Virussen belagen alle vormen van leven )irk Zwart (60) houdt laam van z'n vader levend Pijjstreffer 30.- vrSjdag\S> zaterdagvoordeel Snellere methoden om infecties vast te stellen Acupunctuurcentrum in Rotterdam loopt op laatste benen Tegen virusziekten vaccinatie het meest effectief luiergordijnen 23.50 Filmviewer 125.- 235 Vendex Slagboormachine VD1800 IDERDAG 24 AUGUSTUS 1978 TROUW/KWARTET H 19 ELYSTAD (ANP) De zestienhonderd zeventienhonderd virusken- ;rs uit 56 landen, die van 30 augustus tot 6 september in Den Haag >men congresseren, zullen hier voor hun wetenschappelijke activitei- n een rijke voedingsbodem van Nederlands virusonderzoek vinden. We ebben hier te lande 25 virologische laboratoria en ongeveer honderd specialiseerde virologen. russen, de kleinste ziekteverwekkende eitjes die we kennen, belagen in hun Uoze verschijningsvormen alle catego- ën van leven: mens, dier en plant, tot de n honderd maal grotere bacteriën toe. indaar dat virologen uit allerlei verschil- ide „disciplines" afkomstig zijn: hier in derland heeft men er artsen, dierenart- i, landbouwkundig ingenieurs, bio-che- ci en biologen onder. Men onderscheidt (dische en veterinaire virologie, planten- ologie en moleculaire virologie. of. dr J. van der Veen, hoogleraar medi- le microbiologie in Nijmegen, voorzitter n het comité dat het congres organiseert, thoudt zich, omdat hij zelf medisch viro- ig is, van een algemeen oordeel over de dische virologie in ons land. Maar dat er r uitstekende instituten voor kankervi- ogie zijn wil hij toch wel verklaren: in jswijk, Amsterdam, Leiden, Utrecht en megen wordt op dat gebied werk gedaan i internationale betekenis en tussen de schillende groepen bestaat een nauwe "_ke samenwerking. Dat virussen een spelen bij het ontstaan van kanker bij de ns staat overigens nog niet vast. Aanwij- gen zijn er wel. Zekerheid, zoals men die aanzien van dieren wel reeds heeft, is er 5 niet. t Nederland beschikt over uitstekende lerzoekers op het gebied van veterinaire ilogie en plantenvirologie wilde prof. i der Veen verder zonder reserve verkla- Hij deed dat in Oostelijk Flevoland, ar hij en andere virologen mededelingen len over het komende congres en over de id van virusonderzoek en -bestrijding. istituut jaar Flevoland was men getogen omdat Ar enige instellingen werken die in de ijd tegen virus bij dier en plant een belangrijk aandeel hebben: het centraal diergeneeskundig instituut maakt er vaccin tegen mond- en klauwzeer; de plantenziek- tekundige dienst heeft er een perceel fruit en andere bomen staan die dienen als „kernvoorraad" yan virusvrij uitgangsma teriaal; de Nederlandse algemene keurings dienst vermeerdert er virusvrij materiaal van „houtige siergewassen": wild, populier, prunus en vele anderen. Virussen zijn bekend sinds het eind van de vorige eeuw een Nederlander en een Rus ontdekten toen het tabaksmozaïekvirus maar de virologie als aparte wetenschap heeft zich pas na 1950 kunnen ontwikkelen. Dat was te danken aan de antibiotica, die in staat bleken bacteriën uit te schakelen. Tegen virussen konden ze niets uitrichten, maar waar ze de bacteriën hadden laten verdwijnen konden laboratoriumwerkers de virussen gemakkelijk vinden. Het eerste virologencongres werd in 1968 in Helsinki gehouden; het komende zal het vierde zijn. Onderwerpen Tot de hoofdonderwerpen zullen behoren de