an Veen: begin is moeilijk Patrick Sercu: 'Motor is nog een uitdaging' Afscheid topwaterpolo Kortsnoj 'geschokt' Honkbalteam: geen kans tegen Cuba g f iielersuittocht brengt Utrecht-trainer Berger in problemen simateurs $ndaag Sar China Eredivisie 1978-1979 Gelauwerde Belg als nieuweling in stayerij ^ntweÉ?geniXrhadleik (feen zTn Nederland rest Europees kwalificatietoernooi Hennie Kuiper reglementair niet naar WK Nederlaag met 0-13 in 6V2 innings Russin nog sneller ,G 22 AUGUSTUS 1978 SPORT TROUW/KWARTET PS11 RH13 Theo Reitsma ICHT In de Galgenwaard is de realiteit ook peinzend aien, omgedraaid en leeggeschud. Er rolde geen dubbeltje n us werden de uitgaven wat meer in overeenstemming e e inkomsten gebracht en wordt er aan het begin niet al ei ;etogen gedaan. Leo van Veen, die zich in afwachting in vrije transfer nog een keer voor één jaar boeiend aan prtib bond, beseft als beste: „Rollen we de beginperiode wloor, dan zal het allemaal nog wel gaan. Staan we na een rijd of vijf op twee punten dan wordt het heel moeilijk". ij^en is een van die spaarzame die bij machte is om te ont- liji aan de opvatting, dat hard de basis van alle succes is. xfen namelijk, 32 jaar, is bij inzicht te vertonen, een knal- tcjiot te geven of een eenvoudige te verheffen tot een interes- ^beuren. Waarschijnlijk heeft in het vat voor hem gezeten in al die Utrechtse jaren tot .nvoor hem is uitgekomen, maar o^den oogt hij niet. De FC kon e niet om zijn nieuwe contract voelde hoe anderen begerig opdreven. „Het heeft me wel daan, dat er zoveel interesse is geweest. Trouwens ook die bij de laatste veertig voor Ar- was voor mij een blijk van ing." Leo van Veen komt pos tot het volgende lijstje 1 bs. die naar zijn gunsten don- «rta (toen Clarke wegviel), onze sportredactie Sfc Het Nederlands ama- ^Iftal, dat in China zal deel- „gn aan een zogenaamd idschapstoernooi, ver- vandaag. Aanvankelijk het de bedoeling, dat de (g zondag al zou afreizen, e, organisatorische en prakti- redenen is daar evenwel afgezien. Naast de proble- rond de tickets was het dat pas vrijdag voor de wedstrijd tegen Zaïre worden aangetreden ilaggevend. Het "toernooi it weliswaar morgen maar de Nederlandse ploeg i slechts officiële ontvang- op het programma. Een rifeatie onder leiding van ofsvoorzitter Wim Meule- is zondag wél vertrokken tl^al de officiële ontvangsten aionen. Voor de amateurs injkent de latere afreis, dat 4wee dagen minder vrij be den te nemen. Wél zijn zij twee dagen later terug in ;eferland, waardoor mogelijk ll^enkele wedstrijden voor de •titie extra moeten wor- uitgesteld. djw York (1) DE JANEIRO Edson e ites di Nascimento. e baller beter bekend onder aam Pele, is op zijn besluit [gekomen nooit meer te jallen. In een interview de Braziliaanse tv vertelde dat hij van plan is nog één het shirt van Cosmos te en. Dat zal dan gebeuren ;n wedstrijd die op 30 au- us speciaal wordt georga- erd voor Unicef. „Ik heb lurlijk al afscheid geno- zei Pele. „Maar voor het erfonds van de Verenigde es wil ik mij nog een keer len voetbalshirt vertonen, wedstrijd moet veel geld engen. Daarom doe ik dit. mij zullen nog enige „sterren" deelnemen. Ja, lans is groot dat Cruyff ook Bpeelt." w York (2) of P YORK De Amerikaan- 0 oetbalclub New York Cos- heeft de selectie van spe- bekendgemaakt van het "Jldteam dat op 30 augustus Ju New York Cosmos zal J treden. De selectie bestaat doelverdedigers: Fillol (Ar- fl inië) en Leao (Brazilië)., 31 edigers: Eskandarian i), Oscar (Brazilië). Passa- Argentinië) en Rijsber- (Nederland.; middenvel- Batista (Brazilië). Cubil- (Peru), Cuellar (Mexico), ito (Peru), Danaifar (Iran), 'n na (Polen), Gallego (Argen- d' en Rivelino (Brazilië).; Tallers: Boniek (Polen). (Polen), Luque (Argenti- Rep (Nederland) en Temi- (Tunesie). Cesar Menotti, als trainer Argentinië naar fereldbeker leidde, zal als h fungeren van het wereld- vangenis a (DEN Een rechter te ford heeft een 19-jarige halvandaal die in decem- van verleden Jaar tijdens wedstrijd tussen Walsall en j Vale een politieman in het cht schopte waardoor de van de agent werd gebro- veroordeeld tot drie jaar mgenis. De agent werd gevallen toen hij trachtte groep aanhangers van Wal- tot bedaren te brengen die «upporters van het bezoe- ie Port Vale uitscholden. Ajax (mocht Mühren niet doorgaan), Roda JC (aj heel vroeg, toen Nannin- ga's verblijf nog niet was vastgelegd), Den Haag (voor het geval Schoenma ker zijn Amerikaanse aspiraties zou waarmaken) en Volendam. Het Am sterdamse bemiddelingsbureau IF bracht ook Bastia nog ter sprake, maar de interesse daarvoor was bij de Utrechter niet groot. „Wat moet ik op zo'n eiland. Ik heb twee schoolgaande kinderen van acht en negen. Nee, dat ging niet." Uit dat oogpunt bezien is het interessant, dat Van Veen inmid dels bij een Utrechtse sportzaak an dere dan voetbaluren qan het verza melen is. Interessant, al lijken zijn kwaliteitenook met de naderende vrije transfertijd voldoende om nog enige tijd onbekommerd als voetbal ler door het leven te stappen. Gedurende een reeks van jaren werd Van Veens naam gekoppeld aan die van Joop van Maurik, de 33-jarige bonk, die bij FC Utrecht ondankbaar aan de kant werd geschoven. Die ver wijdering blijkt overigens niet al te hard te zijn aangekomen bij de Utrechtse selectiegroep. Leo van Veen: „Het doet ons niet veel, maar het had correcter moeten worden ge speeld. Ook trouwens van de kant van Van Maurik." De oud-collega im mers toog in de aanval, toen hij aan de kant werd gezet en slechts via een Leo van Veen scorend in actie voor FC Utrecht. Hij deed dat tegen FC Den Haag. Joop van Maurik (rechts), het komende seizoen niet meer in de Galgewaard, lacht erom. afscheidswedstrijd tegen Borussia Mönchengladbach een bos bloemen en een gevulde enveloppe kon ont vangen. Ries Cote aanvaardde dat afscheid wel, Van Maurik niet. Slechts de toeschouwers op de Bun- SELECTIE Hans van Breukelen, Marco Cabo, Ton du Chatinier, Willem Flight, Bert Gozems, Cor Hildebrand, Ton de Kruyk, Jan van Staa, Jan Streuer, Koos van Tamelen, Gerard Tervoort, Leo van Veen, Ton Witbaard, Fred Dimmendaal, Joop Oostdam, Ben Rietveld, Harry van de Ham, Henk van de Vlag. NIEUW Fred Dimmendaal (Elinkwijk), Joop Oostdam (eigen kweek). Ben Rietveld (eigen kweek), Henk van de Vlag (SC Cambuur). VERTROKKEN Piet Hamberg (Servette, Zwitser land), Ton Wickel (FC Den Haag), Piet Wijnberg (Ajax), Blagoj Istatov (Joegoslavië), Ries Cote (DSO), Joop van Maurik (geen contract), Wim Temming ('t Gooi), Herman Schreurs (SC Amersfoort) TRAINER Han Berger. nikzijde riepen op die dinsdagavond, waarop de Dutise club toch voor het afscheid aanwezig was: „Jopie, Jo- pie", maar het was zachtjes. Han Berger, de trainer erkent even eens dat de populariteit van Van Maurik een passender vertrek nood zakelijk had gemaakt dan nu is ge beurd. Over het laten vallen van de speler laat hij evenwel geen traan. „Met Van Maurik als laatste man heb je een speelveld van tachtig meter met alle gevaren van dien. Met Van Maurik in de spits gebeurt er niet meer dan dat we nu kunnen." Berger heeft nu een groep, waarvan het jeug dige deel voor veel geren zal moeten zorgen. „Het zal noodzakelijk zijn, dat iedereen veel arbeid verricht." Leo van Veen kent de betekenis van die woorden, die overal in het land worden gebezigd „Maar hard werken, vele plaatsverwisselingen nemen niet