Schippers weigeren lading or België en Frankrijk ieuw EG-overleg over Rusland Minder werk pedagogische academie Zit uw geld voorjaren vast inspaarbewij'zen aantoonder? Barbara de Jong kon vrijheid kopen Proef met databank voor bomen fikactie (24 uur) van deelnemers toerbeurt-systeem Federatie: actie getuigt niet van commerciële kijk Nederlandse aankondiging over 'bevriezen' contacten: Eind deze maand verder gesprek in ministerraad Alleen bij de Femis-Bank zijn spaarbewijzen contant geld. Doel: kappen tegengaan Politie verijdelt overname Gulpen's relaxcentrum Chinees bekent moord op eierhandelaar Justitie niets te verwijten, zegt Van Agt Na zomerreces Kamerdebat Zuidmolukkers Rita Aantal eerstejaars met twintig procent gedaald Angst voor veranderen van baan DAG 18 AUGUSTUS 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET dneen onzer verslaggevers TERDAM Vertegenwoordigers van enkele honderden organisatie „Toerbeurt Noord-Zuid" verenigde Neder- e He particuliere schippers hebben besloten 24 uur lang 11 if lading te accepteren met bestemming België of Frank- UM ictie betrof ongeveer honderd ia^en van verschillende grootte", mlheer G. Veuger van „Toerbeurt „Zij was bedoeld als ggrikactie. waarbij het niet ging •ajjrecte, voelbare resultaten. Onze PPen wilden slechts de aandacht M e autoriteiten vestigen op de tmen, die ondanks het vrijwillig door de schippers van lerbeurt-systeem, er nog altijd internationale Noord-Zuid-ver- Üjn. qq toerbeurt-systeem is een vrijwil- jnvaarde regeling, waarbij on- ,ig een minimum-vrachtprijs is Tengekomen en waarbij 1 v»rhpnrs nanpphnden ladine lat di Lngiel aa ijl ter lerbeurs aangeboden ladingen Jérbeurt aan de daarvoor in aan- ?rcbig komende schippers worden ld. Nu komt het, vooral bij grote he en achthonderd tot duizend vaak voor, dat deze via de vrije worden uitgegeven, dus buiten ni^erbeurt-systeem om, tegen prij- beneden het in het toerbeurt- geldende minimum liggen, het toerbeurt-systeem geen |ke verplichting is, zien wij dit Ifsprekend als een misstand, doorkruising van het hele toer- i Wee." ^Jle zijde van de organisatie van gezSieurt NoordrZuid" is een brief tan naar staatssecretaris Smit- en naar de Tweede Kamer. Daarin vragen de schippers, dat in Nederland dit toerbeurtsysteem voor het Noord-Zuid scheepvaartverkeer wordt vastgelegd in wettelijke rege lingen op dezelfde manier als er sinds 1975 zijn in België en in Frankrijk. „Wij achtten het een onhoudbare si tuatie, dat de ene schipper zijn beurt afwacht op de beurs, terwijl de ande re via een vrije markt vóórgaat en beneden de prijs gaat vervoeren. Dat geldt vooral voor de havens Antwer pen, Luik, Charleroi en Gent, die be reikbaar zijn voor schepen tot 2500 ton. Het gaat om massagoederen, die soms zelfs via contracten, dus hele maal buiten de schippersbeurs om, worden getransporteerd. Natuurlijk, het toerbeurtsysteem is nog geen ver plichting. Maar er is onder de mensen op de Noord-Zuid-route nog altijd een grote mate van solidariteit en ik ver wacht dat heel wat mensen hebben meegedaan." De totale Nederlandse vloot omvat 4400 schepen, waarvan er enige hon derden regelmatig varen op de Noord-Zuid-route (Nederland-België- Frankrijk), terwijl er enige honder den andere schepen als regel varen in het binnenlandse verkeer maar toch ook wel een of twee reizen per jaar op deze internationale route maken. De heer Veuger: „Als wij de Belgische en Franse scheoen meetellen, komen we tot een 6500 schepen in het