ampeerspelletje an Werkteater 'Argentinië geen grensgeval' KUNST student benaderd voor politiek 'snuffelwerk' Eerste zomerconcert begon met een Nederlandse première onderd in een dozijn 'Hartchirurgie op grote schaal alleen samen met groot ziekenhuis' imping Mannen verdienen meer dan vrouwen Ada van der Giessen bedankt voor Schaakolympiade ABOLO MENTHE Vocalistenconcours Den Bosch jubileert Breda's Ignatiusziekenhuis: Jacht werd niet onderzocht Motorrijder verongelukt Vier jaar geëist tegen overvaller )AG 18 AUGUSTUS 1978 FILM TROUW/KWARTET P 13 - HS 11 door Dick Ouwendijk s Chanowski's film „Toestanden" heeft in Nederland maar een bitter korte vertonings- r beleefd. Een lot dat de film met diverse Nederlandse produkties deelt. Met produkties minder kwaliteit en dat is dan jammer. Maar ook met produkties van beter kwaliteit en lijkt uitblijven van succes minder te betreuren. het lot zal zijn van Chanowski's ste film „Camping" blijft voorlo- iog in het ongewisse. Kwalitatief er produkten aan te wijzen van irlandse herkomst, die duidelijk erwaardig zijn en het toch bij publiek hebben gehaald. Maar ie andere kant zijn er ook pro ten aan te wijzen, die beter van t, beter van structuur, beter van erking zijn (de befaamde „betere en die. na een bescheiden eer presentatie, geruisloos zijn ver- len. lm is aan haar roulatie begonnen twaalf kopieën in niet minder tien steden. Zij krijgt dus een i kans. Het „gezicht" van de film jt min of meer overheerst door de oomie van Peter Faber. Hij is de die binnen het kader van het tteater voor het geheel de toon eeft. Hij doet dat niet als „de gagde filmster", een kwalificatie tzeker in Nederlandse verhoudin- onzinnig is. Buiten dat heeft er beslist geen opdringerige ster- res, maar hij heeft in het filmen het klappen van de zweep ge il, Werd hij in „Havelaar" door het ipen van die zweep op een boeien- manier in toom gehouden, (op een r uit de hand gelopen momenten in films die daarop volgden bt hij persoonlijk aan de dartel l Met het gevolg dat hij, onder r voor persoonsvermomming ook, ler bleef. Dat is hij ook wel geble- iln Chanowski's film; maar omdat hij volop heeft kunnen improviseren is er toch meer eenheid gekomen tus sen zijn Faber-fyslonomle en het type, dat hij heeft willen uitbeelden. Tafereeltjes Willen uitbeelden klinkt misschien wat vreemd in het verband van een film. Want wat moet dan de rol van regisseur Chanowski zijn geweest. Feitelijk niet meer dan een registre rende rol. De leden van het Werktea ter hebben de gelegenheid gekregen om samen het drama te bouwen van de onderlinge verhoudingen tussen mensen die hun vakantie-tijd in cara van of tent op een camping-terrein doorbrengen. Plus enkele onderlinge familie- en echtelijke verhoudingen. Dit moest wel leiden tot een film, die bestaat uit tafereeltjes. Tafereeltjes van mensen die met elkaar ruzieën, drinken, gein trappen. Er is één „bindend" element aanwe zig. Dat is de geheimzinnige aanwe zigheid van een zekere Kees, die het voorzien schijnt te hebben op een gehuwde televisie-presentatrice. De man van die teevee-ster is nijdig, om dat zijn vrouw kennelijk niet genoeg aandacht schenkt aan zijn persoon lijk behoefte om vakantie te houden. Het is dan ook niet moeilijk om al halverwege de film te raden, wie de naarling Kees is. De film is het best zo te typeren: dat Werkteater met ple zier een kampeer-spelletje opzet en speelt. Wie het leukst voor de dag kwam mocht, met dictie en gebaren, op de film komen. Of er zodoende een minderwaardig produkt