De actualiteit in de les e tekening van een lezer rouw Commentaar mi LM zingende vogels in songfestvial ciale mir.ima: belofte nakomen (1) Johan Wijne: schoolvakken in relatie brengen met de wereld van nu 4ciale minima: belofte nakomen (2) HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten De augustus- cycloon van 1674 letterlijk zelf prooi wedden eerbetoon rookkamer ERDAG 24 AUGUSTUS 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET motie wil met alle geweld de uk wekke» dat de sociale minima %p lopen bij 'dit kabinet." Deze ^Craak deed fractieleider i Aatjes piet CDA op 19 januari van dit jaar He Tweede Kamer. Dat was in het "^t over de regeringsverklaring van kabinet-Van Agt. De motie was PvdA-fractieleider Den Uyl. Hij de koppeling van de laagste le uitkeringen aan het netto mini- loon ook gehandhaafd zien wan- onverhoopt en onvoorzien de par- ere inkomens onvoldoende zou- matigen en meer zou moeten wor- bezuinigd op uitgaven van over- en sociale uitkeringen. "pDA-fractie heeft in januari tegen motie van Den Uyl gestemd, jcht. Premier Van Agt had immers Ïzeer duidelijk toegezegd dat de te koppeling tussen sociale mini- minimumloon gehandhaafd zou onder voorwaarde dat het mi- loon niet extra zou worden ver en bepaalde oneigenlijke ele- -'len uit de koppeling verwijderd «A en worden. „Onder de omstan- -den en vooruitzichten .van nu zal m en sprake zijn van loslaten van de eling. Onder de huidige en voor- >are omstandigheden en doelstel en wordt de koppeling gegaran- J, klip en klaar." aldus de pre- De omstandigheden waarop de van Den Uyl betrekking had, -w n volgens mr. Van Agt „onwaar- nlijk" en mr. Aantjes sprak over Aj „theoretische discussie over cala- ten." i Uyl heeft een voorlopig theore- door niemand gewenst en lichte- ;ewrongen vraagstuk moeten ver- om op het punt van de sociale minima een tegenstelling (tussen oppo sitie en kabinet-Van Agt) te constrtie- ren." zó luidde onze conclusie de vol gende dag op deze plaats in deze krant. Wie durfde echter in januari veronder stellen dat het kabinet binnen een half jaar zo aan het schipperen zou raken met zijn ondubbelzinnige beloften? In de ombuigingsnota „Bestek '81" die het kabinet eind juni het licht deed zien, staat nog steeds dat de koppeling van sociale minima aan het minimum loon wordt gehandhaafd, ook al wordt gewerkt aan een zuiverder koppeling waarbij oneigenlijke elementen wor den weggewerkt. Maar ^egelijk doet het kabinet, elders in de nota, het voorstel om elk half jaar de sociale uitkeringen een half procent minder te laten stijgen dan de lonen. Bovendien wordt voorgesteld dat het minimum loon voorlopig niet harder mag stijgen dan de gezamenlijke lonen gemiddeld. Een combinatie van deze twee voorne mens maakt duidelijk dat de sociale uitkeringen, ook de sociale minima, de komende jaren per half jaar een half procent minder zullen stijgen dan het minimumloon. Een tabel in diezelfde nota „Bestek '81" onthult dan ook dat de koop kracht van de sociale minima eind 1981 twee procent zal achterblijven bij de koopkracht van het minimumloon. Weliswaar doet het kabinet nu de verzekering dat de koopkracht van de sociale minima in geen geval achteruit zal gaan, maar deze nieuwe formule doet niets af aan het feit dat de koppe ling tussen minimumloon en sociale minima niet onverkort wordt gehand haafd. Toch kan geenszins worden ge steld dat de economische vooruitzich ten zoals die nu zijn, zoveel afwijken van de vermoedens van die in januari bij eenieder al bestonden. door Piet Hagen gv ilijft dan ook geen