Noord- Zuid-verkeer". „Er is een commissie Viersen voor de binnenvaart", zegt de heer Veuger, „Maar over een wettelijke regeling is die commissie nog nooit tot een eens luidend advies kunnen komen. De verladers achten ons toerbeurtsys teem een slechte zaak. Dat geldt ook voor de goedwillende verladers, die zich vaak, omdat er voor hen geen keus is in ons toerbeurtsysteem in passen. Maar als zij de kans krijgen er onderuit te komen zullen zij het niet laten." Schadelijk Secretaris S. Veninga van de Federa tie van Schippersbonden acht de prikactie van „Toerbeurt Noord- Zuid" niet opportuun en zelfs schade lijk. „Ik erken ten volle, dat de situa tie dat de verlader buiten het toer beurtsysteem om zijn lading kan aan bieden en dat er schippers zijn die deze ladingen beneden de prijs accep teren een misstand is, maar er is nu nog geen wettelijke verplichting om jezelf in dat toerbeurt-systeem in te voeren. De schippers hebben het zelf vastgesteld, geheel op basis van vrij willigheid. Een schipper is een particuliere on dernemer in een concurrentie positie en dat vereist een commerciële aan pak. Met andere woorden: de schip per moet wervend werken en ver voergarantie kunnen bieden. Er be staat geen verplichting om een aan bod te aanvaarden, dus werkelijk te vervoeren. Maar weigeren van lading is een heel merkwaardige en commercieel gezien in hoge mate schadelijke manier om tegen wat je als misstand ziet in actie te komen. Juist de verlader, die niet via het toerbeurtsysteem zijn goede ren langs de Noord-Zuid-route ver voert, tegen wie deze is gericht, hij is de enige die van de actie profijt heeft, er in ieder geval geen enkele schade van ondervindt. De enige die schade lijdt, is degene, die gebruik maakt van het toerbeurt-systeem en die nu zijn goederen 24 uur later ziet ver schepen. De heer Veuger tilt niet zwaar aan de argumenten van de heer Veninga: „Het enige wat de verlader merkt, die met onze mensen regelmatig zaken doet. is, dat zijn lading 24 uur later weggaat. Dat is niet zo erg. Dat dege ne, tegen wie wij optreden, niet wordt getroffen, betekent weinig. Het gaat er maar om dat op het hele probleem de aandacht wordt gevestigd." In tegenstelling met het verkeer op de Rijn opereren in het Noord-Zuid- verkeer slechts weinig rederijen. De overgrote meerderheid van de in dit verkeer varende schepen is van Ne derlandse, Franse en Belgische parti culiere schippers. De toerbeurtrege ling kwam tot stand na de beruchte schippersblokkade, die in ons land slechts een week heeft geduurd, maar die in 1975 in België en Frankrijk nog maanden lang is doorgegaan. onze Haagse redactie HAAG Binnen de Europese Gemeenschap zal de komende weken opnieuw overleg wlen gepleegd over een gemeenschappelijke opstelling jegens de Sowjet-Unie. wo ;thfE Augustus komen hoge ambtena de departementen van bui- ^jose zaken van de negen EG- bijeen ter voorbereiding Europese top, die op 14 sep- f in Bonn wordt gehouden. De ,^hoe Europa moet reageren op tegen dissidenten in de wt-Unie, zal zowel in het voorbe- *^1 ambtelijk overleg, als op de ersconferentie zelf aan de orde weken geleden is deze vraag in LSt pes verband al eerder aan de o,testeld. Dat gebeurde kort na- Nederlandse regering „bevrie- jjvan de contacten met Moskou ifgekondigd alsmede beraad verdere relaties met de Sow- Een gemeenschappelijke opstelling was toen niet ijk. Tussen de verschillende landen bleken grote me- jchillen te bestaan. Neder- Groot Brittannië drongen i op