IKV vraagt om politiek gesprek in de kerken Bloemendaal op bres voor Bloemendhal 'Leger' schort lidmaatschap wereldraad op 1 Uit brieven van lezers Honderd kardinalen in Rome aangekomen VANDAAG Conferent Demonstratie tegen Neptune Spanning door uitspraken van Ierse kardinaal si VOORBIJGANG!; fa Studentengemeente tegen militair onderwijs DDR OINSDAG 22 AUGUSTUS 1978 KERK TROUW/KWARTET Van een onzer redacteuren AMSTERDAM In de Vredeskrant 1978 vraagt het Inter- kerklijk Vredesberaad de kerken In ons land in het komende winterseizoen in de plaatselijke kerken een politiek relevant gesprek op gang te doen komen over hoe de kernwapens de wereld en om te beginnen Nederland uitgeholpen kunnen worden. Het IKV hoopt dat het gesprek in de kerken, gemeentes en parochies zal leiden tot politiek handelen van de kerkleden die er bij betrokken zijn en tot het aan de orde stellen van de kernbewapening in politieke par tijen. Het IKV startte de campagne tegen de kernwapens vorig jaar. tijdens de vredesweek. Intussen hebben zich 250 kemen tegen de kernwapens ge vormd. Het IKV gaat bij zijn actie uit van het lijden van de slachtoffers van de atoombom. In de vredeskrant 1978 staan opnieuw enkele stukken over deze verschrikkingen. Het IKV heeft deze verhalen opgeno men om de atoomwapens zichtbaar te maken, opdat men kan zien welke dodelijke macht zij bezitten. Het IKV richt zich in eerste instantie tot de kerken, maar vervolgens ook tot de hele samenleving, waar het bondgenoten wil zoeken in de strijd tegen de kernwapens. De brief aan de kerken en parochies kan voorgelezen worden in de kerkdiensten op 24 sep tember. het begin van de vredesweek. Ten dienste van deze vredeszondag heeft het IKV een boekje uitgegeven „Hoe kun Je preken over kernwa pens?". In de Vredeskrant geeft de Amsterdamse predikant dr H. H. Mis- kotte enkele regels voor politiek in de kerk. 1. Uitgangspunt kan niet zijn. dat de gemeente van Jezus Christus politiek gesproken in het midden dient te staan of boven de partijen. Er moet wel degelijk worden gekozen, kleur bekend. DEN HAAG Het Interkerkelijk Vredesberaad en de werkgroepen „Stop de Neutronenbom" houden op 30 september een demonstratie bij het marinevliegveld Valkenburg om te protesteren tegen de atoomtaak van het marinevliegtuig Neptune. De demonstranten willen dat bij de vervanging van de Neptune tegelijk de atoomtaak wordt afgestoten. De demonstratie wordt gehouden op de laatste dag van de vredesweek van het IKV. 2. Gesprekpartners moeten op hun hoede zijn voor het „euvel der vereen zelviging" zoals in het synodaal ge schrift van de Ned. Herv. Kerk „Christen-zijn in de Nederlandse sa menleving" heette. Het is zeker niet vanzelfsprekend dat een christen op een christelijke politieke partij stemt. Maar ook tussen christen-zijn en „links-zijn" moet enige ruimte blijven. 3. Men schrijve elkaar niet af, zelfs al komt het tot een breuk, een conflict. We mogen blijven hopen op het werk van de Geest, we mogen daarom ook blijven bidden. 4. Over en weer moet men het appèl op eikaars christen (willen) zijn aan vaarden. Is iemand VVD'er, laat hij dan antwoorden op de vraag, hoe dat met zijn christen-zijn samenhangt. Is iemand communist, laat hij dan uit leggen. hoe hij daartoe als christen is gekomen. 