Amerikaanse zakenman naar Breznjew etogingen in mpstad Iran Portugese formateur is bijna rond met kabinet Dynastie Somoza op laatste benen Splitsing Israëlische DASJ dreigde al lang legen Zuidafrikanen gedood Reünie van ruimtevaarders oede richt zich tegen sjah igin sprak met bekende Libanees aanval vanuit Zambia Carters misrekening ider Jadin smeedde geen eenheid IDERDAG 24 AUGUSTUS 1978 BUITENLAND TROUW/KWARTET |SK «OU (AP. UPI) De Ameri- olie-magnaat Armand Ham- zal deze week een gesprek heb- met president Leonid Breznjew de Sowjet-Unie. Hij zal Breznjew ;ten op de Krim, waar de laat- pnenteel vakantie houdt. «mer is momenteel in de Sowjet- )£in verband met de opening van jTamoniak-fabriek, die met westers Jfataal is gebouwd. De olie-mag naat is een uitgesproken voorstander van betere betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. Hij zei gisteren dat hij zal aandringen op een topconferentie tussen Brez njew en de Amerikaanse president Carter, die zo spoedig mogelijk moet plaats hebben om de „huidige mis verstanden" tussen beide grote mo gendheden uit de weg te ruimen. Eén van die „misverstanden" betreft de rechten van de mens, waar presi dent Carter zoveel nadruk op legt tot ongenoegen van de Sowjet-leiders. De ontstemming hierover in de Sow jet-Unie werd gisteren gedemon streerd in twee artikelen van het pers bureau Tass. Daarin werd de houding gehekeld die de Amerikaanse rege ring heeft aangenomen tegenover de conferentie van de Verenigde Naties tegen racisme die de afgelopen weken in Genève is gehouden. De Verenigde Staten boycotten deze conferentie uit protest tegen de VN-resolutle waarin zionisme als racisme wordt veroor deeld. De Sowjet-Unie grijpt deze boycot aan om Carters campagne voor mensenrechten als hypocriet af te schilderen. In de verhalen die Tass gisteren verspreidde werd ook weer gewezen op de achterstelling van zwarten en indianen in de Verenigde Staten zelf. In Moskou is gisteren opnieuw de Amerikaanse zakenman Jay Crawford verhoord. Crawford, die in de Sowjet-Unie een Amerikaanse fabriek van landbouwmachines ver tegenwoordigt, werd begin deze zo mer opgepakt op beschuldiging van deviezen-smokkel. Hij is weer op vrije voeten maar het onderzoek tegen hem loopt nog. De arrestatie van Crawford, die al geruime tijd in Mos kou woonde, is destijds gezien als een represaille van Sowjet-kant voor de arrestatie van twee Russische spion nen in de Verenigde Staten. 3RAN (ARP, UPI) In de Iraanse stad Abadan is het eren tot botsingen gekomen tussen betogers en politie, die sterking heeft gekregen van het leger. Op verschillende |atsen in Iran zijn weer aanslagen gepleegd tegen restau- 's en drankwinkels. In de Iraanse senaat is kritiek uitgeoe- op de regering van de Sjah. idan, waar zaterdagavond ruim lensen het leven verloren bij een :oopbrand, verschenen gisteren en pantserwagens in de straten reen menigte van enkele duizen- in bedwang te houden. De beto- schreeuwden anti-regeringsleu- in namen een dreigende houding tegenover de politie. Dinsdag- was het ook tot een botsing politie en betogers gekomen loop van rouwbijeenkomsten, de doden van de bioscoopbrand n herdacht. Inwoners van Aba- rerwijten de autoriteiten de red- lacties niet snel genoeg op gang AVIV, BEIROET (UPI, AFP) Israëlische premier Menachem n en enkele van zijn voornaam- te hebben gebracht na het uitbreken van de brand. Het aantal slachtoffers zou daardoor sterk zijn gestegen. Vol gens sommige critici hebben de auto riteiten opzettelijk getalmd, in de verwachting dat bij een groot aantal slachtoffers de