een duidelijke actie te- iskou, maar West-Duitsland en ijk met name, wilden daar wei- weten. Als uitvloeisel van de bevriezing van de contacten is tot nu toe alleen een reis van drie onderwijsspecialisten naar de Sowjet-Unie afgezegd door minister Pais (onderwijs). Scholten kritiseert in zijn vragen het feit dat afzonderlijke ministers vooruitgelo pen zijn op de definitieve besluitvor ming van het kabinet. Hij meent ook dat er eerst overleg met de Tweede Kamer moet plaatsvinden alvorens definitieve besluiten over verbreking van de contacten met Moskou wor den genomen. Geen overleg Premier Van Agt ontkende gisteren dat het niet doorgaan van het gebrui kelijke overleg n.^t Moskou over de komende vergadering van de Vere nigde Naties in New York, een gevolg is van de bevriezing. Volgens premier Van Agt was er dit jaar gewoon geen reden voor overleg geweest. Vori^ jaar vond dat overleg wel plaats, maar in 1975 weer niet. De Nederlandse ministerraad ver wacht eind van de maand verder te praten over de Nederlandse opstel ling jegens Moskou. Nog niet alle departementen bleken gisteren bij de vergadering van de ministerraad de gevraagde inventarisatie van hun contacten met de Sowjet-Unie gereed te hebben. Van een onzer verslaggevers HAREN In september zal de Grontmij een proef beginnen met een databank voor bomen. Met de databank hoopt men het aanbod van en de vraag naar oudere bomen beter op elkaar af te stemmen, zodat minder bomen behoeven te worden gekapt. Scholten DA-kamerlid J. N. Scholten t regering schriftelijk vragen I over deze Europese contac- holten meent dat het niet in ng van de dissendenten is, als isten de contacten met Oost- i verbreekt. Aanleiding tot het oprichten van de databank (voorlopig op proef in de provincies Groningen, Friesland, Drente en Overijssel) is het feit dat bij diverse werkzaamheden, zoals de aanleg van wegen en leidingen, veel bomen sneuvelen. Volgens ing. J. Glas van de Grontmij sneuvelen nog steeds veel bomen die eigenlijk be houden kunnen worden, bij voor beeld bij projecten die plotseling in uitvoering komen of bij werkzaamhe den die beginnen in de periode dat de boom niet verplant kan worden. De meeste plannen liggen echter al ruim van te voren klaar. De Grontmij ADVERTENTIE Even naar de Femis-Bank. want daar kunt u tussentijds alle spaarbewijzen aan toonder van alle nederlandse banken verzilveren, ongeacht de einddatum. de Femis-Bank toch even anders EERSTE EUROPESE SPAAR-HYPOTHEKEN C V ANTWOORDNUMMER 3000 ROTTERDAM Rotterdam Zeist: Westblaak 141. Montaubanstraat 21 tel 010-333310 tel. 03404-24100 Baarle-Nassau Hoogbraak 1 tel 04257-9518/8167 «ertegcimoordigd door «mei co's internationale registered trust company n.v. hoogbraak 6. baarle-heriog hoopt met de databank ae bomen tijdig weg te kunnen halen. Het plan van de Grontmij is door de beheerders van bomen (zoals de ge meentelijke plantsoenendiensten, de provinciale waterstaat, rijkswater staat en de waterschappen) met ent housiasme begroet. De deelnemers aan de databank krijgen regelmatig bericht over het bomenbestand, on derverdeeld naar soort, variëteit, be schikbaar aantal, standplaats, leef tijd, diameter en grondsoort. Ook wordt vermeld wanneer de boom be schikbaar komt. Doorgaans zullen de bomen moeten worden verplaatst kort nadat zij het blad hebben ver loren. De bomen die anders zouden moeten worden gekapt, kunnen nog jaren lang dienst doen in bij voorbeeld ou dere woongebieden, nieuwe stadswij ken, recreatiegebieden