andere conclusie r dan dat de regering een in het nement met nadruk gegeven woord ay gestand doet. De regering wist in P ari dat zij, met het geven van haar fte, zichzelf een belangrijk middel bezuiniging uit handen sloeg. Toen a, aarschuwde de premier dat deze ei fte met zich bracht dat elders e r bezuinigingen nodig zouden ge len. Wanneer niettemin de rege niet in staat blijkt op eigen kracht ve belofte na te komen, rest er 18 its e e n mogelijkheid. Dan zal het ,ej sment de regering over de streep 'y ten trekken, vei kt vereist iets meer matiging van lat culiere inkomens en lonen. Want a I n wanneer de werkenden, die het Kt bij het (financiële) vuur zitten. de warmte verdelen met de niet-wer- kenden (de uitkeringstrekkers), is een eerlijke verdeling van de totale natio nale koek mogelijk. Wanneer inko mens en lonen, en bijgevolg het mini mumloon. niet te zeer stijgen, zal het helemaal niet moeilijk zijn de sociale uitkeringen met het minimumloon in de pas te houden. Eerder citeerden wij op deze plaats al eens de stelling van mr Aantjes dat „er geen aanleiding is om voor wat betreft de ontwikkeling van de koopkracht van de laagstbetaalden onderscheid te maken tussen acfieven (lonen) en niet- actieven (uitkeringstrekkers)." Naar onze mening zou die stelling trouwens niet alleen voor de laagst betaalden moeten gelden. UTRECHT De redactie van Keesings onderwijsbladen heeft dit jaar twee prijzen in de wacht gesleept. Eerst de Huib de Ruyter-prijs, inge steld door de vereniging van geschiedenis-leraren, en nu de Lucas Ooms-prijs van de Ne derlandse organisatie van tijdschrift-uitgevers. Hoofd redacteur Johan S. Wijne ziet hierin een duidelijke erken ning van het streven om het onderwijs beter te laten aan sluiten op de actualiteit. Keesings onderwijsbladen bestaan nu bijna twintig jaar. Ze worden voor al gebruikt door leraren geschiedenis en maatschappijleer in het voortge zet onderwijs en door onderwijzers van de hoogste klassen van het lager onderwijs. De total oplaag van de drie bladen Blikopener, Antenne en Reflector in Nederland en België be draagt 225.000. De redactie van Keesings onderwijs bladen stelt elke maand een aantal onderwerpen uit de actualiteit aan de orde. In het nu reeds verschenen sep- tember-nummer van Blikopener zijn dat bij voorbeeld de prijscompensa tie. de Westerschelde en de provincia le herindeling. Het eerste onderwerp is duidelijk een aangevertje voor economieleraren, het artikel over de Westerschelde is zowel voor de biologie- als voor de aardrijkskundeles interessant en de „zeventie:. provinciën" van Wiegel worden geplaatst in het historisch perspectief van de zeventien Neder landen uit de zestiende eeuw. Het nieuwe nummer van Blikopener doet verder een handreiking aan de leraar Nederlands door middel van een bijdrage van Mischa de Vreede. En de leraar maatschappijleer kan, voorzover hij de vorige onderwerpen niet oppakt, in ieder geval uit de voeten met het door leerlingen ge maakte interview met minister-presi dent Van Agt. Uit deze opsomming blijkt dat de redactie van Keesing niet alleen pro beert een verbinding te leggen tussen de actualiteit en de vakken die op school worden gegeven, maar boven dien allerlei dwarsverbindingen legt tussen die verschillende vakken. Een onderwerp als de Westerschelde kan moeilijk ingedeeld worden bij óf aardrijkskunde óf biologie. Het hoort Johan Wijne: ook in geschiedenis kentering. op z'n minst bij beide vakken, en het is natuurlijk ook niet verboden om er een lesje maatschappijleer of ge schiedenis aan vast te