/loeibaar gas geeft cheepsbouw perspectief itrak economisch beleid lodig voor slagen muntunie Vrij verkeer in EG niet altijd een feit Shell deed 't beter door wisselkoersen Carter praat dollar omhoog Personalia Waarde uitvoer steeg 1 procent in le halfjaar Werven azen op bouw gastankers 3N-topman Oort: - (ieuw speelgoed doet bedrijf de das om )oor werknemers geleide speelgoedfabriek failliet Gero gedaagd voor Ondernemingsmaker KVT verlies van 110 banen Opleving in Amsterdam bijna vijf cent IDAG 18 AUGUSTUS 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 17 - RHS 19 iEN HAAG Terwijl gemeente- i provinciebesturen met veel op- tf hun ideeën over de aanvoer van a loeibaar aardgas aan de man rengen, houdt het betrokken be- rijfsleven zich op de achtergrond, erughoudendheid is troef, al heb- en tal van bedrijven belang bij de eslissing die het kabinet de ko pende weken neemt: aanvoer van lgerijns vloeibaar aardgas (LNG) p de Maasvlakte of in de Eemsha- De Nederlandse reders hebben blijkens een vertrouwelijke rief zelfs „de suggestie willen ermijden dat zij de politieke be- uitvorming willen beïnvloeden", ok het Rijn Schelde Verolme con- rn zegt zich „liever niet te men- n in de politieke keuze". SV aast, in het kader van het aardgascontract tussen Duitsland, Nederland en Algerije, op tenmin ste twee mogelijkheden: de bouw van uit- en aanvoerstations (termi nals) en de bouw van minimaal één tanker, waarmee het geïmporteer de gas naar ons land kan worden gebracht. De bouw van gastankers heeft in de LNG-discussie tot nu een be scheiden rol gespeeld. De gemeente Rotterdam heeft, in het slotoffen- sief om LNG naar de Maasvlakte te halen, de tankerbouw niet over het hoofd gezien. Rotterdam wijst erop, dat de Eemshaven nimmer geschikt zal zijn voor grote gastan kers, zoals de scheepsbouwer Cor nells Verolme met financiële steun uit Brussel en Den Haag ontwerpt. Verolme zelf heeft in gesprek met een weekblad uitgeroepen dat het zonder „zijn gastanker" afgelopen in met de Nederlandse scheeps bouw, inclusief RSV. Worden er kansen gemist voor de Nederlandse scheepsbouw als de kabinetskeuze uitvalt voor de Eemshaven? Wij vroeger commen taar aan vertegenwoordigers van de Kon. Nederlandse Redersver- engiging RSV en Verolme's Naval Project Development Company. >r Theo Koelé Gastankers, zoals dit schip van de Shell, gefotografeerd op Brunei, werken al jaren. De gastankers van C. Verolme worden als zij ooit gebouwd worden aanzienlijk groter. QN HAAG Niet alleen de heer Verolme, ook de Nederlandse regering ziet wel mogelijkhe- voor de zeer grote gastankers. Voor de aanvoer uit Algerije zijn die nog niet nodig. Maar de 'ring streeft ernaar met meer dan één leverancier zaken te doen. Dan komen verder ;gen landen als Nigeria en staten rond de Perzische Golf als eerste in aanmerking. De itste variant van het Verolme-ontwerp is juist voor grote afstanden bedoeld. ;n het (ontwerp) realiseerbaar en tot de bouw ervan besloten It, kan dit interessante perspec- I2jen voor ue Nederlandse scheeps- openen," aldus de regering in let gepubliceerde gegevens voor ïde Kamer. Nederland in de toekomst slechts tankers kan inzetten daalt dat er uit verdere gelegen |len gas afgenomen kan worden. 1^ brengt het risico met zich mee, Nederland er niet in slaagt het ramma van gasimporten af te Uit de gegevens van de regering blijkt niet, dat er een kans voor tankerbouw gemist wordt als nu de keuze valt op de Eemshaven. Rotterdam heeft angstig verklaard dat „een nieuwe technologische ontwikkeling aan Ne derland voorbij dreigt te gaan." Want, zo redeneert de Maasstad, De Verolme-tanker van 330.000 kubieke meter (de grootste variant) kan de Eemshaven nooit bereiken zonder exorbitante kosten om de aanvoer- route geschikt te maken. Een deskun dige van de Nederlandse Redersvere niging beaamt dat het om financiële redenen „weinig reëel is" daaraan te denken. Echter, de regering heeft het oog op