Australië nu te sterk MVV verder zonder Knobel Eerste divisie: concurreren met amateurs \wemsters lillen uiten rijzen Eredivisie 1978-1979 Combine Venix en Stam mislukt ust terug tweekamp i remise Nederlands honkbalteam nog te wisselvallig Opvolger Leo Steegman start met een spelersgroep vol onzekerheden ITIiNSDAG 23 AUGUSTUS 1978 SPORT TROUW/KWARTET 11 f-BERLIJN De Nederlandse sters, die deelnemen aan de ikampioenschappen in West zijn er gisteravond niet in tgd een greep te doen naar het taal. Op de 200 meter vrije slag ;de Annelies Maas met een vier- lats (2.01,89) weliswaar net één van een seconde voor Enith itha (2.01,99), die vijfde werd. het was niet voldoende om in de n te vallen. Met vlag en wimpel Cynthia Woodhead echter wel r i dergelijk resultaat. Zij won de leter vrije slag in een wereldre- ijd van 1.58,53. Het zilver was de Oostduitse Barbara Krause. 10 meter rugslag werd ook een ikaans succes. Linda Jezek p op dit onderdeel het goud weg i tijd van 1.02,55. Monique Bos- Nederlandse vertegenwoordig- werd vierde in een tijd van 6 minuten. ierde wereldrecord kwam op van Joelia Bogdanova, die we- impioene werd op de 100 meter lslag. Bogdanova bracht het re- dat sinds de Olympische Spelen 976 in Montreal met 1.10.86 op stond van de Oostduitse Han- Anke, op 1.10.31. Nummer de Amerikaanse Tracy Caul- Hi dook eveneens onder het oude 1 met 1.10.77. Het brons was de Engelse Margaret Kelly. tries waren voor Nederland ta li succesvol verlopen. Op de 200 j vrije slag zwom Enith Brigitha vCeen nieuw Nederlands record tKfij scherp stelde op 2.01.15. Het 1 [record stond sinds twee jaar op 'naam met 2.01.25. Record van Enith Brigitha was W >rste van de vier nationale top- 1 htingen, die Bert Sitters in zijn ':'j e kon bijschrijven. Maritzka er Linden had haar nagels laten ;n, verplaatste daarmee wellicht leer water en finishte in 1.14.00 100 meter schoolslag. Cees Ver maakte als startzwemmer van 100 meter vrije slag een tijd van seconden en zijn ploeggenoten ny Schaap, Frans Debets en Eefting bouwden daarop een /[tijd van 3.34.09. Al deze natio- topverrichtingen leverden geen plaatsen op. Dat was alleen >legd voor Monique Bosga, die de overging naar de finale van meter rugslag. Van der Linden 13e en de estafetteploeg elfde. !t onderdeel 100 metr rugslag Antoinette de Groot ook idig afhaken. Haar tijd: «end was dat het team van de let Unie zich evenmin plaatste, en verstrekkende gevolgen voor Waizekowski kan hebben. Hij klijk, liet zijn tweede man Vladi- poere uit de ploeg, omdat deze. en medaillewinnaar van Cali in- Jels te oud zou zijn geworden. "Nederland had zijn afvallers. Di- Edelijn ging op de rugslag wel if, maar eindigde slecht. „Ze lag veel om zich heen te kijken, wemster met haar ervaring had eter moeten doen", was het oor van Sitters. ng misschien wel te snel af en i daardoor niet in mijn ritme", de verontschuldiging van de ngse. federlands waterpoloteam heeft :r de wedstrijd in de tussenronde u»oep H tegen Griekenland met 7-5 **nnen. De tussenstanden waren: •2, 2-2 en 3-1. In groep G won alië van Mexico 6-5 (4-2, 0-2, 2-0 S™ 200 meter vrije slag dames 1. Cynthia eas (VS) 1 58 53 (nieuw wereldrecord). 2. 1 Krause (DDR) 1.59.78. 3 Larissa Zarewa 2 01.89. 4 Annelies Maas (Ned 2.08 89. 5. Ingiiha (Ned.) 2.01.99. 6. 8tephanle Elkins 02 29. 7. Nancy Garapick (Can.. 2.04.14. 8. nundrud (Can.) 2.04.18. 400 meter vrije slag heren: 1 Jesse VassaUo 20 05. 2. 8ergei Fesenko (Sov.) 4.22.29. 3. Hargitay (Hon.) 4.27.04.4. Alexander Sido- Bov 4.27 78. 5. Csaba Sos (Hon.) 4 28 95. 