Hond dreigt probleem te worden >e tekening van een lezer rouw Commentaar van agt was net een scholier Overheid moet strakker beleid voeren iden uit mouwen (1) binden uit mouwen (2) HET WEER door Hans d« Jong Weerrepporten LAATSTE STEEN BELEGD DOOR. Zïïiits: -pNV: Or NOTA BOUWBELEID DIEPTEPUNT SOCIALE WONINGBOUW Koel perspectief Strandweer fietsen benauwend op slot "^NSDAG 23 AUGUSTUS 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 aaie zomerweer van de afge- j dagen heeft het bestuur van veede-Kamerfractie van het er niet van kunnen weerhou ten dikke streep te zetten de vakantiepret. In een liefst zes punten tellende ver maakt het bestuur duide- |dat problemen zich hebben stapeld en dat de handen no- t de mouwen moeten om nog te voorkomen. Het politie- drijf heeft nu lang genoeg legen, vindt het CDA. Ie zes punten eens rustig op at inwerken kan de CDA- geen ongelijk geven. Bij- >eeld is er de duidelijk waar- Q ibare terugslag in de woning- 'i Dat is een verontrustend -- hijnsel, zowel vanwege zijn :ieve effecten op de werkgele- ïid, maar ook omdat er nog ontoonbare behoefte aan wo rn bestaat. Vanwaar dan toch Joor niemand gewenste terug- jk gezegd heeft de regering >p tot nu toe onbevredigend igeerd. Een vorige week ver- ien nota ademt zelfs een sfeer helpen. Er is weliswaar geld be schikbaar gesteld, maar ja, als ge meentebesturen en woningbouw verenigingen geen plannen heb ben, wat moeten we dan? Eenvou dig is zo'n antwoord op die vraag natuurlijk niet, maar er mag ook geen aanleiding tot berusting zijn. Terecht wil de CDA-fractie hiero ver daarom zo spoedig mogelijk met de regering een debat. Minstens zo urgent is de kwestie van de illegaal in ons land verblij vende buitenlandse werknemers. Aan dit probleem legt mede ten grondslag, dat werkgevers deze mensen met minimaal risico (enke le tientjes boete) en optimaal ren dement (geen belasting- en specia le premies inhouden, geen opzeg termijnen in acht nemen bij ontsla gen, niet zorgen voor voldoende huisvesting) in dienst kunnen heb ben. De CDA-fractie vindt daar om dat krachtig optreden tegen deze „illegale werkgevers" ge rechtvaardigd en geboden is. Dat dit nog niet gebeurt komt doordat de Eerste Kamer een daartoe strekkend wetsontwerp na ander half jaar nog niet in behandeling heeft genomen. De regering (als eerst aangewezene om op haast aan te dringen) en de senaat had den best wat meer vaart achter deze zaak kunnen zetten. door Barend Mensen DORDRECHT Gaat het in Nederland met de hond uit de hand lopen? Raakt de „trouwe viervoeter", „de vriend door dik en dun", het extra kind in menig gezin, in opspraak? Als het zo is en het lijkt erop dan ligt ook dit alweer aan de mens en niet aan het dier. C auwheid en lijdelijkheid. Bij- jeeld waar de betrokken be- 2 dieden vaststellen dat de re- -U het in feite ook niet kan IDA-fractie schiet andermaal kwestie uit te spreken, e roos waar het op spoed ;e1 ""S1 de ombuigingsnota „Be- *01 to KoVtnnrlolon pn rip fm '81" te behandelen en de ch ontwerpen inzake de grondpo- ko in te dienen. Het zijn geen oudige zaken. Maar zeker ook problemen, die de tijd van- gjwel zal oplossen. Voor Bestek 2 eldt, om maar iets te noemen, :rke mate het probleem van de i schappelijke aanvaardbaar- 1Steeds duidelijker wordt (zie jorbeeld elders in deze krant >pstelling van het CNV) dat talgroepen in de samenleving lyr pecifiek voor ambtenaren en re ile verzekeringstrekkers toe- 'ijichte matiging niet accepteren. [e bodem kon daarmee 'weieens