weg dat het soms beter is om via een enkele stap een positie in te nemen, die echt belangrijk is. Groeien ze naar dat inzicht, dan komt het in Utrecht wel goed." Toen Utrechts bestuur de consequen ties van een te grote uitgavenpost onderkende, Pat Hamberg naar Zwit serland mocht gaan, Blago Istatov te duur bleek, Ton Wickel bij Den Haag een baan kon krijgen en het jonge talent Piet Wijnberg Ajax ontdekte, slaakte Han Berger op zijn vakantie adres verwensingen. „Dat moest ik wel doen, want het werd echt te gek. Gelukkig had het resultaat, want na dien is tenminste die transfer met Henk van de Vlag rondgekomen. Maar, Van Veen kwam pas binnen stappen toen we al twee dagen met de training bezig waren. Het zag er echt allemaal zorgelijk uit. Nu heb ik er toch wel weer vertrouwen in". MüNCHEN De wereldkampioenschappen op de baan in München kenden een unieke primeur. De meest gekroonde van de professionals, de compleetste van alle deelnemende renners, in de rol van debutant. Een nieuweling, met een ervaring van vier wedstrijdjes, in het wereldkampioenschap van de beroepsstayers. Een kandidaat voor een plaats op het podium. Het lijkt weinig minder dan een veroordeling van de stayerij, het zou ook zo zijn als het niet toevallig de 34-jarige Patrick Sercu betrof. Een hele grote, een absolute „klasbak" zoals iedere Vlaming zal zeggen. Patrick Sercu kan de stayerij, toch min of meer het domein van de Ne derlanders en de Duitsers, het stief kindje van de hoogmogenden van de internationale wielerfederatie, een in jectie geven. Zeker omdat de Belg uit louter sportieve qverwegingen achter gangmaker Gust Meuleman aan de rol is gegaan. Sportieve overwegingen. De stayerij zit er niet vol mee en dat was ook een van de redenen dat de UCI in conflict met de Nederlandse gangma kers Norbert Koch en Bruno Walrave enkele jaren geleden heeft overwo gen de strijd achter de motor van het programma bij de wereldkampioen schappen te schrappen. De dolkstoot in de rug. zoals het in Nederland werd ervaren, kon worden gepareerd, de doodsstrijd werd voortgezet, het rij den achter de motor bestaat nog steeds. Sercu is er dit seizoen bijgekomen. De drievoudige wereldkampioen sprint (1963 bij de amateurs, 1967 en 1969 bij de profs), de Olympische kampioen op de kilometer van Tokio 1964, de winnaar van de groene trui uit de Tour de France van 1974, de man die vorig jaar 22 wegwedstrijden won en dit seizoen drie (tot nu toe), de bezitter van 52 baan titels en bijna 60 overwinningen in zesdaagsen, heeft achter de motor nauwelijks nog iets te winnen; Toch is Patrick Sercu, aanvankelijk achter Bertus de Graaf, tenslotte achter Gust Meuleman (die net als De Graaf 72 jaar oud is) op de stayersfiets geklommen. Waarom? Sercu lacht om die vraag. Het ant woord is bijna ontwapenend: „Omdat het in feite de enige discipline is van de wielersport waarin ik nog geen successen heb geboekt". Alleen daar om? „Nee, dat niet". Er zijn meer redenen en die houden rechtstreeks verband met de manier waarop Sercu zijn vak als wielrenner beoefent. Net als tijdgenoot en vriend Eddy Merckx is half werk hem vreemd. „Ik heb verplichtingen te genover mijn sponsor. Ik heb die al tijd kunnen nakomen op de weg. MüNCHEN De Belg Noel de Jonckheere heeft de wereldtitel vero verd in de klassementswedstrijd van de amateur. Het zilver tijdens deze strijd op de Olympische wielerbaan van München was voor de Zwitser Waltyer Baumgarter. Jean Jacques Rebiere uit Frankrijk veroverde met de derde plaats het brons. De enige Nederlandse deelnemer in het veld van 24 finalisten, Hennie Stamsnijder, kon geen rol van bete kenis spelen. Hij eindigde op de tien de plaats. maar nu ik 34 