8. laUuda (V8> 4.29.11. 7. Simon Gray (Gbr.) 8 Bill Sawchuk (Cam) 4.33.25. schoolslag dames: 1. Joelia Bogdanova ,10 31, 2. Tracy Caulkins (VS) 1.10.77. 3. [t Kelly (Eng) 1.11.99.4. Kathy Treible (V8) 5 Eva-Marie Hakansson (Zwe) 1.12.58. 6 I Relnke (DDR) 1.12.62. 7 Dagmar Rehak 12.71. 8 Annlck de Suslnl (Fra) 1.13.78. 'UIO Met een remise in de lende partij heeft Viktor Hort een moeilijke periode in de aktweekamp om de wereldtitel n Anatoli Karpov afgesloten, snoj, die zondag achter elkaar de broken dertiende en veertiende IJ verloor en een achterstand van pliep. had dringend behoefte aan positief resultaat. Ie vlot overeengekomen remise etten) kon hij zich in rust gaan bereiden op het vervolg van de kamp. Kortsnoj, Zwart Karpov. «4 Pg8-f6, 2. Pbl-c3 e7-e€, 3. Pgl- l-d5, 4. d2-d4 Lf8-e7, 5. gï-g3 0-0, 6. f2 d5xc4. 7. Pf3-«5 Pb8-c6, 8. -* c6 b7 x c6, 9. Pe5 x c6 Dd8-e8. 10. e7( De8xe7, 11. Ddl-a4 c7-c5, Pa4xc4 c5x4, 13. Dc4xd4 e6-e5, 4>d4-h4 Ta8-b8, 15. Lcl-g5 Tb8x 0-0 De7-e6,17. Lg5 x f6 de6 x fa, Dh4 x f6 g7x f6, 19. Tal-bl Tb2* fcO. Tf 1 x bl Lc8-e6, 21. f2-f3 Tf8- Tbl-cl Tc8-b8, 23. Tcl-c2 Tb 8- Kfl-f2 Le6x a2, 25. Te2xa2 lijn 25e zet deed Kortsnoj vla dsrechter Schmid het remise- fctel. Karpov accepteorde on- ellijk. door Theo Reitsma MAASTRICHT Knobel wacht in Roosendaal op een tele foontje. Hij is eerste reserve voor de beter gesitueerde clubs in het betaalde voetbal, wanneer de oorspronkelijk gestarte trainers in moeilijkheden mochten komen. Een merkwaardig gegeven feitelijk. Knobel zit niet meer vast aan MVV. De rentree van de Maastrichtse club in de eredivisie gebeurt onder de technische leiding van Leo Steegman en die blijkt al in een heel vroeg stadium te zijn aangezocht, toen de wisselen de buien van Knobel dat vereisten. Jarenlang bepaalde Knobel het beeld van MVV; vooral vla het getalenteer de troetelkind Brokamp en de grillige stille Bonfrère. Een uitstapje naar het kille westen, het harde Ajax en het chaotische Zeist haalde Knobel wel uit de Maastrichtse sfeer, maar het Zuiden hield zich vast aan zijn rond warende geest. Canjels en Maas wa ren gedoemd om te mislukken. Slechts Knobel kon met succes bij MVV werken, zo leek het. De tweede periode werd er een met heimwee naar het grote werk en de uitspraken, die dat weerspiegelden, brachten bij MVV een nieuwe actie op gang om te zoeken naar een ander, die het werk ook aan zou kunnen. Al in november vorig jaar werd aan Leo Steegman verteld, dat de spelers groep hem met genoegen naar Maas tricht zou zien komen. In april van dit jaar werd de zaak beklonken. Steeg man was de opvolger van Knobel. Het werk werd niet zonder fortuin afgemaakt: MW stapte via de na- competitie opnieuw de eredivisie binnen. „Ik kan me echt niet druk maken om dat beeld van Knobel." zegt Steeg man. „Misschien dat het leeft bij de mensen hier in het Zuiden, maar ik ben gekomen om hier te werken op mijn manier. Daarbij word ik niet gehinderd door de gedachte hoe het met een ander is geweest." Steegman zelf is trouwens ook een verhaal apart. Eens assistent bij Heracles en Sparta, heel jong hoofdtrainer bij Sparta als opvolger van Kessler, veld- trainer achter de drukte van Joop Brand bij Volendam en anoniem bij amateurclub Zilvermeeuwen, zo ziet zijn lijst er uit. Vierendertig Jaar is hij nu, voorzien van een eenjarig con tract bij MW, bewoner van een boer derij in Nieuwe Niedorp en eigenaar van een sportzaak en een dames- en kinderkledingzaak in Zandvoort. De zaken gerund door zijn vrouw lijken te worden afgestoten. Bevalt