Jouwbond CNV: bouwnota nager en onduidelijk Werknemersinitiatief ging aan spaanders Wessanen leent 50 miljoen Minder bloembollen duurder uitgevoerd ollar flink herstel Douwe Egberts eist rectificatie FNV-bond Confectiebedrijf gaat failliet: 50 ontslagen Werkgevers: taken overheid te beperkt gezien China zoekt leningen in buitenland aad van State ""elt Koerden het gelijk Rolbeperkingen doorbreken Tractor: luxe kracht Meer bedrijfsauto's verkocht in eerste halfjaar Speelgoedfabriek bij Eindhoven failliet akbond wijst )ndagmarkt af DAG 22 AUGUSTUS 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET PS13 RH15 {ECHT De tweede nota bouwbeleid is teleurstellend. Ze is te theoretisch en lang niet lelijk genoeg, vindt de Bouwbond CNV. Ook de werkgevers in de bouw, verenigd in de -jiB. hebben kritiek. Zij vinden, dat de verwachtingen die in de eerste nota werden gewekt, welijks overeind zijn gebleven. ouwbond CNV, die in de nota de zakelijke cijfers mist, verwacht le nota pas bij de begrotingsbe- eling in de Tweede Kamer aan rde zal komen. „Met de nota is N itap gezet naar een begroting, die v zal teleurstellen", aldus CNV- v dvoerder M. Lagerweij. „We zijn erg optimistisch". wachtingen ens de CNV-Bouwbond wekte de bouwnota verwachtingen die 3(juitkomen. „De overheid zegt dat oor het totale bouwprogramma verantwoordelijkheid dragen «i Dat kon volgens de eerste nota ''Dit is duidelijk een stap terug", 'rls Lagerweij. Volgens hem is die j ïtwoordelijkheid één van de wei- garanties, dat bouwplannen ook elijk gerealiseerd worden. op andere punten wijkt de twee- ota bouwbeleid af van de nota, 6 loor het kabinet Den Uyl werd "Jbracht, zo meent de Bouwbond- „De eerste nota was concreter", een onzer verslaggevers TERDAM De Amerikaanse r heeft gisteren een flink herstel ekt op de grote valutamarkt in ereld. Als oorzaak daarvan werd emd de duidelijke poging van lington om de wanordelijkheid aldus Lagerweij. Wel vindt hij de tweede bouwnota een nota waarin het beleid zichtbaar wordt en waaro ver gepraat kan worden. „Het was beter geweest dat meteen te doen en er niet mee te wachten tot de behan deling van de begroting. Maar door het ontbreken van concrete cijfers is dat onmogelijk geworden," aldus La gerweij. Beperkte taken De overkoepelende organisatie van aannemersverenigingen (AVBB) vindt de tweede nota bouwbeleid te leurstellend. Er heeft een heroriënta tie van het bouwbeleid plaatsgevon den, taakstelling van de overheid is bijgesteld, maar de resultaten op bei de terreinen vallen tegen, zo menen de werkgevers. Het commentaar spreekt verder van de wel zeer be perkte taken die de overheid zich nu heeft toegedacht. De directe invloed van de rijksoverheid is beperkt tot haar eigen opdrachten, zo zegt de nota. De werkgevers leggen de na druk op de beperkte reikwijdte ervan 'vijf procent burgerlijke utiliteits bouw en twintig procent grond-, weg en waterbouw). De woningbouw, waar juist nu ernstige stagnaties op treden, is op grond van het bouwbe leid niet bij te sturen. Het AVBB vraagt zich af of de invloed van de rijksoverheid hier werkelijk zo be perkt is. De nota spreekt over een voorwaarde-scheppende functie door het verstrekken van leningen, garan ties en subsidies. Het komt het AVBB voor dat betere afstemming op actue le ontwikkelingen de effectiviteit hiervan kan verhogen. Tijdiger zou kunnen worden ingespeeld op de be hoefte-ontwikkeling. de ontwikkeling van