Rode Kruis claimt schade bij ministerie Bistro Rosé Nog geen verstrekking methadon in Utrecht H DE WEEKBLADEN [-nonnen Bevrijding Alleen iffietest hheidsfront Rellenschopper Politie schoot tekort, dus: Den Uyl PvdA ruilt CDA in voor VVD in Deventer Rijksbijdrage voor Utrechts verkeer ~TN £5 IDERDAG 24 AUGUSTUS 1978 TROUW/KWARTET P 6 - RHS 17 ADVERTENTIE gse Post: et omslagverhaal van de Haagse vertellen vier ex-nonnen, die tien jaar geleden het klooster eten, over hun ervaringen toen i. Over een naargeestige Moeder ste. maar ook over solidariteit in de zusters. feendam een reportage over het in niet toelaten van een groep iners. ofwel de burgemeester al „Zigeunerbaron" wordt ge ld) versus de stem des volks: t men de Zigeuners elders liefde- pnemen". gaat de HP in op de verontwaar- g rondom de plannen van de noloog Buikhuisen (onderzoek biologische eigenschappen van quenten): „Hij is aanzienlijk er in wat hij niet zegt dan wat hij ;wijt wil. Van het aanbieden van goed doortimmerd plan, waar ethisch een kop en een staart it, is in ieder geval geen sprake". lit de Gouden Driehoek (Thai- Laos, Birma) wordt bericht over proïnebestrijdingscampagne van ^renigde Naties. In Bangkok zelf en de grote schuldigen buiten l aldus HP. tijd is waarschijnlijk niet ver meer het blad, want geen enkel gezag dat er een eenheidsfront gevormd wordt in onze tijd nog als vanzelfspre- wordt waarin het verzet wordt ge- kend gezien en alle autoriteit moet coördineerd." zich waarmaken. Verontruste NW-ers zijn het niet eens met het beleggingsbeleid van hun bond: „Het geld van de leden wordt tegen hen gebruikt." Volgens DNL is het „een verbazend, misschien wel onthutsend verschijn sel dat ook intelligente mensen zo veel geloof kunnen blijven investeren in een instituut dat in deze wereld nog door een bizarre, Napoleontische romanticus zou kunnen worden uit gevonden." Henk Wolzak sprak in de VS met de Russische dissident Grigorenko (ex- generaal-majoor in het Sowjetleger) die destijds krankzinnig werd ver klaard. Toch voelde hij zich niet on vrij in de Sowjet-Unie. „De binnenkant van een protestac tie", heet een artikel over de protes ten van CLAT-Nederland tegen de „collecte"' van de Algemene Bank Ne derland ten behoeve van Argentinië, met als commentaar van de laatste: „Politieke factoren spelen slechts een rol wanneer de stabiliteit van een regime in het geding is." Hervormd Nederland: Vrij Nederland: piers Magazine: pee jaar onderbreking, heeft El- irs Magazine zijn traditionele etest weer van stal gehaald, het doel de lezers kritischer te in en de horeca een prikkel te Andermaal lijkt dit bezoek pijftig horecabedrijven een vrij ke onderneming. De beoorde- lerminologie heeft niet zelden oei des lezers lach op te wekken mgeert in zo'n geval zeker niet prikkel". prico inventariseerde de wensen enzien van een nieuwe paus bin- de rooms-katholieke kerk: „De fcchtingen zijn zo verscheiden, jet volstrekt onmogelijk is dat maar één van 111 kandidaten [an kan voldoen". portretteert mejuffrouw mr. El- Haars, ook wel „de liefdeloze van justitie" genoemd. Toch [merkelijk vreemdelingenbe- aldus EM: „Misschien zet zij er pk wel mee vooruit". een portret van de IKON, die „aan een christelijk trauma: kt beducht over God, maar vrij- 6g over politiek". |ieuwe Linie: l overheerst Zuid-Afrika, R cineast Roeland Kerbosch in euwe Linie naar aanleiding van ara)film die hij er maakte: „De Van Agt kan geen econoom meer vinden die er nog van overtuigd is dat de tien miljard bezuinigingen de werkloosheid zullen verminderen. En Den Uyl komt tot de ontdekking dat hij niet kan rekenen op de grootste binnenlandse pressiegroep, de Fede ratie Nederlandse Vakbewegingen. Aldus Vrij Nederland dat tracht aan te geven wat er schuil gaat achter het feit dat de vakcentrale Den Uyl „al leen