nieuwe, snelle methoden voor het vast stellen van virusinfecties. Bij de oude me thoden was voor het isoleren van polio-virus wel eens een maand nodig; bij de nieuwe methoden kan het binnen een dag of zelfs binnen enkele uren. Hersenontsteking, ver telt prof. Van der Veen, is, als men de oude methoden toepast, in de helft van de geval len dodelijk. Weet men echter de eerste, tweede of derde dag reeds waarmee men te doen heeft, dan is in de helft misschien wel tweederde van het aantal gevallen dat bij de oude methode fataal afloopt, redding mogelijk. „Elisa"-methode Een nieuwe, snelle methode die om haar eenvoud en goedkoopte sterk de aandacht trekt is de sinds 1970 bestaande „Elisa"- methode. Daarbij wordt een plastic plaatje bedekt met een specifieke antistof (in ver dunde vorm) van het op te sporen virus. Tachtig monsters tegelijk kunnen ieder in hun eigen holletje op het plaatje worden aangebracht. Is het gezochte virus erbij, dan wordt het door de anti-stof aange pakt. Er komt een enzym bij te pas, dat zorgt voor een kleurreactie, waardoor het proces duidelijk zichtbaar wordt. Met deze methode is het mogelijk vier tot vijf, soms zelfs een tot anderhalf uur na binnenkomst van het monster een uitslag te hebben. Geelzucht wordt met behulp van deze methode opgespoord bij het Rijksin stituut voor de Volksgezondheid en het Laboratorium voor Medische Biologie van de katholieke universiteit te Nijmegen. Bij het Centraal Diergeneeskundig Insti tuut wordt de methode onder meer gebruikt om een virus te vinden, dat bij kalveren een darmaandoening veroorzaakt en dat nauw verwant is met een ander virus, dat de belangrijkste oorzaak is van diarrhee bij kinderen. Pruimen De plantenziektekundige dienst pas „Eli- sa", nog maar twee jaar geleden geschikt gemaakt voor het zoeken naar plantenvi- russen, toe bij de pruimensoort Sharka en denkt erover dit ook bij populieren te gaan doen. Bij appels en peren kan het niet, daarbij heeft men de anti-stoffen, die voor deze methode nodig zijn, nimmer gevonden. Hier blijft men dus maar met toetsplanten werken, die men eerst moet opkweken en die dan maar enkele maanden per jaar voor het doel bruikbaar zijn. Voor een juiste interpretatie van de met „Elisa" verkregen resultaten zal trouwens nog wel heel wat onderzoek nodig zijn, zegt ir C. A. R. Meijne- ke, hoofd van de afdeling fruit en groentege wassen van de Plantenziektekundige Dienst. De Nederlandse algemene keuringsdienst voor zaalzaad en pootgoed, die heel wat te stellen heeft met virusbedreiging van poot- aardappelen, onderzoekt de toepassings mogelijkheden van „Elisa". Bij mens en dier Duizend virussen, in te delen in 25 typen komen voor bij mens en dier. Van ruim tweehonderd weet men zeker dat ze bij de mens ziekte kunnen veroorzaken. Vermoed wordt dat dit verder met nog slechts een klein aantal van de andere het geval is. Wat te doen tegen virusziekten? De moei lijkheid is dat virussen de processen in de lichaamscellen van mens, dier en plant ont regelen, ze programmeren voor hun eigen doeleinden. Middelen die de virusvermenig vuldiging remmen zijn dan ook veelal on bruikbaar, doordat ze ook ingrijpen in vita le celprocessen. In kinderschoenen Het onderzoek naar middelen die wel de eigen processen van het virus, niet die van de cel beïnvloeden, staat nog in de kinder schoenen. Slechts enkele ervan, vertelt prof. Van der