ïerkgevers voor ilastingplan Üpport-Hofstra Pakhoed zwaar in rode cijfers Internatio-Müller wil verder uitbreiden Chemie boos over milieumaatregel Weer winst bij Van Gelder Papier Grote im aardappe port en 'Den Haag' verwerpt Britse beperkingen haringvangst lek hypotheekrente At gehandhaafd blijven ïrkloosheid Z gestegen [fielanden ~oord over jortprijs [jiproduktie t op hoog peil Verlies eerste halfjaar: 4,3 miljoen Voltooid verleden tijd Forse daling winst Nedlloyd Herstructurering nog niet rond ABN verwerft Amerikaanse bank Laserstralen op Oxfordstreet PanAm doet bod op National Airlines R'dams comité steunt Marokkanen \G 25 AUGUSTUS 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 21 - RHS 23 ;jpe sociaal economische redactie KAAG De verbonden van werkgevers VNO en NCW „zo spoedig mogelijke invoering" van de voorstellen rof. Hofstra voor inflatieneutrale belastingen. In een tan minister Andriessen (Financiën) vragen de verbon- invoering per 1 januari aanstaande. Wél dringen VNO •dW aan op onverkorte handhaving van de aftrek van ■Aeekrente voor de inkomstenbelasting. Als de regering :h1och wat aan wil veranderen, is een overgangstermijn linstens vijftien jaar nodig, aldus de werkgevers. rstellen van Hofstra werden lit jaar uitgebracht. De rege- poot toen tot voorlopig uitstel loering, ten behoeve van een Ie. Wel werd daarbij het voor -dstellen gereserveerde bedrag - miljard gulden beschikbaar -(Ivoor tijdelijke belastingver- jen voor bedrijfsleven en klei- rders. I NCW noemen in hun brief (ote bezwaren" tegen handha- n het huidige stelsel van be- feffen. De geïnvesteerde be- pnogens worden aangetast, li die in feite even groot zijn ■toch verschillend belast en |en van belasting over schijn- bevordert de inflatie. De »ers hebben eerder al eens i voorgesteld, om het belasten ihijnwinsten" te vermijden. [NO en NCW zeggen nu, dat van prof. Hofstra „conse- cpn veelomvattend is en in -Oen een aanvaardbare keu- Jrmee laten VNO en NCW hun ïdere plannen nu schieten. Itvers achten het plan-Hof- uitvoerbaar, ook voor klei- ernemingen." Wel zal op een iderdelen bij de toepassing ilan „een zekere soepelheid" -orden betracht door de be- —*ge' fdl Jen BI !L (Reuter) Eind juli telde •ese Gemeenschap 5.9 mil- rklozen, overeenkomende rocent van de arbeidsbevol- [t heeft het Bureau voor de k van het Europese Gemeen- rkendgemaakt. 5 jiii was het percentage nog 5,2 ■juli vorig jaar 5,4. Het aantal en steeg in één maand tijd 0.000 en in één jaar met htige stijging van het werklo- an juni op juli is veroorzaakt Zoensfactoren, zoals het op de narkt verschijnen van ïrlaters en de vermindering aantal mensen dat het be en in de zomermaanden aan- ro onzer verslaggevers jA De koffieuitvoerende hebben een akkoord bereikt Biieuwe prijzen op de interna- Oiarkt. Dit is in Bogota, waar lijnsamerikaanse landen (als- 'oorkust, als waarnemer) bij en, bekend gemaakt. jsakkoord. dat zal worden gd aan de Internationale •rganisatie (waarin ook con- Mnlanden deelnemen) die de mm maand bijeenkomt in Lon- fedoeld om de prijzen te stabi- m de speculatie in de hand te Over de afgesproken hoogte nieuwe koffieprijzen op de |arkt is niets bekend ge- i onzer verslaggevers !M De prodüktie (en ver in metselbaksteen blijven op g peil. In de zesde periode mei tot 17 juni dit jaar lag üktie op 195.4 min stuks, te- Sjl min in de overeenkomstige van vorig jaar. kwam. aldus een gisteren ierd bericht van de Neder- laksteenindustrie. de produk- |n met de zesde periode 1978 17 mnl tegen 1.061,5 min in de pare periode van 1977. De I steeg in dit tijdvak tot (was 1.130,9) min stuks. In tong hiermee daalde de voor- ït 83.9 (89.1) min bakstenen. IRIJBERICHTEN L donderdag. I48S kg tong. 22 kisten het, 450 kisten kabeljauw, l kist schel len wijting. 