DA wil spoed zetten chter de grondpolitiek Spoorwegen voeren jaarkaart in Kabinet wil haast maken met abortus Zorgen om jacht op watervogels tfV en bezuinigingen PvdA: wedde-verlaging voorlopig opschorten achutisten verkochten zegels Fleurop voor. |t procent in verslaafd Ministers niet eensgezind ijzorgd over stijgende landbouwprijzen Schadeproces na ramp op Tenerife Vrijdag beslissing over gas-terminal Andere mogelijkheden bestuderen Faillissement in Ambtenaar gaat boekje te buiten Melmona gevreesd De heer Reinderhof heejt zich op een Onbeperkt reizen voor 185 gulden per maand gezinsleden voordeliger Betaling hoeft niet inééns igkok TROUW/KWARTET :hutisten van de paraclub Icarus uit Nieuw-Loosdrecht overhandigden gisteren in Den de directeur van de PTT, de heer Leenman, de eerste exemplaren van een serie nier-, en Rode-Kruispostzegels. De heer Leenman verkocht de zegels daarna aan mevrouw Veder-Smit, de staatssecretaris van volksgezondheid. Idige situatie is voor de fractie nvaardbaar," aldus een giste- gestelde verklaring van het s actiebestuur. Daarin wordt )inet een aantal wensen voor- en, niet alleen op het vlak van I olitiek, maar ook van woning- het straffen van werkgevers 1 ;alen in dienst hebben en de ng van oorlogsmisdadigers. A-fractie noemde gisteren een kwesties, dat kort na de afloop II reces (volgende week) in de r aan de orden moet komen. i PvdA blijken bezorgd te zijn i woningbouw in ons land. De wil minister Beelaerts van ,id (volkshuisvesting) aan de i telen „omdat de woningbouw en onaanvaardbare beperkin- ta de sociale woningbouw op het program staan." Ook het CDA wil opheldering over „de terugslag in de woningbouw." Een „nadere ondervra ging" van de minister wordt door het fractiebestuur in het vooruitzicht gesteld. Verontrustend De PvdA heeft nog een aantal „ver ontrustende ontwikkelingen" gesig naleerd gedurende de twee maanden, dat de Kamer op reces is. Daartoe behoren: inkrimping van de ontwik kelingshulp aan een vijftal landen, de „provocerende benoeming van een CDA-burgemeester in Nijmegen," terwijl ook de „ondoordachte uitla tingen" van vice-premier Wiegel over de betrekkingen met Rusland de PvdA ontstemd hebben. In de CDA-verklaring wordt gepleit ii Volg van pagina 1 irag van ruim een miljard bij tfe uitkeringen komt voor het s deel van de laagste uitkerin- ociale minima"). Ook die wil ring laten vallen onder de kor- n een half procent per half (volg zal dan zijn dat de koop van de sociale minima zal ach- bij de koopkracht van het De, achterstand zou met een half procent per «armee zou dus de bestaande ing tussen sociale minima en Umloon niet langer onverkort l gehandhaafd. eft het kabinet met nadruk roken dat de koopkracht van ale minima niet zal dalen. Zou Dr de bezuinigingsmaatregelen Amhtpnarpn reigen. dan zullen die maatre- Aiuuiwuueii orden veranderd of vertraagd. Het probleem voor de CDA-fractie is echter dat andere bezuinigingen zou den moeten worden voorgesteld, wanneer zou worden besloten niet akkoord te gaan met de halfjaarlijkse korting wat betreft de sociale mini ma. Het CNV is nu tegen de halfjaar lijkse korting, niet alleen wat betreft de sociale minima maar voor alle sociale uitkeringen. De CNV-bestuur- ders wilden in het gesprek met het fractiebestuur van het CDA gisteren niet ingaan op de vraag hoe dan het belangrijke gat in de bezuinigingen gestopt moet worden. Als er beslist zoveel bezuinigd zou moeten worden, kan dat beter worden bereikt via al gemene matiging van inkomens met verdeling naar draagkracht van de lasten. Van mensen met een sociale uitkering moet geen groter offer wor den gevraagd dan van mensen met een loon of salaris, zo vindt het CNV. reserve CDA bestaan grote reserves lt onderdeel van de bezuini- ook al zou in elk geval de icht van de sociale minima iteruit gaan. In het eerste tref- len kabinet-Van Agt en Twee ier het debat over de rege- 'klaring in Januari heeft het mede onder druk van het loeten beloven dat bij de be- ïgen de bestaande koppeling sociale minima en netto mini- in