Veen, hebben toepassing ge vonden. Vidarabine wordt met succes toe gepast bij herpes-encefilites, een dikwijls fatale vorm van hersenontsteking, bij gor delroos en bij de ernstige hoornvliesaandoe ning herpeskeratitis. Tegen influenza is, uit sluitend voorbehoedend, amantadine werk zaam. Mede wegens de bijwerkingen wordt het niet als routine toegepast. Bij de behandeling van gordelroos en geel zucht zijn de laatste tijd gunstige resulta ten gemeld van behandeling met interferon, een eiwit dat zich vormt in met virus geïn fecteerde cellen en dat vervolgens in niet geïnfecteerde cellen de virusproduktie remt. Toch is volgens prof. Van der Veen de toekomst van interferon als geneesmiddel nog onzeker, vooral omdat zeer hoge doses nodig zijn. Als het meest effectieve middel tegen virus ziekten blijft hij vaccinatie beschouwen, waarmee tegen pokken en polio zulke in drukwekkende resultaten zijn bereikt. Nieuw is een vaccin tegen een virus dat bij zeer jonge kinderen bronchitis en longont steking veroorzaakt. Enkele maanden gele den zijn daarvan uit de Verenigde Staten gunstige resultaten gemeld, maar voor het in de handel kan komen zullen er nog wel vier jaar lang praktijkproeven, onder meer om bijwerking te onderzoeken, nodig zijn. Met de ontwikkeling van een vaccin tegen geelzucht is men een eind gevorderd. Een vaccin tegen cytomegalovirus veroorza ker van aangeboren afwijkingen zal ook nog verscheidene jaren beproefd moeten worden. Vaccins bestaan verder reeds tegen de vi rusziekten mazelen, rode hond, bof, influen za. Nog niet, althans niet voor algemeen gebruikt, tegen andere vormen van ver koudheid en griep dan influenza. Mond- en klauwzeer In de sector diergeneeskunde heeft de afde ling virologie van het centraal diergenees kundig instituut haar vrij nieuwe vestiging in Lelystad te danken aan het mond- en klauwzeer, dat tien jaar geleden in ons land nog een groot probleem vormde. Nu, vertelt directeur prof. dr J. G. van Bekkum, kan men, dank zij de virologie, die ziekte ver gaand onder de duim houden, al is invoer van besmette dieren uit andere EG-landen niet altijd tegen te gaan. Het laatste mond en klauwzeergeval deed zich begin vorig jaar voor. Centraal Diergeneeskundig Instituut Bij het onder de duim houden hoort de vervaardiging door het Centraal Dierge neeskundig Instituut van vijftien miljoen doses vaccin per jaar. Niet zonder angstige spanning volgt het instituut het verloop van de Afrikaanse varkenspest, aie tot nu toe buiten onze grenzen is gebleven, maar die in Spanje en Portugal al niet meer is uit te roeien, drie maanden geleden op Malta de helft van alle varkens liet sneuvelen en zich ook in zeven staten van Brazilië heeft gevestigd. In Zuid- Frankrijk en Italië heeft men deze ziekte kunnen uitroeien. Nederlands afweermiddel: invoerverbod voor varkens en varkensvlees uit besmette landen, maar de vrees blijft dat er via terugkerende toeristen, vla keukenafvallen van schepen of internationale treinen, toch iets binnenkomt. Een uitbraak in ons land. met stopzetting van de invoer van Neder lands produkt door andere landen een situatie die we al enige malen hebben mee gemaakt zou er flink inhakken: met een week Nederlandse varkensexport is een be drag van veertig miljoen gulden gemoeid. Fruitteelt In de hoek van de fruitteelt zijn de Planten- ziektenkundige dienst en de Nederlandse algemene