ILW /leeslepende 'oolse film 1rivé-kijkje achter jet weelde-scherm Hartoperaties in Breda gunnen spoedig beginnen' Dilettantisch Frans gestuntel Personalia Meer indruk dan geschiedenis Goed idee: kleurenfoto's van uw mooiste dia's. -B mens uit marmer t je Greek tycoon Bevoorrader van zeezender gepakt ■lirurg dr. Peter van der Schaar: The history of the Beatles Les petits calins Centrum Houston wil medewerken De diaprint: een foto gg van uw dia. Nieuwe eisen voor lozing kernafval? TIIDAG 25 AUGUSTUS 1978 TROUW/KWARTET 11 Ir W. Wielek-Berg belangrijkste film in het programma van deze week is De uit marmer van de Poolse regisseur Andrzej Wajda. De wordt uitgebracht als „wereldpremière", wat slechts ten waar is. Zij heeft namelijk al een vertoning in Polen efd, maar is daar, naar wordt meegedeeld, onmiddellijk uit de roulatie genomen. Voorts is de film nog in een stelling in Cannes te zien geweest, maar van een echt jrengen" is tot nu toe geen sprake geweest. Dat uitbren- is voorbehouden aan Film International te Rotterdam, met recht aanspraak kan maken op het feit, dat zij aan de [haar wereldpremière heeft gegeven. ving met de ogen en de innerlijke bewogenheid van de man, die fouten De metselaar Matteus Birkut uit „De mens uit marmer". is in ons land geen onbekende, van hem, die in ons land be leid hebben gekregen, zijn o.m. anaal", „As en diamant", „De Idige versierders", „De Siberi- lady Macbeth", „Het berken en „Het land van de grote Betrekken we de Jaren, 4e films gemaakt zijn die ook 4n Nederland hun roulatie heb- fceleefd, dan is Wajda hier als nentator van zijn nationale en eke samenleving bekend ge- t vanaf midden vijftig tot mid- iventig. Anders gezegd, hij heeft en manier een waardering gege- iver twintig jaar geschiedenis iet Poolse communisme. Een individuele manier, zonder ide- che opdringerigheid of ne. ook in marmer vereeuwigd is. Maar als de studente, ene Agnieszka, op en gebreken onderkent, maar niet zoek gaat naar de mens Birkut, ach- isch waarnemer b beschouwt de Poolse samenle- fanatiek bereid is om er zijn land en de samenleving, zoals die zich heeft ontwikkeld, aan op te hangen. Hij is een kritisch waarnemer, maar apert geen criticaster. Hij is eerlijk zonder ooit genadeloos te ontleden. In zekere zin heeft hij zich, verjongd en vrouwe lijk getransformeerd, geprojecteerd in de figuur van een studente aan een Poolse filmacademie, die voor het be halen van haar diploma een televisie film wil maken over een soort Poolse stachanow arbeider, de metselaar Matteus Birkut. Deze heeft het ge presteerd om in een arbeidsetmaal van acht uur dertigduizend bakste nen te metselen. Natuurlijk heeft de man dat niet op zijn eentje gedaan, maar in saamhorigheid met een groep bouwvakkers, zes man in to taal. Door zijn arbeidsprestatie is Bir kut een nationale held geworden, die ter de man die een legende geworden is, dan komt zij tot de meest be vreemdende ontdekkingen. Na Bir- kuts arbeidsprestatie is er een mar meren beeld van hem gemaakt. Dat beeld ligt ergens tussen de afgedank te rommel van een museum. Deze afvoering van het marmeren beeld is symbolisch voor het afvoeren van de „arbeidsheld" zelf. Door haar (Wajda's) belangstelling voor de motieven van een man, die zich tot min of meer officiële arbeids held kon opwerken, onderken je, via het zeer fragmentarisch uitgebeelde verhaal, dat het „hoogtij" van het stalinistische communisme geken merkt werd door wantrouwen, bu reaucratie, perfiditeit. Door deze ele menten, die in elk autoritaire samen leving onvermijdelijk zijn wordt Bi- tuk stuk gemalen. Twijfels Het systeem Zoals al gezegd heeft Wajda zich ge projecteerd in de figuur van de stu dente die de film over Birkut wil maken. Wajda is