volkswoede zich wel zou richten tegen de aanstichters van de brand, die volgens de politie moe ten worden gezocht in kringen van fanatieke moslems. Deze moslems verzetten zich tegen de modernisering van Iran, zoals die door het bewind van de sjah wordt doorgevoerd. Het is dit jaar al enkele malen tot massale en gewelddadige demonstraties gekomen van religieu ze Iranen tegen de regering. De laat ste weken heeft het verzet geleid tot een reeks aanslagen op wereldse in stellingen als restaurants, bioscopen, slijterijen en nachtclubs. Gisteren werden er aanslagen gemeld in ten minste vier steden. Op deze „klasse-foto" staan 26 Amerikanen die een belangrijke rol hebben gespeeld in de geschiedenis van de ruimtevaart. Alle 26 zijn voormalige astronauten, die de dienst inmiddels hebben verlaten. Zij waren deze week voor hun eerste reünie bijeen in het ruimtecentrum in Houston, Texas. dviseurs hebben gisteren bespre- en gevoerd met een onbekend Scn&Ht even bezoeker, waarschijnlijk vooraanstaande Libanese leider. ilve door premier Begin werd aan gesprek deelgenomen door de mi- :rs van defensie en buitenlandse n, Weizman en Dajan en door chef generaal Eitan. Politieke nemers veronderstellen dat het rek handelde over de situatie in inon. Syrische troepen zouden de oi^telijke wijk van Beiroet bedrei- erjmet een beslissend offensief. afloop van zijn gesprek met pre- vFBegin verliet de onbekend ge- eên man de plaats waar het ge- I6K plaatsvond in een auto die met ;tje snelheid wegreed. Op vragen de identiteit van de onbekende, ine premier Begin geen antwoord ta illeren kwam het in Beiroet weer Dichietpartijen tussen de christelij- e<#i de moslimwijk, voor het eerst in weken. In de Iraanse Senaat werd de kritiek op de regering van de sjah gisteren het krachtigst verwoord door Jalal Naini. Hij waarschuwde de regering dat zij verkeerd is voorgelicht over „de ware problemen waarmee het land heeft te kampen". Hij zei dat de rechten van de mens in Iran stelsel matig zijn geschonden. „Dit heeft door het hele land geleid tot onvrede met de bestaande orde," aldus deze senator. De sjah zelf heeft de afgelopen tijd in vraaggesprekken met verschillende westerse media toegegeven dat zijn bestuur niet democratisch is. Maar hij waarschuwde tevens dat hij de enige is die Iran naar democratie kan leiden. „Bij een ander zou het uitlo- pen op anarchie," zo zei hij. Verder waarschuwde de sjah het westen dat het voor de aanvoer van olie sterk afhankelijk is van Iran en daarom belang heeft bij een krachtig Iraans bestuur. LISSABON De Portugese kabinetsformateur Nobre da Costa lijkt goede vorderingen te maken met het samenstellen van een nieuw kabinet. Maar de overlevingskansen van de nieuwe regering lijken, ook na het televisieoptreden van Nobre da Costa dinsdagavond, niet groter te worden. President Eanes heeft meegedeeld vandaag een persconferentie te zul len houden. Dat is op zichzelf al groot nieuws, want persconferenties van de Portgugese president waren tot nog lifinisfora toe hoogst ongebruikelijk. Waar- ATAUll0iCIB schijnlijk zal Eanes ingaan op de be schuldigingen van de socialistische partij aan zijn adres. De socialisten nemen het Eanes nog steeds kwalijk dat zij buiten de oplossing van de crisis gehouden zijn en maken er een principiële kwestie van. De commu nisten houden zich nog steeds op de vlakte, zij het dan „gereserveerd". BTORIA (Reuter, UPI) 'een treffen tussen eenhe- van de onafhankelijk- ibeweging van Namibië, PO en Zambiaanse troe- met het leger van Zuid zijn gisteren negen rikaanse militairen om leven gekomen. Dit