Seizoen met goud bekroond Amerikaanse zwemmers eenzaam aan de top Hoge rente en direct opvraagbaar. Waterpoloteam zakt naar laatste groep U/O I /O [eetie an Oosten de sprint Jrslagen De Amro Bank Fh~| is er vooralle spaarders. (Oj edegen voorbereiding ploegentijdrit werpt vruchten af Simon wint op Rotterdams CHIO Enith Brigitha in finale vlinderslag naar achtste plaats De Spaar-Plus-Rekening. De Spaar-Plus-Extra-Rekening. DERDAG 24 AUGUSTUS 1978 SPORT TROUW/KWARTET 13 .gouden" Beathe Habetz chts) en de „zilveren" ptie van Oosten-Hage. AUWEILER Beate Ha lt heeft, praktisch in haar nrtuintje, het wereldkampi- h^chap voor dames op de J gewonnen. Op 500 meter de finish woont de zeven jarige Westduitse, die in ndsprint een fractie snel- »as dan Keetie van Oos- ïage, Emmanuelle Lo- bn en Mini Brinkhoff. k| [.kampioenschap voor de dames, *'8 73 kilometer, was in feite te ikkelijk. Vrijwel het volledige on meldde zich aan de eind- p, die bijzonder ongunstig lag. .DO meter voor de finish moesten wielrensters een tamelijk «ilijke bocht nemen. De voorspel- valpartij bleef inderdaad niet ntot de slachtoffers behoorden \)r Swinnerton, Karin Stuwe en Ytal Fortier. lpartij heeft de plaatsing van de niet beïnvloed, want toen het laatste bocht inging, waren er nog maar drie kandidaten de medailles, Beate Habetz, Brinkhoff en Keetie van Oosten. t Mini Brinkhoff en Bella van ipiegel voor Keetie van Oosten joede uitgangspositie voor de print hadden geschapen, sloeg Habetz, die het achterwiel van ederlandse kampioene vrijwel ad verlaten toe. „Het was onver- lijk", verzuchtte Keetie van n later. „Beate Habetz had haar vedstrijd op mij afgestemd, ik og nooit een wielrenster meege- t, die zo dicht kan volgen. Zij voortdurend op misschien twee neter van mijn wiel. Er was mogelijkheid haar kwijt te ra- k had alleen maar kunnen win- Js Mini of Bella haar aan het hadden teruggetrokken. Uit viel sprintend was zij natuurlijk —t dan ik." -4fini Brinkhoff eindigde de vol- vlakke wedstrijd nog onbevre- ier dan voor Keetie van Oos- Ij bleef net buiten de medailles. Ppn eigenlijk niet misgaan voor van brons uit San Cristo- e lik zat goed," vertelde zij. Ie op kop, Beate Habetz aan kiel en vlak daarachter ik. Wij ieP de prijzen verdelen en ik een goede kans te hebben, Habetz heb ik dit seizoen twee verslagen. Plotseling echter k op zij gezet door een Italiaan oen kon ik mijn plak verder wel wiste medaille ging naar Beate t, de achtste uit een gezin van kinderen die 's morgens met haar vader in Brau- de ochtendbladen rondbrengt, wat slaapt, 's middags traint folgens werkt in het grote gezin t een en ander is te doen, de wereldkampioene is geen toe- winnares. Als een van de wei- teeft zij aan alle drie de kampi- ippen voor dames meege- München werd zij vierde op it en zesde in de achtervol- dê zestig deelneemsters hebben Nederlandse dames gepro- )en massale aankomst te voor- li Ontsnappingspogingen van van Oosten, Petra de Bruin en Riemersma brachten echter ïlitsing in het veld. Anne Rie- a heeft het zelfs twee keer ge- rd, zowel in de eerst© als de van de drie ronden. Op het ftrede stuk weg dat het par- tende viel zij aan. Verder reed (zin voortdurend achterin het »r ant zij is als de dood zo bang in )- loton te koersen. De Neder- pogingen leverden niets op en n profiteerde in feite Beate 9% die nog vijf broers en zusters