60S kisten schol. 80 kisten Mten makreel. 98 kisten diversen PER KILOORAM tarbot 16.56-15.01. 23.50-23.01. gr m tong 19.61-18.67. 15.36-14. tong I 11.48-9.90. tong II 8.30- 40 KILOGRAM Urbot 415-269. griet |elvls UI 124. schar 82-45. tongschar met kop 136-98. steenbolk 38. schol I p-90. III 134-71. IV 94-63, makreel II 65- L kabeljauw I 242. II 242. III142-114. IV *■67. rode poon II 144-88. poontjes 40. fel 26-25. bot 32-2» KOEN KW ISS 19.100. KW 48 9.180. VD 19 10 800. een Deens vaartuig de »0. twee schepen van Goederede en een tet samen 42.000. lastingdienst, met name bij kleinere bedrijven. Op een aantal, meer technische on derdelen komen VNO en NCW met voorstellen tot wijziging in het plan- Hofstra. In hun brief aan de minister waarschuwen de werkgevers echter, dat hun dikke nota met wijzigings voorstellen „niet de aandacht mag afleiden van het feit dat wij met de hoofdlijnen van het rapport-Hofstra instemmen." Het opvallendste voorstel van VNO en NCW is om het plan-Hofstra niet toe te passen op rente voor hypo theekleningen. Op zich vinden de werkgevers het juist, dat niet alleen winsten en verdiende rentes niet vol ledig worden belast, maar dat als keerzijde verliezen en betaalde rentes niet volledig mogen worden afgetrok ken voor de belasting. Een goede an dere oplossing voor inflatieneutrale belastingen achten VNO en NCW „niet aanwezig." Wel schrijven ze dat bij de uitwerking van dit onderdeel van het plan „zeer behoedzaam" te werk moet worden gegaan. Problemen Toch willen de werkgevers de hypo theekrentes er helemaal buiten laten. Zij vinden bevordering van eigen wo- ningbezit een belangrijke „neven doelstelling" van de belastingheffing. Zij wijzen daarbij ook op de effecten op de werkgelegenheid in de bouw en de toeleverende bedrijven. „Deze ne vendoelstelling zou kunnen leiden tot een blijvende volledige aftrek van rente voor geldleningen welke dienen ter financiering van de eigen wo ning," vinden VNO en NCW. Boven dien zouden „ernstige problemen voor het sociale beleid en het perso neelsbeleid van de ondernemingen" optreden als deze nevendoelstelling vrij abrupt uit de belastingheffing zou verdwijnen. Prof. Hofstra zelf had er al rekening mee gehouden, dat kopers van een eigen huis soms financieel tot de ui terste grens zijn gegaan om het huis dat zij wensten, te kunnen kopen. Zij rekenden daarbij op de volledige af trek van de hypotheekrente. Daarom wilde Hofstra zijn plan met een over gangsperiode van vijf jaar dus slechts geleidelijk van kracht laten worden voor de hypotheekrente. VNO en NCW vinden echter deze ter mijn in elk geval te kort. Als het plan- Hofstra ook zou moeten doorgaan voor de hypotheekrente, „dient op zijn minst de overgangstermijn op vijftien jaar te worden gesteld," aldus de werkgevers. ROTTERDAM (ANP) Pakhoed Holding heeft in de eerste helft van 1978 een geconsolideerd nettoresultaat behaald van 4,3 miljoen gulden negatief (eerste helft 1977: 16,8 miljoen positief en geheel 1977: 3,9 miljoen positief). Voor Gorinchem is Neder- horst staal voltooid verleden tijd geworden nu ook de naam van het voormalige bedrijf door takels is weggehaald. Na het faillissement van