is ontstaan? Dat niet. Chanowski moet, al regis trerend, heel veel beeldmateriaal en dialoog hebben gekregen. Zijn per soonlijk creatief werken heeft vooral bestaan in snijden en monteren. En zo is er een weinig pretentieus, vlot ontspanningsprodukt ontstaan. Een nurks die dan nog over „mislukt fil men" gaat praten. Film is helemaal niet de opzet geweest. Amsterdam Kriterion en 9 andere bioscopen in Nederland. A.l. door Jac. Kort AMSTERDAM Al maakt naar een oud gezegde „Eén zwaluw nog geen zomer", een eerste concert in het Concertge bouw is daarentegen wel degelijk een aanwijzing, dat het concertseizoen weer op gang begint te komen. Beeld uit 'Camping' Het was het Amsterdams Philharmo- nisch Orkest onder leiding van Anton Kersjes, dat woensdagavond de deu ren van het 90-jarige gebouw voor zich deed openen en met zijn eerste zomeravond-concert het startsein gaf voor het concertseizoen 1978-'79. Het begon niet alledaags met een première van een Nederlandse com positie: Skarabee voor orkest, dat Rob du Bois in opdracht van het Buma-fonds heeft geschreven. Een werkje van vier minuten waarvan het eind zo onverwacht kwam. dat het publiek niet wist of het klappen moest of niet. Maar op een wenk van Kersjes kwam het applaus, dat de componist in de gelegenheid stelde, de uitvoerenden te komen bedanken. Hierna kon worden overgegaan tot de uitvoering van twee werken uit het ijzeren repertoire: voor de pauze Griegs pianoconcert en later op de avond de Zesde Symfonie van Schu bert. Werken, die beide ontstaan zijn omtrent het 25e levensjaar dezer componisten. Grieg stond toen hij zijn Concert in a klein componeerde nog sterk onder de invloed van Chopin en Liszt. Schu berts Symfonie verraadt de invloed, die Haydn op de componist heeft gehad. Maar bij beiden openbaart zich op vrijwel eendere wijze het eigen meesterschap in de verwerking van deze invloeden. Daniël Wayenberg vertolkte Griegs Concert voor wat de beide Allegro's betrof groots en met de nodige virtuo siteit en zeer poëtisch in het Adagio. Het orkest stond hem daarin terzijde met een mooi uitgewerkte begelei ding. Schuberts Symfonie werd uitgevoerd in kleine bezetting en kreeg een fraaie vertolking, waarin het luchtige en melodieuze karakter uitstekend tot uiting kwam. Er was voor dit eerste concert veel belangstelling. Op 23 en 30 augustus kan men het A'dams Philharmonisch Orkest opnieuw horen. ten film met een titel als „Diabolo menthe" laat door het Boord „diabolo" vermoedelijk andere dingen verwachten dan r geboden worden. naam hoort echter bij een drank- Een drankje voor volwassenen, rdat door de dertienjarige lyceïs- nne besteld wordt in een café, zij met een stel klasgenoten is igetrokken. Een uitdagende ges- i»n een dertienjarige, die prompt op de „schande" moet onder- i, dat zij door een oudere zus, de enjarige Frédérique uit het café It weggestuurd. deze informatie is eigenlijk vol- nde aangeduid om wat voor film gaat. Namelijk de beschrijving schoolmeisjes in hun overgang kindertijd naar puberteit, met „dramatische" ontwikkelingen daarbij horen of in elk geval schij- t« horen. Er zijn legio films over thema gemaakt, de een met na- lljker aanpak dan de ander. De „progressief", de ander meer be- lend. De film van Diane Kurys bolo menthe" hoort tot het he lende genre. Zij het zonder bene- ïeid, zonder prekerige fatsoens- :erij of over-bezorgdheid voor gevaarlijke leeftijd". meisjes Anne en Frédérique zijn liters van een nog vrij jeugdige Ider, mevrouw Weber, die van r man gescheiden is. De meisjes