MW dan zoekt Steegman graag een pand in de buurt van zijn werk. Een jaar werkte hij bij een amateur club met veel heimwee naar het be taalde voetbal. „Eigenlijk was het niet meer dan twee keer trainen en een keer spelen. Daarmee wil ik niets ten nadele van de club zeggen, want die werd goed geleld, maar de instel ling was niet anders. Verder kon ik het toch ook niet opbrengen om een hele dag in de winkel te lopen. Ik wilde terug en was snel gewonnen voor MVV." Ongetwijfeld gebeurde dit ook door de goede salarissen, die de Maastrichtse club betaalt, maar tevens door de belofte, dat MVV zich niet gedwongen voelt om goede spe lers ten gerieve van een sluitende begroting aan te prijzen en te ver kopen. George Knobel..voorlopig van het (voetbal) toneel verdwenen. Dat MW heeft overigens een vooroe- reidingsfase op de competitie achter SELECTIE Chrit Baetsen. Gerard van Berlo, Jo Bonfrère. Paul Child. Robert Cox. Johan Dijkstra, Pierre Frantzen, Pe ter Gerards, Barry Hulshoff, Noud Jansen, Jan Joosten, Leo Kerstges, Janusz Kowalik, Jos Lacroix. Jo Mul- kens. Jo Quaden, Frans Roosen. Ger- rie Schrijnemakers. Huum Smeets. John Webb. NIEUW Paul Child (San José). VERTROKKEN Bobby Vosmaer (afgekeurd), Martin Nieuwendijk (Heer), Roy van der Hart (onbekend). Henk Brandt (MKC). Hans Weck (Voerendaal). 8a- kib Vlteskic (Washington Diploma- tes). John Willrlch (San Diego). de rug. die slechts geringe aanleiding tot optimisme geeft. De spelersgroep is hier en daar bejaard en in de weken naar de start toe werd de groep gelei delijk aan compleet. Lacroix tekende laat, Schrijnemakers miste de aan loop door een blessure, Musial kwam ja. kwam nee, Ressel zocht wat an ders. de Engelse spits Paul Child Is net in huis en Smeets was lastig los te weken bij AZ. 8teegman bagatelliseert die proble men niet. maar voelt niet voor sombe re bespiegelingen. „Ais je zoals MVV twee Jaar aan de top van de eerste divisie speelt, dan kun Je hoeeroD." MüNCHEN Wilfried Peff- gen is weer wereldkampieon bij de professional-stayers. Achter hem en als enigen in dezelfde ronde eindigde het Nederlandse duo Martin Ve nix en Cees Stam. Het zou wat overdreven zijn te stellen dat Peffgen in een leunstoel naar het kampioenschap is gereden, maar hl) heeft er wel betrekkelijk weinig voor moeten doen. Peffgen lootte de kop positie en heeft pas in de 57ste mi nuut van de uursrit de eerste aanval moeten doorstaan. Die aanval kwam van Martin Venix. Hij heeft het toch twee keer geprobeerd, maar beide malen bleef het succes achterwege. Peffgen was namelijk niet de enige die op zijn tandvlees reed. Ook Venix was van zijn laatste reserves beroofd, Cees 8tan reed ook al op zijn „tweede kracht". De Nederlanders hadden voor de wedstrijd een niet-aanvalsverdrag ge sloten. De bedoeling was dat Venix en Stam elkaar geen pijn zouden doen. Er was niet direct medewerking afgesproken, maar er zou in leder geval geen tegenwerking worden ge pleegd. De niet-aanvalsovereenkomst echter werd uitgevoerd in de richting van Peffgen. Niet een keer heeft de Duit ser in de snelle en moeilijke periode van de wedstrijd, de eerste twintig minuten, moeten versnellen onder de dwang van anderen. De Nederlanders hebben elkaar niet tegengewerkt, maar zij hebben elkaar ook nauwe lijks geholpen. De race was alleen Interessant in de eerste twintig minuten toe Sercu en 8avary nog een klein partijtje mee- bliezen. Maar nadat zij als kanslozen de strijd hadden verlaten en de eerste drie plaatsen waren verdeeld tussen een Duitser en twee Nederlanders, bleef