de stichtingskosten en de ar beidsmarktsituatie. Dan behoort ook op dit terrein een taakstellend beleid tot de mogelijkheden. Het aanvullende werkenbeleid blijft een onmisbaar instrument in tijden dat de produktie terugloopt. Het AVBB verwacht, dat de overheid als nog uitwerking zal geven aan een verbeterd aanvullend werkensys- teem. HONGKONG De Volksrepubliek China onderhandelt voor het eerst in de geschiedenis over het afslui ten van buitenlandse leningen. Het land doet dit met drie vooraan staande banken in Londen, zo werd bekend gemaakt door de South Chi na Morning Post. Volgens deze Engelstalige krant on derhandelt de Chinese bank met de Standard Chartered Bank uit Lon den over een eerste lening van 100 miljoen dollar en met Lloyds Bank International en Warburg over het lenen van bedragen van dezelfde grootte. De looptijd van deze lenin gen zou vijf jaar moeten bedragen en de rentevoet 7,25 procent. De leningen zouden moeten worden ge garandeerd door de Britse dienst voor de export. Naar schatting bezit China voor vier tot vijf miljard Amerikaanse dollars aan vreemde valuta. In 1977 dreef het land handel met het bui tenland ter waarde van ongeveer 14 miljard dollar Peking maakt nooit exacte gegevend bekend in zijn handelsstatistieken, maar verge lijkt die steeds met die van vorig jaar. Aldus is. volgens die statistie ken. in de eerste helft van dit jaar de export met 28,5 procent geste gen. vergeleken met dezelfde perio de van 1977. De invoer steeg met 60 procent. Hotel Diplomatic en Hotel Majes tic in Barcelona, twee hotels met 5 resp. 4 sterren, hebben zich aangeslo ten bij Golden Tulip World-Wide Ho tels. Diplomatic heeft 225 kamers. Majestic 200. UTRECHT (ANP) Douwe Egberts zal bij de president van de Rechtbank in Utrecht een kort geding aanspannen tegen de Voedingsbonden FNV. Het concern eist een rectificatie van een persbericht van de voedingsbonden, dat het beledigend en in strijd met de waarheid vindt. Het persbericht had betrekking op de voorgenomen reorganisatie van de D.E.-sigarenfabrieken Panter in Veenendaal en Smit en Ten Hove in Kampen. De voedingsbonden be schuldigen D.E. van „malafide prak tijken" en van het „langs slinkse en achterbakse" weg uitvoeren van de eerste fase van de reorganisatieplan nen. voordat er met de bonden over leg was gevoerd, waarbij „pressie op individuele werknemers niet zou wor den geschuwd", Zo zouden werkne mers in Veenendaal nu al aanlokkelij ke aanbiedingen krijgen voor werk elders. Donderdag heeft Douwe Egberts deze kwestie met de Voedingsbonden FNV besproken. Volgens D.E. konden de bonden tijdens dit gesprek geen enkel concreet bewijs leveren dat aanleiding zou kunnen zijn tot het ersbericht. Ze beloofden, voor maan dagmiddag 2 uur met schriftelijke bewijzen te zullen komen. Dat is evenwel niet gebeurd. „Deson danks", aldus D.E., „houden zij de in het persbericht weergegeven bewe ringen onverkort staande". Douwe Egberts zal in kort geding behalve een rectificatie ook van de bonden eisen dat ze zich in de toekomst ont houden van „ongerechtvaardigde en beledigende berichtgeving over Dou we Egberts". Bestuurder W. van Santé van de Voe dingsbonden FNV zei gisteren desge vraagd, dat de bewijzen van de bon den stoelen op vertrouwelijke mede delingen van werknemers van D.E., die liever niet hebben dat hun namen worden genoemd. „We wachten het kort geding maar af", aldus Van Santé. Cwisselmarkten in te