Armoede als maat voor hulp e tekening van een lezer 'rouw Commentaar vrouw nog vaak tweederangs form in een glas water? Minister De Koning voert vijf landen af van speciale lijst HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten Mis zomer nog geen gelijke kansen Klant gezocht eindelijk vrij nestdot oma NSDAG 15 AUGUSTUS 1978 TROUW/KWARTET ruzie tussen de grotendeels op FNV georiënteerde ambtena- jprganisatie, het Algemeen co- van overheidspersoneel x 'OP) en de grotendeels bij het V aangesloten CCOOP (Chr. trale van overheids- en onder- l end personeel) is allerminst 1 storm in een glas water, maar ^*fer ook geen uiting van een gravende controverse, die ie- -r 1 vorm van het nu opgeschorte leg op voorhand kansloos sj kt. Veeleer is er sprake van E hoogtepunt in de irritaties over reer waarvan één van de partij- namelijk het ACOP door het ^fleg met elkaar op te schorten ionstratief uiting heeft willen is achteraf altijd moeilijk vast lellen, wat in zo een, naar we ^n, tijdelijk conflict de door- itfheeft gegeven. Is het de stijl «onderhandelen van CCOOP- jzitter Wieringa geweest? Wie eens de teksten van zijn inter 's naleest, is zeker geneigd in een aanknopingspunt te en. Bij voorbeeld is er de il openhartige verklaring van ringa, dat hij de minister van enlandse zaken de voor de ^tenaren relevante passage in 'egeringsverklaring heeft gedic- id. Aldus riep hij, onbedoeld Scht, het beeld van de leiders flie de zaken onder elkaar be- jlen. vai het ook zij, voor de ABVA, grootste ambtenarenbond van dijNV, en dus ook voor het er DP, was het een doorn in het S?! Deze bond zoekt sinds enige „^bewust naar radicalere metho- n daarin past natuurlijk heie niet het beeld van de handje- ipelende leiders. hej nd ^'tegenstelling werd nog eens n :rkt, toen de ACOP daadwer- tot acties overging en de P terecht of ten onrechte ^Jmee wilden doen. De vraag het al dan niet gerechtvaar zen van deze acties zij hier terzijde gelaten onze krant vond ze voorbarig waar het hier om gaat is heel nadrukkelijk te signa leren, hoezeer dit verschil in op stelling de spanning tussen de or ganisaties heeft vergroot. Het is ook in die periode geweest, dat Wieringa in onze krant de uitspraak deed: „Staking is voor een ambtenaar geen wettig middel. Ik verwacht dan ook, dat de over heid het ambtenarenreglement zal toepassen. Dat kan disciplinaire maatregelen inhouden." Het is ook die uitspraak die nu mede voor het ACOP de aanleiding is, het overleg op te schorten. Een storm in een glas water, zoals Wieringa veronderstelt? Het lijkt ons een onderschatting. Wierenga zal moeten bedenken, dat zijn uit spraken bepaald niet het aangewe zen middel zijn om met een in al te radikaal vaarwater verzeild ge raakte bond als de ABVA de goe de koers te kunnen houden. Zijn laatste uitspraak bijvoorbeeld kan door een wantrouwende heel ge makkelijk gelezen worden als een wens in plaats van als een verwach ting en het is nu eenmaal niet plezierig van je collega de wens te horen, dat er disciplinaire maatre gelen tegen je getroffen moeten worden. Omgekeerd reageert de ABVA al te overgevoelig, daarmee de in druk wekkend, maar al te gretig in te willen gaan op de mogelijkhe den die Wieringa biedt. Een con currentieslag om het prestige, de strijd om de leden? Zeker. Ver schillen tussen FNV en CNV? Ook dat is het geval. Maar daaraan zulke consequenties te verbinden als opschorting van overleg? Het lijkt ons overdreven. Per slot van rekening is het heel normaal dat verschillende verenigingen ver schillende opvattingen hebben en daarvan ook getuigen. Daarvoor moet ruimte blijven bestaan en dat kan niet door elkaar uit te sluiten. door Nico Kussendrager DEN HAAG Minister Jan de Koning (ontwikkelingssamen werking) heeft het plan opgevat vijf concentratielanden van de hulplijst te schrappen. Het gaat om Colombia en Peru, Cuba en Jamaica, én