nog slechts de vraag wie welke medaille zou krijgen. Peffgen had de beste uitgangspositie en van de achttiende tot de dertigste minuut had hij Stam als zijn naaste belager. Stam echter hield afstand van Peffgen, die zelf zijn tempo kon blijven uitkiezen. Na een half uur kwam Venix af. Stam dacht aan de afspraak, liet zijn collega gaan. maar die volgde vervolgens precies dezelf de tactiek. Meerijden op afstand. Na de rit zou Cees Stam zeggen: „Ik begrijp Venix niet. Wij zouden sa menwerken om het beste te bereiken en ons in dienst stellen van de sterk ste man. Ik was op dat moment de beste. Ik ga akkoord wanneer hij mij passeert, maar dan moet hij door gaan. Dat is niet gebeurd. Van de andere kant kan natuurlijk niet ont kend worden dat Peffgen weer sterk was." „Achteraf ben ik niet ontevreden. Ik ben met angst aan deze finale begon nen. Ik wil niet zeggen dat de zuig kracht van Bruno Walrave op deze baan minder was dan elders, maar nadat zowel Minneboo in de finale zelfs superslecht was gegaan, had ik mijn zorgen. Die zijn vanavond geen werkelijkheid geworden. Het hing goed, maar niet goed genoeg," con cludeerde de oud-wereldkampioen toch met duidelijke teleurstelling. De Japanner Kolchl Nakano heeft bij het wereldkampioenschap sprint ge daan wat hij verplicht is als de snel ste en best betaalde sprinter van de wereld. Winnen. Met overtuiging en overmacht. In het toernooi werd hij slechts een keer verslagen, in de twee de flnalerit door Dieter Berkmann. Groter tegenstelling dan tussen de twee finalisten van het sprinttoernooi is nauwelijks denkbaar. De kleine Na kano is miljonair dankzij de wieler sport. Hij is veruit de snelste uit het veld van ruim 4000 Japanse professio nals en kan per seizoen worden inge schat op ten minste 500.000 gulden Inkomsten. Dieter Berkmann is een 28-jarige student medicijnen, die als amateur vierde werd bij de spelen van Montreal. Finale stayer»: I WUlrted Pelt jen (WDld), afje- lefd In een uur 70 km en 407 meter. 2 op 15 meier Martin Venix (Ned). 3. op 30 meter Cees Stam (Ned). 4. op zeven ronden Horat Schuetz (WDld). 5 op necen ronden Bruno Vlcino (It). Sercu (Bel). Alert ut). Savary (Zw) gaven de atrt)d op. Finale sprint prots: Eerste rit: 1. Nakano (Jap) 11.48. 2 Berkmann (WDld) Tweede rit 1 Berk mann 11.58. 2. Nakano Derde rit. 1 Nakano 11.17. 2. Berkmann Zijn team wordt afhankelijk van de rol, die Musial op het middenveld kan spelen. Hoe zal Barry Hulshof zich houden bij zijn rentree in de eredivi sie is de volgende vraag. Brengt Jo Bonfrère het nog eens op om uit zijn schitterende techniek te putten? Met al die onzekerheden begint MW aan het avontuur in de eredivisie. Met die vragen op een rijtje komt de herinne ring aan Knobel weer boven. MW draaide bovenaan in de eerste divisie, maar de zorgelijke trekjes verdwenen bij hem nimmer. De eerste maanden van het nieuwe seizoen kunnen uit wijzen of zijn zwaarmoedigheid ge woon als zin in realiteit moet worden uitgelegd. VOETBAL Op 82-larlgc leeftijd Is In zijn woning te Amstelveen de oud-voetbalscheldv rechter Hans Boekman overleden In zijn actie ve periode leidde Hans Boekman vljfuen intrr landwedstrljden Oedurende 25 Jaar heeft hij vele funeUes tn de Amaterdamse voetbal bond bekleed Hans Boekman was gehuwd met de actrice Caro van Eyck SCHAKEN De tweede partl) tn de match om de wereldUtel schaken bi) de dames tussen titelhoudster Nona Oapnnda»)vi)n8ovi en haar landgenote Mala Tsjlbourdanldze die wordt gehouden In Ptuounda aan de Zwarte Zee. Is tn remise geëindigd. VOETBAL Arnold