ti r het regeringsplan wegzin- fer is daarom alle reden voor ^volksvertegenwoordiging zich "„Ntfpoedig mogelijk over deze '"1 Urgent is ook een goede regeling van de grondpolitiek, al was het alleen al omdat de prijzen van landbouwgrond de laatste tijd de pan uitrijzen. De CDA-fractie heeft met deze zo kort na de va kantie toch wel opvallende verkla ring, zeker niet de simpelste weg gekozen. Die weg zal haar door zowel politieke mee- als tegenstan ders ook niet makkelijk in dank worden afgenomen. De oppositie kon weieens het gevoel hebben, dat haar de politieke wind uit de zeilen is genomen en omgekeerd zal de regering wellicht het gevoel besluipen wat al te oppositioneel op de vingers te zijn getikt. Er zijn echter hoe dan ook urgente zaken aan de orde gesteld, die om een oplossing vragen. En daar gaat het in eerste instantie om. Het hondenbezit is de laatste jaren aanzienlijk toegenomen. De omvang van de hondebevolking van dit land is moeilijk na te gaan. De schatting dat om en nabij de helft van het aantal gezinnen er een hond op na houdt lijkt niet gewaagd. Gemiddeld dan. want er zijn mensen die er drie hebben, vier of zelfs vijf. Als het nu maar iedereen-bij de aan schaf van zo'n huisdier een welover wogen keus deed. geen onzuivere mo tieven als status of na&perij een rol speelden, als men zich van zijn ver plichtingen jegens de hond bewust was en zich aan de regels hield die de gemeenschap stelt, dan zou er geen reden tot bezorgheid zijn. Maar er zijn buurten waarin op een bepaald moment van een hondenexplosie sprake is. De ene buur na de andere ontpopt zich plotseling als hondeliefhebber. De zielige verhalen over honden, die door hun met vakantie gaande bazen maar ergens worden gedropt, kent iedereen. De klachten over verontrei niging van straten, plantsoenen en perken klinken steeds luider en er doen zich gevallen voor van loslopen de honden die mensen aanvallen. In Dordrecht werd vorige week een grote hond met een verdovingsge weer in slaap geschoten en vervol gens in het plaatseijke asiel afge maakt nadat hij een paar weken lang de bewoners van een wijk de stuipen op het lijf had gejaagd door er zo af en toe een te bijten. Uitgerekend in een speeltuin kon hij eindelijk wor den gevangen en onschadelijk wor den gemaakt. Twee dagen later beet een hond een kind in het gezicht. Wie berichten over dergelijke geval len leest spreekt van „valse" of „on betrouwbare" honden. „Niemand staat stil bij de ware oorzaken van op ongelukken uitlopende agressivi teit", zegt de Dordtenaar John van der Eist. Hij is een van de achtdui zend mensen die zich als lid van een politiehondenvereniging (het over koepelend orgaan van die clubs is de Koninklijke Nederlandse Politiehon denvereniging) bezighouden met de dressuur van honden en zich daarbij verdiepen in de psychologie van de hond en de typische kenmerken van de verschillende rassen. Van der Eist kan het niet hebben dat in gevallen als deze het accent ver keerd gelegd wordt. „Er is," zegt hij, „een reeks van oorzaken aan te wij zen voor, wat dreigt te worden of het al is, het hondenprobleem. Er zou van overheidswege dan ook een strakker beleid moeten worden gevoerd want het moet natuurlijk niet zo worden dat je nu bij wijze van spreken niet meer op straat kunt komen vanwege de hondepoep en dat over een jaar of vijf niet meer kunt doen vanwege door honden opgeleverd gevaar." Als eerste oorzaak noemt hij het on verstand van veel mensen die „zo maar" een hond nemen. Afgezien van de