ben. gaat dat niet zo gemakkelijk meer. Een heel jaar koersen is te veel voor mij. De hoofd zaak ligt in de winter op de pistes, maar het zou niet goed zijn als ik in de zomer er helemaal niet meer bij was. Ook daarom de stayerij". Had Sercu misschien een wereldkam pioenschap als stayer nodig om bete re contracten op de winterbanen te krijgen? „In het geheel niet, De over eenkomsten voor de hele winter lig gen vast. Daar komt geen frank bij door een regenboogtrui. Het is ge woon een uitdaging voor mij". Directeur-sportief van Sercu's spon sor is Romain de Loof en dan is het niet helemaal toevallig dat Sercu tot zowel het stayeren als tot gangmaker Meuleman is gekomen. De Loof, die ruim vijftien jaar geleden met Sercu bij de amateurs Belgisch kampioen in de koppelkoers werd, veroverde als amateurstayer twee wereldtitels ach ter Meuleman. Na de eerste pogingen van Sercu achter Bertus de Graaf ging De Loof op zoek naar een gang maker met wie zijn renner zou mogen starten volgende UCI-reglementen en met wie hij ook een kans zou hebben. Hij kwam automatisch bij Meuleman terecht. Die voldeed aan alle voor waarden. Hij was Belg (gangmaker en renner moeten dezelfde nationaliteit hebben) en hij had een schat aan ervaring. Meuleman was acht keer wereldkampioen, met Timoner, De Loof. Marsell en Grassi. hij veroverde dertig nationale titels als gangmaker, hij werd in 1948 nog derde in het wereldkampioenschap in Amster dam. als 42-jarige renner. Er was maar één probleem: Meule man had zich teruggetrokken uit de sport. Rentenierde in de wintermaan den in Spanje en had de „goesting" voor het metier verloren. Sercu „ver diende" een goede gangmaker. Hij vertelt: „Ik heb niets op Jos de Bak ker tegen, maar die is ook nog maar pas een jaar bezig. Gij kunt toch niet twee nieuwelingen, een op de motor en een er achter, in een wereldkampi oenschap zetten? Nu heb ik in ieder geval een ervaren gangmaker. Er zijn er met misschien evenveel routine en inzicht als Gust, maar er is niemand die zo oud is als Meuleman". Sercu voegt, er opnieuw lachend aan toe: „Er zal ook zelden zo'n oude debutant zijn geweest". In mei verliet Gust Meuleman zijn Spaanse stek. In juni begon hij te trainen met Patrick Sercu, die in de wintermaanden zijn eerste test met De Graaf had doorstaan en tegelijk veel meer volk dan gebruikelijk naar het trokken. „Eigenlijk had ik geen meer in het vak", vertelt Meuleman. „Er is niets meer in te verdienen. Maar toen De Loof mij vroeg, kon ik niet weigeren. Ten eerste omdat Ro main kwam, ten tweede omdat het om Patrick Sercu ging, want dat is een grote. Het is meer een vrienden dienst tegenover Sercu en De Loof". Aan Meuleman is het in bepaalde opzichten te merken dat hij drie jaar, na een ernstige ziekte, uit de competi tie is geweest. De kleine Belg heeft moeite om op de motor te komen, die door de jongere gangmakers, als hij al in beweging is besprongen, dan wel beklommen wordt. De stramme Meu leman heeft er moeite mee, maar er is altijd wel iemand te vinden die de „oude" man een handje wil helpen. Een keer op de motor is Meuleman weer letterlijk en figuurlijk de oude. Meuleman en Sercu, een combinatie met mogelijkheden. Eén ook, die zich moeiteloos voor de finale plaatste. „Patrick heeft kansen in München". stelde Meuleman vooraf ook met overtuiging. „Maar in zijn geval was ik er nooit aan begonnen; Wat heeft hij toch te winnen? Zelfé financieel heeft hij er geen belang bij." „Wat ik heb te winnen? Dat is nogal eenvoudig", vond Patrick Sercu. „De voldoening dat ik ook wat bereik in een .stiel' waar ik nooit eerder in heb gepresteerd. Dat in voor mij een uit daging". J MüNCHEN Van het organi satiecomité van