keuringsdienst boomkwekerij ge wassen in 1956 een project begonnen, dat een grote voorraad virusvrij uitgangsmate riaal heeft doen ontstaan. Daardoor werd het mogelijk vruchtboomkwekers de plicht op te leggen, uitsluitend dit materiaal te gebruiken. De Nederlandse vrachtbome- nexport, vertelt Ir C. A. R. Meijneke van de plantenziektenkundlge dienst, is daardoor sterk gestegen: in het seizoen 1964/'65 gin gen 337.000 bomen en 8.352.000 onderstam men weg, in 1976/'77 was dat opgelopen tot 1.640.000 en 16.378.000. Een zorg bij de plantenziektenkundige dienst is nu wel dat het „kernperceel" bij Lelystad (naast het Centraal diergenees kundige Instituut) waar de virusvrije bo men hun enten gereed houden voor ver meerdering elders, ligt in een deel van het uitbreidingsplan van Lelystad, dat bestemd Is voor „recreatieve bewoning". Een soortgelijke ontwikkeling als bij de fruitbomen verwacht de plantenziekten- kundige dienst bij de houtige siergewassen; maar zo groot als bij het fruit zal het succes wel niet zijn, gelooft ir Meijneke. or Leen Post !RDAM Dirk Jans in Zwart (60), telg uit een ikend geslacht en zoon van beroemde Jan Zwart, is dertig jaar organist! Ter ge- eenheid daarvan heett zich $der voorzitterschap van -trgemeester André van der Juw een erecomité gevormd, Ett bezig is met de voorberei- ^hg van een grootse huldi- lig in de Sint Laurenskerk ™n Rotterdam. Verder hoopt -h jubilerende organist kris as door ons land een jubi- jmtoernee te houden en op -♦schillende beroemde or- concerten te geven. Jansz. Zwart kreeg zijn eerste Jëllessen van zijn vader, die leefde 1877-1937. Deze lessen hebben richting gevend gewerkt. Zeer vergezelde jonge Dirk zijn vader Ide talrijke concerten, die hij gaf. Mt zijn vaders gezondheid in 1936 sterk was achteruit gegaan, elde Dirk zeer regelmatig in de sten van de Hersteld Evangelisch herse Kerk aan de Kloveniers- val in Amsterdam. esorgel eerste officiële aanstelling kreeg Jansz. Zwart op 1 augustus 1938, hij benoemd werd tot organist de Doopsgezinde Gemeente in •Zaandijk, waar een degelijk orgel stond. In 1945 werd hij md tot organist van de Nieuwe in Delft. Die tijd in Delft gaf vele kansen om zich verder te ilooien. Zo organiseerde hij in kerk zomeravondconcerten, die goede klank kregen. Later deed lat in samenwerking met de be- le Piet van Amstel, organist van Dude Kerk. Als hoogtepunten van carrière in Delft noemde Dirk pz. Zwart in 1947 de bespelingen de promotie van prins Bemhard —In 1948 bij de herdenking van de ■Éle van Munster in het bijzijn van Treden van het koninklijk huis. In sil concerteerde hij hier ook in het Jjer van het Holland Festival. In 1953 verliet Dirk Jansz. Zwart het 3-klaviers Bötzorgel van de Nieuwe Kerk in Delft. Hij aanvaardde toen een benoeming tot organist van de Gereformeerde Kerk (Vrijgemaakt) in Rotterdam-Centrum. In die jaren ook kreeg organist Zwart bekendheid als orgelbouw-adviseur. Vermeld dient te worden, dat hij altijd de mechanische orgelbouw adviseerde en dat was in de jaren vijftig een noviteit. Door zijn toedoen is de voor genomen elektrikficatie van het be roemde Schnitgerorgel in 1947 ter elf der ure voorkomen in de Grote Kerk in Zwolle. Niet alleen bij nieuwbouw werd Zwarts advies gevraagd, maar ook bij de restauratie van historische orgels. Het orgel van de Nederlands Hervormde Kerk in Hasselt is hier van een