grafische industrie zoekt vaklieden deTijd Chaotische concurrentie bij no-claimkortingen Dollar reageert positief op nieuwe stappen VS Saoedi-Arabië blijft voor stabiele olieprijs Weekblad Magnetische zweeftrein Jg bedrijfstak speelt in op toekomstige veranderingen deze week: Steenfabrieken weer zelfstandig EVO wil zelf sanering in verzekeringswereld Hypotheekrente 22 augustus Omvang maandelijkse goud veilingen groter Bonden willen duidelijkheid over failliete Lola-fabriek L C Andriessen juicht monetair systeem toe Dollar moet rekeneenheid blijven Brazilië verwacht een derde kleinere oogst van koffie Oosteuropese order van 100 min. voor RSV 'ERDAG 24 AUGUSTUS 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 17 - RH 21 - S 19 in een onzer verslaggevers ^STERDAM De verwachting, dat de werkgelegenheid in grafische industrie drastisch zou verminderen als gevolg n technische vernieuwingen, is nauwelijks uitgekomen. Het 'vjrsoneelsbestand is weliswaar enigszins teruggelopen, maar zo geringe mate, dat er op dit moment nog steeds een groot %ort is aan arbeidskrachten. kwam naar voren tijdens een Met het oog op deze veranderingen is sbijeenkomst, waarin het Konink- in 1970 een structuuronderzoek ge- Verbond van Grafische Onderne- start, dat eind 1974 resulteerde in een e,*igen een aantal projecten ter ver- aantal aanbevelingen met betrekking fring van de structuur van de be- tot het ondernemingsbeleid. Veel na- stak presenteerde. Het struc- druk werd gelegd op het investerings- project, opgezet in nauwe samen- beleid, gewaarschuwd werd voor rking met de Nehem, is in zoverre over-lnvestering. In de nazomer van ek voor Nederland, omdat het hier 1977 werd gestart met het structuur- le it om een bedrijfstak waarin de verbeteringsproject, onder leiding en naar wens gaan en de vooruit- van de Nehem en in samenwerking iten gunstig zijn. De Nehem met de vakbeweging. J" egt in het algemeen structuuron- letzoeken te verrichten in bedrijfs- De ingestelde structuurcommissie e^ken waar dat anders is. houdt zich thans bezig met zaken als het werkgelegenheidsbeleid, bestude- 'J t structuurproject is, aldus de ring van toekomstige behoefte aan la irzitter van het KVGO, mr R. A. om- en bijscholing, de bevordering frisson, opgezet „om preventieve van collectieve activiteiten ter ver- d' atregelen te nemen om de grafi- sterking van de internationale concu- le e industrie te behoeden voor af- rentiepositie (dit tegen de achter- ï7 den in de toekomst." Dit in het grond van een afnemende export- it van de technische vemieuwin- groei en stijgende importen), het op- die al hebben plaatsgevonden of zetten van een bedrijfsinformatiesys- nog op stapel staan. Zo is het teem en de bestudering van het ver- ■^dzetten grotendeels teruggedron- schijnsel van de zogenaamde huis- en heeft plaats gemaakt voor het drukkerijen, waarin voor eigen be- ïlpgrafisch zetten, dat gebeurt met hoefte drukwerk door particuliere on- ulp van computers en andere dememingen en overheidsinstellin- ctronische apparatuur. De hoog- gen wordt vervaardigd. Gestreefd iktechniek (boekdruktechniek) wordt naar een beperking van het 23 ft ook in kleinere bedrijven het aantal en omvang van huisdrukkerij- geruimd voor vlakdruk (offset- en. Thans bestaan er in Nederland \t). ongeveer 6.000 huisdrukkerijen, ill j Improvisatie ?driere ontwikkelingen zijn: het toe s' ten van rotatiedruktechniek, het 1 eel afwerken van tijdschriften 81 iwen, hechten, snijden) op de ro- e®ledrukpers onmiddellijk aanslui- 5eld aan het drukken. Al deze veran- ingen, zegt de heer Meyer, alge- :n secretaris van het KVGO, heb- invloed op het ondernemingsbe- omdat in veel modem geleide kkerijen