vraag of zij beseffen wat er in het algemeen aan het houden van een hond vastzit kan gezegd worden dat zij zich in een avontuur storten dat goed maar ook fout kan aflopen. Wie een hond wil moet zich ervan overtui gen óf het dier past bij zijn gezin en of zijn karakter past bij dat van de gezinsleden. Hij moet de eigenschap pen van de hond afwegen tegen het doel waarvoor hij het beest wil gaan houden. De asiels zitten vol met hon den die „tegengevallen" en dus weer opgeruimd zijn. Al gauw een last Van der Eist: „In het begin gaan ouders of kinderen blijmoedig met het dier uit. Maar vaak wordt dat al gauw een last. Wat gebeurt er dan? De hond moet het zelf maar uitzoe ken. 's Ochtends gaat de deur voor hem open en wanneer hij terugkomt wordt dan wel afgewacht. En dit ter wijl het het oog op het verkeer en mogelijke overlast vrijwel overal de bepaling geldt dat honden moeten zijn aangelijnd." John van der Eist noemt de „loslo pende hond" het grootste probleem. Zo'n dier loopt voortdurend gevaar geplaagd te worden door kinderen. Het blijft daarbij van zijn kant mees tal bij grommen en zijn tanden laten zien. Als het jennen echter eindeloos doorgaat, houdt het zenuwachtig ge worden dier het niet meer. Dat kan met iedere hond, van welk ras ook, gebeuren. Je zou haast zeggen: het meest in de mensenwereld geïnte greerde dier is niets menselijks vreemd. Trouwens, „menselijk" is de hond ook wat betreft de stress die voortkomt uit het gejaagde en la waaiige leven. Hondevangers „Tegen het euvel van de loslopende hond zou de overheid streng moeten John van der Eist: hondensporters streven naar een optimale relatie tussen mens en dier. Voor het opbouwen van zo'n relatie moet in de eerste plaats de mens geschikt zijn. Dat geldt overigens net zo goed voor de „gewone" baas van de „gewone" hond! optreden. Er zijn gemeentelijke ratte- vangers, er zouden ook weer honde vangers moeten zijn. De hondepen ning zou weer moeten worden inge voerd om terstond te kunnen zien of een hond nog wel een baas heeft en of de baas aan zijn verplichtingen vol doet. Iedere zogenaamde dierenlief hebber die zijn hond op het trottoir of op gazons zijn behoefte laat doen zou onherroepelijk een bekeuring moeten krijgen. Er zijn wijken waar de dage lijkse hondenultlaat gewoon een plaag is. De over het algemeen in veel te geringe mate gesubsidieerde asiels, die honden afstaan tegen een vergoe ding, zouden er strakkere regels op na moeten houden wat betreft de tijd die een hond daar kan verblijven." „Hoe triest het ook is, als zich na enige tijd geen koper meldt zou men het dier moeten laten inslapen. Bo vendien zou men over de te verkopen honden maar dat is uiteraard een moeilijk punt meer informatie moeten kunnen verstrekken. Nu is het zo dat bij voorbeeld een angstbij- ter, een keffer, een niet zindelijke of een agressieve hond, die opgeruimd is, weer in de circulatie kan komen. En dat loopt onherroepelijk op een volgende teleurstelling uit." Neem een rashond John van der Eist geeft grif toe dat een hond van het vuilnisbakkenras alleraardigst kan zijn, trouw, waaks en beantwoordend aan alle eisen die men doorgaans aan een hond stelt.. Toch adviseert hij een rashond te nemen. Daarbij komt hij terug op de „gok" die veel mensen nemen. In een vuil nisbakkenras je kunnen de goede maar ook de door niet ledereen zo te waarderen eigenschappen van ver schillende rassen verenigd zijn. Met een rashond weet men beter waar men aan toe is, daar men althans de eigenschappen van