Begrijpen Palestijnen plegen aanslag op El Al-bus in Londen ■en gat van miljoenen biet Nieuwe Haagse Courant en Nieuwe Leidse Courant Verrassing van Noordwijk Bioscoopbrand Iran: 377 doden öwjet-Unie beklaagt ch over houding esterse communisten ET WEER Wolkenvelden Inder zeehonden de Waddenzee Israël blijft tegen actieve rol VS - pag. 5 Hulp van kerken aan de boeren in Bangladesj Abraham Horodisch werkt aan nieuwe boek Yrouw hoort ööj[ u st en jaar na Tsjechoslowakije Voor goede verstaanders Trouw Welkomstvoordeel qqqqq Stewardess en overvaller gedood Fietstocht voor Marokkanen Aangestoken, vermoedelijk door fanatieke moslems nieuwe abonnee: "f KOU, PRAAG (Reuter, DPA) Het Russische Iroog weer met wolkenvelden Uar ook zonnige perioden, 'wakke tot matige zuidweste- ike wind en maximumtempe- ituren van 19 graden aan zee it 24 graden in het zuidoosten in het land. OVER-' ORGEN (ORGEN: ilkenvelden en op de meeste tatsen droog. Middagtempe- ituren omstreeks 20 graden. pn op: bder: 06.36 20.50 22.44 11.36 partijblad Prawda heeft giste ren zijn beklag gedaan over de veroordelingen door wes terse communistische partij en van de Russische inval in Tsjechoslowakije, vandaag tien jaar geleden. Het dagblad drukt een samenvatting af van een artikel uit het Tsjechoslo- waakse partijblad Roede Prawo, waarin de „lastercampagne in het westen" bij de tiende verjaardag van de komst van de Russen veroordeeld wordt. De Prawda verwijt het westen volledige onbekendheid met de ge beurtenissen van tien jaar terug. De Prawda schrijft verder dat het onmo gelijk is om niet verbaasd te zijn over het feit dat men in het westen nog steeds onkundig is van de weg die de partij en de republiek van Tsjecho slowakije de afgelopen tien Jaar heb ben afgelegd. De Tsjechoslowaakse hoofdstad Praag was gisteren vrijwel verlaten. Veel inwoners zijn op vakantie en de meeste dissidenten hebben van de autoriteiten te horen gekregen dat ze er beter aan doen niet in de hoofdstad te blijven, als ze niet opgepakt willen worden. Overal in de hoofdstad wa ren jeeps en andere militaire voertui- /gen opgesteld, al gebeurde dit zo be dekt mogelijk. De Tsjechische media hebben de afgelopen dagen uitge breid aandacht besteed aan de in tocht van de Russen tien jaar geleden. Oostenrijk Gisteren is in Oostenrijk meegedeeld dat de regering van dat land tien jaar geleden een evacuatie voorbereidde van de oostelijke provincies van dat land op het moment dat de Russen Tsjechoslowakije binnenvielen. Ook de regering van Oostenrijk heeft op het punt gestaan Wenen te verlaten, zo werd gisteren onthuld door oud kanselier Josef Kraus. Trouw 36STE JAARGANG NR 10534 MAANDAG 21 AUGUSTUS 1978 TROUW KWARTET BV. HOOFDREDACTEUR J.TAMMINGA DIRECTEUR ING.O.POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM ABONNEMENT 15,41 (MAANDI ƒ46,40 (KWARTAAL) 183,40 (JAAR) 660000 BANK NED. CRED BANK REK NO. 23.00.12.574 GEMEENTEGIRO X 11000 LOSSE VERKOOPPRIJS ƒ0.60. FRANKRIJK FRS 3.50. DUITSLAND DM 1.90. LUXEMBURG FRS 13 PAGINA 2 PAGINA 5 PAGINA 3 Veel en fraai antiek in Rotterdam Daders van aanslagen in West-Duitsland nog onbekend PAGINA 7 naam: adres: plaats: giro: naam: adres: plaats: betaalt per kwartaal opgegeven door: Ik ontvang graag naar keuze: Een degelijke mini-indexklapper voor telefoonnummers en adresgegevens. Handzaam formaat. Geschikt om mee te nemen in elke jas of tas. Drie kleine gekleurde klosjes garen en naalden in een fraaie balpen. Een handig hulpmiddel voor de vakantie. Twee verschillende Ot en Sien afbeeldingen. Te gebruiken als sierplaat of place-mat In originele kleuren en afwasbaar. Van onze sportredactie AMSTERDAM Zaterdageerste klasser Noordwijk heeft in de eerste ronde van het toernooi om de KNVB-beker voor een verrassing gezorgd door eerstedivisieclub FC Vlaardingen in Vlaardingen met 1-2 te verslaan. De Noordwijkers zijn daarmee één van de twee amateur teams die tot de tweede ronde door drongen. Rheden, de zondaghoofd klasser, behoefde om dit resultaat te boeken echter geen profclub te verslaan. Noordwijk komt nu in de tweede ronde uit tegen eredivisie club Haarlem. Emotioneel ging het gisteravond toe in het Olympische stadion van Amsterdam waar Ajax na een tu multueuze eindstrijd met verlen ging en strafschoppen via Ander- lecht het 703-toernooi won. Tumultueus was het ook in Baguio City, waar