Tunesië. Overweging van de minister is dat het inkomen per hoofd van de bevolking in die landen te hoog is. en ze daarom niet meer voldoen aan één van de drie normen voor Nederlandse ontwikke lingshulp (mate van armoede). Voor Cuba kwam daar nog eens bij. of was zelfs doorslaggevend: de militaire rol van dat land in Afrika. Mate van armoede Al bij de behandeling van zijn begro ting, of eigenlijk nog die van zijn voorganger Jan Pronk, zei De Koning de norm „mate van armoede" van wezenlijk belang te achten. Op grond van gegevens van de Wereldbank hield de minister de Tweede Kamer voor dat in landen met een laag ge middeld inkomen een veel groter deel van de bevolking krepeert dan in landen waar het inkomen per hoofd hoger is. Later echter „erkende" hij dat het inkomen per hoofd van de bevolking een grove aanduiding is voor de mate van armoede. „Er kunnen tal van groepen zijn die ver boven die inko mensgrens uitstijgen, terwijl andere er belangrijk onder blijven." En dat is nu precies waar de schoen wringt. Een inkomen per hoofd van de bevolking zegt niets over de verde ling van dat inkomen ónder die bevol king. Als tien mensen een koek moe ten delen, en twee krijgen de helft, dan komen de overige acht koekhap- pers er zeer bekaaid af. En voor Zuid- amerikaanse ontwikkelingslanden is zo'n verdeling nog een zeer rooskleu rige voorstelling van zaken. Vaag en voos Ondanks de grofheid van de norm „mate van armoede" bleek de minis ter bij de begrotingsbehandeling ge steld te zijn op deze „wat strakkere aanduiding". Daarmee zinspeelde hij op de inderdaad veel meer vage en voze norm van het gevoerde ontwik kelingsbeleid in de landen die Neder landse hulp krijgen. Komt dat beleid inderdaad de armste groepen ten goede? Als De Koning die overweging zou laten gelden kan hij naar het lijkt Peru en Colombia ook rustig op de hulplijst doorstrepen. Colombia is een van de weinig landen waar (door een groep van de Vrije Universiteit) een uitgebreid onderzoek is ingesteld naar de effectiviteit van de hulp. De slotsom was somber: de Nederlandse ontwikkelingshulp heeft gefaald en kwam niet goed terecht. De steun was bepaald niet in overeenstem ming met een beleid dat zich wil richten op lotsverbetering van de armsten. Zij werden van de hulp niet wijzer. Wat betreft Peru heeft de sociale en politieke verandering die een aantal jaren geleden inzette als een boeme rang gewerkt. Landhervormingen, medezeggenschap voor werknemers en maatregelen die de onderste lagen in de bevolking ten goede kwamen (sociale voorzieningen, onderwijs, ge- zondheiszorg) zijn teruggedraaid, Peru is weer een „gewoon" Zuidame rikaans land geworden, dat aan de norm „zinnig ontwikkelingsbeleid" (vrij vertaald) zeker niet voldoet. Wegpoetsen Voor Cuba en Jamaica ligt dat an ders. Wat er ook op het „benauwende paradijs" van Fidel Castro valt af te dingen, er is veel gedaan aan de ont wikkeling van de landbouw, de bouw van scholen en ziekenhuizen, en het wegpoetsen van de eens reusachtige inkomensverschillen. Dat onderwijl de mensenrechten worden geschon den is waar, maar als andere derde wereldlanden „ontwikkeling" afdwin gen door het handhaven van een scheve inkomensverdeling, is dat óók een schending van rechten van de mens. Verder zou met voortzetting van de (overigens zeer bescheiden) steun althans enigzins voorkomen kunnen worden dat Cuba nog verder een vazal wordt van de Sowjet-Unie. en heeft de arts op het Cubaanse platteland die nu te maken krijgt met het uitblijven van medische appara tuur (van Philips, betaald uit de Ne derlandse ontwikkelingspot) geen boodschap aan de betrokkenheid van zijn regering in Afrika. Er valt dus best wat te zeggen vóór voortzetting van de ontwikkelings hulp aan Cuba, maar als minister De Koning de norm „mate van armoede" laat gelden, moet dit land afvallen. In ieder geval zit het daar met de verde ling van het inkomen