het ras kan na gaan en kan afwegen tegenover zijn verlangens of het doel waarvoor men de hond wil hebben. De stamboom is er niet (alleen) voor de status maar ook om een indruk te krijgen van de kwaliteiten èn feilen van het voorge slacht. Ook de rashond schijnt echter aan het devalueren te zijn. John van der Eist: „Als je tien jaar geleden bij voorbeeld een Duitse herder kocht, was dat meestal een goede hond. Nu wordt er de goede fokkers niet te na gesproken met veel rassen soms op onverantwoorde wijze gefokt. Dat gebeurt omdat de vraag zó groot is dat het fokken, normaliter een Jaren lange zaak. een zeer winstgevende bezigheid is geworden. Ook op dit terrein zou de overheid sanerend moeten optreden." Slachtoffer Van der Eist wil met dit alles zeggen dat er met de honden sprake is van een wildgroei die nodig beteugeld moet worden. De hond dreigt het slachtoffer te worden van menselijk onverstand, ongeduld, onverschillig heid. praalzucht, geldingsdrang, kor tom van veel dat niets met dierenlief de heeft te maken. Een wens van Van der Eist is dan ook nog dat aan de dierenbescherming ten opzichte van de hond meer bevoegdheden worden toegekend. Voorkomen is beter dan genezen en daarom moet men vooraf weten wat men met een hond voor zich zelf begint en wat voor dier men in huis haalt. Er zijn honden die zeer moei lijk aan de wil van de mens te onder werpen zijn. Toch zie je er mensen mee zeulen. Dit zijn echter veelal dieren voor de liefhebbers die in de sport, die zij aan de dressuur beleven, streven naar een optimale relatie tus sen mens en dier. Een hond is geen luxe of gebruiks voorwerp. Hij is een levend wezen met een eigen karakter. Daar is he laas nog niet iedereen achter. „Pro bleemhonden zijn er niet zo veel," aldus Van der Eist. „Als er moeilijk heden zijn kunnen altijd de zoge naamde overigens niets met africh ting te maken hebbende gehoor- zaamheidsscholen of welwillende hondensporters uitkomst bieden. Probleemmensen, die het uit de hand laten lopen, zijn er echter weL Te veel! ekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, msterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een oekenbon. ci.v.rv '.J* ?r \.'T •/iï-V'. V -RyKSOl/ERHEID AUGUSTUS 1978 De natuur laat zich niet altijd in de (weer)kaart kijken. Zo werd in het radio-weerbericht van maan dagmiddag de verwachting uit gesproken, dat een koufront, over de Noordzee naderend, bij aankomst in ons land dermate zou zijn verzwakt, dat het geen regen meer ging produceren. Niet juist. Achttien uur later volgt een correctie: dinsdagmor gen vroeg werd gezegd dat het koufront, over de Noordzee en Engeland op weg naar Neder land, 's avonds en in de eropvol- gende nacht regen zou brengen, Een volmaakt tegengestelde conclusie dus. Nu is het niet zo, dat ik mij verkneuter over missers van col lega-weervoorspellers, maar het spijt mij achteraf niet, dat is maandagmorgen in mijn radio praatje via de NCRV-microfoon datzelfde koufront regen en eventueel onweer had toege dacht. Gistermiddag logen de gegevens uit Engeland er niet om. Het station Finningley aan de Engelse oostkust kreeg dins dagmorgen vijf millimeter regen, Milford Haven in zuidwest-Wales elf millimeter. Aberporth in de omgeving zeven en Manchester vijf millimeter. Al die stations met regen meldden tegelijk een.stijgenden barometer. De temperatuur was gistermiddag in Engeland om twee uur: 15 tot 18 graden Celsius tegenover Vlis- singen 21, De Bilt en Maastricht 24 graden Celsius. Nu is het bepaald