het staalconcern is het terrein en de gebouwen verkocht aan de ontwikkelingsmaatschappij Gorinchem (OMG). Hierin werken samen Westermeijer's Bouw- en Exploitatiemaat schappij uit Arnhem en verze keringsmaatschappij De Cen trale. DEN HAAG De vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie (VNCI) is boos over het voornemen van minister Q Ginjaar van volksgezondheid en milieuhygiëne om per 1 Stagnatie januari 1979 het zwavelgehalte van zware stookolie omlaag te brengen van 2,5 tot twee procent en dat van gasolie in oktober 1980 van 0,5 naar 0,3 procent. De verlaging van het zwavelge halte van zware stookolie is een uitvloeisel van het meerjaren programma 1976/1980 ter bestrijding van de luchtverontreini ging. De verscherping van de gasolie-eis komt overeen met een richtlijn van de EG. In het resultaat zijn niet begrepen de winsten, die zijn behaald bij de verko pen van vastgoed aan Robevo en Shell Pensioenfonds, die na 30 Juni 1978 definitief zijn geworden. De uit deze transacties voortvloeiende win sten, die na aftrek van belastingen ruim 42 min bedragen, zullen in de resultatenrekening over het tweede halfjaar worden verantwoord. Het resultaat van de tankopslagbe- drijven ln West-Europa bleef in da lende lijn tengevolge van de aanhou dend slechte marktsituatie ln Rotter dam en Hamburg. Het resultaat van de tankopslagbedrijven in de VS was in het eerste halfjaar 1978 overeen komstig de verwachtingen goed. Het overslagbedrijf op Bonaire behaalde een redelijk resultaat, dat echter la ger is dan het verwachte niveau. De start van nieuwe activiteiten ln de VS verloopt niet zonder problemen. Bij de bouw van het graanoverslagbe- drijf in Lake Charles trad een vertra ging op. Bij de kolenwinnlng, die na beëindiging van de mijnwerkerssta king in de VS, begin mei werd opge start, was het resultaat negatief. DEN HAAG (ANP) Minister Tuijn- man heeft de Tweede Kamer meege deeld, dat een verdere uitbreiding van het fietsenvervoer per trein in studie is. Het aantal voor fietsenver voer geopende stations werd dit jaar uitgebreid met 33 en gebracht op totaal 115 Volgens de VNCI betekent deze mi lieumaatregel een extra last van min stens 35 miljoen gulden per jaar voor de Nederlandse chemische industrie. De minister had, meent de VNCI, rekening moeten houden met de moordende concurrentie van de lan den achter het ijzeren gordijn, van nieuwe industrieën in ontwikkelings landen en van de Verenigde Staten, waar grondstoffen en energie goedko per zijn. De minister, aldus het commentaar van de VNCI. marcheert precies als onder het vorige kabinet gebruikelijk was in de EG voorop met milieu maatregelen. Hij brengt de Neder landse chemie daarmee ook binnen de EG-markt in een nog slechtere concurrentiepositie. Hij loopt met de aangekondigde maatregel vooruit op het feit, dat er voor de industrie min der aardgas beschikbaar komt. Bij gebrek aan beter moet worden over geschakeld op met name stookolie met mogelijk een toenemende kans op verhoging van het gehalte zwavel- oxyde in de lucht. De minister verwijst in zijn ontwerp algemene maatregel van bestuur naar een EG-besluit, dat er nog niet is en dat bovendien alleen maatregelen wil voor de meest belaste regio's. Ge makshalve beschouwt de minister ge heel Nederland maar als zo'n regio. De industrie, zo gaat de VNCI verder, is zich zeer bewust van de gevolgen voor het milieu als zij minder aardgas ter beschikking krijgt. Al sinds vorig jaar stelt zij in geregeld