e/öie actief wielrennen, het flln de regenboogtrui kon de gapnjarige naar huis wandelen 5 i te verkleden na een kampi- ip waarin zij als geen ander Cours kende. I A BRAUWEILER Bert Oosterbosch, Bart van Est, Guus Bierings en Jan van Houwelingen hebben in Brauweiler een gouden beloning gekregen voor een ongelooflijke hoeveelheid werk. Het Nederlandse viertal dat wereldkampioen werd in de ploegentijdrit heeft een belangrijk deel van het seizoen afge stemd op deze ene rit van woensdag 23 augustus. „Daarvoor," zei Bert Oosterbosch, „heb ik sinds half juni heel wat crite ria moeten laten schieten en dat heeft mij in wezen veel geld gekost, „maar deze regenboogtrui en die medaille zijn dat meer dan waard. Bovendien komt het terug als ik volgende week professional word. Ik heb een clausu le in mijn contract, dat tot het eind van het volgende seizoen loopt, waar in staat dat ik meer verdien als ik wereldkampioen bij de amateurs zou worden." De ploeg heeft zich moeten onderwer pen aan een zeer streng gerime van coach Rini Wagtmans en trainer Jan Gisbers. Wagtmans: „Ik heb altijd de overtuiging gehad dat Nederland vol doende amateurs heeft om echt goed in zo'n wedstrijd voor de dag te ko men. Maar dan moet er ook wat voor gedaan worden. De jonge garde wist niet meer wat discipline was. Voor een periode van twee maanden kun je hen verbieden te gaan dansen, ijs te eten, koude cola te drinken, kun je ze verplichten vroeg naar bed te gaan. Ieder heeft zich er met plezier aan onderworpen en ik geloof dat het alle geselecteerden goed heeft gedaan." Bierings, Van Est, Van Houwelingen en Oosterbosch hebben zich hele maal, maar dan ook helemaal leegge- reden. „Dat is het principe", zei trai ner Jan Gisbers. „Wij hebben ge werkt naar een explosie hier in de buurt van Brauweiler. De begeleiding heeft er alles aangedaan, de jongens hebben er alles voor gedaan. Nu moest het gebeuren. Bij het begin van de laatste tien kilometer zouden Bart van Est en Guus Bierings alles geven, in de laatste paar kilometers moesten Bert Oosterbosch en Jan van Houwelingen dan het zwaarste werk opkanppen. Zo is het gebeurd en alles bij elkaar betekent het dat ieder precies evenveel heeft gedaan. Aan het eind van de rit moest ieder slap zijn als een vaatdoek en leeg als een emmer die is omgekeerd." Rini Wagtmans heeft zich op het standpunt gesteld dat in het eerste jaar van zijn loopbaan als wegcoach hij heeft een contract tot na de Spelen van Moskou n— niets aan het toeval kon worden overgelaten. „Om twee redenen," zei Wagtmans. „In de eerste plaats omdat ik tot taak had een man op te volgen die in achttien jaar geweldig veel voor het Neder landse wielrennen heeft gedaan. In de tweede plaats pmdat er bij mij geen plaats is voor half werk. Ik heb een reputatie op te houden. Ik ben coach, Tussentijden na respectievelijk 25, 50, 75 en 100 kilometer: Nederland 29 min., 5: sec. 59,25 1.29,40 1.59,51 Rusland 29 min., 43 sec. 59,31 1.30,01, 2.01,00 Zwitserland 30 min., 25 sec. 1.00,32 1.31,17 2.01,29. Uitslag: 1. Nederland (Oosterbosch, Van Houwelingen, Bierings en Van Est) 1 uur 59 min., 51 sec., 2. Rusland (Plkoes, Kamlnskl, Ooeziavisjoesse en Koesnetsov) op 1 min., 9 sec., 3. Zwitserland (Glaus, Mutter. Trinkler en Ehrensperger) op 1.38, 4. Polen op 1.53, 5. Tsjechoslowakije op 1.55, 6. Italië op 3.44, 7. West Duitsland op 4.05, 8. Zweden