knopen. Leraar Hoofdredacteur Johan Wijne is zeil lange tijd leraar geschiedenis ge weest en de laatste jaren is hij nog één dag per week als leraar maat schappijleer verbonden aan de rijks- pedagogische academie in Hil versum. In de vorig jaar verschenen brochure „Wat doen we met de actualiteit in de les?" heeft hij zijn opvattingen duide lijk onder woorden gebracht. Hij ziet de actualiteit als invalshoek voor het onderwijs èn als oefenterrein. Met invalshoek bedoelt hij dat het onderwijs aansluit op onderwerpen die in de belangstelling staan: het conflict in het Midden-Oosten, het optreden van actie-groepen, de ver kiezingen, de milieuvervuiling, en noem maar op. Wijne maakt zichzelf niet wijs dat scholieren elke nacht van dat soort dingen wakker liggen („Problemen thuis of ongelukkige liefdes houden hen waarschijnlijk meer bezig"), maar hij gelooft wel dat het mogelijk is leerlingen via de actu- alititeit te interesseren. Met „oefenterrein" bedoelt Wijne dat de wetenschap aie in schoolvakken ligt opgetast meer in relatie wordt gebracht tot de wereld waarin wij leven. Bij steeds meer vakken ziet Wijne die tendens om het leerpro gramma minder af te leiden vanuit academische disciplines en meer op te bouwen vanuit vragen die onze eigen samenleving stelt. Hoe komt het dat Israël en zijn Arabische buur landen in conflict zijn? Dan moet je wel in de geschiedenis duiken. Hoe kunnen we de energieschaarste op lossen? Dan kom je vanzelf uit bij onderwerpen als industrialisatie, overbevolking, kernenergie en nog een paar van die kleinigheden. Actuate thema's Wijne bespeurt die kentering ook in het geschiedenisonderwijs, dat hem als historicus het dichtst aan het hart ligt. De commissie geschiedenis maatschappijleer, waarvan Wijne zelf deel uit maakt, heeft onlangs in een eerste discussiestuk gepleit voor het loslaten van de chronologische opzet van het geschiedenis-onderwijs (be ginnen bij de oudheid om in de hoog ste klassen te eindigen bij de moder ne tijd). De commissie stelt voor het geschiedenis-onderwijs meer op te 'bouwen rondom actuele thema's en vandaaruit terug te kijken naar de geschiedenis. In die aanpak doet de chronologische (en meestal westers georiënteerde) in deling van de geschiedenis in tijdvak ken gekunsteld aan. Als je het bij voorbeeld hebt over de verstedelij king is het zinvol de industrialisatie in de laatste tweehonderd Jaar onder de loep te nemen, maar het moet niet verboden zijn de groei (en teruggang) van steden in de vijftiende, zestiende en zeventiende eeuw erbij te betrek ken of een blik te werpen naar de stadsontwikkeling in de oudheid. Om misverstand te voorkomen voegt Wijne er haastig aan toe dat hij niet 'elke chronologie wil prijsgeven. Het geschiedenisonderwijs is niet denk baar zonder, jaartallen en chronologi sche overzichten. Maar die kapstok mag niet verabsoluteerd worden tot ordenend beginsel van heel het ge schiedenisonderwijs. Herzien Een van de consequenties van deze gedachtengang is dat de huidige pro gramma's voor het vak geschiedenis worden herzien. Het meest sprekende voorbeeld in dit verband is waar schijnlijk de tegenwoordig gehan teerde omschrijving van de verplich te stof voor het centraal schriftelijk eindexamen. Sinds de invoering van de mammoetwet staat nu in de hoog ste klassen de geschiedenis van de laatste halve eeuw centraal. Op zichzelf is het wel begrijpelijk dat men destijds hiervoor gekozen heeft. Het besluit was een reactie op de praktijk van vóór 1968, toen de ge schiedenis vanaf de Franse revolutie tot aan het begin