laat staan met zijn alternatieve bezuiniging van 4,5 miljard." Het bevriezen van contacten met de Sowjet-Unie lijkt volgens VN geen ander doel te dienen dan het opvijze len van het VVD-image: „Wiegel toont dat hij nog tanden heeft." Niet minder dan drie VN-verslagge- vers stortten zich op een wijdvertakte affaire rondom de activiteiten van het bouwbedrijf Melchior in Maas tricht, waar het blijkens dit artikel gonst van de speculaties onder notabelen. Een gesprek met de uit Rusland geëmigreerde schaker Genna Soson- ko verklaart de sfeer van haat bij het wereldkampioenschap op de Filippij nen tussen zijn vriend Kortsjnoj en diens opponent Karpov. De Tijd De Tijd publiceert een interview van de Britse journalist Jonathan Power met „Carters rellenschopper" An drew Young, Amerika's ambassadeur in de Verenigde Naties. „Wat in ons land is gebeurd", zegt hij, „is onder meer dat we tien jaar achterop zijn geraakt als gevolg van drie moorden: John Kennedy, Robert Kennedy en Martin Luther King." Ook De Tijd vervolgt zijn beschou wingen over een nieuwe paus, „die meer katholiek dan rooms moet zijn." Graag een overtuigende paus, aldus In Hervormd Nederland komen uit gebreid de ervaringen van een trans- seksueel aan bod. Ati zegt geen heim wee te hebben naar haar mannenbe- staan als Aad: „Elke stap die ik nu als vrouw zet, voel ik als een bevrijding." De Amsterdamse hoogleraar prof. dr Mönnich vindt dat de mensheid er sinds de Neanderthaler maar weinig op vooruit is gegaan: „We worden weer een nummer." Naar aanleiding van de Vredeskrant 1978 constateert HN dat de kerken nog te bang zijn in het afwijzen van kernwapens: „Je ziet een oprechte bezorgdheid, maar die wordt afge dempt door de vrees iets te zeggen, dat buiten het kader van de officiële verschrikkingspolitiek valt." Als buitenlandse bijdragen onder meer de laatste dagboekaantekenin gen van IKON-medewerker David Mol over het wereldjeugdfestival op Cuba en een reportage over het ge spleten Indochina. „Als de Vietname- zen komen, verstoppen we de rijst en onze dochters," zegt men in Laos. De Groene Amsterdammer: T Hervormd Nederland over transseksualiteit Ati Floor: 'Iedere stap die ik nu als vrouw zet, voel ik als een bevrijding' Lees deze week: Prof. Mönnich: We worden weer een nummer, net als in de slaventijd van de Romeinen Kernwapens: Vredeskrant '78 kijkt door de ogen van de slachtoffers Vietnam neemt Cambodja en Laos in de tang Bisschoppenconferentie in Zuid-Amerika: de toekomst van een continent Anton Koolhaas en de vereenzaming Joost Langeveld, organist, socioloog en straatmuzikant: Met muziek kun je ontzettend manipuleren. En: Vrouwen als lustobject Signalen uit Zuid-Afrika De uitbuiting van illegalen Verdeeldheid onder communisten Hervormd Nederland houdt de hoop levend O Ik neem een proefubonncmeni van twee maanden voor 5. O Ik weet al voldoende van HN. Ik abonneer me 32.50 per half jaar) Naam Adres Plaats Bón zonder postzegel opsturen naar Antwoordnummer 1776. Den Haag. Van een onzer verslaggevers ASSEN Het Rode Kruis ln Assen heeft een claim Inge diend bij het departement van binnenlandse zaken voor schade bij een door Zuidmolukse jongeren gestichte brand. Als motivering wordt aangevoerd, dat de politie ln haar taak is tekort geschoten. In de serie beschouwingen over de bezuinigingsplannen van het kabi net-Van Agt interviewde De Groene Amsterdammer ditmaal de Amster damse PvdA-econoom Wim Driehuis, die vindt dat Den Uyl nog te veel „op twee paarden wedt", namelijk op het huidige Bestek '81 en op uitbreiding van overheidsactiviteiten. Op demiddenpagina's aandacht voor de crisis waarin de grote Amerikaan se steden zich nog steeds bevinden: „Met hun onbeheerste wildgroei, ver vuiling, tekort aan gemeente-perso neel, gebrek aan elementaire wel zijnsvoorzieningen en vooral hun