Actie Israël in Libanon Terugtrekking uit de Sinaï Dodental brand bioscoop stijgt Praags studentenleven niet slecht, wel ongemakkelijk Amerikanen in Vietnam Bezuinigingen wekken rellen in Australië Vergelding voor aanslag op bus van El Al VS: energie minister dreigt met ontslag Achttien doden bij instorting flat in Egypte Begins aanbod voor Camp David-overleg: Egyptische pre mier Salem wil aftreden Oproep Zambia aan leiders Rhodesië Regering Bolivia willigt eisen in NAVO volgt Russische sleep Kamer delen: minder privacy maar ook minder eenzaamheid DINSDAG 2 AUGUSTUS 1978 BUfTENLAND TROUW/KWARTET 7 BEIROIT, JERUZALEM (Reuter, UPI, DPA) Israël heeft gisteren een vergeldlngsaanval onderncn en op Palestijnse kan pen in Libanon als reactie op de Palestijnse aanslag op een bus van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al. afgelopen zondag in Londen. Bij de Israëlisthe actie werden drie Palestijnse conn ando's gedood en raakten veertien burgers, onder wie vrouwen en kinderen, gewond. Volgens de Israëlische autoriteiten waren dt acties van de Israëlische bon n enwerpers gericht tegen Pales tijnse kanpen in Damoer en Boeri Brajnect ten zuiden van de Libanese hoofdstad Beiroet. In de berichten uit leen naar een kodenaam voor de leider van het front. De Britse regering heeft gisteren de Israëlische vergeldingsaanval op Pa lestijnse kampen in Libanon scherp veroordeeld. „Hoe groot ook de pro- nog in ernstige toestand. De toestand van zes andere gewonden zou bevre digend zijn. Twee lichtgewonden heb ben inmiddels het ziekenhuis kunnen verlaten. UUUlUbUti OCUUCV. 111 UC UCUUIMIll Uil; «C1UUIUCC1U. ,,nuc glUUl UUA ue yiw J. Beiroet worden de twee getroffen vocatie is, dergelijke vergeldingsac- (jreeil binding kampen als vluchtelingenkampen on schreven. De Israëlische actie moet ock beschouwd worden als een reactie op de recente golf van Pales tijnse aanslagen in Israël zelf. De afgelopen week werden niet minder dan acht geplaatste bommen nog tij dig onschadelijk geti aakt. ties doen de kringloop van geweld alleen maar voortduren", aldus een verklaring van het Britse ministerie van buitenlandse zaken. In dezelfde verklaring spreekt de Britse regering haar weerzin uit over de aanslag op de El Al-bus, m aar zij voegt daaraan in één adem toe: „De regering be treurt het verlies van nensenlevens als gevolg van de Israëlische luchtac tie eerder vandaag tegen Palestijner in Libanon". Nieuwe acties Direct na de aanval van de Israëli's deelde het Volkfront voor de Bevrij- ding van Palestina, afdeling „speciale B6WaP6Il6n 'nnpratipc" -r» pp rtat. hpt. rtp art.ips hin- De Israëlische regering heeft de Brit- VI et het oog op de aanslag in Londen hebben Britse functionarissen de vei ligheidscontroles op het Britse vlieg veld Heatrow verscherpt. Israëlische vliegtuigben anningen krijgen nu ex tra bewakers mee. De Israëlische au toriteiten hebben tot dusver niet ge vraagd om uitlevering van de Arabier die kort na de aanslag door de Britse politie is gearresteerd. Ze zeiden ver trouwen te hebben in de Britse rechtspleging. Het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina van dr George Habasj heeft gisteren een verklaring uitgege ven, waarin het elke binding -n et de afdeling „speciale operaties" ont kent. Volgens Arabische woordvoer ders in Beiroet moet de Londense actie van deze groepering gezien wor den als een poging om de Palestijnen te verenigen in gen eenschappelijke gewapende strijd tegen Israël. De af gelopen n aanden werden geken merkt door ernstige verschillen van nening binnen het Palestijnse kanp over de te volgen koers. Politieke waarneners zien de Lon dense aanslag als de eerste in een reeks on het overleg dat begin vol gende maand zal plaats hebben in An erika tussen president Sadat van Egypte, president Carter van de Vere nigde Staten en prenier Begin van Israël in de wielen te rijden. operaties" n ee, dat het de acties bin nen en buiten Israël zal opvoeren Deze groep, die een afsplitsing is van het Volksfront van dr George Habasj. heeft zich