overleg met het departement haar kennis ter be schikking ten behoeve van een be leidsplan van de minister om het pro bleem landelijk en integraal (niet al leen de Industrie brengt zwaveloxyde in de lucht) aan te pakken. Dat be leidsplan zou einde 1978 worden ge publiceerd, maar voor het geboren is, komt de minister met deel-oplossin- gen, zo klaagt het VNCI. ROTTERDAM Internatio-Müller (handel en industrie) blijft zoeken naar uitbreidingskan- Rotterdam - De koersdaling van sen, waarbij het oog vooral is gericht op Noord-Amerika en het Verre Oosten. In de VS zit een dc dollar en de teruggang van de verdere uitbreiding in de lucht, nadat daar onlangs al een bedrijf met een jaaromzet van ruim ooTteri^hebben'bU Nedlloyd^it een 40 min werd gekocht. zeer forse teruggang geleld. De eerste helft van dit Jaar werd afgesloten met een winst van slechts 9 min tegen ƒ44.1 min ln de eerste helft van vorig jaar en 47.3 min in de tweede helft 1977. De resultaten van de Paktransbedrij- ven vertoonden een belangrijke ver betering. Deze verbetering werd be reikt ondanks de negatieve invloed van de huidige stagnatie in de econo mie, die ln nagenoeg alle Paktransbe- drljven merkbaar is. De verbetering in de gang van zaken bij de stuwadoorsactiviteiten die eind 1977 werd onderkend, heeft zich voortgezet, wat resulteerde in een be langrijk hoger halfjaarresultaat. Ook de cargadoors-, luchtvracht- en weg- vervoersbedrijven behaalden goede resultaten. Het overleg met de ondernemingsra den en vakbonden over de reorgani satie van de expeditie en opslagbe- drijven te Zaandam en Amsterdam vond goede voortgang. Na uitvoering van de voorgenomen reorganisaties wordt een beëindiging van de verlies- situatie bij deze bedrijven verwacht. De resultaten van Pakvries zijn te leurstellend onder meer tengevolge van de invloed van een toenemende overcapaciteit. In de activiteiten op het gebied van onroerend goed is door de verwerving ultimo 1977 van de tweede 50 pet van het aandelenka pitaal van Polyzathe een verdere ver schuiving naar projectontwikkeling en makelaardij opgetreden. De opbrengsten stegen in het eerste halfjaar 1978 vergeleken met dezelfde periode van 1977 van ƒ219,7 tot 396,2 min. Aanzienlijk hogere ex ploitatiekosten brachten het exploi tatieresultaat terug van ƒ23,2 tot 18,3 min. Het resultaat van de niet- geconsolldeerde deelnemingen daal de van 20,1 tot 1,7 min. Het totale resultaat kwam daarmee uit op 20 min tegen 43,3 min. Van dit totale resultaat had 4,4 min betrekking op boekwinsten. De toeneming van om zet en exploitatiekosten is het gevolg van het in de consolidatie opnemen van Polyzathe. In het totaalresultaat over het le halfjaar 1978 Is opgeno men uit hoofde van gerealiseerde winsten bij verkoop van vastgoed een bedrag van 4,4 min. DEN HAAG Nederland blijft eenzijdige vangstbeperkende maatregelen, zoals de Britse regering afgelopen week weer heeft aangekondigd, afwijzen. Het ministerie van landbouw en visserij in Den Haag heeft dit meegedeeld. De recente Britse maatregelen betreffen in het bijzonder een beperking van de haringvangst in de Ierse zee tot 9000 ton, waarvan 8.100 ton zou worden voorbehouden aan dé Britse vissers en die van het eiland Man. Voorts zal het Verenigde Koninkrijk van 25 september 1978 tot 1 januari 1979 een algemeen haringvangstverbod in dat gehele gebied toepassen. In antwoord op deze Britse aankondiging heeft het ministerie van landbouw en visserij eraan herinnerd dat Nederland een