ont wrichte en gecriminaliseerde slop penwijken vormen ze bij uitstek de stenen jungle van het kapitalisme." Verder onder meer aandacht voor de conflicten binnen de KWJ over het mogelijk opgaan in FNV-verband („De moeilijke stap van beweging naar vakbeweging") en het nodeloos groeiende assortiment geneesmidde len. „Alle nobele bedoelingen van de farmaceutische industrie vermogen niet verhinderen dat er een hoop nep op de markt wordt gebracht," aldus De Groene. UTRECHT (ANP) Het Utrechtse drugteam wordt de laatste weken „overspoeld" door verslaafden die methadon willen. Ze krijgen het vervangingsmiddel voor hard drugs echter niet, maar volgens het drugteam kunnen verslaafden in de toe komst wel methadon krijgen. De stroom verslaafden kwam op gang nadat enige weken geleden bekend werd dat de gemeenteraad van Utrecht groen licht had gegeven voor het methadonproject. Volgens mr. G. H. Hoek, chef van het bureau volks gezondheid van de gemeente Utrecht, moet het project goed worden voor bereid om te voorkomen dat het op een mislukking uitdraait. Zo moet er bijvoorbeeld met huisartsen en apot hekers worden afgesproken dat ze stoppen met de methadonverstrek- king om te voorkomen dat verslaaf den dubbele porties bemachtigen. Het project wordt financieel onder steund met een subsidie van bijna zes ton door het ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne, maar vol gens mr. Hoek zal het vrije dure me thadon zelf door de ziekenfondsen worden betaald. Ook hierover zijn nog besprekingen gaande. Bovendien moet nog het nodige personeel wor den geworven. Als het project begin volgend jaar begint dan zal het volgens hem be slist niet zo zijn, dat iedere willekeuri ge verslaafde dié daarom vraagt het middel inderdaad krijgen. Methadon wordt veelal gebruikt als vervangingsmiddel voor het veel ster ker verslavende heroïne, met name aan verslaafden die in de gevangenis zijn beland. Maar ook verslaafden die willen „afkicken" krijgen in de over gangsfase methadon. Het doel van de verstrekking van methadon door het drugteam in Utrecht is volgens mr. Hoek tweele dig. Ten eerste om te trachten ver slaafden van de heroïne af te helpen en ten tweede om de verslaafden die niet meer te helpen zijn in leven te houden, of zoals mr. Hoek zegt: „om de honger weg te nemen". „Dat betekent niet, dat we de politie iets kwalijk nemen. We hebben alle begrip voor de moeilijke omstandig heden, waaronder men moest wer ken, maar vragen ons af, of het Rode Kruis daar de dupe van moet wor den", aldus afdelingsvoorzitter drs. G. E. Schut. De Rode Kruis-afdeling gaat ervan uit, dat één van de taken van de politie is. goederen te beschermen en Van een onzer verslaggevers DEVENTER De PvdA in Deventer, die in de afgelopen vier jaar in het college van burgemeester en wethou ders heeft samengewerkt met het CDA, gaat de volgende periode met de WD in zee. Het wordt een links-rechtscombina- tie, omdat het CDA zijn program on voldoende zou hebben afgestemd op dat van de PvdA en bij de onderhan delingen te gemakkelijk over de ver schillen zou zijn heengelopen, wat de betrouwbaarheid in de knel zou heb ben gebracht. Dat Is de visie van de PvdA, maar het CDA meent dat men aan concretisering van allerlei zaken niet eens is toegekomen omdat de samenwerking met de WD „al zo'n beetje bekokstoofd was." De PvdA vindt dat zij beter met de WD kan gaan samenwerken omdat men in die situatie duidelijk zou we ten waar de opvattingen uiteenlopen. In CDA-kring vermoedt men echter dat de zetelwinst, die de PvdA op deze wijze behaalt, er niet vreemd aan zal zijn. In het tijdvak '74/'78 had de PvdA drie wethouders en het CDA twee. Straks wordt het: PvdA vier en WD een. CD A-fractievoorzitter ing. S. B. Braaksma heeft het gekarakteriseerd ais „een college van verliezers". Het CDA in Deventer