Uitlevering Folkerts aan Duitsland toelaatbaar 1= M 1 Duurdere yen tast prijs van Japanse auto's niet erg aan Fransen moeten alcohol in hun bloed zelf uitrekenen CPN maakt zelf aantal leden bekend: 27.500 EXTRA BIJLAGE: ZONDER RECEPT VERKRIJGBAAR Volvo 343 nu ook zonder automaat ;$icier van justitie: )st moet in ij aardenhuis reet verdeeld Nieuwe kaassoort Fel tegen 'crisispolitiek' Langs Drentsche Hoofdvaart komt een geleiderails „,nd maken aan dcriminatie «wettig kind' bi Erich (67) ïrleden IDAG 25 AUGUSTUS 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 17 ASTRICHT (ANP) De uitlevering van Knut Folkerts West-Duitsland is toelaatbaar. Dat heeft officier van titie mr. J. Booster gisteren gezegd in het huis van bewa- in Maastricht, waar de behandeling van het aanvullend éveringsverzoek van de Bondsrepubliek werd behandeld. atest tegen de behandeling in de ruimten van het huis van ïg weigerde Knut Folkerts de »g bij te wonen. Zijn advocaat, i. Willems uit Tiel wilde om de reden geen pleidooi houden, pas hij bereid dat schriftelijk leggen. Maar daar ging recht- esident mr. A. Jurgens niet kkoord. „Het is in strijd met de l proces-orde en met de voorge ven openbaarheid wanneer het oi zonder te zijn voorgedragen overgelegd. U kunt er geen Jtelijke behandeling van ma- zo zei hij de advocaat. 'P het begin van de zitting had mr. 3r%s al geprotesteerd tegen „de 9r|fe omstandigheden" rond het k •Veringsverzoek. De rechtszaal in uis van bewaring was een ruimte rijf bij zes meter, waarin slechts 5 was naast de betrokkenen vijf journalisten en een teke- Ernaast was een zaaltje, waar —»n publiek het gebeuren via mo- en konden volgen. »n journalisten waren er maar en belangstellenden, onder wie 78 ken onzer verslaggevers HEM De bewoners van be- tenoorden in Gelderland krijgen toekomst het recht hun post te ingen op de dag dat die binnen- Dit staat in een aanvulling op istaande verordening van de op ej aardenoorden in Gelderland, vin^og door de provinciale staten 1 worden goedgekeurd. 6 verordening staat al (artikel 3ij tonder a) dat de houder van een sctjrdenoord een reglement van rnoet opstellen met daarin bepa- n over de dagelijkse verdeling drie Duitse vrienden van Folkerts. Twee plaatsen bleven leeg. hoewel mensen bij de poort waren terugge stuurd. Folkerts' raadsman vond. dat met deze gang van zaken de open baarheid in het gedrang kwam. Ook zijn alle bezoekers bij de poort van het huis van bewaring in Maastricht gefotografeerd. De rechtbank was evenwel van me ning, dat de openbaarheid voldoende was gegarandeerd. De lege plaatsen waren voor mensen, die hadden gere serveerd, maar niet waren komen op dagen. Ook met de plaats van de rechtszitting had de rechtbank wei nig moeite. „Ik zie niet in. waarom Folkerts be lang heeft bij de behandeling in het paleis van justitie. Anderzijds wordt nu voorkomen, dat het gewone werk op de rechtbank de hele dag ver stoord wordt en nu zijn geen ver keersmaatregelen nodig in de binnen stad". aldus de president. Folkerts verliet daarop het zaaltje. Zijn raads man besloot de medewerking aan de zitting zoveel mogelijk te beperken. De rechtbank doet 7 september uit spraak, eveneens in het huis van be waring. DEN HAAG - Het assorti ment Nederlandse kaas is uit gebreid met een ronde vier-ki- lo-kaas. De kaas (de Pompa dour) wordt in zeven smaken op de markt gebracht (onder andere poivre, fines herbes en pikant). De kaas is in anderhalf jaar ontwikkeld onder toezicht van een firma in Huizen. De Pom padour is voorzien van een pa- raffinelaag die uitdrogen moet voorkomen. Op het ogenblik bedraagt de produktie 1500 kazen per week. De fabrikant verwacht dat de produktie op korte termijn ver dubbeld zal zijn. Zeventig pro cent van de pompadour wordt geëxporteerd. voornamelijk naar West-Duitsland. AMSTERDAM (ANP) De CPN, die in november