goed voorbeeld. In samen werking met „Monumentenzorg" werd hier een fraai resultaat behaald. Toemees Nieuwe orgels adviseerde hij onder meer in Rotterdam, Bergschenhoek, Ameide, Vrouwenpolder, Zwijn- drecht, Kerkdriel, Bussum, Ridder kerk en Putten. Ook gedurende zijn concertreizen naar Canada gaf hij orgelbouwadviezen. Nog tijdens ons vraaggesprek kwam een brief uit Ca nada binnen, waarin de heer Zwart gewaardeerd werd omVijn vakkundi ge adviezen. Verschillende orgelad viezen werden in het buitenland gere aliseerd, zoals in Cloverdale, New Westminster, Edmonton, Abbotsford en andere plaatsen. Andere toemees maakte hij naar Amerika, Zuid-Afri- ka en West Duitsland. Een speciale toernee werd georganiseerd voor de wederopbouw van de Koepelkerk in Willemstad, de eerste protestantse kerk van Nederland. Deze kerk, da teerde uit 1600, brandde in 1950 ge heel af, waarna Dirk Jansz. Zwart met zijn orgelconcerten duizenden guldens bijeen wist te brengen voor de wederopbouw van dit kerkge bouw. Radio Het eerste radio-optreden van Dirk Jansz. Zwart was op 31 oktober 1937. Daarna volgden talrijke recitals voor verschillende omroepverenigingen voor radio en televisie, waarbij het meest voor de NCRV. In de loop der jaren werden talrijke grammofoon platen opgenomen, voor een deel so- lo-lp's en deels grammofoonplaten, waarop hij als begeleider van koren te beluisteren is. In de Jaren vijftig speelde hij het nagenoeg complete orgeloeuvre van zijn vader Jan Zwart op het Schnitgerorgel in Zwolle. Ter gelegenheid van zijn veertigjarig ju bileum .werden twee grammofoonpla ten opgenomen. Op een van de platen zijn eigen werken van Dirk Jansz- -Zwart te beluisteren, waaronder een introductie, fugato en koraal over psalm 147 en een introïtus, trio, toc cata en koraal over psalm 105. Sinds 1958 is organist Zwart werk zaam voor de Gereformeerde Kerken als deputaat voor de herziening van de psalmberijming. Sinds 1972 is hij eveneens als deputaat voor de gezan genbundel actief. In de afgelopen veertig jaar heeft de jubilaris een groot aantal koren gedirigeerd. Al in 1938 begon de koorpractijk van Zwart. In de Zaanstreek had hij ver schillende koren en wel in Westzaan, Assendelft, Wormerveer en Zaandam. Later zette hij in Delft en Rotterdam zijn koorpractijk voort. Concerten In de afgelopen veertig jaar heeft jubilaris Zwart een ongekend groot aantal concerten gegeven. Naast de kleinere werken, voerde hij ook grote werken met solistische medewerking en orkest uit. We noemen: „Die Schöpfung" „Die Jahreszeiten", „Ein Deutsches Requiem". Met de oratori umvereniging Com nu met Sang uit Rotterdam vierde hij vorig Jaar zijn vijfentwintigjarig dirigentschap van dit koor. Ter gelegenheid hiervan werd Höndels oratorium The Messiah uitgevoerd. We schreven het al: ter gelegenheid van zijn jubileum geeft de heer Zwart een groot aantal jubi leumconcerten, waaronder in Noord- wijk, Willemstad, Woerden en Delft. Op zaterdag, 9 september heeft in de Sint Laurenskerk een officiële huldi ging plaats, 's Middags is er van drie uur tot half vijf een receptie in een zaal van de Chr. Geref. kerk aan de Noordsingel. JERUZALEM (AP) Honderd reser visten van het leger van Israël heb ben een brief aanpremier Begin ge schreven. waarin zij laten weten dat zij zullen weigeren de Joodse neder zettingen op de bezette westelijke Jordaanoever of de Gazastrook