Demonteren bom een moeilijke klus Aan entstof polio 2.5 miljoen besteed 'PR: zelfstandig aeedoen aan IG-verkiezingen Nederlander vast op eiland Zorg om toekomst chauffeurs Immissaris t functie uitheven Vijftienhonderd jongeren zonder (verplicht) diploma trtijbestuur op zoek naar impulsen H{ Eerste vrouwen op KMA Sprekers Crossroads worden vervolgd Platform Sealand toneel voor 'vorstendom' ACOP beslist nog niet over samenwerking Dancing afgebrand Voorzorgsmaatregelen minimaal Staat de postcode in een advertentie of brief?' Gebruikmdan alsu reageert en...vergeet ook uw eigen postcode niet. pttpost 22 AUGUSTUS 1978 TROUW/KWARTET 3 TRECHT De Vervoersbond NV maakt zich grote zorgen over t toekomst van meer dan 1.500 tage chauffeurs in het wegvervoer, per 1 september werkloos drei- te worden omdat ze niet in het pit zijn van een diploma vakbe kwaamheid of een ontheffing daar- lor. Dat diploma is volgens het buwe rijtijdenbesluit dat in april kracht werd. verplicht voor die geboren zijn na 30 1975. Omdat de capaciteit van de vakop leiding te klein bleek, is het voor chauffeurs zonder diploma moge lijk tot 1 september een ontheffing voor één jaar te krijgen van de Rijksverkeersinspectie. Volgens de Vervoersbond CNV hebben tot nu toe heel weinig chauffeurs van die mogelijkheid gebruik gemaakt. Paul van de Heide, secretaris van de bedrijfsgroep wegvervoer van de Vervoersbond CNV. vindt een waar schuwing voor ..lakse chauffeurs" op zijn plaats. „Het zou triest zijn als chauffeurs op straat komen te staan door hun eigen schuld. Het ziet er niet naar uit dat de rijksver keersinspectie die laksheid na 1 september door de vingers zal zien. Iedereen heeft tijd genoeg gehad om een ontheffing aan te vragen Volgens Van de Heide was aan het begin van de „diploma-plicht" al duidelijk dat de opleidingscapaci teit veel te klein zou zijn om alle chauffeurs op tijd aan een diploma vakbekwaamheid te helpen. ..Daar is nog geen verandering in geko men. Volgend jaar kunnen we weer precies dezelfde problemen ver-» wachten." aldus Van de Heide AMSTERDAM (ANP) Aan entstof fen voor de inhaalcampagne in de vaccinatie tegen polio is tot nu toe 2.5 miljoen gulden uitgegeven. Dit blijkt uit stukken van de ziekenfondsraad, die donderdag zal beslissen over het verzoek van staatssecretaris Veder- Smit (volksgezondheid) om de inhaal- i ij onze Haagse redactie JN HAAG Het partijbestuur van de politieke Partij Sikalen, wil dat de PPR zelfstandig aan de in 1979 te ïlden verkiezingen voor het Europeese parlement meedoet. bestuur stelt dit voor aan de PPR-kerngroep, die zaterdag '^adert. [elfstandig optreden van de PPR odzakelijk omdat besprekingen de PvdA om tot een gemeen telijk Europees optreden te ko- mislukten. De PvdA was niet 1 de PPR op een verkiesbare te zetten, s dat de PPR zelfstandig een 1 halen lijkt echter gering. Het lese parlement telt 410 zetels, ban Nederland er 25 mag bezet voor één zetel zijn ongeveer 1 stemmen nodig. Bij de Twee- nerverkiezingen van vorig jaar le de PPR nog niet eens de daarvan (ruim 140.000 |nen). iartijbestuur vindt het echter jrijk toch mee te doen om te zien dat de PPR echt nog wel it en voldoende kiezers kan ikken. ..De eerstvolgende ver- igen voor de Tweede Kamer zul- ich kenmerken door een her- rfde strijd tussen PvdA en CDA. Fle PPR in die verkiezingsstrijd spelen, dan zal haar electorale fekkingskracht zich voor die tijd en herstellen." aldus het partij- ur. Het wijst daarom de moge- lid om niet mee te doen van de Combinaties met andere partij- RINGEN In verband met an- vjtische uitlatingen wordt de lissaris van politie in Gronin- le