flannen kabinet josten veel Vbeidsplaatsen' Franse opvolger Neptune te duur Gebruik kringlooppapier aanbevolen Bejaarden tobben met hun voeten jwtians; Nederland prijst zich toeristisch uit markt Prijscompensatie hoge inkomens gebruiken voor arbeidsplaatsen A Wielklem tegen foutparkeren? Overvallers parkeren fout: gearresteerd arde kritiek PvdA: Directeur Wagons-Lits: Méér verpakken met Möller MèML Plan yan ABVA Mogelijk toch Lockheed? odernemers in jde voor premies Likdoorns bij helft van vrouwen Dodelijk ongeval MUSCADET Vereniging Milieudefensie doet beroep op overheid Besparing op hart en energie DERDAG 24 AUGUSTUS 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET i qonze parlementsredactie 3 HAAG Het ombuigingsplan van het kabinet-Van Agt, jtek 81" vernietigt op grote schaal arbeidsplaatsen in de em, het onderwijs en de welzijnszorg. Bovendien tast het i wel degelijk de sociale minima aan. Een zevental kop eken van de PvdA concludeert dit in een aantal beschou- s en in het gisteren verschenen partij-blad „Roos in de 3\Jt", onder het motto: Bestek '81: koers zonder visie. De 'i jouwingen zijn een nadere uitwerking en precisering van Jrder door de PvdA-fractie geuite kritiek op de regerings- a Jen. 4 n ötieleider Den Uyl noemt als ;1< aamste oorzaak voor deze door voorspelde negatieve uitkomst zfwuste keuze die het kebinet eBkt heeft voor de particuliere ra|iingen boven de collectieve uit- „Het laat het verband tussen i. r groei en meer sturen van de l<jmie los. Het kabinet zet alles op ijaart van tien miljard bezuinigin- ein strijd met de toezegging van Dijn, worden de sociale minima legan getast. Liefst 800 miljoen illiin de regeringsplannen worden t verd door de ontvangers van t e minima. Die aantasting wordt loufleerd onder het hoofd having van koopkracht. Maar d een verstoptruc want dat is iets \o lijks anders dan de beloofde s aving van tpciale minima op ti eil van het» netto-minimum- ;n aldus Den Uyl. e is de oppositieleider „faalt het rs|etsplan nog het meest uitge- ■g >n daar waar moet worden aan- l ben. hoe kleinere overheidsuitga ven leiden tot uitbreiding van •kgelegenheid. De particuliere de markteconomie zal het doen. De wereldhandel wordt ijk verzocht mee te willen want anders dA-Kamerlid Van der Doef Idigt het kabinet ervan „een ien actieven en niet actie- te roepen. Hij heeft daarbij op het achterblijven van de uitkeringen (van de niet-wer- i) bij de minimumlonen (van rkenden). Ook mensen met de uitkeringen moeten „inleve- it volgens Van der Doef in met de beloften aan de Twee ier. Van der Doef meent, dat linet daarmee de belangen van lers en mensen met een uit- scheip tegenover elkaar zet. erlid stelt met voldoening it „de vakbeweging niet bereid :laal zwakken te laten betalen financiële avontuur van het raak d-bewindslieden Van Kemena- an Dam vrezen voor een forse van arbeidsplaatsen" als de igsnota wordt uitgevoerd, imenade. minister van onder- I het vorige kabinet, acht het ^lijdelijk, dat er op onderwijs ligd wordt ten koste van de 1 nieuwe NS Vakanliereiien p Zojuist verschenen de >uu.e gids vakantiereizen ee|/79" voor de komende herfst, iti'f cn lente Met een keur n NS Winter en Wintersport- Ken Met NS-minitrips en AHpartem en enreizen Zowel orteiyen land als daarbuiten. Idi M vakantiebunqalowTeizen t| iknjgbaar bi) alle stations. meeste reisburos. lObanken en ANWB e UttHireau van de N V Nederlands. ISt* Centraal Station. M werkgelegenheid. Hij gelooft er niet in, dat bezuinigingsmaatregelen zo gekozen kannen worden dat de werk gelegenheid in stand blijft. „Dat zou betekenen, dat het leeuwendeel ge vonden moet