op 5.34, 9. Noorwegen op 5.38, 10. Bulgarije op 5.57. ik draag de verantwoording. Als er wat mis zou gaan is de renners niets te verwijten, alleen maar mij. Ik heb de volledige verantwoording geno men en ik heb niemand om advies gevraagd. Wel heb ik om medewer king verzocht en die heb ik van alle ploegleiders gekregen. Men heeft mij zijn beste renners toegezegd. Ik heb bovendien het geluk gehad dat Jan Gisbers de voorbereiding van de ploeg op zich heeft willen nemen." Als ploegleider heeft Gisbers meer ervaring met ploegentijdritten dan wie ook. Het is een stokpaardje van zijn sponsor die al in het najaar con- taqt heeft gezocht met Wagtmans. Wagtmans wilde en reed ten slotte met drie-kwart van de brigade uit Schijndel. Hij vulde het trio aan met Jan van Houwelingen, die zich in het afgelopen sizoen had doen kennen als de op een na beste tijdrijder van de Nederlandse amateurs. Van Houwe lingen met zijn 23 jaar twee Jaar ou der dan de andere drie, zei: „Ik heb dit Seizoen maar een tijdrit gewon nen. De anderen heb ik allemaal ver loren van Bert Oosterbosch, maar het verschil was nooit groot. Het ging altijd maar om seconden. Alleen in Noord-Holland heb ik gewonnen, maar toen reed Bert niet mee." Oosterbosch, net 21, was de jongste van het viertal. Niettemin had hij als enige ervaring in een wereldkampi oenschap. Vorig jaar in Venezuela, toen Nederland op een beschamende zeventiende plaats eindigde, reed hij in de hel van La Eria met Hassink, De Rooy en Mutsaars. Wat was het grote verschil? Oosterbosch: „In de eerste plaats natuurlijk het klimaat. Daar onmogelijk warm, hier normaal." Oosterbosch, die dit seizoen acht in dividuele en vier ploegentijdritten won, vertelde verder: „Ik geloof dat wij vorig jaar te hard zijn vertrokken. Hassink, die zich wilde revancheren voor de teleurstelling van de Spelen van Montreal ging ontzettend aan in de eerste kilometers. Dat heeft ons gebroken. Nu hebben wij het veel regelmatiger gedaan." Het wil natuurlijk niet zeggen dat er langzaam is begonnen integendeel. Van Houwelingen: „Wij hadden de noren twee minuten voor ons zien vertrekken. Die ploeg hebben wij steeds als richtpunt gebruikt." Noorwegen was al in de eerste ronde Het Nederlandse viertal Van Est, Bierings, Van Houwelingen en Oosterbosch op weg naar de zege in de ploegentijdrit. Op de achtergrond de Deense ploeg die zojuist gepasseerd is. ingelopen, maar daar bleef het niet bij. De geweldig sterke Nederlandse ploeg kreeg ook nog de viertallen van Zweden (vier minuten eerder vertrok ken) en Finland (zes minuten) in beeld en in zijn greep. Indirect heeft daardoor de Scandinavische afvaar diging bijgedragen tot het Neder landse succes. Het inhalen van een voorganger immers is een geweldige stimulans. Een ander belangrijk punt waren de nieuwe aërodynamisch epakken. De Sovjet Unie reed nog orthodox, Zwitserland dat derde werd en Tsjechoslowakije dat zijn medaillekansen verspeelde door een valpartij, reden ook in het „vlugge" pak. De tijdwinst is onbepaalbaar, maar de renners ontleenden er een stuk meer zelfvertrouwen aan. ROTTERDAM (ANP) Hugo Simon maakte gisteren op het CHIO in Rot terdam voor het forse aantal van 6000 toeschouwers (de eerste dag is tradi tiegetrouw gratis) met Gladstone de beste indruk. De kleine Oostenrijker bleef in de barrage van de eerst© kwalificatiewedstrijd foutloos in 