zou worden gehandhaafd, r niets terecht zou komen van igde algemene inkomensmati- als de economische ontwikke- npzalig zou verslechteren. uinigingsplan van het kabinet sociale uitkeringen voldoet I aan hetgeen het kabinet over restie in de regeringsverkla- d staan: „De sociale minima liet worden aangetast." CDA A vonden dit toen echter niet k genoeg, en dwongen pre- in Agt de belofte af de koppe- ssen netto minimumloon en minima te zullen handhaven. Ook tegen de halfjaarlijkse korting met een half procent op de salarissen van overheidspersoneel is intussen verzet gerezen van de kant van de bonden van overheidspersoneel. Op 7 september gaan minister Wiegel en de bonden overleggen. wie met z'n Handen in het haar zit Doel n mens goed: een bloemengroet rrr Uw fteuropbloemist accepteert V'nVW gescbenkbon als bloemcncheque. Fleurop Inlerflora staat er voor in. Koninginnegracht 135, Oen Haag. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet wil begin september de discussies in de ministerraad over het abortusprobleem afronden. Nog voor Prinsjesdag zou het ontwerp dan voor advies naar de Raad van State gestuurd kunnen worden. Premier Van Agt probeert te bereiken dat de ministerraad zich unaniem achter het wetsvoorstel van de ministers De Ruiter (justitie) en Ginjaar (volksgezondheid) zal opstellen. Op het ogenblik is die eensgezindheid in het kabinet nog niet aanwezig. Sommige ministers menen dat het nu voorliggende ontwerp te veel ruimte laat voor de abortusingreep, vergele ken met de voorstellen die het CDA daarover zelf in het verleden heeft gedaan. Doorslaggevend, naar ver wachting, zal de houding zijn van premier Van Agt zelf. Naar verluidt wil hij nu wel een ruimere abortusre geling aanvaarden dan waartoe hij in het verleden bereid was. Alhoewel leden van de behoudende vleugel van het CDA zich momenteel al roeren uit angst voor een te ver gaande liberalisering van de abortus mogelijkheden, onderneemt de CDA- fractie als zodanig geen actie. Men wacht eerst af wat het kabinet gaat doen. Het CDA-fractiebestuur bena drukte in een verklaring gisteren dat bij de beoordeling van het uiteinde lijk wetsontwerp het CDA-program „Niet bij brood alleen" als uitgangs punt zal dienen, dit „begrensd door het regeerakkoord van CDA en WD." Abma opgewonden In het regeerakkoord wordt de nood zaak benadrukt dat er nu uiteindelijk een wettelijke regeling komt. Nu de abortusdiscussie in het kabinet nog niet is afgerond wil premier Van Agt niet ingaan op vragen van het SGP-Kamerlid Abma over de inhoud van het nieuwe abortusontwerp. Abma had zich opgewonden over een uitlating van staatssecretaris Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) „dat zij er geen kind bij zou kunnen hebben en dat zij, als ze in verwachting zou raken, het zou laten aborteren." Pre mier Van Agt wil hierop niet reage ren: „Het ligt niet op mijn weg een uitspraak te doen over iemand's prl- vé-leven." antwoordde hij. Jnze parlementsredactie HAAG Het CDA in de Tweede Kamer wil, dat het kabinet haast maakt met het jjpelen van een grondpolitiek. Het bestuur van de Tweede-Kamerfractie zal aandringen goedige indiening van wetsvoorstellen. De achtergrond is vooral de bezorgdheid over de gestegen prijzen van landbouwgronden. NEW YORK (AP) In verband met de vliegramp op Tenerife is het eerste van de 115 processen om schadever goeding begonnen. Zoals bekend ge beurde op 27 maart 1977 de grootste vliegramp ter wereld, waarbij 581 mensen het leven verlieten. Dat ge beurde toen twee Boeing 747 toestel len (een van de KLM en een van Panam) op de startbaan tegen elkaar sloegen en in brand vlogen. Beide toestellen waren nagenoeg vol bezet. Het eerste proces om schadevergoe ding is aanhangig gemaakt bij een districtsgerechtshof in New York. Ad vocaat Charles Krause vroeg aan een jury van vijf vrouwen en een man een „redelijke hoeveelheid geld" voor de nabestaanden van Beverly Johnson, die bij de ramp om het leven kwam. De echtgenoot van Beverly heeft zo wel bij de KLM als bij Panam een schadeclaim ingediend. De verwachting is dat het proces maar enkele dagen zal duren en dat de jury voor het eind van de week aan beslissing zal hebben genomen. De zaak is in New York aanhangig ge maakt omdat in die stad het hoofd kantoor van Panam is gevestigd. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De stichting Kritisch faunabeheer is in het ge weer gekomen tegen de onlangs geopende jacht op vier soorten watervogels; de slobeend, winter taling, watersnip en meerkoet. Kritisch faunabeheer, die zich ver zet tegen de plezierjacht, schrijft in een brief aan minister Van der Stee (landbouw en visserij) dat uit internationale tellingen is geble ken dat deze watervogels niet zo groot in aantal zijn als wordt aan genomen. In het verleden werden schattin gen over de aantallen watervogels gemaakt, maar de laatste jaren worden op meer plaatsen in Euro pa en op betere wijze tellingen verricht, die een ander beeld ge ven. In de brief merkt de stichting op dat het opmerkelijk is dat dier soorten altijd op de rand van uit sterven moeten komen, wil er een effectieve bescherming worden in gesteld. Sinds vorige week mag in Nederland op deze vogels weer worden gejaagd. In vorige jaren mocht op zes soorten waterwild worden gejaagd, maar het bokje en de zomertaling zijn inmiddels van de lijst bejaagbare soorten afgevoerd. Het ministerie van landbouw en visserij deelt de bezwaren van de stichting niet. Volgens een woord voerder worden de vier soorten niet bedreigd en is er geen enkele reden om de jacht te verbieden. Volgens Kritisch faunabeheer draait het ministerie de zaak om, omdat er juist geen enkele reden is om de jacht te openen. De slob eend. de wintertaling en de wa tersnip veroorzaken geen enkele schade, terwijl mogelijke schade door de meerkoet zeer twijfelach tig is. ADVERTENTIE ORGELSHOW SOLINA - EMINENT op donderdag 7 september in gebouw „DE HOEKSTEEN" v/h Marcanti, Jan van Galenstraat, aanvang 19.45 uur. Inschrijven leerlingen mogelijk. DIJKMAN B.V. Toegangskaarten ƒ1,- aan de zaal of Rozengracht 115, Amster dam, tel. 020-265611. Ruime par keergelegenheid. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het kabinet hoopt vrijdag een beslissing te nemen over de plaats, waar Algerijns vloeibaar aardgas <LNG) in ons land aange voerd moet worden. In het langdurige kaninetsberaad is gisteren nog niet gekozen uit de twee mogelijkheden: Eemshaven of Maasvlakte. Vrijdag zal de ministerraad anders dan gisteren voltallig zijn. voor een krachtige aanpak van werk gevers, die illpgale buitenlanders in dienst hebben. Over het probleem van de groep illegale Marokkanen die in een Amsterdamse kerk in honger staking zijn gegaan zegt het CDA- bestuur: „afgewacht moet worden of er sprake is van nieuwe informatie over problemen die Marokkanen in hun vaderland dreigen te ondervin den." Het CDA-fractiebestuur vindt niet alle kritiek op staatssecretaris Haars (justitie, CDA) terecht. De kri tiek geldt ook het beleid van haar voorganger Zeevalking (D'66), aldus de top van de CDA-fractie. Oorlogsmisdadigers De CDA-fractie wil geen speciaal de bat over dè opsporing van oorlogs misdadigers, maar wil daarover wel uitvoerig spréken bij de behandeling van het begrotingshoofdstuk justitie, in het najaar. Het CDA wilde eerder al duidelijk heid over het lot van de sanctiewet, waarmee boycotmaatregelen tegen bepaalde landen getroffen kunnen worden. Het wetsontwerp is bij WD en CDA in de Eerste Kamer op veel venset gestuit, waarna de regering het opnieuw in beraad heeft genomen. ADVERTENTIE Van onze Haagse redactie DEN HAAG De PvdA wil dat de weddeverlaging voor dienstplichtigen, zoals aangekondigd door staatssecretaris Van Lent (defensie) wordt uitgesteld totdat verschillende andere mogelijkheden voor de weddeberekening zijn bestu deerd. De PvdA-Tweede-Kamerleden De Vries en Stemerdink- hebben hierop aangedrongen in schriftelijke vragen aan staatssecretaris Van Lent. De dienstplichtigen krijgen momen- teel allemaal de wedde gebaseerd op het minimumloon voor 20-jarlgen. Sinds enige tijd