haar zestig jarig bestaan viert, heeft thans 27.500 leden. Dit staat in een resolutie die gisteren in het communistische dagblad „De Waarheid" verscheen aat in het antwoord van gede- Irde staten op vragen van het ,ddels) oud-statenlid Ramaker lel. De vragen betroffen berich- KrUISDlint lat directies van bejaardenoor- De resolutie (van het partijbestuur) gaat over de uitvoering van de beslui ten van het CPN-congres van januari. De CPN, die voor het eerst haar le dental bekendmaakt, deelt mee dat haar ledental nu weer groter is dan begin 1956, het jaar van de Hongaarse gebeurtenissen. Het partijbestuur legt grote nadruk op wat zij noemt „de absolute nood zaak" van de acties tegen de bewape ningseconomie en het atoomgevaar. Gesproken wordt over verwoede po gingen de koude oorlog nieuw leven in te blazen en over een bedervende invloed op het internationale politie ke klimaat, die uitgaat van uiterst gevaarlijke machtsgroepen binnen het Amerikaanse imperialisme („mili tair-industrieel complex"). „Het pro- paganda-offensief van deze kringen, gepaard gaande aan opstuwing van de bewapening, diplomatieke intriges en inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van andere landen, roepen spanningen op terwijl de Oost-West-verhouding ernstig wordt verstoord en verslechterd." strijd, aldus de resolutie, moet zich richten op het „afdwingen van con crete stappen in Nederland voor ver laging van de bewapeningsuitgaven, voor het terugschroeven van de be- wapehing als zodanig, tegen de atoomwedloop en het steeds verder perfectioneren van nucleaire wapens. Het partijbestuur roept op tot actie tegen de opslag van atoomwapens in ons land. De CPN keert zich fel tegen „de crisispolitiek" van de regering. „De CPN beschouwt het als haar taak de in bestek '81 neergelegde plannen onverzoenlijk te bestrijden". Europa Over de volgend jaar te houden Euro- de.D1„verbrue aan de beurt pese verkiezingen zegt de partij dat ae."'everprug aan de Deurt. de Nederlandse communisten „zich de uiterste inspanning zullen getroos- ten een Nederlandse afvaardiging naar het Europese parlement te krij- gen, die zoveel mogelijk de democra- tische en nationale tradities en belan gen vertegenwoordigt. Daartoe zal de partij een beroep doen op de Neder landse kiezers een Nederlandse com munist in het Europese parlement te brengen". De CPN is voor „positieve samenwerking tussen alle progressie ve en vredelievende krachten in de bij de EG aangesloten landen, onder meer in de strijd tegen de Europese kernmacht en de Europese bewape ningsprogramma's. DEN HAAO (ANP) Tegen het ein de van dit jaar begint Rijkswater staat met de plaatsing van gelelde- rails tussen het water van de Drent sche Hoofdvaart en rijksweg 371, die evenwijdig aan de vaart loopt. Op die manier wil men voorkomen dat bij ongevallen op de rijksweg motorvoer tuigen en hun inzittenden te water raken. Deze beveiliging is volgens het minis terie van verkeer en waterstaat drin gend noodzakelijk. Tussen 1969 en 1977 raakten in totaal 82 motorvoer tuigen van de weg en belandden in het water van de hoofdvaart. Daarbij verdronken zestien mensen. Tot en met juli van dit Jaar raakten nog eens vijf voertuigen te water, waarbij één dode viel. Allereerst komt het acht kilometer lange weggedeelte tussen Dieverbrug en de tweede Uffelter- brug aan de beurt. Omstreeks mei volgend jaar zal deze beveiliging klaar zijn. Het plaatsen van geleiderails op dit wegvak kost naar schatting ruim twee miljoen gulden. Daarna komen de wegvakken Wittel- terbrug-Havelterbrug en Hoogersmil- 3 airoor de bejaarden bestemde op sirfn voor de in mei gehouden ^verkiezingen zouden hebben i nagehouden. Gedeputeerden zien heil in een onderzoek en zij innen ook het bestaan van iten op dit punt. Noch bij ons, q a bij de inspectie bejaardenoor- ia(jijn er klachten binnengekomen, rt