47,3 seconden. Van de 46 deelnemers had den er zich slechts acht geplaatst voor de verlenging. Veel paarden wei gerden dienst in het zicht van de sloot, terwijl ook de wal, de drie sprong en de achtste hindernis, een wel erg los hangend hek. voor de nodige problemen zorgden. Zo liep Europees kampioen Johan Heins met Pandur bij het hek vier strafpunten op. Hierdoor miste hij de barrage en werd slechts elfde. De beste Neder lander was Anton Ebben, die met Jumbo Design tweemaal bijzonder rustig en stijlvol rond ging en alle hindernissen heel hield (vijfde). WIELRENNEN Joop Zoetemelk heeft zijn beslissing voor welke ploeg hl) volgend Jaar gaat rijden, met enkele dagen uitgesteld tot zondag. Olsteren had de coureur uit Rljpwetc- ring een gesprek met zijn huidige werkgever en het resultaat daarvan was dat hij een aanbie ding kreeg voorgelegd die niets afweek vart hetgeen Peter Post hem eerder in het vooruit zicht had gesteld. Zoetemelk heeft daarom nog enkele dagen bedenktijd gevraagd, tot na het wereldkampioenschap ln West-Dultaland. TENNIS Wlmbledon-wlnnares Martina Na- vratiiova ls als eerste geplaatst voor de Open Amerikaanse kampioenschappen die van 29 au gustus tot 10 september worden gehouden ln Flushing Meadows. Betty Stöve ls als zevende geplaatst. TENNIS Tom Okker heeft ln de eerste ronde van het Internationale tennistoernooi In Chest nut Hill CV 8) gewonnen van de Argentijn LI to Alvarez. Okker verloor de eerste set (8-7), maar trok met 8-4 en 6-1 de partij naar zich toe. Oosterbosch („Ik besloot voor dit kampioenschap al prof te worden om dat ik bij de amateurs niets meer te zoeken heb")( „Zelfs als het niets zou helpen, helpt het. Psychologisch. Je merkt dat je niet alleen zelf er vele voor doet, maar dat ook de begelei ding van de ploeg werkt aan het suc ces. Wij hebben er dinsdag toen de pakken uit München waren gekomen een keeer in kunnen trainene. Ik ge loof wel dat het heeft geholpen. Ook in snelheid hebben we er, dacht ik, baat bij gehad. Die pakken zitten veel strakker en de wind kan er geen greep op krijgen. Het is wel zo dat een deel van het vocht niet weg kan. Toen ik van de fiets stapte was mijn rug door-en-door nat en daar heb ik an ders geen last van." Nederland heeft meer gedaan dan was verwacht door trainer Jan Gis bers. „Ik kende het parkoers, de jon gens ook, want niet alleen hebben wij hier dinsdag getraind, ik ben hier een paar maanden geleden ook met mijn eigen vier geweest. Ik ben uitgegaan van een schema van 2 uur en 4 minu ten. Daar hebben wij op gereden. Wij zijn er aldoor onder gebleven. „En dat", zei Bert Oosterbosch," is natuurlijk een geweldige stuimulans. Wanneer je aldoor uit de volgauto hoort dat je harder gaat dan je denkt te kunnen, weet je dat je niet voor niets bezig bent. Dat hou de vaart erin." De vaart vover twee uur fietsen was 49,1 kilometer gemiddeld. Op een na het hoogste gemiddelde bij een we reldkampioenschap. In 1968 in Mon tevideo reden Gösta, Thomas, Sture en Eric Pettersson 49,5 kilometer. Maar Brauweiler had een flink stuk vals plat en 35, soms moeilijke boch ten per omloop. „Als het vlak en recht was geweest", stelde Wagtmans," wa ren wij dik boven de vijftig uitge komen." WEST BERLIJN De voor- spelling dat de Verenigde Sta ten en Oost Duitsland samen de wereldkampioenschappen zwemmen zouden gaan be heersen lijkt niet uit te ko