verantwoordelijk gesteld voor de aanslag op de El Al-bus in Londen. De Londense aanslag zou de eerste actie van het front zijn, sedert ^Waddi Haddad als leider vervangen werd door Aboe Khaled. Waddi Had dad zou vorig jaar in Oost-Berlijn zijn overleden; zijn dood wordt door de Israëlische autoriteiten overigens be twijfeld. Aboe Khaled is namelijk al- James Schlesinger WASHINGTON (AP) De Amerikaanse minister van energie, James Schlesinger, zal aftreden als het Congres niet een behoorlijk nationaal energie-beleid goedkeurt. Hij uitte zijn dreigement in een vraaggesprek voor de televi sie. „Wij moeten in dit land een energie-beleid hebben," zo zei Schlesinger. „Ik heb mij er volledig op toegelegd dit te bereiken. Als het duidelijk wordt dat wij niet in staat zijn een dergelijk beleid op te stel len, dan geloof ik dat ik over bodig word." James Schlesinger, onder pre sident Nixon minister van de fensie, staat sinds vorig jaar aan het hoofd van een kolos saal nieuw ministerie dat als eerste taak heeft de uitvoering van het nationale energie-be leid. De grondslagen van dat beleid zijn begin vorig jaar door president Jimmy Carter aangegeven. Zijn pakket van maatregelen is sindsdien prak tisch onherkenbaar verminkt door het parlement. Schlesin ger onderstreepte voor de tele visie nog eens de noodzaak voor een energie-beleid. Het effect dat het uitblijven van zo'n beleid zal hebben op de toch al zwakke positie van de dollar noemde de minister ronduit „rampzalig". se autoriteiten on toesten ning ver zocht om de Israëlische veiligheids functionarissen te n ogen bewapenen in Groot-Brittannië. Zowel Israëli sche kranten als de directeur van de luchtvaartmaatschappij El Al heb ben Engeland n ede verantwoordelijk gesteld voor de aanslag op de bus. Ze concluderen dat de Britse autoritei ten kennelijk niet tegen dergelijke acties opgewassen zijn. Het hoofd van de Britse politie Scotland Yard, Jin Neville, weigerde gisteren in te gaan op de Israëlische klachten. Wel gaf hij als zijn oordeel dat de bewape ning van de Britse politie op dit mo- n ent juist goed is. Een van de gewonden bij de aanslag op de bus van de El Al, een stewar dess van de Israëlische luchtvaart maatschappij, verkeerde gisteren CAIRO (AFP) In de Egyptische stad Assioet is gistermorgen een ge bouw van vijf verdiepingen ingestort. Daarbij kwamen achttien mensen om het leven. Sedert het begin van dit jaar zijn in Egypte al 200 mensen omgekomen bij het instorten van ge bouwen. Het stadbestuur van Cairo schat dat 75.000 huizen in de Egypti sche hoofdstad gevaarlijk zijn voor hun bewoners. Volgens andere ramin gen zou dit aantal 300.000 zijn. Door de grote woningnood kunnen de men sen echter nergens anders heen. door James Dorsey JERUZALEM Israëls premier Begin zal tijdens zijn bespre kingen met Egyptes president Sadat en Amerika's president Carter een spoedige gedeeltelijke terugtrekking in de Sinaï- woestijn voorstellen. De prijs die Begin voor een dergelijke terugtrekking zal vragen, is een door Israël en Egypte gepara feerd vredesakkoord. Dit vredesakkoord moet de troepen scheidingsovereenkomst in de Sinal' vervangen, die in oktober van dit jaar afloopt. Volgens de Jerusalem Post, die dit gisteren wist te melden, zal Begin tevens in Camp David voorstellen om de onderhandelingen met Egypte voort te zetten, terwijl beide landen tegelijkertijd normale vreedzame be trekkingen met elkaar opbouwen. Tot de zaken waarover Begin met Sadat wil onderhandelen, behoort de toekomst van de Joodse nederzettin gen in het noordoosten vap de Sinaï- woestijn en de handhaving van een militaire Israëlische aanwezigheid in het gebied als veiligheidsgarantie. Peres I Begins plannen, die een verdere uit werking voorstellen van de door hem aangeboden „permanente gedeelte lijke vredesregeling", werden tijdens een bijeenkomst van de Israëlische Arbeiders Partij door oppositieleider Moslem-leider veroordeelt daad TEHERAN (Reuter, AFP) Het aantal doden ten gevolge van de bioscoopbrand in de Iraanse stad Abadan is gestegen tot boven de 400. Het