dammen en nhoudende inflatie in de VS af femmen door het wisseldisconto. rentevoet, te verhogen '7,25 procent naar 7,75 procent. d msterdam is het herstel van de 5 r, dat vrijdag inzette, versterkt gegaan. Geopend werd ruim ret cent hoger op ƒ2,1660 en het kwam ruimschoots boven de f. Als gevolg van het herstel van ollar zakten de goudnoteringen. lOnden, de belangrijkste goud- jt, kwam een notering tot stand 4,90 dollar per ounce (31,1 gram), ijna 7 dollar lager dan vorige vrijdag. cc »ls AMSTERDAM Wessanen Nederland gaat een 8,5 procent obligatielening van 50 miljoen gulden 1978 over 1979-1983 uitgeven, waarvan de koers uiterlijk op 29 augustus zal worden bekendgemaakt. Inschrijving staat open op 31 augustus en storting moet op 2 oktober geschieden. I HAAG (ANP) De Raad van heeft de beschikking van de imalige staatssecretaris van justi- Zeevalking, om zeventien Koerdi- vluchtelingen niet de status van ndtiek vluchteling te verschaffen, ^ïietigd. Dit is gisteren bekend Z aakt. egens mr Van Bennekom, de raads- van een van de Koerden, bete- mit de beslissing van de Raad van te „hoogstwaarschijnlijk dat aan Koerden alsnog de sta- van politiek vluchteling zal wor- verleend. Koerden kwamen in 1974 naar O erland nadat zij eerder uit hun 7( erland Irak al naar Perzië waren jlucht. Zij werden in ons land toe pten als asiel-gerechtigde (b-sta- Een jaar geleden besloot de imalige staatssecretaris hun de ihtelingenstatus te weigeren. juni diende voor de Raad van te het beroep dat een van de Koer- J. A. Nuri (28) tegen de beschik- fjg had aangespannen. Namens zijn nt betoogde Van Bennekom dat niet teruggestuurd zou kunnen llden naar zowel Irak als Pereië, se lat hij in beide landen bij terug- n r de kans zou lopen te worden 4folgd. De vertegenwoordiger van ministerie van justitie, mr M. J. Emde Boas, betoogde daarente- dat de regering niets is gebleken vervolging in het geval van de Betaling van rente en aflossing is onvoorwaardelijk en onherroepelijk gegarandeerd door Koninklijke Wes sanen. In de leningsvoorwaarden zal een negatieve hypotheekverklaring worden opgenomen. De lening zal ét pari worden afgelost in 15 nagenoeg gelijke jaarlijkse termijnen die ieder jaar op 1 oktober vervallen, voor het eerst in 1979. Vervroegde aflossing is toegestaan 103 procent op 1 oktober van de jaren 1988 tot en met 1992. Het prospectus verschijnt 23 augustus nabeurs. Associatie van uitgevers van dag bladen en tijdschriften (AUDET) heeft in de eerste zes maanden van 1978 zodanig gewerkt dat de omzet vergeleken met dezelfde periode van 1977 is toegenomen met circa 16 pro cent. De kosten stegen met circa 13 procent. Dientengevolge is na het treffen van de benodigde voorzienin gen en na reservering van vennoot schapsbelasting de winst circa 35 pro cent gestegen vergeleken met het eer ste halfjaar 1977. Deze ontwikkeling is vooral toe te schrijven aan een groei van het advertentievolume met meer dan 12 procent. Cehave, de met de Noordbrabant se Christelijke Boerenbond verbon den handels- en industrie-onderne ming, gaat voor de vierde maal in tien jaar tijds een nieuwe mengvoederfa briek bouwen. Deze komt te staan in Veghel, de hoofdzetel van de onder nemingen. Van de vorige drie uitbrei dingen was er een in Veghel, twee in Den Bosch. De nieuwe fabriek biedt 150 nieuwe arbeidsplaatsen. Mai Computer industrie in En schede begint volgende week met de bouw van een nieuwe produktiefa- briek, waar