wel goed. Buureiland Jamaica streeft daar naar, in het kader van een gematigd socialistisch beleid. Op Jamaica lij ken derde wereldproblemen te zijn Dit meisje komt uit Colombia, waar de Nederlandse ontwikkelingshulp niet de armste mensen heeft bereikt. samengebald: de uitvoer van de sui ker en de bauxiet van het eiland levert naar verhouding weinig op, de invoer wordt steeds duurder, en de voedselproduktie blijft door velerlei koloniale oorzaken achter. Dit eiland waar het regime er ten minste van uitgaat dat waar een wil is, ook een weg moet zijn, wordt als concentra- tieland nu door de Nederlandse ont wikkelingssteun verlaten. Gastarbeiders Ten slotte Tunesië, dat ook het nakij ken krijgt. Gekeken naar de mate van armoede, ook daar terecht. Maar voor Tunesië kunnen nog andere za ken bij het geven van ontw'kkelings- hulp een rol spelen. Uit het Middenlandse Zee-land ko men veel buitenlandse werknemers (zij het naar verhouding weinig naar Nederland). Er van uitgaande dat gastarbeid sociaal en economisch voor alle partijen, maar nog het meest voor het land van herkomst, nadelig is, zou veel meer gedaan kun nen worden aan de ontwikkeling van deze landen. Bij de begrotingsbehandeling merkte het GPV-Tweede-Kamerlid Verbrugh op dat werkgelegenheidsprojecten voor terugkerende buitenlandse werknemers op niets zijn uitgelopen. Hij bepleitte bij de keuze van concen tratielanden vooral te letten op die landen waar buitenlandse werkne mers vandaan komen. Minister De Koning heeft de grens voor ontwikkelingshulp gesteld op 550 dollar Inkomen per hoofd van de bevolking, en daarom zitten als ge zegd vijf landen „fout". Volgens het boekje heeft de „gemiddelde" Jamai- caan per jaar 1290 dollar aan inko men, de Peruaan 810, de Cubaan 800. de Tunesiërs 760 en de Colombiaan 550 dollar (een dollar is ruim twee gulden). Jamaica krijgt dit jaar acht tien miljoen gulden ontwikkelings hulp van Nederland, Cuba vijftien. Colombia twintig en Tunesië dertien miljoen gulden. Peru (nog niets van wege de uitputting van de hulp, in 1977 kreeg liet 35 miljoen gulden. Nu moet uit het feit dat vijf landen concentratieland kt zijn, niet worden afgeleid dat de hulp helemaal wordt stopgezet. Ze kunnen nog wel steun krijgen, maar minder, per keer, en van geval tot geval bekeken. De voor keursbehandeling die concentratie- landen ten deel valt is voor de vijf afvallers niet meer weggelegd. Voor Colombia en Peru is dat te be grijpen, zeker als ook het gevoerde ontwikkelingsbeleid in aanmerking wordt genomen, wat dus niet gebeurt, en als de medefinanciering meer ruimte zou krijgen. Dit zijn particu liere instellingen (NOVIB. ICCO, CE- BEMO), die daar kunnen komen (bij de armste groepen bij voorbeeld) waar regeringen van rijke landen niet kunnen werken zonder ruzie te krij gen met de regering van het betrok ken ontwikkelingsland. Voor de drie overige landen zou de ontwikkelingssamenwerking met Ne derland nog eens bekeken kunnen worden, in het overleg over de begro ting dat nog moet plaatsvinden, hoe wel de vooruitzichten voor Cuba wat dat betreft wel duidelijk zij. En moge lijk komt men best tot de slotsom dat de voorgenomen beslissing een Juiste is. dat elders meer behoefte bestaat aan Nederlandse hulp, of dat voor de betrokken landen andere kanalen be varen moeten worden. Maar dan wel op grond van andere overwegingen dan de botte bijl (mate van armoede), die nu gehanteerd lijkt te worden. Heeft minister De Koning niet zelf óók gezegd dat de aandacht gericht moet zijn op verbetering van de kwaliteit van de ontwikkelings hulp? l Oiekenin9en- k'i voorkeur in liggend (ormaat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, jlmsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een jzjoetenbon zo 1 lee ^oosTe.fi.scHecoe.DAriGROOTSTG DOOR- 5 LAAT OPeMlHG VOOR MOSSeLCüCTUüfl.? KOrlT GR DAM HGCE- MflflCe££M SCHOT (N?! Er lukt nu