de internationale markt voor gastan kers. Het nieuwe Nederlandse con cept van de hand van Verolme. Kan vooral aantrekkelijk zijn voor „LNG- exporterende landen die niet over ei gen scheepswerven beschikken." Internationale markt Over de toekomstmogelijkheden voor de tankerbouw lopen de menin gen van deskundigen uiteen. Bij de redersvereniging, wordt erop gewe zen, dat er nu al een overschot aan gastankers bestaat op de wereld markt. Al zit Nederland op het goede spoor met een nieuw concept („we kunnen een belangrijke voorsprong nemen"), alle uitspraken over de kan sen zijn nog „zeer speculatief". Ir. W. H. Maarse, verbonden aan RSV, heeft een „eenvoudige verklaring" voor het overschot. In verschillende landen zijn aardgasstations (termi nals) nog in aanbouw, terwijl de tan kers al gereed zijn. Het overschot zal dan ook in een paar jaar verdwijnen, meent ir. Maarse. Volgens de redersvereniging zal het de vaderlandse scheepsbouw zeer veel moeite kosten om gastankers te slijten aan landen, waarmee géén overeenkomsten voor gasleveranties gesloten zijn. Er is veelal sprake van „gesloten ketens". Een scheepsbou wend land zal proberen in het kader van een gasleverantie werk voor de eigen werven in de wacht te slepen. Zo worden voor het Algerijns trans port twee tankers ingezet, waarvan er één door de Nederlandse Gasunie verzorgd wordt. De bouw van deze tanker wil de regering aan de Neder landse scheepsbouw toevertrouwen. Er is zelfs nog een kans, dat de andere tanker ook in ons land gebouwd wordt. Knokken Ir. Maarse van RSV beaamt, dat „kei hard knokken" vereist zal zijn om, buiten leveringscontracten om. afne mers te vinden voor gastankers. „De kansen zouden aanzienlijk verbete ren als wij erin slagen met een wezen lijk veiliger of goedkoper schip voor langere afstanden op de markt te komen," aldus de RSV-man. Om die reden is RSV in zee gegaan met Cornells Verolme. (RSV en de bejaarde scheepsbouwer zijn een tij delijk samenwerkingsverband aange gaan.) Mocht het tot de bouw van het nieuwe concept komen, dan worden de verkoopkansen vergroot als Ne derland „De gasimporteur van Euro pa" zou worden. De gedachte van Nederland als distributiecentrum leeft vooral sterk bij de Nederlandse Gasunie, waarin naast de overheid Shell en Esso deelnemen. Het Rijn mondgebied, met belangrijke vesti gingen van de beide maatschappijen, verliest steeds meer terrein in de olie- industrie. Gas. waaronder LNG, zou de plaats van olie moeten overnemen. De Nederlandse regering denkt bij de komende keuze voor de aanvoer van Algerijns gas nog niet zozeer aan die „distributierol". Maar als het aan de gasunie ligt Is het laatste woord daar over nog niet gezegd. Daarbij kan de Maasvlakte wederom ter sprake ko men, en ook een industrie-eiland voor de kust van Zuid-Holland. Rotter dam is echter bang, dat ons land de distributierol „wel kan vergeten als er nu gekozen wordt voor de Eems haven." Erg aannemelijk kan Rotterdam die vrees niet maken. Het lijkt ook voor barig de Verolme-tanker op voorhand af te schrijven als het Algerijns aard gas aan de Maasvlakte voorbij gaat. Zo acht RSV het wel mogelijk, dat de Eemshaven toegankelijk is voor de kleinere variant van die tanker. Bo vendien is het hele project, aldus een medewerker van Verolme, „een zaak van lange adem, waarvan de toepas sing niet tot Nederland beperkt blijft.". /i een onzer verslaggevers STERDAM Als de opese Gemeenschap er t in slaagt de economische monetaire politiek der lid- %en beter op elkaar af te dan zal het Europe- vionetaire Systeem (gepre- teerd tijdens de topconfe- tie van regeringsleiders j de negen EG-landen in penhagen) op een misluk- g uitdraaien. ^verklaarde dr. C. J. Oort, lid van jad van bestuur van de Algemene Bc Nederland in een toespraak Indonesische cliënten van de in Djakarta. Het monetaire waarvan bondskanselier Hel- Schmidt de geestelijke vader is est. is zeker in staat een Èuro- valutablok voort