igen alle vakanties bij hun vader door Matty Verkamman GOUDA De schaakster Ada van der Giessen ziet al van deelneming aan de Schaakolympiade die in okto ber in de Argentijnse hoofd stad Buenos Aires wordt ge houden. Haar grote bezwaren tegen het regime-Videla heb ben haar doen besluiten om niet met de Nederlandse ploeg naar Argentinië te rei zen. In een open brie! heeft zij dit aan de Koninklijke Neder landse Schaak Bond, de deel nemers en -sters aan de Olym piade en de begeleidende offi cials laten weten. door, maar keren dan voor de ver plichte schoolperiode weer naar hun moeder terug. Hun leven verloopt gladjes. Hun zorgen bestaan, voor °P de ^ogte van de principiële be- lijk iets geeft om een jongen die zij 2waren Hje Ada van dpr friessen t.p- De schaakbond was al geruime tijd aan het strand in een zomervakantie heeft leren kennen; voor Anne uit wrevel, omdat zij door moeder en zus nadrukkelijk als „de jongste" wordt behandeld. Een verdienste van de film is, dat, ondanks alle overbekende gedrags patronen, de meisjes levende typetjes zijn geworden. Omdat ze zo dicht bij het leven in zijn naïeve realiteit staan (zulke perioden zijn er nog steeds in de leeftijden van het opgroeien) volg je hun doen en laten ook met begrip volle aandacht. De film is volledig uit voorvalletjes opgebouwd. De band die alles bijeen houdt is, de waarach tigheid. Niet over-gedramatiseerde, zelfs ternauwernood gedramatiseer de maar heel simpele waarachtig heid. Het lijkt makkelijker om een film in een dergelijke toon te maken dan het in werkelijkheid is. Je kunt van dit soort films zeggen, dat er honderd in een dozijn gaan. Maar in die honderd vallen er een paar toch op. Zo ook „Diabolo menthe". Amsterdam, De Uitkijk 16 jr. zwaren die Ada van der Giessen te gen het spelen in Argentinië had. Vorig Jaar augustus, toen Argentinië als organiserend land werd aangewe zen, liet de top-schaakster uit Gouda haar bezwaren al blijken. Op grond van haar derde plaats bij de nationa le titelstrijd, werd zij verleden week nochtans in de Nederlandse ploeg op genomen. Inmiddels is de eerste re serve Erika Belle als haar vervang ster aangewezen. Nog voor Bram Vermeulen en Freek de Jonge middels hun actie tegen deelneming van het Nederlands voet balelftal aan het wereldkampioen schap de discussies over Argentinië op ruime schaal ontketenden, stond de beslissing van Ada van der Gies sen al vast. Zij zegt: „Ik hoef niemand meer te vertellen wat er in Argentinië aan de hand is. Indertijd héb ik mij erg betrokken gevoeld bij het drama in Chili, de Argentijnse situatie lijkt daar veel op." „In het hegin heb ik nog wel eens even gedacht: overdrijf je niet met DEN BOSCH Het Internationale Vocalistenconcours in Den Bosch zal dit jaar voor de vijfentwintigste maal gehouden worden. Het vindt plaats van 26 augustus tot en met 2 septem ber, met aansluitend een slotconcert op 6 september. Het zilveren Jubileum wordt apart gevierd met een feestelijke herden kingsbijeenkomst op zondag 3 sep tember op het stadhuis van Den Bosch en met twee uitvoeringen van Mozarts „Cosl fan tutte" in het Bos sche Casino op 14 en 16 september. Aan deze uitvoeringen werken vroe- gere prijswinnaars van de Bossche in"toernooien, die door de Oostblok- concoursen mee. Daarbij staat het landen worden georganiseerd. Zij Brabants Orkest onder leiding van speelde daar reeds verscheidene ma- Hans Vonk. Deze produktie van de len. „Daar ga ik gewoon naar toe, ja. Nederlandse Operastichting wordt de En niet omdat ik het daar nou zo