juiste aantal slachtoffers is officieel nog niet vastgesteld. De autoriteiten in Abadan stelden het aantal doden gisteren nog op 377, maar de plaatselijke pers meldde dat het er waarschijnlijk wel vijftig meer waren. De pers wist ook te berichten dat de politie al tien mensen heeft gearresteerd op verdenking iets te maken te hebben met de brandstich ting in de bioscoop. Aangenomen wordt dat het vuur is aangestoken door fanatieke moslems, die wereldse verschijnselen als bioscopen en nachtclubs bestrijden. Het hoofd van de politie in Abadan vertelde gisteren dat enkele dagen voor de brand men sen met explosieven waren gearres teerd in de buurt van de nu vernielde bioscoop. Ook waren er tien leraren aangehouden omdat zij studenten hadden aangezet tot sabotage-daden. De leider van de Iraanse moslems, de priester Ajatollah Shariat Madhari, heeft gisteren de brandstichting na drukkelijk veroordeeld. Hij wees de gedachte dat de geestelijke leiders verantwoordelijk zouden zijn voor deze daad geheel van de hand. De kerk zal, zo kondigde hij aan, een eigen onderzoek instellen naar de ramp. De resultaten daarvan zullen worden gepubliceerd. Met deze aan kondiging wil de priester de regering kennelijk waarschuwen dat zij niet zonder meer de schuldigen in de kring van de conservatieve moslems kan aanwijzen. Er zijn de afgelopen maanden voortdurend spanningen geweest tussen de geestelijke en bur gerlijke leiding van Iran. Sjimon Peres verworpen, omdat de onopgeloste problemen tussen de bei de landen zwaarder zouden wegen dan de opgeloste problemen. Peres meent dat Begin in Camp David be ter het bereiken van een akkoord over principes die aan een vrede ten grondslag moeten liggen, kan na streven. Zijn opmerkingen worden tevens ge zien als een aanval op oudpremier Jitzhak Rabin, die in een toespraak tijdens het weekeinde meende, dat Israël de mogelijkheid van een „be perkt akkoord" met Egypte in over weging zou moeten nemen, wanneer algehele overeenstemming onhaal baar zou blijken te zijn. LOESAKA (AFP) Het officiële dagblad „Times of Zambia" heeft maandag een beroep gedaan op het Patriottisch Front om deel te nemen aan vrije verkiezingen. Het blad van de enige partij in Zambia spreekt van „verantwoordelijkheid die het Patri ottisch Front moet durven nemen". Het Patriottisch Front van Joshua Nkomo en Robert Moegabe voeren een guerrilla tegen de overgangsrege ring van de blanke premier Smith in Rhodesië. Zambia is één van de vijf frontlijnstaten die het verzet tegen Smith steunen. Nkomo en Moegabe kwamen maandag bijeen om te pra ten over de mogelijkheden van een gezamenlijke conferentie, waaraan alle betrokken partijen zouden moe ten deelnemen. In de ogen van Jehosjafat Harkabi, Arabist en oud veiligheids adviseur van Rabin en premier Begin, bewijst de opstelling van de Israëlische pre mier dat hij niet bereid is om de consequenties uit zijn concessies te trekken. Hij wijst erop, dat Sadat serieus een regeling van het conflict met Israël nastreeft, maar dat er een grens is aan hetgeen Sadat bereid is voor een oplossing te betalen. Israël maakt een fout volgens Harkabi door veel te veel te eisen. Bovendien, zo wijst Harkabi erop, is het onmogelijk om Egypte enerzijds de soevereiniteit over de Sinaï-woestijn aan te bieden en anderzijds te blijven eisen, dat Israëlische troepen op Egyptisch grondgebied gestationeerd blijven, ook na een vredesregeling. Niets voor niets Aangenomen wordt in Israël, dat Be gin van plan is om een terugtrekking in de Sinaï langs de lijn tussen El Arisj en Ras Mohammed voor te stel len. Verleden maand heeft Begin een verzoek van Sadat van de hand gewe zen, om de stad El Arisj terug te geven als teken van Israëls goede wil in het vredesproces. Begin wekte toen Sadats woede dóór te verklaren, dat „niemand iets voor niets kan krijgen". Tijdens de besprekingen in Camp Da vid zal Begin opnieuw zijn zesentwin tig punten tellend vredesplan op tafel leggen. Met name zal hij aanbieden om Israëls militaire bestuur over de westelijke Jordaan-oever en de