Anatoli Karpov en Vik tor Kortsnoj twee partijen uitspeel den. Beide partijen werden door de titelverdediger Karpov gewonnen. Hij leidt nu met 3-1 ln de serie wedstrijden om het wereldkam pioenschap schaken. Nederlandse successen in interna tionale sportevenementen waren er dit weekeinde eveneens. In Mün- chen, waar de wereldtitelstrijd van de wielrenners op de baan wordt uitgevochten, veroverde Nederland ln een lang weekeinde zeven me dailles. Daarbij één gouden: Keetle van Oosten-Hage won dat goud op de achtervolging dames in een ge heel Nederlandse eindstrijd tegen anne Riemersma. In Berijn was er nog geen eremetaal voor de wemploeg weggelegd tij dens het eerste weekeinde van de strijd om de wereldtitels. Een vijfde plaats van de estafetteploeg vorm de het voorlopig hoogst bereikbare De poloploeg boekte een teleurstel lende nederlaag. Robbie Rensenbrink tracht met de nerveus gebarende scheidsrechter Berrevoets te discussieren nadat Martens de rode kaart heeft ontvangen in de finale wedstrijd Ajax-Anderlecht. Links Johnny Dushaha. terochtend in alle vroegte, om streeks kwart over twee, geramd door het m.s. Breda. Het 7000 brutoton metenden schip is door een mankement aan de motor in plaats van achteruit, vooruit geva ren en daarbij door de sluisdeur ge stoten. Dit gebeurde toen het in de sluis lag en vanuit het Noordzeeka naal naar buiten wilde. De buiten kant van de sluis heeft een reserve- deur, die wellicht vanavond in ge bruik kan worden genomen. Het aanbod van schepen van giste ren kon door de twee andere sluizen worden opgevangen, met uitzonde ring van een schip van 50.000 brt, dat de capaciteit van de twee intact zijn de sluizen te boven ging. De rijksha vendienst verwacht dat de herstel werkzaamheden aan de sluis op zijn minst enkele dagen in beslag zullen nemen. se EIDENDe schade aan de rijkshavendienst zeker in de miljoe- rdersluis in IJmuiden loopt vol- nen. De Noordersluis, de grootste I een eerste schatting van de van de drie in IJmuiden, werd gis- Als we de Russen moeten geloven, dan begrijpen we na tien jaar nog steeds niets van de bezetting van Tsjechoslowakije door het Sowjet-leger. Dan probe ren we ook maar niet uit te leggen wat de militaire voertuigen dit weekeinde in de straten van Praag deden. I >e nieuwe abonnee krijet een welkomstvoordeel. Hij betaalt (na twee weken de Krant gratis ter kennismaking te hebben ontvangen) 16,55 minder voorde eerste termijn. Schrijf op de envelop: TVmiw-Kwartet antwoordnummer 2792. Amsterdam. Ken postzegel is niet nodig, die betalen wij. Hellen kan ook: 020-913456. afdeling service. LONDEN (Reuter, UPI, AP) Gewapende mannen heb ben gisteren in Londen een aanslag gepleegd op een bus van de Israëlische luchtvaart maatschappij El-Al, die voor het Europahotel op het Gros- venor Plein stond. Daarbij zijn een Israëlische stewar dess en een Arabier om het leven gekomen. De verant woordelijkheid voor de aan slag is opgeëist door het Volksiront voor de Bevrijding van Palestina, afdeling speci ale operaties. De bus vervoerde op het momen van de aanslag 21 medewerkers van El-Al., Met granaten en machinegeweren voerden de guerrilleros de aanslag uit. Elf mensen liepen daarbij ver wondingen op, van wie er drie ernstig aan toe zijn. De omgekomen Arabier is waarschijnlijk een van de plegers van de aanslag. Hij zou door de gra naat die hij in zijn hand had zijn opgeblazen. De Britse politie heeft één man. ver moedelijk een Arabier, op de vlucht aangehouden. Ze maakt nog Jacht op een grijze Renault, waarin twee of drie Arabieren zouden zitten. Een ho telbediende vertelde dat na de schietprtij een aantal mannen de keuken inkwam en probeerde wat kleding van een kok te pakken te krijgen. Toen dat niet gebeurde, gin gen ze ervan door. De verantwoordelijkheid voor de aanslag is opgeëist door een afsplit sing van het Volksfront voor de be vrijding van Palestina. De afdelng 'NIJMEGEN (ANP) Ongeveer 150 mensen namen zaterdagmiddag deel aan een demonstratieve fietstocht vanuit het centrum van Nijmegen naar het ongeveer vier kilometer ver der gelegen huis van premier Van Agt in Groesbeek. De demonstratie was bedoeld als steun aan de 182 Illegaal in ons land verbl'jvende Marokka nen, die met uitzetting worden be dreigd. Toen de demonstranten de premier niet thuis troffen, fietsten zij naar de pastoor van de Heilig