nu wordt uitgegaan van ustriële (d.w.z. volledig beheerste) duktie. Beslissingen worden daar- verlegd naar een steeds vroeger stip, improvisatie tijdens de pro- ;tie wordt kostbaarder en daar- r minder aantrekkelijk. Export Andrew Young is een neger met een minderwaardigheids complex. een echte Amerikaan, een man die het prestige van de VS in Afrika tot ongekende hoogte heeft opgevijzeld Een interview van Jonathan Power met een diplomaat die gelooft dat het met altijd verstandig is diplomatieke taal te gebruiken. Gevraagd: een paus die werkelijk kan overturgen I Geen enkel gezag wordt in i onze tijd nog als j vanzelfsprekend gezien, alle I autoriteit moet zich waarmaken. Dat geldt ook voor pausen, al vinden sommige katholieken dat een ketterij. Welk type paus is nóg aanvaardbaar? Hans Bronkhorst en Ton Oostveen analyseren de discussies in ftome en Nederland Het beeld van de grafische industrie, aldus voorzitter Levisson, wijkt op twee belangrijke punten af van dat in de totale economie. Zo vertoont de drukkerij produktie in hoeveelheid de laatste jaren een toename, die welis waar niet spectaculair is (8 procent in 1976 en 5,5 procent in 1977), maar wel groter dan die in de industrie als geheel (6 procent in 1976 en 1 procent in 1977). De relatief gunstige tendens heeft zich in de eerste helft van 1978 voortgezet. De groei zal niet worden gevonden in de export. De export, geschat op ongeveer 15 procent van de grafische produktie en die een waarde heeft van ongeveer vier mil jard gulden, groeit, maar matig en zeker minder dan de ongeveer even grote invoer, die toeneemt. Het andere punt, waarop de grafische sector afwijkt, is het lage werkloos heidscijfer. In de afgelopen jaren is de werkgelegenheid in de arbeidsin tensieve bedrijfstak met 1,5 tot 2 pro cent per jaar gedaald. Deze afname vermindert en op dit moment is er nog steeds een groot tekort aan werk nemers in de grafische industrie. Deze tegenstelling, enerzijds dalende werkgelegenheid en anderzijds een tekort aan vakmensen, is volgens de heer Levisson te verklaren door het vertrek van grafici naar randgebie den (reclame, uitgeverijen, e.d.) en andere vakgebieden. Over de omvang van de vraag naar grafici bestaan geen nauwkeurige cijfers. NIJMEGEN De groep Terwindt en Arntz (steenfabrieken) en de Steenfa briek Ariëns-Meijnerswijk zullen per 31 december dit jaar de samenwer king met het verkoopkantoor Waal steen Nederland beëindigen. Vanaf die datum zullen beide onder nemingen zelfstandig op de markt werken. De overige participanten in „Waalsteen" zetten hun samenwer king ongewijzigd voort. Ook vanaf 1 januari 1979 zullen de uittredenden en ..Waalsteen" contacten onderhou den voor alle voor de steenindustrie belangrijke vraagstukken. De groep Terwindt en Arntz omvat circa 300 min. produktie baksteen, Ariens-Meijnerswijk 20 min. en de overblijvende groep Waalsteen onge veer 400 min., aldus een bekendma king van de uittredende groepen. Verder: De ABN collecteert voor Videla Abel Herzberg over Martin Buber AVRO haalt bezem door TopPop De vertwijfeling van Pasolmi De sociale sculptuur van Joseph Beuys. Bon voor proefabonnement o 6 weken de Tijd voor 6 gulden Zonder postzegel lenden aan de Tijd Antwoordnummer 6. Amsterdam Betaling na ontvangst van acceptgiro huQ.