ij] gedeputeerden, apf f 2' HAAG (ANP) Het onder- 1 tussen „wettige" en „onwetti- Vtinderen moet snel verdwijnen; oorihier sprake van discriminatie. ietil mtaat in een brief die minister De 1 tfr ontvangen heeft van de FIOM, tenklerlandse vereniging van orga- in. es voor hulpverlening bij zwan- hap en alleenstaand ouder- ÏS 1 5hs de FIOM besloot het parie tal in 1969 om het erfrechtelijke heid tussen „binnen- en bui- ïtelijke" kinderen op te heffen, dit besluit is nog steeds niet roerd, aldus de vereniging. lOM is tot actie overgegaan, t het aantal buitenechtelijke irten de afgelopen vijf jaar ge- 0 I is met 27 procent. Het aantal lijken daalde met ruim vijftien Amlit en het aantal geboorten met ^Jcent. In 1973 was een op elke 53 Irten buitenechtelijk. Vorig jaar jat een op de 37, aldus de FIOM. leniging ziet daarin een bevesti- van haar mening dat de menin- )ver huwelijk en kinderen-krij- yj^an het veranderen zijn. Nu is die ontwikkeling volgens de CPN op een kruispunt gekomen: kie zen voor hernieuwde koude oorlog of voortzetting van de ontspanning. De BRASILIA (UPD De Nationale De mocratische Beweging, de enige er kende oppositiepartij in Brazilië, heeft de 61-jarige generaal Euler Ben- tes Monteiro kandidaat gesteld voor het presidentschap. Hij zal het in de strijd om de opvolging van president Geisel op 15 oktober moeten opne men tegen generaal Joao Baptista Figuelredo, de kandidaat van de re geringspartij Arena. se! O1': En ook hoe het vaak beter en goedkoper kan. Een gezonde gedachte om deze gids in huis te haJen. Samen met Mensen van Nu van deze maand. Nog meer in Mensen van Nu: Een gesprek met een vrouwelijke vrouwenarts die een heel eigen visie heeft op haar vak en haar patiënten. („Een vrouw is meer aan alleen onderlijf); Wie is nu eigenlijk de baas? (een artikel over machtsverhouding in de relatie); Het verschil in sexbeleving tussen man en vrouw; Gesprekken met moeders over hun dochters; Creativiteit en hoe je jezelf na je dertigste jaar verder kunt ontwikkelen; De psychologie van het kiezen, en nog veel meer informatie, gesprekken en reportages over jezelf en en anderen. Het nieuwe nummer van Mensen van Nu is vanaf vandaag overal vrij verkrijgbaar. Inclusief de extra bijlage voor f 3,50; Voor inlichtingen over een abonnement, tel. 030-328411. ZONDERRECEPT VERKRIJGBAAR SïaimHf hn»rAi»e rmlKrw-rrxr» vwwd ythoikre pafru.potiUn (mdraoijfi In Mensen van Nu zit deze maand iets extra's. Een uitneembaar boekje van 32 pagina's over de samenstelling, werking en bijwerking van pillen, poeders en drankjes die we zonder recept bij apotheker, drogist of supermarkt kun nen kopen. Een praktisch gidsje over al die medicijnen die we in Nederland zo maar slikken: wat erin zit, hoe ze werken en welke bezwaren eraan vastzitten. b. )Ort2RSUM De pianist Tom (gej is op 67-jarige cht#l tijdens een ongeval op de I erfüngse berg overleden. Volgens i07|itie heeft Erich waarschijnlijk lartaanval gekregen, waardoor «r hem bestuurde auto op de weghelft terecht kwam en bij- ,ARptaal op een tegenligger botste. rich, belandde al op jeugdige 1 in de muziek. Hij was onder >egeleider van Louis Davids en ndy. Kort na de tweede werel- kwam Erich in vaste dienst fc AVRO. Behalve als solist, on- rer in de AVRO-foyer tijdens de I van de Bonte Dinsdagavond ,47!' wvan ensembles als de „Papa- „Harmonetto". „Melodie en rit- n „Toms prairie pioniers" Ook radio was Erich als pianist te 3.