Eventueel omroepwet wijzigen' Verkeer eist veel levens ïolukkers willen verleg bevriezen Rotterdamse Doelen weer vol met fraai antiek S Zeshonderd jaar oude dansgroep in volksdansfestival-1978 linister CRM over onderzoek naar commerciële bindingen KOMST "anusama wil RMS-stukken publiceren •nhgeren richten idmoluks ksfront op .eer geld voor begeleiden Én hulpverleners Naturisten lokken proefproces uit Antilliaanse verkeersleiders weer aan het werk Tanker door 21 sleepboten vlotgetrokken Uitbreiding hogeschool Apeldoorn ,NDAG 21 AUGUSTUS 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET ^ISTELVEEN (ANP) Mi jter Gardeniers van CRM is flreid de omroepwet te wijzi- ■«n wanneer mocht blijken, it die niet stevig genoeg in kaar zit om het haar moge- |c te maken een onderzoek de eventuele commercië- lindingen in de omroep uit voeren. minister, die dit gisteren tijdens i vraaggesprek voor de radio zei. Kt inmiddels de regeringscommis saris voor de omroep opdracht gege ven na te gaan hoe een dergelijk onderzoek vorm zou moeten krijgen. De afgelopen week werd bij de behan deling voor de Raad van State van het beroep van Veronica tegen het uitstel van de beslissing inzake de gevraagde C-status bekend, dat bij het onderzoek naar mogelijke com merciële bindingen bij deze organisa tie vragenlijsten worden voorgelegd, niet alleen aan de bestuurs- en direc tieleden, maar ook aan hun vrouwen. Volgens Veronica-directeur Rob Out zouden de betrokkenen weigeren die lijsten in te vullen, omdat die een inbreuk betekenen op de privacy. Wat het komende onderzoek bij de andere omroepen betreft zei minister Gardeniers gisteren niet exact te kunnen zeggen hoever dat zal moeten gaan. In eerste instantie zal natuur lijk de zendgemachtigde zelf in aan merking komen, maar mogelijk zal men ook het onderzoek uitstrekken tot de werknemers van die zendge machtigde. Minister Gardeniers zei daarbij een onderzoek naar betrok kenheid van de echtgenotes niet te willen uitsluiten. Als voorbeeld noemde zij dat de man bestuurslid is van een zendgemachtigde en de vrouw eigenares of aandeelhoudster van een platenmaatschappij. „Kun je. dan nog zeggen dat er geen binding is," aldus de minister. Zij zei wel dat men natuurlijk het recht behoudt om „neen" te zeggen tegen dergelijke vragenlijsten. Minister Gardeniers is van mening, dat het goed is naar aanleiding van al het geschrijf van het laatste jaar („Mensen uit Hilversum zelf schrijven boeken over wat er allemaal ge beurt") orde op zaken te stellen. Er zal volgens haar een duidelijk beeld moeten ontstaan van wat wel en wat niet gerekend kan worden tot een commerciële binding. ^Manusama in Wierden:documenten tonen aan dat hele polking achter onafhankelijkheid stond 'i)RDEN (ANP) Als de Nederlandse regering de plannen jrzet van een gemengd overlegorgaan met Zuidmolukkers, l zullen de Molukkers alle contacten met Den Haag „be ssen". Dit heeft de Zuidmolukse leider ir. J. A. Manusama t^erdag gezegd in Wierden, na afloop van een congres van de lan Persatuan, de Zuidmolukse eenheidsbeweging in Ne- iand. congres besloot geen medewer- te geven aan het regeringsbeleid jeen rekening wordt gehouden n'fde Molukse standpunten die zijn higelegd in twee tegennota's. Kern het meningsverschil is dat de Akkers niet af willen van het in- ;nakorgaan Zuidmolukkers, een "peslichaam van CRM. Hierin heb- s alleen Molukkers zitting. In Mo- esp kring bestaan grote bezwaren ain een gemengde commissie zoals g^jpgeheven commissie Köbben- Itouw, die vorige maand ter ziele «toen vier Zuidmolukse leden op- deten. aft ,r pet congres in Wierden gaf een jSfle vier ex-leden, ir. P. J. Tatipika- 1gjn. toe dat er ook binnen de com- tie grote spanningen bestonden. Ipronkelijk verklaarden de vier halleen de houding van de regering pfeden was voor hun vertrek. Tati- Z(jlawan zei dat de spanningen in 1 n— HAAG (ANP) Radicale Zuid- ikse jongeren hebben een „revo- .air volksfront" opgericht. Het tief komt van een tiental jonge- 1at in 1970 meedeed aan de be- g van de residentie van de Indo- :he