mogen dienstplichti gen kiezen op welke leeftijd, 18, 19 of 20 jaar, ze precies in dienst willen. In de redenering van defensie zal deze keuzemogelijkheid de leeftijd van de dienstplichtigen algemeen verlagen. Daaraan wordt nu de verlaging van de wedde gekoppeld, die dan niet meer gebaseerd is op het minimum loon van een 20-jarige, maar van een 19-jarige. De PvdA-Kamerleden wil len weten of er werkelijk wel een daling van de gemiddelde leeftijd is opgetreden. Zij wensen de mogelijk heden onderzocht te zien van een systeem van individuele weddeuitke- ring, waarbij de wedde voor iedere soldaat afzonderlijk, afhankelijk is van zijn leeftijd. De bezuinigingsplannen van defensie hebben stormachtige kritiek geoogst bij de verenigingen van dienstplichti gen. Gisteren heeft ook de jongeren vereniging van de WD zich tegen de weddeverlaging uitgesproken. Van een onzer verslaggevers VEENDAM Het ministerie van ver keer en waterstaat stelt een onder zoek in tegen de ambtenaar H. Rein- derhof van Rijksdienst voor het Weg verkeer te Veendam. Déze mag voor lopig niet op zijn werk verschijnen. TT _1 lopig met op zijn werk verschijnen. hoorzitting in Veendam discrimine rend uitgelaten over zigeuners. Prins Maurits wandelt met een bloemetje in de hand het Apeldoornse Julianaziekenhuis binnen, waar zijn moeder, prinses Margriet, gistermorgen een lichte operatie onder ging. De operatie betrof een correctie van een hernia van de buikwand De toestand van de prinses werd gisteren bevredi gend genoemd. Rechts achter de bloemen verscholen de particuliere secretaresse van de prinses. HELMOND Een vakbondsbestuur der van de industriebond NKV voor ziet het faillissement van Uni-set b.v. in Helmond. De directie zou al bezig zijn het bedrijf uit te hollen door bij voorbeeld machines te verkopen aan een onlangs opgerichte nieuwe b.v. waarnaar tien werknemers zijn over geplaatst. Een faillissement zou ontslag beteke nen voor 43 werknemers. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Vanaf 1 oktober zal het mogelijk zijn om met een jaarkaart onbeperkt met de trein te reizen. De nieuwe jaarkaart zal goedkoper zijn dan het (maandelijkse) algemene abonnement, terwijl gezinsleden tegen geringe extra kosten een eigen jaarkaart kunnen krijgen. De nieuwe jaarkaart kost met ingang van 1 oktober in de tweede klas voor één persoon 2.220 gulden per jaar of 185 gulden per maand, voor twee personen 2.340 gulden per jaar of 195 gulden per maand, voor drie of vier personen 2.460 gulden per jaar of 205 gulden per maand en voor vijf personen of meer 2.580 gulden per jaar of 215 gulden per maand. Een jaarkaart voor één persoon in de eerste klasse kost 260 gulden per maand. Het ministerie heeft een commissie ingesteld om na te gaan, in hoeverre de ambtenaar daarbij gebruik heeft gemaakt van gegevens uit zijn werk. De commissie zal een bandopname afluisteren en mede aan de hand daarvan wordt nagegaan, of er maat regelen tegen hem moeten worden genomen. De heer Reinderhof werkt bij de afde ling kentekenregistratie, die op ver zoek van politie en justitie gegevens verstrekt over verdachte kentekens. Volgens hem is hem uit zijn werk kring bekend, dat zigeuners misbruik maken van sociale voorzieningen. Zij trekken wel van de bijstand, maar rijden ondertussen in dure auto's. Verzekerd zijn ze niet en bij aanrij dingen kan dit nare financiële gevol gen voor eventuele verkeersslachtof fers en hun nabestaanden hebben, zo verklaarde hij op de hoorzitting. Bij de Rijksdienst voor het Wegver keer heeft men zich bij voorbaat ge distantieerd van de opmerkingen en conclusies van de heer Reinderhof. (Reuter) Naar schat- tot acht procent van de van Bangkok verslaafd drugs, zo heeft het hoofd dienst die zich met deze zaak dinsdag verklaard. Af- I op het aantal verslaafden dat lekt, zou hst totaal aantal ver- fa In de Thailandse hoofdstad l worden geraamd op 300.000 1000 van de vijf miljoen Inwo- fet merendeel zou heroïne ge- De NS heeft gisteren toestem ming gekregen van minister Tuijnman (verkeer en water