men. Niet dat zich een ander land in de strijd om de zwem- hegemonie kan mengen en kele Russische successen daargelaten, maar het blijkt dat er wel degelijk sprake is van een afstand tussen het Amerikaanse en het Oost- duitse zwemmen. In West-Berlijn bleek dat gisteravond het meest nadrukkelijk op de 400 meter wisselslag bij de dames toen de Oostduitse ster Ulrike Tauber door de Amerikaanse Tracy Caulkins op bijna zeven seconden achterstand werd gezet. Maar ook de nederlaag van Andrea Pollack op de 100 meter vlinderslag tegen Mary-Joe Penning ton mocht er zijn. Tracy Caulkins zorgde op de 400 me ter wisselslag voor het zesde wereld record van deze wereldkampioen schappen. Een bewijs dat het zwem men nog lang niet aan het plafond zit hoewel dat vier jaar geleden ln Cali (WK) en twee jaar later in Montreal (Olympische 8pelen), wel vermoed werd. Want zoals nu bij voorbeeld een record met bijna twee seconden ver beterd werd opent perspectieven voor nog snellere tijden zeker als er verder dan 100 meter gezwommen dient te worden. Caulkins kwam uit op 4.40,83. Ulrike Tauber bracht de wereld-toptijd in Montreal op 4.42,77. In de uiterst spannende race op de 100 meter vlinderslag werd het wereldrecord niet verbeterd maar de wijze waarop Mary-Joe Pennington de twee aanvallen van Andrea Pol lack op de laatste 50 meter afsloeg was zeer knap en getuigde van grote mogelijkheden. Het verschil tussen de twee was uiteindelijk zeshonderd ste seconde in het voordeel van de Amerikaanse. Nederland was ln deze finale vertegenwoordigd door Enith Brigitha. De Amsterdamse kon zich echter niet mengen in de strijd om de medailles en moest genoegen nemen met de achtste en laatste plaats. Een tegen valler nadat het resultaat op de 200 meter vrije slag ook al minder dan verwacht was. Al kan Enith Brigitha wijzen op een nieuw Nederlands re cord. In de series bracht ze dat al van 1.02,96 naar 1.02,89. In de finale kwam ze uit op 1.02,78. Wat het Nederlandse optreden gisteren betreft bood dat van de Utrechter Fred Eefting aan zienlijk meer perspectief. Zeker met het oog op de Olympische Spelen van Moskou dient de zwembond zich druk te gaan maken om de begelei ding van Eefting die zeker niet onder de meest ideale omstandigheden naar zijn topniveau moet werken. Eefting hield zich op de 200 meter rugslag voortreffelijk staande. In de finale die afgetekend gewonnen werd door de Amerikaan Jesse Vassallo eiste hij een vijfde plaats op, met opneiwu een Nederlandse recordtijd. In de series kwam hij al tot 2.05,96 precies tweeeneenhalve seconden on der het record dat hij in februari in Amersfoort vestigde. In de finale stel de hij het record voorlopig vast op 2.05,01, een vooruitgang realiserend in een half jaar van ruim drie se conden. In de series van de 400 meter vrije slag kwam Gerard Smit er in de series al niet aan te pas. Hij klasseerde zich met een tijd van 4.07,20 als 27ste van de 37 deelnemers. Smit kwam ook niet in de buurt van het nationale record dat ruim zeven seconden snel ler op naam staat van Henk El- zerman. Ronald Hond wist zich op de 200 meter schoolslag ook niet te plaatsen voor de finale. In feite was zijn presta tie nog ontluisterender dan die van Gerard Smit. Want Hond bleef met 2.32,55 ruim vier seconden boven zijn eigen nationale record op deze speci aliteit. Nog duidelijker wordt zijn ma tige verrichting