5. Men moet bereid zijn tot aandach tig en geduldig luisteren, door erger nis en emoties heen. Dat houdt ook in. dat we rekening houden met el- kaars ontwikkeling en opleiding in politiek opzicht. Wie een voorsprong heeft wat dit betreft, buite die niet uit maar oefene geduld. In de Vredeskrant staan verder weer heel wat feiten over de kernbewape ning. Volgens het IKV is de situatie rondom deze wapens verder verslech- De Vredeskrant 1978 bevat een speciale jeugdkrant, samen gesteld door de hervormde jeugdraad en het landelijk cen trum voor gereformeerd jeugdwerk. Jongeren worden uitge nodigd het getekende verhaal af te maken. terd. Kernwapens zijn in feite weer gevechtswapens geworden en zijn niet langer zoals aanvankelijk het geval was alleen bestemd om af te schrikken. In de Tweede Kamer is het IKV teleurgesteld door het debat dat in mei over de aanschaf van de Lan- ce-raket werd gehouden. BELFAST (EFD) De voorgeno men gesprekken tussen de Ierse protestanten en katholieken die op 5 oktober in Ballymascanlon gehou den zouden worden zijn in gevaar gekomen door de controversiële uit spraken van de katholieke aartsbis schop van Armagh, kardinaal O'Fiaich over de omstandigheden waaronder 300 IRA-gevangenen in de Maze-gevangenis vastgehouden worden. Thomas kardinaal O-Fialch had deze omstandigheden „onaan vaardbaar, zelfs voor dieren" ge noemd. Hij had de toestanden in de gevangenis vergeleken met de slums in Calcutta. De driehonderd gevangenen eisen erkenning als po- litleke gevangene. Om dat te berei ken weigeren zij het schoonmaken van hun cellen, die met uitwerpse len en etensresten vervuild zijn. De protestanten vinden dat de ge vangenen zelf schuldig zijn aan de omstandigheden. Het dagelijks be stuur van de presbyteriaanse kerk in Noord-Ierland heeft de uitlatin gen van O'Fiaich heftig gekritseerd en verwijt de kardinaal dat hij de IRA ondersteunt. Dr. Victor Lynas, de voorzitter van het dagelijks be stuur meent dat de kardinaal met zijn uitspraak de interkerkelijke sa menwerking ln de toekomst op het spel gezet heeft. Hijzelf hoopte ech ter dat de gesprekken en de samen werking voortgang zouden kunnen vinden. Dominee William Beattie van de Vrije Presbyteriaanse Kerk van Ian Paisley heeft naar aanleiding van de uitspraken van kardinaal O'Fiaich de presbyterianen opge roepen hun relatie met de katholie ken en tevens alle contact met de wereldraad te verbreken. Van een onzer verslaggevers BLOEMENDAAL Bloemendaal bij Haarlem staat bekend als een van de meest welvarende gemeenten van Nederland. Enkele jaren geleden kwam men er ln Bloemendaal achter, dat op Sri Lanka (het vroegere Ceylon) nog een Bloemendaal bestaat, zij het dan iets anders gespeld. Een groot deel van de bevolking daar leeft in de meest erbarmelijke omstandigheden. Daarom gaat het Nederlandse Bloemendaal in de eerste week van september een grote actie voeren voor Bloemendhal op Sri Lanka. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en met voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Hierover of over het met plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas met corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus 859. Amsterdam Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld Marokkanen (8) Als het nu zo was, dat die predikan ten en actievoerders allemaal een Ma rokkaan in hun huis namen, dan kun Je daar nog enig respect voor hebben, maar nu is het enkel maar ondermij ning van het gezag. Andijk Jac. Bakker Marokkanen (9) Illegalen komen bij duizenden ln ons land. Koppelbazen helpen aan werk gelegenheid. Werkgevers zijn door ge brek aan personeel ermee gebaat. Overheid vindt het een moeilijke zaak en komt er niet uit. Wat is er werkelijk aan de hand! Alleen zwarte handel en ultbuiterij of het belang van onze economie die helaas door zulke praktijken moeten worden gediend? Arnhem E. van de Hucht Marokkanen (10) Het Nederlandse volk ziet in deze weken ln spanning toe of de staatsse cretaris van justitie, mevrouw Haars, haar beslissing tot uitwijzing van de 182 illegale onwettige) gastarbei ders uit Marokko in daden zal omzet ten of dat zij. onder druk van kleine actiegroepen met grote monden, door de knieën zal gaan. Ik hoop. dat me vrouw Haars zal begrijpen, dat de meeste Nederlanders van mening zijn. dat deze vreemdelingen ons land moeten verlaten. Want het gaat na tuurlijk niet om deze 182 mensen. Het FNV zegt