is gis- bekend gemaakt in de ifrikaanse hoofdstad iria. lachtoffers vielen bij een twee purende beschieting van de stad (na Moelilo in de smalle Caprivi- ik in het noordoostelijk deel van IWest-Afrika. Tien mensen raak- j deze aanval gewond. De negen i vielen bij een voltreffer, oidafrikaanse minister van bui tenlandse zaken Roelof Botha ver- klaaarde gisteren dat zijn regering de aanval ernstig opneemt. Hij verklaar de contact te hebben opgenomen met de vijf grote mogendheden die be trokken zijn bij de onafhankelijk heidsverlening aan Namibië en hen gemeld te hebben dat Zuid-Afrika zich nog steeds verantwoordelijk acht voor de veiligheid in dit gebied. Hoewel van militaire zijde werd mee gedeeld dat Zuid-Afrika nog geen troepen naar Zambia had gestuurd, wordt toch rekening gehouden met een vergeldingsaanval van Zuidafri- kaanse zijde. Generaal Geldenhuys, opperbevel hebber van de Zuidafrikaanse troe pen in Namibië verklaarde, dat het Zuidafrikaanse leger wel voorbereid was op een dergelijke aanval. Hij zei dat de SWAPO haar positie in het aan de Caprivistrook grenzende deel van Zambia de laatste tijd versterkt had na een recent bezoek van SWA- PO-leider Sam Noejoma aan dit ge bied. Het Zuidafrikaanse leger heeft de afgelopen tijd versterkingen en schuilkelders aangelegd in het be trokken gebied. De laatste aanval vanaf Zambiaans grondgebied vond plaats in november van het vorig jaar. De beschieting van gisteren begon enkel uren nadat de speciale afgezant van de Verenigde Naties voor Nami bië, de Fin Martti Ahtisaari, uit het gebied was vertrokken. De Fin kwam op 6 augustus aan het hoofd van een VN-delegatie van 47 man in Namibië aan om de mogelijkheden te bekijken voor de verwezenlijking van de aan bevelingen die de Verenigde Naties hebben gedaan voor onafhankelijk heid van het gebied van Zuid-Afrika. Volgens min of meer betrouwbare bronnen zou Nobre da Costa zeker tien van de zeventien ministers bij elkaar hebben. Van de tien worden er drie militairen genoemd, terwijl de anderen voor het merendeel oude be kenden van Nobre da Costa zijn. De belangrijkste post van het ministerie van financiën en economie komt in ieder geval in handen van 8ilva Lo pes, die tot nog toe directeur van de bank van Portugal was. Silva Lopes is een goede bekende bij het Interna tionale Monetaire Fonds en de Com missie voor integratie van Portugal binnen de Europese Economische Gemeenschap. Nobre da Costa gaf dinsdagavond zijn eerste televisieinterview. Hij kwam uiterlijk erg goed over, rustig, zeker van zichzelf en met gevoel voor humor. Maar wat hij zei, bleek bij de politieke partijen niet zo best te val len. De opvolger van Mario Soares noemde zichzelf een sympathisant van de socialistische partij en zei met zoveel worden dat zijn regeringspro gramma in grote lijnen gelijkluidend zal zijn aan dat van het afgetreden kabinet. Wat betreft de hete hangij zers, de landhervorming en de natio nale gezondheidsdienst, deed hij geen controversiële uitspraken. De reacties van de politieke partijen lijken het hele tot nog toe opgebouw de beeld weer in de war te schoppen. De centrum-democratische CD8 die de regering een maand geleden liet vallen, toonde zich nog steeds vol lof door Herman Amelink over de aanwijzing van Nobre da Cos ta als eerste minister. Dat hij zichzelf socialist noemde, vinden de centrum democraten een „politieke handig heid". Niet zonder binnenpret, want de socialistische partij zit er maar mee. De officiële reactie van de socialis ten liet echter niet lang op zich wach ten. Het gaat er voor de socialisten