van de twintigste eeuw op het programma stond. Het gevolg van die aanpak was dat op veel scholen alles geleerd werd over kabinetten in de vorige eeuw en over de Balkanoorlogen, maar verschijnr selen als de dekolonisatie van Indo nesië of de koude oorlog onbesproken bleven. Om scholieren op z'n minst enig in zicht te geven in de meest recente geschiedenis is men toen doorgesla gen naar het andere uiterste. Het nadeel daarvan was weer dat het his torisch inzicht als het ware begrensd werd bij het jaartal 1918 (al weer zestig Jaar geleden overigens). De door Wijne en gelukkig steeds meer van zijn collega's voorgestane aanpak gaat niet meer uit van tijd vakken, maar van thema's Een on derwerp als dekolonisatie blijft dan niet beperkt tot de onafhankelijk heidsstrijd van de vroegere kolonies, maar kan behandeld worden in ver band met de voorafgaande periode van de kolonisatie. Wijne voert ook nog een ander argu ment aan voor een nieuwe bezinning op het huidige geschiedenis-onder wijs. Ondanks alle reeds doorgevoer de verbeteringen is het toch nog zo. zegt hij, dat de schooljeugd uiteen valt in twee groepen: een deel van de leerlingen krijgt op de lagere school en in het lager beroepsonderwijs voornamelijk vaderlandse geschiede nis. terwijl het bevoorrechte deel der scholieren in de hogere leerjaren van het voortgezet onderwijs wordt inge wijd in de geheimen van de meer internationaal georiënteerde cultuur geschiedenis. De traditionele vader landse geschiedenis is dan vooral be doeld om onze kinderen op te voeden tot vaderlandslievende burgers die doordrongen zijn van de gTote daden van onze voorouders, terwijl de cultu rele elite gevormd wordt tot welden kende wereldburgers. Verschil moet weg Ook als in de toekomst het verschil blijft bestaan tussen leerlingen die wel en die niet geschiedenis in hun examenpakket opnemen, moet toch het onderscheid tussen deze beperkte en brede vorming verdwijnen. Al het geschiedenisonderwijs moet algeme ne geschiedenis zijn en de vaderland se geschiedenis is dan slechts een verbijzondering daarvan, die wat meer aanspreekt omdat het dichtbij huis gebeurd is. Terugkomend op zijn pleidooi voor de actualiteit in het onderwijs zegt Wijne ten slotte: „Als hoofddoel van het geschiedenisonderwijs zie ik dat je leerlingen begrip bijbrengt voor de historische wortels van de moderne wereld. Daarom ligt voor mij het ver trekpunt in de actualiteit. En dan bedoel ik niet de terreur van krante koppen, maar de „langlopende" actu aliteit van de grote ontwikkelingen. bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een Nu er in de tweede helft van deze week niet veel verandert met het weer, er zonnige perioden blij ven, er tijdelijk ook wat storing komt en de temperatuur zich 's middags op 19 20 graden Celsi us blijft ophouden, is er gelegen heid eens voor een keer aan dacht te besteden aan een schokkende gebeurtenis uit een ver verleden. Het betreft hier een zeer zware storm, beter gezegd cycloon, die zich in de avond van 1 augustus 1674 speciaal op. Utrecht richtte. Er waren die avond meer tornado's over Ne derland en het ging dus wat men nu zou noemen, er echt op zijn Amerikaans toe. Zoals gezegd hield één tornado nergens zo huis als boven de stad Utrecht. Een Utrechter be schreef vlak na de ramp in een brief de verwoestingen die in zijn stad waren aangericht. „Deze letteren zullen u met korte woor den melden de schricklijcke oor delen Godts, die heden over onze stad Uytrecht gevallen zijn. Want op woensdagavond tus- schen seven en halfachten is hier zo