begonnen in de ja ren, toen de invloed van het stalinis me in Polen nog zeer dominerend aanwezig was. Kennelijk voelde hij toen al twijfels. Die twijfels zijn over gedragen op de studente Agnieszka. Wajda laat, via de onderzoekingen van Agnieszka, zien op wat voor kwa- si-realistische, onnozele manier het idealisme van Bituk de communis tisch gepatenteerde werkman) werd afgeschilderd. In bepaalde pseudo journaalopnamen uit zijn heldenperi ode komt hij te voorschijn met het beate uiterlijk en de gelukzalige glim lach die kenmerkend is voor alle reli- pen zich herinnert dat J. Lee Thompson de regisseur is geweest van films als „The guns of f bone", „Yield to the night", „Mac Kenna's Gold" of „Conquest of the planet of the Apes", Ijpt men onmiddellijk dat Thompsons jongste film „The Greek tycoon" een wat je it opsteker van jewelste is. t. C hei geen emotie fel genoeg, of ipson weet er weg mee. Een fcy- is een magnaat. Maar dan een aat onder de magnaten. Laten ïggen een „peetvader" in het fnlijke. Met respect voor eerlijk- al zal hij er wel voor zorgen, dat in h die eerlijkheid nooit te gronde ian. Als men nu nog weet, dat n tycoon" door niemand minder gespeeld dan door de vergrijs- Dthony Quinn, onder bijstand ie minder getalenteerde maar pen" de vroegere scheepsmagnaat Onassis. Tomasis beleeft ook hetzelf de avontuur als de man naar wie hij wordt verwezen: hij wordt verliefd op en trouwt met de veel Jeugdiger we duwe van een vermoorde president der Verenigde Staten, die niet Kenne dy maar Cassidy heet. Het is bijna te ordinair om erbij stil te staan. Het zou iets anders zijn geweest, als er ook maar enige poging was onder nomen om een onthullende, verkla- te geven van de relatie tussen de mensen naar wie verwezen wordt. (ors acterende Raf Vallone, dan rende of zelfs maar begripvolle versie r bij de keuze van de film werke- ■siilets meer mis gaan. Men weet, et soort, waar men aan toe is. Iriekse Tycoon, die Anthony is optreden en gestalte heeft gen, is de scheepsmagnaat Tomasis. Een benaming die il niets meer te raden over laat. sis verwijst naar het is bijna it om het te moeten „verklap- Quinn ook een paar keren in ver traagd tempo (de vertraging is zeker toe te schrijven aan respect voor zijn grijze haren) de dans herhalen die hij met zoveel verve in andere „Griekse gedaanten" heeft mogen uitvoeren. De film heeft, als zovele daarvoor, vermoedelijk een tipje willen oplich ten van de weelde-sluier waarachter het leven van „de rijken" zich af speelt. Wie een kijkje achter die sluier neemt zo suggereert Thompson begrijpt hoeveel „leed" er zich af speelt. Mogen ze dan, ter compensa tie, alsjeblieft een beetje rijk zijn? Beeld uit The Greek tycoon mt rechts Anthony Quinn als de scheesmagnaat Tomasis. Maar de film weet niets meer te bie den dan een met extra glimmers op gepoetste décor, waarin volgens de meest platte society-stories, deze mensen gewoon zijn geweest te leven. Dat Tomasis een Griek is. wordt dui delijk gemaakt door de kraaltjes, die hij van tijd tot tijd door zijn vingers Amsterdam, laat glijden. Verder mag Anthony Laat ik maar niet verder spotten, de film is één grote verlakkerij in rijkdomdécors, in psychologie, in ro mantisering van een werkelijkheid. Kwasi imponerend, in wezen uiter mate pover. Cinema International, Tuschinky 1, 12 jr. DEN HAAG In de tweede binnen haven van Scheveningen is gister nacht een bevoorradingsschip van het zendschip Radio del Mar in be slag genomen. Dat gebeurde door de opsporingsdienst van de PTT, in sa menwerking met Haagse politie. Het schip is de logger Mathilde Simone. Tegen de schipper is proces verbaal opgemaakt. Aangetoond was dat het schip is gebruikt voor de proviande ring van de clandestiene