsgelden. Je zou dat geld beter kunnen gebruiken om positieve dingen mee te doen: bijvoorbeeld om educatief en creatief verlof mogelijk te maken. Emmerij schat dat bijna vierhon derdduizend mensen uitkeringen ge nieten om oneigenlijke redenen (waarmee hij overigens niet wil zeg gen dat deze mensen de sociale verze kering misbruiken; zij worden im mers tot ledigheid gedwongen). Als Je daar nog eens de jongeren bij op telt die na hun zeventiende volledig dag onderwijs genieten, kom Je tot de conclusie dat op ieder willekeurig moment dertien procent van de (op nieuw ingedeelde) „beroepsbevol king" buiten het produktieproces verkeert. Een even groot deel van die bevolking zou dus, zonder veel extra kosten, kunnen profiteren van een systeem van wederkerend onderwijs of verlof voor andere doeleinden. Positief discrimineren Een van de voornaamste zorgen bij de opzet van zo'n systeem moet vol gens Emmerij zijn, «at niet weer de sterksten hiervan het meeste profijt hebben. Misschien is het zelfs nodig om in het begin de zwaksten in de samenleving (de werklozen bijvoor beeld) positief te discrimineren. In die richting wordt binnen de commis sie Educatief Verlof van de SER ge dacht. Maar Emmerij geeft toe dat je uiteindelijk moet proberen het „vliegwiel" van wederkerend onder wijs en regelmatig arbeidsverlof aan een andere kant op gang te brengen. Alleen als Je er in slaagt mensen die nu full-time plaatsen op de arbeids markt bezetten tijdelijk verlof te ge ven komt er ruimte voor werklozen, vrouwen en andere groepen om ook een baan te krijgen. UTRECHT (ANP) De onlangs op gerichte Stichting Algemene Gezond heidszorg (STAG), waarin onder meer de Federatie Nederlandse Vakbewe ging en drie ziekenfondsen samen werken, heeft inmiddels een apo theek gekocht. Dit meldt de vak bondskrant van de FNV. Om welke apotheek het gaat, wilde de woord voerder van de FNV gisteren nog niet zeggen. Wel zei hij, dat het personeel van de betrokken apotheek inmid dels is ingelicht. Doel van de STAG is loskoppeling van de gezondheidszorg van zakelijke belangen. Binnen een week nadat de oprichting van de STAG bekend werd. hebben volgens de vakbonds krant al enkele huisartsen, een opti cien en een aantal apothekersassis tenten gesolliciteerd. Een groep tan dartsen, die instemt met de doelstel lingen van de STAG, heeft om sa menwerking gevraagd. Verder heb ben enkele medische studenten adhe sie betuigd. Omdat de STAG nog op gang moet komen, kan aan de gega digden niet onmiddellijk een dienst verband in het vooruitzicht worden gesteld. De STAG wil. zonder winstoogmerk, instellingen op het gebied van de gezondheidszorg zelf gaan exploite ren. Tegen dit plan is bezwaar ge maakt door het bestuur van de Ko ninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering der Pharmacie. De KNMP vreest onder meer, dat de on afhankelijke beroepsuitoefening van de apotheker in gevaar komt. Maar volgens de vakbondskrant zullen zo wel de SAL (Stichting Apothekers in Loondienst) waarbij de apothekers in dienst komen, als de STAG. waar voor ze gaan werken, die onafhanke lijkheid waarborgen. wfekeningen. bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een éoekenbon. Het zal tijdens het weekend geen badpakkenweer zijn in Neder land. De wind voelt helemaal niets meer voor de zuidoosthoek, nu de hoogste luchtdruk op de oceaan wordt aangetroffen en de laagste in Scandinavië. Na de Amerikaanse computerkaarten stelde gistermorgen ook de En gelse voor het Noordzeegebied een vrij scherpe, zich nog verder ontwikkelende noordwestelijke tot noordelijke circulatie in uit zicht. Op de „verst vooruitkaart" uit Washington (voor dinsdag middag 2 uur) is het hogedruk- centrum zelfs al helemaal om hooggetrokken tot IJsland en omgeving, terwijl een lagedruk gebied zich boven de randstaten vermaakt. Zo op het oog is dit