te zijner tijd 150 mensen zullen werken. Thans werken zes mensen bij Mai in Enschede. De nieu we fabriek is medio volgend jaar gereed. De Delta-Lloyd Verzekerings groep (onderdeel van het Britse Com mercial Union-concern) heeft in het eerste halfjaar de omzet zien stijgen met 16,3 pet van 88,2 min tot 907,0 min. De kosten namen toe met 8,2 pet van ƒ115,2 min tot ƒ124,6 min. De winst na belastingen kwam uit op 31,7 min tegen 17,1 min in de overeenkomstige periode van 1977. Koninklijke D. S. van Schuppen (Scheepjeswol) heeft in het per 30 april afgesloten boekjaar 1977-1978 een geconsolideerde omzet aan der den behaald van 72,8, mLn (v.j. 78,2 min.) De nettowinst is gestegen van 1,-5 tot 1,7 min. Hierin is o.m. begrepen een buitengewone bate van 0,8 min, zijnde de nettowinst op in het verslagjaar verkochte niet-be- drijfsgebonden activa. De aardappelmeelcoöperatie Ave- be in Veendam heeft een overeen komst voor langdurige samenwer king gesloten met een aantal coöpe raties. die samen de aardappelmeel fabriek „Soltau-Walsrode" te Wiet- zendorf in Noord-Duitsland bezitten. Leden van die coöperaties zijn de fabrieksaardappelverbouwers in de omgeving van de fabriek. De fabriek is sinds de bouw in 1970 geëxploiteerd door Maizena Werke te Hamburg, een dochteronderneming van het Amerikaanse maiszetmeelbe- drijf Corn Products. Die samenwer king is nu beëindigd. De afspraak is nu dat Avebe de exploitatie van de fabriek en de afzet van het aardappel zetmeel voor haar rekening neemt, terwijl de coöperaties zullen zorgen voor de levering van voldoende fa brieksaardappelen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Wat het emencipatie- beleid betreft wil de overheid tot voorbeeld voor de maatschappij zijn. Daarnaast wil ze ook wat doen met initiatieven uit de samenleving. Staatssecretaris van CRM, mevrouw Kraai je veld-Wouters heeft dat geant woord op vragen uit de Tweede Ka mer, die een voorbereiding zijn op het debat over de regeringsnota over het emancipatiebeleid. Dat wordt op maandag 11 september gehouden. Dat beleid moet geleidelijk aan wor den gevoerd, vindt de staatssecreta ris. Zonder een actief regeringsbeleid is de situatie voor de vrouw in 2000 zeker niet beter dan nu, zo meent de regering. Het zou zelfs kunnen ver slechteren. Dat beleid is er op gericht rolbeper kingen van mannen en vrouwen te doorbreken, het inhalen van achter standen voor beide seksen, en het bevorderen van waardering bij man nen en vrouwen. Volledige individualisering van het inkomensbeleid wijst deze regering af. „Als dat een stap zou zijn in de richting van een maatschappij die zou worden gekenmerkt door volledi ge deelneming van man en vrouw aan betaalde arbeid naar huidige maat staven, waarin opvoeding van kinde ren aan anderen zou worden overge laten. Zo'n maatschappij is alleen maar denkbaar als de economische groei het alles overheersende doel zou zijn", aldus de staatssecretaris. Volgens deskundigen is dit de groot ste en krachtigste landbouwtractor ter wereld. Het voertuig wordt aan gedreven door een 16 cylinder diesel motor. De tractor is 4,60 meter hoog, 6 meter breed en weegt meer dan 45 ton. De banden hebben een doorsnee van 2,44 meter. Hij kan een 8,5 meter brede ploeg trekken, die uitgerust is met 15 ijzers en die 75 centimeter diep kan ploegen. De tractor, tenslot te, is uitgerust met een stereo radio, automatische transmissie, een geslo ten