goed conserveringsbeleid, met name ter instandhouding van de haringstand, noodzakelijk acht. Maatrege len op dit gebied behoren echter in het kader van de Europese Gemeenschap te worden genomen. Daarom worden eenzijdige, zuiver nationale maatrege len van de Britse regering afgewezen en meent Nederland de hand te moeten houden aan de maatregelen die de Europese Commissie heeft voorgesteld en die begin dit jaar door acht lidstaten konden worden aanvaard. Deze voorzien voor de Nederlandse haringvisserij in het betrokken gebied in een quotum van 715 ton. AMSTERDAM Van Gelder Papier heeft in de eerste helft van 1978 bij een lagere omzet een nettowinst gemaakt van 5.9 min., nadat de overeenkomstige periode van 1977 nog moest worden afgesloten met een verlies van 14,8 min. Het resultaat is gunstig beïnvloed door een bijzondere bate van 4.2 min. wegens het vrijvallen van een voorziening. Voor de tweede helft van dit jaar wordt per saldo eveneens een positief resultaat verwacht, al kunnen bij voorbeeld de stijgende pulpprijzen een druk op de winst uitoefenen. De herstructurering bij Van Gelder is nog niet ten einde. Zo is nu het perso neelsbestand teruggelopen tot 4800. In 1977 had het concern gemiddeld 5300 mensen in dienst. Eind 1978 zal het aantal werknemers nog ongeveer 4500 bedragen. De verdere maatrege len zullen zover nu valt te overzien, niet met harde ingrepen in het werk nemersbestand gepaard gaan. Van Gelder gaat nu omzien naar nieuwe activiteiten, om de afhanke lijkheid van de papiersector te ver kleinen. Iets concreets wordt hierover echter nog niet gemeld. Gedacht kan worden aan acquisities in Nederland. In dit verband wordt opgemerkt, dat in het verleden binnen Van Gelder aanwezige kennis in sommige secto ren onvoldoende wordt gebruikt. AMSTERDAM De Algemene Bank Nederland krijgt de meerderheid van de aandelen in Lasalle National Bank te Chicago (Illinois). De ABN zal een pakket van 84 procent aandelen ver werven van de huidige eigenaar, de Amerikaanse Gatx Corporation, ter wijl verwacht wordt dat overeen stemming wordt bereikt met de hou ders van nog 14 procent van de aan delen. Op de overige aandelen zal ABN een bod doen. De overneming van deze Amerikaan se bank gebeurt in contanten. De prijs die de ABN betaald bedraagt 118 dollar per aandeel ofwel 28 mil joen dollar (zo'n 175 miljoen gulden» in totaal. Lasalle National Bank behoort tot de middelgrote banken in Illinois en werd in 1927 opgericht. In het Verre Oosten heeft het bedrijf zich georiënteerd op mogelijkheden. Gedacht wordt aan landen als Indo nesië en Maleisië, terwijl ook het „ontwakende" China in het oog wordt gehouden. Intussen nam de nettowinst in de. eerste helft van dit jaar ten opzichte van de overeenkomstige periode van 1977 toe met 22 pet van 14,4 min tot 17,5 min. De totale bedrijfswinst na interest daalde van 20,9 min tot 16 min. Een stijging van de buitengewo ne baten (vooral verkoop van onroe rend goed) compenseerde vrijwel ge heel laatstgenoemde daling. Boven dien was de belastingdruk over het eerste halfjaar 1978 relatief laag. al dus het concern. De vooruitzichten duiden erop dat de nettowinst over het tweede halfjaar, onvoorziene omstandigheden voorbe houden, ongeveer gelijk zal zijn aan die van de overeenkomstige periode van 1977. De eerder uitgesproken ver wachting, dat de totale winst over 1978 hoger zal uitkomen dan die over 1977, wordt daarom gehandhaafd. GRASSO: De gang van zaken bij Grasso is in de eerste