ambassadeur in Wassenaar, (meldt het Zuidmolukse blad r^gkeh". roep noemt zich „Goheba". Vol- 1 jhet blad is dat de naam van een iu|ische vogel uit Ceram, die vol- it de overlevering waakt over vre- >rd voorspoed op het eiland. Gohe- i <ndt dat het tijd wordt voor radi- veranderingen in de Zuidmoluk- tmeenschap in Nederland. „Er tej nu een omwenteling komen, we voorkomen dat de huidige ïkomstlge generaties zich in en criminaliteit begeven of zelf- 1 plegen." aldus een citaat uit luidmolukse blad. JERSUM (ANP) Minister Gar- m rs van CRM wil meer geld uit- j en voor het begeleiden van vrij- ;i(^ers in de hulpverleningssector. 'd kosten van de hulpverlenings- t ten rijzen zo langzamerhand de leJüt. De door de overheid gesubsi- ke de sector wordt een belasting oor de Nederlandse belastlngbe- vniet meer op te brengen is." De iter zei dit gisteren tijdens een ,ie vraaggesprek. Inschakelen van vrijwilligers d naast de professionele werkers G in gezien, niet als in plaats daar- ,dj ïet ls zeker niet de bedoeling om het aantrekken van vrijwilligers Professionele krachten het brood -Je mond te willen stoten, aldus 1 ^enkt bij het inschakelen van vrijwilligers met name aan zaken die in de loop der jaren qua inhoud aan verandering onderhevig zijn geweest, zoals de kinderbescherming en de ge zinsverzorging. „In die sectoren zijn vrijwilligers nodig om de band te leg gen tussen de professionele werkers en de minder-actieven in de betref fende groepen." BEST (ANP) De politie van Best heeft gisteren zes leden van de actiegroep „Brabant- Bloot" aangehouden en proces verbaal opgemaakt wegens naaktloperij. De politie vol deed daarmee aan de wens van de zes. die uit zijn op een proef proces teneinde een naturis tenterrein in Brabant te krijgen. De groep Brabant-bloot maakt zich boos omdat er in het Zui den van het land geen naturis tenterreinen zijn. terwijl het Noorden van het land er twaalf telt. Wanneer Zuiderlingen daarvan gebruik willen maken zijn ze veel tijd en extra kosten kwijt. Vandaar dat de actie groep. die inmiddels ruim twee duizend leden telt, een actie onderpam om ook beneden de grote rivieren een naturisten- terrein te creëren. en nü een week fietsvakantie in eigen land! Engelse vruchthouten (18e eeuw) St. Jacobus, eikehout, hoog 60cm (eerste kwart 16e eeuw) Engelse lantaarnkiok (ca. 1630) door R. N. Degens ROTTERDAM Het is maar goed dat er in de Rotterdamse Doelen tot 28 augustus geen concerten of andere gebeurtenissen moeten plaatsvinden. Want tot die datum staan hal en foyers weer vol met antiek, zo voor het grijpen. SCHIERMONNIKOOG - Burge- meester B. Eenhoorn van Schiermon nikoog heeft zich de woede van de raadsleden op de hals gehaald. Hij had namelijk de zeven raadsleden een brief gestuurd waarin was ver meld. wie straks in september de nieuwe wethouders worden. De oude wethouders keren namelijk niet terug in de raad van Schiermonnikoog. De zeven raadsleden zijn ontstemd. Niet de burgemeester maakt uit wie wet houders worden, maar wij aldus de raadsleden. Bestel het boekje "Goede raad voor fietstochten" door overmaking van f6,40 op postgiro 234567 t.n.v stichting fiets!. Amsterdam. WILLEMSTAD (ANP) De luchtver keersleiders en het personeel van de verkeerstoren op het vliegveld van Willemstad op Curacao zijn gisteren weer aan het werk gegaan. De rechter had hen dat bevolen op straffe van dwangsommen. De verkeersleiders waren afgelopen vrijdag in staking gegaan nadat een geschil was ont staan met de Antilliaanse minister van verkeer over procedurekwesties bij cao-onderhandelingen. In ant woord op de staking spanden hun werkgevers, de centrale Antilliaanse overheid en die van Curasao, een kort geding tegen hen aan. de commissie vaak „huizenhoog" zijn- opgelopen en dat ook dat een reden is geweest om op te stappen. Mocht het huidige inspraakorgaan blijven be staan (en daar is een Kamermeerder heid voor) dan zal de Molukse leiding haar beleid opnieuw vaststellen. Het congres ging akkoord met de initia tieven van de voorzitter van Badan Persatuan, ds. Metiary, die