Land stichting, waar de premier 's zondags ter kerke gaat, en vroegen hem hun verklaring aan de premier te overhan digen. In de Amsterdamse Moses en Aëron- kerk is gistermiddag een Marokkaan se week geopend. De week wordt jaarlijks georganiseerd door het co mité van Marokkaanse arbeiders, en dient dit jaar ter ondersteuning van de actie voor een verblijfsvergunning. Een Britse politieman onderzoekt het plaveisel voor het Europa Hotel in Londen na de aanslag van Palestijnen op een Israëlische bus. Links het getroffen voertuig. „speciale operaties" van dit front is een afsplitsing die onder leiding staat van Waddi Haddad. Zijn organisatie is ook verantwoordelijk geweest voor de vliegtuigkapingen van 1970, de aanslag op het Israëlische vliegveld Lot in 1972 en de kaping op Entebbe in Oeganda. Eind november vorig jaar werd be kend gemaakt dat Haddad door Ha- basj uit het Volksfront was gestoten. Enige tijd geleden kwam uit Oost- Beriijn het bericht dat Haddad daar zou zijn overleden. Israëlische veiligheidsfunctionarissen betwijfel den dit bericht. Ook het voormalig lid van de Westduitse stadguerrilla-orga- nlsatie Rote Armee Fraktion, Hans Joachim Klein, sprak onlangs zijn twijfels uit over dit overlijdensbe richt. Haddad is onder meer verant woordelijk voor de guerrilla-oplel ding van buitenlanders voor de strijd tegen Israël. 'Barbaarse misdaad' De Israëlische premier Menachem Begin heeft de aanslag op de bus van de El-Al als een barbaarse misdaad veroordeeld. De Israëlische minister van transport kondigde aan dat er een onderzoek zal worden Ingesteld of er wel voldoende veilighidsmaatre- gelen waren getroffen door de Britse autoriteiten. Een woordvoerder van de Israëlische ambassade ontkende dat er vanuit de bus teruggeschoten was op de aanvallers, zoals sommige berichten suggereerden. ABADAN (Reuter, UPI, AFP, DPA) Een vermoedelijk door fanatieke moslems aangestoken brand in een bioscoop in de Iraanse havenstad Abadan heeft zaterdagavond aan 377 mensen het leven gekost. Het is nog niet duidelijk hoeveel men sen aan het vuur zijn ontsnapt. De Rex-bioscoop had ongeveer 800 zit plaatsen en volgens sommige berich ten zouden 200 bezoekers ongedeerd zijn gebleven terwijl 223 mensen ver wondingen opliepen. Andere berich ten maken melding van slechts tien overlevenden, van wie het merendeel ernstige brandwonden zou hebben opgelopen. De brand is aangetoken, vermoede lijk door moslems, die de filmvoor stelling een Perzische familiefilm in strijd achten met de regels voor de Ramadan, de islamitische vasten maand. Volgens overlevenden zou den in alle hoeken van de bioscoop ineens branden zijn uitgebroken. Deze zouden veroorzaakt zijn door dat het gebouw eerst van buiten rondom met benzine was begoten, dat vervolgens was aangestoken. Uitgang afgesloten Het dodental is zo hoog omdat de enige uitgang van de bioscoop door de eigenaar en de portier waren afge sloten. Men was namelijk bang voor een aanslag op de Rex. De afgelopen dagen zijn elders ln Iran enkele bios copen tot de grond toe afgebrand evenals een nachtclub. In ai deze ge vallen was er sprake van brandstich ting. De eigenaar en de portier van de Rex zijn gearresteerd. Gezien de aard van de film achten de autoriteiten in Abadan het onwaar schijnlijk dat zich onder de slachtof fers buitenlanders bevinden ook al werken er veel niet-Iranezen in de stad. Wel ls meegedeeld dat hele fa milies, soms tien tot vijftien mensen, in de vlammen zijn omgekomen. Veel vrouwen en kinderen werden in de paniek, die volgde op het ontdekken van de brand, vertrapt. De Iraanse premier Amoezegar heeft voor heel het land nationale rouw afgekondigd en ook het staatshoofd, de sjah, heeft zijn deelneming betuigd. De brand in Abadan is een van de ernstigste, die na de oorlog openbare gelegenheden hebben getroffen. In 1961 eiste een cireusbrand ln Nlteroi in Brazilië 350 levens en ln 1967 kwa men bij de brand in het Brusselse warenhuis Innovation 253 mensen om. Vier Jaren geleden vonden bij een brand in een wolkenkrabber in Sao Paulo in Brazilië 225 mensen de dood. Een groep van vijftig mensen heeft gisteren in de Turkse hoofdstad An kara het kantoor van de Russische •luchtvaartmaatschappij Aeroflot vernield uit protest tegen de bezet ting van Tsjechoslowakije door de Russen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1