MOhren maakt saterdag zijn debuut in de Engelse voetbalcompeutk tegen Liverpool, de twee voudige winnaar van de Europese beker voor landskampioenen MODERNE VIJPKAMP - De Nederlandse mi litair Ben Mulder staat nadat drie onderdelen van het wereldkampioenschap militair vijf kamp zijn verwerkt op de achtste plaats De Westduitser Hans Nienaber won In Wlenerneua- tadt hel onderdeel zwemmen In het algemeen klassement heeft de Zwitser Enge 11 de leiding met 3387 punten. HOCKEY Het 8paan.se nationale dameshoc- keyelftal. dat momenteel aan een tour in Neder land bezig U als voorbereiding op het wereld- toernooi dat in september te Madrid gehouden wordt, heeft sinds de aankomst voor de eerste keer een poslUef resultaat gehaald Tegen de hockeyclub Rotterdam werd het 1-1. ATLETIEK Tilly Verhoef (Parthenon) beeft op Papendal voor de beate Nederlandse seizoen prestatie op de 400 meter dames gezorgd met een Ujd van 53 0 seconden De Dordtse atlete won een selectiewedstrijd voor de samenstelling van de Nederlandse 4x400 meter ploeg voor de Europese kampioenschappen in Praag Hodges (Australië) is net even te laat. Don Wedman weet namelijk de bal een fractie van een seconde eerder te vangen. door Co Matoc HAARLEM In de allerlaatste van de tiende Haarlemse Honkbalweek heeft Nederland opnieuw bewezen, nog geen constante ploeg te zijn. Van Australië werd met 1-0 verloren. Dit resultaat moet voornamelijk op naam worden geschreven van de werper van de „Aussies" Ray Mitchell. Ook de eerste ontmoeting tegen Ne derland. door Oranje tenauwernood met 4-3 gewonnen, had Mitchell met verrassend goede cijfers uitgespeeld. Deze wedstrijd werd bij de 1-0 voor sprong (in de 3e innings gescoord door Gary Wiliams) in de 7e innings gestaakt wegens de zware regenval. De scheidsrechters wachtten op ad vies van de organisatie. Bij afwezig heid van Gé Voogd „verzocht" plaats vervanger Karei de Graaf, de scheids rechters toch door te spelen na de vijfentwintig minuten pauze. In die minuten was het alleen maar harder gaan regenen. De Haarlemse Honk balweek, vroeger altijd bekend voor de zware regenval, had een oude tra ditie weer hersteld. Toch is de Tiende Haarlemse honk balweek een succes geweest. Meer dan tachtigduizend mensen betaal den aan de loketten van het Haarlem se Pim Mulier-stadion. In deze jubi- leumweek een nieuw record. Het hoogste bezóekersaantal in het circus van Gé Voogd was namelijk 71.000. De 67-jarige Voogd kon zelf niet aan wezig zijn om te genieten van zijn nieuwe record. Hij was gisterenoch tend al vroeg vertrokken naar Italië, waar zaterdag het wereldkampioen schap honkbal begint, waaraan Ne derland ook zou deelnemen. Gé Voogd blijft het prototype van de Vliegende Hollander. Vaak belache lijk gemaakt door vooral de Neder landse pers is hij er toch op zijn unieke wijze in geslaagd, in Neder land iets van de grond te brengen, wat een ander nog niet eerder is ge lukt. Hij is de initiatiefnemer en grote organisator van Nederlands meest unieke sporthappening. Geen enkele officiële titel is er te behalen, geen enkele roem is er te koppelen aan de winst in de Haarlemse honkbalweek. En toch zijn wereldkampioen Cuba. sterke landen als Japan en Zuid-Ko- rea en het totaal onbekende nationa le team van Australië bereid om naar Nederland te komen. Contracten hoe ven daar klaarblijkelijk niet voor ge tekend te worden. Maar dat is juist Gé Voogd in optima forma. Alle te ams spelen wel voor een super-ent housiaste menigte en demonstreren daar, hoe mooi het spelletje op de honken kan zijn. De nieuwe