contacten wil zoeken met andere minderheden om het Zuidmolukse probleem op in ternationaal niveau te brengen. Documenten Ir. Manusama zei in Wierden nog, dat als de Tweede Kamer besluit om geen parlementaire enquête te houden naar de omstandigheden, waaronder in 1950 de Vrije Republiek der Zuid- Molukken is uitgeroepen, hij zelf het materiaal zal vrijgeven dat hij hiero ver heeft gevonden. Manusama acht de kans op een parlementaire enquê te „betrekkelijk gering". Toch zou de Kamer hiertoe moeten besluiten, vindt de Zuidmolukse leider. Hij wil met zijn documenten aantonen, dat de proclamatie van de republiek geen exclusieve zaak is geweest van enkele Molukse notabelen. Uit verkiezings- registratlebiljetten blijkt dat de mas sa van de Zuidmolukkers toen koos voor onafhankelijkheid. Tot nu toe heeft Manusama deze documenten gereserveerd voor een parlementaire enquête. Kamerdebat Een D'66-werkgroep heeft gisteren bekendgemaakt dat er alsnog een volwaardig Kamerdebat moet komen over de Molukse minderheid in ons land. De landelijke werkgroep cultu rele minderheden van de stichting wetenschappelijk bureau van D'66 vindt het een onbegrijpelijke zaak als de Tweede Kamer eind augustus slechts stemt over de moties van de bijzondere Kamercommissies en ver der deze zaak als afgehandeld be schouwt. Volgens de werkgroep wordt met name in de Molukse ge meenschap nog steeds „reikhalzend" en vol verwachting naar het grote politieke Tweede-Kamerdebat uitge keken. waarin het algemeen beleid zeer ruim aan de orde komt. BREDA (ANP(— Drie Marokkanen zijn gisteren bij een ver keersongeluk op de Antwerpseweg onder Rijsbergen om het leven gekomen. Drie anderen raakten min of meer ernstig gewond. Een personenauto, bestuurd door de Marokkaan B. Saala (24) uit Antwerpen draaide plotseling de weg op en botste op een tegenligger. Saala en de bij hem in de auto zittende landgenoten A. Andeych uit Voorburg en M. Leoua- mari uit Den Haag kwamen hierbij om. MARKNESSE De 19-jarige Corne lls Koetsenruijter uit Marknesse (Noordoostpolder) is In de nacht van zaterdag op zondag om het leven ge komen toen hij met zijn motor tegen een lichtmast reed MEPPEL De 65-jarige mevrouw Mulder-Smilde uit Meppel is gisteren bij een verkeersongeluk in haar woonplaats om het leven gekomen. Zij werd aangereden door een personenauto, toen zij met haar fiets de weg wilde oversteken. ECHTEN De 70-jarige J. van der Veen-Vrijs uit het Drentse Andel is zaterdagavond in Eexterveen om het leven gekomen, toen zij met haar fiets geen voorrang verleende aan een personenauto. VELDDRIEL De 40-jarige me vrouw M. H. M. van den Bighelaar uit Velddrlel (Old) is zaterdagavond om gekomen toen zij op haar fiets werd aangereden door een personenauto. De bestuurder van de auto reed door, maar kon later door de politie worden aangehouden. Hij bleek onder In vloed te zijn. Niet dat je zomaar even een antiek boerenkastje onder Je arm mee neemt; en zo'n bronzen scheepska- non uit 1614 (van de Zeeuwse admira liteit) dat enkele tonnen weegt is ook nogal moeilijk te verplaatsen. Maar er zijn meer handzame zaken die. als iedereen er zo maar vrij in en uit en rond kon lopen, toch een te grote verleiding voor de bezoekers en een te groot risico voor de standhouders zouden opleveren. Maar de organisa toren (Stichting Gilde Nederlandse Antiquairs) heeft er voor gezorgd dat de vijftig standhouders van de Vijfde Kunst en Antiekbeurs er ruim een week het rijk alleen hebben. Om de bezoekers te laten zien wat ze weer met veel speurzin en geduld bij el kaar hebben gekregen ten gerieve van het antlekminnende publiek. En ook wel een beetje ten gerieve van hun eigen bankrekening en reputatie. Liefhebber Want een goede antiquair (en daar van zijn er vele voorbeelden hier op deze jubileum beurs) is zelf zowel za kenman als liefhebber. Ze moeten tenslotte een redelijke beloning ont vangen voor alle moeite die ze heb ben gedaan de kasten, de kisten, de klokken, het porselein, het zilver, de schilderijen, het koperwerk en alles wat er nog meer te