won bij de raads verkiezingen twee zetels, de PvdA bleef gelijk hoewel zij op winst had gemikt en de WD verloor twee zetels. Wat tenslotte uit de bus kwam, is zo ziet men het in het CDA geen program-college, noch een afspiege lingscollege. maar een links meerder heidscollege, waaraan de WD mag meewerken. dat men daarop moet kunnen ver trouwen. Toen de rellen in september van vorig jaar het aan de Zuidmolukse wijk grenzenden gebouw ln brand werd gestoken, Is drie keer met politie en brandweer gebeld om snel te komen; Omdat er al een politieman gewond was en er vanuit de wijk werd gescho ten, werden extra veiligheidsmaatre gelen genomen. Daardoor kwam de politie onder dekking van pantserwa gens vertraagd bij een inmiddels al verloren Kruisgebouw. De heer Schut voert aan, dat Zuid- molukkers ook vergoeding hebben gekregen voor schade bij zoekacties en vindt, dat de onderhavige zaak onder een soortelijke regeling moep vallen. Aanvankelijk is het ministerie van justitie benaderd, dat echter liet weten, dat de politie niet tekort was geschoten ln haar Justitiële taak. De politiële taak van de politie (onder andere bescherming van mensen en goederen) valt onder het ministerie van binnenlandse zaken. Het gaat om een bedrag van waarschijnlijk een paar ton. De nieuwbouw is duurder dan het verzekerde bedrag dat het Rode Kruis krijgt uitgekeerd. Bovendien heeft het kostenverhogend gewerkt, dat de nieuwbouw op een ander ter rein plaats zal vinden. De mensen van de Rode Kruis-kolonne durven niet terug naar de oude plek, vlakbij de Zuidmolukse wijk. Een poging om met gesloten beurs grondruil te ple gen met de gemeente is mislukt, waardoor men voor de meerkosten van een nieuw terrein komt te staan. UTRECHT/DEN HAAG (ANP) Mi nister Tuijnman heeft de gemeente Utrecht een verhoogde rijksbijdrage van ruim 730.000 gulden toegezega voor het maken van een éénrichtings-; verkeerscircuit rondom de schouw burg. In 1973 was voor dit plan al een rijksbijdrage van 348.000 gulden uit getrokken. Deze bijdrage is ver hoogd, omdat in het plan betere voor zieningen zijn opgenomen voor het openbaar vervoer en het fietsverkeer. Zo worden er vrije busstroken en ver keerslichten aangebracht voor een betere doorstroming van het open baar vervoer. Verdere komen er apar te fietspaden en fietsstroken. INNISGEVING erste kamer voor ge enbehandeling uit >uteerde staten van :ht maakt bekend, ij op maandag, 9 ok- 1978, ten Provincie- Achter St. Pieter 20 trecht, in openbare idering zal behande- Jeroepen op grond irtikel 41 van de Al- ne bijstandswet van Btenen der navol- I gemeenten: (uur Amerongen; iuur Maarn; (uur IJsselstein; en 10.20 uur De Bilt; en 10.40 uur lur Veenendaal. Kennisgeving ;rde Kamer voor ge- inbehandeling uit iteerde staten van maakt bekend, op woensdag, 27 iber 1978, ten Stad- van Amersfoort, (uisplein 1, in open vergadering zal be llen het beroep op I van artikel 56 van loningwet, ingesteld fle heer mr. N. S. J. lan voor zijn cliënt Vcke (Nederland) te Hooglanderveen tente Amersfoort) jhet besluit van bur ster en wethouders Amersfoort, d.d. 20 pri 1978 tot weige- ran een vergunning pt pand Van Tuyll- 10 te Hooglander- aan het woningbe- ,te onttrekken en in fhten als bedrijfs- ENNISGEVING rste kamer voor ge- jnbehandeling uit [iteerde staten van it maakt bekend, I op maandag, 9 ok- f1978, ten Provincie- Vchter St. Pieter 20 echt, in openbare ering zal behande- troepen op grond "ikel 41 van de Al- bijstandswet van enen der gemeente kt om 11.00 uur en PP! mm PENBARE NISGEVING imissaris der Ko- in de provincie jt maakt bekend, bvinciale staten in Bring bijeen zullen 1 op woensdag 13 Iber 1978, aanvang Pir in de statenzaal pet provinciehuis St. Pieter 20 te ■Mfommissaris der jingin voornoemd, (Verdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 17