niet zo, dat de nattigheid die vannacht en van morgen ook ons land bereikt zal hebben, het sein totaal op rood heeft gezet. De natte strubbelin gen gepaard gaande met wolken velden doen zich voor tijdens de overschakeling van het ene op het andere hogedrukcentrum. Bij Ierland vormt zich momen teel een nieuw hogedrukgebied, dat toeneemt tot 1022 millibar. Het zal een belangrijke rol spe len ten aanzien van het weer in de tweede helft van deze week. De Britse eilanden verwachten er droog, zonnig en warm stra lend weer van, maar de noorde lijke en oostelijke gebieden van Schotland staan meer bloot aan storingen. En dit nu wordt ook juist het zwakke punt wat be treft de verdere weersontwikke ling in ons land. Afgaand op de computerkaart voor vrijdag uit Parijs, zitten wij tegen die tijd nog op rozen: hele maal opgesloten in het maxi mum met droog weer en tempe raturen tot 22 graden in het bin nenland. Maar de Engelse weer kaart voor vrijdag situeert het genoemde hogedrukgebied na drukkelijk ten westen van Ier land, wat voor de Lage Landen inhoudt: een opgangkomende noordwestelijke en later noorde lijke stroming. Het zal donderdag en vooral vrij dag wel tot zonnige perioden ko men en regen van veel betekenis is dan niet te verwachten, maar het weer zal toch met name aan het strand koel zijn met geen hogere temperaturen dan 18 gra den in verband met de oplandige wind. Bovendien wordt de situa tie tijdens het eropvolgende weekend toch wel weer wat precair. Die argwaan wordt nog versterkt na het doorsnuffelen van de nieuwste Amerikaanse compu- terkaarten, geldig voor zondag middag. „Washington" ziet een kou-inval op ons afkomen. De kaarten tonen een langgerekte hogedrukzóne van de Azoren tot IJsland en tegelijk een hogedru- kuitloper via zuidoost-Frankrijk naar de Zwarte Zee. Boven Fin land ligt een depressie van 2 mil libar. Daar tussenin staat een noordelijke tot noordoostelijke aanvoerstroming via de Noord zee en onze omgeving tot de Alpen. Dit kan er op wijzen dat de laat ste dagen van augustus bepaald niet zomers zullen verlopen. Bo vendien kunnen er met die noor delijke stroming heel gemakke lijk nieuwe storingen meekomen en uit ervaring is bekend, hoe gemakkelijk daarbij van de Noordzee wolkenvelden meeko men. Al met al zijn de verdere vooruitzichten toch niet al te da verend, lijkt mij. Vandaag eerst nog bewolkt en wat regen of een bui, daarna opklaringen. Zwakke tot matige noord-, naar noordwest draaien de wind, koel, lucjit en zeewater achttien graden. Verdere voor uitzichten: zonnige perioden maar aanhoudend koel. weerrmporUn van gisteravond 17 uur Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente VUsstngen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Fran Wort Ocnève Helsinki Innsbruck Klagenlurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid onbewolkt hall bewolkt licht bew. licht bew. onbewolkt zwaar bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. licht bew. licht bew. licht bew onbewolkt onbewolkt Mallorca München Nice Osio Parijs Rome Spilt Stockholm Wenen ZOertch Casa Blanca Istanbul Tunis onbewolkt onbewolkt onbewolkt Ucht bew. onbewolkt Ucht bew. zwaar bew. onbewolkt licht bew onbewolkt Ucht bew. onbewolkt Ucht bew half bewolkt onbewolkt Ucht bew. onbewolkt zwaar bew onbewolkt Ucht bew zwaar bew. onbewolkt Ucht bew gen 6.45-19.01, Hartngvl terdam fl 08-21.13, 8chevenlngen 7.51-20 14. IJmul- den 8 35-20 58. Den Helder 0.10-12.38, HarUngen 2.41-15 00. Delfzijl 5.00-17.10. „Kamerdebatten