vooral om dat Nobre da Costa als eerste minister is benoemd op een manier die zij in strijd vinden met de grondwet Wat hij verder over het regeringsprogramma of over zichzelf zegt, is dan niet meer zo belangrijk. De socialisten gaan er echt een prin cipe-kwestie van maken en iedereen verwacht dan ook dat zij daarom tegen het regeringsprogramma zullen stemmen. Wanneer het regeringspro gramma verworpen wordt binnen vijftien dagen na de officiële benoe ming van het nieuwe kabinet wordt de regering opnieuw demissio nair. Tot nog toe zeiden de socialisten steeds dat hun standpunt af zou han gen van de inhoud van het program ma en de figuren in het nieuwe kabinet. De tweede partij in het Portugese parlement, de liberale PSD voelt zich gefopt en komt volledig terug op haar aanvankelijk enthousiasme over de nieuwe premier. Op typisch Portugese manier gaan er weer de geruchten, dat er een geheim verbond gesloten is tussen de komen de Portugese regering en de commu nisten, die zich weer opvallend op de vlakte houden. AMSTERDAM De golf van politieke en sociale onrust die Nicaragua overspoelt sinds het begin van dit Jaar, heeft een voorlopig hoogtepunt gevonden in de gijzeling van veertig parlementariërs door het Sandinistisch Front voor Nationale Bevrijding (FSLN). De politieke situatie raakte begin dit jaar in een stroomversnelling door de moord op Pedro Jaochim Chamorro, hoofdredacteur van het blad „La Prensa" en de voornaamste leider van de oppositie. De nationale garde moest toen worden ingezet om een volledige opstand van de bevolking de kop in te drukken. Dat lukte pas na vier dagen en ten koste van vele doden en gewonden. Even zag het er toen naar uit dat de familie Somoza, die sedert 1933 het land als een privé domein bestuurt, er alsnog in zou slagen de bevolking weer onder controle te krijgen. De afgelopen maanden hebben de ver schillende oppositie groeperingen el kaar weer gevonden in de strijd voor één gemeenschappelijke doelstelling: het einde van het bewind van Somoza. Sandinisten De leidende kracht van het verzet ia het Sandinistisch Bevrijdingsfront, dat in 1961 werd opgericht in navol ging van andere guerrillabewegingen in Latijns-Amerika. De FSLN bestaat uit twee stromingen: de ene is voort gekomen uit de guerrilla op het plat teland, die een permanente gewapen de strijd voert tegen de dictator; de andere stroming, die vooral aanhEmg heeft onder studenten en fabrieksar beiders, staat de vorming van een proletarische partij voor, die als voor hoede van de opstandige beweging sabotage-acties uitvoert in fabrieken en openbare diensten. Als ideaal heb ben deze beide stromingen het Cu baanse model, maar dit ideaal staat op dit moment op de achtergrond. Het eerste wat ze willen is Somoza ontdoen van zijn politieke en econo mische machtspositie. De tweede oppositiestroming is de door de vermoorde Chamorro opge richte Democratische Unie voor Be vrijding (UDEL), die bestaat uit een veelheid van klandestiene oppositie partijen van socialistische, christen democratische, liberale en conserva tieve signatuur. Deze UDEL maakt deel uit van het Frente Amplio (breed front), waarin werkgeversorganisaties, vakbonden, Jeugdorganisaties en allerlei andere sociale en politieke organisaties sa menwerken. Alle samenwerkende organisaties zijn het erover eens dat er een einde moet komen aan het nu al meer dan veertig Jaar durende bewind van So moza. In die veertig jaar is Somoza erin geslaagd meer dan de helft van het land tot persoonlijk bezit te ma ken. Banken, landbouwgrond en be drijven worden beheerst door de fa