zender. ïOP, Noordbrabant (ANP) Hartchirurg dr. Peter van der Schaar vindt dat heel snel met operaties moet en ook kan worden begonnen in het Bredase ziekenhuis De Klokkenberg, de regering vorig jaar in november heeft aangewezen als hartchirurgisch centrum. Hij it aan enkele maanden. benoeming en ontslag dr. B. M. Lensink in Amsterdam is benoemd tot lid van de commissie van advies voor de natuurhistorische musea. dr. J. E. de Quay is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als bestuurslid van de stichting Radio Nederland Wereld omroep. J. L. L. Knijff in Waddinx- veen is benoemd tot bestuurslid van de sectie Nederlands balletorkest van de stichting tot beheer van het Neder lands Kamerorkest en het Neder lands begeleidingsorkest. Hij neemt de plaats in van H. C. L. van Dalen, aan wie op zijn verzoek eervol ontslag is verleend. Voorlopig schijnt Elvis Presley nog voorbestemd te zijn om een „legende" te worden. De verdere ontwikkeling op het speciale muziekterrein, waar hij zich bewogen heeft, zal nog moeten uitmaken of dat werkelijk het geval zal zijn. gieus getinte sociaal-politieke propa gandafilms. Daarin bestaat geen ver schil tussen de oud-nazistische films, typisch burgerlijke films en commu nistische. Het gaat niet meer om de mens zelf, maar om de reclame voor het systeem. Wajda is op indrukwek kende manier erin gealaagd om via het doortastende werk van de studen te (die overigens als type in haar IJver wat overdreven is voorgesteld) de echt menselijke tragiek los te weken uit Birkuts sluw uitgebuite geest drift. De man is door zijn persoonlijke eerlijkheid bij voorbaat een verloren man. Hij verdwijnt dan ook volledig in de vergetelheid. Wajda's film heeft een duur van ruim tweëneenhalf uur. Maar de menselijke ontleding is van zo'n meeslepende kracht, dat je aan dacht geen moment verslapt. Een werkelijk „grote films". Amsterdam, Cinetol, 16 Jr. Misschien zal het hem op dezelfde manier vergaan als het nu naar het schijnt The Beatles is vergaan. Niet verdwenen is onbekendheid, maar duidelijk gedateerd. Misschien is zelfs het veelbeleden principe van de nostalgie op hen niet meer van toe passing en zal dat ook nooit van toepassing worden. De invloed die er van de gToep is uitgegaan zal wellicht langer doorwerken dan de herinne ring aan de groep zelf. Dit blijkt heel sterk als je kijkt naar de film „The history of The Beatles". Als filmische geschiedschrijving een erg zwak produkt, in hoofdzaak be staande uit oude film-journalistieke opnamen, met als hoofdmoot beelden van het Amerikaanse optreden van de groep, met name in Washington. Dat optreden had overigens nog iets van het fris jongensachtige, dat ooit typerend voor de Beatles is geweest. Spelend op een klein podium, zich beurtelings richtend naar een bepaal de kant van de met gillende en stam pende jongeren gevulde zaal, verover den ze de wereld met hun persoonlijk heid. Die persoonlijkheid is later ge stroomlijnd gedramatiseerd in een paar films. Ook dat wordt even aan gestipt. Maar de geschiedenis van de Beatles is ook een persoonlijke ge schiedenis geweest. Daarom ver wacht je vooral iets van de menselij ke achtergrond van de vier. Hoe heb ben deze Jongens zich persoonlijk tot een groepsfenomeen kunnen ontwik- ff The Beatles in hun glorie dagen. kelen? Een groepsfenomeen, waar aan slechts een betrekkelijk kort le ven beschoren is geweest. Daar gaat de film volledig aan voorbij. Geen geschiedenis dus, maar een indruk. Amsterdam, Cinetol a.l. Het ligt een beetje in de bedoeling om Dominique Laf fin die de hoofdrol speelt in de film „Les petites c&lins" (De versier- dertjes) te lanceren als een vondst. Het wicht beschikt over een aardige glimlach, die te pas en te onpas herhaald wordt. Die