pronk en te koop is gezet, bij elkaar te brengen. Dat daar voor zo'n antiquair ook een spannen de sportieve kant aan zit, is aardig meegenomen, maar daarvan alleen kan een mens niet leven. En al hoef je nooit meelij te hebben met een anti quair die schijnbaar met moeite voor enkele tienduizenden guldens van een aardig oud meubeltje afstand kan doen. er zijn er toch heel wat bij die bepaalde stukken die ze na vele jaren ergens hebben losgekregen en die ze met veel zorg en vakmanschap keurig opgeknapt hebben, best zelf nog een poosje hadden willen hou den. Al was het maar omdat elke nieuwe aanvulling weer zoveel moei te, en steeds meer geld kost. Waardoor de prijzen voor de liefheb ber-koper ook nog steeds omhoog gaan. Dat ls duidelijk te merken op deze beurs, waar Je beslist niet zonder welvoorziene beurs heen moet gaan als je van plan bent iets te kopen. Wie dat van tevoren niet van plan is, komt toch al kijkend (dat kost je alleen vijf gulden entree) sterk in de verleiding. Voor mensen die geen an tiekbeurs kunnen bezoeken zonder iets. al is het maar een kleinigheidje, daarvan mee naar huis te nemen, zijn er hier wel voorwerpen van onder de honderd gulden. Ik bedoel nu niet de boeken óver antiek, die in de buiten gewoon goed gesorteerde boeken stand te koop zijn, maar bij voor beeld een ijzeren treeftje. of een heel klein sieraadje of een aardige oude prent. Maar die behoren tot de uit zonderingen op de doorgaans forse prijzen die men voor echt antiek moet betalen; niet alleen hier uiter aard. Naar beste weten Dat het echt is daar staan de keuring door deskundigen plus de interne bal lotage borg voor. Men is in dit opzicht juist voor deze lustrumbeurs streng geweest en menig standhouder heeft een aantal spullen die niet aan de voorwaarden voldeden weer naar huis moeten brengen. Wat er nu staat (en Je hebt daar wel een volle dag voor nodig om het goed te bekijken) is „naar beste weten op echtheid en' of authenticiteit beoordeeld". Een nogal voorzichtige formulering. Maar wat wil je met kunst en antiek. Nog steeds lopen er deskundigen van naam rond die sommige Van Meege- rens voor echte Vermeers houden, en hoe vaak blijkt een nooit als echt of waardevol herkend stuk oude kunst het werk van een oude meester te zijn. Kleine voorwerpen Het zijn vooral de kleinere gebruiks voorwerpen, de medische en nauti sche intrumenten. het zilverwerk, waaraan je wat authenticiteit betreft Ambassadeur De heer Soempono Bayoeadji is benoemd tot nieuwe am bassadeur voor Indonesië in ons land. Hij zal in september of oktober naar Nederland komen. De heer Soempo no was in Indonesië directeur-gene raal landtransport bij het ministerie voor communicatie, aldus een mede deling van de Indonesische ambas sade. BLOKKER De 19-jarige C. Smit uit Venhuizen is in de nacht van vrijdag op zaterdag in Blokker met zijn motorfiets verongelukt. Hl raak te uit de bocht en botste tegen een boom. MELUN (Frankrijk) Naar eerst gis teren bekend werd. zijn vrijdagmls- sag twee Nederlanders uit Schiedam bij een verkeersongeluk in het Franse Melun om het leven gekomen. De slachtoffers, de 27-jarige Robertus Lammes en zijn 22-jarige echtgenote Petronella Lammens. Zij slipten met hun personenauto nadat ze een lekke band hadden gekregen en kwamen op de ander weghelft terecht. WANROIJ (NB) De 76-Jarige W. Albers uit Wanrolj kwam om het le ven toen de auto, waarin hij meereed, werd gegrepen door een ander auto. UTRECHT De 68-jarige W. Grasso uit Utrecht raakte vrijdagavond on wel achter het stuur. Zijn auto raakte van de weg en kwam in aanraking met een tegenligger waarbij Grasso zo ernstig gewond raakte dat hij aan de gevolgen overleed. Deze groep hoort thuis in Bampton- on-the-Bush, een plaats in de nabij heid van de universiteitsstad Oxford, in het gebied dat geografisch wordt aangeduid als „The Heart of Eng land". Voor veel Britten geldt deze streek als het culturele hart van het Britse leven. Hoezeer de folklore al tijd een integrerend deel is geweest van dat Engelse leven bewijst de leef tijd van de groep: zij is zeshonderd jaar oud. Volgens wetenschappelijke onderzoekers stammen de morris- dansen nog uit de Keltisch-heidense religie. Zij houden verband met het brengen van vruchtbaarheid In de akkers en het verdrijven van duivelse invloeden Witte kleding van de man nen grijpt terug op de kleding van de Druïden-priesters. Die kleding is uiteraard In de loop der eeuwen aangepast, gemoderniseerd. De kleu ren van bandeliers, sjerpen en been- schellenplaten vinden we echter te rug op heel oude afbeeldingen en ook de melodieën en danspassen zijn in de loop der eeuwen onveranderd ge bleven. Veel van de betekenis is verlo- weinig builen kunt vallen. Nooit faas de prijs daarvan zodanig dat namaak of vervalsing de moeite waard waren En vooral van dat kleine spul. plus veel Engelse en Spaanse meubelen, is op deze bijzonder fraai, overzichtelijk ingerichte, beurs enorm veel bijeen gebracht. Niet alleen de grote hal. maar ook de foyers-wandelgangen (voor het eerst dit jaar) zijn voor de vijftig exposanten beschikbaar, die er royaal hun doorgaans duidelijk geprijsde spullen hebben kunnen et* leren. Zodat, ai wordt het nog zo druk, het publiek ze rustig kan be kijken. VLISSINGEN (ANP) - Eenentwintig Belgische en Nederlandse sleepboten hebben gistermiddag rond half zes de Liberiaanse supertanker „Melete" tilt Monrovia vlotgetrokken. Het schip was "s morgens rond vier uur bij top- hoog water bij de Total-steiger bij Borssele aan de grond gelopen doyr de sterke stroming. Het schip, eigen dom van de Neptune Maritime Cor poration of Monrovia, was geladen met 63.000 ton ijzererts. De sleepboten hadden een trekver- mogen van 60.000 pk. Volgens bef- gingsleider C. van der Doe van de firma Muller In Temeuzen hebben nog nooit zoveel sleepboten tegelijk assistentie moeten verlenen bij het vlottrekken van een schip op de Wes- terschelde. De Melete is in de loop van de avond opgesleept naar het Middelgat bij Hansweert. Daar vindt een uitgebreide Inspectie van hét schip plaats. Pas als blijkt dat de Melete geen schade door de stranding heeft opgelopen mag het zijn weg naar Antwerpen vervolgen. LEIDEN Vrijdag, zaterdag en zondag was er in de Groenoordhal in Leiden weer het Internationale Volksdansfestival, waaraan ditmaal acht groepen deelnamen uit Bulgarije, Engeland, Hongarije, Israël, Joegoslavië, Roemenië, Zweden en ook uit ons eigen land. Hierboven de Bampton Morris Dancers uit Engeland in actie. Van een onzer verslaggevers APELDOORN Dezer dagen begint de bouw, die zal voorzien in een uit breiding van de theologische hoge school van de christelijke gerefor meerde kerken in Apeldoorn. Door de toeneming van het aantal studenten en de plannen voor een doctorale opleiding was het schoolgf bouw te klein geworden De uitbrei ding voorziet een bibliotheek in de kelder, alsmede een ruimte voor de bibliothecaris en een kluis voor waar devolle boeken. Op de begane grond is een eetzaal annex gemeenschap* ruimte en een keuken geprojecteerd en op de verdieping komen twee col legezalen. Ook zal het bestaande ge bouw een interne verbouwing onder gaan. Men hoop de uitbreiding over tien maanden in gebruik te kunneh nemen. Zaterdag 2 september wordt de „schooldag" gehouden, wel gety peerd als de „Jaarlljke familiedag" van de christelijke gereformeerde kerken. Het thema is „Licht der we reld". Hierover zullen spreken ds. O Leendertse te Apeldoorn en ds. H de Graaf te 's-Oravenzande. De rectqr prof. dr. J. P. Versteeg heeft de lei ding. De bekende plaats is de (her vormde) Grote Kerk aan de Loolaan te Apeldoorn. ren geraakt. Vaak maakt de morris danser zijn gezicht zwart, misschien om vooi de machten van de onderwe reld die hij immers moest verdrij ven onherkenbaar te blijven. En over de merkwaardige figuur van „Jack-in-the-Green", die bij de ande re dansers geheel uit de toon valt, zijn allerlei theorieën in omloop. De te verdrijven personifiëring van Loki. de heerser der duisternis? Of juist de personifiëring van de lente, het terug kerende licht?

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3