worden in de arbeids-' voorwaarden van het onderwijzend personeel. Bovenop de bezuinigings maatregelen voor ambtenaren, en dus ook voor onderwijzend personeel, lijkt dat onvoorstelbaar," aldus Van Kemenade in het partijblad. Het ac tieplan van minister Pais (onderwijs), bedoeld om enkele duizenden onder wijskrachten aan werk te helpen, is in zijn ogen „slechts een druppel op de gloeiende plaat." Felle kritiek op de bezuinigingsplan nen komt ook van het Kamerlid Van Dam, in het kabinet-Den Uyl staats secretaris voor volkshuisvesting. „Hoe je het ook wendt of keert, de plannen kunnen op geen enkele wijze het beoogde doel terugdringen van de werkloosheid dichterbij bren gen," stelt Van Dam vast. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het ziet ernaar uit dat de Nederland se politie over enige tijd incidenteel gebruik zal gaan maken van de wielklem als wapen tegen foutpar- keerders. Uit de Centrale Politie Verkeerscommissie en beambten van het openbaar ministerie is een werkgroep gevormd die gaat bekijken in hoeverre de Nederlandse wet ruimte biedt om fout geparkeerde auto's van een wielklem te voorzien. De zogenaamde „wegsleepregeling", die in veel ge meenten van toepassing is, blijkt niet altijd voldoen de effectief. De wielklem is in eerste instantie be doeld voor fout geparkeerde auto's waarvan de eige naars niet zijn op te sporen vanwege een vals kente ken (of het geheel ontbreken daarvan) en voor auto's van toeristen, die zoals dagelijks blijkt in veel gevallen het land verlaten zonder de parkeerbon te betalen. Gebruik van de wielklem op grote schaal is vooralsnog niet te verwachten, omdat de Nederland se wet daartoe nog geen mogelijkheden biedt. Dit onder andere wel het geval in Parijs (foto), waar de klem in elk hinderlijk geval van foutparkeren (bij voorbeeld op trottoirs) wordt aangebracht en pas door de politie wordt verwijderd als de foutparkeer- der zijn bekeuring op het bureau heeft betaald. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM „Door het hoge prijzen en de niet altijd even goede kwaliteit, gaan buitenlandse toeristen ons land meer en meer mijden. Als we geen maatregelen nemen zullen we in de toekomst de boot missen." Deze sombere woorden sprak giste ren de directeur van Wagons Lits- Nederland, drs. P. J. van Houten bij de overigens zeer feestelijk verlopen opening van het nieuwe Euromotel- Amsterdam bij Schiphol. De opening van het nieuwe motel eigendom van Wagons Lits werd verricht door Amsterdams burgemeester Polak. Nederland wordt voor de buitenlan der te duur, vindt de heer Van Hou ten. Dat blijkt uit de cijfers. Het aantal hotelgasten in ons land mag dan een paar procent zijn gestegen, het aantal overnachtingen daalde. Als de Nederlandse met Europèse cij fers worden vergeleken wordt het beeld zelfs nog negatiever. Zo kwamen er vorig jaar wel 7-5 pro cent meer Amerikanen (nog steeds op de derde plaats wat het inkomend toerisme betreft) naar Nederland, maar in heel Europa bedroeg die stij ging 13 procent. „Als we zo doorgaan missen we de boot," aldus de heer Van Houten. Het gaat om vijf miljoen Amerikaanse toeristen. Niet afhankelijk De heer Van Houten vindt voorts dat ons land niet langer afhankelijk moet zijn van landen die traditionaal voor ons inkomend toerisme zorgen: West- Duitsland, Engeland, de V.S. en Ja pan. Nieuwe markten zullen moeten worden bewerkt. Hij denkt hierbij in de eerse plaats aan de Arabische landen. Tot voor kort trokken de Arabische toeristen naar Libanon, maar door de burgeroorlog daar is dit land afgeval len. Europa en dus ook Nederland zouden daarvoor een aantrekkelijk