en dergelijke. Het gaat om bomen die al tot redelij ke wasdom zijn gekomen (vijftien tot dertig jaar oud) en die een oude of nieuwe woonwijk aanzienlijk sneller in het groen zetten dan wanneer jon ge bomen worden aangeplant. De bo men zullen niet alleen ter beschik king staan van (semi)-overheidsbe- drijven en -diensten, maar ook parti culieren kunnen uit het bestand put ten. Steeds meer mensen willen in hun (nieuwe) tuin één of twee grote bomen hebben. Hoewel het verplaat sen van een boom niet goedkoop is, verwacht de Grontmij toch een rede lijke belangstelling. Volgens ing. J. Glas is gebleken dat diverse op drachtgevers het geld ervoor over hebben. Barbara de Jong wordt door haar moeder omhelsd bij haar aankomst op Schiphol. Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL De 24-jarige mevrouw Barbara de Jong- Hoogeveen uit Gouda is gistermiddag met haar echtge noot uit Saloniki teruggekeerd, nadat zij woensdag tegen een borgsom van vierduizend gulden door een Griekse rechter op vrije voeten werd gesteld. De rechter veroor deelde haar tot zeven maanden onvoorwaardelijk, maar Barbara de Jong kon de straf afkopen. Barbara de Jong werd veroordeeld nadat zij bij een verkeersongeluk betrokken was geweest waarbij een 71-jarige Griek om het leven kwam. Volgens Barbara de Jong heeft zij aan dit ongeluk geen en kele schuld. Het slachtoffer zou plotseling van achter de autobus de weg zijn opgelopen. Een aanrij ding zou vervolgens onvermijde lijk zijn geweest. Het echtpaar De Jong was op weg naar huis van een vakantie die zij in Griekenland hadden doorge- bracht, toen het ongeluk gebeur- de. Barbara de Jong die achter het stuur zat werd direct na het onge luk overgebracht naar een politie bureau, waar zij twee dagen werd vastgehouden. Haar man had in tussen de ANWB in Nederland in geschakeld. Door tussenkomst van een door de ANWB optreden de Griekse advocaat kon zij na acht dagen cel in vrijheid wachten op het proces dat eergisteren te gen haar werd gevoerd. Haar verblijf in de gevangenis heeft ze als bijzonder onaange naam ervaren. Ze verbleef in een cel van drie bij drie meter, die zij moest delen met vier andere vrou wen. Er konden slechts vier ma trassen in de kleine cel liggen. Ook zegt zij eenmaal door een bewaker te zijn geslagen en ge trapt. Zij wijt dit aan mogelijke onmacht omdat er door taalpro blemen irritaties waren ontstaan. Het echtpaar zegt verder veel waardering te hebben voor de wij ze waarop de ANWB bijstand heeft geboden. Naast rechts kundige hulp heeft de ANWB de vliegreis naar Nederland betaalt en het ophalen van de auto voor haar rekening genomen. De vier duizend gulden die betaald moest worden voor haar invrijheidstel ling komt echter voor de rekening van het echtpaar. De Griekse ad vocaat van Barbara de Jong heeft tegen de uitspraak inmiddels ho ger beroep aangetekend. Of zij hiermee kan instemmen kon zij gisteren nog niet zeggen. Wel is ze het volledig oneens met de door de rechter opgelegde straf, mede door het feit dat alle getuigen heb ben verklaard dat ze onschuldig is. GULPEN (ANP) De rijkspolitie in Gulpen heeft in samenwerking met de districtsrecherche van de rijkspo litie in Maastricht gisteren zeven Fransen (onder wie een vrouw); aan gehouden, die volgens de politie van plan waren om met geweld een relax centrum in Reijmerstock (Gem. Gul pen) over te nemen. De Fransen, in leeftijd variërend van 30 tot 40 jaar, wordt verboden wapen bezit, afpersing, alsmede vrijheidsbe