een drukverdeling, die regel recht leidt naar een kou-inval met regen-, hagelbuien, onweer en wie weet wat nog meer. Maar de soep wordt in augustus daar boven in die atmosfeer niet zo koud opgediend als bijvoorbeeld in oktober en november bij po laire luchtaanvoer. De boven wind waait vooralsnog uit west noordwest, zoals ook duidelijk valt af te kijken van Franse com puterkaarten. De temperatuur op het 5000 meter-niveau is -10 graden op de route Ierland- Noordwest-Frankrijk, circa -13 graden op onze breedte (normaal -16) en -16 graden langs Schot land tot diep in Rusland. Het centrum van hogedruk lag op datzelfde 5000 meter hoge ni veau vannacht nog bij Bretagne, dus op een andere plaats dan aan de grond (Ierland). Geen wonder dat er voor Frankrijk uitzicht is op een droog en vrij zonnig weekend met temperatu ren van 22 tot 28 graden, erg geschikt voor de laatst-grote duivenvlucht uit Orleans. Boven onze hoofden is u heeft het zelf kunnen vaststellen de bovenlucht eerder iets te warm dan te koud en dat onderdrukt de kans op neerslag. Zolang die hoogtewinden niet fors naar noordwest en noord ruimen, blijft het weertype in onze omge ving meevallen maar in die zin dat er natuurlijk wel noordzee- wolkenvelden zullen zijn zoals gisteren een groot deel van de dag in het noorden, maar dat het met de buienvorming niet be paald wil vlotten. Ook het KNMI denkt in deze richting, gelet op de termijnverwachting voor za terdag en zondag: „droog met zonnige perioden". Er zijn wel regen en buien in Scandinavië, die overwaaien naar Denemarken en Noord- Duitsland en wellicht kan ook Groningen er een exemplaartje van meepikken maar in groot verband gezien zal er in Neder land eerst nog weinig of geen neeslag vallen. Nu is het niet helemaal ondenk baar, dat de uitvalspoort van de buien, momenteel tussen IJs land, Schotland en de Noorse kust, geleidelijk aan iets meer gericht wordt op de Noordzee en later doorgaand naar het Alpen gebied, dat gebeurt wel meer. Is dat werkelijk zo dan gaat het bij ons ook minder gezellig worden dan ons gisteren nog werd voor-1 gehouden. De luchtdrukdalin gen van 2 tot 3 millibar boven Noorwegen, gelijktijdig met stij gingen tot 4 millibar boven IJs land. zijn wat dit betreft niet al te veelbelovend. Gisteren in de late namiddag en vooravond be gon de barometer ook in Fries land duidelijk te dalen. In Californië is het bij instro ming van oceaanlucht met wes telijke winden nu overal veel koeler dan een tijdje geleden. Van een hittegolf is nu geen sprake meer. Een koufront van een depressie bij Seattle nadert San Francisco. Een depressie met regen trekt over het zuidoos ten van Canada de Atlantische oceaan op en in samenhang hier mee waaien er onder meer in Ontario oostelijke winden. Ja pan wordt benaderd door een koufront uit het westen en dus afkomstig van het Chinesé vas teland. Vandaag wolkenvelden en over wegend droog. Langs de Wadden is een buitje niet helemaal uitge sloten. Matige tot krachgtige west tot noordwestenwind. Koel, lucht- en zeewatertemperatuur 18 graden. Verdere vooruitzich ten: aanhoudend koel. Amsterdam 18 De Bilt 10 Declen licht bew 21 Eelde 17 Eindhoven 22 Den Helder 16 Rotterdam 18 Twente 20 Vlisulngen Ucht bew 18 Zd Limburg 22 Aberdeen 19 Athene onbewolkt 30 Barcelona 27 Berlijn 18 Bordeaux licht bew 30 22 FVanklort Ucht bew 24 Ocnève 23 Helsinki 16 Innsbruck 23 Klagenlurt onweer 18 Kopenhagen zwaar bew 18 Lissabon Locarno 26 Londer» Ucht bew 20 Luxemburg onbewolkt 23 Madrid Malaga onbewolkt 29 Mallorca München 19 Nice 25 Oslo 19 Parijs Rome Spilt onbewolkt 30 Stockholm Wenen Zilrlch Ucht bew Casablanca zwaar bew 27 Istanbul Tunis onbewolkt 31 HOOOWATER zaterdag 26 augustus VUaatngen 8.36-21.03. HarlngvUetslulzen 8.39-21 04. Rotter dam 10.40-22.51; Schevcnlngen 9 32-22.02; IJmut- den 10.21-22.51; Den Helder 