heer L. Wit ontheven van zijn le bij de gemeentepolitie in Gro- ;np- Met ingang van 1 september ter beschikking van de minister linnenlandse zaken, die hem zal ten met landelijk politiewerk. gisteravond in de gemeente- an Groningen bekendgemaakt de burgemeester de heer H. G. r. van de heer .Wit volgt op iderzoek dat werd ingesteld na kend was geworden dat de heer .tisemitische uitlatingen had Volgens het onderzoek is dat aad gebleken. Die uitlatingen gericht aan het adres van en- rsonen. De heer Buiter achtte ibruik van dergelijke uitlatin- laanvaardbaar, en zei dat deze 'erdere samenwerking tussen in de commissaris in de weg ter Buiter heeft de minister ge- d disciplinaire maatregelen te- e heer Wit te treffen, maar dat ibeurd. omdat dit tot langduri- :essen zou kunnen leiden. De jeester meent dat dit niet in >JtMelang was van het Groninger Wit heeft gezegd dat hij en dan de PvdA ziet de PPR ook niet zitten. D'66 wil niet, de CPN is onge schikt als partner en samenwerking met de PSP zou de indruk wekken dat de PPR eigenlijk niet meer de eerst aangewezen samenwerkings partner van de PvdA is. aldus het bestuur. Het PPR-bestuur overweegt voor die Europese verkiezingen een verbinte nis aan te gaan met „Ecoropa" een nieuwe internationale beweging, die actie voert tegen ongebreidelde eco nomische groei en daarmee voor het behoud van het milieu. De PPR zal dan eventueel als PPR (Ecoropa) de verkiezingen ingaan. Het bestuur hoopt op die manier meer aantrek kingskracht voor de kiezers te krijgen. 'Te gesloten' Het bestuur doet de kerngroep ook een aantal suggesties om de partij ge- léderen weer nieuw leven in te blazen. Het meent dat de huidige PPR-ka- ders te gesloten zijn. „Ze houden zich teveel bezig met de steun aan de gemeentelijke politiek, daardoor komt de aandacht voor de landelijke politiek in het gedrang." Het ledental vertoont, na een diepte punt vorig jaar. volgens het bestuur overigens alweer enige groei. In mei en juni kwamen er respectievelijk 91 en 183 bij, daarvan was het verlies dan al afgetrokken. Het ledental be droeg in juli 12.600, tegen 13.500 een jaar geleden. De eerste drie vrouwelijke kadetten zijn hun opleiding voor beroepsofficier aan de Koninklijke Militaire Akademie (KMA) in Breda gistermorgen begonnen. De drie „baanbreeksters" zijn de 21-jarige Hanneke Kools, de eveneens 21-jarige Jacoba van Soeren en de 18-jarige Christa Beumer. De KMA ondergaat met de komst van de eerste Nederlandse vrouwen die officier willen worden, nauwelijks enige verandering. De meisjes krijgen wel een eigen douche en toilet en ook de kamers zullen enigszins worden aangepast. Christa Beumer. die rechtstreeks van de schoolbanken komt, gaat de sociologisch-psychologische richting volgen. Jacoba van Soeren (Milva geweest) doet de sociaal-economische studie en Hanneke Kools (ook Milva geweest) wil uiteindelijk terecht komen bij de geneeskundige troepen van de landmacht. Op de foto: lachend bij de fourier. campagne te financieren uit het fonds van de algemene wet bijzonde re ziektekosten. Met de inhaalcampagne is vrij kort na het uitbreken van de polio-epld& mie begonnen. De campagne was ge* richt op de ongeveer 450 000 Neder landers van 26 jaar en jonger, die nog niet volledig of onvolledig tegen kin derverlamming waren ingeënt. Vol gens het ministerie van volksgezond heid is het aantal mensen dat gebruik heeft gemaakt van de mogelijkheid zich alsnog te laten vaccineren, nog niet te schatten. De staatssecretaris heeft gistercrt meegedeeld dat zij binnenkort de Tweede Kamer een overzicht zal ge ven van het tot dusverre gevoerde beleid inzake de