hebben niet al leen ten doel informatie te krij gen, maar ook om te imponeren op wie luistert en kijkt: mensen buiten de Kamer". Dat het zo toegaat in de Tweede Kamer hebben vijf scholieren uit de mond van premier Van Agt zelf gehoord. Ze mochten als le zers van Keesings scholierenblad 'Blikopener' op bezoek bij de mi nister-president. zoals andere le zers van het blad zich hebben opgegeven voor een gesprek met een sportheld of een bekend tele visie- of showfiguur. Vertelt de premier zoveel nieuws aan scholieren? Aan het verslag ln het septembernummer van Blikopener te zien, niet, maar de vijf stelden dan ook alleen de vragen die hun en hun leeftijdge noten interesseren. Zo wilden ze wel eens weten of Van Agt de Interruptie-microfoon ln de Ka mer niet een erg hinderlijk ding vindt. „Vaak wel", was het ant woord. „maar anderzijds: het ver levendigt sterkt het debat. Het maakt het pittiger, aardiger, boeiender voor de luisteraars. Als er een overmatig gebruik van wordt gemaakt is het heel sto rend. omdat je dan de kans niet krijgt een verhaal te houden dat uit één stuk is. Dan schiet de interruptie zijn doel voorbij en ik kan helaas niet ontkennen dat het soms zo toegaat". En als zo'n debat door de televisie uitgezon den wordt? „De invloed van de televisie op de Kamerdebatten is zonneklaar. Ze worden uitvoeri ger, pittiger, soms agressiever naarmate er meer televisie is. Nummertjes maken". Behalve als het oorlogsmisdadi gers betreft is mr. Van Agt tegen de doodstraf. Dat wisten de vijf scholieren vermoedelijk al, maar ze wilden het toch nog eens dui delijk van hun gastheer horen: „Ik geloof niet dat de doodstraf in vredestijd ons naar een recht vaardige maatschappij brengt, zeker niet toegepast op politieke geweldenaars, want daarmee worden ze tot martelaars ge maakt". Een vraag die hun bezoeken af leggende medescholieren vast ook aan hun sporthelden of t.v.- sterren stellen: „Krijgt u wel eens reacties van mensen die u op straat zien lopen? Negatief of po sitief?" Volgens de premier ge beurt dat heel vaak, en meestal krijgt hij positieve reacties. „Het komt wel eens voor dat je wordt nageroepen: Van Agt oprotten! Dat komt wel eens voor. De meeste mensen zijn aardig, ko men je een hand geven, vragen om een handtekening, zeggen dat ze Je gisteren op de televisie heb ben gezien en 'je was best goed'. Het kan erger dan alleen maar naroepen: worden er wel eens to maten naar hem gegooid? „Niet op mij, maar dat kan nog komen. Het is de vroegere ministers Van Doom en Westerterp overkomen. Maar afkloppen: wat niet is kan komen". En hoe staat de minister-presi dent tegenover journalisten? „Kritische journalistiek is nodig in een democratie, om de macht hebbers bij voortduring onder toezicht te houden. Dat is een van de meest wezenlijke functies van de journalistiek. Maar onder toezicht staan kan heel lastig zijn, voortdurend achtervolgd te worden is vermoeiend. Ik heb wel eens ogenblikken waarop ik naar aanleiding van de nabijheid van journalistten verzuchtingen slaak die niet in de parlementaire taal gesteld zijn". In de nabijheid van de scholieren heeft hij zich ingehouden. Die zijn er dan ook haast nooit en zijn waarschijnlijk minder lastig. Deze scholieren hebben het tenminste gewoon een fijn gesprek gevonden: „Mi- nlster-presidant Van Agt was net een scholier onder medescho lieren". onmatig kijken, allemaal kan los komen. Om te beginnen zullen de aanschafkosten van eenvoudige gezelschapsspelen ln het zieken fondspakket