fenyatta laat isolement en sociale spanningen na 4 Personalia bnoeming A. M. Donner Groningen verwacht een opvolger zorgde Kenia's overleden president niet a?ao neemt chtelingen tairen te sterk Zwart-Wit (4-1) ïti niet op Geen opheldering over bankoverval in Maastricht Gevangenisoproer in Australië Ruiterbewijs moet op terreinen van Natuurmonumenten Advocaat Folkerts tegen rechtzaak in gevangenis Radio Delmare nieuwe piraat voor de kust Geen geld voor veerboot Texel De Wadden... NSl ISDAG 23 AUGUSTUS 1978 "III III, I TROUW/KWARTET door Nico Kussendrager Foto rechts: Kenyatta, hier samen met Kissinger, richtte zich de laatste jaren steeds meer op de Verenigde Staten. foto links: Kenyatta bij de aanvaarding van zijn derde ambtstermijn in 1974. Hi irandende speer" is ge- Kenia's president Kenyatta, één van de ei. Ie leiders van de Afri- 5 ie onafhankelijkheid, is __p slaap overleden. oaal heb ik Kenyatta in leven- ye aanschouwd. De eerste was I Madarakadag op 1 juni 1976. ^erd tijdens een grote parade in ^hoeroe (vrijheids-)park in Nai ls dertiende verjaardag van Ke- mafhankelijkheid herdacht. ;uig van westerse makelij trok j toeschouwers voorbij, Jomo |tta was uiteraard als eregast Een oude. waardige man, Indrukwekkende persoonlijk- iie een bijna twee uur durende fak hield in het Swahili, en iet zijn befaamde kwast van Ijenhaar koelte toewaaide. de programmaonderdelen isten traditionele volksgroe- rnyatta was gesteld op het in iden van Afrikaanse gewoon- gebruiken. Sommige dansers rode zonnekleppen van Coca ook aan de toeschouwers uitgedeeld. Bij herhaling, en ie voor en na de rede van riep de menigte „haram- nationale kreet, die eenheid inwerking betekent. lede „ontmoeting" met Keny atta was enkele dagen later, bij de opening van het parlement. Ook toen waren er veel dansgroepen, èn een waakzame veiligheidsagent die door zijn hand op de lens te leggen het fotograferen onmogelijk maakte. Aanwezig was ook vice-president Da niel Ariap Moi, die nu tijdelijk het staatsbestuur van de overleden presi dent heeft overgenomen. Aanknopingspunten Beide bijeenkomsten bieden aankno pingspunten, bij het overzien van het leven van Kenyatta en de historie en de politiek van Kenia. De westerse wapens tijdens de para de op Madaraka-dag zijn een blijk van Kenia's en Kenyatta's pro-wes terse beleid, waarbij hij vooral de laatste jaren zich steeds meer op de Verenigde Staten richtte. Ook al omdat Kenia zelf in Oost- Afrika steeds meer een „buitenbeen tje" begon te worden, en zich isoleer de van haar buren. Met Oeganda en Tanzania vormde het land jarenlang de Oostafrikaanse Gemeenschap maar die spatte uiteen door onder andere de verschillen in ontwikkeling en ontwikkelingsbeleid tussen ener zijds het „kapitalistische" Kenia en het „socialistische" Tanzania. Met Oeganda is de verhouding zeer gespannen na de Israëlische aanval op het vliegveld van Entebbe, waar bij Kenia als basis werd gebruikt, terwijl Oeganda bovendien aanspra ken doet gelden op Keniaans grond gebied. Hetzelfde geldt voor noorder buur Somalië, terwijl sinds de com munistische machtsovername in - Ethiopië de verhouding met dat land ondanks een gezamenlijk defensie pact op het nulpunt is aangeland. Kenyatta laat bij zijn overlijden in ieder geval een geïsoleerd land ach ter, dat voortdurend dreiging van zijn buren voelt, Niet voor niets is de afgelopen jaren het verouderde wa pentuig vernieuwd en aangevuld en wel vooral uit de Verenigde Staten. Westerse voorkeur De westerse voorkeur van Kenia on der Kenyatta bleek oppervlakkig al uit de Coca Cola-petjes van de dan sers en toeschouwers bij de parade, maar ook voerde het frisdrankencon cern de hele