^I t~ Ln.n I O CA Onder auspiciën van het Duitse ministerie voor Research en Technologie concentreren zich drie grote elektrotech nische ondernemingen AEG, BBC en Siemens op proefnemingen met een nieuw soort aandrijfsysteem voor magnetische zweeftreinen op een proeftraject in Erlangen. Deze zweeftreinen zuilen snelheden tot 500 km/h kunnen bereiken. Na afsluiting van de testperiode met het 17 ton zware testvoertuig, zal binnenkort worden begonnen met een testperiode op een ronde hiervoor uitgeruste betonnen baan. DEN HAAG De honderd Nederlandse automobielverzekeraars hanteren niet minder dan 24 soorten no-claim-kortingen. Telt men de verschillende mogelijkheden mee die bestaan voor de beperking van de korting na één schade, dan is er een keuze mogelijk uit liefst 38 verschillende variëteiten. Naam bank Rente vast gedurende: Afsluitprov. (procent err) Renteperrentage met ronder gemeentegarantie ABN 5 jaar 1 jaar 1.5 1.5 8.5 825 8.5 825 AMRO-Bank 5 jaar variabel 1.5/2- 1.5 2- 8.5 825 8.5 8.25 Bouwfonds 30 jaar 5 jaar 2 jaar 1.5 1.5 1.5 9.1 8.5 8.3 9.1 85 8.3 Centr. Beheer hypotheken 5 jaar 7.9 84 Enma 10 jaar 8.3 83 Nat. Nederl. 10 Jaar - 8.3 83 NMB 5 jaar 3 Jaar 1.5 1.5 8.5 8.25 8.5 8.25 Rabobank (adviesrente) variabel 1.25 8.25 8.25 Rabo-Hyp. Bank 5 Jaar 1.5 8.6 8.6 RPS 5 Jaar 1.- 8.25 825 Spaarbank R'dam 5/3 jaar 1 jaar 1- 2- 8.25 7.25 825 7.25 Stad A dam 5 jaar 1.- 8.25 825 Westland/Utrecht standaard no risk budget 5/10 jaar 5 jaar variabel 2.- 2.- 2.- 8.3 8.7 7.8 8.5 89 7.8 Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de NVBL. De hypotheekrente stabiliseert zich op het huidige niveau. Na een periode van vele verhogingen heeft thans geen enkele bank een wijzi ging in haar percentages aangebracht, met uitzondering van de Rabo- Hypotheekbank, die terug ging naar 8.6 procent. (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huls Amersfoort.) AMSTERDAM De dollar heeft in eerste instantie positief gereageerd op de mededeling van de Amerikaanse regering dat op de maandelijkse goudveiling voortaan meer goud zal worden verkocht. De goudprijs maakte daarentegen een forse duikeling. Het vakblad „EVO-bedrijfsvervoer" dat een onderzoek heeft ingesteld en gepubliceerd naar de kwaliteit van de no-claim-kortingen, concludeert dan ook dat de verzekerden door de bo men het bos niet meer kunnen zien. Een van de bezwaren is bijvoorbeeld dat liefst vier maatschappijen in hun polissen geen definitie van „schade vrij" geven. Een aanpassing van de polisvoorwafirden is hier wel op haar plaats, aldus het blad. Een ander punt is dat de ene verzeke raar een heel ander begrip „schade vrij" hanteert dan de andere. Meestal wordt uitgegaan van de positie van de verzekeraar: Als die maar niets behoeft te betalen. Heeft de automo bilist geen enkele schuld aan de scha de maar ziet hij geen kans om de schade te verhalen, dan wordt de no- claimkorting niet verleend. Dit kan om één geval te noemen gebeuren bij schade aan een geparkeerde auto waarbij de dader niet zelden spoor loos is. Dertien maatschappijen hebben een nog stringenter bepaling. Zij schrap pen zelfs de no-claimkorting als de cliënt niet alleen vrij uitgaat maar bovendien zijn schade heeft weten te verhalen. Doorslaggevend is dan of de verzekeraar (proces) kosten heeft moeten maken om het schadebedrag terug te krijgen. Slechts drie maat schappijen gaan uit van de positie van de bestuurder: Stad Rotterdam, UBO en Woudsend. Treft de rijder geen schuld, dan behoudt hij zijn korting. De meeste systemen komen wat be treft korting bij schadevrij rijden in vijf jaar op hun maximum, enkele in acht jaar. Volgens het vakblad blijkt het rendement van de verschillende systemen echter sterk te variëren. Slechts een van de 38 mogelijkheden, Interlloyd verdient daarbij het predi kaat „uitstekend". Zes worden als goed bestempeld, vijftien als redelijk en zestien (42 procent) komt als on aantrekkelijk uit de bus. Het vakblad „EVO-Bedrijfsvervoer" schrijft dat de no-claim-voorzlening van vrachtauto's ongunstiger is dan voor personenauto's. Het blad zou voor