polio-epidemie. Nu 101 Het totale aantal polio-gevallen is gisteren op 101 gekomen, inplaatk van op 102 zoals aanvankelijk werd bericht. Een zesjarige jongen uit Ede. die al op 5 augustus ziek is geworden, blijkt polio te hebben. Hij heeft geen verlammingen en wordt thuis ver pleegd. Een tienjarige jongen uit Noorden (gemeente Zevenhoven), die gisteren als polio-patiënt werd opge geven. blijkt geen polio te hebben. De jongen uit Ede behoort tot een kerk genootschap dat principiële bezwa ren heeft tegen vaccinatie. KAAPSTAD (EPD) De sprekers tijdens de openluchtkerkdienst in Crossroads op 30 juli worden be dreigd met vervolging op basis van „optreden bij een niet-toegestanè vergadering". Het huis van de belang rijkste spreker, ds. Sam Buti, de se cretaris van de (zwarte) Nederduitse Gereformeerde Kerk is vorige don"; derdag doorzocht. Buti zelf verbleef echter in de Verenigde Staten. Ver scheidene andere sprekers hebben reeds bericht van de politie ontvaif» gen dat zij rekening moeten houden met een gerechtelijke vervolging. Dominee Alex Boraine, oppositieltd in het Zuidafrikaanse parlement heeft de maatregelen tegen de spre kers als kortzicht en als ..ongelooflijk dom" gekenschetst. Hij heeft de hoop uitgesproken dat de aanklachten in getrokken zullen worden, omdat de betrokkenen zich juist ingezet had den voor vrede en goede wil. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) De 22-jarige Nederlander Hans Lavoo uit Loosdrecht wordt sinds zaterdagmiddag gevangen gehou- Man doodgestoken den op het kunstmatige platform Sealand, dat enkele kilome ters uit de kust van het Britse Harwich ligt. Lavoo wordt vastgehouden door de machthebber over het eiland, Roy Bates I. n VJ SUSTEREN (ANP) In Susteren is gisternacht bij een ruzie de 38-jarige H. J. R. uit Echt met een mes in de hartstreek getroffen en overleden. De man verschafte zich samen met de 30-jarige J. S. toegang tot een woning waarin zijn ex-echtgenote met haar drie kinderen en haar 40-jarige vriend W. S. samenwoonden. S. "heeft zich in de gang met een keukenmesje verde digd, waarmee hij in het wilde weg rondstak. J. S. werd onder meer in de lies geraakt. Hij werd na behande ling, evenals W. S. aangehouden. Baby dood gevonden Uithuizermeeden (ANP) In de gracht van de Rensumaborg in Uit huizermeeden in Noordoost-Gronin- gen is het lichaampje gevonden van een pasgeboren baby. Voorbijgangers zagen het dode kind liggen. Het was gisteren nog onduidelijk hoe het kind in de gracht terecht is gekomen. Deze voormalige Britse legerofficier heeft het platform in 1967 uitgeroe pen tot vorstendom, met zichzelf als eerste vorst. De gevangenneming van Hans Lavoo is een rechtstreeks gevolg van de ge beurtenissen die zich de laatste da gen rondom het platform hebben af gespeeld. Tien dagen geleden voer den enkele mannen in opdracht van de Westduitser Alexander Achen bach. Roy's voormalige minister van buitenlandse zaken een overval uit op het eiland. Daarbij werd de 26- jarige zoon van Roy, Michael, gevan gen genomen. Enkele dagen later werd hij vrijgela ten en per helikopter naar Den Haag gebracht. Vorige week dinsdag sloe gen Michael en Roy terug door het eiland te heroveren. Daarbij werden de mannen van Achenbach gevangen genomen. De heer Oomen. de Haagse advocaat van Achenbach, zei gisteren dat Hans Lavoo zaterdag met een Schevening- se kotter naar het platform is gevaren om deze gevangenen op te halen. Oor spronkelijk zou hij niet aan boord van het platform gaan,' maar hij deed dit toch op uitnodiging van Michael Bates. Deze is een goede bekende van Lavoo. Volgens Oomen werd de Ne derlander