heel realistisch: „Een alge- tnene legalisering (wat de actiegroe pen willen H.) zou betekenen, dat 15.000 tot 16.000 mensen letterlijk en ifiguurlijk boven water komen, het geen de moeilijkheden in Nederland slechts vergroot. In totaal met ge- Zinsleden mee zal 't dan namelijk gaan om zeker 50.000 mensen. Boven dien zullen bij een generaal pardon nog veel meer buitenlanders de Ne derlandse grens overkomen, waar door het probleem nog omvangrijker wordt." Hebt u daarvan terug? Ik denk van niet. als ik ook lees dat het heel wat moeite kost om woonplaat sen te vinden voor enkele zigeunerfa milies (Veendam). Laat men in het buitenland maar weten, dat de „gou den eeuw" voor buitenlandse werkne mers voorbij is in Nederland, dat het werk er schaars geworden Is en dat er al Nederlandse werkelozen genoeg zijn. 5 vers 24) en Elia (2 Kon 2 de verzen 11 en 12). Thess. 4 vers 17 is een centrale tekst voor de vooropname. Dat de gemeente een hemelse roeping heeft, dus geen aardse, is o.a. te vinden in Col. 1 vers 5. Efeze 1 vers 3. Hebreeën 3 vers 1.1 Petrus 1 vers 4, Johannes 14 vers 1 tot 3 enz. De gemeente staat op uit de doden, dus niet: vanuit de dood. Uit de doden betekent hier: tussen de doden uit. Vergelijk Marcus 9 vers 10, Openbaring 10 vers 5, 1 Corinthe 15 vers 20,1 Corlnthe 15 vers 23 en 24. Er is sprake van verschillen de opstandingen. O.a. Mattheüs 24 vers 40 geeft hier enig licht op (de één zal aangenomen worden, en één ach tergelaten worden). Verschillende op standingen zijn ook in het boek Openbaringen te vinden, ook de men sen die komen vanuit de grote ver drukking (Openbaring 7 vers 14). De genoemde teksten zijn misschien ook voor mevrouw Ten Cate-Kroon aan leiding haar mening te herzien, dat er echt niet van een voortborduren op een visioen sprake Is, maar van op recht bijbelonderzoek. Boskoop Joh. den Hertog Bloemendhal, een wijk van de stad Colombo, is alleen al in de naam een van de vele sporen van de vroegere Nederlandse aanwezigheid op Cey lon. Van 1638 tot 1796 was liet bezit van de Oostindische Compagnie. Van de 18.000 inwoners van Bloe mendhal (bijna net zoveel als het Nederlandse Bloemendaal) leven vijf duizend in de meest erbarmelijke om standigheden aan de rand van en soms letterlijk midden in een moeras. Apeldoorn J. Hagen Wereldraad (3) Hoe ontmoedigend zijn de reacties van v. d. Poll en Daalder op het beleid van de Wereldraad t.a.v. Afrikaanse bevrijdingsbewegingen, vooral na alle informatie over de onmatig grote bewapening van het zogenaamde christelijke westen. Zij denken, want wie wel protesteert tegen dergelijke humanitaire steun en niet tegen de eigen bewapening, is op z'n minst eenzijdig. Natuurlijk is gebruik van geweld altijd en in elke situatie be treurenswaardig. maar dan ook het dreigen ermee om zo de eigen bevoor rechte situatie veilig te stellen met een rijkdom aan wapens die schril afsteekt tegen de armoe van de Derde Wereld waar onder meer daardoor duizenden kreperen. Daarom roepen IKV. Kerk en Vrede en Zwaarden of Ploegijzers alle christenen in Neder land op tot bezinning op de atoombe wapening allereerst en tot aktie om daaraan Iets, nee veel te doen. Dus is het beter eerst zelfkritiek te oefenen dan deskundigen in de Wereldraad te kritiseren. Paus Paulus (2) Niets dan goeds over de dode, maar volmaakt is niemand. Hoge bomen vangen veel wind. En gezonde kritiek op iemand, wie dan ook, kan geen kwaad. Zo hopen we nu op een pasto rale paus, een paus van het vrije geweten. Een paus. die kerk en we reld, geloof en maatschappij, nader tot elkaar weet te brengen, die weet te luisteren en die het evangelie zo duidelijk mogelijk weet over te bren gen. Hoe dichter hij bij zijn volk zal staan, hoe dichter hij naast Jezus Christus staat. In de mens is Christus. Amsterdam Damesblad Het was Sheherazade in het dames blad Libelle, die