Gaza- strook spoedig af te schaffen, wan neer Jordanië zich bereid zou verkla ren om deze gebieden voor een perio de van vijf jaar samen met Israël te beheren. Na afloop van de vijf jaar zou er over de soevereiniteit over het gebied onderhandeld kunnen wor den. Jordanië zou net als Egypte een vredesakkoord met Israël moeten pa raferen, zodat de weg naar onderhan delingen over een definitieve oplos sing van het conflict en over een situatie van vreedzame coëxistentie gebaand zou zijn. CAIRO (UPI, AP) De Egyptische premier Mamdoech Salem heeft zijn ontslag aangeboden na ernstige ver schillen van mening binnen de rege rende Arabische Socialistische Unie. Deze onenigheid betreft het besluit van de Egyptische president Sadat om een nieuwe socialistische partij op te richten, die het lidmaatschap van de socialistische internationale zal aanvragen. Salem zou van plan zijn zich volledig uit de politiek terug te trekken. Een definitieve beslissing over zijn positie zal pas na het overleg tussen Sadat. premier Begin van Israël en president Carter van de Verenigde Staten in Camp David vallen. Salems besluit tot terugtreden zou gevallen zijn nadat gebleken was, dat slechts 24 van de 270 afgevaardigddn van de fractie van de Arabisch Socialistische Unie achter hem staan. In de Vietnamese hoofdstad Hanoi arriveerde gisteren een acht man sterke vertegenwoordiging van het Amerikaanse congres. Leider van de delegatie is de Democratische afge vaardigde Montgommery uit Missis sippi die hier door zijn Vietnamese gastheren wordt begroet. Officieel zijn de Congresleden naar Vietnam gegaan om informatie in te winnen over het grote aantal Amerikanen dat nog steeds als vermist in dat land te boek staat. In hun contacten met de Vietnamezen zal waarschijn lijk ook worden gesproken over de mogelijkheden van normale diplo matieke betrekkingen tussen beide landen en Amerikaanse economi sche hulp voor Vietnam. LA PAZ (AFP) Zo'n tachtig stu denten en professoren van de univer siteit van La Paz, de hoofdstad van Bolivia, hebben na een hongersta king van zes dagen hun eis ingewil ligd gekregen. Ze wensten nanelljk een democratische benoeming van de leiding van de universiteit en herstel van de autonomie voor het hoger onderwijs. Hevig protest tegen begroting SIDNEY (Reuter. AP) In de Australische steden Brisbam en Sidney zijn gisteren ongeregeldheden uitgebroken bi, betogingen tegen de bezuinigingen die de regering wil door voeren. Daarbij vielen enkele gewonden en werden vele tien tallen arrestaties verricht. LONDEN (Reuter) Deense, Amerikaanse en Britse oorlogsschepen en vliegtuigen hebben zich gisteren onledig gehouden met het volgen van een Russische onderzeeër met pech. De duikboot met voortstuwing door kern kracht werd zaterdag ten noorden van Schotland op sleeptouw genomen door een ander Russisch marine-vaartuig. Aangenomen wordt dat de Begroting onderzeeër moeilijkheden heeft met haar kernreactor. De aangeslagen oorlogsbodem kreeg escorte van nog enkele Russische marine-vaartuigen, waarna schepen van de NAVO de sleep ook op enige afstand begonnen te volgen. De duikboot wordt met een slakkegang in de richting van Moer- mansk gesleept. De Russische autoriteiten hebben niets meegedeeld over het incident. In Sidney vielen demonstranten te gen de regering-Fraser het gebouw van de effectenbeurs binnen. Onge veer 200 betogers vernielden deuren en glazen van het gebouw en probeer den door te dringen tot de eigenlijke handelsplaats. Personeel van de beurs wist hen echter tegen te hou den. De politie arresteerde tien de monstranten. Drie personeelsleden werden gewond door glasscherven. In Brisbane, de hoofdstad van de deelstaat Queensland, trad de politie op tegen betogers die het centrum wilden binnentrekken. Het kwam tot een massale vechtpartij waarbij on geveer 120 arrestaties werden vericht. De botsing met de politie was het tumultueuze slot van een daarvoor vreedzaam verlopen demonstratie, georganiseerd door de Australische vakbeweging. De vakbeweging en de verwante Au stralische Labour-partij