uit de totale eind klassering: Ronald Hond kon van de 29 deelnemers er slechts drie achter zich houden. Beter verliep het voor Kees Vervoom op de 200 meter vlinderslag waarin hij het elfde nationale record van de wereldkampioenschappen vestigde. In de eerste serie kwam hij uit op 2.04,88 waarmee hij zijn oude record (2.05,43) dat hij vestigde tijdens de nationale titelstrijd ln Amersfoort in juli van dit jaar met ruim een halve seconde verbeterde. Vervoorn werd in zijn serie derde maar plaatste zich ook niet voor de finale. Van de 29 zwemmers die voor dat nummer wa ren aangemeld eindigde hij op de veertiende plaats. 206 meter vlindersite heren: 1. Mlkc Bruner (VB) 1,59.38, 2. Steven Gregg (V8) 1.59.80. 3. Roger Puttcll (DDR) 2.01.33, 4. Paer ArvldMon (Zwel 2.01.61. 5. George Nagy (Can) 2.01.93, 6. Michael Kraus (WD1) 2.01.95, 7. Michael Oorellk (Sov '2 01.96. 8. Philip Hubbel (Eng) 2.02.66. 200 meter schoolslag heren: 1. Nick Nevld (VS) 2.18.37, 2. Arsen Mlskarov (Sov.) 2.18.42. 3. Walter Kusch (WD1.) 2.20.18, 4. Duncan Ooodhew (Eng.) 2.20.16. 5. Robertas Julpa (Sov.) 2.20.53. 6. Albon Vennes (Hong.) 2.20.81, 7. Graham Smith (Can.) 2.20.91. 8. Jeffrey Freeman (VS) 2.22.13. 400 meter vrije slag beren: 1. Vladimir 8alnlkov (Sov.) 3.61.94 (Europees record). 2. Jeff Float <V8) 3.53.42. 3. BUI Fonester (VS) 3.53.97, 4 SergcJ Rusln (8ov.) 3.55.48, 5. Snndor Nagy (Hong.) 3.56.29. 8. Peter Szmldt (Can.) 3.57.08. 7. Max Mctzker (Can.) 3.56.64. 8. Borut Petric (Joe.) 3.56.85. 200 meter rngslag heren 1. Jesse Vassalo (V8) 2.02.16. 2. Oary Hurrlng (NZ1) 2.03.71. 3. Zoltan Verraszto (Hon) 2.03.90, 4. Tim Shaw <V8> 2.04.33, 5. Fred Eefting (Ned) 2.05.01. 6. Victor Kusnetzov <8ov) 2.05.58. 7. Sandor Wlader (Hon) 2.07.32, 8. Conrado Porta (Arg) 2.07.43. 4 x 100 meter vrije slag: 1. Verenigde Staten (Babashoff/Oaines/Montgomery/McCagg) 2.19.74 (nieuw wereldrecord). 2. West-Dultsland (Schmidt/ Temps/Knust/Stetnboch) 3.28.65. 3. Zweden (Hol- mertz/Larsson/Qulst/Magnusson) 3.26.95, 4. Cana da 3.27.14, 5. ItaUO 3 28.90, 8. Oroot-Brtttannlé 3.28 93, 7. Australië 3.29.37, 8. Oost-Duitsland 3.30.04. 100 meter vlinderslag dames: 1. Mary-Joan Pen nington (V8) 1.00.20. 2. Andrea PoUack (DDR) 1.00.26. 3. Wendy Quirk (Can) 1.01.82. 4. Betsy Rapp (V8) 1.02.29, 5. Karin Selck (WDld) 1.02.71. 6. Sue Sloan (Can) en Ann Osgerby (Eng) 1.02.74, 8. Enlth Brigitha (Ned) 1.02.78. 400 meter wisselslag dames: 1. Tracy Caulkins (VS) 4.40.83 (nieuw wereldrecord) 2. Ulrike Tauber (DDR) 4.47.52. 3. Petra 8chnelder (DDR) 4.48.50. 4 Olga Klevaklna (Sov) 4.49.16, 5. Nancy Hogshead (V8) 4.51.49. 8. 8harron Davles (Eng) 4.54.78. 7 Ann-Sofl Roos (Zwe) 4.55.10,8 Becky Smith (Can) 5.01.43. kunstzwemmen: 1. Helen Vanderburg (Can) 187.849 punten.2. Pamela Tryon (V8) 181.499, 3. Yasuko Unezakl (Jap) 179.658, 4. Jacqueline Cox (Eng) 177.368. 5. Renate Bauer (Zwl) 164.333, 6. Marijke Engelen (Ned) 161.168. 7. DoneUa Burrid- ge (Aus) 157.364. 