te brengen met groot gemeenschappelijk reser- ids om de kolos van de Europese almiddelen ten opzichte van de ir te beïnvloeden. )lan, aldus Oort, lijkt erg veel op nternationaal Monetaire Fonds, et, dat het één voordeel en twee 'len heeft. Het voordeel is, dat Europese systeem niet zo sterk mineerd wordt door en zo afhan- k is van één lidstaat en één valu- oals het geval is bij het IMF. „Een zeker machtsevenwicht is selang. zoals de geschiedenis van IMF heeft geleerd". nadeel van het EG-monetalre is volgens de ABN-topman, dat j zich nimmer erg effectief heeft >nd in het uitstippelen, het toe houden en het afdwingen van conomisch beleid van lidstaten, lebrek heeft, aldus Oort, de gang de Europese Gemeenschap naar economische en monetaire unie nmerd. tweede gevaar, dat het plan- nidt herbergt, is het risico dat IMF erdoor zwakker komt te l De ABN-topman twijfelt er niet aan, dat als het monetaire plan gaat werken, de invloed van het IMF op individuele Europese naties we zenlijk zal verminderen, terwijl de invloed op de gemeenschap als een geheel even gering zal worden als die invloed in het verleden was ten op zichte van de Verenigde Staten. Het Europees Monetair Systeem (het plan-Schmidt dus) zal veel lijken op de huidige mini-slang (waarin de Be nelux, Duitsland, Noorwegen en De nemarken de wisselkoersen van hun betaalmiddelen binnen bepaalde grenzen houden), zonder die overi gens te vervangen. Aanvankelijk kunnen landen, die nu niet in de mini- slang zitten (Frankrijk, Engeland, Ierland en Italië) een grote slang gaan vormen, eventueel met grotere toe gestane wisselkoersschommelingen dan binnen de kleine slang (4,5 pro cent) gelden. Dr. C. DEN HAAG (ANP) Over de eerste helft van 1978 is de uitvoer, naar hoeveelheden gerekend, met drie procent toegenomen. Naar waarde was de vermeerdering echter niet meer dan één procent, want het CBS rekende uit dat de uitvoerprijzen met twee procent zijn gedaald. De invoer steeg in waarde met twee procent in de eerste helft van het jaar. Daar ook de invoer gemiddeld twee procent goedkoper is geworden, betekent dit, dat het volume van de invoer met vier procent is toegeno men. De waarde van de invoer beliep 56,6 miljard gulden (tegen verleden jaar 55,4 miljard) en die van de uit voer 54,4 (vorig jaar 53,9) miljard. In juni heeft zich een stijging voorge daan van zeven procent bij de uit voer. Althans wanneer de leveranties van olie- en olieprodukten, schepen en vliegtuigen, die aan sterke schom melingen onderhevig zijn, buiten be schouwing worden gelaten. Zonder de correctie voor olie- en olieproduk ten, schepen en vliegtuigen, is de uit voer in juni met twee procent in waar de en met vier procent in volume toegenomen. De uitvoer beliep onge- ALST (ANP) Voor de door ïs werknemers geleide speel- oedfabriek Acre Games and oys in Waalre is het faillisse- ient aangevraagd. Aanleiding de slechte liquiditeitspositie an het bedrijf en de weigering an het ministerie van economi se zaken en de bank om nog tnger financiële steun te verle en. Het faillissement betekent et ontslag voor de 42 werkne- lers. et bedrijf werd in januari 1976 'ericht door zes werknemers de voormalige Simplex een bedrijf dat houten puz- maakte. Samen met een bui- taander investeerden de zes eigen zak 90.000 gulden, later chten vier van hen nog eens twee ton bij het bedrijf in. produktie van houten puzzels werd hervat terwijl bovendien nieuwe produkten in ontwikke ling werden genomen. Dat laat ste heeft het bedrijf de das om gedaan. De ontwikkeling van dit nieuwe speelgoed heeft namelijk veel geld gekost zonder dat daar meteen een winst tegenover stond. Vorig jaar bracht het ministerie van economische zaken redding door 200.000 gulden steun te ver lenen. Een aanvraag om op nieuw een financiële injectie van 250.000 gulden te verlenen is door het ministerie van de hand gewezen. De overheid was wel bereid te steunen wanneer de aandeelhouders zelf