penningmeester van -de organisatie van de Haarlemse honk balweek Piet Tromp was wel tevre den over zijn kassucces: „Wij hebben aanmerkelijk meer dan een kwartmil joen aan inkomsten gehad. Dat is ook een nieuw record. Verscheidene jaren hebben we de toegangsprijs op het zelfde niveau kunnen handhaven. Ik zeg we, maar dat waren natuurlijk mijn voorgangers. Dit betekent ech ter niet, dat we dit jaar een record boeken aan onze inkomstenkant. We zijn thans namelijk BTW-plichtig. Dit betekent, dat we de recette van één van de zes bezoekers in kunnen leveren bij de belasting. Voor ama teurs, zoals we dat allemaal zijn in het organisatiecomité, is dat een gek ke zaak." Het toernooi was inderdaad een suc ces. Het volgende toernooi zal over twee jaar worden georganiseerd. Gé Voogd zal dan niet meer de verant woordelijke man zijn. Op een pers conferentie stelde hij Jules de Pierre voor als zijn opvolger. De Pierre is op het ogenblik chef d'équipe van het Nederlands team en bondsbestuurs- lid belast met technische zaken. De Pierre zal echter niet alleen verant woordelijk worden voor de organisa tie van de volgende tien Haarlemse honkbalweken. Er wordt een organi satiecomité gevormd, dat zal bestaan uit een driemanschap, te weten Hans de Bie, Piet Tromp en Jules de Pierre. De Pierre zal dan voornamelijk de buitenlandse contacten voor zijn re kening nemen. Charles Urbanus was de beste slag man van het hele toernooi. Innlngscijfers Japan 0-0-0-0-2-2-1-3-0 - 8 Korea 0-0-2-2-0-0-0-0-2 - 6 Werpersresultaten, Japan Yamamoto (4 inn.) 7-0-5-1 Kita (4"j lnn.) 2-2-2-0 Tohkl (2/3 lnn. 2-0-1-0 Korea: Shi Jin Kim (5 lnn.) 6-2-5-0 Tong Won Chot (4 lnn.) 2-1-6-0 Homeruns: Japan: Sakate en Kobayashl Korea: Hoe Chong Park en Young 8eok Ka door Matty Verkamman AMSTERDAM Vanavond be ginnen de eerste divisieclubs aan hun 38 wedstrijden lange competi tie. Nu de kwalitatieve buiten beentjes PEC Zwolle en MVV ein delijk zijn gepromoveerd wordt in doorsnee een interessantere strijd verwacht dan de afgelopen jaren het geval was. Het is best mogelijk dat er een lang gerekte top en dus betere recettes ontstaan, ook al omdat de eredivisie-degradanten FC-Amsterdam en Telstar niet di rect als torenhoge favorieten gel den. De hoop op een beter leven in de klasse die zo vaak als kwijnend wordt omschreven, overheerst vooralsnog. Al geldt dat ook dit seizoen weer niet voor de traditio nele tobbers, zoals SC Amersfoort, FC Dordrecht, Helmond Sport, SW en FC Vlaardingen. Wie afgaat op de cijfers komt tot de opmerkelijke conclusie dat het vorig jaar iets beter is gegaan met de eerste divisie. Dertien van de 19 clubs scoorden een hoog, zij het soms marginaal, gemiddeld aan tal toeschouwers. Dat gold voor SC-Amersfoort (van 1389 in het seizoen *76-'77 naar 1444. wat nog steeds wel het slechtste was in het betaalde voetbal), FC Den Bosch (2417-3278). Excelsior (2806-2833), FSC (3611-5000), FC Groningen (5110-5778), Heerenveen (3056-3944), Helmond Sport (2252- 2500), Heracles (1972-3667), MVV (7944-8170), PEC Zwolle (5611-6444), SW (2028-2056), Wa- geningen (3278-3610), Willem II (2722-3244). De resterende clubs gingen er op achteruit: SC Cam- buur (3944-3770), FC Dordrecht (1944-1611), Eindhoven (7644-3220), De Graafschap (6059- 2611), Veendam (3583-2556) en FC Vlaardingen (2750-2111). De nacompetitie is bij deze bere kening buiten beschouwing geble ven. de cijfers voor PEC Zwolle, MW, Excelsior en Wageningen zijn in werkelijkheid dus iets gun stiger. Er was. hoe dan ook, sprake van een betere ontwikkeling dan