glimlach is ook haar enige talent. De film is een eersteling van de regis seur Jean-Marie Poiré. Diens talent blijkt navenant te zijn aan het talent van zijn „ontdekking". Even onbe duidend. Als deze eerstelling van me neer Poiré tevens zijn laatste zou zijn, zou er niets verloren zijn. De film hoort in het genre van de vele „zomer- zotheden", waarmee de mensen in hun vakantiedagen worden opge knapt. Het zijn de zogenaamde „char mante niemendalletjes" waar de bioskoopreclame zo graag mee geurt. Men dekt zich bij voorbaat in door de betiteling „niemandalletje"; maar omdat de zaken draaiende moeten blijven, wordt er „charmant" aan toe gevoegd, zodat de guldens wat losser in de zakken komen te zitten. Het produkt gaat over een zekere Sophie, die met twee vriendinnen een flat bewoont en gretig op zoek is naar „de liefde". Blijkens de maaltijden die opgediend worden, schijnen de vriendinnen nogal wat te verteren te hebben, maar hoe ze hun dure kostje bij elkaar kunnen scharrelen (in een kraam op de markt of als opschepster in een eetzaakje) is niet erg duidelijk: aan de kraam wordt meer gekeken dan gekocht en de eetzaak schijnt er alleen te zijn voor de gein. Sophie zelf wordt kennelijk vrij gehouden; zij mag van de vriendinnen de hele dag op een motor rond karren en probe ren de liefde te vinden. Dat dit via allerlei om- en dwaalwegen voor el kaar komt, spreekt vanzelf. Als de film van Nederlandse makelij zou zijn geweest, zou in het bedrijf geen hond ernaar hebben omgekeken Nu het een Frans produkt is, wordt al het dilettantische gestuntel uitgekreten als „charmant". De vrijerijen, waar al Sophie in dat charmante dan vermoedelijk op moet berusten, zijn flauw en onbe houwen. Het moet allemaal ..ondeu gend" schijnen, met een ondergrond, van ernst (zo hypocriet is men wel), maar de cliché's druipen ervan af Enfin, elk woord dat verder aan het produkt wordt besteed, is verspild. Amsterdam, Tuschinski 2, Den Haag, Metropole 5, 16 Jr. 1 alle noodzakelijke voorzienin- 1n in de Klokkenberg aanwezig Van der Schaar kan rekenen op jdewerking van het hartchirur- :entrum in Houston in de Vere- Btaten om in korte tijd op een Jemiddeld aantal operaties per i komen. Verder is er aanvul- jsteun nodig van een of twee ziekenhuizen in Breda, ok die is toegezegd aldus dr. r Schaar. dt de plannen van burgemees- ^rkx van Breda om ten behoeve )lVl hartchirurgie De Klokkenberg l Laurens-Ziekenhuis te laten r igaan uitstekend, maar hij :mook dat met het beginnen van ities niet hoeft te worden it tot die samenwerking be- Ik en organisatorisch is afge- Dat kan. aldus dr. Van der r, vloor alle noodzakelijke be- tigen alleen maar tot vertra- liden en die is er volgens hem a' I geweest. „Sinds vorig jaar no- ir die opdracht aan De Klok- tg kwam is er wat de voorberei- I voor de eigenlijke hartchirur- nog niets wezenlijks ge- zegt dr. Van der Schaar, die el adviseur is van het bestuur van De Klokkenberg en eerste chi rurg moet worden van het hartchirur gisch team van dat ziekenhuis. 'Niet eindeloos' Dr. Van der Schaar, die deze week is teruggekomen uit Houston zegt dat de door de befaamde hartchirurg dr. Denton Cooley van het ziekenhuis in Houston toegezegde steun niet einde loos in reserve kan worden gehouden. Men heeft daar allerlei hulpprogram ma's en de steun aan het project in „De Klokkenberg" moet in het sche ma kunnen worden ingepast. De steun die aan dr. Van der Schaar persoonlijk is toegezegd houdt onder meer in, dat Amerikaanse specialis ten. deskundigen en technici naar Breda komen om dr. Van der Schaar te helpen de operaties op gang te brengen, Nederlands personeel uit De Klokkenberg zal zich in het zieken huis te Houston kunnen inwerken. Volgens dr. Van der Schaar