weinig meer. Zelfs het zondag in uit2icht gestelde maandagmoois ging niet door als gevolg van versnellingsacties van Atlantische storingen. Met zo'n langgerekte wijdlopige westroostcirculatie in de hogere niveaus van Canada via de Brit se eilanden tot diep over het continent, krijgen zelfs ruggen van hogedruk niet of nauwelijks meer de tijd om iets beters klaai te maken. De ene storing jaagt op de andere. Ook de Ameri kaanse computerkaarten voor vrijdag en zaterdag geven in gro te trekken hetzelfde stromings patroon te zien met later in de week wel weer een hogedrukbob- bel, uitgroeiend tot een volwas sen maximum boven Frankrijk. Maar dat mag dan misschien in Blegië en het zuiden van Enge land en ons land wat zomerse verlichting geven (Roosendaal maandagmiddag wel 21 graden, Zuidwest-Duitsland 25 graden), maar het is niet genoeg om West- Europa als geheel in de bloeme tjes te zetten. De hogedrukgebie- den in imponerende aantallen voorhanden van de Bermuda's over de oceaan en Zuid-Europa helemaal tot de Zwarte Zee, lig gen, hoe je het ook bekijkt, nu eenmaal te zuidelijk. De depres sies moeten uiteraard ook speel terrein hebben, neem het die draaidingen dan nou maar eens kwalijk als ze zich in niemands land ten noorden van de hoge- drukmuur gaan uitleven. Kwalijk nemen het lijkt er soms wel wat op of sommige mensen het de weerkundigen kwalijk nemen dat het augustus- weer niet meevalt. Het zou juist omgekeerd moeten zijn: er zou een breed mededogen over ons land moeten golven nu die weer- profeten. na hun uiterste best te heben gedaan, hun klanten een mooi. zomers en zonnig week endweertype aan te bieden, door de natuur in de steek gelaten zijn. Mevrouw De Jong in Warns- veld ook niet mis zegde mij telefonisch het vertrouwen op. Het leek mij voor haar fruitleve- rancier in Warnsveld niet in alle opzichten een pleziertje haar als klant te hebben. Als ze namelijk consequent is. moet ze ook haar fruithandelaar het vertrouwen opzeggen, als die daar 's een blo zende appel heeft verkocht, die bij het schillen ervan binnenin verrot blijkt te zijn. Iets dergelijks was er in zekere zin ook aan de hand met dat tot zulke schone profetieën inspire rende hogedrukgebied boven Engeland Eind vorige week zag het er zo mooi uit, en achteraf bleek het „van binnen" zo ver molmd te zijn, dat het niet bij machte was een oceaanfront met bewolking en regen te keren. Wat niet wegneemt, dat men on dermeer in Friesland zondag jongstleden bijzonder tevreden is geweest over het warme en zonnige middagweertype Een meneer uit Menalden. die mij telefonisch een morele opkikker heeft proberen toe te dienen, ver telde zondagmiddag de zon „in het gezicht" te hebben gekregen en bovendien een vuurrode hals. Het lijkt mij geloof ik wel tijd de volksweerkunde eens te raadple gen. Vandaag. 15 augustus, is de dag van Maria-ten hemelopne ming. „Is het weer op Maria- hemelvaart uitgelezen, zo zal het heel de herfst voortreffelijk we zen". In Zuid-Vlaanderen zei men. „Met Onze Vrouwe half Oest. Is het were stille en koest, of wild en woest". Je reinste ora keltaal dus. Tenslotte nog even de levende natuur: „Werpen de mieren hopen op, dan volgt er een natte en koude herfst". Vandaag matig tot slecht strandweer. Vrij veel bewolking gevolgd door regen. Matige af en toe krachtige zuidwestelijke wind. Luchttemperatuur 18 gra den, zeewater 17. Verdere voor uitzichten: meer opklaringen, maar ook enkele buien. vtalion weer temp Amiltrdan twaar bew. 20 l>f Rilt ■waar bew. SI Per ten «waar bew. 20 Eelde geheel bew. 17 Eindhoven half bew. 22 Hm Helder regenbui IS 9 Rotterdam iw-aar bew. II Twente regen 17 V V li «vingen half bew. 20 Zd. Iimburg half bew. 22 Aberdeen regen IS Athene onbew. 27 Barcelona onbew. 