bedrijfsautogebruikers graag zien dat verzekeraars in hun premie beleid rekening houden met veilig heidsprestatie die uitmonden in het ontbreken van schadeclaims. In een commentaar wordt gezegd dat „de consument zo langzamerhand wat kriegelig gaat worden als hij ziet hoe zo'n ruim honderd verzekeraars de negatieve handel en wandel wat eenzijdig afwentelen door het uit schrijven van steeds weer hogere pre mienota's." Het blad pleit voor zelfsanering in het veraekeringswereldje: „overcapaci teit en lastige concurrentie hebben een bijdrage geleverd aan de weinig rooskleurige rendementspositie." Als voorbeeld wijst „EVO-Bedrijfsver voer" erop dat door vier premieverho gingen binnen anderhalf jaar voor de gemiddelde vrachtauto ongeveer 1.600 gulden méér premie moet wor den betaald. Het vakblad ziet liever een duidelijk normeringssysteem waarin een be hoorlijke mate van uniformiteit wordt gehanteerd. Het ministerie van financiën in Wash ington heeft meegedeeld dat het te beginnen in november gedurende vier maanden 750.000 ounce (van 31,1 gram) ten verkoop zal aanbieden. In oktober loopt het programma van zes maanden af, waarin maandelijks 300.000 ounce wordt verkocht. Tot dusverre dit jaar hebben de goudver kopen de VS ongeveer 230 miljoen dollar opgeleverd. Naar het ministerie zei maken de goudverkopen deel uit van een aantal maatregelen die waarschijnlijk de ko mende weken zullen worden geno men om de koersvorming van de dol lar te ondersteunen. Vorige week is het bankdlsconto al verhoogd van 7'/« tot VI* procent. Tegen het eind van het voor vier maanden geldende pro gramma zal worden bezien wat er verder met het goud moet gebeuren. De regering-Carter meent dat de goudverkopen een omvangrijke bij drage zullen leveren aan verminde ring van het tekort op de lopende rekening van de Amerikaanse beta lingsbalans en aan vermindering van de rol van het goud in de internatio nale monetarie situatie. Onderzoek Rijksaccountantsdienst verlangd UTRECHT De Federatie Bouw- en Houtbonden (NW/ NKV) wil zo spoedig mogelijk een onderzoek door de Rijksac countantsdienst naar de handel en wandel van de twee directeuren van het onlangs failliet gegane bedrijf Wabo- plastics (producent van lola-borstels) in Nijkerkerveen. reral te koop: I 2,50 ibonnementen. tel. 020 23 39 84 Door dit faillissement zijn zestig werknemers op straat komen te staan. De federatie zal binnenkort in een brief aan de rechter-commissaris in Utrecht om een dergelijk onder zoek vragen. Volgens een woordvoer der van de federatie stinkt het faillis sement, maar is het erg moeilijk om als vakbond achter de ware toedracht te komen. Ook de curator die het faillissement behandelt krijgt naar de mening van de woordvoerder on voldoende Inzicht. De Rijksaccoun tantsdienst heeft meer bevoegdhe den en daarom verwacht de federatie dat ook de curator positief tegenover een onderzoek van deze dienst staat. De bond heeft ernstige bedenkingen tegen de verstrengeling van functies van de beide directeuren, de Amster damse zakenman G. H. J. Sneiders en zijn Westduitse collega Schmidt. Zo zijn de beide mannen behalve direc teur van het failliet gegane Wabo tevens de enige aandeelhouders van het bedrijf. Schmidt is volgens de federatie te vens directeur-eigenaar van het West duitse bedrijf ASCO in Hohenloch- stedt (400 werknemers). Dit bedrijf levert de houten steeltjes en knoppen voor de lola-afwasborstels die door Wabo in Nijkerkerveen in elkaar wor den gezet. Mede-directeur Sneiders staat aan het hoofd van de handelsfirma Alve- ru. die het alleenverkooprecht in Ne derland heeft van het merk lola. De merknaam lola tenslotte is weer ei gendom van Schmidt Volgens de bonden