TV-circuit om het ploegen te volgen, een koelkast en airconditio ning. DEN HAAG Nederland heeft ln het van 1 juni tot 1 juni lopende exportseizoen 1977/78 een hoeveelheid van 109.114 ton bloembollen uitgevoerd, een ietsje minder dan in 1976/77. De exportwaarde nam met dertien procent toe tot 551 miljoen gulden. Dit meldt het Produktschap voor Siergewassen. Naar de EG-Partnerlanden ging 65.950 ton. een procent mnder dan vorig jaar. De waarde nam echter met twaalf procent toe tot 331 miljoen gulden. De beste klant was West- Duitsland, dat wel de hoeveelheid van zijn aankopen met drie procent verminderde tot 33.013 ton, maar twaalf procent meer betaalde: in to taal 157,5 miljoen gulden. Frankrijk kwam op de tweede plaats met 14.040 ton (plus vijf procent) ter waarde van 73 miljoen gulden (plus negentien procent). AMSTERDAM In het eerste half jaar van 1978 zijn in Nederland 23.574 nieuWe bedrijfswagens verkocht. Dat is een stijging van 1,1 procent ten opzichte van de overeenkomstige pe riode van vorig jaar (23.168 eenhe den). zo heeft de RAI-kentekenregi- stratie in Amsterdam desgevraagd meegedeeld. De lichte stijging van de bedrijfsau toverkopen komt vooral tot uiting in de bestelwagen sector. In de eerste zes maanden werden er 16.767 (15.873) verkocht, wat een toeneming bete kent van 5,6 procent. De overige ver kopen hadden betrekking op lichte vrachtauto's (376 in 1978 tegen 467 in 1977), zware vrachtwagens (4.308 te gen 4.557), trekauto's (1.340 tegen 1.580), autobussen (517 tegen 446) en speciale voertuigen (266 tegen 245). In de bestelautosector voert Volks wagen de ranglijst aan met 3.809 een heden, gevolgd door Mercedes-Benz (2.958) en Ford (1.634) DAF is de grootste leverancier in Nederland van zware bedrijfswagens: 1.155 eenhe den met op de tweede plaats Merce des-Benz (1.019 eenheden). EG-Partner Italië mocht er met meer dan 8.000 ton ter waarde van 44.5, miljoen gulden (plus vier en plus ne gen pet.) ook wezen, maar de grootste twee klanten na West-Duitsland en Frankrijk zijn toch te vinden buiten de Gemeenschap: de Verenigde Sta ten en Zweden. Gaat het om de hoe veelheid, dan nemen de VS de derde plaats in. Zweden de vierde. Gaat het om de waarde, dan is het juist an dersom. De VS kochten ongeveer evenveel als het voorgaande jaar: 12.113 ton. maar betaalden dertien procent meer: 55 miljoen gulden. Zweden verminderde de aangekochte hoeveelheid met acht procent tot 11.154 ton. maar betaalde zeven procent meer: 58.5 miljoen gulden. Na de genoemde vijf waren de beste klanten: Engeland, dat minder kocht, maar meer betaal de. Finland dat voor een ongeveer gelijkblijvende hoeveelheid vijftien procent meer betaalde. Zwitserland en Oostenrijk, die voor een wat grote re hoeveelheid flink wat meer geld neerlegden. OEGSTGEEST In Oegstgeest komen de vijftig werknemers van het Confectiebedrijf Van Es op straat te staan vanwege het faillissement van de onderneming. Van Es verkeerde in een zodanige financiële posotle, dat de leveranciers van stoffen het niet langer meer verantwoord vonden nog materiaal te leveren. Hierop besloot de directeur van het bedrijf bij de Rechtbank in Den Haag het faillissement aan te vragen. Volgens directeur Van Es heeft het bedrijf het afgelopen jaar een aantal tegenvallers gehad. Zo viel in het voorjaar een belangrijke order weg. Ook het tegenvallende zomerseizoen heeft Van Es parten gespeeld. Het personeel en de vakbonden zijn