de wereldkam pioenschappen wielrennen is bericht binnengekomen dat Hennie Kuiper niet zou worden toegelaten tot de wegwedstrijd voor profs op de Nürburgrtng. De reden voor de afwijzing is gelegen in het feit dat de naam van Kuiper niet voorkomt op de lijst van voorlopig geselec teerden. De KNWU heeft de naam van Kuiper niet opgege ven omdat hij aanvankelijk zo danig geblesseerd leek dat hij nooit zou kunnen starten. Het KNWU-sportcommissielid Bas Goud en Unie-directeur Harry Meuwese probeerden de zaak voor Kuiper gisteren nog te regelen. Zonder resultaat tot nog toe. Lukt het niet, dan neemt Piet van Katwijk Kui pers plaats in en wordt Martin Havik eerste reserve. Kuiper: „Als Goud en Meuwse niet sla gen is dat jammer. Ik weet ech ter in elk geval dat ik mijn uiteindelijke selectie heb waar gemaakt. Word ik niet toegela ten, is daar niets aan te doen. Ik had graag voor de ploeg ge werkt, want ik geloof niet dat ik al in staat ben om wereld kampioen te worden." BAGUIO CITY Het zit Viktor Kortsnoj. de uitdager in de tweekamp om de wereldtitel schaken, geenszins mee. Nadat hij het afgelopen weekeinde tegen Anatoli Karpov twee nederlagen moest incasseren en daardoor op een achterstand van 1-3 kwam te staan, kreeg de 47-Jarige statenloze Kortsnoj in de nacht van zondag op maandag een nieuwe „schok" te verwerken. Een aardbeving trof het gebied rond Baguio en het bed van Kortsnoj trilde in alle hevigheid mee. Danig geschrokken, het was voor het eerst in zijn leven dat de ex-Rus een trilling der aarde meemaakte, stapte hij uit zijn bed en kon daarna met geen mogelijk heid de slaap hervatten. Een van de secondanten van Kortsnoj, de Engelse grootmeester Raymond Keene. kreeg de schrik ook goed te pakken „Ik dacht dat de hele zaak in elkaar zou storten," was het commentaar van de Engelsman. De equipe van de huidige wereldkampioen Anatoli Karpov bevond zich eveneens binnen het getroffen gebied. In het hotel, op een kilometer afstand van de verblijfplaats van de Kortsnoj-delegatie, trilden twee leden van de groep van Karpov hun bed uit. Geschrokken vlogen zij het balkon op. Niemand wist te vertellen hoe Karpov zelf de bevindingen had doorstaan. Oscar Panno, de Argentijne grootmeester, die aanwezig is op de Filippijnen, dacht in eerste instantie, dat Baturinsky, het hoofd van de delegatie van Karpov en van nogal forse omvang, van de trap was gevallen. Later realiseerde hij zich. dat er „slechts" sprake was van een aardbeving en de Argentijn sliep weer rustig verder. door Co Matoc HAARLEM Na de grandioze overwinning, zondag, op" Japan heeft Nederland in de tiende Haalemse Honkbalweek tegen de wereldkampioen Cuba in 6innings met 13-0 verlo ren. Een constante topprestatie tegen de sterke (met uitzon dering van het Australische team) deelnemers van deze honk balweek zit er voor Nederland duidelijk nog niet in. De beide bondscoaches Myers en Richardson hadden drie werpers (Jan Hijzelendoorn in 4l/s inning plus drie man 0-1-6-1; Bertil Haage zeven man: 0-1-4-1 waaronder één homerun en Kelly 1-1-3-1- in één innings plus drie man) nodig om het Cubaanse slaggeweld in te tomen. Myers en Richardson, die bij toer beurt de leiding van het Nederlandse team in handen hebben, zagen de afslachting met lede ogen aan. Deze avond was het de beurt aan Ernie Myers. Deze part-time bonds coach uit de Verenigde Staten kreeg als opdracht mee van het bondsbe- stuur om Hamilton Richardson dit seizoen op te lelden voor bondscoach. Chef d'équipe Jules de Pierre: „Het ligt inderdaad in de bedoeling dat Hamilton Richardson volgend jaar alleen verantwoordelijk zal zijn voor Oranje. De definitieve beslissing moet nog door het bondsbestuur ge