ons op het bestaan van Bloemendhal attendeerde, aldus de hervormde predikant J. Boersma, een van de initiatiefnemers van de actie. Zij wierp ook het balletje op, of het Nederlandse Bloemendaal niet iets zou kunnen doen voor de aller- marmsten in het andere Bloe- mendhal. De mogelijkheid daartoe kwam, toen anderhalf jaar geleden twee oud- Bloemendalers, Ron en Marijke Rote, naar Colombo vertrokken, waar Ron ging werken in een project voor stadsplanning in opdracht van de VN. Het lukte hun, samen met de plaatselijke pastoor, enkele religieu zen en enkele notabelen, hindoes en boeddhisten, de mensen moed te ge ven hun problemen aan te pakken. Zij gingen ervan uit, dat hun hulp alleen zinvol is, als de mensen zélf eerst iets hebben ontwikkeld aan plannen of projecten. Dat is inmid dels gebeurd. Er kwam een vraag om hulp bij het aanschaffen van schooluniformen. Vierhonderd uniformen werden ge maakt voor de vierduizend gulden, die bijeengebracht werd tijdens de A. M. Dcllemijn pinksterviering van de gezamenlijke kerken van Bloemendaal en Over- veen in 1977. Nu zijn er grootsere plannen. Er is een aanvraag voor hulp bij de verwerving van grond voor de bouw van een gemeenschapshuis, waar men cursussen wil gaan geven en wellicht enkele industrietjes (als borstels maken) wil gaan opzetten. Ook vraagt men hulp voor individue le bijstand, zoals het aanschaffen van een naaimachine of gereedschap. En hoog op de prioriteiten lijst staat geld voor scholing van Jongeren. Certificaten Een comité van Bloemendalers, sa mengesteld uit brede lagen van de bevolking, heeft de actie voorbereid, die door de burgemeester geopend wordt op de jaarmarkt in Bloemen- daal-dorp zaterdag 2 september. Het is de bedoeling, dat men certificaten koopt. Een certificaat van honderd gulden garandeert een jaar vakoplei ding voor een Jongere. Voor vijftig gulden helpt men een gezin bij de aanschaf van een naaimachine of ge reedschap of een school met school- behoeften. Voor 25 gulden kan men een van de 1850 meter grond kopen voor het gemeenschapshuis, voor 10 gulden een school-uniform, en voor 5 gulden geeft men een jaar lang vita minen en levertraan aan een kind. Men kan ook giften storten op postgi ro 12048 Van de Algemene Bank Ne derland, kantoor Bloemendaal t.b.v. rekeningnummer 562340416 t.n.v. stichting Bloemendaal-Bloemendhal. GENEVE (ANP) Het Leger des Heils heeft zijn lidmaatschap van de wereldraad van kerken opgeschort. Het leger heeft deze maatregel geno men uit protest tegen de financiële hulp van de wereldraad aan het Rho- desische Patriottisch Front. Het be sluit van de generaal van het Leger des Heils is genomen, omdat zo zei de woordvoerster van het Londense hoofdkwartier, kapitein Fairbank „wij geen geweld ondersteunen". H. I. Ambacht L. Vermaas Onze adressen* AMSTERDAM: Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/ DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 4. Rotterdam Tel. 010-115588 (Red.) Schledamsevest 52 Tel. 010-115700 (adv.) DEN HAAG LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE GRONINGEN: Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030 Wereldraad (4) Het Patriottisch Front in Rhodesië zegt: „Deze geldelijke schenking (tweehonderdduizend gulden) van de Wereldraad van Kerken is een erken ning van de rechtvaardigheid van onze gewapende strijd en onze be hoefte aan materiële en morele steun". Dat is de strijd, die gevoerd wordt met Russische wapens, waar bij o.a. aanvallen gedaan worden op zendingsposten, scholen enz. Is de richting die de Wereldraad gaat nog niet duidelijk genoeg? Moeten wij als kerken, die lid zijn van de Wereldraad van Kerken ons niet eens ernstig gaan bezinnen op dat lidmaatschap. Kollum D. Boersma H.S. Boersma-van Stek Zoeklichttoogdag (slot) De leer van de vooropname van de gemeente (de gelovigen), die door me vrouw