propagandacampagne rond de wereldhandelsconferentie (UNCTAD, die in 1976 in Nairobi werd gehouden). Het westerse bedrijfsleven vindt in Kenia de deur open. In Nairobi lijkt het wel of er iedere week een kantoor kolos bijkomt, die door de plaatselij ke bladen in speciale bijlagen wordt verwelkomd, en de stad barst schier uit zijn voegen. Achter het vernis van werk en welvaart, bestaat er echter een schrijnende armoede. Als alle grote steden in ontwikkelingslanden kent ook Nairobi zijn krottenwijken, waar de mensen wonen die werden aangelokt door de stad, maar tot de ontdekking kwamen dat het leven daar moeilijk en zwaar is. Dan volgen in vele gevallen al gauw misdaad, en hoererij wat van Nairobi zeker niet één van de veiligste steden in de derde wereld maakt. Zij heeft buitensporige bezittingen, die lang niet altijd op even wettige wijze verkregen zijn. Het maakte haar bijna gehaat bij de bevolking, en het verhaal ging dat er altijd een vliegtuig klaar stond om haar bij overlijden van Kenyatta naar veiliger oorden te brengen. Stammentegen- Kenyatta ging er prat op dat onder zijn heerschappij veel aan de ontwik- keling van het platteland van Kenia StGlllllQGn is gebeurd, maar die bewering strookt in vele gevallen niet met de werkelijk heid. Een meer evenwichtige ontwik keling van stad en platteland is nooit van de grond gekomen, evenmin als aan het grootgrondbezit behoorlijk paal en perk is gesteld. De groeiende verschillen tussen arm en rijk in Ke nia zijn minstens zo in het oog sprin gend als de kloof tussen stad en plat teland. „Koninklijke familie" Want behalve een betrekkelijk isole ment van het land laat de overleden president Kenia ook grote sociale spanningen na. Kenia kent naast het leeuwedeel van de bevolking dat in armoede leeft een rijke élite. Daartoe behoorde niet in de laatste plaats Kenyatta's eigen familie, die vaak werd aangeduid als de „koninklijke familie" waarin zijn vierde vrouw Mama Ngina een hoofdrol speelde. Sceptici hebben wel gezegd dat één van Kenyatta's belangrijkste ver diensten is geweest, dat hij de tribale spanningen in het land (Tussen stam men) heeft doen veranderen in socia le spanningen. Wat overdreven heette het dan dat eerst de arme Kikoejoes (de grootste stam van het land) tegen over de Loeo's stonden (het tweede volk in grootte), maar dat nu Kikoe joes en Loeo's samen één front ma ken tegenover de rijke élite in het land. Gedeeltelijk mag dat waar zijn, feit is dat de stammentegenstellingen in het land mede bepalend zullen zijn voor de opvolging van Kenyatta. Hij zelf was een Kikoejoe die zijn af komst altijd heeft gekoesterd, en daarom niet voor niets zo gesteld was op traditionele dansgroepen van zijn eigen stam. In het begin van de onaf hankelijkheidsstrijd sloot Kenyatta leden van andere stammen uit, en hij wees Daniel Arap Moi aan als vice- president. Moi is lid van een kleine stam. en kon voor „mzee" (oude. wijze man, zoals Kenyatta werd genoemd) geen bedreiging vormen. Moi heeft onder de bejaarde president echter wel een steeds grotere greep op het staatsge- beuren gekregen, en hij wordt nu genoemd als compromis-kandidaat. Een andere naam die veel valt is die van de voormalige minister van bui tenlandse zaken Njorogoe Moengai. Maar het blijft gissen. Kenyatta's ei gen favoriet zou zijn steun en toever laat Mbiyoe Koinange zijn geweest, maar deze hoeft niet op steun van. brede lagen van de bevolking te rekenen. Daar komt bij dat Kenia weliswaar een parlement heeft, (een uitzonde ring in zwart Afrika), maar dac er maar één officiële partij is, Kenyat- ta's eigen Keniaanse Afrikaanse Na tionale Unie, KANU, waarvan hij sinds zijn vrijlating uit Britse gevan