helft van 1978 bevredigend geweest. Dit leidde tot een stijging van de winst. De toegeno men verkopen hebben de groei van de orderportefeuille gunstig beïnvloed. Deze ontwikkeling rechtvaardigt vol gens Grasso de verwachting, dat de resultaten over 1978 die van 1977 (winst ƒ1.89 min) tenminste zullen evenaren. AMRO-BANK: Vrijdag 1 septem ber staat de inschrijving open op een 8 pet obligatielening van de Amro- Bank van 150 min. De uitgiftekoers wordt woensdag 30 augustus bekend gemaakt. De stortingsdatum is 29 september. THYSSEN BORNEMISZA: Deze industriële houdstermaatschappij heeft in de eerste helft van 1978 een nettowinst behaald van 54.1 min tegen 57.2 min in dezelfde periode van vorig jaar. De concernomzet daalde van 1672 tot 1546 min. Bij de Amerikaanse activiteiten werden in alle sectoren hogere resultaten be haald terwijl de uitkomsten van de Europese activiteiten de minder gun stige ontwikkeling van de economie in Nederland en West-Duitsland weerspiegelden, aldus een medede ling. VOLKSWAGEN: Heeft in de eer ste helft van dit Jaar na belastingen een concemwinst van 265 miljoen mark geboekt tegen 201 miljoen mark in de overeenkomstige periode van verleden jaar. De omzet steeg LONDEN (DPA) Voor de eer ste maal in elf jaar zal Oxford- Street, de belangrijkste winkel straat van Londen, met Kerst mis weer worden verlicht. Om na die lange tijd het meteen goed te doen. is besloten dat voor de verlichting laserstralen zullen worden gebruikt. De technische leiding over de actie is in handen van de West- duitse deskundige Horst Bau- mann. „Nergens op de wereld is iets dergelijks al eens gepro beerd," aldus Baumann. De kosten van de actie bedra gen 250.000 pond, ruim een mil joen gulden. van 12.55 miljard tot 13.79 miljard mark en de verkoop ging met 4.4 procent omhoog tot 1.24 miljoen wa gens. Het concern wil het aandelen kapitaal vergroten van 900 miljoen tot 1.2 miljard mark door de uitgifte van aandelen. Dit met de bedoeling de verhouding tussen eigen en vreemd vermogen te verbeteren. RSV: Machinefabriek Breda, on derdeel van het RSV-concern, en de Hoop Groenpol Industrie Rotterdam (SHV) hebben overeenstemming be reikt over integratie van hun activi teiten op het gebied van verpakkings machines. door overdracht van deze activiteiten van „De Hoop" aan „Bre da" per 1 september. Zestig van de tachtig personeelsleden van „De Hoop" hebben een aanbod gekregen bij „Breda" in dienst te treden. Voor degenen die niet worden overge plaatst wordt het overleg met de vak bonden voortgezet. Volgens een woordvoerder van RSV zullen 50 man van „De Hoop" zeker wel meegaan naar Machinefabriek Breda, terwijl hij de overige 30 „geen echte pro bleemgevallen" noemde. REESINK: Deze technische groot handel heeft ln de eerste zes maan den van dit jaar een ruim 10 pet hogere nettowinst geboekt dan over dezelfde periode ln 1977. Tengevolge van o.m. wijzigingen in de onderlinge omzetverhoudingen binnen het arti kelenassortiment, komt een steeds groter deel van het jaarresultaat ln de eerste zes maanden tot stand. In het tweede halfjaar zal dan ook naar ver wachting deze voorsprong groten deels verloren gaan. Onvoorelene om standigheden voorbehouden zullen echter het resultaat en het dividend over 1978 ten minste op hetzelfde niveau liggen als over het gunstige voorgaande Jaar toen de nettowinst ƒ3,4 min bedroeg en een dividend van 16 pet werd uitgekeerd. Het bedrijfsresultaat was zelfs 9.8 min negatief. Maar door inkomsten