Ten Cate-Kroon werd tegenge sproken (16 augustus) is echt niet gebaseerd op zomaar een visioen, maar terdege op de Bijbel. Beelden van vooropname vinden we in het Oude Testament bij Henoch (Genesis VATICAANSTAD (UPI-AFP) De geel-witte vlag van het Vaticaan ging gisteren weer in top ten teken dat de negendaagse rouwperiode na de dood van paus Paulus VI afgelopen was. Zondag werd de laatste mis van re quiem in de basiliek van St. Pieter opgedragen door de Armeense patri arch Petrus XVIII Ghedighian uit Libanon. Honderd kardinalen waren gisteren in Rome aangekomen en zij zetten hun vergaderingen voort, waarin de voorbereidingen getroffen worden voor het conclaaf, aanstaande vrij dag. Tijdens dit „voorconclaaf" zijn vooral ook de kardinalen druk. die niet aan het conclaaf kunnen deelne men, omdat zij boven de leeftijd van tachtig jaar zijn. De honderste kardinaal, die zondag in Rome aankwam, was Joseph Marie kardinaal Trin Nhu Khue. de aarts bisschop van Hanoi. De Vatikaanse radio heeft zondag de geheimhouding verdedigd die strikt in acht wordt genomen rond het con claaf van kardinalen die een nieuwe paus moeten kiezen. Volgens het Va- tikaan dient die geheimhouding om „het prestige van de paus beter te waarborgen en de uitvoering van de missie, religieus en universeel van Religieuzen bekijken voor de etalage van de kerkelijke kleermakerij van Gammarelli het ambtsgewaad van de nieuwe paus. Omdat nog niemand weet, wie dat zal zijn, heeft Gammarelli de kledingstukken in drie verschil lende maten laten maken. moraal, waartoe hij wordt geroepen". ..Het is moeilijk geworden", aldus Ra- dio-Vatikaan. „de betekenis en het belang te begrijpen van de geheim houding rond het conclaaf, aangezien dit in flagrante tegenstelling is met een beschaving waar de voortduren de informatie over alles en iedereen bijna een eis en een levensregel is geworden. Dat doet echter niets af aan de werkelijke betekenis. Nie mand kan in twijfel trekken dat af zondering. gereserveerdheid, stilzwij gen en geheimhouding gunstig zijn voor een autonome, gewetensvolle en verantwoorde keus, gemotiveerd door de hoogste overwegingen die uitsluitend bedoeld zijn om de authentieke belangen van de kerk na te streven". SLINKS De goede mens krijgt welgevallen van de Heer, maar een man van slinkse streken veroordeelt Hij. (Spreuken 12,2) Opnieuw iets metzwart-wit. Ik d| dat er veel tussen in ligt. Maar h( duidelijk dat de uitspraak dit verdisconteert en toch de uitersl laat zien. De goede mens, wie is Er zijn tijden, dat een mens denl dat ben ik natuurlijk. Ja, 't is 01 om dat te verzwijgen. Zelfingenomenheid is geen zel< plant, maar eerder een onuitroeil onkruid. De slechte mens, als tegenhanger van de goede mens, hier iemand „met slinkse strekei denk dat dit een heel rake typeri Er is bijna niets onaangenamer d „slinkse streken". Wroeten in he donker, 't Allemaal liggen uitdokteren wat je nou weer es zi doen om je aanvechtbaar doel te' bereiken. Een mens die er twee le op nahoudt. Een openbaar en slinks, 't Komt alweer een stuk; dichterbij. Want wie heeft geen levens? Paulus weet er in zijn br£ aan de Romeinen alles van. Hij spreekt over twee willen in zijn 1^ Een wil naar dat welgevallen nas vrede en goedheid, en een wil ni iets anders. Met slinkse streken.