schrickelijcken tempeest ge weest (storm), dat in de tijt van een kleyn halfuur de gantsche stadt als tot een puynhoop ge raakt is, zodat de desolaatheyt (ontreddering) desselven met geen penne is te beschrijven." De Domkerk van de toren tot aan het Koor is tot een puinhoop veranderd, zodat de pilaren niet- hoger dan zes tot zeven voet van de grond bleven staan. De toren van de Jacobuskerk met het klokkenspel is tot aan de wijzer afgebroken en door het dak in de kerk neergestort. Van de Buur kerk is een groot deel van het dak en zijn beide zijmuren van boven in de kerk neergestort. Beide torens van de Pieterskerk en de toren van de Nicolaaskerk zijn omgewaaid. Alle molens die vanaf de stadswallen zichtbaar waren, verdwenen op twee na. De toren van Houten, Bunnik, Jutphaas en IJsselstein die van af de Utrechtse wallen gezien konden worden, verdwenen ook. In een herberg waar veel mensen een schuilplaats hadden ge zocht, gebeurde ook al een ramp: het bouwwerk stortte in, zodat velen daar de dood vonden. Een turfschip dat in de Oude Gracht lag,' werd door de zware storm tot zinken gebracht, waarbij ook mensen het leven lieten. Het dwarsschip en het Koor van de Domkerk werden vrij spoedig hersteld, maar de stad Utrecht, die door de Franse bezetting van 1672 en 1673 verarmd was, moest het zwaar gehavende schip van de Domkerk aan zijn lot overla ten. Weer en wind hadden hier vrij spel en het schip verviel tot een puinhoop. De tekenaar Her man Saftleven, die op het Titus Kerkhof woonde, ging dikwijls naar de geschonden kerk en maakte tekeningen van de grootse ruïne. Eerst in 1826 wer den de resten van het schip van de Domkerk weggeruimd en ont stond het tegenwoordige Dom plein. In een aflevering van De Vakatu- re, uitgave Thieme en Cle. Zut- fen, weet dr A. van Hulzen ook nog te berichten dat met lichtge le klinkers in het wegdek van het Domplon de plattegrond van het verdwenen schip van de kerk is aangegeven. Van de Domkerk waren alleen het Koor en het dwarsschip over gebleven; sedert 1674 staat de Domtoren gescheiden van het gespaard gebleven deel van de kerk. Door de cycloon had de Jacobitoren zijn beiaard voor goed verloren. STRANDWEER Vandaag eerst vrij zonnig, later opkomende bewolking van noordwest tot noord uit. overwe gend droog. Een zwakke wind uit noordwest tot west, gematigde temperaturen, lucht achttien tot negentien graden, zeewater ze ventien tot achttien graden. Amsterdam licht bew. 20 De Bilt licht bew 20 Deelen hall bew. 21 Eelde onbew 20 Eindhoven licht bew 21 Den Helder licht bew. 10 Rotterdam licht bew. 10 Twente licht bew 22 Vllsslngen licht bew 18 Zd. Limburg hall bew 21 Aberdeen zwaar bew. 18 Athene onbew 30 Barcelona zwaar bew 26 Berlijn zwaar bew. 21 Bordeaux onbew 30 Brussel hall bew 22 Frankfort regenbui 22 Oentve licht bew. 27 Helsinki regen 1» Innsbruck regenbui 24 Klagenlurt licht bew 26 Kopenhagen licht bew 20 Locamo half bew 27 Londen half bew 21 Luxemburg zwaar bew 21 Madrid half bew 36 Malaga onbew. 30 Mallorca onbew 28 München onweer 24 Nice zwaar bew. 20 Oslo half bew 20 Parijs zwaar bew. 23 Rome half bew 26 Spilt onbew. 26 Stockholm licht bew. 20 Wenen Ucht bew. 28 Zurich half bew. 26 Casa Blanca onbew 25 Istanbul onbew. 