stad aangeboden door de Vereniging geweldig vind, helemaal niet. Maar er Sociëteit Casino bij gelegenheid van is een wezenlijk verschil tussen die haar 150-jarig bestaan. En in septem- landen en Argentinië. De westerse ber zal nog een dubbel-LP verschij- wereld houdt de situatie in stand nen met bestaande opnamen van di- zoals die in Argentinië is. Dat geldt verse prijswinnaars, trouwens voor heel Latijns-Amerika. Voor het jubileumconcours hebben De mensen in Rusland zijn er echter zich 100 vocalisten aangemeld uit 23 alleen maar bij gebaat wanneer hun verschillende landen. In de jury die isolement wordt doorbroken. Dat ge- de prestaties moet beoordelen, zitten beurt meer en meer. Door het toeris- vier vroegere, inmiddels beroemd ge weest op de anderen. Overigens besef ik dat het voor mij eenvoudiger ligt dan voor de jongens; die zijn nu een maal in financieel opzicht afhanke lijk van het schaken." Ofschoon ze deelneming aan buiten landse schaaktoernooien in de toe komst van geval tot geval wil bekij ken. zijn er tot dusverre drie landen waar Ada van der Giessen in geen geval naar toe zou gaan: Zuid-Afrika, Chili en Argentinië. „Ik geloof dat er in heel Zuid-Amerika wel iets aan de hand is, maar dan zou ik me dan nader over moeten informeren.". Daarentegen blijft zij wel uitkomen me bijvoorbeeld, maar ook door mid del van de sport. De autoriteiten in Rusland zien dat als groot gevaar. Ik heb duidelijk gemerkt dat men bang is voor die toenemende contacten." worden, prijswinnaars, te weten Eva Bornemann (concours 1955), Halina Lukomska (concours 1956), Bernard Kruysen (concours 1958) en Sieg- mund Nimsgern (concours 1965). DEN HAAG (ANP) Nog steeds verdienen mannen beter dan vrouwen. Het gemiddeld jaarloon van mannelijke werknemers in de industrie ligt tien tot twintig procent hoger dan dat van vrouwen van vergelijkbare leeftijd en opleidingsniveau. Het Centraal Bureau van de Sta- Nstiek (CBS) heeft dit geconclu deerd uit het loonstructuuronder- ^oek-1972, dat gisteren is gepubli ceerd. Het onderzoek bracht verder aan net licht, dat in het algemeen de jaarlonen van rijksambtenaren op «gere leeftijd hoger en op hogere leeftijd lager zijn dan die van werknemers met een vergelijkba re opleiding. Er zijn verder veel meer oudere rijksambtenaren dan werknemers. De gemiddelde leef tijd van overheidspersoneel ligt dan ook hoger dan die van de employés van de nijverheid: bij de mannen scheelt dat ongeveer zes jaar en bij vrouwen ongeveer tien jaar. Een vergelijking van de situatie in 1965 met die in 1972 laat zien dat er sprake is van een zekere nivelle ring. De verhouding tussen het hoogste en het laagste waargeno men gemiddeld jaarloon naar leef tijd en opleidingsniveau is in het bedrijfsleven gedaald van 4.6: 1 in 1965 tot 3,9:1 in 1972. Bij de overheid is deze daling iets min der, van 3,5:1 tot 3,2:1. Een minderheid van de mannelij ke employés en ambtenaren ver vult een functie, die lager is dan men op grond van hun scholing zou verwachten. Verder blijkt dat tot aan de middelbare leeftijd een groter percentage werknemers in hogere functies werkzaam is naar mate de leeftijd hoger is. Ada van der Giessen zo'n beslissing, dan krijg je de neiging om je toch maar te laten overhalen. Maar die twijfels waren weer snel verdwenen. Argentinië is tenslotte geen grensgeval, de grens is daar dui delijk overschreden." In haar open brief vraagt Ada van der Giessen het bestuur van de KNSB om bij de organisatie van de Olympi ade bedenkingen tegen het Argen tijnse regime