roving ten laste gelegd. Vijf van hen zijn in verzekerde bewaring gesteld. Tijdens een huiszoeking in het cen trum vond de politie twee vuurwa pens. Zowel de rijkspolitie in Gulpen als die in Maastricht weigeren verde re mededelingen over de aanhouding te verschaffen. KOPENHAGEN (ANP) De uit Sin gapore afkomstige Chinees P. H. T. heeft eergisteren tegen de politie in Kopenhagen verklaard op 24 juli van dit jaar een eierhandelaar in Roosen daal vermoord te hebben. De 21-jarige T. werd op 9 augustus in de Deense hoofdstad gearresteerd, samen met zijn vriend S. L. die be kend heeft betrokken te zijn geweest bij de moord. Een verzoek tot uitlevering door Ne derland heeft de Deense autoriteiten nog niet bereikt. 'Van oorlogsmisdadigers meesten ongrijpbaar' Van onze Haagse redactie DEN HAAG Premier Van Agt vindt niet dat het justitie- beleid ten aanzien van ge zochte Nederlandse oorlogs misdadigers kritiek verdient. „Er is," zei hij gisteren op zijn wekelijkse persconferentie, „geen reden om het openbaar ministerie tekortkomingen te verwijten." Van Agt wees erop dat het „overgrote deel" van de nog gezochte 350 oor logsmisdadigers feitelijk ongrijpbaar zal zijn. Deze mensen zijn indertijd, meestal bij verstek (zonder zelf aan wezig te zijn) veroordeeld wegens vreemde (Duitse) krijgsdienst. Dat geeft een probleem. Andere landen leveren namelijk alleen mensen uit als die veroordeeld zijn voor feiten die ook in dat land zelf strafbaar zijn. In Duitsland is. uiteraard, vreemde krijgsdienst die Nederlanders in Duitsland hebben verricht, niet straf baar. Een tweede probleem is. dat Neder landers die inmiddels de nationaliteit van het land waar ze wonen hebben aangenomen, ook niet uitgeleverd worden. Landen leveren geen onder danen uit aan andere landen. Er blijft, bleek uit de woorden van Van Agt nog maar een klein groepje oor logsmisdadigers over die wel naar Ne derland terug te halen zijn om hun straf uit te zitten. Het opsporen daarvan, benadrukte Van Agt. is geen gemakkelijke zaak. „Als je gaat opsporen, dan dient er wat op te sporen te zijn, dan moet je aanwijzingen hebben," aldus de pre mier. Minister De Ruiter, justitie, be studeert momenteel alle beschikbare gegevens om na te gaan of het justi- tiebeleid moet worden bijgesteld. Van onze parlementsredactie DEN HAAG - De voltallige Tweede Kamer moet direct na het zomerre ces. in de laatste week van augustus, debatteren over het regeringsbeleid inzake de Zuidmolukkers. De voorzit ter van de bijzondere Kamercommis sie, mevrouw Kappeyne van de Cop- pelio (WD), en de heer Moileman (PvdA) vinden dat gerechtvaardigd, omdat voor de vakantie een aantal zaken daaromtrent niet voldoende is uitgesproken in de commissie. Bo vendien zouden er nieuwe fouten zijn bijgekomen, zoals het opstappen van de commissie Köbben. Bovendien heeft minister van binnenlandse za ken, Wiegel, een „extra inspraakron de" aangekondigd. De heer Manusa- ma heeft intussen ook een brief aan de commissie geschreven. In die brief vraagt Manusama om een parlemen taire enqüete, maar volgens de heer Moileman is daarop geen kans, zo lang er geen reden is om aan te ne men dat het parlement niet over stukken kan beschikken die mogelijk van belang zijn. Manusama zegt die stukken wel te hebben, maar hij heeft ze uit tactische overwegingen niet bij zijn brief gedaan. „Het is de oppas van Rita. Ze wil versterking Van onze onderwljsredactie DEN HAAG De grote werkloosheid in het onderwijs heeft dit jaar al