wordt er onderling zoveel met geld geschoven dat de bedrijfsvoe ring volkomen onduidelijk is. „Het is een verstrengeling van functies", al dus de woordvoerder. De bond verdenkt de directie ervan Wabo opzettelijk failliet te hebben laten gaan. Het is uiteindelijk het Barneveldse bedrijf Ina-Naaldlagers geweest, dat om een vordering van DEN HAAG Nederland legt een nauw verband tussen verdergaande monetaire samenwerking tussen de landen van de Europese Gemeen schap en economisch samengaan, zo blijkt uit een brief die de minister van Financiën, Andriessen, aan de Twee de Kamer heeft gezonden. Op de Europese topconferentie die 6 en 7 juli in Bremen werd gehouden, stelden West-Duitsland en Frankrijk voor een monetair systeem in te voe ren, met Europese Valuta Eenheden (EVE's) en een Europees Monetair Fonds (EMF), om koersschommelin gen te beperken. Invoering van een Europees monetair systeem „kan een toe te Juichen, maar veelomvattende stap op de weg naar grotere monetaire stabiliteit be tekenen", aldus minister Andriessen. Hij merkte daarbij op, dat de mate van effectiviteit en duurzaamheid van het stelsel in belangrijke mate zal afhangen van de wijze, waarop het wordt uitgewerkt. Teneinde een nieu we terugslag op wisselkoersterrein in Europa te voorkomen, dient deze uit werking op zorgvuldige en realisti sche wijze te geschieden. „Dit zal geen eenvoudige opgave zijn een po sitieve bijdrage tot deze uitwerking leveren". Het is de bedoeling, dat het monetair comité en het comité van presidenten van centrale banken de voorstellen uitwerkt, en de resultaten van hun studies voorlegt aan de topconferen- KOEWEIT Saoedi-Arabië is nog steeds tegenstander van een verhoging van de olieprijs en wil evenmin dat de Ameri kaanse dollar wordt vervangen als geldeenheid om de olieprij zen in uit te drukken. Dat heeft de Saoedische kroonprins. Fachd, meegedeeld in een vraaggesprek met het in Koeweit verschijnende blad „al-Siayassach". De prins gaf ook zijn mening over de komende ontmoeting in Camp David tussen president Sadat van Egypte, premier Begin van Israël en president Carter. Fachd noemde deze ontmoe ting de laatste kans om vrede te be reiken. „Of er komt vrede of de deur wordt voor altijd gesloten." aldus de kroonprins die aan Washington de suggestie gaf druk op Israël uit te oefenen. Over de olie zei prins Fachd verder: „Wij hebben het voorstel (van de spe-. ciale commissie van de OPEC) om de dollar voor het uitdrukken van de olieprijs te vervangen door een groep valuta's verworpen. Wij menen dat de dollar de belangrijkste valuta is en mijn voorspelling is zonder meer dat de dollar aan het eind van het Jaar zijn voormalige kracht zal hebben herwonnen. Uiteindelijk is de dollar de grootste en sterkste geldeenheid ter wereld". Hij voegde eraan toe dat de olieprijzen (van de Organisatie van Oile-Exportlanden OPEC) niet zullen worden verhoogd, tenzij er zich buitengewone omstandigheden voor doen. Vervanging van de dollar voor het bepalen van de olieprijzen zal een nadelige uitwerking hebben op de omvangrijke dollarinvesteringen van Saoedi-Arabië en daarom wil het dat de OPEC haar prijzen in dollars blijft uitdrukken. In het verleden, zo merkte prins Fachd op, heeft Saoedi-Arabië zijn prijzen alleen worden verhoogd als er uitzonderlijke omstandigheden zijn", zei de Saoedische kroonprins. De woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard dat de VS voorstan der zijn van een blijvende prijsstop voor olie. De dollar steeg gisteren in Amster dam van 2,16 tot 2,18 terwijl de adviesprijs voor bankpapier met twee cent werd verhoogd tot 2,13 bij verkoop aan en 2,23 bij koop van de bank. Sinds het dieptepunt van begin