25 Tunis onbew 27 HOOOWATER vrijdag 25 augustus VUsstngen Na de de Nederlandse topptien voor sprekende volgels krijgen we nu ook een Europees songfes tival voor 'zingende vogels. In Amsterdam, en pas in mei 1980, maar het gaat in elk geval door, verzekert ons initiatiefnemer Ed van der Wal uit Dordrecht. Hij is de man die op gezette tijden de Imitator, een eenvoudig blad met vogelnieuws, uitgeeft, de vogel- top-tien organiseert, geluids bandjes met de prestaties van sprekende vogels samenstelt (die, als ze klaar zijn, bij de die renwinkels te koop zullen zijn) en contacten legt met liefhebbers van sprekende vogels in andere landen om zo tot grote manifes taties als het songfestival te kun nen komen. Het is de bedoeling, dat de zin gende vogels op het festival bege leid worden door een echt orkest. Of dat lukt is een tweede, maar Van der Wal heeft er alle vertrou wen in; nu al kan hij een aantal vogels opnoemen die zeker voor deelname aan het songfestival in aanmerking komen. Zelf houdt hij er twee beo's, een grasparkiet en een kraal op na; beo Karei praat, lacht en hoest, en kan een kinderstemmetje en een heel zware stem opzetten, de kraal gorgelt als de beste. Hij kent ook veel andere „beroemde" vogels. „Die dieren zijn fascinerend", zegt hij, „en zo slim. Japie, de beo van een kennis, steekt zijn kop in het zand om een zwaarder geluid te kunnen produceren En zo is er ook een papegaai, die minuten lang een heel telefoongesprek in z'n eentje voert. Zo van: ja, mor gen kan ik niet hoor. Misschien kom ik volgende week wel." Behalve de Nederlandse top-tien is er onlangs ook een Europa-top tien voor sprekende en zingende vogels samengesteld. Nummer één op deze hitparade is het Duitse praatwonder" Lora Eston, een grijze roodstaartpapegaai die met een t.v.-optreden in de Ted de Braak-show ook in ons land groot opzien baarde. Er is wel gefluisterd en ook geschreven, dat Lora's bazin Annelie Eston een bedriegster zou zijn; dat 'ze haar papegaai in de poten zou knijpen en verscheidene exem plaren per jaar zou verslijten, omdat vogels zelden op comman do en zeker niet voor vreemd publiek willen spreken. „Alle maal laster", zegt Van der Wal. „Ik ben zelf een paar keer bij haar thuis geweest en de pape gaai presteerde in zijn kooi, zon der dat Annelie er bij stond, pre cies hetzelfde als in de zaal; ze heeft hem trouwens al veertien Jaar. en treed alle dagen een paar keer op in de Lou van Burg-show in het Duitse Hassloch bij Neu- stad. Lora weigert nooit; het is gewoon een geniaal dier". Waarom wil Van der Wal de spre kende vogels zo graag in de publi citeit hebben? „Vogels die zoveel talent hebben, moeten af en toe de kans krijgen om voor de tele visie te komen", vindt hij. „Ont zettend veel mensen hebben zelf sprekende vogels (Jules de Corte heeft er drie, Itita Corita, Frank Sinatra, Bueno de Mesquita en nog ontelbare onbekende Neder landers één) en zouden dat echt leuk vinden. Af en toe komt er een vogel voor de radio en hier en daar haalt eentje de t.v., maar we proberen regelmatig mogelijkhe den voor ze te vinden. Zo hebben we de NOS voorgesteld om pau zefilmpjes op te nemen van een papegaai die bijvoorbeeld kan zeggen: even geduld a.u.b., er is een storing. En ik heb de konin gin een brief geschreven met het verzoek van Annelie Eston een keer voor haar kleinkinderen te mogen optreden, zoals ze dat ook voor de Deense koninklijke fami lie heeft gedaan". Het gaat volgens Van der Wal wel de goede kant op met de belang stelling voor sprekende volgels. In Engeland is elk najaar een wedstrijd op een grote vogelten toonstelling. in Amerika wordt gestreden om de „Silver Bird" (de witte kaketoe Fred van Toni Ba- retta staat voorlopig nummer één) en ook in West-Duitsland staat voor volgend jaar het kam pioenschap om de Super Golden Bird op het programma. In ons eigen land is een grammofoon- platenmaatschappij bezig met