kan men in De Klokkenberg desnoods ook wel zonder die Amerikaanse hulp begin nen, maar dan kost het alleen veel meer tijd. „De bedoeling is", aldus dr. Van der Schaar, „in korte tijd veel operaties te gaan verrichten. Dat is de enige manier waarop hartchirurgie verant woord kan worden uitgevoerd zowel ten opzichte van de patiënten als in economische zin. In dat licht is de ondersteuning van Houston in feite onmisbaar". Wachtenden Dr. Van der Schaar wijst verder op het grote aantal patiënten dat in Ne derland op een hartoperatie wacht en op het grote aantal Nederlandse pa tiënten dat in het buitenland (in Houston. Genève en Londen) moet worden geopereerd omdat in Neder land de capaciteit van de hartchlrur- gische centra onvoldoende is. „Die luchtbruggen zijn noodzakelijk kwaad, waaraan zo snel mogelijk een eind moet komen door opvoeren van de capaciteit in Nederland aldus dr. Van der Schaar, die zelfs sinds Juni 1976 medisch begeleider is van de luchtbrug naar Houston en ook regel matig in een van de operatieteams in Houston meewerkt. Hij zegt voorts dat er bij hem per soonlijk zowel als bij het ziekenhuis De Klokkenberg veel sollicitaties van zowel artsen als gespecialiseerde ver pleegkundigen en technici binnenko men om mee te werken in een daar te formeren hartchirurgisch team. Die sollicitaties zijn volgens hem in het algemeen van goede kwaliteit. Ook vorig Jaar november toen bekend werd dat De Klokkenberg als hartchi rurgisch centrum was aangewezen, hebben al veel mensen gesolliciteerd. Hun bereidheid moest toen in de ijs kast worden gezet. Leiden Over het aanbod aan het academisch ziekenhuis in Leiden daar tijdelijk als hartchirurg in te springen om het onverwachte vertrek half Juli van de Amerikaanse hartchirurg dr. Kolff op te vangen zegt dr. Van der Schaar, dat dat nog steeds'van kracht is. Het gaat er volgens hem om dat door zijn aanbod de operaties in Leiden kun nen doorgaan, terwijl men naar een definitieve opvolger voor dr. Kolff zoekt. „Het leek me een goede zaak nu ik Breda nog niet aan het werk kan Leiden dit voorstel te doen", al dus dr. Van der Schaar. Dia's klaar? Doe meer dan projecteren alleen. Laat van uw mooiste ingeraamde herinneringen eens kleurenfoto's maken: diaprints. Leuk voor u zelf, maar ook bereikbaar voor vrienden, familie of kennissen. Daar zullen ze van opkijken. Op naar uw fotohandelaar. Doet er niet toe welk diamerk u meebrengt Hij behandelt ze met zorg. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De richtlijnen voor het lozen van radioactieve stoffen in de lucht en in het water zouden wel licht moeten worden herzien. Minis ter Ginjaar van volksgezondheid en milieuhygiëne heeft de gezondheids raad gevraagd om dat te onder zoeken. De richtlijnen die nu worden gevolgd stammen uit 1962. Er is niet zo zeer een directe aanleiding om die zaak opnieuw te gaan bestuderen, maar sinds zestien jaar zijn er veel meer bedrijven gekomen die radioactieve stoffen lozen en het zouden ook ande re soorten stoffen kunnen zijn. De richtlijnen hebben sinds 1962 als basis gediend voor de vergunnings voorschriften. Er zijn weliswaar geen meetbare effecten in bodem, water en lucht aantoonbaar, zo blijkt uit het nationale meetprogramma, maar toch vindt de minister het nodig het alles nog eens te onderzoeken. Het aantal ziekenhuizen, wetenschappe lijke en technische laboratoria is sterk toegenomen sinds de Jaren zestig. Er zijn op dit ogenblik bovendien meer wetenschappelijke gegevens be schikbaar over het gedrag van die stoffen in het milieu. De minister heeft ook gevraagd na te gaan in hoeverre de klassen nog kloppen waarin in '62 de toenmalige laborato? ria werden ingedeeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11