milie en haar collaborateurs. De grote slag sloeg de huidige machthebber Anastasio Somoza na de aardbeving die het land in 1972 trof en waarbij 10.000 mensen gedood en 20.000 men sen gewond werden en een kwart mil joen huis en haard verloor. De enor me internationale hulp die op gang kwam voor hulp aan de slachtoffers en voor de herbouw van de hoofdstad Managua kwam voor een groot deel terecht in de zakken van de Somoza kliek. Nationale garde De brede oppositie begon zo dicht bij de poorten van de familie te komen, dat president Somoza begin deze maand onverwacht dertig van de vijf endertig commandanten van de Nati onale Garde ontsloeg, onder wie het hoofd van de politie van Managua, Alesio Gutierrez. Volgens in Nicara gua uitgegeven berichten zou het ont slag gegeven zijn om „verdere bloedi- Anastasio Somoza, president van Nicaragua ge confrontaties tussen burgers en militairen te vermijden." Het is waar schijnlijk dat de oppositie tegen So moza nu ook is doorgedrongen in de Nationale Garde, traditioneel het bol werk van Somoza. De president zou de dertig commandanten vervangen hebben om een staatsgreep tegen zijn regime te voorkomen. Bijkomend voordeel van deze maat regel was dat president Somoza die aan het adres van de Amerikaanse president Carter kon verkopen als een bewijs van goede wil voor het beter naleven van de mensenrechten. De Amerikaanse president zond So moza begin juni een brief waarin hij hem geluk wenste met de verbetering van de situatie op dit terrein. Deze brief werd pas eind Juli in Managua afgeleverd, omdat het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken de verzending tegenhield. Het State De partment was er namelijk van over tuigd dat het helemaal nog niet zo goed ging met de mensenrechten. De brief maakt duidelijk wat Carter op dit moment met Nicaragua wil. HIJ hoopt door geleidelijke verbetering van de situatie in het land Somoza in het zadel te houden tot de door hem be>ofde verkiezingen die in 1981 zul len worden gehouden. Carter zou voor deze optie gekozen hebben, om dat er geen duidelijk alternatief voor het huidige bewind zou zijn. Alternatief Met de recente terugkeer van tien leden van de „beweging van twaalf" in Nicaragua, een groep die bestaat uit leidinggevende intellectuelen, za kenlieden, priesters en kaderleden van de oppositie, lijken wel mogelijk heden te zijn geschapen voor de over gang naar een democratisch bewind. „De beweging van twaalf" heeft de afgelopen weken intensieve bespre kingen gevoerd met leden van alle politieke partijen, inclusief Somoza's eigen partij, voor een definitief ver zetten van de bakens. De huidige aanslag van het Sandinistische Be vrijdingsfront lijkt bedoeld te zijn om het wankele evenwicht waarin de Ni caraguaanse weegschaal staat, defi nitief naar de goede kant te laten doorslaan. De Amerikaanse presi dent Carter heeft onvoldoende onder kend dat in Nicaragua niet meer spra ke is van een protest tegen een ver werpelijke schending van de mensen rechten, maar van een echte revolutie van het volk. OOI flr James Dorsey Interne ruzies en verdeeldheid teisterden de Democrati- [}Jj Beweging, de Israëlische regeringspartij die gisteren uit elkaar viel, ldeeruime tijd. Vanaf de geboorte van deze partij, die vorig jaar tijdens Bevestiging t.Jampagne voor de parlementsverkiezingen werd opgericht, heeft een sing er in gezeten. op het terrein van de buitenlandse politiek. Dat bleek al tijdens de onderhandelingen over de coalitie toen Jadins aanspraken op het ministerie van buitenlandse zaken niet werden gehonoreerd. fcnkelijk wekte de beweging met haar ïnde afkorting DASJ en haar populai- der Jigal Jadin hoge verwachtingen. 