organiseren momenteel door het hele land de monstraties tegen de sociaal-econo mische politiek van de conservatieve regering van premier Malcolm Fra ser. Aanleiding is de begroting die di regering-Fraser vorige week dinsdaj bekend maakte. Om de inflatie (ni ongeveer acht procent op jaarbasis beneden de vijf procent te krijgen wi de Australische regering een aanta belastingen verhogen en de over heidsuitgaven beperken Daardoo zullen de Australiërs meer inkom stenbelasting moeten betalen terwij zij tegelijkertijd meer moeten neer leggen voor sigaretten, benzine e: alcoholhoudende drank. Een direct gevolg van de bezuinigin gen is de imkrimping van het pakke sociale voorzieningen dat onder d< laatste sociaal-democratische rege ring van Australië aanzienlijk wa: uitgebreid. De plannen van de regering-Frase hebben een sterk verzet bij het pu bliek opgeroepen. De premier zelf i: bij een optreden in het openbaar me eieren en verf bekogeld. De opposite spreekt van een „brutale begroting' die de zwaarste lasten eenvoudig oj de schouders van de gewone burger: legt. door Louis Smit Als Je het geluk hebt, zoals ik verleden jaar, een beurs te krijgen voor een studie in Praag, verkeer je als westerling in een bevoorrechte positie. Niet ieder kan een jasr zonder geldwisselplicht met de Tsjechen mee Tsjech zijn en het Tsjechische leven van binnen uit leren kennen. Door je studentenstatus beweeg je je natuurlijk vooral in studentenkringen, en daar valt één ding al heel gauw op: het studentenleven in Praag is een stuk ongemakkelijker en ongezelliger dan bij' ons. Ten eerste gaat veel tijd *n energie verloren aan in onze ogen onnutle dingen, waarvan de politiek in de studii er één is. Iedere student, of hij nu Tsjechische taal- en let terkunde studeert of elektrotechniek, is ver plicht colleges marxisrie-leninisme te vol gen. In de studiegids ran de letterenfacul teit van de Praagse Kgrelsuniversiteit staat letterlijk dat de me?ste nadruk van de studie valt op het zich eigen maken van de marxlstlsche-leninistische methode en de toepassing van deze methode op de maat schappelijk praktijk Het na te streven ioeaal is dat de afgestu deerden zijn gewapend tegen „bourgeois- ideologische uitlatingen en revisionistische tendenzen" wat dat dan ook heeft te beduiden. Verder wordt bezoek aan propa- gandististische activiteiten van de faculteit (conferenties ter ere van de 60ste verjaar dag van de Russische revolutie, manifesta ties ter ere var het 30-jarig bestaan van een communistisch Tsjechoslowakije, enzo voorts verondersteld. De studenten zijn te vens gehouden actief deel te nemen aan de activiteiten *an de faculteit op pedago- Huisvesting nen. Het is gebruikelijk dat je je kamer deelt met een sexgenoot. Samen wonen met een partner van de andere kunne is er in een Praags studentenhuis niet bij. Vereenzaming gisch, cultureel-politiek en sportief gebied en buiten de faculteit actief te zijn, bijvoor beeld als pionierenleider (pionieren zijn een soort socialistische padvinders). In Nederland krijg je niet meer snel een kamer, maar in Tsjechoslowakije is dat nog veel moeilijker. Studenten wier ouderlijk huis in Praag staat of binnen een omtrek van twintig kilometer daarbuiten, kunnen onder geen beding een kamer krijgen in een studentenhuis of -flat. In de privé-sfeer vind je ook niet zo gauw iets, want de woning nood is groot en men verhuurt liever aan buitenlanders tegen valuta. Dc meeste studenten van ver wonen in een soort van Uylenstede-flats, vanwaar ze zo'n 30 minuten moeten trammen om hun facul teit of het centrum te bereiken. Ik was dol gelukkig, in een oud studentenhuis in het centrum te zijn ondergebracht. De pijpela bewoonde ik eerst alleen, maar later moest ik met een Joegoslavische slavist samenwo- Nadeel van deze gedwongen inwoning is een gebrek aan privacy, voordeel is een kleinere kans op de bij ons zo beruchte studenten- vereenzaming. De huurprijs voor een (hal ve) kamer is heerlijk laag: zo om en nabij de 50 kronen ij 12,50). Daarbij moet echter worden bedacht dat het