het eigen kapitaal van het bedrijf 100.000 gulden wilden toevoegen. Zij wa ren daar echter niet meer toe in staat. corrigeerd 9,2 miljard gulden tegen 9,05 miljard in juli 1977. De invoer daalde in juni (ongecorri geerd voor olie- en olieprodukten enz.) tot 9.53 (vorig jaar 9,93) mil jard en gecorrigeerd tot ƒ8,26 (was 8,38 miljard). Daar de invoerprijzen met gemiddeld vier procent zijn ge daald, is de invoer in juni in volume met ongeveer acht procent gedaald (gecorrigeerd met ongeveer vijf pro cent). AMSTERDAM De Stichting On derzoek Bedrijfs Informatie SOBI heeft de Gerofabriek te Zeist voor de Ondernemingskamer van het Am sterdamse Gerechtshof gedaagd in verband met de jaarrekening 1977. De SOBI heeft tevens opdracht ge kregen van een crediteur een onder zoek te doen naar de gang van zaken bij de van 1973-1976 durende surséan ce van betaling. MOORDRECHT Bij Kon. Veree- nigde Tapijtfabrieken (KVT) in Moor drecht gaan 110 arbeidsplaatsen ver loren. Dit wanneer het reorganisatie plan wordt doorgevoerd dat is opges teld in aansluiting op een structuur rapport over de weverijsector in de Nederlandse tapijtindustrie. Het rap port is gemaakt onder auspiciën van de NEHEM. Volgens districtsbestuurder Neder- veen van de Industriebond CNV gaat het bij de 110 arbeidsplaatsen om 84, in Deventer waar de hele vestiging dicht moet. In Moordrecht zouden nog eens 26 banen vervallen. Door ontslag van 17 ménsen en natuurlijk verloop is het personeelsbestand dit jaar al teruggelopen van 330 tot bene den de 300. Nederveen zei, dat de bonden al ge ruime tijd in gesprek zijn met de directie. Hij is het ermee eens, dat deze sanering nodig ls om althans een deel van de werkgelegenheid te kun nen behouden. Op de werknemers die begin dit jaar zijn afgevloeid was een sociaal plan van toepassing. DEN HAAG (ANP) De nettowinst van de Koninklijke-Shell Groep is in het tweede kwartaal van 1978 gestegen van 307 min tot 390 min pond sterling. Het nettoresultaat vóór valuta omrekeningen daalde echter van 350 min tot 282 min pond. Het voordeel van de valutaomrekeningen bedroeg dus 108 min pond tegen een nadelig effect van 43 min pond in het tweede kwartaal van 1977 Het blijkt dat de resultaten aanmer kelijk beinvloed zijn door de toepas sing van de Amerikaanse richtlijnen inzake de omrekening van vreemde valuta's. In het eerste kwartaal van 1978 leidde dit tot een nettoresultaat van slechts 6 min pond. wat uiteraard ook zijn weerslag heeft op de cijfers over het eerste halfjaar. De bijdrage van Shell Oil in de VS en van Shell Canada in het nettoresul taat van de groep in ponden was in het tweede kwartaal 9 min pond of 9 pet lager dan over hetzelfde kwartaal van 1977, voornamelijk door de waar dedaling van de Amerikaanse en Ca nadese dollar. Shell oil en Shell Cana da buiten beschouwing gelaten wer den 4 pet meer olieprodukten ver kocht dan in het tweede kwartaal van 1977. terwijl de aardgasafzet daalde. Minder gas Dit laatste kwam voornamelijk door AMSTERDAM Hoewel de geuite bezorgdheid van president Carter over de dollar In New York maar voor een korte opleving zorgde, hebben de woorden van de president hun uitwerking in Europa niet gemist. Na de zware koersval van de afgelopen dagen was er gisteren een flink herstel. De Amerikaanse minister van finan ciën, Michael Blumenthal, zal spoe dig met voorstellen komen voor maatregelen die een verder afglijden van de dollar op de internationale wisselmarkt moeten voorkomen, zo heeft hij donderdag meegedeeld te genover de financiële commissie van de Senaat. President Carter had hem en de voorzitter van het bestuur van de Amerikaanse centrale banken, William Miller, gevraagd hem te advi seren wat hij moet doen om een eind te maken aan de voortdurende waar devermindering van de dollar. Blumenthal zei dat de Amerikaanse regering vastbesloten is om in samen werking met andere landen alles te doen wat in haar macht ligt om wan orde op de