de opnamen voor een plaat met uit sluitend sprekende vogels, de cassettebandjes zijn in de maak en dan is er natuurlijk onze eigen top-tien, waarvoor de komende maand nog bandjes kunnen wor den ingestuurd. Die kunnen naar de heer Ed van der Wal, postbus 369 in Dordrecht. Wie meer over het een en ander wil weten, kan hem ook via dat postbusnummer bereiken. Doodeng vonden de toeschou wers in de nachtclub in het Cana dese La Tuque de slangenbe zweerder, die daar met zijn wurg slangen een adembenemende voorstelling gaf. Ze hadden ge lijk: het werd letterlijk doodeng, toen een boa constrictor van tweeëneenhalve meter lengte zich om de nek van zijn dresseur wikkelde en de man voor de ogen van het, van schrik verstarde pu bliek wurgde. De slangenbe-. zweerder bleek al overleden, toen de bedrijfsleider van de club de slang met grote tegenwoordig heid van geest de kop afsloeg. Dominee Eberhard Jungblut leefde van 1720 tot 1795. Een man die onbekend gebleven zou zijn, ware het niet dat hij ondanks zijn Duitse naam een Nederlander in 1761 de aard appel in Oostenrijk introduceer de. In Prinsendorf, dichtbij We nen, staat daarom op zijn graf een monument, waarop als b!i>- vend eerbetoon elk jaar aardap pelplanten groeien. Drie jagers zijn in Italië op de eerste dag van het nieuwe Jacht seizoen zelf het slachtoffer van hun hobby geworden. Een van hen schoot zichzelf dood toen zijn geweer per ongeluk afging; een tweede werd dodelijk ge raakt door een kogel van een medejager en een derde over kwam hetzelfde, maar min of meer door eigen schuld. De man bootste zo perfect het geluid van vogels na, dat een andere Jager op de „vogels" aanlegde en feil loos de voor hem onzichtbare imiterende collega raakte. Die liep een schot in een schouder op, en bloedde dood doordat nie mand hem in zijn schuilhoek in de gaten had. Op een olie-booreiland is het veel te gevaarlijk om te roken. Wie op zo n platform werkt moet dat dan ook uit zijn hoofd laten, maar de zeshonderd werknemers van het Noorse booreiland Statford den ken er anders over. Zij zijn in staking gegaan, omdat ze vinden dat er best iets op dat probleem gevonden kan worden. Een rook kamer bijvoorbeeld, waar je een sigaretje kunt opsteken zonder dat Je het risico loopt een macht olie in brand te steken. De leiding van het platform is het daar niet mee eens; die vinden alles wat met vuur te maken heeft, te ris kant. In Engeland kun Je op praktisch alles een weddenschap afsluiten. Niet alleen op het winnende paard, het winnende voetbal team. of de winnende paus (voor de paardentoto kun Je daar veel vuldig terecht, voor de pausen toto alleen nu), maar ook op het weer. Een rlskanfé onderneming in het Engelse klimaat, vooral deze zomer, vindt de Londense bookmaker William Hill. Maar Je bent makelaar in weddenschap pen of niet, en dus kon iedereen er zijn geld kwijt die meende dat er in een bepaalde periode bin nen 48 uur geen druppel regen op Londen zou vallen. Kort voor de tijd om was begon het te regenen en de amateur-weerkundigen za gen van hun goeie geld geen cent terug. Meer geluk hadden dege nen die een andere periode van 48 uur uitkozen. Bleef het al die tijd droog, dan zouden de inleggers vijf maal zoveel terugkrijgen als ze er voor over hadden gehad Pech voor de ultschrijver van de weddenschap, want dwars tegen alle weersverwachtingen in viel er in Londen inderdaad geen druppel regen. Het door de Brit ten meer als een spelletje be schouwde wedden kostte de bookmaker ditmaal duizenden ponden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5