alternatief kunnen vormen. Kritiek heeft de heer Van Houten op sommi ge, vooral luxere, hotels, die om de bezettingsgraad omhoog te brengen soms tegen dumpprijzen kamers aan bieden. Daardoor wordt een andere categorie publiek getrokken, dat wel een goed koper bed krijgt, maar aan de andere kant in restaurant en bar de volle prijs betaalt. Het effect van zo'n be leid zal averechts werken, verwacht hij. Als nieuwigheid heeft het nieuwe 157 kamers tellend motel (bouwkosten een kleine dertien miljoen gulden), vijf appartementen, die behalve over een zit-slaapkamer. ook beschikken over een compleet Ingericht kantoor. ADVERTENTIE voor verpakken in folie de beste machines mollef&co Handelmaatschappij Moller Co b v Oude Boekelosnwpg 31, Hengelo (O). Tel 05400-15933* Postbus 10. Telo» 44318 „Misleiding" Het is hem vooral een doom in het oog, dat de bouw van woningwetwo ningen ingekrompen moet worden. „Dat is politiek ontoelaatbaar," schrijft Van Dam. Hij oordeelt dat er sprake is van misleiding: kort voor het zomerreces heeft de regering la ten weten, dat er geen sprake is van een beleidsombuiging op het vlak van de woningwetbouw. Een veelge hoord verwijt van de PvdA is, dat vooral de lager betaalden en midden inkomens getroffen worden. Dat ge beurt, volgens Van Dam, doordat er minder premiekoopwoningen worden gebouwd. Het PvdA-Kamerlid me vrouw Haas-Berger vreest, dat ook de bezuinigingen in de gezondheidszorg voor de minder-draagkrachtigen het zwaarst uitpakken. Het is kwalijk, vindt zij, dat de maatregelen (eigen bijdragen voor bijv. huisartsenhulp en opname in een ziekenhuis) geen rekening houden met inkomensver schillen. Het PvdA-Kamerlid Van Thijn ten slotte schrijft dat de „kleine ambte naren" het meest getroffen worden: „Zij moeten de zwaarste offers bren gen." De extra bijdrage van ambtena ren aan het welslagen van „Bestek '81" betekent, dat „hun rechtsontwik keling van jaren met één pennestreek ongedaan gemaakt wordt." Van onze sociaal economische redactie UTRECHT De ambtenarenbond ABVA (FNV) wil de hall- jaarlijkse prijscompensatie in de salarissen beperken voor salarissen vanaf 40.000 gulden bruto per jaar. Wie meer verdient dan dit bedrag, zou voor dezelfde prijsstijging niet meer compensatie moeten ontvangen. De ABVA heeft bere kend dat met een dergelijke „aftopping" van de prijscompen satie per jaar een miljard gulden kan worden bespaard op lonen en salarissen. ADVERTENTIE Van onze Haagse redactie DEN HAAG Als de prijs van de Franse Atlantic niet zakt blijft de kans ruimschoots aanwezig dat defensie uiteindelijk toch de Amerikaanse Orion zal kopen als vervanger van de verouderde Neptune patrouille-vliegtuigen van de marine. Bestel het boekje "Fietsverzorging" door overmaking van f 9.80 op post giro 2345671 n v stichting fiets' Amsterdam Dit geld wil de ABVA gebruikt zien om in de niet-commerciële diensten sector (overheid, sociale dienstverle ning) extra personeel aan te trekken in sectoren waar nu nog onvervulde behoeften bestaan. De ABVA denkt daarbij aan 5000 personeelsleden er bij voor de bejaardenoorden, 4000 voor de gezinszorg en 8000 voor de gezondheidszorg. Het miljard zou, JlAAG Bij de nieuwe ambte- va dienst investeringsrekening de telefoon roodgloeiend van itemers, die informatie vragen." Igt de heer.G. Heutink, hoofd (tf dienst, in het personeelsblad H ministerie van economische De dienst is belast met de van een deel van de Wet ngsrekening (WIR), een stel- premies voor investerende De nieuwe ambtelijke nu vijf man sterk werkt lleen vanuit Den Haag aan Ihting maar stuurt ook mede- naar voorlichtingsbij een- DEN HAAG (ANP) Ongeveer