staat) deze nieuwe Jaarkaart in te voeren; voorlopig als proef gedurende een periode van twee jaar. De jaarkaart zal alleen geldig zijn in de trein, maar de NS werkt reeds plannen uit voor een kaart die niet alleen In de trein, maar ook in de metro, tram en bus geldig is. De nieuwe kaart zal voor één persoon 2.220 gulden per jaar gaan kosten, hetgeen 185 gul den per maand bedraagt. Hiervoor kan men onbeperkt door Nederland met de trein reizen. De N8 verwacht dat de kaart aantrekkelijk zal zijn voor mensen met een vast reispatroon en mensen die re- gelmatlg lange afstanden moeten afleggen. Deze men sen maken nu veelal gebruik van een algemeen abonne ment, dat momenteel 230 gul den per maand kost, maar dat 1 oktober (wanneer de tarie ven van het openbaar vervoer worden verhoogd) 245,00 gul den gaat kosten. De houders van een maandabonnemewnt kopen doorgaans niet meer dan elf keer per jaar een abon nement (vakantie en dergelij ke), maar ook dan nog be draagt het voordeel van de nieuwe jaarkaart een kleine vijfhonderd gulden. De N8 verwacht voorts dat niet alleen de huidige houders van een algemeen maand abonnement (ongeveer tien duizend) zullen overgaan op de nieuwe Jaarkaart, maar ook mensen die nu regelmatig over kortere afstanden reizen en gebruik maken van een maandtrajectkaart (voor af standen tot 58 kilometer). Voor een gering bedrag extra kan men namelijk ook voor de gezinsleden een jaarkaart ko pen: voor één gezinslid be taalt men 120 gulden per jaar extra (een tientje per maand), voor twee of drie gezinsleden 240 gulden en voor vier of meer gezinsleden 360 gulden. Tot een gezin worden gere kend man, vrouw, hun eigen en/of stiefkinderen tot vijftien jaar en hun eigen en/of stief kinderen tot en met 26 jaar die nog ten laste van de ou ders komen. Volgens de NS kan dit voor veel gezinnen een besparing opleveren. Wanneer de vader een jaarkaart heeft, kan de moeder voor een tientje extra per maand onbeperkt reizen en de kinderen voor vijf gul den extra per maand. Een woordvoerder van de NS noemt als een voorbeeld een gezin In de provincie waarvan de zoon of dochter twee keer in de week een sportvereni ging in een nabijgelegen stad bezoekt: ln plaats van iedere keer een avondretour te moe ten nemen, reist de zoon of dochter nu voor vijf gulden per maand. De NS hoopt ook dat, wanneer men toch in het bezit van een jaarkaart is. men eerder geneigd is de auto te laten staan en de trein te nemen. De prijs van de nieuwe Jaar kaart (meer dan tweeduizend gulden) lijkt in die zin aan de hoge kant dat men ineens een fors bedrag moet betalen. Daarom heeft NS besloten dat de jaarkaart niet in één keer betaald hoeft te worden, maar dat men Iedere maand kan betalen. Een jaarkaart kost dan voor één persoon 185 gul den per maand; wanneer man en vrouw ieder een jaarkaart nemen betaalt men slechts 195 gulden per maand (een tientje extra) en wanneer va der, moeder, zoon en dochter ieder een jaarkaart nemen, betaalt met 205 gulden per maand, waarvoor ze alle vier onbeperkt kunnen reizen. De jaarkaart vloeit voort uit het experiment met de open baar vervoer-kaart, dat op voorstel van het Tweede Ka merlid Van der Doef (PvdA) is gehouden. Tijdens dit experi ment, waarbij men voor vijf tig gulden per maand kon rei zen, bleek dat de tekorten van het openbaar vervoer met de helft zouden stijgen. Minister Tuijnman liet toen weten dat gezocht zou worden naar een andere versie tegen een hoge re prijs. Het resultaat hiervan is de nieuwe jaarkaart. De NS zal veider volgend jaar een vastrechtkaart voor gezinnen invoeren, die korting geeft op enkele reizen, retours en abonnementen. De vervoersbond CNV heeft gisteren positief gereageerd op het besluit de jaarkaart in te voeren. De bond wil Wel dat haast wordt gemaakt met de gecombineerde jaarkaart voor het openbaar vervoer; ..Wijn tante schrijft altijd als ik ge- waarbij men ook de tram, bus #spijbeld heb en *e kan heel gevoelig of metro kan nemen. haar gedachte op papier tetten."

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3