inmiddels ingelicht. Districtsbestuurder J. Stekelenburg van de Industriebond NW meent dat er weinig meer aan de „zaak is te doen nu het bedrijf failliet is. ia «Me, gens Van Bennekom. die de ©ver van de raad om de beschik- ig te vernietigen nog niet kent, is ,enige zekerheid dat de argumen- die de staatssecretaris heeft ge- ;erd niet allemaal blijken te ipen." Van Bennekom: „De jtssecretaris moet het huiswerk l' rdoen. Het is dus best mogelijk op grond van andere argumenten van politiek vluchteling als- wordt geweigerd." (;eei pei tss< Van een onzer verslaggevers AALST-WAALRE Acre Games and Toys, een speelgoedfabriek waar 27 mensen werken in Aalst-Waalre, even bezuiden Eindhoven is failliet. In dit faillissement wordt de vestiging in België, 17 mensen, meegesleept. lECHT (ANP) Op grond van cipiële en zakelijke overwegingen dienstenbond-CNV tegen de in- ig van een zondagsmarkt in irdam. Een voorstel daarvoor :j3d onlangs de VVV van Rotterdam q iet overlegorgaan voor detailhan- IE en ambacht O l^ns de dienstenbond-CNV be- Tt het risico dat middenstanders de zondagsmarkt min of meer .flblicht worden hun winkels ook op [N dag te openen om geen omzetver- te lijden. Dit zou betekenen dat personeel van die bedrijven, dat op zaterdag al moet werken, dan nog op zondag zou moeten ko opdraven. Adjunct-directeur G. van Ham van de gemeentelijke sociale dienst van Aalst-Waalre vertelde ons. dat in juli het werkloosheidspercentage in die gemeente twee procent bedroeg. „Dat is uitzonderlijk laag voor deze tijd," meent hij. Aalst-Waalre maakt deel uit van de Eindhovense agglo meratie en daar zijn nogal wat grote werkgevers, zoals Philips, DAF, het St. Joseph-ziekenhuis, sigaren- en si garettenindustrie. Het merendeel van de mensen van Acre Games and Toys zal vermoedelijk elders onderdak kunnen komen. Maar deze situatie heeft een heel triest aspect, omdat het hier gaat om veertig enthousiaste mensen, die alle maal tegen lonen van zo om en bij de omvang van dat van Jan Modaal een zaak hebben willen draaiende hou den. die zij als hun persoonlijk eigen dom beschouwen. Dat is hun niet gelukt. Het begon bijna drie jaar geleder., toen het Amerikaanse Simplex-speel- goedconcem werd overgenomen door de Quaker Oats havermoutindustrie. Simplex exploiteerde een vestiging met 250 werknemers ln Aalst-Waalre en Quaker Oats gevoelde er niets voor. dc vr^ ~:ng voort te laten bestaan /ij werd esloten „volgens de Amenkan» r. under druk van de oliecrisis zei directeur H. van der Kley van Acre Games and Toys. Spaarpot De herr v in der Kley. ertijd in dienst Simplex, haalde vijltien mil: in spaarpot, zes collega's var. .ngen evenèens na wat zij zour .nen missen, er kwam an- derhalvi on op tafel. Ongeveer twin tig Simplex-mensen die geen geld maar wel enthousiasme hadden te bieden sloten zich bij hen aan en zo werd met 22 personeelsleden waar van zeven aandeelhouders Acre opgericht, dat zich helemaal ging spe cialiseren op houten puzzels. „Een kwaliteitsprodukt," meende de heer Van der Kley, „we hadden zestig vaste afnemers over de hele wereld, in Europa en zelfs ook in Amerika. De haalden een omzet van anderhalf mil joen. Het ging ons niet om grote win sten. natuurlijk wèl om winst. We hebben in tweeëneenhalf jaar twee- eneenhalf miljoen gulden aan lonen betaald, zonder haperen. Natuurlijk geen hoge lonen: voor ons allemaal werd het tussen de twintig en dertig mille." Onder druk van