achthonderdduizend bejaarden lopen rond met voetklachten, heeft de „stichting voet en schoeisel" in Waalwijk becijferd. De stichting baseert dit cijfer op een onderzoek dat is ingesteld onder 5319 mensen van 65 jaar en ouder. De resultaten van het onderzoek zijn gisteren in Den Haag aangeboden aan staatssecretaris Veder- Smit. Bejaarde vrouwenvoeten zijn er volgens het onderzoek het slechtst aan toe: ongeveer 66 procent van de ondervraagde dames heeft pijnlijke voeten. Bij de mannen is dat 33 procent. De onderzoekers constateren ook dat klauw- en hamertenen bij vrouwen tweeënhalf keer zo vaak voorkomen als bij mannen. De helft van de vróuwen heeft last van likdoorns. De stichting voet en schoeisel gelooft niet dat voetklachten onontkoombaar zijn voor bejaarden. In Waalwijk gelooft men dat het dragen van verkeerde schoenen ernstige gevolgen heeft voor de voetgezondheid. Modeschoenen voor de jeugd hebben volgens de stichting vaak blijvende, pijnlijke gevolgen voor voeten. Kans dat dergelijke vervormingen op latere leeftijd te verhelpen zijn, is er vaak niet, aldus de stichting. volgens de ABVA, voldoende zijn voor 20.000 extra arbeidsplaatsen. De ABVA heeft dit plan per brief voorgelegd aan de Federatie Neder landse Vakbeweging (FNV). Maandag zal de brief behandeld worden in de vergadering van de federatieraad van de FNV, waarin de FNV een definitief standpunt zal bepalen tegenover de bezuinigingsnota „Bestek '81", die de regering eind juni heeft uitgebracht. Een woordvoerder van de FNV zei desgevraagd over de 20.000 arbeids plaatsen, dat de FNV de becijfering van de ABVA niet kent en er dus nog geen oordeel over heeft. In het „gewo ne" bedrijfsleven lijkt het moeilijk toe te passen, in de eerste plaats omdat daar relatief minder werkne mers met een inkomen boven de 40.000 gulden zijn en in de tweede plaats omdat het de vraag is, of de werkgevers het door het maximeren van de prijscompensatie vrijkomen de geld wel zullen gebruiken voor het scheppen van arbeidsplaatsen. OLDEBROEK (ANP) De zestienja rige Angie Min uit Wormer is gister middag als gevolg van een verkeers ongeval in de gemeente Oldebroek (Gld) om het leven gekomen. Het slachtoffer kwam met haar bromfiets in botsing met een vrachtwagen die haar volgens de politie geen voorrang verleende. Het meisje overleed op weg naar het ziekenhuis. Dit ondanks het feit dat aankoop van de Atlantic voor de werkgelegenheid van de Nederlandse vliegtuigfabriek Fokker veel aantrekkelijker is dan van de Orion. De prijs van de dertien Atlantics wordt geschat op rond 1200 miljoen, die van hetzelfde aantal Orions op rond 800 miljoen. Minister Scholten (Defensie) is niet bereid uit zijn be groting 400 miljoen extra te betalen voor het Franse toestel om arbeids plaatsen bij Fokker te redden. De extra kosten voor de werkgelegen heid, vindt hij, moeten dan maar door andere departementen betaald worden. ADVERTENTIE ACKERMANLAURANCE GEÏMPORTEERD DOOR: >VKOOPMANS BRUINIER B V/J AMSTERDAM TERNEUZEN (ANP) - Het feit dat drie Chinezen de auto waarmee zij naar een Chinees-Indisch restaurant in Ter- neuzen reden om daar een overval te plegen fout parkeer den heeft een belangrijke rol gespeeld bij hun arrestatie. De verkeerd neergezette auto van het drietal werd door een nietsver- n oedende politieman meegeno men naar het bureau. Toen twee van de drie na de overval op het bureau naar de wagen kwamen informeren, was de politie al inge licht en zij werden gearresteerd. De derde Chinees was met de on geveer veertigduizend gulden, die in het restaurant „Ton Tai" buit gemaakt waren, ijlings per taxi in de richting