«teren Befaamd werden zijn ^Hertjes „Oud en nieuw van fat". De nieuwe Datsun Sunny, die uiterlijk en technisch sterk verschilt van het vorige model, de 120 Y. l Bij de introductie van een nieuw model Sunny heeft de directeur van Datsun Nederland B.V. te Lisse deze week verklaard, dat de stijgende koers voor de Japanse yen weinig gevolgen heeft voor de prijs van de Japanse auto's. Het nieuwe model krijgt een prijs van 12.300 gulden, „die concurrerend is met de Europese merken, waarmee onze prijsstijgingen gelijke tred houden," aldus de heer A. J. van Santen. „De Japanse industrie betrekt vrijwel al haar grondstoffen uit het buiten land en als de koers van de yen op loopt worden de inkoopprijzen daar van lager," zegt de heer Van Santen. Wel meent hij dat aan het prijsvoor deel van de Japanse auto, dat lange tijd gold, een einde is gekomen. „Dit was nodig om de Japanse auto's in Nederland te introduceren. Maar één op de vijf auto's die hier nu verkocht worden, komt uit Japan en daarmee heeft het Japanse produkt zich bewe zen. Een fabriek als Datsun is echter niet bereid zijn positie door tijdelijk oplopen van de wisselkoersen te laten aantasten," voegt hij er aantoe. Het Japanse merk Datsun heeft in de autoverkoop een veer moeten laten, doordat in de kleine klasse nieuwe modellen ontbraken. Daaraan is nu een eind gekomen met de introductie van een ruimer, comfortabeler en fraaier model Sunny. Deze wagen heeft een 1,2 liter motor van 38 kW (52 pk) vermogen, maar ook een aantal versies met 1,4 liter motor van 46 kW (63 pk). De vering is opmerkelijk ver beterd, het onderhoud wordt sterk teruggebracht, maar bovenal zal de vorm met forsere grille en meer ruit- oppervlak het in de Europese landen beter doen, zo verwacht men bij Dat sun Nederland. Dit Jaar hoopt de im porteur nog vierduizend nieuwe Bun ny's te verkopen. Aanvullingen Andere Japanse merken kondigen aanvullingen aan op hun program ma's. Mitsubishi zal binnenkort een compact model Mirage uitbrengen, dat tegelijk met de Datsun Sunny eind vorig jaar in Japan werd geïntro duceerd. Mazda komt met een sta tioncarversie van het model 323 en zal later een sportwagen met wankel motor onder de naam RX-7 uitbren gen. Het nieuwe merk Daihatsu voegt de driecilinder Charade, ook een com pact model met achterklep zoals de Mitsubishi Mirage en Mazda 323, aan zijn programma toe. Toyota heeft de grote Crown-serie gemoderniseerd, maar dit model blijft een nogal Ame rikaanse indruk maken en de prijs van de zescilinder komt nu inclusief afleveringskosten op een bedrag bo ven de dertigduizend gulden. Van Honda is bekend geworden, dat in Japan een nieuwe coupé op basis van de nieuwe Accord in voorberei ding is. Het duurt echter vaak nogal lang soms bijna een jaar eer nieuwe modellen uit Japan in Neder land worden geïntroduceerd. Dat na deel hebben de Japanners gemeen met de Engelse automerken en Renault. Voor het eerst sinds 1924 wordt in Nederland weer een auto met een gewone versnel lingsbak gefabriceerd. Het is de Volvo 343, die niet langer alleen met de oorspronkelijk van de DAF afkomstige auto maat leverbaar zal zijn, maar ook in een goedkopere uitvoe ring met schakelpook. Volvo had al eerder aangekondigd met een handgeschakelde uitvoering te willen komen om daarmee de klan tenkring voor de in Born gebouwde 343 te kunnen vergroten. Vele kopers vinden de automatische wagen te duur. Dat kost Volvo klanten en be moeilijkt dus de produktieplannlng in de Nederlandse fabriek. Die pro duktie wordt al door de regering in Den Haag gesubsidieerd teneinde de werkgelegenheid te Born in stand te houden. Met de gewone 343, die zo'n vijftien duizend gulden zal kosten wanneer de uitvoering eind september lever baar wordt, zal Volvo een breder pu bliek kunnen aanspreken. De versnel lingsbakken, volgens het principe Het instrumentenpaneel van de Volvo 343 met eenzelfde stuurwiel als de grotere Volvo's en niet langer DAF's piente re, maar een gewoon pookje. van wat in de grotere Volvo's gebrui kelijk is, komen uit Zweden. Bijzon der is dat de bak boven de achteras wordt geplaatst. Door deze construc tie. die ook Alpha Romeo en Porsche toepassen, wordt een zeer goede ge wichtsverdeling verkregen. Dat zal in de wegligging merkbaar