1 sprak veel kiezers wel aan met haar k op de bureaucratie, die onder dertig 'an regeringen van de Arbeiderspartij intstaan, en haar eis om binnenlandse Vormingen. Het verkiezingsresultaat, ;n van de 120 zetels in het parlement. :hter wat tegen, vooral ook in vergelij- net het enorme succes van Menachim 8 Likoed-blok. Maar met die vijftien was DASJ voor Begin toch een nutti- [eringspartner, die hem aan een com- v® >ele meerderheid in het parlement kon jve j ^(derschap iel na de toetreding tot de regering bleef mfl DASJ een piepjonge partij, waarvan het voortbestaan geheel afhing van het leider schap. De beweging had een leider nodig die de verschillende stromingen bij elkaar zou kunnen houden en bovendien iets van de beloften aan de kiezers zou kunnen inlos sen. Jigal Jadin, een bekend archeoloog en held uit de onafhankelijkheidsoorlog bleek niet erg geschikt voor deze taak. Hij ontwik kelde zich niet tot de leider die van het nieuwe verbond een eenheid kon smeden maar ontpopte zich juist als voorman van één van de stromingen. Zijn besluit (tegen de wil van een deel van zijn beweging) om in de regering te gaan zitten werd in feite een misrekening. Jadin hoopte als lid van het kabinet een wat matigende invloed te kun nen hebben op het buitenlandse beleid van Begin. Maar ondanks zijn titel van vice- premier kreeg hij geen enkele zeggenschap De verdeeldheid van DASJ trad vorige week zeer scherp aan het licht toen Jadin aan de vooravond van de topconferentie van premier Begin met de Amerikaanse en Egyptische presidenten (Carter en Sadat) duidelijk zijn leiderschap bevestigd wilde zien. Jadin eiste spoedige verkiezingen bin nen de partij, maar dat stuitte op verzet van zijn tegenstanders onder leiding van Am- non Rubinstein, lid van het parlement, en minister van transport Melr Amlt. Zij wil den geen verkiezingen zolang er geen dis cussie was geweest over de Ideologie en de politieke koers van de partij. Vorige week wisten de tegenstanders op een partijraads vergadering met een meerderheid van twee stemmen de door Jadin gewenste verkiezin gen op de lange baan te schuiven. Het afgelopen weekeinde leek het er nog op dat de fracties binnen DASJ de interne strijd tot na de topconferentie in Camp David wilden opschorten. In een vraagge sprek voor de Israëlische radio liet minister Amit weten „een sterke neiging" te hebben de regering te verlaten maar de besprekin gen van Begin met Sadat en Carter te willen afwachten alvorens een definitief besluit te nemen. Verlamde politicus Maar het was kennelijk niet meer mogelijk de onvermijdelijke crisis uit te stellen. Voor vandaag had Jadin een belangrijke partij raadsvergadering uitgeschreven maar de beslissing is gisteren al gevallen. DASJ wordt gesplitst. De korte politieke loopbaan van Jigal Jadin is over haar hoogtepunt heen. In de kringen van de Likoed, de grote coalitie-genoot, wendt men zich al van hem af. „Jadin is een verlamde politieke figuur." zegt een Likoed- afgevaardlgde in de Knesseth (parlement). Op de vraag of Jadin nog wel met Begin mee kan naar Camp Davia, zoals de bedoe ling is, antwoordt hij: „Het zal ons een zorg zijn wat Jadin doet, hij is niet meer belang rijk. Zolang DASJ een partij was kon zij een brugfunctie vervullen. Nu ia haar rol uitge speeld." Een deel van de Das)-fractie in de Knesseth. Op de voorgrond leider en vice-premler Jigal Jadin. Rechts achter diens tegenstander Amnon Rubinstein.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7