28 Berlijn licht bew. 22 Hordraui 28 Hruvvel licht bew. 22 Frankfort 23 Geneve 21 Heivink! half bew. 13 Innvhrurk 21 Klagrnfurt 1» Kopenhagen half bew. 1» 9 l.ivvabon onbew 27 licht bew. 24 l/ondrn iwaar bew. 21 Luxemburg half bew. 21 Madrid onbewolkt 35 Malaga geheel bew. 25 Mallnrra 32 Munchen half bew 28 Nire 24 - Ovlo licht bew. 20 Parijs 25 Rome licht bew. 25 Stockholm regen 13 Wenen licht bew. 24 Zurich onbew. 20 ('aaa Blanca twaar bew. 24 Istanbul licht bew. 23 Tunis onbew. 30 5 De Meld- en Regelkamer heeft het druk en dat zal voorlopig wel zo blijven ook. We bedoelen niet de instantie met die naam die klachten in ontvangst neemt over vieze luchtjes, zere kelen en tranende ogen in de Rijnmond. Deze Meld- en Regelkamer klaagt zelf. Het is een afdeling van de actiegroep Man Vrouw Maatschappij, die nauwlettend in de gaten houdt of er bedrijven zijn die vrouwen minder hoog aanslaan dan mannen. En dat zijn er nog altijd heel wat. Een voorbeeld: een Bondsspaar bank zette een advertentie in een krant, waarin een balie-assisten te en een bali-assistent (mnl) ge vraagd werden. Voor beide func ties werden dezelfde eisen ge steld: minimaal Havo. admini stratief inzicht en commerciële aanleg. De assistente zou als taak krijgen het afhandelen van geld zaken en adviezen inzake andere diensten van de bank De man kreeg eveneens aan de balie bankdiensten te behandelen, maar bovendien zou hij functio neren als plaatsvervangend kan toorbeheerder. Een opmerkelijk verschil dus. De directie van de bank kreeg daarop een brief van de genoemde Meld- en Regelka mer. waarin onder meer dit stond: „In de tweede baan zit kennelijk dus wel wat meer toe komstmuziek. Nu weten wij ook wel dat de maatschappelijke lad der nogal wat sporten bevat en dat niet iedereen de hoogste sport kan bereiken. Het ergert ons dat al bij voorbaat de iets hogere sport exclusief aan een lid van het mannelijk geslacht wordt voorbehouden. Volgens uw advertentie kan een meisje niet eens solliciteren naar de tweede functie (ook al heeft ze dezelfde vooropleiding). U pretendeert een moderne financiële instelling te zijn; wij hopen dat u ook in uw personeelsbeleid modern zult wil len zijn en mannen en vrouwen gelijke aanstellings- en promotie kansen zult willen geven." Misschien hadden ze er bij die bank nog nooit bij stilgestaan dat een meisje dat dezelfde school afloopt als een jongen, tot precies hetzelfde of misschien wel meer in staat is als die jon gen. Dan zullen ze dus wel ge schrokken zijn van de brief, waarin ze dat duidelijk gemaakt werd. Maar nee. Er is zelfs nooit antwoord op die brief gekomen. Er zijn trouwens wel meer voor beelden te noemen. Zo schreef de Meld- en Regelkamer aan de Spoorwegen, dat een advertentie over de NS-Midweek-kaart voor hulsvrouwen best in een minder betuttelend toontje gesteld had kunnen worden <„U houdt niet van drukke snelwegen en rijden in onbekende streken als u al auto rijdt"). Een verzekerings maatschappij kreeg een brief over een advertentie met een plaatje van een echtpaar, waarin de map aan één stuk door aan het woord is over het belang van een levensverzekering, en de vrouw er vaag glimlachend, maar zwij gend bij staat. „Waar je ook maar kijkt in onze samenleving: de beste plaats en het hoogste woord zijn op enkele uitzonde ringen na aan mannen voorbe houden. De reclamewereld geeft hiervan een getrouwe afspiege ling en uw reclame-uiting kan helaas als schoolvoorbeeld die nen". schreef de Meld- en Regel kamer. En zo kunnen we nog een tijdje doorgaan. Over het „gratis uit- zetboekje" bijvoorbeeld, dat het dertienjarige dochtertje van een van de „Kamervrouwen" toege stuurd kreeg, en waarin men kin deren probeert wijs te maken dat „het nu al zo fijn is met een linnenuitzet te beginnen", want dat is dan „het bewijs dat ze nu al veel om hem geeft." Het zal ieder een wel duidelijk zijn: de Meld en Regelkamer maakt zich niet voor niets druk. Duimen draaien, dat kunnen de bewaarders van de enige gevan genis die het prinsdommetje Liechtenstein