vervolgens op Sealand op gesloten. De advocaat zei nu te pro beren het ministerie van buitenland se zaken ertoe te bewegen in de zaak te bemiddelen, om Lavoo vrij te krij gen. Overigens is een Nederlandse tussenpersoon tussen Bates en Achenbach gisteren bij de Amster damse officier van justitie, Haber- mehl, geweest om te zien of deze iets kon doen. Habermehl zegt echter dat de Nederlandse autoriteiten in deze zaak „geen been hebben om op te staan". Sealand is in de tweede wereldoorlog gebouwd als basis voor luchtdoelge schut. Na de oorlog verzuimde Lon den dit en soortgelijke platformen op te ruimen. In 1906 besloot Bates er een in bezit te nemen. Achenbach en Bates ontmoetten elkaar kort na de „bezetting" van het platform op het eiland Cyprus. Zij besloten samen te werken. Er werden plannen ontwor pen om op het eiland een hotel, een radiozender en een casino te vestigen. Ook moest het een belastingparadijs worden. Doordat, aldus Oomen, Ba tes wel steeds geld opstreek van on der meer Achenbach, maar daar geen daden tegenover stelde, besloot de Westduitser de vorst „af te zetten". Dit kon volgens de „grondwet" van het vorstendom, die door Bates is opgesteld, zo zei Oomen. Bates nam dit niet en sloeg terug. De voormalige officier heeft volgens Oo men juridisch gezien geen been om op te staan. Toch is de advocaat nog niet van plan een proces aan te span nen. Wel is hij klachten aan het verza melen van particulieren en bedrijven die financieel door Bates zijn bena derd. Zo zou de Britse bouwmaat schappij Clark in opdracht van de „vorst" tekeningen hebben ontwor pen voor een vergroting van het ei land. Na aflevering van de tekenin- een winkel ol prakhik moei trgpnwooidig airconditioning hebben willen de mensen mei weglopen en wegblijven Geen halvd maatregelen, maar meloen goed Carrier Bel Nndairco. de importeur van Cajrigr apparatuur. Rijndijk 141, 2394 AG Hajerswoude. lel 01714-9010 1 ter wereld in airconditioning. gen betaalde Bates echter geen cent, aldus Oomen. Hij wil de klachten bundelen en dan voorleggen aan de officier van justitie in het Britse Es sex. Achenbach zelf heeft al ongeveer twee miljoen gulden in de zaak gesto ken, aldus Oomen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het Algemeen Comité van Overheidspersoneel heeft maan dag nog geen beslissing genomen over verdere samenwerking met de Christelijke Ambtenarencentrale CCOOP Het ACOP wil, liefst nog deze week. een gesprek met de chris telijke centrale. Het ACOP vergaderde gisteren over de toekomstige contacten met de CCOOP. De samenwerking is ernstig in gevaar gekomen na uitlatingep van voorman Wieringa van de chris telijke ambtenaren en de daaropvol gende woedende reacties vanuit hét ACOP De CCOOP heeft via een brief gepro beerd opheldering te verschaffen, maar is daar volgens ACOP-bestuur der Van de Schreur nog niet in ge slaagd. Van de Schreur zei gisteren dat „de brief nog vragen openlaat, die beantwoord moeten worden in hét gesprek over samenwerking". Hij sprak over „verschillende haken en ogen." maar wilde daar niet verder op ingaan. Er wordt nu naar gestreefd de twee ambtenarenorganisaties don derdag om de tafel te krijgen. gewraakte uitlatingen niet ert. maar. mocht hij ze inder- lebben gebezigd dan betreurt en biedt daarvoor zijn veront- igingen aan. Uit zijn manier talgebruik zo zei hij mag jrden afgeleid dat hij antisemi- I gevoelens zou koesteren. VALKENBURG (ANP) In het Limburgse Valkenburg is de dancing „Club '69" uitgebrand. Twee perso neelsleden van de dancing, die tij dens het uitbreken van de brand aan het opruimen waren, zijn met ver schijnselen van rookvergiftiging in een ziekenhuis opgenomen. De dan cing grenst aan een hotel, dat zware waterschade opliep. ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM „Het wordt een nare klus". Met deze korte zin drukte majoor W. Busscher van de explosievenopruimingsdienst (EOP) zijn bezorgd heid uit over het karwei dat hen en drie van zijn n anschappen donderdag ochtend te wachten staat, namelijk het onschadelijk maken van de V-l, een zware vliegende bon die bijna 35 jaar geleden door de Duitsers van de geïmproviseerde lanceerbasis op Pernis afgeschoten werd, maar enkele ogenblikken later reeds in de zachte veenbodem bij Rotterdam-Hoogvliet verdween. Gebruik'm goéd. Gistermiddag om half een. na enkele uren spannend graaf werk, kon definitief vastge steld worden dat het projec tiel. dat volgens omwonenden in 1945 na korte tijd doelloos rondgecirkeld te hebben in een weiland neerstortte, in derdaad een bom van het type V-l betrof. Tevens werd vastgesteld dat het oorlogstuig nagenoeg alle brandstof nog bevatte voor een lange vlucht naar onbe kende besten n ing. Het laten afvloeien en wegpompen van circa 400 liter kerosine waar mee men gisteren tot laat in de middag nog bezig was, heeft volgens majoor Bus scher al het nodige gevaar op geleverd. Het zeven meter lan ge projectiel werd schuin in de bodem aangetroffen, met de staart op anderhalve neter diepte en de neus. waarin zich de drievoudige ontsteking be vindt, op 27z meter diepte. Deze ligging benoeilijkt vol gens majoord Busscher in hoge n ate de den ontage van de drie ontstekingen die naar zijn zeggen op een lastige plaats zitten. Het gevaarlijke karwei wordt in principe door een, hooguit twee man uitge voerd, naar verwachting door luitenant L. M. J. Feller van de EOP, naar hoogstwaar schijnlijk zal hij geassisteerd noeten worden door de na- joor en zijn twee medewerkers van Mil en Fiers. Zou de bon ontploffen dan kan dat op een afstand van 1200 neter scha de aanrichten. Evacuatie De voorzorgsmaatregelen die voor donderdag getroffen zijn noemt de heer Busscher dan ook minimaal. Er is een straal van 325 meter getrokken bin nen welke de bevolking geëva- cueed moet worden. Dat bete kent dat er drie flats ontruimd worden met in totaal 368 be woners. Vanaf donderdagochtend 8 uur moet iedereen die zich binnen een straal van 500 me ter van de bom ebvindt bin nenshuis zijn. Men mag de wo ningen. waarvan alle ramen tegenover elkaar open n oeten staan in verband met de druk golf bij een eventuele explo sie, niet eerder verlaten voor dat het sein veilig is gegeven. Dit wordt door middel van een sirene, die een minuut loeit, kenbaar gemaakt. Het is niet te zeggen hoelang het duurt voordat de bom ge demonteerd is. majoor Bus scher, die in zijn achttien-jari ge loopbaan bij de EOP al zes van dergelijke V-1's onschade lijk heeft gemaakt, heeft naar zijn zeggen al eens zeven uur achter zo'n apparaat gelegen. Vorig jaar bij Puttershoek deed hij er drie kwartier over Voor het bewaken van de leeg staande huizen en het afzet ten van de omgeving worden 180 n an politiepersoneel inge zet. Voor de geëvacueerde be- Een sergeant-majoor van de opruimingsdienst wijst het explosieve deel aai van de V 1 bij Hoogvliet. toe n aar tien n ensen hebben zullen worden. De overige 35# gemeld die tijdelijk in het bewoners hebben te kenned wijkgebouw aan de Sara Bur- gegeven dat zij donderdag zelf gerhardtstraat ondergebracht voor onderdak zullen zorgen J volking heeft Hoogvliet speci ale opvangcentra gecreëerd. Een tegenvaller voor de orga nisatie was dat er zich tot nu

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3