valutamarkten te voorko men. Dat is bepaald geen nieuwe be wering. Allerlei Amerikaanse top functionarissen, ook president Car ter, hebben zich al herhaaldelijk in die zin uitgelaten. Ze hebben nog nooit met zoveel woorden verklaard dat een verdere koersdaling van de dollar met alle middelen zal worden voorkomen. Mogelijkheden De mogelijkheden, die Carter ten dienste staan om de dollar weer ge zond te maken zijn talrijk. De Ameri kaanse leiders stonden echter steeds op het standpunt, dat het de dollar vanzelf beter zou gaan als de econo mische situatie bevredigend zou wor den. De overgrote import van olie zorgt echter nog steeds voor forse tekorten op de Amerikaanse handels balans, waarbij moet worden opge merkt dat de goede wil van Carter om het energieverbruik 'af te remmen, wordt gedwarsboomd door een onwil lig Congres. De inflatiecijfers in de VS geven ook niet veel reden tot Juichen. Een van de mogelijkheden is een di recte interventie op de valutamark ten. Met een aantal landen zijn over eenkomsten gesloten, op grond waar van een bedrag tot ongeveer 25 mil jard dollar in vreemde valuta kan worden gebruikt om dollars te kopen als de koersen dalen. De positie van de dollar als internationaal betaal middel heeft het aantal dollars, dat niet meer in Amerikaanse handen is echter tot duizelingwekkende hoogte doen stijgen. De ramingen over dit bedrag aan zwervende „Eurodollars" lopen uiteen van 400 tot 500 miljard. De 25 miljard „swap-dollars" die de centrale banken kunnen gebruiken, doen dan ook wat mager aan. Minder import een geringere export van Nederlands gas. De oliesector gaf in de eerste helft van het jaar in de meeste be langrijke afzetgebieden een verbete ring te zien. hoewèl de resultaten in sommige landen nog steeds beneden het peil lagen dat ook op langere termijn nodig is. De situatie bij de verkoop van chemische produkten verbeterde enigszins ten opzichte van 1977. De daling van het nettoresultaat ten opzichte van 1977 (exclusief het effect van valutaomrekeningen) was in hoofdzaak te wijten aan twee facto ren. In de eerste plaats wordt door de meeste Shell-maatschapp'.jen de „first in-first out-methode van voor- raadwaardering toegepast, wat bij zonder duidelijk naar voren kwam nadat de OPEC-landen de prijs voor ruwe olie in januari 1977 hadden ver hoogd. Verder was er dit jaar sprake van een daling in de afzet van aardgas. De Verenigde Staten zouden kunnen proberen de handelsbalans te verster ken met een geforceerde verminde ring van de import. Te denken valt aan extra invoerrechten en aan het vaststellen van bepaalde maximum- hoeveelheden. zoals al gedaan is voor rundvlees. De kapitaalstroom uit de Verenigde Staten naar andere landen zou ingedamd kunnen worden en ook zouden de VS een deel van hun enor me staatsvoorraden goud kunnen verkopen om daarmee dollars aan het geldverkeer te onttrekken. Verder kan de rente (disconto) worden ver hoogd om de groei van de geldvoor raad te vertragen. 'De woorden van Carter alleen al blij ken echter een heilzame invloed uit te oefenen op het koersverloop van de Amerikaanse munt. In Amsterdam ging de dollar fors omhoog. Begon nen werd op 2.1280-2,1310, waarna het bij ee* nerveuze handel snel om hoog ging naar 2.1425-2.1450 De slotkoers kwam op ƒ2.1535. Woens dag was het slot nog ƒ2.1050. Bank papier staat vandaag op 2,08 bij verkoop aan de bank en ƒ2.18 bij aankoop (was 2.06-2,16). De goudprijs heeft gisteren een flinke veer moeten laten. In Londen werd een 6,75 dollar lagere notering vast gesteld op 209 dollar per ounce (31,1 gram). In Amsterdam kwam de goud prijs op 14,290-14,690 tegen 14.440- 14.840 per kilo eergisteren. BERN Het tweedaags beraad van het Zwitserse kabinet met de top mensen van de Zwitserse nationale bank heeft geen besluiten opgeleverd over maatregelen die de grote waar destijging van de Zwitserse frank kunnen afremmen. Dit heeft een woordvoerder van de regering don derdag