uit te spreken; af te zien van officiële manifestaties; uiting te geven aan de solidariteit met de slachtoffers van het regime, bijvoor beeld door een bezoek aan het Plaza de Mayo (waar de zogenaamde „dwa ze moeders" elke donderdag in een stille omgang aandacht vragen voor hun verdwenen kinderen); mee te de len dat zij vanwege haar bezwaren tegen de huidige Argentijnse politiek van deelneming heeft afgezien. Zij heeft niet om een boycot van het evenement gevraagd. „Want", ver klaart zij. „dat kan een bestuur nooit beslissen. Dat zou alleen kunnen wanneer bijvoorbeeld de helft van de deelnemers een boycot zou voor staan. Dat is dus niet het geval." Omdat de discussie over deelneming nauwelijks is gevoerd binnen het schaakwereldje (wat dat betreft is er nauwelijks verschil met de voetbal ploeg). verwacht Ada van der Giessen niet direct dat er van bestuurszijde al te zeer op haar vragen zal worden ingegaan. Over de betrokkenheid van de schakers en schaaksters ten aan zien van Argentinië, stelt zij: „Cathy van der Meijde, een ex-Roemeense, heeft wel even getwijfeld, maar gaat toch. Hans Böhm heeft verder in „Schaak bulletin" verklaard dat hij zou schrij ven wat hij ziet in Argentinië. Donner pleitte voor een gezamenlijk stand punt ten aanzien van een boycot, hoewel het naar mijn idee om een puur individuele beslissing gaat. Wanneer Donner nu eens had gezegd dat hij zich achter Bram en Freek zou plaatsen, dan was dat, gezien zijn rol van „big brother" in de Nederlandse schaakwereld zeker van invloed ge- Van een onzer verslaggevers BREDA Bestuur, directie en medische staf van het Ignati usziekenhuls in Breda zijn van mening dat hartchirurgie op gTote schaal (zo'n duizend operaties per Jaar) in het Bredase ziekenhuis De Klokkenberg onverantwoord is zonder verre gaande samenwerking met een groot algemeen ziekenhuis. ttECHT (ANP) Het rommelt in het bestuur van de ™tmg studenten Huisvesting (SSH) in Utrecht. Dit stelt Wad van de Utrechtse studentenvakbond USF, Troof. [Sens het blad is het droevig gesteld met de bescherming a® Persoonlijke vrijheid van de huurders bij de SSH. weiding is de klacht van een student tegen een personeels- n de SSH dle hem benaderd zou hebben om politiek 'Wielwerk" in studenkringen te doen voor de politie. kas Trooi hebben zowel het. be- Daarom zijn in Juni de vier studen- van de SSH als het college van tenleden uit het SSH-bestuur van rijksuniversiteit zich het gestapt. half jaar onttrokken aan voor een Zij willen pas terugkeren in het be- onderzoek naar deze klacht, stuur, dat verder bestaat uit vier mensen die benoemd worden door het college van bestuur van de RU, als er een goede klachtenprocedure bij de SSH komt, die Inbreuken op de persoonlijke vrijheid van de huurder losser. Hij heeft bij de studenten niet zo'n beste naam vanwege de wijze waarop hij eerdere conflicten van de RU heeft opgelost. Wij zullen zijn onderzoekplannen zeer kritisch on beter de kop in kan drukken dan nuder de loep nemen". het geval is. Inmiddels is een nieuwe voorzitter voor de SSH gevonden, universiteits- vooriichter Koos Kormelink. Hij zou de toezegging hebben gedaan de zaak van de „splonage-klacht" uit te plui- '.sen. „Wij hebben de indruk", zo zei 'Wlm Kuijt, voorzitter van de studen tenvakbond SUF en ex-bestuurslid van de SSH in een reactie op die benoeming, „dat Karmelink weer eens wordt ingezet als conflictenop- De nieuwe voorzitter, die per 18 sep tember in functie zal treden, was gis teren niet voor commentaar bereik baar. Overigens ontkent