rijk is. En dat is maar gelukkig ook, want ze kun nen op het moment niet anders. Op 1 augustus hebben ze de laat ste gevangene uitgezwaaid, en dus hebben de bewaarders al we kenlang niets om handen, en dat blijft zo zolang er geen nieuwe ..klant" opdaagt. Enige ervaring in het duimen draaien hebben ze vijf jaar geleden al opgedaan, ook toen was de gevangenis op het personeel na totaal uitgestor ven. Wie naar Liechtenstein gaat mag dus wel erg braaf zijn, want reken maar dat ze daar graag weer eens iemand te bewaken zullen hebben Sinds de Franse revolutie weten Fransen en Francaises niet be ter, of het stokbrood mag niet duurder zijn dan de prijs die de regering daarvoor heeft vastge steld. Vlak vóór de revolutie brachten de steeds maar stijgen de broodprijzen het volk zodanig in beroering, dat de nieuwe machthebbers besloten een maximumprijs voor het brood vast te stellen. Tot daar mochten de verkopers gaan en niet ver der. Dat is tot gisteren zo geble ven. Van nu af zijn de bakkers eindelijk vrij om hun eigen prij- ïen te maken. De verkoopsters moeten er, zo te zien, nog even aan wennen. Moeders nestdot wordt deze week vijftig Jaar. Zijn echte naam: Willem Duys. een voor- en achternaam waar hij vroeger graag een uit de lucht gegrepen O. tussen zette. „Nestdot" is al leen het koosnaampje dat zijn nu 85-Jarige moeder hem geeft. Aan Televizier vertelt ze: „Willem is de jongste, hij is mijn nestdot. Op driejarige leeftijd zegde hij al leuke versjes voor me op. heel goed geïntoneerd." Willem is door zijn vijf oudere broers altijd erg verwend; ze leerden hem van alles, zegt moeder Maar bepaal de dingen had de kleine vanzelf al vroeg in de vingertjes: „Als kind kon hij geweldig declame ren en schreef hij voor het school krantje. Hij was altijd dol op klassieke muziek. Van zijn zesde tot zijn veertiende heeft hij in het knapenkoor van de Nederlandse Bachvereniging gezongen. Hij is een lieve en zachte Jongen, maar vat u dat „zacht" alstu blieft niet verkeerd op. Hij is geen harde televisie-interviewer. Mijn Wim Jijt en Jouwt nooit. Van zijn vader heeft hij de liefde voor ons koningshuls geërfd. Hij is er altijd eerlijk voor uitgeko men, dat hij van on2e koninklijke familie houdt. Daarvoor hoef Je Je toch niet te schamen? 4.Hij kreeg ook veel brieven van vrou wen die zomaar schrijven dat ze willen dat hij een kopje thee bij ze komt drinken, maar dan 's middags bijvoorbeeld vóór vijf uur. want daarna komt hun man thuis. Hun eigen man. Wim is daar nooit op ingegaan. Ik kijk kritisch raar Wims Vuist. Ik zeg vaak: het is Joeps. ofte wel het is niks. Maar als ik het goed vind zeg ik het ook. Hij is tenslotte mijn jongste kind. mijn nestdot. En dat is iets dat geluk kig nooit kan veranderen." Een hele tijd weten we al wie farao Toet-ankh-Amon is ge weest en zelfs hoe hij er uitzag, maar nu is dan ook oma Toet bekend. Bijna honderd jaar gele den is ze in een massa-begraef- plaats van Egyptische vorsten en vorstinnen tuscen een aantal mummies van hooggeplaatsten gevonden, maar toen wist nie mand nog wie de ene oude mum mie kon wezen. Tientallen jaren hebben wetenschappers zich er op geworpen, maar schot leek er niet in te komen. Tot prof. Ed ward F. Wente van het Orient- instituut van de universiteit van Chicago dezer dagen bekend maakte dat het raadsel is opge lost: het moet koningin Tiye ge weest zijn, Toet-ankh-Amons grootmoeder Heel wat geleerden zijn er aan te pas gekomen, ver telde Wente. om oma te kunnen identificeren. Beslissend voor de uitkomst was volgens de prof de vergelijking van een plukje haar uit de tombe van Toet-ankh- Amon zelf met haar van de oude mummievrouw; daar schijnen ze iets van een familietrekje in ont dekt te hebben. De grootvcder van de farao is in dezelfde deftige massatombe gevonden; zijn iden titeit is al eerder vastgesteld

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5