in de eredivisie, waar maar liefst der tien van de achttien clubs met een vaak ruime daling werden gecon fronteerd. Alleen PSV, FC Twen te, Sparta en de gepromoveerde clubs Vitesse en Volendam reikten in de hoogste klasse naar een be ter gemiddelde. De belangstelling per eredivisiewedstrijd zakte zelfs tot onder de 10.000. Van 10.626 in het seizoen '76-'77 naar 9.618. Betere cijfers betekenen in de eer ste divisie nog geen goede cijfers in veel gevallen. De staart onder scheidt zich qua bezoek tenslotte niet van talloze amateurclubs. Ten aanzien van de in elk opzicht zwakke clubs wordt nog wel eens de vraag gesteld, waarom nu ei genlijk zoveel prijs op een verblijf in de eerste divisie wordt gesteld. Met toeschouwersaantallen van om en nabij de 2000 wordt amper de passieve recreatie gediend. In financieel opzicht is het praktisch constant een kwestie van hangen en wurgen. Er zijn gevallen be kend dat de penningmeester zich bij een nederlaag in de handen wreef, omdat zodoende de over- winningspremie niet betaald hoef de te worden. Het Schiedamse SW is zo'n club die al jaren in de marge van het semi-profvoetbal meedraait En zonder uitzicht op een florissante- re toekomst is de vereniging met de zo rijke historie ook van plan om tot in lengte van jaren deelne mer te blijven in de betaalde sector. Programma eerste divisie (aan vang 18.30 uur): FC Vlaardingen- Telstar, Wageningen-Helmond Sport, FC Groningen-FC Amster dam, Excelsior-SC Cambuur, FC Dordrecht-FC Den Bosch, Hee renveen-W illem II, Fortuna SC- Veendam, Heracles-SC Amers foort, De Graafschap-SVV. Secretaris Cor de Vries heeft daar een amusant argument voor. Hij zegt: „Vooropgesteld, SW is een gezonde vereniging, in die zin dat er geen schulden zijn. Wij hebben in de loop der jaren door zelfwerk zaamheid een schitterende ac commodatie kunnen opbouwen. Natuurlijk moeten wij een uiter mate zuinig beleid voeren. Onze duurste speler heeft een contract van zesduizend gulden per jaar. Maar ik ben er van overtuigd dat een terugkeer naar het amateur voetbal voor ons pas echt onge zond zou zijn. Er van uitgaande dat je op top-amateumiveau speelt, dien je de spelers tegen woordig namelijk ook te betalen. Dat wordt een moeilijke zaak in Schiedam, waar nu eenmaal nie mand bereid is om geld in een voetbalclub te steken. Daar zijn wij indertijd ook als eredivisieclub wel achter gekomen. In de eerste divisie hebben wij dus een gemid delde van rond tweeduizend kij kers, dat kun je bij de amateurs wel vergeten. kijk maar naar Hermes DVS, dat als amateurclub amper 500 man trekt. Een aantal van tweeduizend mag dan niet veel zijn, ik meen dat er sprake blijft van passieve recreatie. Maar ja, de gemeente Scheidam subsidieert liever een bioscoop die al drie keer is geslo ten dan SW. In ds raad wordt geredeneerd: ..Wanneer mensen betaald voetbal willen zien dan ëaan ze maar naar Rotterdam." et moet SW worden nagegeven, dat het zich tenvolle bewust is van de geringe mogelijkheden. Waar zoveel andere clubs in het betaal de voetbal zich diep in de schul den hebben gestoken, durft SW „nog geen gulden te lenen", zoals De Vries het uitdrukt. Met mini male contracten en premies van 225 gulden voor een overwinning en 110 gulden voor een gelijk spel, prijst SW zich in de Rijnmond al snel uit de markt, maar heeft leren leven met die situatie. Op die ma nier kan SW maar dat geldt ook voor een groot aantal andere eerstedivisie-clubs niet eens meer concurreren met het top- amateurvoetbal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11