| laatste zijn nodig omdat je onmogelijk voor de dag kunt koj met wat je eigenlijk bedoelt. SI betekent: je verzwijgt iets. Iets waarvoor je je in feite schaamt, de ander niet moet weten, want anders daal je mischien wel in zij achting. Een goed boek, dat vanjr Spreuken. Als je daarover gaat nadenken kom je bij weliswaar lp ordinaire en gev/one situaties, niet minder bepalend voor je werkelijke leven en voor de echtig Waarnaar een mens misschien het meest verlangt. j. mk unit ;clf Het Leger des Heils nam het besluit, nadat de wereldraad van kerken uit zijn speciale fonds van het program tegen rassenwaan 85.000 dollar aan het patriottisch front had toegewezen voor niet-gewelddadige doelen. De bevrijdingsbeweging van bisschop Muzorewa had geen ondersteuning gekregen, omdat volgens de wereld raad Muzorewa's samenwerking met de regering Smith in de raciaal ge mengde overgangsregeling niet in overeenstemming is met de Anglo- Amerikaanse voorstellen voor oplos sing van het Rhodesische vraagstuk. De wereldraad van kerken betreurt de stap van het drie miljoen leden tellende Leger des Heils. De houding van het Leger des Heils is overigens voor de wereldraad geen aanleiding om zijn beleid te wijzigen. Zij kan wel leiden tot meer informatie en discus sie over het beleid van de wereldraad, voordat het Leger des Heils zijn maatregel definitief maakt en met terdaad uittreedt. De wereldraad heeft de hoop uitge sproken, dat zijn antwoord het Leger des Heils, dat nooit tot het speciale fonds van het anti-racisme program heeft bijgedragen, in staat zal stellen in de wereldraad van kerken te blijven. BERLIJN (EPD) De evangelische studentengemeente in Dresden heeft in een pas geworden vlugschrift de regering opgeroepen af te zien van de invoering van militair onderwijs. Te gelijk roept de gemeente de politici van alle staten op ernst te maken met alle uitgesproken voornemens tot ontwapening. De studentengemeente vraagt de VS af te zien van het bedenken van tel kens verfijnder moordtuig. De rege ring van de Sovjet-Unie wordt ge vraagd haar troepen uit Tsjechoslo- wakije terug te trekken, zoals in het Moskouse protokol van 27 augustus 1968 werd toegezegd. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen: naar Hien-Dodé< C. J. Sjollema te 't Waal die bei. voor Waardenburg; naar Zev zen (Gr.) J. Roebers te Baamfc^ naar Sleeuwijk D. Papma fun ris Werelddiakonaat te UtrechJ Bedankt: voor 's Grevelduin- A. Vlietstra te Doornspijk. GEREF. KERKEN Beroepen: te Ispra-Varese evang. oecum. gemeente) J. K| Gent (België); te Urk: M. C. Hl te Scheveningen. CHR. GEREF. KERKEN N Beroepen: te Ermelo H. v£t Schaaf te Dordrecht-Zuid. }i: le GEREF. GEMEENTEN je Beroepen: te Almelo E. VenP Drachten. lir OUD-KATH. KERK te Eervol ontslag: verleend aan Tilburg te Schiedam met gel. ge benoeming tot priester in F' gewone dienst. d< Ds M. Groenenbernl Op 2 september is ds M. Groei '5 (74) te Utrecht vijftig jaar prff* Hij diende de hervormde gen~ Oosterend op Texel, Vlaar: Amsterdam (1943-1959) en a (tot zijn emeritaat in 1970). Li !t li kreeg hij bekendheid door zij den als praeses van de visi generaal, als lid en adviseur moderamen voor „Samen o Vermaard zijn zijn rubrieken vormd Nederland" en „H^1 Utrecht", nog wekelijks. I Prof. Verkuyl Bij gelegenheid van het aanfc afscheid van de Amsterdam^ leraar dr. J. Verkuyl op 6 okt|( hem geld en een boek worde%_ boden. Het geld zal een fondsf voor hulp aan studenten aan dj logische faculteit van de Vrija siteit. die afkomstig zijn uit d Wereld. Het boek zal een fee£ zijn, waarvan de prijs 45.- intekening bedraagt. De s van het werkcomité, dr. J. a kan belangstellenden nader», tingen verstrekken. Zijn nummer is 020-548 54 56. Tutu Secretaris-generaal Desmon van de Zuidafrikaanse raad ken heeft tegengesproken dl 12 juli jl. door de veilighei zou zijn gearresteerd. Hij hi een gesprek gevoerd met ei tiefunctionarissen. en had overleg met hen vrij kunneij J. ,eï Symposion over geresl kerken in Utrecht. 22-23 se| in de Nicolaikerk m.m.v. ratiearchitect ir. T. van Ht citypastor dr. J. van der tel. 030-932412. Eeuwfeest Nederlands Gregoriusvereniging met vd ten. concerten liturgische en een mysteriespel. 22-24 sef 's-Hertogenbosch Inl. tel. 03 toest. 18. Hoe geef ik leiding aan spreksgroep? 30 septeml oktober. Toerusting! .Leusden (tel. 033-43244,

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 2