1.10-13.43; HarUngen 3.47-16.14. Deltzljl 6.14-18 38 Het waren niet alleen de armsten die het in vroeger eeuwen moes ten afleggen tegen besmettelijke ziekten en krampen. Ook de machtige monarchen waren er niet tegen bestand, net zomin als hun chirurgijnen die zo hun best deden om koningen en koningin nen met de verschrikkelijkste middelen van een wisse dood te redden. Dr. John Badenoch, arts in Ox ford, heeft bijvoorbeeld de sterf bedden van de Engelse vorsten en vorstinnen, de Tudors en de Stuarts van de zestiende en ze ventiende eeuw bestudeerd. Zijn allesbehalve smakelijke bevin dingen zijn afgedrukt in het vak blad van het Britse koninklijke genootschap van artsen. De vorsten en vorstinnen uit die tijd bezaten grote macht, maar zo gauw ze ziek werden konden ze voor zichzelf niets anders doen dan dikdoenderige dokters aan hun bed en lijf laten, waarvan ze vaak nog zieker werden. Karei de Tweede bijvoorbeeld (1630-1685) zou volgens Badenoch wel uit zonderlijk sterk geweest moeten zijn als hij de woeste aanvallen van zijn lijfartsen te boven was gekomen. Kareis lusteloosheid en matheid zou. schrijft hij, wel eens voortgekomen kunnen zijn uit malaria die hij opgelopen kan hebben van de moerassen bij de Theems. Maar de artsen uit die tijd meenden er wel wat aan te kunnen doen: ze tapten hem ettelijke malen bloed af. legden een pan hete kolen aan zijn hoofd, gaven hem braak en pur geermiddelen. wekten blaren op rug, armen en benen op en na men bloed uit de halsaders af. Waaraan hij ten slotte gestorven is, is niet zeker, maar wel dat de artsen hun onkunde, zoals Bade noch het noemt, met wellust op hem hebben botgevierd. Koningin Anne (1665-1714) leed aan buikpijnen, zwakte van de ledematen en vliegende jicht, zo als haar kwaal toen heette. Acht tien zwangerschappen sloopten haar krachten, evenals het feit dat geen van haar kinderen de twaalf jaar haalden. Op het eind van haar leven was ze zo dik, dat ze in haar zetel opgetakeld moest worden om van het ene paleisver trek naar het andere vervoerd te kunnen worden. Ze overleed na hevige krampen, terwijl haar art sen haar ijverig bloed aftapten. Koningin Elizabeth (1533-1603) schijnt op haar 32ste al haar haar verloren te hebben na een pok- kenaanval. en de machtswellust van Hendrik de Achtste (1491- 1547) kan volgens Badenoch ver ergerd zijn door twee ernstige hoofdverwondingen, opgelopen bij toernooien. Jacobus de Eerste (1566-1623) was een viezerik: hij had geen tanden en slikte dus zijn eten door zonder te kauwen, hij zwelgde in fruit en zoete wij nen, leed hevig aan diarrhee en snoot zijn neus in alles wat maar binnen zijn bereik was, ongeacht of het 't opperkleed van een be zoeker of het schone tafellaken was. Bovendien waste hij zich zelden, en trok maar af en toe schone kleren aan: geen wonder dat hij zich eeuwig en altijd zat te krabben. Ondanks zijn naspeuringen heeft dr. Badenoch maar één vorst kunnen vinden van wie de oor zaak van overlijden aan geen en kele twijfel onderhevig is. Dat is Karei de Eerste, wiens hoofd op 30 januari 1649 werd afgehakt. Tussen alle vraagtekens is één' zekerheid overeind gebleven: vooraanstaande artsen en chirur gen hebben zich geen moeite ge spaard om de dynastie van de Stuarts uit te laten sterven. Maar dat is geen conclusie van dr. Ba denoch. maar van de door hem geciteerde 19e-eeuwse Britse ge schiedkundige Thomas Mac- Aulay. Louise Joy Brown, de eerste „reageerbuisbaby", is vandaag precies een maand oud. Met haar 31-jarige moeder en 38-jarige va der woont ze nu in Bristol. Een kerngezond kind, dat al kort na de geboorte op films en foto's vereeuwigd werd. Deze foto is van een filmpje gekopieerd. El Houcine el Manouzi werd 35 Jaar geleden geboren in Tafraout in het zuiden van Marokko. Na voltooiing van zijn studie ging hij in 1963 naar België om te werken als