moeten zijn. Volvo heeft bovendien het bereik van de automaat in het model 343 verbe terd. zodat ook van deze uitvoering meer verwacht mag worden. Het mo del onderging voor de nieuwe Jaar gang nog een aantal detailwijzi gingen. De Zweedse Volvo's uit de 240-serie krijgen iets sterkere motoren en rechthoekige koplampen. Eind vorige maand Is de Franse politie In de Elzas met grootscheepse controle-acties op het alcoholgebruik ln het verkeer begonnen. Binnenkort zullen de eerste automobilisten voor de rechter strengere straffen krijgen dan ln het verleden. Intussen wordt een campagne gevoerd om de Fransen zelf te laten uitrekenen welk alcoholpromillage zij in hun bloed hebben. De nieuwe Franse wet op het alcohol gebruik, die op 12 juli van kracht werd. is alleen qua strafmaatregelen strenger dan voorheen. Men mag tot 0.8 promille een auto besturen: in Nederland ls dat volgend de befaam de „1 novemberwet" van 1974 slechts 0,5 promille. Het nieuwe in de Franse wet ligt ln de ruimte, die de rechter gelaten wordt. Bij 0,8 tot 1,2 promille bedraagt de boete twee- tot vijfhonderd gulden met eventueel tien dagen hechtenis; boven 1.2 promille loopt de boete op tot 2.500 gulden en de gevangenis straf varieert dan van een maand tot een Jaar. De rijbevoegdheid kan ge durende een Jaar worden ontzegd. Bij de controle mag de politie de auto in beslag nemen, ook al zou een ander verder kunnen rijden. Voor de Fransen, die 's werelds groot ste alcoholgebruikers zijn, ls de wet nauwelijks te beantwoorden met de regel: wie niet drinkt gaat dus vrijuit. Daarom heeft de Franse vereniging voor veilig verkeer, Prévention Rou- tière, precies verteld wat er aan gram men (of promilles) in elke drank zit: een apéritlf als sherry en ver mouth telt voor 0,1 gram, een whiskey of een pastis is 0,2 gram, een halve liter bier van 5.5% komt op 0,25 gram, een halve fles wijn of champagne (0,35 liter) bevat 0,5 gram, en een „digestif" cognac, e.d. komt op 0.15 gram. Tel nu alles bij elkaar en dan krijg Je bij normale glazen het alcoholpromil- lage van een man van 75 kilo. Wie meer weegt, mag iets meer drinken, maar wie minder weegt moet met minder volstaan. Een voorbeeld, al dus Prévention Routlère. een vrouw van 55 kilo moet de gevonden gram men met anderhalf vermenigvuldi gen om het alcoholgehalte ln haar bloed uit te rekenen. Daar staat te genover dat bij een stevige maaltijd een „korting" van dertig procent mag worden toegepast Voor Nederlandse begrippen met de 0.5 promille-wet houdt dit dan in. dat men aan tafel een liter bier of een halve liter wijn en vooraf één klein apéritlf kan drinken, maar niet meer. Dat wordt minder als men een geslaagde vermageringskuur gevolgd heeft of anderszins weinig weegt. Tenslotte wijst Prévention Routlère er nog op, dat het menselijk lichaam slecht 0,15 gram alcohol per uur al- breekt. Na een maaltijd met een apé ritlf, een glas witte wijn, drie glazen rode wijn en een digestif moet men drie uur wachten om het alcoholpro millage terug te brengen van 1,2 naar 0,75, eer men weer achter het stuur van een auto mag. In Frankrijk al thans, want in Nederland ls men veel eerder strafbaar. De Franse strafmaatregelen zijn ver scherpt omdat ln Frankrijk, gelijk ln andere Europese landen, het te veel alcoholisch drinken Jaarlijks talloze verkeersslachtoffers vergt. Alcohol misbruik kan zelfs onder voetgangers tot verkeersongevallen lelden, zo bleek onlsangs uit een onderzoek van zes jaar ln de Engelse Midlands. Van 344 verongelukte voetgangers had daar zeventien procent een alcohol promille boven 1,2 promille, een toe stand waarbij men zichzelf geenszins meer meester ls. Men kan dan nagaan welk een desa streuze gevolgen dit moet hebben als Iemand na te veel drinken achter het autostuur hoge snelheden gaat rijden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 17