te bewaken, als zij daartoe een opdracht krijgen. ROTTERDAM Het vorig jaar onder veel belangstelling geopende acupunctuurcentrum aan het Weena in Rotterdam blijft open. Korte tijd is er sprake geweest dat het centrum na het vertrek begin deze week van de enig bevoegde arts acupuncturist en medisch directeur T. H. Tjiook en zijn assistente-acu- puncturiste May Lie Siauw zou slui ten. Een dergelijk centrum mag niet werken zonder een bevoegd arts die verantwoordelijk is voor de gang van zaken. De taak van geneesheer-direc teur is overgenomen door de Chinese arts Loo, die al eerder aan het cen trum verbonden is geweest. De heer Tjiook is vertrokken na een ernstig conflict over het beleid. Het strikt commerciële karakter van het centrum zou niet stroken met zijn ideële voorstelling van de alternatie ve geneeswijze die hij uitoefent. Volgens bedrijfsleider Giessen heb ben de moeilijkheden in de personele sfeer de zaak ernstig gedupeerd. De laatste maanden kwamen er steeds minder mensen als gevolg van de voelbare spanning onder de mede werkers. Met wat hij een normale bezetting noemt van drie acupunctu risten heeft het centrum een capaci teit van 200 cliënten per dag. Thans heeft men nog maar één acupunctu rist in dienst, terwijl het aantal klan ten teruggelopen is tot circa 20 per dag. Dit is volgens de heer Giessen mede het gevolg van de lastercam pagne die door dr. Tjiook gevoerd is. Deze is voor zichzelf een praktijk in Amsterdam begonnen en zou patiën ten van het centrum aan het Weena opbellen dat zij beter de behandeling bij hèm voort kunnen zetten. „Zelfs toen hij nog bij ons werkte verwees hij al mensen door naar andere acu punctuurcentra buiten Rotterdam," aldus de heer Giessen. Leuke Jongensbroek uit sterke corduroy. Modieuze brede rib. Marine, bruin, camel, zwart, grijs zonder riem mt 116-176 alle maten AllMn deze week Grote Marktstraat 34. Den Haag Rozemarijn 19-23, Leidschendam - Haarlemmerstraat 115-117, Leiden pel vallende Franse injour voile 100% tergal Oferkrijgbaar in mooi wit en 'oor. Royale aangezette hes en opneembandjes. Dcm hoog 2 x 125 cm cm hoog 2 x 155 cm eed 30. |20 cm hoog 2 x 125 cm eed 2750 )cm hoog 2 x 155 cm eed 34. Kniekousen 30denier polyamide. Ideaal onder panta lon of in laarzen Schoenmaten 36 t/m 41. Per 4 paar verpakt in 3 kleur assortimenten j per 4 paar Wandmeubeltje Noten/antiek finish. Afm. 55x32x63 cm. Twee laden en op- bergvak. Staat erg leuk in gang of woonkamer van 149.- voor De GOKO A-201 super 8 Onmisbare hulp bij het monteren van films Zeer helder beeld Kleurgekorrigeerd Fresnel-lens van 14 x 10,5 cm Mogelijkheid om reinigingskop. filmbeeldteller of geluids- kop aan te sluiten Met merkinrichting. kader en scherpstelling GOKO- adviesprijs 164- Kokosmakronen Een ambachtelijk produkt Bereid met zuivere kokos. Zacht van binnen, kro kant van buiten. 5 stuks Sierkussentjes Met knoop. Veer krachtige vulling 40x40 cm In beige of bruin. Normale prijs 12 50 per stuk nu 2 stuks 20.- Met vari-tour, toerental 0-2200 per min Twee Mechani sche toerenschakelingen 13 mm boorhouder en handgreep met boordiepte- instelling 400 Watt Radio/TV ontstoord. Dubbel geïsoleerd Passend voor alle hulpstukken van Vendex. AEG en Bosch. 1 jaar garantie l|AA van 249.- voor Iww* VROOM® DREESMANN ook geldig op de plaatselijke koopavond

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 19