de concurrentie moest worden uitgebreid. „Dat deden we in België. In Aalst-Waalre deden we de voorbewerking en ook de uit eindelijke afwerking. Nu hadden wij een nieuwe zaak en dan maakt je natuurlijk de eerste drie jaar nog geen winst. Ondanks onze omzet was die er vanzelfsprekend niet. Wij heb ben aangeklopt bij het ministerie van economische zaken. Na veel moeite kregen wij een lening van twee ton tegen negen procent rente en een toezichthoudsnd bewindvoerder. Jammer Economische Zaken heeft uiteinde lijk het faillisement aangevraagd, ter wijl een aanvrage voor surséance van betaling bij de Bossche rechtbank nog liep. Die faillissementsaanvrage is mede-ondertekend door een van mijn collega's, in de mening dat hij hiertoe verplicht zou zijn. Ik was toen ziek. Mijn collega is er ingelopen, de man was helemaal niet verplicht tot mede-ondertekening, maar dat wisi hij niet. Ik ben daarna onmiddellijk naar de Bossche rechtbank gegaan om de situatie toe te lichten, maar daar kreeg ik te horen dat er geen verweer mogelijk was. De rechter bleef 45 seconden aan het woord, toen was het faillissement een feit Onze enige mogelijkheid nu is. te proberen medestanders te krijgen om dan een poging te doen dat faillissement te ruggedraaid te krijgen. Verder proberen we natuurlijk het bedrijf in België te redden. Ook dat zal heel moeilijk zijn. het is helemaal afhankelijk van onze voorbewerkte produkten De heer Van Ham: „Wij van de gemeentelijke sociale dienst hebben geprobeerd iets voor Acre te doen in het kader van de regelingen voor kleine zelfstandigen. Maar daar voor is Acre te groot van omvang. We hebben de hele zaak naar economi sche zaken moeten verwijzen. Dat het bedrijf failliet is. is heel jammer. Naast ei ei kgevers zoals Phi lips en DAF is er behoefte aan bedrij ven zoals Acr« dat een duidelijke streekfunctie heeft Overigens gaat het hier ondanks ons gunstige werk loosheidscijfer niet goed in de hout industrie Een houtbedrijf heeft werktijdverkorting moeten aan vragen." De heer Van der Kley meent, dat het hele faillissement een geforceerd karakter heeft „Er zijn in het ac countantsrapport dat de aanleiding is, zaken vermeld, welke men nor maal anders zou uitleggen. Dat rap port gaat over de eerste zes maanden van dit jaar. Welnu, dan kun je de over het hele jaar geraamde kosten moeilijk in die eerste zes maanden comprimeren. Wel, dat is nu juist gedaan. Als je dat niet doet. kom Je op een geraamd verlies van een ton. De accountant kwam via zijn compri mering van kosten op een geraamd verlies van 180.000. Ook die over grote haast bij het dooreetten van het faillissement komt bij mij niet sym pathiek over, wij waren immers toen al aan het uitkijken naar een degelij ke en kapitaalkrachtige partner. Die zal nu heel moeilijk zijn te vinden. Maar kijk, als de bedrijlsuitkomsten vorig jaar helemaal niet zo ongunstig waren, waarom zijn ze dan nu ineens zó slecht, dat faillissement nodig is? Deze situatie doorkruist bovendien alles, wat wij. en daarmee bedoel ik iedereen die in Acre werkt, willen. Wij willen naar een fabriek die van ons allemaal is en een directeur, die door de mensen zelf wordt benoemd. Met nergens ln het bedrijf grote verschil len in beloning. Het gaat om iets van onszelf en daar hebben de mensen heel veel voor over. zoals belangeloos overwerk. Maar het heeft nu allemaal geen zin meer."

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 15