uit deelnemingen, investeringspre mies en het vrijvallen van een belas tingvoorziening, konden de boeken tóch nog met een positief saldo wor den afgesloten. Verwacht wordt dat het resultaat in de tweede helft van dit Jaar „duide lijk beter" zal zijn dan in de eerste helft van 1978. Het zal echter achter blijven bij de tweede helft van 1977. NEW YORK - Pan American World Airways, de grootste internationale luchtvaartmaatschappij van de Ver enigde Staten, wil een fusie aangaan met de Amerikaanse binnenlandse maatschappij National Airlines. PanAm wil een bod ln contanten uit brengen van 35 dollar per aandeel op National, zodat er ln totaal bijna drie honderd miljoen dollar (zo'n 650 mil joen gulden; mee gemoeid zou zijn. Uiteraard moeten de luchtvaartauto riteiten, andere overheidsdiensten in de VS en de aandeelhouders National met de transactie akkoord gaan. PanAm heeft al een belang in Natio nal. maar het bestuur van National niet willen meedelen hoe groot dat ls. National stelt zich te weer tegen po gingen tot overneming door Texas International Airlines, die negen pro cent der aandelen National ln handen heeft. PanAm is van oordeel dat de routes waarop PanAm en National vliegen goed op elkaar aansluitea DEN HAAG In juli en in de eerste helft van augustus zijn bijzonder veel aardappelen ingevoerd in ons land, namelijk 39.300 ton. Dat kwam, aldus het Produktschap voor Aardappelen, doordat in Nederland de oogst van nieuwe aardappelen was verlaat en door lage prijzen die de partners in de Europese Gemeenschap berekenden. Toch blijken mede dank zij de meer gewilde kwaliteit de prij zen van de Nederlandse aardappe len niet zo sterk te zijn gedaald dan elders ln de Europese Ge meenschap. De consument betaal de ln Juli gemiddeld 1.11 per kilo. Dat was overigens minder dan de 1,40 in juli 1977 en de 1,69 in Juli 1976. Daling De export van Nederlandse aard appelen van oogst 1977 heeft 687.000 ton bedragen ter waarde van 146 miljoen gulden. Dat was minder dan de voorgaande twee Jaren. Van oogst 1976 ging 934.000 ton weg voor 485 miljoen gulden, van oogst 1975 was het 789.000 ton voor 428 miljoen gulden De ge middelde exportprijs, ƒ21,20 per honderd kilo, was heel wat lager dan de ƒ51,90 van oogst 1976 en de 54,30 van oogst 1975. De grootste afnemer was ook nu weer West-Duitsland met 460 000 ton. Nederlands export van aardappel- consumptieprodukten (frites, chips e.d.) is. na vele Jaren van groei, ln 1977/'78 tiaar hoeveelheid iets gedaald: van 137.800 tot 132.400 ton en naar waarde nog meer; van 264,2 miljoen gulden tot 196,6 miljoen gulden. De expor teurs moesten genoegen nemen met een gemiddelde ultvoerprijs van ƒ1.49 per kilo, tegen ƒ1.92 vorig jaar. ROTTERDAM u in Rotterdam is een solidariteltscomité opgericht ter ondersteuning van de 182 Marokka nen. die in hongerstaking zijn in de Amsterdamse kerk De Duif omdat ze met uitzetting worden bedreigd. In dit comité hebben onder anderen zit ting genomen vertegenwoordigers van de PvdA. CPN. KEN. PPR. We reldwinkel. de Chr. Herv Jeugdraad en de Werkgroep Illegaliteit Het comité zegt ten scherpste te pro testeren tegen het beleid van staats secretaris Haars van Justitie ln deze zaak Het comité wijst erop dat de betrokken Marokkanen al jarenlang in ons land zijn, dat ze bij terugkeer in Marokka bedreigd worden met ver volging en de dupe zijn van de prak tijken van koppelbazen en malafide werkgevers

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 23