consequenties voor de pedagogische academies en de opleidingen voor kleuterleidsters. Het aantal eerstejaars is op beide opleidingsinstituten teruggelopen: bij de pedagogische academies met 18,4 procent en bij de opleidingen voor kleuterleidsters met 15,4 procent. Het aantal eerste klassen is voor de pedagogische acade mies gedaald met 75 tot 406 klassen. Bij de opleidingen voor kleuterleidsters komen dit studiejaar 22 minder eer ste klassen. Het geringere aantal studenten heeft ook di rect gevolgen voor het docen tenkorps. Op de pedagogische academies gaan 98 arbeids plaatsen verloren, bij de oplei dingen voor kleuterleidsters 29. De ontslagen zullen vooral de jongere docenten treffen, om dat zij het minste aantal dienstjaren hebben. Jan Huis man, voorzitter van de Neder landse Federatie van Onder wijsvakorganisaties, vreest een vergrijzing van het docen tenkorps. „Jonge mensen wor den nu als eersten ontslagen, terwijl we ze straks hard no dig hebben voor de vele ner en bijscholingscursussen die gegeven moeten worden na de introductie van de nieuwe ba- sijwchnnl De werkloosheid zal de ko mende jaren alleen nog maar groter worden, omdat ook de havo-top los wordt gemaakt van de pedagogische acade mies. Tot nog toe gaan leerlin gen met een mavo-diploma eerst twee jaar naar de havo- top. die aan de pedagogische academie verbonden is. De nieuwe lerarenopleiding, die begin tachtig gaat draaien ter voorbereiding op de nieuwe basisschool, laat alleen stu denten toe die ai een havo diploma hebben Havo-top Jan Huisman plëit voor een vierjarige lerarenopleiding, een jaar langer dan de huidige cursusduur van de pedagoei- sche academies. Naast alle on derwijskundige voordelen, zo als een langere stage en een betere voorbereiding op het vak, ziet hij nog twee winst punten: „Meer werk voor de docenten aan de opleidingsin stituten en meer lucht op de arbeidsmarkt, omdat gedu rende een jaar geen nieuwe leerkrachten zich aan melden." De verlenging van de nieuwe opleiding van leraren is een van de wensen uit het arbeids plaatsenplan dat de NFO in het voorjaar publiceerde. Jan Huisman: „Minister Pais heeft toegezegd dat hij met ons over het arbeidsplaatsen- plan gaat praten. Dat is hard nodig, want het actieplan, dat Pais zelf heeft gemaakt, lost niets op. Van de 4700 plaatsen zijn er hooguit 600 structureel. De rest moet per Jaar bekeken worden, wat de rust niet ver zekert. Pais moet dringend een echt plan voor de werkge legenheid in het onderwijs gaan maken, want de proble men worden gigantisch." Conflicten De financiering van een der gelijk plan speelt volgens Huisman slechts een geringe rr^ „Al die uitkeringen kosten ook geld. Bovendien zijn er minder leerlingen, zodat er geld vrijkomt, die aan ar beidsplaatsen besteed moét worden, Verlaging van de klassedeler is reeds lang poli tiek aanvaard, alleen Pais houdt zich niet aan de nota klassegrootte." Jan Huisman is bezorgd over een bijkomende ontwikkeling van de werkloosheid in het onderwijs Veel onderwijzers en docenten durven niet meer van baan te veranderen om dat ze bang zijn hun garantie te verliezen. Leraren die een volledige betrekking hadden, maar nu minder uren gaan draaien, krijgen een aanvul ling op hun salaris. Die garan tie gaat verloren als ze van school veranderen. Jan Huis man: ,.Er ontstaan op veel scholen conflicten over de rechtspositie. De onderwijs vakorganisaties moeten vaker dan vroeger bemiddelen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3