nomen worden. Maar jarenlang ligt dat al wel in de lijn der verwach tingen." Vijf Jaar lang is Myers vlak voor grote evenementen uit de States overgevlo gen en dat wil hij volgend seizoen eigenlijk ook wel erg graag doen. Myers, coach van het collegeteam Mott uit Flint, Michigan, zal echter in zijn rapport voor het bondsbestuur na afloop van het wereldkampioen schap Hamilton Richardson aanbe velen: „Ik wil wel terugkomen. We zullen daar ook nog over praten, maar na die vijf jaar dat ik als part time bondscoach in Nederland werk zaam ben, heb ik Hamilton meege maakt. Eerst als speler en later als coach. Ik ben van mening dat hij het aankan. Wat mij betreft hoeft zijn benoeming beslist niet langer vooruit te worden geschoven." Jules de Pierre, naast zijn chef d'équi- pe-schap ook nog verantwoordelijk voor de technische zaken binnen het bondsbestuur houdt graag een duide lijke slag om zijn arm. „Op de eerste vergadering van het bondsbestuur na het wereldkampioenschap in Italië nemen we de definitieve beslissing. Dan beslissen we of hij het wel of niet wordt. Maar, wat in het verleden aan de enige bondscoach in vaste dienst Charles Urbanus sr. is aangedaan, zullen we nooit een ander meer aan doen. Er is nl. in Nederland maar één fulltimecoach in het honkbal moge lijk. Naast de functie van bondscoach kun je nergens als full-timer werk vinden. Met Urbanus hebben we in dertijd misgekleund. Dat mogen we nooit meer doen. Dus we trekken alleen een parttimer aan." Jules de Pierre, die door Gé Voogd als zijn opvolger voor de organisatie van de Haarlemse honkbalweek is be stempeld, laat toch duidelijk merken dat het bepaald niet zeker is dat Richardson bondscoach wordt. Ster ker nog: tussen de regels door is te lezen dat Richardson het waarschijn lijk niét zal worden. Deze lange Antil liaanse Rotterdammer, met al zijn verdiensten voor het Nederlandse honkbal, wordt niet in staat geacht om echt „grip" te krijgen op de moei lijke groep, die samen het Nederland se honkbalteam vormt Toch hoopt Richardson, als geen ander, dat hij de enige verantwoordelijke man wordt voor het Nederlandse team. Door het uitstellen van de beslissing heeft het bondsbestuur te lang de boot afge houden. Naast Charles Urbanus sr. zal er binnenkort in Nederland nog iemand rondlopen die zeer grote ver dienste voor het Nederlandse honk bal heeft gehad, maar die uiterst ge frustreerd zal zijn t.o.v. alles wat maar naar honkbal ruikt. Richardson is overigens ook zeker niet de beste keuze voor de nieuwe leider van het Nederlandse honkbal team. maar hij verdient het niet om zo lang aan het lijntje te worden gehouden. Als hij van van tevoren geweten had. zou hij zeker voor het coachschap van Giants (hoofdklasser uit Diemen, die dit jaar op de tweede plaats in de hoofdklasse eindigde) hebben gekozen. Hij blijft echter ho pen op Oranje. Overigens: het enige leuke in het duel tussen Cuba en Nederland voor het aanwezige achtduizendkoppige pu bliek was, dat de Nederlandse scheidsrechter Bram Klijnsmit tus sen het tweede en het derde honk volledig overhoop werd gelopen door de Cubaanse honkloper Urquioil. Nederland 0 0-04-04-0 - 0 Cuba 04-2-0-6-0-3 *13 Werpcijters Nederland: Hijzelendoorn (4 »/i In ning plus 3 n an) 0-1-0-1; Berul Haage (7 n an) 0-1- 4-1. Kelly (1 Inning plus 3 man) 1-1-3-1 Cuba: Jullo Romeo 5-0-1-3 Korea 02103110X-B Australië 010000020-3 Werpersresultaten Korea: Km Ho Yoo In nings) 1-1-2-1, Doing Won Choi <4"j Innings) 0-0-1- 0. Joung Ho Kwon (1 Innings) 0-0-2-0, Kwang Kwon Lee (2 Innings) 1-1-3-0. Australië: Ian Bulry (5 Innings) 0-1-0-0. Warick Dooland (3 Innings) 1-4-1-2. Homeruns Korea: II Kwon Kim en Jal Bak Kim Australië: Kevin