vliegtuigmecaniciën. Daar hielp hij ook bij het oprichten van een commissie die gastarbei ders goede voorlichting wilde ge ven en ze leren lezen en schrijven: bovendien was hij erg actief in de vakvereniging van Marokkaanse arbeiders in België. Later werkte hij drie jaar in Libië, waarna hij in 1969 naar Marokko terugkeer de. In 1970 verliet hij zijn land opnieuw, omdat overal in Marok ko mensen werden gearresteerd die er van werden verdacht kri tiek te oefenen op of tegenstan der te zijn van de regering. El Houcine el Manouzi vertrok weer naar België, waar hij nog woonde toen hij in 1971 bij verstek ter dood veroordeeld werd op be schuldiging van samenzwering tegen de binnenlandse veilig heid; dat gebeurde op een groot politiek proces in Marrakesj. Toen hij een Jaar later op bezoek was in Tunis, werd hij volgens de verkregen inlichtingen ontvoerd en naar Marokko overgebracht. Daarna werd er tot juli 1975 niets over hem vernomen, totdat er bericht kwam van zijn ontsnap ping uit de gevangenis; een week later werd hij weer opgepakt. De laatste maanden zou hij in een villa in Dar el Mokri, bij Rabat, gevangen worden gehouden, een van de vele. niet-officlële plaat sen waar gevangenen in totale afzondering gehouden en waar schijnlijk gemarteld worden. Amnesty International is zeer be zorgd over El Houcine, omdat hij klaarblijkelijk wegens zijn po litieke overtuiging bij verstek al ter dood veroordeeld is, en omdat hij sinds zijn vermoedelij ke ontvoering uit Tunis geen con tact heeft mogen hebben met zijn familie of een advocaat. In beleefde termen gestelde ver zoeken (liefst in het Frans) om onmiddellijke invrijheidstelling van El Houcine el Manouzi kun nen gestuurd worden aan: Sa Ma- jesté le Rol Hassan II Rabat, Marokko, en aan: Maitre Maati Bouabid, Ministre de la Justice Rabat, Marokko. Het zedelijk besef van het Neder landse volk zou van een zodanig gehalte moeten zijn, dat de Ne derlander het kan opbrengen schandaalbladen als Privé. Sto ry. Mix en Weekend te missen, vindt voorzitter Wim Aantjes van de CDA-fractie in de Tweede Ka mer. De Gooi- en Eemlander heeft hem dat zelf horen zeggen tegen Henk van der Meyden in het AVRO-radioprogramma Trefpunt. Van der Meyden stelde zich in die uitzending op het standpunt dat hij als dag- en weekbladschrijver verplicht is al les te melden, ook als dat aanlei ding tot leed zou geven. Maar zoals de. wat Aantjes noemt. „schandaalbladen'1 dat mense lijk leed exploiteren, vond de CDA-leider „verderfelijker dan pornografie", waarbij hij de pu- blikaties over de echtscheiding van een bekend politicus als voorbeeld aanhaalde: „De men sen die te hoop lopen tegen de pornografie hoor je niet als het gaat om dit soort zaken." NCRV's „Kerkepad" is één keer (tot nog toe tenminste) in een dievenpad veranderd. In een van die t v.-programma's was ook de Buitenkerk in Kampen opgeno men. Het kerkbestuur had een bezoekje aan het gebouw nog aantrekkelijker gemaakt met een tentoonstelling van allerhande historische voorwerpen uit de kerk. Op een zondagochtend, ver telt de NCRV-glds, bleken er een zeventiende-eeuwse miskelk, een bijna drie eeuwen oude diadeem met halfedelstenen, relikwiekas tjes. een misboek uit 1864 en ca nonborden uit 1904 gestolen te zijn, en ook het offerblok was gelicht. Na een paar dagen kreeg de pastoor van de Buitenkerk een telefoontje: om alles terug te krijgen moest hij betalen, en wil de hij dat niet. dan gingen de kostbaarheden de plomp in. Be talen dus maar, verzuchtte de pastoor, maar dat gebeurde niet zonder slag of stoot. Politieman nen betrokken de wacht bij de pastorie, tot er inderdaad een man met een koffer verscheen, waarin de hele buit zat. Het kerk bestuur heeft de voorwerpen zorgvuldig opgeborgen, en de po litie heeft hetzelfde met de dief gedaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5