8. Sally-Ann Jenkins (Ned) 155.234. ADVERTENTIE Kiezen voor een Spaar-Plus is kiezen voor hoge rente. Momenteel 2% meer rente dan de gewone spaarrekening en direct opvraagbaar. Alleen als u opneemt, betaalt u 1% opnamekosten over het opge nomen bedrag. Blijft uw inleg langer dan 6 maanden staan, dan is deze rekening al M voordeliger dan de gewone spaar- M uiM rekening. Bnwatopde Spaar-Plus- t Rekening blijft staan, is goed voor de hoge rente van: Dat is sparen met een nog hogere rente. Meer rente, maar ook wat meer kosten als je'geld opneemt; 2% over elk opgenomen bedrag. Voordeliger dan een rentespaarrekening, wanneer uw inleg langer dan 8 maanden blijft staan. Kiezen voor een Spaar- t Plus-Extra vraagt dus enige ^yil/ overweging. Deze rekeningen B M geven momenteel een rente van: (0&Itva Mykkanen (Zwe), 6. Frieda Maes ossella Galdlati <lta>. 8. Callna Zarevo leih Helden (VSt), 10. Bella van der CO'Kc (Ned), 11. Brenda Atkinson (OBr). or* Tartagni (Ita). 13. Connie Carpenter c'uoslane Bost (Fra). 15. Lulglna Blssoli mne Rlemersma, 31. Petra de Bruin, 40 I der Plaat. aUen in dezelfde tijd. WEST BERLIJN Alle geschreeuw de Instructies van Ivo Trumbic ten spijt is het Nederlands zevental giste ren voor de tweede maal door het valluik gevallen. Griekenland profi teerde van de kans, die Nederland via een onbenullige nederlaag met 4-7 tegen Spanje, had geboden en produ ceerde tegen het willige Israël precies voldoende treffers (9-3) om het team van Trumbic terug te duwen naar het gezelschap van Mexico. Canada en Israël. Deze mogen dan in de laatste drie wedstrijden (de zege van 9-1 te gen Israël telt nu niet meer mee) de plaatsen dertien tot en met zestien onder elkaar verdelen. Nederland ls wel heel erg ver verwij derd geraakt van de traditionele wa terpolo grootmachten. Men moet vre zen dat het voorlopig uit ls met de uitnodigingen voor de grote toernooi en. Dat gegeven zal Trumbic onge twijfeld mee laten wegen, als hij de aanbieding bekijkt om trainer van Griekenland te worden. Aan de ande re kant is Trumbic er niet de man naar om de benen te nemen nu het nationale waterpolo zo ln het slop zit. De Joegoslaaf moet zichzelf nu wel verwijten, dat hij niet optrad, toen vorig Jaar een deel van de spelers groep drie man van het bronzen Montreal team eruit werkte. Met Nico Landeweerd, Hans Smits en Hans van Zeeland erbij, zou het W West- Berlijn nooit zover zijn gekomen. Trumbic koos voor Wlm Keman en Gljs Stroboer, speler die overlopen van gedienstigheid, maar in de beslis sende fase van een wedstrijd van geen nut zijn. In een poging de zaak te forceren maakte Stroboer het zo bont, dat hij met drie persoonlijke fouten op de kant moest. De Spanjaarden, die in het eerste part al op 3-0 waren geko men, zetten voor de tweede keer aan en liepen ln net vierde kwart van 4-4 weg naar 7-4. De technici Sans en Jane waren daarbij de grote mensen. Stan van Belkum, die na het defini tieve uitvallen van Eric Noordergraaf (hand in het gips) ln de basls-opstel- ling opgenomen, kon daar niets aan veranderen. Scoreverloop: eerste periode: 8ans 0- 1 (6-7), Sans 0-1, Jane 0-3 tweede peri ode: Van MU 1-3, Buunk 2-3, derde periode: Van Mil 3-3 (strafworp), Jane 3-4, Stroboer 4-4 (7-6), vierde periode: Sans 4-5, 8ans 4-6, EsUarte 4-7. GROEP F Joegoslavië-West-Duitsland 4-3. Eindstand. 1 Hongarije 3 5; 2. Joegoslavië U4; 3 West-Duitsland 3-3; 4 Bulgarije 3-0 Hongarije en Joegoslavië spelen om de eerste plaats. West- Dultsland en Bulgarije om de vijfde GROEP G ■Mexico-Canada 4-3. Eindstand: 1. Cuba 3-8; 2. Australië 64; 3. Mexico 3-2; 4. Canada 3-0. GROEP H Oriekenland -rsraél 9-3. Eindstand: 1. Spanje 34; 2. Oriekenland 3-30-15; 3. Nederland 34 16-13. 4. Israel 3-0 628.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13