genschap de leiding heeft gehad. Aanvankelijk samen met Oglnga Odinga (een LoeoK, een makker uit de guerrilla en na de onafhankelijk heid vice-president. Wegens zijn radi cale houding werd Odinga echter al snel door Kenyatta ter zijde gescho ven. Hij richtte een eigen partij op. Enkele Jaren geleden trachtte Oginga Odinga via de KANU op het politieke toneel terug te keren, maar die opzet slaagde niet. Enkele mogelijke opvolgers van Ke nyatta hebben de dood gevonden. De populaire leiders Josiah Karioeki en Tom Mboya zijn vermoord, en de onwetendheid van Kenyatta daarbij overtuigde lang niet ledereen. De moord op Kenyatta's vroegere vriend en latere criticus Karioeki stortte Kenia in een ernstige politie ke crisis. Studenten kwamen in op stand. en het parlement murmureer de. Kenyatta greep met harde hand in. Hij dreigde de parlementsleden uit de partij te zetten waarmee zij ook hun kamerzetels zouden kwijt raken. Zijn twee belangrijke tegenstanders, onder wie de vice-voorzitter van de volksvertegenwoordiging, werden ge vangengezet. Kenyatta verzekerde daarna zijn on derdanen de macht over volk en va derland, partij en parlement weer vol ledig in handen te hebben. Maar Ke nyatta is niet meer. En één van zijn grootste fouten is geweest dat hij nimmer voor een opvolger heeft ge zorgd, waardoor Kenia nu een nog onzekerder toekomst tegemoet gaat dan bij het overlijden van „baba wa taifa" („vader des vaderlands") Jomo Kenyatta toch al het geval zou zijn geweest. t m onzer verslaggevers g IINGEN Aan de rijksunlver- 24ian Groningen wordt de benoe- rjTiot hoogleraar in het Neder- jjlstaatsrecht verwacht van mr. Jbonner, thans lid van het hof Jtitie van de Europese gemeen- Jen in Luxemburg. er was onder meer lid van de Ie van drie", die een onder- steld heeft naar de Neder- Bl[ aspecten van de Lockheed- affaire. Het rapport over rzoek trok in ons land nogal lacht in verband met de be- leid van prins Bemhard bij ik. Mr. Donner ls van 1945 tot gleraar aan de Vrije Univer- Tef) Amsterdam geweest. Verder onder meer voorzitter van het MSTAD (ANP) Een Ameri- tanker heeft 25 gevluchte Ha- opgepikt uit een zeilboot en "ombracht naar Curasao. De Haïti- jlie naar de Verenigde Staten uitwijken zijn op curagao door frul van Haïti opgevangen. Ze teruggestuurd naar hun va- Volgens Amnesty Interna is het een zeer moeilijke zo niet elijke zaak te voorkomen dat tianen teruggestuurd worden. KA college van advies van de Anti-Revo lutionaire Partij, voorzitter van de bond van Christelijk VHMO en lid van de staatscommissie inzake de grondwetsherziening. Volgens een woordvoerder van de fa culteit der rechtsgeleerdheid in Gro ningen ls het al enkele maanden gele den dat hij is voorgedragen. De be noemingen komen aldus de woord voerder over het algemeen nogal vertraagd af sinds de komst van de heer Pais als minister van onderwijs en wetenschappen. In Groningen wordt nu wel op een snelle afronding gerekend. Volgens de woordvoerder is de even tuele komst van mr. Donner zowel door de faculteitsraad als door het college van bestuur van de universi teit algemeen erg positief gewaar deerd. Hij wordt als veruit de meest gekwalificeerde kandidaat be schouwd. Het is de bedoeling dat mr. Donner de opvolger wordt van prof. mr. D. H. Meuwissen, die inmiddels in dezelfde faculteit ls benoemd tot hoogleraar rechtsfilosofie. Mr. Donner gaf een half Jaar geleden zelf tijdens een congres in Tilburg te kennen zijn functie bij het hof in Luxemburg wel te willen rullen voor een hoogleraarschap. Hij had een voorkeur voor Oroningen wegens een gezamenlijke publikatie van hem en de Groningse oud-hoogleraar Van der Pot. ze sportcorrespondent K" ERDAM Zwart Wit *28 speel- ïsii *ege het halve eeuwse bestaan Ke-wedstrljd tegen het Neder- oilitair elftal. De legermannen met 4-1. Militair Oranje 3e fi de elfde minuut een voor- via een strafschop, veroor- 43éioor Ton Paap. Harry Melis bord) benutte de elf meter aan- aald koel (0-1). Zwart Wit met 8cheffers (ex-Sparta Ton Rl tx-Feyenoord) en Oijs Zwaan u,., ns van Sparta) bood goed par- de meer aanvallende militai- er een hoog tempo uitpersten in de 70e minuut 2-0 voor de a#en uit een afstandsschot door Harry Melis (0-2). Drgebroken Jack van der Berg stand vij fminuten daarna tot ugbrengen. Chris Riemens JC) maakte de afstand weer '(1-3) terwijl Peter Boeve van voor de 1-4 eindstand Mr. A. M. Donner chter: Van wers: 1.000. Van een onzer verslaggevers MAASTRICHT Het onderzoek van de politie naar de bankoverval van maandag in Maastricht heeft nog geen resultaat opgeleverd. Wel is er een grote hoeveelheid Informatie ook van de zijde van het publiek binnengekomen, die thans wordt ver werkt. Gisteren begon ook een uitge breid buurtonderzoek in alle wijken, waar de daders zich hebben bevon den tijdens de achtervolging, om meer gegevens over hen te verkrijgen. Zowel de Duitse, als Belgische politie en Interpol zijn ingeschakeld bij de opsporing Gebleken is dat de overvallers geen cent hebben buitgemaakt Geld dat zij in hun eerste auto, waarmee zij zich klem reden, moesten achterla ten. komt overeen met het door de Algemene Bank Nederland gemist bedrag van 365.000 De vijf daders zijn mogelijk afkomstig uit Wallonië, vermoedelijk uit Luik. Overleden De oud-burgemeester van Sittard, H. M. J. Dassen is op 68- jarige leeftijd in zijn woning in Sit tard overleden. De heer Dassen be gon zijn loopbaan op de Heerlense gemeente-secretarie. In 1941 volgde zijn benoeming tot directeur van het gewestelijk arbeidsbureau in Heerlen. Van 1946 tot 1952 was hij lid van de Tweede Kamer voor de KVP. In 1949 volgde zijn benoeming tot landdrost van Tudderen, de zogenaamde „zelf kant", een door Nederland gean nexeerd gebied bij Sittard. In 1963 legde hij deze functie neer. Van 1952 tot 1959 was Dassen burgemeester van Schaesberg, van 1959 tot aan zijn pensionering in 1975 was hij burge meester van Sittard. Hij was officier in de orde van Oranje Nassau en ereburger van Sittard. PRIJS De Vening Meineszprijs - 1976 voor jonge onderzoekers is giste ren door prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, voorzitter van de Neder landse Organisatie voor zuiver-we tenschappelijk onderzoek ZWO. uit gereikt aan dr. N. van Breemen te Wageningen. De prijs ls nu eerst uit- gereikt omdat dr. Van Breemen op het moment van toekenning onder zoek naar de rijstcultuur op de Filip pijnen verrichtte. Hij heeft eerder een onderzoek in Thailand ingesteld. SYDNEY (Reuter) In de Long Bay gevangenis, de grootste van de Au stralische stad Sydney, hebben op roerige gevangenen dinsdag branden gesticht en gepoogd uit te breken. Volgens een woordvoerder van de ge vangenis zijn ongeveer 30 gevange nen gewond. DEN HAAG (ANP) Met ingang van 1 Januari 1979 zullen ruiters voor het rijden op alle terreinen van de Vereni ging tot behoud van natuurmonu menten in het bezit moeten zijn van een ruiterbewijs, dat men bij zich moet hebben. Dit heeft het bestuur van de vereniging besloten. Voor de grotere terreinen waar ruiter paden aanwezig zijn geldt nu al een vergunningenstelsel. Dit wordt uitge breid in die zin, dat nog uitsluitend aan houders van een ruiterbewijs een vergunning tot het rijden in die ter reinen zal worden uitgereikt. Het ruiterbewijs dat vorig Jaar op initiatief van de hippische verenigin gen zelf tot stand is gekomen, beoogt onder andere het gedrag