meegedeeld. De regering heeft de centrale bank opgedragen een onderzoek in te stel len naar mogelijkheden om het func tioneren van de valutamarkt te ver beteren. BRUSSEL Het vrije verkeer van mensen, goederen en kapitaal over de grenzen van de negen landen van de Europe se gemeenschap is nog niet op alle gebieden een feit. Het voorlichtingsblad van de EG, Euroforum, somt een aantal knelpunten op: er wordt druk gestudeerd op een Europees paspoort voor alle EG-burgers, maar voor het zover is. doet de nationale identiteitskaart of paspoort nog dienst. Die papie ren worden ook nog ijverig gecontroleerd door douane en politiefunctionarissen. Om redenen van openbare veiligheid en van volksgezondheid, zo heet het. De mogelijkheid van een Europees rijbewijs wordt momenteel onder zocht. Maar voorlopig huren we nog auto's in het buitenland op vertoon van ons eigen nationale bewijs. Op onze eigen auto's zijn we daar ver plicht nationaliteitsletters te voeren. De douane neemt geen genoegen met het bordje „EG". De douanerechten tussen de negen lidstaten zijn verdwenen, maar de BTW-tarieven en accijnzen zijn nog niet geharmoniseerd. De waarde van aankopen in het buitenland is aan duidelijke maxima onderhevig: sou venirs mogen de waarde van 450 gul den niet te boven gaan. Omdat er nog geen Europese munt bestaat, zijn er nog drie landen die de uitvoer van geld beperkt hebben: Frankrijk. Groot-Brittannië en Italië willen niet dat hun burgers naar believen buiten lands geld kopen. Huisdieren Het vervoer van huisdieren, zo schrijft het tijdschrift, is tot nu toe niet geregeld. Voor de verschillende lidstaten gelden dan ook de eigen voorschriften. Dat betekent dat uw huisdier bij binnenkomst in Groot- Brittannië gelijk voor ettelijke maan den in quarantaine gaat. Dat de zomertijd niet is geharmoni seerd heeft veel toeristen bij grenso verschrijding al aan de betrouwbaar heid van zijn of haar uurwerk doen twijfelen. Op medisch terrein verle nen de negen lidstaten dezelfde socia le rechten aan een onderdaan uit een ander land als aan hun eigen onder danen. Ook wordt iedereen toege staan een tweede woonplaats te kie zen in een andere lidstaat, of om daar de pensioentijd door te brengen. Als u dit laatste wilt doen in een hotel, moet u er rekening mee houden dat een drie-sterrenhotel in West-Duits- land niet van dezelfde kwaliteit is als een drie-sterrenhotel in Frankrijk. Dat de openingsuren van warenhui zen en restaurants niet in alle landen dezelfde zijn, vindt de EG niet zo erg. De gemeenschap schrijft hierover: „De verschillen in tradities en natio nale of regionale gewoonten vormen de bekoring die er van Europa uit gaat." En die verscheidenheid, in te genstelling tot vele andere vormen, wil de Europese Gemeenschap in stand houden. Bescherming bevolking De heer J. Toet (50) uit Driebergen is met Ingang van 1 december benoemd tot chef van de hoofdafdeling organisatie be scherming bevolking van het ministe rie van binnenlandse zaken. Hij volgt in die functie C. E. Baron van As beek op, die 1 september met pensioen gaat. Toet, die kolonel der mariniers is, is nu nog chef staf op het hoofd kwartier van de mariniers in Rot terdam. Burgemeester Per 1 september wordt de heer J. J. Hoeksema burge meester van Steenwijk. HIJ krijgt dan eervol ontslag als burgemeester van Bellingwedde (een functie die hij sinds Juni 1970 vervult De heer Hoek sema (48) is hervormd en lid van de PvdA. Onderscheiding De directeur-op richter van de chartermaatschappij Martinair, de heer J. M. Schröder, is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. De maatschappij be stond in mei twintig jaar. Staatsse cretaris Smit-Kroes reikte de bij de onderscheiding behorende versierse len uit en zei dat de heer Schröder er in grote mate toe bijgedragen heeft dat vakantie in het buitenland haal baar en betaalbaar werd voor de Ne derlanders.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 19