Oreatrex PODOLSK De Russin Tatjana Providokina heeft In Podolsk het we reldrecord op de 1000 meter hardlo pen voor dames verbeterd en ge bracht op 2 minuten en 30.6 secon den. Het was de tweede maal in een tijdsbestek van drie dagen dat het record op dit weinig gelopen nummer werd verbeterd. Afgelopen vrijdag had de Oostduitse Ulrike Bruns bij westrijden in West-Berlljn de kilome ter afgelegd in 2 minuten en 32.0 seconden. WEST-BERLIJN Het Nederlands zevental heeft uiteindelijk toch op een meer eervolle wijze afscheid ge nomen van het wereld topwaterpolo dan de 4-7 nederlaag tegen West- Duitsland doet vermoeden. Aan fel heid en agressieviteit had het scholie renteam van Trumbic gisteren tegen de Westduitse erfvijand iets weg van de wespen, die bij het zomerse weer een plaag vormen voor de Berlijnse openluchtrecreatie. Oranje prikte enkele malen behoor lijk hard: 2-0 en 3-2, maar de West duitsers sloegen verwoed om zich heen. Eén draaide al ln de eerste periode Eric Noordergraaf een vinger uit zodat deze onverwijld naar het ziekenhuis moest. Daarbij kon men twijfelen of er opzet aanwezig was. Een ander sloeg de hand van Wim Keman beurs. Ook hier kon sprake zijn van een ongelukje. Maar duide lijk was wel dat de Duitsers behoor lijk geschrokken reageerden bij de mogelijkheid van een nederlaag, die in dit geval dubbel zou aantikken omdat het resultaat ook in de volgen de ronde van dit wereldtoemooi zou blijven tellen. In die omstandigheden duldden de Westduitsers geen esca pades. Ze duwden ieder onder water, die zich in de buurt van de twee meter lijn durfde wagen. Begrijpelijk dat de Jonkies van Trumbic geïntimideerd raakten door deze uitingen van ge weld. die onvoldoende werden be straft door de Italiaan Destefano en de Canadees Gunell. Vooral laatstge noemde misdroeg zich ln de ogen van Nederland. „Hij was de beste West duitser", aldus de masseur Max van Gelder, die druk werk had met de gevolgen van de scheidsrechterlijke tolerantie. „Als we gisteren zo had den gespeeld tegen Bulgarije hadden we zeker gewonnen", realiseerde Ton Buunk zich. De fors uitgevoerde aan voerder van Oranje was in deze wed strijd de spil waarom alles draalde. Bij balbezit zich ln de voorste gelede ren bevindend, bij balverlies een steunpilaar in de verdediging. Eén ding moest hij aan anderen overla ten: de bewaking van de gevaarlijke Westduitse schutter JUrgen Stiefel. Dat ging echter mis. Zowel Keeman als later Van Mil kon de snel inzwem mende Duitser niet houden. Na de nederlaag stelde coach Trum bic: „Deze uitschakeling doet mij niets. WIJ gaan gewoon verder ln de B-groep. Ik heb van tevoren gezegd dat deze jonge ploeg op een bepaald moment tegen een barrière zou aanlo pen. Alleen ls dat te vroeg gebeurd. Dat kan voor dit moment een nadeel zijn, maar wie weet betekent het winst voor de toekomst." Er zijn factoren die voor die visie pleiten. Ad van Mil, Eric Noorder graaf die wellicht met een gespalkte vinger het toernooi toch nog kan vol tooien en 8tan van Belkum bergen bepaalde beloften ln zich. Net zoals üko van Gaaik en Eddy van Es. die volgens Trumbic vooralsnog te wei nig verantwoordelijkheidsgevoel hebben. Maar de kansen op rehabili tatie zijn gering. Welgeteld één moge lijkheid resteert er nog om zich voor de Spelen van Moskou te kwalifice ren: het over anderhalf jaar te hou den Europese kwalificatietoernooi, waar Nederland het grotendeels te gen dezelfde landen zal moeten opne men als nu ln de B-groep. Score verloop: Buunk 1-0. Nleuwen- hulzen 2-0, Stiefel 2-1. 8tiefel 2-2. Van Es 3-2, Stiefel 3-3; Otto 3-4, Buunk 4-4, Mechler 4-5; Löbb 4-6, Blumlein 4-7.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13