dienen te worden opgenomen. Ook verdient het aanbeveling de klok zowel 's zo mers als 's winters minstens drie uur vooruit te zetten, zodat de ex- verslaafde 's avonds om 23.00 uur 20.00 uur oorspronkelijke tijd) naar bed kan gaan zonder het gevoel dat hij iets mist." Nijlpaardmoeder Rosi van de dierentuin in Stuttgart wipt hier handig haar jongste kind uit het bassin. De kleine is nog erg jong en moet van moeder af en toe een zetje in de goede richting hebben. Rosi draait daar haar poot niet voor om. Dit is al het zesde kind dat ze in Stuttgart grootbrengt, zodoende. Laatst was er een documentaire op de t.v. over het experiment in Duitsland, waarbij twee gezinnen het vier weken zonder televisie deden. Na afloop zei een van de deelnemers: „Als iemand Je komt vragen of Je aan zo'n experiment wilt meedoen, ga er dan alsje blieft niet op ln. Het is verschrik kelijk!" Een benauwend ver schijnsel, noemt Herman Post dat nlet-buiten-de-t.v.-kunnen. In het omroepblad Studio schrijft hij: „Het komt nog eens zover, dat er speciale klinieken voor t.v.-verslaafden moeten wor den ingericht. Ik stel me voor dat het programmablad tegen die tijd uitstekende diensten zal be wijzen als hulpmiddel bij het af kicken. We mogen ons trouwens best al zorgen gaan maken over de te voorziene ontwenningsver schijnselen. Je moet er niet aan denken wat er, na al die Jaren Verschillende Jonge, onderne mende Nederlanders hebben dit Jaar een poging gedaan om per fiets de Noordkaap. het noorde lijkste puntje van het Noorse vas teland, te bereiken en weer terug te fietsen ook. Of ze het allemaal gehaald hebben is een tweede, maar in elk geval was er vorig jaar wel al iemand in ge slaagd. De vader van Hans van Doorne uit V/olfheze schreef ons, hoe zijn zoon ln één maand via Duitsland. Denemarken, Zweden en Finland in z'n eentje naar de Kaap fietste (waar hij meteen rechtsomkeert moest maken om dat er helemaal niets was waar hij zich kon warmen of een hapje eten) en vervolgens twee maan den door Noorwegen reed; hij kwam er zelfs nog mét foto in een plaatselijke krant. Toen hij na drie maanden thuis kwam gaf zijn kilometerteller de afgelegde afstand aan: 6660 kilometer. Een hele prestatie, maar nog niets vergeleken bij de 38-Jarige West duitser Heinz 8tucke. Die doet alles op de fiets en heeft zodoen de ln zestien Jaar honderdvijftig duizend kilometer afgelegd. Hon derdvijf landen heeft hij al be zocht, waaronder Alaska, en ver der peddelde hij door het Amazo ne-oerwoud en het Himalaya-ge- bled. HIJ fietst onverdroten door. Blijkbaar heeft hij de beschik king over evenveel UJd als geld en dus is zijn prestatie ln feite niet te vergelijken met die van „onze" lange-afstand-fietsers. Waar deze Heinz Stucke woont hebben we niet kunnen achterha len; vermoedelijk is hij dat zelf intussen ook vergeten. Omdat er nog altijd veel fietsen worden gestolen, wordt er ook steeds dieper nagedacht over be tere sloten. Helemaal nieuw is het ln Amerika uitgevonden ka- belslot dat voor- en achterwiel tegelijk vergrendelt. Eén lange, stalen kabel zorgt daarvoor. Het slot schijnt erg goed te voldoen, maar hoe het werkt als Je een tandem moet afsluiten ts nog niet duidelijk. Laat staan als Je een fiets voor drie of voor nog meer personen hebt. Want die bestaan, verzekert de „stichting: flets!" ln Amsterdam: de Franse Oitane- fabriek levert desgewenst een trio, quatro of quintuplo, voor drie, vier en zelfs vijf fietsers dus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5