de Utrechtse politie dat zij zich zou bezighouden met het werven van Informanten on der de Utrechtse studentenbevol king. VRIEZENVEEN (ANP) In Vrlezen- veen is gisteren de 24-jarige A. H. Quentemeijer uit Almelo met zijn motorfiets verongelukt. Het ongeval gebeurde doordat een man op een fiets met een aanhangwagentje de weg overstak en geen voorrang ver leende. De motorrijder schepte de fietser eft kwam te vallen. Zoals wij gisteren meldden, wil De Klokkenberg na stukgelopen onder handelingen met het Ignatiuszieken huis nu een hartcentrum tot stand brengen met het St. Laurenszieken- huis te Breda. Het Ignatiusziekenhuis, aldus be stuur en directie gisteren in een ver klaring, heeft nee gezegd toen in de besprekingen met De Klokkenberg duidelijk bleek dat dit laatste zieken huis de hartchirurgie volledig naar zich toe wilde trekken en slechts on dersteuning van het Ignatiuszieken huis wenste. Het Ignatius stelde zich op het standpunt dat in de gegeven omstandigheden maximaal 250 open hartoperaties per Jaar in De Klokken berg zouden kunnen worden uitge voerd en dat vergroting van dit aan tal tot duizend per Jaar pas mogelijk zou zijn in een nieuw te bouwen Igna tiusziekenhuis. „Wij wensten geen verantwoordelijk heid te accepteren als wij ook geen bevoegdheden zouden krijgen," aldus directeur-geneesheer F. Mol. Volgens de verklaring van het Ignatiuszieken huis heeft De Klokkenberg zich niet aan de opdracht van de staatssecre taris van volksgezondheid gehouden, namelijk dat een samenwerking met het Ignatiusziekenhuis moest worden aangegaan. De Klokkenberg wilde de bevoegdheden aan zichzelf houden en wenste ook niet in te gaan op een voorstel van het Ignatiusziekenhuis om een gezamenlijke stichting in het leven te roepen voor de hartchirurgie, aldus de verklaring. De Klokkenberg bleek alleen met een dergelijke stich ting te willen Instemmen, ais men de meerderheid van het bestuur zou krij gen. „Met andere woorden: de auto nomie van De Klokkenberg moest onaangetast blijven," aldus de ver klaring waaruit overigens blijkt dat staatssecretaris Veder-Smit van volksgezondheid hoewel daarom gevraagd door burgemeester Merkx van Breda geen uitspraak heeft willen doen over vestiging te zijner tijd van het hartchirurgisch centrum in de nieuwbouw van het Ignatiuszie kenhuis. Om deze reden voorzag het Ignatiusziekenhuis een kliniek met een capaciteit van 1000 open hartope raties in De Klokkenberg. Dit heeft tot het besluit van dit ziekenhuis geleid om af te haken. Men wenste daar geen verantwoordelijkheid voor te dragen. De begeleidingscommissie Hartchirurgie Nederland is het met het Ignatlusstandpunt eens. BREDA (ANP) De officier van Jus titie bij de rechtbank ln Breda. mr. K. Thyssen, heeft gisteren tegen de 22- jarlge A. F. uit Breda een gevangenis straf geëist van vier Jaar met aftrek van voorarrest. F. stond terecht we gens het plegen van drie gewapende roofovervallen op postagentschap pen in Breda en Den Haag en elf inbraken, onder andere in Breda, Harderwijk en Best. Tegen vier kameraden van F., die hem tijdens enkele van zijn activitei ten hadden geassisteerd eiste de offi cier gevangenisstraffen variërend van zes maanden tot een Jaar met aftrek van voorarrest. Een zesde ver dachte komt niet voor de rechter, omdat hij inmiddels kranzinnig is verklaard en is opgenomen in een psychiatrische inrichting. De politie kon de bende oprollen dank zij een getuige van een van de overvallen. Uitspraak 21 augustus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11