van de ruiter in de natuur te verbeteren. MAASTRICHT (ANP) Mr. W. J. van Bennekom, de advocaat van het RAF-lid Folkerts wil voorkomen dat het aanvullend uitleveringsverzoek wordt behandeld in de rechtzaal vap het huis van bewaring in Maastricht. Van Bennekom vindt dat de open baarheid van de rechtzitting ernstig in het gedrang komt, wanneer Fol kerts niet in het paleis van justitie in Maastricht voor de rechtbank ver schijnt. „Dat is een omgeving waarvan zoveel suggestie en spanning uit gaat, zo beladen, en die zo weinig lijkt op de omgeving waarin gewoonlijk recht gesproken wordt. Om redenen van efficiency, veiligheid en verkeers maatregelen wordt er een akkoordje gemaakt met behoorlijke rechtsple ging". aldus de advocaat van Fol kerts in een kort geding dat hij tegen onder meer de Staat der Nederlanden had aangespannen. Mr Groen, die namens de Staat op trad zei dat er voldaan is aan de wet die zegt dat de rechtszaak moet wor den gehouden „ten de hoofdplaats van het arrondissement". Volgens mr Groen wordt de zaak in de volle open baarheid behandeld, omdat ledereen die zich aangemeld heeft een plaats kreeg toegewezen en belangstellen den ook op de dag van de zaak bin nengelaten worden. Vandaag wordt er uitspraak gedaan. Morgen wordt het aanvullend uitleve ringsverzoek behandeld. Waarom moet een meloen altijd rond zijn, vroeg de Japanse ontwerper To- moyuki Ono zich af en prompt begon hij bij wijze van grap proeven te nemen met het kweken van vierkant fruit. Hier het resultaat vierkante meloenen van zijn inmiddels se rieus geworden hobby. Ono heeft op zijn kweekwijze, die hem ook vier kante tomaten en achtkantige kom kommers heeft opgeleverd patent aangevraagd. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Sinds maandag is er een nieuwe piratenzender in de lucht, die zendt vanaf een kustvaar der in de Noordzee. Het station heeft als naam gekozen „Radio Delmare" en zendt uit op 192 meter op de mid dengolf. De kustvaarder „Aegir", waarop het station zich bevindt, ligt zeven kilo meter buiten Goeree en voert de Pa namese vlag. Volgens het ook door Nederland on dertekende verdrag van Straatsburg van 1974, is het verboden hulp te verlenen aan piratenzenders. Hoewel buiten de territoriale wateren niet tegen het station kan worden opge treden, is elke hulp ook bevoorra ding dus strafbaar. TEXEL (ANP) Er zijn nieuwe moei lijkheden ontstaan rond de plannen tot de bouw van een dubbeldekse veerboot voor Texel, doordat de mi nister van Verkeer en Waterstaat niet bereid ls een investeringssubsidie het gaat om tien miljoen gulden te geven. De minister stelde dat de boot geen zeeschip ls. waardoor een bijdrage op grond van de investeringsregeling niet kan worden toegekend. De Texelse veerdienst, de NV Teso. zal. nu trachten steun te verkrijgen vla het ministerie van Economische Za ken. waar men positief staat ten op zichte van de bouw Om geen tijd meer te verliezen is echter al contact opgenomen met de werf Jos Meijer in het Duitse Papen burg, omdat men in Duitsland wel licht tot een gunstiger financiële re geling kan komen. In eerste instantie zou het Rljn-Schelde-Verolmecon- cern de dubbeldekker bouwen. ADVERTENTIE VoordelignazomerenopTexel. Hotelarrangementen: 3-daagse reis vanaf 183,-, 5-daagse reis vanaf f152,- 8-daagse reis vanaf f245,- (2. resp.4 of 7 dagen volpension met bootvervoer en verzekering,vanaf 19). Of vraag de Bemiddelingsbrochure voor bungalows, appartementen en huizen. Inlichtingen en boekingen VVV Texel, Postbus 3, 1790 AA Den Burg. Tel. 02220-28 44. Publikatie in tamrnwerking met het Nationaal Bureau voor Toename, Den Haaf- SBSS

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9