hoogste sociale stipendium dat een Tsjech of Slowaak kan krijgen nog geen 500 kronen bedraagt (nog even ter vergelijking: een maaltijd in één van de kwalitatief sterk van elkaar verschil lende mensa's kost 2 kroon 80). Maar 50 kronen is niet veel. als je bedenkt dat je kamer gereld wordt schoongemaakt en je elke twee weken schoon beddegoed krijgt. Een Nederlander moet aan dat beddegoed even wennen. Het dek bestaat namelijk uit een deken van pakweg 1.60 bij 1.10 m in een laken omhulsel, die door zijn beperkte af metingen met geen mogelijkheid tussen matras en spiraal is vast te klemmen. Je moet de eerste paar nachen vechten om je slaaphouding van languit-op-je-rug te ver anderen in een embryo-ligging. Bezoek mag alleen tussen drie uur 's mid dags en tien uur 's avonds worden ontvan gen. Zij moet haar legitimktie(s) bij de por tier afgeven en die portier registreert tijd van aankomst en tijd van vertrek. De be perkte bezoektijd is zeker oorsprong van de door mannelijke studenten niet zelden ge- communistische systeem hun wat dat be treft geestelijk geen haar breed in de weg legt. Vereniging In een klasseloze maatschappij worden alle verschijnselen die aan een klassebezittende maatschappij doen denken te niet gedaan. Zo vind je in Praag niet een heel scala van studentenverenigingen met een eigen ge zicht en een eigen gezellige sfeer. Er zijn dus geen equivalenten van Minerva, Augusti- nus, SSR enz. Voor de opvang van de stude renden draagt enkele de SSM zorg. SSM staat voor Socialistiscky Svaz MlódeZe. wat Socialistische Jeugdunie betekent. Je hoeft geen lid te worden van deze organisatie, waarvan ook werkende jongeren lid zijn, maar het wordt wel warm aanbevolen De SSM doet een heleboel. Hij beheert clubs en dancings, organiseert sportevene menten (waarop je je kunt voorbereiden tijdens de verplichte uren lichamelijke oefe ning aan de universiteit), doet aan socialis tische propaganda, zet filmavonden op touw en belegt discussiebijeenkomsten. Een studentenhuis in Praag bezigde zegswijs dat een welopgevoed Tsje chisch meisje al om acht uur in bed moet liggen, als ze om toen uur naar huis moet. Overigens, op het vlak van de seksualiteit zijn de studenten in Tsjechoslowakije zeer ongedwongen. Misschien wel omdat het Bezadigd Studenten, jonge intellectuelen in spe, wor den meestal beschouwd als baanbrekers voor een betere tijd. Als ze geen lange haren en jeans met veelkleurige lappen dragen, zijn ze toch op zijn minst tegendraads en gericht tegen de bestaande orde van welke aard die orde ook is. Maar net als i Nederland nu. blijken de Tsjechische str. denten wel de laatsten die iets baanbrc kends of revolutionairs zullen ondernemer Nette kleren dragen zij vrijwel allemaal. Zi verkeren.in een bevoorrechte positie (bt trekkelljke vrijheid van handelen, maa ééns in de zoveel jaren met je handen In ee fabriek werken in het kader van de unlvers taire Arbeitseinsatz, reductie op het oper baar vervoer) en die willen ze niet verliezer Wat geldt voor Nederlandse studentei geldt ook voor hun Tsjechische collega's. I de woorden van een teleurgestelde vo: mingsleider die ik ken: „Ze zitten het lief.1 met een pilsie voor het kassie op hu krent." Inderdaad, van hen is weinig initit tief te verwachten. Maar één initiatief is de Praagse studente niet te ontzeggen. Ze trouwen graag snel e bouwen graag snel een beschermende hu selijke sfeer om zich heen. Dit verhaal heeft een wat droeve ondertoo gekregen, terwijl ik me in Praag toch uitstr kend heb vermaakt met de studenten e studentes. Mijn kennis van het Tsjechlsc is er goed op vooruit gegaan en heeft m zeker geholpen uit de kring van ander buitenlandse stagiaires te breken en met d Tsjechen zelf contacten te leggen. In dr contact was vaak een zekere terughoudem heid te bespeuren. Of dat aan mij lag of aa iets anders, dat weet ik niet. Het systeer overal de schuld van geven is wat al t simpel, alleen al omdat Nederlandse sti denten ook niet direct buitenlanders in hu kring opnemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7