van de Belgische grens vertrokken. Een grootse speur tocht van politie, douane en Belgi sche rijkswacht kwam snel op gang en even over de grens werd de derde overvaller in de kraag gegrepen. Over zijn mogelijke uit levering was gisteren al gesproken tussen de officier van justitie in Middelburg en de procureur des Konings. Toen de overval gepleegd werd, waren er enkele gasten in het res taurant. Zij werden in de koelcel opgesloten. Een dame werd een gouden collier afgerukt. Er is in het restaurant éénmaal gescho ten, maar daarbij is nienand ge wond. Het wapen waarmee ge schoten werd, is gevonden in de taxi waarmee een van de Chinezen naar de grens reed. Van een onzer verslaggevers Dordrecht De Vereniging Milieudefensie wil dat de gemeente- en provincia le besturen en uiteraard ook het rijk meer „kringlooppapier" gaan gebruiken. In het kader van een dit najaar te voeren actie heeft zij het belang daarvan in een brief onder de aandacht van alle gemeenteraden en provinciale staten gebracht. Tegelijkertijd vraagt zij deze besturen een zuiniger gebruik van alle papier te bevorderen. Kringlooppapier is papier dat voor zeventig tot honderd pro cent gemaakt is van oud pa pier. Er zijn in Nederland vier soorten verkrijgbaar. Twee zijn aanmerkelijk lichter van kleur dan de andere, die een grijze tint hebben. Geen van deze soorten zijn overigens ontinkt. De lichtere, wat cré- me-achtig van kleur, zijn ge maakt van lichtbedrukt mate riaal. Zou men bij de fabrica ge van kringlooppapier wel ontinkten dan zou men volko men wit papier krijgen. Jirecht. Tel 03031.94.45 De Vereniging Milieudefensie zegt dat kringlooppapier mi lieuvriendelijker is dan ge- woon papier. Het gebruik leidt tot een besparing van grondstoffen en energie, min der vervuiling van het water, minder transport en een klei nere afvalberg. Het terugge wonnen papier is nagenoeg voor alle doeleinden geschikt. Het assortiment artikelen dat ervan wordt gemaakt breidt zich dan ook gestaag uit. Nóg een groot voordeel van het gebruik van dit papier is dat de Nederlandse markt er veel minder afhankelijk door wordt van de grondstof cellu lose, waarvoor hoge prijzen worden gevraagd. Volgens Han Rauwerde, lid van de werkgroep „Water" van de Vereniging Milieude-» fensie, wijst een vergelijking tussen een voor drukkersdoe leinden geschikte celstof (cel lulose), waarvan papier wordt gemaakt, en niet-ontinkte se cundaire celstof die uit ge bruikt papier gewonnen wordt, uit dat met het laatste het houtgebruik met honderd procent, het energieverbruik met 75 procent en de luchtver vuiling met zeventig procent wordt teruggebracht. Het wa terverbruik bij de fabricage Is met tachtig procent omlaag te brengen, de waterverontreini ging met 75 procent. De papierindustrie is een gro te vervuiler. Weliswaar wordt in Nederland vrijwel geen cel stof bereid, maar Rauwerde noemt het de kop in het zand steken aan de vervuiling bui ten onze grenzen voorbij te gaan. Niet minder dan dertig procent van alle organische stoffen in het water van de Rijn zijn namelijk afkomstig van de celstoffabrieken in Mannheim en Straatsburg. Evenwicht Houtbesparing is niet het be langrijkste argument voor het gebruik van kringlooppapier, omdat de papierindustrie slechts vier tot zeven procent van de totale wereldhoutpro- duktie afneemt. Bovendien worden in de produktiebossen kap en aanplant in evenwicht gehouden. Omdat er echter bijzonder weinig „rek" is in de houtmarkt en de Scandinavi sche landen bang zijn voor een tekort aan hout blijft de houtbesparing toch een over weging bij de propaganda voor het gebruik van kring looppapier. Volgens