vorige week is er nu negen cent bij gekomen. In Frankfort lag de koers op 2,0175 D-mark tegenover DM 1.9945 dinsdag. De koersstijging werd niet alleen toegeschreven aan de maatregelen in Washington maar ook aan de uitlating van kroonprins Fachd van Saoedi-Arabie dat de dol lar de rekeneenheid voor olie zal blij ven (zie ook elders op deze pagina). Of het besluit van de Amerikaanse regering echter lang zal uitwerken op de geldmarkten werd door valuta handelaren betwijfeld. De duikeling van de goudprijs was gisteren overi gens opmerkelijk groot: van 206 tot 198 k 199 dollar per troy ounce (31,1 gram). BOGOTA (Reuter) Volgens de di recteur van het Braziliaanse koffie- instituut zal de koffle-oogst volgend Jaar een derde kleiner zijn dan dit jaar. Directeur Calazans vertelde op een conferentie van Latijns-Ameri kaanse koffieproducenten dat Brazi lie niet meer dan 16 k 17 miljoen zakken koffie (van 60 kilo elk) zal produceren in plaats van de geplande 25 miljoen kilo. Oorzpak is de recente nachtvorst in het oogstjaar 1980-81 zou de normale toestand echter zijn weergekeerd. Volgens Calazans verschilt de toe stand sterk met die van drie jaar geleden toen Brazilië ook door vorst werd getroffen. Toen was er een voor raad van 20 miljoen zakken, nu slechts van 200.000 zakken Vorige week legde Brazilië de export van koffie vier dagen stil om eerst de gevolgen van de nachtvorst te kun nen overzien. Als gevolg van de Jongste berichten zijn de prijzen op de belangrijke Lon dense koffiemarkt gestegen. Er is echter geen sprake van een paniek zoals in 1975. ROTTERDAM De offshoredivisie van Rijn-Schelde-Verol- me (R8V) heeft opdracht gekregen voor de levering van een booreiland van het type Levingston 111 met een totale waarde van circa 100 min. Het contract la gesloten met Centro- mor. in opdracht van Petrobaltic, een gemeenschappelijke organisatie van Polen, de Sowjet-Unie en Oost-Duits- land. die zich bezighoudt met het onderzoek naar olie in de Baltische Zee, aldus R8V. Het booreiland zal worden gebouwd bij VD8M (Verolme Dok- en Scheeps bouwmaatschappij BV) te Rozen burg en zal eind 1979 worden opgele verd. Het project omvat. Inclusief toelevering, ruim 500 manjaren werk. Volgens een woordvoerder van R8V is dit niet de eerste order voor het olieprijzen alleen verhoogd met het concern uit Oost-Europa. Al eerder oog op de „geweldige stijging" van de werden een aantal turbines aan Rus- prijzen van verbrulksgoederen uit de land geleverd. Volgens hem zijn er op 5.000 gulden het faillissement heeft tie die 4 en 5 december wordt ge- aangevraagd. houden. geïndustrialiseerde wereld. „Wij den ken niet aan een verhoging van de olieprijzen, zolang de wereldprijzen van verbrulksgoederen niet duidelijk omhoog gaan. Daarom zullen de oiie- dit moment ook geen concrete onder handelingen aan de gang voor nog meer orders uit Oost-Europa. Het unieke van dit contract is vol gens R8V, dat niet alleen het eiland wordt geleverd d.w z. het staalwerk roet standaarduitrusting maar ook een complete boo rui trusting. Tot de order behoort ook de levering van equipment voor de uitvoering van produktietestert. Naast deze z.g hardware, levert RSV ook de softwa re van het boorbedrljf. Voor Petrobaltic is een compleet trai nings- en consuitancyprogramma sa mengesteld om het personeel ver trouwd te maken met het eiland en alle boorwerkzaamheden. Door de combinatie van zowel hard ware als software heeft R8V getracht een optimaal produktiepakket sa men te stellen. Het is voor de eerste maal ter wereld dat een dergelijk trainingsprogramma in het leverings pakket van een bouwwerl is opge nomen

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 21