Rauwerda's gegevens wordt in Nederland ongeveer veertig procent van het oud papier hergebruikt, waarmee ten opzicht van bijvoorbeeld de Verenigde Staten (21 pro cent) en West-Duitsland (20 procent) geen slecht figuur wordt geslagen. Drukkerijen, uitgeverijen, grote kantoren en dergelijke leveren het me rendeel van het oude. lichtbe- drukte papier, dat bestaat uit afsnijdsels, computerveilen en ponskaarten. Op het ogen blik is er veel aanbod. Het verschil tussen de huidige on rendabele prijs van nieuw pa pier en die van kringlooppa pier is niet zo erg groot. Dit zal echter ongetwijfeld gaan ver anderen. De kiloprijs van te ruggewonnen papier is onge veer 1.30 gulden op korte termijn De produktie van het crème kleurige kringlooppapier is op korte termijn gemakkelijk te verhogen tot vijf procent van het huidige Nederlandse pa- pierverbruik. Die van de grijze soorten is nog veel sterker uit te breiden. De Vereniging Mi lieudefensie meent dat alleen de overheid een krachtige stoot naar een groter verbruik kan ge<ren. Niet alleen zou zij het goede voorbeeld van het ministerie van volksgezond heid en milieuhygiëne, dat het al jaren gebruikt, kunnen vol gen. zij zou er ook voor kun nen zorgen dat bijvoorbeeld voor „kort levend" drukwerk, zoals reclamefolders, circulai res en brochures voortaan kringlooppapier wordt ge bruikt. Over dat uitgangspunt is in de minis terraad enige tijd geleden al overeen stemming bereikt. Niet vastgesteld is toen hoeveel met name de ministers van economische en sociale zaken bereid zijn aan extra kosten bij Nep tune-vervanging bij te dragen. Vol gens ingewijden gaat die bereidheid echter niet zover als het gat van 400 miljoen, dat nu de Atlantic scheidt van de Orion. Zeker niet gezien de huidige bezuinigings- en financie ringsproblemen waarmee de rijkso verheid nu zelf kampt. „De race tus sen beide toestellen is nog volledig open", werd gisteren in Den Haag benadrukt, naar aanleiding van het bericht dat Fokker nieuwe samen werkingsvoorstellen van Orion-pro- ducent Lockheed had afgewezen. De indruk dat de keuze van defensie, gezien de reactie van Fokker, nu wel definitiéf op de Atlantic zou vallen, werd daarmee krachtig ontkend. De regering wil binnen enkele weken een definitieve beslissing nemen, en wacht daarvoor nog op de laatste voorstellen van de concurrerende in dustrieën. Bij grote wapenaankopen is behalve de prijs ook altijd van groot belang in hoeverre de Nederlandse industrie van dit soort orders kan profiteren. De Franse vliegtuig-industrie gaat met deze zogenaamde compensatie orders erg ver: aankoop van Neder landse Fokker-Friendships en sa menwerking bij de ontwikkeling van een nieuwe Fokker F-28. Deze samen werking kan Fokker betrokken hou den bij de ontwikkeling van een onaf hankelijke Europese vliegtuigindu strie. Fokker wijst af Lockheed heeft op dit terrein weinig te bieden. Lockheed heeft, voor de opstelling van de definitieve offerte. Fokker gepolsd over vestiging van de zogenaamde elrdlijn voor de dertien Orions in Nederland. Dit houdt in dat de Orion onderdelen afzonderlijk naar ons land worden verstuurd om hier in elkaar gezet te worden. Fokker ziet daar niets in. De investering die gedaan moet worden voor dit werk is te groot als het slechts om de dertien Nederlandse toestellen gaat. Ook voor de toekomst van Fokker levert dit soort werk geen voordelen. Niet Fokker, maar de Nederlandse regering beslist echter over de uitein delijke aankoop, zo werd gisteren in Den Haag benadrukt. ,Je bent de enige vriend van Ellen, die voor mij nooit iets meebrengt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3